Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Rankingi gmin i dane statystycze dotyczące DG
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Nasze Miasto
Stron: 1, 2, 3, 4
:)
Pamietam ze kilka lat temu tez bylismy bardzo wysoko a teraz zaraz za Sopotem i ŚwinoujŚciem. Sosnowiec znowu prawie na samym koncu... Ciekawe ile osob ten ranking nam tak podwyzsza tongue.gif
troche dlugie :

DziewiĘĆ miast na prawach powiatu z naszego wojewÓdztwa znalazŁo siĘw pierwszej dziesiĄtce najbiedniejszych powiatÓw grodzkich.



Schemat upadku duŻych miast naszego wojewÓdztwa jest prosty: likwidacja duŻych zakŁadÓw pracy i wzrost bezrobocia. MalejĄ dochody z podatkÓw, a miejskie budŻety przypominajĄ coraz krÓtszĄ koŁdrĘ. Nie ma pieniĘdzy na inwestycje, nie ma ich teŻ na tworzenie nowych miejsc pracy. Ale przede wszystkim niektÓrym samorzĄdowcom brakuje pomysŁÓw na przyszŁoŚĆ. Jest za to narzekanie na restrukturyzacjĘi wspomnienia starych czasÓw, kiedy w trzech kopalniach i hucie pracowaŁo pÓŁ miasta.



W szpicy rankingu znalazŁa siĘza to DĄbrowa GÓrnicza, ktÓrĄ pod wzglĘdem dochodu na mieszkańca przegoniŁy tylko Sopot i ŚwinoujŚcie. Czy jest to efekt przemyŚlanej polityki? A moŻe tylko lepszej koniunktury na rynku stali? Przekonamy siĘo tym dopiero za kilka lat.

1. ŚwiĘtochŁowice
DochÓd na osobĘ- 1436 zŁ*
56 tys. mieszkańcÓw
3640 dziaŁajĄcych firm
27 proc. bezrobocia
RafaŁ Świerk, wiceprezydent miasta:
Mamy wysokie bezrobocie, ktÓre jest efektem restrukturyzacji przemysŁu wĘglowego. SamorzĄdy majĄ bardzo ograniczone moŻliwoŚci wpŁywania na rynek pracy, bo przecieŻ to na nas spadŁ obowiĄzek naprawiania nieprzemyŚlanej redukcji zatrudnienia w przemyŚle.

2. Żory
DochÓd na osobĘ- 1497 zŁ
63 tys. mieszkańcÓw
4200 dziaŁajĄcych firm
25,2 proc. bezrobocia
Waldemar Socha, prezydent miasta:
ProszĘzauwaŻyĆ, Że dotacje i subwencje dla wszystkich gmin sĄ takie same, ale prÓcz nich najwaŻniejszym ĹşrÓdŁem naszego dochodu sĄ podatki - od nieruchomoŚci i nasz udziaŁ w podatku dochodowym. Żory zostaŁy wybudowane jako sypialnia, z zaŁoŻenia ludzie mieli tutaj mieszkaĆ, a pracowaĆ w miastach oŚciennych. I dziŚ wŁaŚnie tam zostawiajĄ oni swoje pieniĄdze, bo u nas nie ma Żadnych duŻych zakŁadÓw. To niesprawiedliwy system, bo pieniĄdze zostajĄ tam, gdzie sĄ duŻe zakŁady, a liczba mieszkańcÓw miasta nie ma znaczenia.

3. Piekary ŚlĄskie
DochÓd na osobĘ- 1561 zŁ
60 tys. mieszkańcÓw
2731 dziaŁajĄcych firm
22,3 proc. bezrobocia
Henryk Mrozek, skarbnik miasta:
JesteŚmy gminĄ gÓrniczĄ z wszystkimi tego konsekwencjami - zalegŁoŚciami w opŁatach eksploatacyjnych i podatkach od nieruchomoŚci siĘgajĄcymi kilku lat wstecz i zlikwidowanĄ subwencjĄ dla gmin gÓrniczych. Dlatego dochÓd na mieszkańca jest tak niski, choĆ pocieszeniem moŻe byĆ fakt, Że w ciĄgu roku spadliŚmy w tym rankingu z pierwszego na trzecie miejsce.

4. JastrzĘbie ZdrÓj
DochÓd na osobĘ- 1603 zŁ
96 tys. mieszkańcÓw
4931 dziaŁajĄcych firm
18,7 proc. bezrobocia
Marian Janecki, prezydent miasta:
Restrukturyzacja zakŁadÓw produkcyjnych, m.in. likwidacja jednej z kopalń dziaŁajĄcej na terenie miasta, zmniejszenie liczby zatrudnienia w zakŁadach gÓrniczych, spowodowaŁy zmniejszenie wpŁywÓw do kasy gminy z tytuŁu udziaŁu w podatku dochodowym od osÓb fizycznych. W tym roku sytuacja ta ulegŁa znaczĄcej poprawie. WpŁywa na to dobra kondycja finansowa kopalń JastrzĘbskiej SpÓŁki WĘglowej.

5. Sosnowiec
DochÓd na osobĘ- 1643 zŁ
229 tys. mieszkańcÓw
27 tys. 513 dziaŁajĄcych firm
22 proc. bezrobocia ? 1
Kazimierz GÓrski, prezydent miasta:
Sosnowiec jest duŻym miastem na bardzo maŁej powierzchni. Dlatego dochody z podatku od nieruchomoŚci, ktÓre sĄ jednĄ z najwiĘkszych pozycji w budŻecie w naszym przypadku sĄ niskie. Poza tym zamkniĘto u nas prawie wszystkie przedsiĘbiorstwa państwowe, pozostaŁa tylko czĘŚĆ kopalni Kazimierz-Juliusz. To spowodowaŁo, Że wrosŁo bezrobocie i spadŁy wpŁywy z podatkÓw - tego od osÓb fizycznych, jak i wpŁacanych przez przedsiĘbiorstwa.

6. CzĘstochowa
DochÓd na osobĘ- 1691 zŁ
250 tys. mieszkańcÓw
25 tys. dziaŁajĄcych firm
15,8 proc. bezrobocia
Tadeusz Wrona, prezydent miasta:
Nie jest zaskoczeniem, Że wŚrÓd 10 miast na prawach powiatu o najniŻszych dochodach znalazŁo siĘaŻ dziewiĘĆ z wojewÓdztwa ŚlĄskiego. Naszym problemem jest przedŁuŻajĄca siĄ restrukturyzacja Huty CzĘstochowa S.A. - dla porÓwnania wskaŻĘna DĄbrowĘGÓrniczĄ, ktÓra po restrukturyzacji Huty Katowice wskoczyŁa do miast o najwyŻszych dochodach na mieszkańca. To Świadczy o zaleŻnoŚci pomiĘdzy rozwojem gospodarki, a rozwojem miast.

7. Siemianowice ŚlĄskie
DochÓd na osobĘ- 1730 zŁ
75 tys. mieszkańcÓw
5900 dziaŁajĄcych firm
30 proc. bezrobocia
Jacek Guzy, wiceprezydent miasta:
Dlaczego dochÓd na jednego mieszkańca jest tak niski? W ciĄgu ostatnich 10 lat straciliŚmy 20 tys. miejsc pracy. To nie byŁ efekt naszych decyzji, ale dziaŁań wŁadz centralnych. Razem z duŻymi zakŁadami przemysŁowymi padŁy wszystkie firmy kooperujĄce, a Warszawa wyraĹşnie zapomniaŁa o tym, Że na ŚlĄsku teŻ ŻyjĄ ludzie.

8. ChorzÓw
DochÓd na osobĘ- 1741 zŁ
117 tys. mieszkańcÓw
9641 dziaŁajĄcych firm
23,9 proc. bezrobocia
Marek Kopel, prezydent miasta:
Przyczyny niskich dochodÓw sĄ obiektywne - likwidowanego przemysŁu nie zastĄpiŁy firmy, wiĘc dochody z podatkÓw sĄ niskie. Jest za duŻe bezrobocie, wiĘc podatek od osÓb fizycznych teŻ opŁaca niewiele osÓb. A ci ktÓrzy pracujĄ ze wzglĘdu na niekorzystnĄ koniunkturĘzarabiajĄ niewiele i koŁo siĘzamyka. Mam nadziejĘ, Że bĘdzie lepiej, bo w zwiĄzku z nowymi inwestycjami za w przyszŁym roku dochody miasta powinny wzrosnĄĆ o milion zŁotych.

9. MysŁowice
DochÓd na osobĘ- 1785 zŁ 74 tys. mieszkańcÓw
6854 dziaŁajĄcych firm
17,3 proc. bezrobocia
Grzegorz Osyra, prezydent miasta:
W naszym mieŚcie brakuje duŻych zakŁadÓw przemysŁowych, z ktÓrych kaŻdy gmina ma przecieŻ najwiĘksze wpŁywy do budŻetu. NajwiĘkszym pracodawcĄ jest kopalnia, a na drugim miejscu... UrzĄd Miasta wraz ze wszystkimi jednostkami podlegŁymi, czyli szkoŁami, przedszkolami itd. WiĘkszoŚĆ firm dziaŁajĄcych w mieŚcie to maŁe podmioty gospodarcze, a skalĘproblemu obrazuje fakt, Że co szÓsty mieszkaniec MysŁowic korzysta z pomocy socjalnej. To nie tylko nasz problem, ale wiĘkszoŚci ŚlĄskich miast.

10. Tarnobrzeg

* Dane na podstawie rankingu zamieszczonego w 14. numerze czasopisma samorzĄdowego "WspÓlnota"".

Rozmowa z prof. Markiem S. Szczepańskim, dyrektorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu ŚlĄskiego:
DziewiĘĆ najbiedniejszych miast na prawach powiatu w Polsce leŻy na ŚlĄsku! Niespodzianka?
To nie Żadna niespodzianka. Postrzega siĘnas jako bogaty region, bo zajmujemy regularnie drugie - trzecie miejsce w kraju pod wzglĘdem wysokoŚci Średniej pensji, ale to iluzja. Z kaŻdym rokiem wkŁad wojewÓdztwa w Produkt Krajowy Brutto maleje. To efekt tego, Że nie dajĄ sobie rady te miasta, ktÓre ŻyŁy z tradycyjnych branŻ - gÓrnictwa, hutnictwa i przemysŁu ciĘŻkiego. A dziesiĄty w rankingu Tarnobrzeg wbrew pozorom niewiele rÓŻni siĘod Sosnowca czy Piekar, bo przecieŻ kiedyŚ to miasto ŻyŁo z kopalń siarki.
ZakŁady padajĄ, wzrasta bezrobocie...
To problem monokultur przemysŁowych. Bez duŻych zakŁadÓw nie ma pieniĘdzy w budŻecie lokalnym, ludzie tracĄ pracĘi to teŻ uderza w samorzĄd, bo maleje udziaŁ w podatku od osÓb fizycznych.
Czasem z politowaniem patrzymy na ŚcianĘwschodniĄ i mÓwimy, Że tam jest bieda. Jednak w rankingu "WspÓlnoty" nie ma Żadnej gminy z tego regionu!
Popatrzmy na to z wiĘkszej perspektywy - jesteŚmy najbiedniejszym państwem Unii Europejskiej, biorĄc pod uwagĘPKB na jednego mieszkańca. A w pierwszej dziesiĄtce najbiedniejszych regionÓw Unii jest aŻ osiem regionÓw z Polski! Mamy biedne państwo, z biednymi regionami i jeszcze biedniejszymi gminami...
Co dalej? Gminy winĘzwalajĄ na państwo i sposÓb restrukturyzacji przemysŁu w regionie.
Nie mam wĄtpliwoŚci, Że z miejsca, w ktÓrym te gminy siĘznalazŁy, nieŁatwo siĘwydostaĆ. Najgorsza jest bezradnoŚĆ. Potrzebne jest wizjonerskie spojrzenie! Nie moŻna rozkŁadaĆ rĄk, trzeba szukaĆ inwestorÓw, pieŚciĆ kaŻdĄ zŁotÓwkĘ, jakĄ miasto moŻe dziĘki nim zarobiĆ. I najwaŻniejsze - inwestowaĆ w mieszkańcÓw, w ich wyksztaŁcenie. To stosunkowo tanie, a przynosi oczekiwany efekt - moŻe nie jutro, nie za rok, ale inwestycja w program stypendialny zwraca siĘ.

