Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Meteo w Dąbrowie
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Przyroda
Stron: 1, 2
Bathurst
Myślę, że w tym temacie trochę się dzieje a nie ma miejsca gdzie moglibyśmy dokumentować takie zdarzenia.
Na początek zdjęcie z Bożego Narodzenia 2004 roku wykonane z DK94 w okolicach Strzemieszyc Wielkich.
bardzo dobra przejrzystość powietrza w tym zimowym dniu pozwoliła na uchwycenie widoku Tatr - około 130 km.


Uploaded with ImageShack.us
pulsatilla1214
nieźle, widok pasuje do tych suchych baldachów na pierwszym planie - to oleśnik górski

wiadukt trochę jak Sławków-Kozioł

to podrzucę i swojego maziajca prawie sławkowskiego (m. Zakawiem a Strz. Małymi), 28 XII 2012, ca 90 km, widoczność "średniodobra":


Uploaded with ImageShack.us
Slyzaba
Kilka panoram z Tatrami jest gdzieś na forum - nie zmienia to faktu, że za każdym razem wydają się one nieprawdopodobne smile2.gif

ps. może udałoby się zachęcić kogoś z UM do opracowania (m.in. z takich fotografii) profesjonalnych tapet na pulpity z dąbrowskimi motywami?
Leszek
Skoro góry, to góry:

Babia Góra i Pilsko:





Tatry:








I na dokładkę taki dość nietypowy zachód słońca




Wszystkie zdjęcia z Gołonoga smile2.gif
Bathurst
Nieźle. Leszek jeśli to z Twojego mieszkania to może pomyślisz nad wynajmem kwater dla turystów wink.gif
W Zakopcu wiele kwater nie ma za oknem takiego widoku Tatr laugh.gif

Zachód słońca niczym wybuch meteorytu w Czelabińsku, a może to.... spacecraft.gif


Załączam zachód słońca nad prastarą Górą Św. Doroty - zdjęcie zrobione z Manhattanu



Uploaded with ImageShack.us
Leszek
Z balkonu smile2.gif
To jeszcze jedno (choć to w Łagiszę rąbnęło, ale też z balkonu):

pulsatilla1214
co do zachodu słońca za Górą św. Doroty -

Ode mnie z Gołonoga Słońce tak zachodzące widać w charakterystycznych terminach - w okolicy równonocy. Jak zachodzi na lewo od niej, to półrocze zimne, na prawo - ciepłe. Wynika to stąd, że Góra św. Doroty jest połozona na zachód od północnego podnóża Góry Gołonoskiej, gdzie mieszkam. Z kolei kierunek wschodni w pewnym przybliżeniu wyznacza 300 m komin hucianej aglomerowni wink.gif

ot, takie zagłębiowskie Stonehenge laugh.gif od kominów elektrowni po huciane... o czasy, o obyczaje

-------------------------

a bardziej w temacie - tak ciepło lata oddają dąbrowskie jeziora... smile.gif poduszka mgieł nad Pogorią III



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
Taka ciekawostka. Najbardziej słonecznym dniem w tym roku na dzień dzisiejszy w Dąbrowie był 11 luty - 67 W/m2
Całkiem nieźle na tle styczniowo- lutowej szarugi było w ostatnią niedzielę i poniedziałek 24 i 25 lutego - 55 i 56 W/m2. Jednak to i tak nic w porównaniu z miesiącami wiosennymi i letnimi
Bathurst
No wczoraj to po prostu Phoenix mieliśmy w DG smile.gif 108 W/m2
Bathurst
deszczowy nimbostratus nadciągający latem nad Dąbrowę



Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
Prognoza pogody na najbliższe dni dla DG - nie wygląda zachęcająco.



Uploaded with ImageShack.us

http://new.meteo.pl/php/meteorogram_id_coa...e=2n&id=690
Bathurst
Pomimo, że za oknem zima to dla alergików przyszła już wiosna.
Dzisiaj na przeważającym obszarze kraju odnotowano wysokie i bardzo wysokie stężenie pyłków olszy.
Co to oznacza dla alergików z DG? Lepiej niech omijają tereny Bagien Błędowskich i inne podmokłe tereny np wzdłuż rzek gdzie olsza występuje w dużym natężeniu. Pewne dolegliwości alergicy mogą też odczuć spacerując po parku na Zielonej.