Maciej KoŁodziejczyk - Trybuna ŚlĄska
Master
Podaj linka do tego artykuŁu. Bo wszedŁem na strone "WspÓlnoty" i nie znalazŁem takiego rankingu ani nic o DG. A ciekawi mnie czy byŁo cos wiecej o Naszym City??
ocet
bardzo ciekawe tez z checia bym przeczytal cos wiecej na ten temat...
:)
to jest z naszemiasto.pl -nietsety nic wiecej o DG tam nie bylo:
http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/wyda...nia/395174.html
rafi
Zadna rewelacja. Dabrowa zawsze miala jeden z najwyzszych dochodow w przeliczeniu na mieszkanca. To tylko Talkowski swoimi glupimi gadkami wciskal ludziom kity. Wielu uwierzylo...Teraz pewnie bedzie glosil wszem i wobec, ze to dzieki niemu i jego skutecznej polityce wink.gif mamy taka dobra sytuacje...
bzenek
QUOTE(rafi)
Dabrowa zawsze miala jeden z najwyzszych dochodow w przeliczeniu na mieszkanca.


TeŻ o tym czasami sŁyszĘ :?
Tylko dlaczego w naszym mieŚcie nie ma Żadnych inwestycji ? Ani drÓg, ani mostÓw, ani parkÓw, ani stadionÓw, ani kanalizacji, ani chodnikÓw, itd, itp. ???
Od lat wszystko finansuje siĘz drgich kredytÓw (np. hala, oczyszczalnia ŚciekÓw) albo tworzy jakieŚ potwory prawno-finansowe (Centrum Administracyjne). Ja wiem, Że kredyty sĄ dla ludzi/miast, a przez lata byŁy kŁopoty ze ŚciĄganiem podatkÓw od Huty. Ale coŚ z tych pieniĘdzy powinno powstaĆ. A po naszym miŚcie nie widac tego zupeŁnie sad.gif

I co gorsza, wydaje siĘ, Że nieumiejĘtnoŚĆ wydawania pieniĘdzy cechowaŁa po kolei: ZaguŁĘ, Dula, Lipczyka, Talkowskiego...
rafi
To juz pytanie nie do mnie. Moze kolesie trzymaja ta kase na tajnych kontach w Szwajcarii na "czarna godzine" wink.gif.
Z drugiej strony, kupe kasy idzie na szpital i edukacje. Wydaje mi sie, ze dabrowskie szkoly na tle szkol z innych miast finansowo stoja dosc dobrze.
Co do Aquaparku i CA to to byly przeciez ogromnie inwestycje. Rzadko ktore miasto bylo by stac na taka inwestycje w pojedynke (prawdopodobnie tylko Warszawe). Mozna oczywiscie bylo jakos lepiej skonstruowac te umowy, ale coz - teraz juz za pozno...
bzenek
QUOTE(rafi)
Z drugiej strony, kupe kasy idzie na szpital i edukacje. Wydaje mi sie, ze dabrowskie szkoly na tle szkol z innych miast finansowo stoja dosc dobrze.


Hmm... moŻe i faktycznie masz racjĘ. Szpital powoli, ale sukcesywnie siĘrozwija. SzkoŁy teŻ jakoŚ powoli zaczynajĄ wyglĄdaĆ. Wydaje mi siĘ, Że pomoc spoŁeczna wypada w DG lepiej niŻ w sĄsiednich miastach.

QUOTE(rafi)
Co do Aquaparku i CA to to byly przeciez ogromnie inwestycje.


Aquapark to jest chyba przedsiĘwziĘciem czysto komercyjnym i Środki budŻetowe nie byŁy na niego wydatkowane. Centrum Administracyjne to faktycznie budowa przekraczajĄca moŻliwoŚci corocznych budŻetÓw.

ChodziŁo mi raczej sposÓb finansowania mniejszych inwestycji.
Finansowanie ze ŚrodkÓw bieŻĄcych niedomaga. Swego czasu remont przejŚcia podziemnego przy Damelu trwaŁ dokŁadnie tyle ile (trwajĄca rÓwnolegle) budowa Mostu ŚwiĘtokrzyskiego w Warszawie. Remont ulicy Armii Krajowej w ZĄbkowicach ciĄgnie siĘze dwa lata. Remont wiaduktu w ZĄbkowicach - rok.
A obecne zamierzenia: ukŁad komunikacyjny w Parku Hallera, termomodernizacja budynkÓw oŚwiatowych - kredyt, przeniesienie OddziaŁu Psychiatrycznego do "szpitala dzieciĘcego" - kredyt.

Boje siĘ, Że miastu zaczyna brakowaĆ bieŻĄcych ŚrodkÓw na inwestycje. Wszystko zaczyna byĆ finansowane z kredytÓw. Ich spŁata obciĄŻy kolejne budŻety - bĘdzie mniej ŚrodkÓw bieŻĄcych. I tak dalej...
CoŚ w konstruowaniu tych budŻetÓw jest nie tak.
pozdrawiam
No u nas nie ma duŻych inwestycji bo koszty bieŻĄcej dziaŁalnoŚci miasto sĄ bardzo wysokie. Wystarczy sobie popatrzeĆ ile kosztuje utrzymanie um. Do tego miasto dopŁaca praktycznie do wszystkiego. OczywiŚcie moŻna siĘcieszyĆ Że np szpital jest regularnie oddŁuŻany. Tylko dla naszej wŁadzy Łatwiejsze jest ciĄgŁe wydawanie kasy niŻ np ograniczenie kosztÓw dziaŁalnoŚci szpitala bez obniŻania jakoŚci usŁug. To samo tyczy siĘszkÓŁ.
rafi
Skoro juz bzenek wspomnial o tempie remontow w dabrowie i warszawie, to taka ciekawostka. Marszalkowska w Warszawie (centrum wielkiej metropolii) ostatnio wyremontowali w dwa weekendy. Zamknli ulice na weekend - zaczeli remontowac, zamkneli na drugi weekend - skonczyli. 5 dni. Jak sie chce to mozna. U nas tez by sie tak przydalo z niektorymi ulicami. Drugi fakt: Budowa linii metra do Placu Wilsona (Zoliborz) trwa 24 godziny na dobe. Zadnych przestojow. Az milo popatrzec jak robotnicy zapierdalaja. Oni juz doszli do tego, ze taki system pracy gwarantuje szybki koniec robot i koniec ograniczen w komunikacji...
bzenek
My tu gadu gadu, a tymczasem czasopismo WspÓlnota opublikowaŁo kolejny ranking samorzĄdÓw. Tym razem pod wzglĘdem wydatkÓw inwestycyjnych na jednego mieszkańca w latach 2001-2003.

http://www.wspolnota.org.pl/Ranking.pdf

W kategorii miasta na prawach powiatu zajĘliŚmy 15 miejsce z wydatkami 200.77 zŁ/mieszkańca. DosyĆ mnie to zaskoczyŁo, ale okazaliŚmy siĘlepsi od wiĘkszoŚci sĄsiadÓw. CzyŻby byŁ to efekt budowy centrum administracyjnego i hali sportowej ? Lepsze w Wojewodztwie ŚlĄskim byŁy tylko Zabrze - 276zŁ, MikoŁÓw - 298zŁ i rewelacyjne Katowice - 628zŁ.

Ciekawe jak bĘdzie za rok ? Takie mam wraŻenie, Że spadniemy w dÓŁ. W końcu za prezydentury Talkowskiego wszystkie inwestycje ulegŁy gwaŁtownemu zachamowaniu.

ZauwazyŁem, Że z rankingu wynika straszna sŁaboŚĆ naszych urzĘdnikÓw. Praktycznie kaŻde inne jakieŚ miasto inwestowaŁo korzystajĄc z dotacji inwestycyjnych. NiektÓrzy ŚciĄgnĘli z wojewÓdztwa/Warszawy/funduszy/Unii caŁkiem sporĄ iloŚĆ pieniĘdzy. A my jak zwykle nic. Co gorsza biorĄc pod uwagĘkompromitujĄce efekty ostatnich starań naszego miasta nie zanosi siĘna coŚ dobrego sad.gif

A warto spojrzeĆ na osiĄgniĘcia w kategorii MaŁe Miasta. Wyniki niesŁychane. Np. Ustroń - 550zŁ, a to dopiero 10 miejsce ! Jak oni to robiĄ ???
:)
ten brak wykorzystania funduszy to naprawde kompromitacja i wstyd :!:

A ciekawe czy wogole maja jakis plan i cos w tym kierunku dzialaja, pewnie nic jak zwykle ehhhh
Nam
MoŻe ktoŚ wejdzie i zagŁosuje na DĄbrowĘ:
http://www.gmina.pl/glosow/wynik2.php?od=500 lub http://www.gmina.pl/glosow/wynik2.php?od=300
Trzeba dojŚĆ co najmniej do pierwszej setki!!! :twisted:

PS. OsobiŚcie polecam pozycjĘ(obecnie 517) www.dabrowa.pl !!!
rafi
Fajny ranking wink.gif Tylko, ze niezbyt obiektywny. Kazdy moze glosowac dowolna ilosc razy hehe. Jak ktos ma godzinke wolnego czasu, to swobodnie moze umiescic "swoja" strone na gorze rankingu.
Ale oczywiscie zaglosowalem na obie strony wink.gif
TeodorMotor
QUOTE(Gazeta Wyborcza)
Najbardziej imprezowe miasta  
oprac. iwa 12-07-2005, ostatnia aktualizacja 12-07-2005 11:02

Warszawa, WrocŁaw, KrakÓw to najbardziej imprezowe miasta w Polsce - wynika z najnowszego rankingu

Magazyn "Men's Health" sporzĄdziŁ listĘmiast, w ktÓrych trudno siĘnudziĆ. Przy ustalaniu rankingu wziĘto pod uwagĘm.in. liczbĘrestauracji, klubÓw, cyklicznych imprez, a nawet foteli kinowych przypadajĄcych na tysiĄc mieszkańcÓw. JeŚli chodzi o tĘostatniĄ z wymienionych pozycji, najlepiej wypadŁy Katowice i Poznań. Ostatnie miejsce zajĘŁo Bielsko-BiaŁa. To miasto jest za to na drugim miejscu w Polsce w dostĘpie do dobrej kuchni. WygraŁy Tychy, gdzie jest najwiĘcej restauracji i pubÓw na tysiĄc mieszkańcÓw. W ogÓle w tej konkurencji GÓrny ŚlĄsk pobiŁ resztĘPolski - aŻ piĘĆ ŚlĄskich miast znalazŁo siĘw pierwszej dziesiĄtce.  

Stolica jest najlepsza w liczbie cyklicznych imprez - festiwali, juwenaliÓw, dni miast. W pierwszej piĘtnastce znalazŁo siĘdziewiĘĆ miejscowoŚci, w ktÓrych Żyje 200-300 tys. mieszkańcÓw. Dla przykŁadu - w Warszawie jest 100 cyklicznych imprez, w BiaŁymstoku 62, w Radomiu 58.  

Stolica gÓruje, jeŚli chodzi o rozrywkĘsportowĄ na dobrym poziomie. DziaŁa tu szeŚĆ klubÓw pierwszoligowych. TuŻ za niĄ sĄ KrakÓw, WrocŁaw, Gdańsk i Bydgoszcz. A jeŚli chodzi o liczbĘklubÓw sportowych przypadajĄcych na tysiĄc mieszkańcÓw, wygrywa Toruń.

OstatniĄ "konkurencjĄ", ktÓra miaŁa wpŁyw na miejsce miasta w rankingu, byŁa cena taksÓwki (taryfa nocna). Po kieszeni nie dostajĄ imprezowicze z Opola, bo pŁacĄ jedynie 1,50 zŁ za kilometr. NajdroŻej jest w DĄbrowie GÓrniczej - bo aŻ 4,50 zŁ za kilometr.  

TOP 15:  

Warszawa, WrocŁaw, KrakÓw, WŁocŁawek, Kielce, Rybnik, Gdańsk, BiaŁystok, Toruń, Gdynia, ŁÓdĹş, Katowice, Zabrze, Tychy, Poznań


KomentujĄ  

Maciej Zieliński, koszykarz druŻyny ŚlĄsk WrocŁaw: - UwaŻam, Że WrocŁaw zasŁuŻenie zdobyŁ drugie miejsce. To miasto nie zamiera nigdy. Wieczorami rynek jest piĘkny, peŁny ludzi. Jest tu tyle knajp, Że trzeba siĘzastanowiĆ, ktÓrĄ wybraĆ. Ja sam, widzĄc w tym przyszŁoŚĆ, otworzyŁem lokal o nazwie Gafa.  

Paolo Cozza, WŁoch, od dziesiĘciu lat mieszka w Warszawie: - Wcale nie uwaŻam, Że stolica to najbardziej rozrywkowe miasto. Do gŁowy przychodzĄ mi KrakÓw, Gdańsk i wiele innych. Warszawa to miasto biznesowe. W weekendy wyludnia siĘ, pod tym wzglĘdem przypomina Mediolan. OczywiŚcie teraz to moje miasto, wiĘc sĄ miejsca, lokale, ktÓre bardzo lubiĘ. Jednak, jeŚli mÓwiĆ o dobrej zabawie, to wolĘKrakÓw. Tutaj po prostu caŁĄ noc chodzi siĘod klubu do klubu.
:)
no trafilo info o tym dzieki Rafiemu do watku o komunikacji :)
Dami7
QUOTE(Nam)
MoŻe ktoŚ wejdzie i zagŁosuje na DĄbrowĘ:  
http://www.gmina.pl/glosow/wynik2.php?od=500 lub http://www.gmina.pl/glosow/wynik2.php?od=300
Trzeba dojŚĆ co najmniej do pierwszej setki!!! :twisted:  

PS. OsobiŚcie polecam pozycjĘ(obecnie 517) www.dabrowa.pl !!!


Ludzie, gŁosujcie! Jeszcze tylko kilka punktÓw i wyprzedzimy WĄchock!!!
TeodorMotor
QUOTE(Dami7)
QUOTE(Nam)
MoŻe ktoŚ wejdzie i zagŁosuje na DĄbrowĘ:  
http://www.gmina.pl/glosow/wynik2.php?od=500 lub http://www.gmina.pl/glosow/wynik2.php?od=300
Trzeba dojŚĆ co najmniej do pierwszej setki!!! :twisted:  

PS. OsobiŚcie polecam pozycjĘ(obecnie 517) www.dabrowa.pl !!!


Ludzie, gŁosujcie! Jeszcze tylko kilka punktÓw i wyprzedzimy WĄchock!!!

WĄchock wziĘty! Teraz WielgomŁyny i Ryki!!! A tak w ogÓle, to gonimy MysŁowice.
SIR1ONE
gŁosowac gŁosowac im wyŻej tym lepiej myŚlĘŻe kaŻdy oddaŁ by po 5 gŁosÓw to bĘdziemy na 1 miejscu
:!: :!: :)
:)
wczoraj ukazal sie ranking samorzadow - DG w czolowce :shock: Niestety nie mam dostepu do wszystkiego bo platny sad.gif (tylko malo co narazie udalo sie zdobyc tongue.gif )

QUOTE([IMG)
http://www.rzeczpospolita.pl/gifs/head.gif[/IMG]]
RZECZPOSPOLITA
Jak powstaŁ ranking samorzĄdÓw "Rzeczpospolitej" 2005


Nasz ranking ma na celu wskazanie najlepiej zarzĄdzanych jednostek samorzĄdu terytorialnego w Polsce. ChcieliŚmy uhonorowaĆ te, ktÓre najlepiej dbajĄ o rozwÓj i podniesienie jakoŚci Życia mieszkańcÓw przy zachowaniu reguŁ odpowiedzialnoŚci i bezpieczeństwa finansowego.

Etap pierwszy
Ranking zostaŁ przeprowadzony w dwÓch etapach. W pierwszym wybrano gminy, ktÓre najlepiej zarzĄdzaŁy swoimi finansami w latach 2001 - 2004 i jednoczeŚnie najwiĘcej w tym czasie inwestowaŁy. PrzeanalizowaliŚmy w ten sposÓb - korzystajĄc z bazy danych Ministerstwa FinansÓw - wszystkie gminy i miasta. Drugi etap pozwoliŁ na ocenĘjakoŚci Życia i sposobu zarzĄdzania samorzĄdu.

PrzeanalizowaliŚmy dane w trzech kategoriach samorzĄdÓw:

- miasta na prawach powiatu, - pozostaŁe gminy miejskie i miejsko-wiejskie,

- gminy wiejskie.

W pierwszym etapie wziĘliŚmy pod uwagĘdane Ministerstwa FinansÓw dotyczĄce wszystkich samorzĄdÓw w Polsce (bez powiatÓw i wojewÓdztw). PunktowaliŚmy:

- dynamikĘwzrostu wydatkÓw majĄtkowych (pomniejszonĄ o Środki unijne) w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2001 - 2004 (maksymalnie 10 pkt),

- wartoŚĆ ŚrodkÓw unijnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, ktÓre w 2004 roku wpŁynĘŁy na rachunek budŻetu gminy/miasta (7 pkt),

- zadŁuŻenie samorzĄdu w stosunku do dochodÓw w latach 2001 - 2004 (10 pkt),

- nadwyŻkĘoperacyjnĄ w stosunku do dochodÓw w latach 2001 - 2004 (7 pkt),

- tempo wzrostu dochodÓw podatkowych (bez podatku dochodowego od osÓb fizycznych i prawnych) w latach 2001 - 2004 (10 pkt),

- relacjĘnakŁadÓw inwestycyjnych do przyrostu zadŁuŻenia w latach 2001 - 2004 (6 pkt), - dynamikĘwzrostu wydatkÓw ogÓŁem na 1 mieszkańca w wybranych dziaŁach w poszczegÓlnych latach okresu 2001 - 2004:

- transport i ŁĄcznoŚĆ (6 pkt),

- ochrona Środowiska (6 pkt).

ŁĄcznie w pierwszym etapie samorzĄd mÓgŁ uzyskaĆ maksymalnie 62 punkty.

Etap drugi
Po zakończeniu pierwszego etapu dysponowaliŚmy listĄ samorzĄdÓw najlepiej odpowiadajĄcych przyjĘtym przez kapituŁĘkryteriom. DokonaliŚmy wyboru 400 gmin i miast, ktÓre zostaŁy zakwalifikowane do drugiego etapu. W tej grupie znalazŁo siĘ40 miast na prawach powiatu, 180 pozostaŁych miast i gmin miejsko-wiejskich oraz 180 gmin wiejskich. Do wybranych przez nas gmin rozesŁaliŚmy ankietĘ. Zawarte w niej pytania miaŁy pomÓc w ostatecznym wyborze najlepszych.

W ankiecie pytaliŚmy o: - wydatki na realizacjĘkontraktÓw z organizacjami pozarzĄdowymi w latach 2001 - 2004 (10 pkt),

- ŚredniĄ liczbĘpunktÓw z testu szÓstoklasisty w 2004 roku (5 pkt),

- liczbĘpodmiotÓw gospodarczych dziaŁajĄcych na terenie gminy (5 pkt),

- czy urzĄd gminy/miasta opracowaŁ wieloletnie plany inwestycyjne (5 pkt),

- czy funkcjonuje zgodnie z normĄ ISO (4 pkt),

- czy ma ocenĘratingowĄ (4 pkt),

- jaka byŁa stopa bezrobocia w latach 2001 - 2004 (5 pkt, pytanie dotyczyŁo tylko miast).

Tam, gdzie analizowaliŚmy dane za kolejne lata, przyjĘliŚmy zasadĘ, Że najwiĘcej punktÓw przyznajemy za ostatni rok. WyjĄtkiem byŁo pytanie dotyczĄce wieloletnich planÓw inwestycyjnych. UznaliŚmy, Że im wczeŚniej je uchwalono, tym lepiej.

Dodatkowo, po dokonaniu ostatecznego wyboru samorzĄdÓw i ustaleniu ich kolejnoŚci w rankingu,zapytaliŚmy ministerstwa FinansÓw oraz Spraw WewnĘtrznych i Administracji, a takŻe regionalne izby obrachunkowe o ewentualne uwagi do wybranych gmin i miast. ChodziŁo nam o wyeliminowanie tych, ktÓre w niewŁaŚciwy sposÓb prowadzĄ (lub prowadziŁy w ostatnich latach) gospodarkĘ, co mogŁo mieĆ negatywny wpŁyw na ich sytuacjĘ.