Uploaded with ImageShack.us

mapa przedstawia dzisiejsze stężenia pyłku olszy w Polsce.
Kolor zielony: pylenie niskie - nie ma większego wpływu na samopoczucie
Kolor pomarańczowy: pylenie średnie - ma umiarkowany wpływ na samopoczucie. Należy unikać przebywania w pobliżu alergenów
Kolor czerwony: pylenie wysokie - zaczyna być niebezpieczne dla zdrowia. Należy unikać przebywania w miejscach silnie zapylonych
Kolor bordowy: pylenie bardzo wysokie - poziom pylenia jest bardzo groźny dla zdrowia. Należy ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę
http://www.twojapogoda.pl/tematyczne/dla-alergikow

Bathurst
ale śniegu nawaliło w Gołonogu i pada dalej doh (2).gif
Slyzaba
8cm? Jeździłem wieczorem po mieście - stan klęski żywiołowej dobrze opisuje sytuację za oknem...
Bathurst
Niedziela 17.03 to do tej pory najsłoneczniejszy dzień roku 192 W/m2. Na razie rekord wydaje się niezagrożony.

Natomiast dzisiaj pomiędzy 6 a 7 rano odnotowano najniższe w tym roku w DG ciśnienie atmosferyczne: 950 hPa

UWAGA

Ważna informacja dla osób starszych oraz z problemami krążeniowo-naczyniowymi
Podczas niskich temperatur oraz gwałtownego wzrostu ciśnienia atmosferycznego ( za wartość bezpieczną uznaje się wzrost poniżej 8 hPa na dobę ) może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych. Taką sytuację mamy dzisiaj w DG gdy rano mieliśmy 950 hPa a o godz 18:00 959 hPa.

@Master

http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/

http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_...e=0u&id=690

+ resztki wiedzy z zajęć z meteorologii i klimatologii ;-)
Master
skąd masz te wszystkie dane ?? Bathurst.
Bathurst
22 marca hmm...

dzisiaj, teraz: -4,3 st. C
2012: średnia dobowa: 6,7 st. C
2011: średnia dobowa: 3,8 st. C
2010: średnia dobowa: 3,8 st. C
2009: średnia dobowa:-1,8 st. C
2008: średnia dobowa: 2,2 st. C
2007: średnia dobowa: 0,8 st. C
2006: średnia dobowa:-1,1 st. C
2005: średnia dobowa: 5,1 st. C ( 23.03, z 22.03 brak danych)
Bathurst
CYTAT
Wiosna się nie spóźnia, ona znika
5-03-2013, ostatnia aktualizacja 25-03-2013 07:47


Winny długiej zimy znaleziony!

Eksperci wieszczą koniec czterech pór roku. Z kalendarza ma wypaść pora roku, na którą właśnie teraz czekamy. To, że się spóźnia, to jeden z efektów zmiany: wiosna będzie coraz krótsza, aż w następnych latach może zupełnie zniknąć - informuje "Metro".

Ta rewolucyjna prognoza klimatyczna dla naszego obszaru to efekt badań naszych naukowców ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Zauważyli, że szczyt zimy w Arktyce ulega szybkiemu przesunięciu.

- Jeszcze w latach 70. przypadał na przełom grudnia/stycznia, w latach 80. największe mrozy były już w styczniu, w ciągu lat 90. - w lutym, po roku dwutysięcznym - w marcu, a od czterech lat najzimniej jest na przełomie marca/kwietnia - mówi prof. Piotr Głowacki, szef Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN.

Według prof. Głowackiego przesuwanie się zimy na końcówkę sezonu będzie miało w kolejnych latach coraz bardziej widoczne skutki.

- W przyszłości będziemy mieli tylko trzy pory roku. Wiosna będzie coraz krótsza, aż w końcu zaniknie. Czeka nas coraz wcześniej przychodzące lato z atakami upałów już w maju i coraz dłuższa jesień przeciągająca się na początek zimy - mówi profesor Głowacki.


http://www.rp.pl/artykul/173943,993485-Wio...-ona-znika.html

Jeśli to prawda, to możemy się spodziewać w naszej strefie klimatycznej w najbliższych latach gwałtownych zjawisk atmosferycznych na skutek ścierania się mas powietrza o diametralnie różnych temperaturach....
Bathurst
Niedziela 24.03 najsłoneczniejszy dzień w roku do tej pory w DG - 210 W/m2
sandwich
Wydaje mi się, że sobota była ładniejsza.
Bathurst
sobota 205 W/m2 - dla stacji na Tysiąclecia

ale sobota zawsze jest ładniejsza od niedzieli wink.gif
Bathurst
Wielkanoc: 31.03.2013