Aleksandra Myczkowska, Artur Sierant



i

To sĄ gminy znakomite - wprowadzenie
Najlepszym polskim miastem jest Poznań, najlepsza wieŚ to KroŚcienko WyŻne na Podkarpaciu, zaŚ najlepszĄ gminĄ miejsko-wiejskĄ jest podlaska Choroszcz - to wyniki Rankingu SamorzĄdÓw "Rzeczpospolitej" 2005


© BARTOSZ JANKOWSKI, MICHAŁ KOŚĆ/KURIER PORANNY, KRZYSZTOF ŁOKAJ
NagrodziliŚmy te samorzĄdy, ktÓre najlepiej dbajĄ o rozwÓj i podniesienie jakoŚci Życia mieszkańcÓw przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego. Jak wybraliŚmy najlepszych? W pierwszym etapie ustaliliŚmy, ktÓre gminy najlepiej zarzĄdzaŁy swoimi finansami w latach 2001 - 2004 i najwiĘcej w tym czasie inwestowaŁy. PrzeanalizowaliŚmy dane w trzech kategoriach:
• gminy wiejskie
• miasta na prawach powiatu
• pozostaŁe gminy miejskie i miejsko-wiejskie.

W ten sposÓb dokonaliŚmy wyboru 400 gmin i miast, ktÓre zostaŁy zakwalifikowane do drugiego etapu. Do wybranych przez nas gmin rozesŁaliŚmy ankietĘ, a na jej podstawie oceniliŚmy jakoŚĆ Życia i sposÓb zarzĄdzania samorzĄdem.

Co siĘokazaŁo? W kategorii miast zwyciĘŻyŁ Poznań przed Rybnikiem i Krakowem. W kategorii wsi KroŚcienko WyŻne wyprzedziŁo PawŁosiÓw (Podkarpacie) i BlizanÓw (Wielkopolska). A wŚrÓd gmin miejsko-wiejskich Choroszcz byŁa lepsza od Lubawy (Warmia i Mazury) oraz Nowych Skalmierzyc (Wielkopolska). - Poprzez caŁĄ gamĘprzyjĘtych kryteriÓw oceny poŁĄczyliŚmy dwie sprawy - poprawĘwarunkÓw Życia w gminie przy stabilnej sytuacji jej budŻetu. Nie byŁo to Łatwe - przyznaje prof. Jerzy Buzek, byŁy premier i przewodniczĄcy kapituŁy, ktÓra dokonaŁa wyboru. -GratulujĘzwyciĘzcom, to znakomite gminy. Ale jestem przekonany, Że na dalszych miejscach sĄ rÓwnieŻ bardzo dobre samorzĄdy.

ZwyciĘzcy nie kryjĄ zadowolenia. - Pracujemy dla mieszkańcÓw, ktÓrzy nam zaufali. Ranking tylko potwierdza, Że dobrze wypeŁniamy naszĄ misjĘ- podkreŚla wÓjt KroŚcienka Jan KuĹşnar. Najlepsi nie zamierzajĄ spoczĄĆ na laurach. - Inwestorzy doceniajĄ nasze atuty, choĆby to, Że sieciĄ
ŚwiatŁowodowĄ jest opasany caŁy Poznań. PowinniŚmy jednak jak najszybciej przystĄpiĆ do prac nad planem zagospodarowania przestrzennego - wytycza sobie cele prezydent miasta Ryszard Grobelny.

Plan taki ma juŻ Choroszcz. Burmistrz Jerzy UŁanowicz zachĘca do inwestowania: - Inwestor nie czeka u nas miesiĄcami na decyzjĘo lokalizacji i warunkach zabudowy. Praktycznie od rĘki dostaje wyciĄg z planu i moŻe zaczynaĆ inwestycje - zachwala. WŁaŚnie inwestycje to oczko w gŁowie najlepszych gmin. Dlatego zbadaliŚmy je w Rankingu SamorzĄdÓw "Rz" 2005. W przeliczeniu na jednego mieszkańca najwiĘcej inwestuje ŁÓdzki KleszczÓw przed OsiecznicĄ (Dolny ŚlĄsk) i PŁockiem (Mazowsze). TakŻe KleszczÓw zwyciĘŻyŁ pod wzglĘdem wydatkÓw na ochronĘŚrodowiska, wyprzedziŁ podwarszawskie gminy Izabelin i Nadarzyn. W zdobywaniu ŚrodkÓw z UE prym wiodĄ gminy z Dolnego ŚlĄska - Pieńsk oraz ZawidÓw.

ANDRZEJ STANKIEWICZ
:)
Poznan, Rybnik, Krakow, 6 Czestochowa, 7 Ruda Slaska, 10 Katowice, 13 DG, 19 Bielsko B.
:)
akurat o tym dzisiaj wspominalem w innym temacie

QUOTE([IMG)
http://serwisy.gazeta.pl/i/gazeta.gif[/IMG]]
Prawie 100 tysiĘcy mieszkańcÓw opuŚci Katowice  
 
JÓzef Krzyk 31-07-2005 , ostatnia aktualizacja 31-07-2005 19:15

Za 25 lat ludnoŚĆ Katowic zmniejszy siĘniemal o 100 tys., a caŁa aglomeracja, nawet gdyby jĄ poŁĄczyĆ w jedno miasto, bĘdzie mniejsza od Warszawy - wynika z prognoz GŁÓwnego UrzĘdu Statystycznego

Eksperci GUS, RzĄdowej Rady LudnoŚciowej i Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk sĄ zgodni: w ciĄgu najbliŻszych 25 lat liczba mieszkańcÓw Polski zmniejszy siĘo ok. 3 mln. NajwiĘkszy ubytek nastĄpi na ŚlĄsku - o prawie 800 tys. (do 3,9 mln). Foldery, zachwalajĄce nasz region jako najwiĘkszy w Polsce, przestanĄ byĆ aktualne.

Eksperci przeanalizowali teŻ sytuacjĘmiast, w ktÓrych mieszka ponad 50 tys. osÓb. OkazaŁo siĘ, Że na ŚlĄsku wszystkie miasta bez wyjĄtku siĘskurczĄ. Najbardziej ucierpiĄ Katowice, ktÓre dzisiaj majĄ 325 tys. mieszkańcÓw. Za 25 lat majĄ ich mieĆ 229,3 tys., czyli prawie o 30 proc. mniej. Proporcjonalnie jeszcze bardziej wyludniĄ siĘ: Bytom - do 126 tys., czyli o 34,5 proc, ChorzÓw - do 79 tys., czyli o 32 proc., RacibÓrz - do 41 tys., czyli o 30,6 proc, oraz Zabrze - do 134 tys., czyli o 30 proc. Rekordowy ma byĆ odpŁyw mieszkańcÓw z Rudy ŚlĄskiej. Z obecnych 150 tys. pozostaĆ ma 90,7 tys., czyli o prawie 40 proc. mniej!

Za 25 lat status miast ponadstutysiĘcznych utrzymajĄ tylko: Katowice, Sosnowiec, Gliwice (149,6 tys.), Bielsko-BiaŁa (145,2 tys.), Bytom, DĄbrowa GÓrnicza (106,9 tys.), Rybnik (115 tys.), Zabrze i Tychy (103 tys.).  

Z badań GUS wynika, Że wpŁyw na taki spadek bĘdzie miaŁa nie tylko coraz mniejsza liczba rodzĄcych siĘna ŚlĄsku dzieci, ale takŻe wyjazdy dorosŁych mieszkańcÓw do innych regionÓw. Co ciekawe, wiĘkszoŚĆ "emigrantÓw" kierowaĆ siĘbĘdzie nie do innych miast, ale na wieŚ.

WŁadze Katowic znajĄ te prognozy, ale nie zaŁamujĄ rĄk. - Prognozy GUS-u sĄ zdecydowanie przesadzone. Nie biorĄ pod uwagĘtego, co juŻ robimy, Żeby Życie w naszym mieŚcie byŁo coraz bardziej atrakcyjne. Nie udajemy, Że nie ma problemu, ale w odrÓŻnieniu od innych miast, ludzie mŁodzi tak czĘsto stĄd nie wyjeŻdŻajĄ - mÓwi Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy katowickiego magistratu. Żeby zatrzymaĆ mieszkańcÓw, miasto zamierza rozwijaĆ budownictwo mieszkaniowe i inwestowaĆ w infrastrukturĘ.

WŁadze wojewÓdztwa ŚlĄskiego o problemie wyludnienia majĄ dyskutowaĆ jeszcze pod koniec sierpnia.

Jedna informacja w raporcie GUS-u jest pocieszajĄca - bĘdziemy dŁuŻej Żyli: mĘŻczyĹşni Średnio 74 lata (czyli o 4 dŁuŻej niŻ obecnie), a kobiety 83 lata (o 5 dŁuŻej).


Te prognozy sa wyjatkowo czarne. Nasze miasto i tak zostanie dotkniete w troche mniejszym stopniu. Ale te prognozy wcale nie musza sie spelnic w takim stopniu a nawet wcale. Wszystko zalezy od wladz, ktore musza jak najszybciej zauwazyc problem zanim bedzie za pozno i uczynic miasto atrakcyjnym a co nawazniejsze WYZNACZAC, UZBRAJAC i BUDOWAC INFRASTRUKTURE pod nowe budownictwo :!: I czywiscie do tego trzeba inwestowac a takze przyciagac inwestorow

Jedyny plus z wyludniania w Zaglebiu to taki, ze czesc niezakorzenionych wiesniakow wroci do siebie
SIR1ONE
wyludnianie, czy ja wiem czy taka wielka strata?? w sumie bĘdzie mniejszy
procent bezrobocia, a co do prognozy to wydaje mi sie Że przewidziec coŚ 25 lat naprzÓd jest bardzo ciĘŻko


p.s. z tymi wieŚniakami to prawda Że powyjeŻdŻajĄ spowrotem na swoje wioski
pozdro
rafi
:)+-->
QUOTE(:))
akurat o tym dzisiaj wspominalem w innym temacie

Jedyny plus z wyludniania w Zaglebiu to taki, ze czesc niezakorzenionych wiesniakow wroci do siebie[/quote]

Hmm. Ja bym sie tu spieral. Wedlug mnie, Zaglebie opuszcza przede wszystkim ludzie wyksztalceni, bo brak tu pracy spelniajacej ich oczekiwania. Zwykli robotnicy (czy wiesniacy, jak ich nieprzyjaznie nazywasz) cos w SSE znajda dla siebie.
:)
juz czytalem kilka artykulow i opracowan, ktore mowily wlasnie o masowych powrotach do swoich rodzinnych wsi. Najczesciej dotyczylo tych (i ich rodzin) ktorzy przeszli na emerytury (czesto wczesniejsze) albo dostali odprawy z gornictwa, albo stracili prace itp.
Wiadomo ze wyksztalceni opuszczaja DG ale to jest tylko niewielki procent. Juz wielokrotnie wiecej (niz tych wyksztalonych) wyjezdza do pracy za granice.
Wcale nie jestem negatywnie nastawiony do wiesniakow - nazywam tylko po imieniu, a jak inaczej. W obcych jezykach mieszkaniec wsi to tez wiesniak.
Ale to wlasnie dzieki nim miasta zaglebiowskie wygladaja jak wygladaja tzn. jak wielkie wioski. Oni sa niereformowalni - przywiezli swoje zwyczaje i nawyki ze soba i "mieszczanie" z nich nigdy nie beda
bzenek
:)+-->
QUOTE(:))
Jedyny plus z wyludniania w Zaglebiu to taki, ze czesc niezakorzenionych wiesniakow wroci do siebie...

... to wlasnie dzieki nim miasta zaglebiowskie wygladaja jak wygladaja tzn. jak wielkie wioski. Oni sa niereformowalni - przywiezli swoje zwyczaje i nawyki ze soba i "mieszczanie" z nich nigdy nie beda[/quote]

A kto przeprowadza selekcjĘna wieŚniakÓw i mieszczan ? Jest jakaŚ komisja czy teŻ decyzje podejmujesz samodzielnie ? Do ktÓrych byŚ mnie zaliczyŁ?

-----------------------------------------------------------------------------------

QUOTE(SIR1ONE)
wyludnianie, czy ja wiem czy taka wielka strata??


DoŚĆ duŻa. Spada iloŚĆ osÓb pŁacĄcych podatki PIT i CIT. A to ciĄgle jest gŁÓwny fundament gminnych budŻetÓw. Spada iloŚĆ klientÓw usŁug i handlu. JuŻ teraz sĄ w DG kŁopoty z maŁym popytem na ww. A co bĘdzie jak ludzie wyjadĄ ?

Nie moŻna generalizowaĆ, Że wyjeŻdŻajĄ bezrobotni i podopieczni MOPS. RÓwnie dobrze mogĄ wybywaĆ milionerzy np. do nowych posiadŁoŚci koŁo Ogrodzieńca lub geniusze komputerowi do Krzemowej Doliny.

SzczĘŚliwie DĄbrowa GÓrnicza posiada spory potencjaŁ. Jest sporo terenÓw inwesycyjnych i mieszkaniowych, a przy tym moŻna stworzyĆ wspaniaŁe warunki do wypoczynku. MyŚlĘ, Że to daŁo nam fory u twÓrcÓw raportu.

Inna sprawa kto 20 lat temu spodziewaŁ siĘ, Że dziŚ bĘdzie jak dziŚ :)
A kto wie jak bĘdzie za 20 lat :)
:)
QUOTE(bzenek)
A kto przeprowadza selekcjĘna wieŚniakÓw i mieszczan ? Jest jakaŚ komisja czy teŻ decyzje podejmujesz samodzielnie ? Do ktÓrych byŚ mnie zaliczyŁ?

sami sie selekcjonuja i raczej nietrudno ich zauwazyc i rozpoznac :)
Maja swoje nawyki i wcale ich nie zmienili po przeproawdzce do miasta. Pierwsze to slownictwo i czesto razace bledy jezykowe itp. Drugie to tryb zycia - najczesciej wstaja wczesnie rano (nawet jak nie ida do pracy) a chodza spac wyjatkowo wczesnie. Nie istnieje dla nich zycie nocne. Ida z pracy do domu na tv, najczesciej w weekendy na zakupy. Wogole maja zupelnie inne podejscie do zycia niz mieszkancy wielkich miast. Liczy sie dla nich harmonogram dnia - kazdy dzien prawie taki sam, wyjatkowo duza wage zajmuja posilki o odpowiednich porach. Do tego wszystkiego wiekszosc z nich nie ma gustu. Nie interesuje ich takze zbytnio miasto do ktorego przybyli i nie czuja sie zbytnio z nim zwiazani. Nie dbaja takze o czystosc miasta - gdzie cos zjedza/ wypija to tam to zostawia. Caly czas mamy przyklady ze nie przywykli do zycia w miescie i nie przywykna - wieczne protesty o jakakolwiek inwestycje - centrum miasta traktuja jak wlasna wioske i zagrode.
Ich dzieci stanowia obecnie mlodziez Zaglebia albo zakladaja/zalozyli juz swoje rodziny i niestety odziedziczyli po swoich rodzicach mase cech. Szansa na ich zanik moze bedzie w kolejnym pokoleniu...
Do tego wszystkiego kulture maja (delikatnie mowiac a wlasciwie piszac) niezbyt wysoka. Pomijam juz polityke i w zdecydowanej wiekszosci ich dozgonna wdziecznosc dla komuny i postkomuny za czerwone zaglebie. Ich wiedza historyczna i polityczna w wiekszosci jest na zalosnie niskim poziomie a mimo to sa niezwykle pewni siebie.

A Ciebie przeciez znam tylko z forum i swiadcza o Tobie tylko twoje posty, a z nich chyba jasne jest ze nie zaliczaszach sie do nich
TeodorMotor
Sie mi noweg wątku zakładać nie chciało....

My tu biadolimy, a tu
QUOTE(http://www.dabrowa-gornicza.pl)
Jesteśmy w krajowej czołówce!
[2006-01-04 11:46:52]

Świętochłowice ostatnie (46.), Sosnowiec na 41. miejscu, Katowice na 30 pozycji. Dąbrowa Górnicza na V pozycji w rankingu najlepszych miast na prawach powiatu w roku 2005 przeprowadzonym przez Związek Powiatów Polskich!

Sklasyfikowano wszystkie miasta na prawach powiatu z wyjątkiem Mysłowic wyłączonych z rankingu zresztą na ich prośbę. Za najlepsze uznano Jaworzno (2079 pkt.). Na drugim miejscu uplasował się Słupsk (1480), a na trzecim Rybnik (1297 pkt.).

Dąbrowę Górniczą ( z dorobkiem 1089 pkt.) wyprzedziło Świnoujście (1160 pkt.).

Dąbrowa Górnicza pozostawiła za sobą: Tychy, Jelenią Górę, Legnicę, Konin oraz Piotrków Trybunalski. Każde z miast, które znalazło się w złotej dziesiątce otrzyma pamiątkowy puchar.
Przypomnijmy, że w roku 2004 w tym samym rankingu Dąbrowa zajęła 10 miejsce. W obecnie prowadzonym (za rok 2006) zebrała już 1020 pkt. Miasto zajmuje trzecią pozycję i do lidera (Jaworzna) brakuje Dąbrowie 210 pkt., a wicelidera (Słupska) tylko 90.
Ranking prowadzony jest corocznie przez Związek Powiatów Polskich i obejmuje wszystkie gminy w kraju. Kryterium oceny uwzględnia między innymi nowoczesne metody zarządzania gminą, informatyzację, przedsięwzięcia ekologiczne oraz aktywność promocyjną gminy.
Klasyfikacja prowadzona jest w oparciu o liczbę punktów, które zdobyć można między innymi za: organizację imprez sportowych, kulturalnych, naukowych, ofertę inwestycyjną, informacje o przetargach, własną stronę internetową, za projekty zrealizowane na terenie gminy czy za wdrażanie i udoskonalanie metod zarządzania w urzędzie, system e-gmina, prezentację multimedialną gminy, bądź też za powołanie pełnomocnika ds. społeczeństwa informacyjnego…

W 2005 r. uczestników konkursu oceniano w oparciu o następujące zasady:

• 400 punktów - za podłączenie do sieci internetowej gmin polskich, wszystkich gmin z powiatu,

• 350 punktów - za certyfikat ISO 9001:2000,

• 150 punktów - za system e-powiat,

• 100 punktów - za założonego e-maila nadanego przez ZPP,

• 60 punktów - za umieszczenie prezentacji,

• 50 punktów - za członkostwo w ZPP,

• 30 punktów - za umieszczenia znaku Związku Powiatów Polskich na stronie internetowej swojego powiatu www.zpp.pl/logo,

• 25 punktów - za każdy opisany projekt dotyczący energii odnawialnej,

• 20 punktów - za główny e-mail powiatu,

• 20 punktów - za kamerkę internetową na swoich stronach WWW,

• 15 punktów - za delegowanie osoby, która odbiera pocztę Starosty/Prezydenta nadaną przez ZPP,

• 10 punktów - za przesłanie zdjęcia starosty/prezydenta do Biura ZPP,

• 10 punktów - za stronę www powiatu startującego w konkursie,

• 10 punktów - za BIP,

• +1 punkt - za każde jedno umieszczenie wiadomości w imprezach, ofertach lub przetargach (www.imprezy.org, www.oferty.org, www.przetargi.org.pl).

BE

Więcej informacji:

http://www.dabrowa-gornicza.pl/?nodeid=new..._glowny_id=5465


10 punktów za fotkę... Fantastyczne! A jakie rozwojowe...
:)
QUOTE([img)
http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
Miasto ma coraz mniej mieszkańców

Piątek, 6 stycznia 2006r.

Według danych dąbrowskiego Wydziału Ewidencji w ubiegłym roku w mieście mieszkało 129 tysięcy 612 osób. Na stałe było zameldowanych ponad 127 tysięcy osób, a meldunek na pobyt czasowy miało 2500 mieszkańców.

Wydaje się, że to sporo, ale rok wcześniej te liczby były wyższe. W 2004 roku w Dąbrowie Górniczej mieszkało 133 tys. 546 osób, z czego pobyt czasowy miało prawie 5 tysięcy.

Żyjemy dłużej
Ciekawie wygląda sprawa długowieczności dąbrowian. Dwa lata temu dwie osoby obchodziły stulecie urodzin. W ubiegłym roku także dwie osoby dożyły stu lat, jednak w tym roku stulecie mają obchodzić cztery osoby, w tym trójka stulatków w marcu. Cztery jubileusze to dużo jak na Dąbrowę Górniczą.

— Wydaje mi się, że nasze społeczeństwo bardziej się starzeje — mówi Małgorzata Łukasik, kierowniczka dąbrowskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

I tak jest w całym kraju i w całej Europie.

Maluchów nie za wiele
Przybywa też dzieci, ale... prowadzona przez dąbrowski USC statystyka narodzin nie dotyczy wyłącznie mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

— Akt urodzenia sporządza się w mieście, w którym dziecko przyszło na świat — wyjaśnia Małgorzata Łukasik. — W Dąbrowie rodzą także mieszkanki Sławkowa, Zabrza, Sosnowca czy Katowic.
Tak czy inaczej w ubiegłym roku w Dąbrowie Górniczej przyszło na świat 755 dzieci, w tym 389 chłopców oraz 366 dziewczynek.

— Najmniej urodzeń mieliśmy w 1998, a najwięcej dzieci urodziło się w 2001 roku. Od kilku lat narodziny utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie — mówi kierownik Łukasik.

Starsi wolą rozwody
Nadzieję na lepszy przyrost naturalny daje większa liczba zawieranych małżeństw. W ubiegłym roku udzielono 765 ślubów. W związki wstępują najczęściej ludzie między 20 a 30 rokiem życia. Z drugiej strony w małżeński związek wstępują również osoby 80–letnie.

— Nikt nie chce być sam — dowodzi Małgorzata Łukasik.

W przypadku związków małżeńskich także nie ma rejonizacji. W Dąbrowie Górniczej ślub biorą mieszkańcy Będzina, Sosnowca, Katowic, Chorzowa czy Warszawy. Bywa, że dziewczyna jest mieszkanką Dąbrowy, a chłopak pochodzi z Krakowa.