Uploaded with ImageShack.us

momentami widoczność: do 100 m



Uploaded with ImageShack.us

pokrywa śnieżna:10-15 cm



Uploaded with ImageShack.us

spacerowiczów brak


Uploaded with ImageShack.us
vacu


Ja miałem pokrywę ze 30 cm ok. 20 a odśnieżałem dziś ze 3 razy :/
kopiko

Tej zimy takie obrazy z okna to była rzadkość smile2.gif
pulsatilla1214
zabawny tekst z portalu, który z powodu tabloidyzacji spisałem na straty, iskierka nadziei dla wp rolleyes.gif ?

CYTAT
Zima aż do maja? Niestety, tak to wygląda

WP.PL | dodane 2013-03-31 (22:54)

Ktokolwiek liczył w 2013 roku na wiosnę, powoli może już sobie darować czcze nadzieje. Niestety, prędzej Donald Tusk i Jarosław Kaczyński pójdą na wspólnego makowca, niż w najbliższym czasie nastąpi jakakolwiek zmiana pogody. Prognozy są nieubłagane. Zima umocniła się na szczytach władzy jak Hitler po "Nocy Długich Noży", a zanim Berlin zostanie oblężony, upłynie jeszcze sporo wody w Renie.

Porównania polityczne mogą wydawać się nieco przesadzone, niemniej jednak zima jest w tym roku zupełnie totalitarna. Nie odpuszcza ani na chwilę, jednorazowe powstanie wiosenne z połowy marca zostało brutalnie spacyfikowane, a zmarzniętym Polakom zostaje prosta alternatywa: albo Bóg, albo wódka. My wolimy pożartować, bo inaczej, widząc kolejne prognozy z modelu GFS, wpędzilibyśmy się w depresję.

Czym jest ów GFS, gdyby ktoś nie wiedział? Regularnie wypuszczanym przez Amerykanów z NCEP i najbardziej na świecie wiarygodnym modelem prognozy pogody na najbliższych 16 dni. Wiosny tam nie widać, a jedynym światełkiem w tunelu mogą być reflektory nadjeżdżającego pociągu. Zima jest mocna jak chińska gospodarka centralnie planowana i nie ma bata, żeby się skończyła przynajmniej do połowy kwietnia.

Na niebie ciągle niepodzielnie panują dwa polarno-morskie niże (jeden pomiędzy morzami Białym i Barentsa, a drugi nad Atlantykiem) oraz klin wyżowy, który zalega pomiędzy Islandią a Grenlandią. Mamy zatem meteorologiczny zastój i bardzo niewielkie perspektywy na zmiany. Można oczywiście liczyć na cud, który z racji choćby statystyki wcześniej czy później się wydarzy, ale jakiekolwiek widoki na wiosnę są aktualnie tak mgliste jak wzrok Andrzeja Gołoty po walce z Przemysławem Saletą.

Podsumowując w nagłym przypływie powagi - przynajmniej do 14 kwietnia Polska będzie światowym liderem zimy. Nawet na wschodzie będzie cieplej niż u nas. Oczywiście podobne "atrakcje" czekają mieszkańców Skandynawii, bo przecież chłodne i wilgotne powietrze dociera do nas od nich, ale oni przynajmniej mają Volvo, Ikeę, sauny i Marit Bjoergen. A u nas?

Modele pogodowe pokazują najchłodniejszy kwiecień od wielu lat. Średnio w Polsce w tym miesiącu powinno być około 12 stopni, my natomiast bylibyśmy zachwyceni nawet kilkoma, byle przy słonecznej pogodzie, bo przecież w kryzysie nie liczy się na rarytasy. Tak będzie najwcześniej w połowie miesiąca.

Kwiecień 2013 ma zapisać się na kartach historii jako ekstremalnie zimny, jeszcze gorszy niż marzec, choć per saldo będzie miesiącem cieplejszym, bo przecież nawet Hiszpania bez formy jest lepsza w piłkę, niż fantastycznie usposobiona Polska. Potem zapewne przyjdzie już lato. Bo takich cudów jak zima w maju nie obiecają chyba nawet polscy politycy. Choć zima wiosną to akurat wyjątkowo nie ich wina.

(rt)


za: wp.pl
Bathurst
no to jedziemy do wiosny na wesoło wink.gif



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
pulsatilla1214
nic nowego, przecież od dawna głoszona jest prawda objawiona, że TVN kłamie laugh.gif ! a tą sprawdzalność temperatury/opadów to nie wiem po co wciąż pokazują, nigdy nie miała wiele wspólnego z rzeczywistością

swoją drogą o żadnym wyraźnym świątecznym ociepleniu nie pisał w komentarzach ICM, wbrew takim popularnym mediom wink.gif chyba mają lepszych synoptyków, zresztą zawierzyłem im już dekadę temu i generalnie nie żałuję, choć drobne wpadki były smile.gif
Bathurst
taa cholerny ICM ile razy miało nie być warunków na widok Tatr o wschodzie słońca z Babiej Góry tyle razy nie było dry.gif
Uploaded with ImageShack.us

zaklęć próbowaliśmy a ICM i tak wiedział swoje......
Uploaded with ImageShack.us

ani maluteńkiego prześwitu...się odechciewało normalnieUploaded with ImageShack.us
pulsatilla1214
to oni takie szczegóły piszą w komentarzach jak widok Tatr z Babiej ..? meteorogram to był dla szczytu czy dla jakiejś gminy typu Zawoja rolleyes.gif ? nawet jak wpiszesz współrzędne to uśredni do gminy/kwadratu siatki modelu smile.gif
Bathurst
No takich cudów to nawet w ICM nie mają smile.gif
A fajne było by wpisać " Czy mogę liczyć na ciekawą sesyjkę jutro o 4:30 na Diablaku laugh.gif

Ale Gmina Zawoja jest i trza kombinować . Na nią się ustawiam. Parametr widzialność, wysokość podstawy chmur, opad i jesteśmy w domu, tzn we mgle zazwyczaj smile.gif
Pamiętać: chłodniej 0,6 C na 100 metrów ale w nocy to i tak inwersja temperatury jest i zimno do dolinek spływa. J
pulsatilla1214
Ale wiesz - z górami nigdy nie dojdziesz do ładu, chyba że panuje super stabilny i silny wyż (tylko wtedy zwykle powietrze jest słabo przejrzyste wink.gif). Żaden meteorolog nie podejmie się też raczej tak konkretnych prognoz w temacie klimatu górskiego, bardzo lokalnego i nieprzewidywalnego jeśli chodzi o wystąpienie choć niewielkich zamgleń/cienkich chmurek i to o tej właśnie porze, gdy dobowa temperatura najniższa, a wilgotność największa... smile.gif Na szczęście w niektórych sprawach pozostaje nam liczyć na łut szczęścia, nie na naukowców laugh.gif

A z tą inwersją dobry pomysł - ale na zimę, śliczne Tatry pośród morza chmur widziałem kiedyś np. grudniowo ze Stożka w paśmie Czantorii, w Wiśle mróz i mgła, a na szczytach widoki jak z samolotu nad chmurami... A Diablak właśnie dlatego nazywa się Diablak, gdyż to tzw góra-Matka Niepogód smile2.gif
maseur
CYTAT(Leszek @ nie, 17 lut 2013 - 09:36) *
Skoro góry, to góry:

Babia Góra i Pilsko:


Tatry:


dzisiaj zaskakująco dobrze było widać z górki gołonoskiej wszystkie w/w góry z ośnieżonymi szczytami, efekt był powalający bo od nas po Beskidy było zachmurzenie a same szczyty Babiej i Pilska były oświetlone słońcem, efekt potęgował śnieg smile2.gif

Leszek, prawdopodobnie możemy sobie wzajemnie przesyłać pozdrowienia ( tudzież inne gesty ) z balkonów.
laugh.gif
Leszek
Probably smile2.gif
Pilsko i Skrzyczne wyglądały pięknie, Babia (przynajmniej wtedy, kiedy lornetkowalem) miała akurat wierzchołek za chmurką...
Bathurst
nio z Manhattanu też fajowe widoczki były rolleyes.gif
Bathurst
Kilka dni po opadach śniegu doczekaliśmy się pierwszych wiosennych burz. Właściwie to wszystko jest w prawie w porządku: Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata



Uploaded with ImageShack.us


można też było zaobserwować charakterystyczne smugi padającego deszczu. Gdyby wyparowały przed zetknięciem z powierzchnią ziemi byłaby tzw. Virga


Uploaded with ImageShack.us

nawet coś na kształt niewielkiego cumulonimbusa się dziś trafiło na niebie


Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
Kwiecień jest niezwykłym miesiącem w Dąbrowie.
02.04 o godzinie 3:00 w nocy temperatura powietrza - 10 st. C a 18.04 o godz 14:00 23, 2 st. C. Amplituda wynosi ponad 33 st.C ! A to jeszcze nie koniec miesiąca.