— Mieliśmy parę z Warszawy, która kiedyś mieszkała w Dąbrowie Górniczej i właśnie tu wzięli ślub — mówi kierowniczka USC.

W dąbrowskim urzędzie panuje także moda na śluby w zwykłe dni tygodnia, a nie tylko w weekendy. Wydaje się również, że nowożeńcy nie są przesądni wobec trzynastki.

— Była para, która chciała wziąć ślub trzynastego o godzinie trzynastej, ponieważ trzynastego się poznali. Inna para ustaliła datę ślubu na prima aprilis i zdaje się, że chłopak urodził się właśnie 1 kwietnia — przypomina sobie Małgorzata Łukasik.

Na 765 ślubów w ubiegłym roku 129 małżeństw zawarli rówieśnicy. Jednak dąbrowski USC odnotował przypadki, że partner był starszy od partnerki o 37 lat. Zdarzało się także, że kobieta była starsza od swego partnera o osiem lub dziewięć lat.

W 2005 roku było 369 rozwodów, w roku 2004 odnotowano ich 258. Najwięcej rozwodów zdarza się w związkach zawartych w latach 70—tych. Nie zawsze jednak przyczyną rozpadu związku jest pragnienie przeżycia innej młodości. Czasem istotną przyczyną jest zła sytuacja ekonomiczna.

— Coraz więcej ludzi wyjeżdża w poszukiwaniu pracy, poza tym pogorszenie się sytuacji materialnej rodziny także ma fatalne skutki — dodaje Małgorzata Łukasik.

Na małżeństwo decyduje się coraz więcej osiemnastolatków, często nie mających jeszcze dowodu osobistego.

— Sądzę, że rozwodów będzie przybywać, choćby z powodu obniżenia granicy wieku do zawarcia małżeństwa. Teraz wystarczy, że kobieta i mężczyzna mają po 18 lat — podsumowuje kierowniczka dąbrowskiego urzędu.

Anna Witek - Dziennik Zachodni
Master
Dobrze by bylo, aby liczba ludnośći DG utrzymała sie w okolicy 130 tys , ale to juz miedzy innymi w Naszych rękach badz .... 8) . Aktualnie ulice naszego miasta nie wygladaja zbyt zaludnione bądz przeludnione , oprócz głownych punktów naszego miasta i najwiekszych osiedli jest raczej spokoj.


A i tak ilosc dąbrowian zmniejsza sie znacznie słabiej niz Bytomia, Zabrza , Gliwic ( co dziwne) gdzie miasta te spadły juz ponizej granicy 200 tys
:)
obecnie:


i wczesniej:


spadamy...
TeodorMotor
:)+-->
QUOTE(:))
(...) spadamy...[/quote]A niby kto mialby spowodowac, zebysmy wzlatywali?
Ps. A Wawie, przynajmniej w centrum widac, ze maja sporo kasy... I policaj/ochroniarz na kazdym rogu, na kazdej stacji metra, na kazdym peronie na dworcu.
:)
w Rzeczpospolitej ukazal sie ranking samorzadow 2006. Wiadomo jak to rankingi ale w poprzednim roku DG byla w czolowce a teraz gdzies na koncu co nie dziwi. Dziwi natomiast ze rok temu tak wysoko - 2005 jest na poprzedniej stronie tego watku

Hator
skoro o rankingach mowa
DG
27 w kraju pod wzgledem liczby ludnosci
9 w kraju pod wzgledem zajmowanego obszaru

...
i wlasne spostrzezenie : 1000 lat "za murzynami" (nie posadzajacie o rasizm tongue.gif) jesli chodzi o rozwoj miasta.
kwintosz
Ciekawe statystyki smile.gif

QUOTE
Podatkowy ranking
Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej wpłaca do miejskiego budżetu poprzez podatek dochodowy średnio 576,49 zł. Plasuje to nasze miasto na 59 pozycji wśród gmin miejskich. Tak wynika z opracowania przygotowanego przez redakcję Serwisu Samorządowego PAP.

Najmocniej miejską kasę zasilają mieszkańcy Podkowy Leśnej-2504,93 zł. Na drugim miejscu znaleźli się warszawiacy z kwotą 1407,11 zł. W Milanówku, który zajął 3 lokatę, wpływy od jednego mieszkańca to 1291,14 zł. W województwie śląskim najbardziej hojni dla miasta są katowiczanie. Wkład mieszkańca do budżetu Katowic to średnio 812,43 zł. Ta suma daje stolicy śląska 14 miejsce. Nasi sąsiedzi z Sosnowca przekazują gminie średnio 603,03 zł (48 miejsce) a w Będzinie jest to kwota 546,33 (79 miejsce). Z podatków dochodowych od osób fizycznych do gmin trafia 36,22%. Planowany udział Dąbrowy Górniczej w tym podatku w 2007 r. to 75,398,187 zł. Autorzy rankingu uzyskali takie dane z Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Statystycznego.

Przemysław Kędzior
www.dabrowa-gornicza.pl
:)
Ranking samorzadow 2007 Rzeczpospolitej - DG w rankingu miast na prawach pwiatu 3 od konca (na 50)
ponizej niezbyt czytelne a fajna tabelka tutaj -> http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/dodat...atek2_a_27.html
CODE
Ranking samorządów - miasta na prawach powiatu (dane za 2006)    
Pozycja       Miasto       Województwo       Ocena jakości gminy       Dochody własne       Wydatki własne       Zadłużenienaosobę(w zł)       Pozyskaneśrodkiunijne naosobę(w zł)       Wydatki napromocje wwydatkachogółem(w proc.)       Nowepodmiotygospodarcze na 1000 mieszkańców       Liczbamieszkańców(w tys.)  
2006     2005     Sumapunktów     za sytuacjęfinansową       zazarządzanie       naosobę(w zł)       zmiana do2006(w proc .)       naosobę(w zł)       zmiana do2006(w proc .)  
1           Poznań     wielkopolskie     68,97    38,79     30,19     1 716     112,2     3 303     136,1     1 122     82     0,11     11,4     567,9
2           Wrocław     dolnośląskie     67,41    34,66     32,75     1 441     115,7     3 497     169,6     848     100     0,57     10,3     635,9
3     9     Częstochowa     śląskie     63,58    39,14     24,43     1 085     101,2     2 815     125,6     920     178     0,20     9,4     246,9
4     16     Gdynia     pomorskie     61,46    37,54     23,93     1 443     115,8     2 852     110,5     769     94     0,67     13,5     252,8
5     2     Kraków     małopolskie     61,27    34,19     27,08     1 442     117,3     3 250     137,0     1 657     41     0,15     10,1     756,6
6     17     Szczecin     zachodniopomorskie     61,26    31,73     29,53     1 219     121,3     2 420     150,2     585     31     0,44     12,6     411,1
7     3     Toruń     kujawsko-pomorskie     60,61    41,30     19,31     1 183     112,5     2 972     118,5     1 409     191     0,15     11,1     208,0
8     4     Bydgoszcz     kujawsko-pomorskie     59,10    34,48     24,62     1 140     109,6     2 812     190,6     876     10     0,40     10,3     366,1
9     24     Łódź     łódzkie     58,96    35,38     23,59     1 175     112,6     2 797     140,5     909     125     0,58     8,2     767,6
10           Sopot     pomorskie     58,66    30,93     27,73     1 816     118,4     3 865     108,2     388     135     0,61     12,8     40,1
11     22     Gdańsk     pomorskie     57,47    32,57     24,89     1 498     116,5     3 098     148,3     649     64     0,38     11,5     458,1
12           Płock     mazowieckie     56,74    33,02     23,72     2 339     107,5     4 722     80,3     1 294     354     0,45     10,2     127,5
13     1     Rybnik     śląskie     56,63    36,71     19,91     1 192     102,8     3 295     77,0     860     484     0,14     5,0     141,6
14     20     Olsztyn     warmińsko-mazurskie     56,07    33,54     22,53     1 294     111,2     2 907     169,6     695     71     0,44     9,7     175,0
15     5     Zielona Góra     lubuskie     55,58    33,14     22,43     1 240     112,5     3 087     178,3     633     95     0,44     10,8     118,2
16     21     Bielsko-Biała     śląskie     55,34    27,43     27,91     1 395     110,1     2 794     91,5     423     110     0,23     12,1     176,9
17           Rzeszów     podkarpackie     55,27    36,96     18,30     1 248     113,4     3 297     115,9     1 026     344     0,19     8,3     158,5
18     12     Jelenia Góra     dolnośląskie     55,18    34,55     20,63     993     105,2     3 189     142,9     978     267     0,73     13,7     87,0
19           Elbląg     warmińsko-mazurskie     54,78    35,36     19,42     1 016     111,0     3 303     186,0     793     233     0,55     9,9     127,3
20           Żory     śląskie     54,46    36,59     17,87     917     113,0     2 426     227,6     950     161     0,38     6,1     62,8
21           Tarnów     małopolskie     54,09    34,48     19,60     1 033     114,5     3 048     173,6     1 131     42     0,50     7,8     117,6
22           Leszno     wielkopolskie     52,80    33,79     19,01     1 119     110,3     3 236     241,9     1 237     6     0,17     10,0     64,1
23           Opole     opolskie     52,51    33,02     19,50     1 417     107,8     4 075     217,5     566     526     0,07     9,1     128,3
24     18     Konin     wielkopolskie     50,66    31,61     19,05     1 345     105,9     3 851     219,5     524     517     0,13     9,8     80,8
25     11     Łomża     podlaskie     50,43    34,14     16,29     831     106,8     2 883     143,2     263     405     0,21     9,7     63,8
26           Siedlce     mazowieckie     49,92    33,41     16,51     1 065     107,6     2 593     131,9     882     13     0,07     8,7     77,1
27     7     Tychy     śląskie     49,64    30,39     19,25     1 389     116,9     2 527     193,1     115     9     0,42     7,5     131,2
28           Biała Podlaska     lubelskie     49,58    35,30     14,27     843     114,0     2 592     178,0     906     99     0,14     8,6     58,2
29           Tarnobrzeg     podkarpackie     49,56    32,36     17,20     860     111,5     2 789     165,8     942     233     0,43     6,5     50,1
30     23     Krosno     podkarpackie     48,92    32,27     16,65     1 136     107,4     3 838     104,7     962     503     0,18     8,5     47,8
31     6     Koszalin     zachodniopomorskie     48,49    30,41     18,08     1 115     109,3     2 725     155,5     535     97     0,44           108,0
32           Skierniewice     łódzkie     47,79    32,13     15,66     1 095     116,7     2 795     191,5     516     201     0,09     7,6     48,9
33     14     Kalisz     wielkopolskie     47,25    27,02     20,23     1 117     108,2     2 755     103,0     496     11     0,18     9,7     108,9
34           Białystok     podlaskie     47,08    30,54     16,55     1 017     110,4     2 540     104,0     711     16     0,06     9,9     291,8
35     15     Kielce     świętokrzyskie     47,05    29,21     17,83     1 143     108,1     3 067     126,1     591     103     0,19     9,0     208,2
36     13     Suwałki     podlaskie     46,63    32,57     14,06     875     106,8     3 144     73,7     1 180     194     0,18     7,8     69,4
37           Gorzów Wielkopolski     lubuskie     46,07    32,29     13,78     1 031     107,5     2 921     253,4     552     125     0,16     4,1     125,4
38     8     Gliwice     śląskie     45,33    23,52     21,81     1 285     109,3     3 153     108,4     95     77     0,11     8,1     199,5
39           Świnoujście     zachodniopomorskie     45,31    33,91     11,40     1 096     110,0     3 854     100,1     1 498     183     0,01     10,5     40,9
40           Sosnowiec     śląskie     44,46    33,25     11,21     1 166     116,8     2 306     112,8     311     97     0,06     8,1     226,0
41           Słupsk     pomorskie     44,16    27,05     17,11     961     109,8     3 410     126,1     935     71     0,50     8,8     98,7
42           Legnica     dolnośląskie     43,26    28,29     14,97     1 144     111,4     2 731     144,7     599     211     0,24     10,9     105,8
43     25     Nowy Sącz     małopolskie     43,23    26,52     16,71     1 015     111,3     3 349     160,1     597     114     0,06     10,4     84,9
44           Grudziądz     kujawsko-pomorskie     43,11    30,21     12,90     827     111,6     3 059     111,8     1 009     46     0,19     8,7     99,6
45           Ostrołęka     mazowieckie     42,54    30,05     12,48     1 072     111,2     3 192     137,2     733     357     0,08     9,5     53,8
46           Chorzów     śląskie     41,62    27,48     14,14     1 069     102,7     2 660     197,0     589     33     0,06     7,5     114,7
47           Zamość     lubelskie     41,21    27,75     13,46     861     108,2     2 969     135,8     599     83     0,32           66,9
48           Dąbrowa Górnicza     śląskie     39,31    23,46     15,84     1 749     114,7     2 935     79,5     387     21     0,23     8,9     130,1
49           Piekary Śląskie     śląskie     38,93    31,13     7,81     919     108,8     2 314     190,8     474     133     0,19     8,6     59,7
50           Włocławek     kujawsko-pomorskie     37,37    26,45     10,92     1 196     108,6     3 027     121,0     1 300     16     0,20     7,2     119,9


w dochodach na osobe dalej wysoko - przed nami tylko Plock i zaraz Sopot. I gdzie te pieniadze? wink.gif
Qni
QUOTE
Maja swoje nawyki i wcale ich nie zmienili po przeproawdzce do miasta. Pierwsze to slownictwo i czesto razace bledy jezykowe itp. Drugie to tryb zycia - najczesciej wstaja wczesnie rano (nawet jak nie ida do pracy) a chodza spac wyjatkowo wczesnie. Nie istnieje dla nich zycie nocne. Ida z pracy do domu na tv, najczesciej w weekendy na zakupy. Wogole maja zupelnie inne podejscie do zycia niz mieszkancy wielkich miast. Liczy sie dla nich harmonogram dnia - kazdy dzien prawie taki sam, wyjatkowo duza wage zajmuja posilki o odpowiednich porach. Do tego wszystkiego wiekszosc z nich nie ma gustu. Nie interesuje ich takze zbytnio miasto do ktorego przybyli i nie czuja sie zbytnio z nim zwiazani. Nie dbaja takze o czystosc miasta - gdzie cos zjedza/ wypija to tam to zostawia. Caly czas mamy przyklady ze nie przywykli do zycia w miescie i nie przywykna - wieczne protesty o jakakolwiek inwestycje - centrum miasta traktuja jak wlasna wioske i zagrode.


Kolega forumowicz BUZKA --> :) chyba za duzo sie naczytal/naogladal "Konopielki", albo cos nie bardzo zna (jak to nazywa) niezakorzenionych wiesniakow - zaglebiakow. A oto przyklad: w moim bloku (Mydlice Pd.) znam BARDZO DOBRZE ok. 50 rodzin z ktorych jakies 80% pochodzi ze wsi z calej niemal Polski i wierz mi, ze zadna z tych rodzin nie prowadzi trybu zycia, ani nie zachowuje sie w sposob przedstawiony przez ciebie, a akurat najwieksza obore robi rodzina alkoholikow tzw. Zaglebiakow z krwi i kosci.
Nie zapominaj BUZKO :) od ktorego roku DG jest MIASTEM, wiec i ty zakladajac, ze twoi potomkowie mieszkaja od 1916r jestes mieszczaninem (to brzmi dumnie) dopiero od 3-4 pokolen.
Kolega BUZKA :) jest Administratorem tutaj? Jesli tak to gratuluje szerokiej wiedzy o mieszkancach (niezakorzenionych wiesniakach) naszego miasta, majacej sie nijak do rzeczywistosci.

Pozdrawiam i dziekuje za uwage.
Qni - zakorzeniony mieszczanin tongue.gif
:)
co Cie to tak to zabolalo. W tej sprawie nie ma co nawet dyskutowac bo wystarczy wyjsc z domu i to wokol widac, i slychac. Niestety taka jest prawda a kto tego nie zauwaza to jest tego czescia i trudno wtedy o tym dyskutowac. Nawet nie wiedza gdzie mieszkaja - wiekszosc mowi "na" Zagłębiu, "na" Zagórzu itp.
Oczywiscie zdarzaja sie wyjatki. Nie mam nic do mieszkancow malych miasteczek czy wiosek ale Ci do nas przybyli przywiezli co nagorsze i w zdecydowanej wiekszosci z miejsc najbardziej zapadlych i zapoznionych, ktorych trudno w kraju szukac. I tego nie zauwazaja, nie chca sie zmieniac i czegokolwiek nauczyc.
Nie bede tutaj rysowal swojego drzewa genealogicznego tongue.gif Jestem w polowie Zaglebiakiem od kilku pokolen, a ci pierwsi tez nie pochodzili z chlopstwa kieleckiego tongue.gif
Chyba nie zrozumiales co mialem na mysli albo moze cos niejasno pisalem - nie uwazam ze mieszczanin jest z czyms lepszy od mieszkanca wsi. Drazni mnie za to bardzo "wiesniactwo" ktorego trudno szukac w wiekszosci wiosek w kraju, a ktore zamieszkalo tutaj i nie jest niereformowalne.

A co chcesz zostac Adminem? Ja sie o to nie prosilem. Jesli wiecej osobom sie to nie podoba to piszcie i zaraz moge rezygnowac serio. To sa prywatne opinie i nie wiem jak sie maja do administrowania i czemu tu to przywolujesz

pozdrawiam
smile.gif - podobno niezorientowany alkoholik "prawie" mieszczanin tongue.gif
:)
wiele ciekawych statystyk -> http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xchg/katow/...63_PLK_HTML.htm
Kamil_
Bardzo ciekawe te statystyki! Zwłaszcza podobają mi się odnośnie turystyki. W 2005 r. zostało udzielonych 7,2 tys. noclegów w naszym mieście...ciekawe gdzie. Bo to daje blisko 20 noclegów dziennie. A wiadomo że nie codziennie ktoś się zatrzymuje. Tą liczbę to chyba nabili "turyści" którzy zatrzymali się w domkach nad Pogorią I lub w tamtejszych ośrodkach, bo bazy hotelowej to u nas brak sad.gif

Szkoda tylko że mniejszy Będzin udzielił o 3,5 raza więcej noclegów. Mamy w tej dziedzinie sporo do nadrobienia!
:)
podobno dane z GUSu:

PKB na mieszkanca:

Dąbrowa Górnicza - 70 489, 80 zł
Katowice - 67 034, 60 zł
Rybnik - 45 365, 80 zł

szukam tych danych na http://www.stat.gov.pl i nie moge trafic. Wszedzie na NTS3 a na powiaty i miasta nie moge znalezc sad.gif

nie wiem z kiedy pochodza- podobno nowe, a najnowsze polskie PKB ktore niedawno sie ukazaly to za 2005r.

Dla porownania - srednie na Polske - 25,8 tys. zł

A tu od najwiekszego, my tu wliczani do centralnego slaskiego:



Czyli sama DG dalej w scislej czolowce zaraz za Wawa. Tez dosc blisko 300% sredniej PL

Pomozcie szukac zeby porownac z innymi z GOPu
:)
CYTAT
1939 - 42 000
1946 - 28 070 (spis powszechny)
1950 - 32 446 (spis powszechny)
1955 - 41 219
1960 - 55 720 (spis powszechny)
1961 - 57 500
1962 - 58 400
1963 - 59 500
1964 - 60 300
1965 - 60 434
1966 - 60 500
1967 - 59 800
1968 - 60 400
1969 - 61 100
1970 - 61 700 (spis powszechny)
1971 - 62 398
1972 - 63 100
1973 - 63 900
1974 - 64 600
1975 - 79 785 (włączono Strzemieszyce Wielkie)
1976 - 81 100
1977 - 105 200 (włączono Sławków i Ząbkowice)
1978 - 133 600 (spis powszechny)
1979 - 137 300
1980 - 141 431
1981 - 147 995
1982 - 152 373
1983 - 141 612
1984 - 136 820 (odłączono Sławków)
1985 - 138 065
1986 - 138 913
1987 - 139 995
1988 - 134 236 (spis powszechny)
1989 - 135 960
1990 - 136 862
1991 - 139 207
1992 - 131 552
1993 - 132 784
1994 - 131 046
1995 - 130 448
1996 - 131 687
1997 - 131 394
1998 - 131 037
1999 - 130 879
2000 - 130 250
2001 - 129 748
2002 - 131 863 (spis powszechny)
2003 - 131 371
2004 - 130 789
2005 - 130 128
2006 - 129 559

Powierzchnia Dąbrowy Górniczej [edytuj]
1995 - 187,70 km²
1996 - 187,81 km²
2006 - 188,74 km²


Źródła:
1939-1979 Roczniki statystyczne GUS
1980-1994 Roczniki demograficzne GUS
1995-2006 Bank danych regionalnych GUS


z wiki, o ile sie nikt nie pomylil przepisujac z rocznikow smile.gif

1982 - 152 373 a w 1983 od razu 141 612.
:)
CYTAT
Dąbrowa w czołówce
[2008-01-07]

Zakończył się coroczny ranking powiatów i gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Dabrowa Górnicza utrzymała w rankingu trzecią bardzo dobrą pozycję, zdobywając 2200 punktów. Przed Dąbrową znalazły się Słupsk i Legnica.

Zgodnie z regulaminem konkursu w "Rankingu najlepszych powiatów" mogą brać udział wszystkie gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu z całej Polski.

I tak w kategorii powiaty pierwsze miejsce zajął powiat Kielecki, przed Oleśnickim i Augustowskim, w kategorii gminy pierwsze miejsce zajęła Polanica-Zdrój, drugie Kobylnica a trzecie Bolesławiec. Dodatkowo Miasto Polanica Zdrój otrzymało tytuł SUPER GMINA.

Ranking trwa cały czas, natomiast na koniec każdego roku przyznawane są puchary i okolicznościowe dyplomy dla zwycięzców. Puchar ten wręczany jest podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Punkty w ramach rankingu powiat, miasto na prawach powiatu lub gmina otrzymują w zależności od spełniania poszczególnych warunków. W ramach promocji jednostki punkty przyznawane są za: umieszczoną prezentację powiatu/miasta/gminy (historia, mapka, zdjęcia), prezentację multimedialną promującą powiat/miasto/gminę, kamerkę internetową, historię w języku angielskim lub/i niemieckim, herb, zdjęcie starosty/prezydenta/wójta, posiadanie logo ZPP na stronie internetowej, liczbę wpisanych w edycji imprez, ofert i przetargów organizowanych przez daną jednostkę.

Kolejne punkty przyznaje się w ramach wspierania rozwoju społeczeństwa informatycznego za: podłączenie wszystkich gmin swojego terenu do sieci e-mailowej JST, posiadanie systemu e-powiat/e-gminę, główny e-mail powiatu/miasta/gminy, własną stronę www oraz za Biuletyn Informacji Publicznej.

Oceniane są także sprawy związane z działaniami gminy na rzecz poprawy jakości obsługi mieszkańca. Szczególnie za: posiadanie przez urząd certyfikatu jakości ISO 9001:2000, certyfikatu bezpieczeństwa ZPP, zrealizowanych projektów wykorzystujących energię odnawialną.

W ramach rozwoju informacyjnego punktowane są powołanie pełnomocnika ds. społeczeństwa informacyjnego, założenie e-maila nadanego przez ZPP, członkostwo w ZPP, wyznaczoną osobę odbierającą pocztę ZPP.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Anna Zubko

http://www.zpp.pl/index.php?path=main/glow...aa&rok=2007


Jakies dziwne (a niektore nawet smieszne) kryteria i niewiele to warte
Mick
Ten ranking ZPP jest naprawdę śmieszny, ale jak już zajmujemy w nim trzecie miejsce to czemu się nie pochwalić.
Te kryteria - posiadanie strony www, BIP, prezentacji, mapek, oferty inwestycyjnej itd. to dobre były parę lat temu, gdy przeciętna gmina w sieci nie istniała. Teraz to tak jakby się elektryfikacją chwalić albo liczbą central telefonicznych. Wg mnie ZPP to powinien od nowa ten konkurs wymyślić - z całkiem nowymi kryteriami.
Dzygit
te buzka ty to chyba masz jakies kompleksy
napisałeś super analize wieśniaka

>>Drugie to tryb zycia - najczesciej wstaja wczesnie rano (nawet jak nie ida do pracy) a chodza spac wyjatkowo wczesnie. Nie istnieje dla nich zycie nocne. Ida z pracy do domu na tv, najczesciej w weekendy na zakupy. Wogole maja zupelnie inne podejscie do zycia niz mieszkancy wielkich miast. Liczy sie dla nich harmonogram dnia - kazdy dzien prawie taki sam, wyjatkowo duza wage zajmuja posilki o odpowiednich porach. Do tego wszystkiego wiekszosc z nich nie ma gustu


no dla mie tez liczy sie harmonogram dnia
wstaje wczesnie rano zeby wszesnie byc w pracy i wczesnie wrocic do domu
w zasadzie moje dni sa do siebie podobne
jak sie ubiore i patrze na mine mojej zony to wyglada na to ze nie mam gustu
zycie nocne tez mnie raczej nie interesuje wszelkich dyskotek i glosnych lokali unikam jak ognia

wyglada na to ze jestem zwykłym wiesniakiem
i do tego jeszcze moi rodzice nie są z zagłębia
Dzygit
:)
Odgrzales ale wciaz aktualne i niestety na najblizsze pokolenie. Co to za osobiste wycieczki? Brakuje argumentow?
To sa tylko niektore kryteria ale z tego co piszesz to czesc z nich spelniasz wiec w tym sensie moze moglbys byc wink.gif Ale Ty masz jednak fajne hobby i czyms sie interesujesz a nie jak wiekszosc Zaglebiakow, czyli idealnie nie pasujesz to tego modelu wiec jednak nie jestes.
Dzieki nim te miasta i zycie w nich wyglada jak wyglada

Poza tym wyrwales tylko fragment z kontekstu calej wypowiedzi

pozdro smile.gif
Dzygit
no faktycznie fragment
ale ten ktory mi sie najbardziej podobał ;-)



pulsatilla1214
to ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze - nie do końca prawdziwe jest twierdzenie, że to "mieszkańcy wielkich miast" mają zycie nocne. to prawda jednakże, że wielkie miasta żyją nocą. ale w dużej mierze w zyciu tym uczestniczą przyjezdni - turysci, studenci, ludzie młodzi. a mieszkańcy... tak jak w Toruniu narzekają, że ktos im hałasuje na rynku, a chcą spać laugh.gif

..a podobno de gustibus non disputandum est rolleyes.gif

P.S.

a takie próby szufladkowania ludzi do niczego nie prowadzą
:)
CYTAT


Zagłębie się wyludnia
dziś

W porównaniu z miastami śląskimi w Zagłębiu rodzi się coraz mniej niemowląt. Według prognoz za 15-20 lat Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza, czy Jaworzno będą miały co najmniej o kilkanaście tysięcy mieszkańców mniej.

Według badań Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach w Dąbrowie Górniczej ujemny przyrost naturalny wynosi -2.0. Jeśli ta tendencja się nie zmieni, liczba mieszkańców z obecnych 131 tys. spadnie do około 106 tys. w 2030 r. W Jaworznie statystyki wskazują -1,7, w Sosnowcu -3.4, a najgorzej wypadają powiaty będziński (-4.2) oraz ostatni w rankingu 36 miast i powiatów województwa śląskiego powiat zawierciański: -4.7. Największy przyrost notuje się w Żorach: + 5.7, powiecie pszczyńskim: +3.5 oraz Jastrzębiu: + 2.9.

Kazimiera Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, uważa że takie zjawisko nie powinno być zaskoczeniem. To właśnie Zagłębie jako pierwsze odczuło w bolesny sposób skutki restrukturyzacji gospodarki. Młodzi ludzie, którzy dziś są rodzicami lub planują powiększenie rodziny, wyemigrowali w inne rejony kraju, gdzie łatwiej można było znaleźć zatrudnienie.

- Na ten problem trzeba spojrzeć z dłuższej perspektywy. W latach 90. minionego wieku systematycznie rosło bezrobocie w gminach Zagłębia, co spowodowane było likwidacją kopalń i innych dużych pracodawców. To spowodowało, że spora część młodych osób nie widziała tu dla siebie perspektyw. Dlatego zaczęły się migracje tam, gdzie można było liczyć na stałą pracę - podkreśla Kazimiera Wódz.

Poza tym spore znaczenie ma tradycja. Na Śląsku zakorzenienie w miejscu urodzenia jest znacznie trwalsze niż w Zagłębiu.

- Społeczności są tam bardziej hermetyczne, a jednocześnie rodziny, często wielopokoleniowe, pomagają sobie w wychowaniu potomstwa i nie wyobrażając sobie, że wnuczki będą mieszkać gdzieś daleko - dodaje socjolog.

Widzą to także sami Zagłębiacy.

- Dla młodych ludzi teraz na pierwszym miejscu są kariera i praca. Dzieci schodzą na plan dalszy, jeśli w ogóle są w planach. Tradycyjny model rodziny choćby z dwójką dzieci to już przeszłość - podkreśla Barbara Iwanowska z Jaworzna.

- Wszystko zależy od tradycji rodzinnych. Od tego, czy młode małżeństwa mogą liczyć na pomoc rodziny w wychowaniu potomstwa. Jeśli są zdani sami na siebie, to najwyżej decydują się na jedno dziecko, bo na zapewnienie przyszłości większej gromadce nie mają po prostu funduszy - uważa z kolei Leszek Górny, mieszkaniec Sosnowca.

Na dodatek, jak wynika z najnowszego raportu, stan zdrowia mieszkańców Dąbrowy Górniczej pozostawia wiele do życzenia. Zmorą lecznictwa jest zbyt późne reagowanie pacjentów na niepokojące sygnały organizmu oraz brak zainteresowania badaniami profilaktycznymi.

- Miasto dba o profilaktykę, ale nie każdy chce z tego skorzystać. Stąd z takich badań korzysta tylko około 30 procent tych, którzy mogliby poznać dokładnie, czy coś im dolega. Reagujemy na zmieniającą się strukturę zachorowań, stąd powstały kardiologia inwazyjna oraz oddział onkologiczny - mówi Zbigniew Grzywnowicz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego.

W powiecie zawierciańskim ujemny przyrost naturalny odczuwalny jest m.in. w szkołach ponadgimnazjalnych. W ostatnim roku szkolnym było 1700 absolwentów gimnazjów, za dwa lata będzie ich tylko 1400. Potem liczba ta spadnie do 1100 uczniów.

- Obecnie mamy w szkołach ponadgimnazjalnych 49 oddziałów, jeśli uda się w kolejnym roku szkolnym otworzyć 43 to będzie dobrze. Zjawisko to jest niepokojące, bo mniej uczniów to mniej godzin dla nauczycieli i w konsekwencji spore problemy - podkreśla Jerzy Muc, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Maciej Pawłowski, rzecznik starostwa, podkreśla, że spadek liczby urodzeń jest niepokojący, ale odgórnie nie da się tego zmienić.

- Jest becikowe, wypłacane przez gminy, a my jako starostwo nie mamy żadnej siły sprawczej. Nie stać nas na ewentualne fundowanie dodatkowych świadczeń dla rodziców, którzy decydują się na powiększenie rodziny. Powiaty ziemskie w porównaniu z grodzkimi są biedne - podkreśla.

Recepty na wzrost populacji w zagłębiowskich gminach nie ma.

A jak udaje się to w prowadzących w rankingu 63-tysięcznych Żorach?

- Jesteśmy miastem specyficznym, bo w latach 70-ych cała populacja wynosiła u nas ok. 7 tysięcy mieszkańców. Wtedy zaczęły powstawać wielkie osiedla mieszkaniowe, przyjeżdżali tu ludzie z całego kraju, przede wszystkim poszukując pracy w przemyśle węglowym. Teraz są tego pozytywne efekty. Ogromna liczba młodych ludzi tu zawierała potem związki małżeńskie i tu rodziły się ich dzieci, które teraz są już następnym pokoleniem. Dlatego we wszystkich grupach społecznych mamy przewagę młodszej populacji - wyjaśnia Tomasz Górecki, rzecznik prasowy magistratu w Żorach.
Piotr Sobierajski
kwintosz
A coś mi się to nie podoba, -2,0 wskaźnik. Kojarzy mi się coś, że w Dąbrowie urodzeń było więcej niż w latach poprzednich. Chyba że coś powaliłem smile.gif To by znaczyło że zgonów musiało przybyć jeszcze w większej ilości. Mam nadzieję że to nie wpływ tego pogarszającego się stanu zdrowia mieszkańców ale raczej struktury wiekowej. Zresztą jaki to by nie był powód i tak nie ma się z czego cieszyć.. wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.