Wczoraj 22.04 mieliśmy najsłoneczniejszy dzień w roku do tej pory: średnia dobowa 275 W/m2 . Natomiast w południe było 848 W/m2 - jest moc smile.gif
Bathurst
Dzisiaj o godz. 15: 00 stacja monitoringu powietrza na Tysiąclecia odnotowała 25, 1 st. C

Niestety bardzo szybko ( uwaga sercowcy) spada ciśnienie co wróży załamanie pogody dry.gif
w okresie ostatnich 24 h spadek o 15 hPa
Bathurst
Po ostatnich kilkudniowych opadach pojawiły się lokalne podtopienia - ulica Żeglarska to faktycznie jak nazwa wskazuje dla wilków morskich. Dla szczurów lądowych dzisiaj niezbyt gościnna wink.gif . Wielkie kałuże, właściwie zalewiska na całą szerokość jezdni na długości około 200 metrów.

Rzeki też mają podniesione stany wód. Tutaj na zdjęciu Trzebyczka w okolicach ul. Podbagienko


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

a tutaj unosząca się para wodna z kominów elektrowni z przed kilku dni - niczym podwójna trąba powietrzna wink.gif ( trąby powietrzne to już nie rzadkość w Polsce swoją drogą)


Uploaded with ImageShack.us
savalas
trąby powietrzne nigdy nie były rzadkością w polsce, ale rzadko kto miał komórke z kamerą
Bathurst
ciekawe, muszę sprawdzić, jak masz jakieś info gdzie mogę poszukać coś na ten temat do napisz proszę. Chociaż racja, że ilość odnotowanych ekstremalnych zdarzeń pogodowych jest wprost proporcjonalna do rozwoju metodologii badawczej i pomiarowej
Bathurst
Faktycznie, trąby powietrzne w Polsce to nie nowość ani znak końca świata wink.gif
Sam sobie poszukałem tongue.gif

http://www.muzhp.pl/artykuly/878/traby-pow...w-dawnej-polsce

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%85by_powietrzne_w_Polsce
Bathurst
Od początku doby do godz. 12:00 suma opadu to około 30 mm. Nie jest to opad bardzo silny - raczej średni momentami tylko o cechach opadu silnego ( w skali dBZ stosowanej przy pomiarach radarowych) ale podtopienia i tak się pojawiły.
Na Manhattanie pomiędzy blokami 32 i 34 zalało drogę i chodnik.

Z drugiej strony taka ilość opadu to około 1/3 ilości jaka średnio spada w miesiącu czerwcu w naszym kraju.

Ciekawy link z symulacją opadów atmosferycznych
http://www.pogodynka.pl//radary
Bathurst
CYTAT
Podtopienia w Strzemieszycach: zalało ulicę Majewskiego
2013-06-12, Aktualizacja: dzisiaj 14:19

Podtopienia w Strzemieszycach. Mieszkańcy ulicy Majewskiego po wczorajszych opadach przeżyli prawdziwy Armagedon. Ulicą płynął wartki potok, który rozlewał się do poszczególnych posesji. Podtopienia dały się we znaki mieszkańcom.
Strażacy interweniowali wczoraj pod opadach deszczu aż 60 razy. Powodem były głównie podtopienia w Strzemieszycach.
- Z tego najwięcej interwencji dotyczyło Strzemieszyc. Opady spowodowały przybór wody, a ponieważ dopiero trwa tam budowa kanalizacji woda nie miała którędy spłynąć. Zalewała posesje ludzi mieszkających przy tej ulicy - relacjinuje brygadier Dariusz Kleszcz, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Dabrowie Górniczej.
Mieszkańcy sa zdruzgotani. Twierdzą, że zalane posesje i podtopienia w Strzemieszycach, to wina niedoróbek związanych z budową kanalizacji.
- Tam są pozasypywane wszystkie rowy, które kiedyś zbierały wodę. To co sie tutaj dzieje woła o pomstę do nieba. Władze miasta mają jakieś wizje dotyczace tej dzielnicy i kanalizacji, ale niestety nic się nie robi by poprawić tę sytuacje - mówi rozżalony Marek Kałuża, jeden z mieszkańców.
Urzędnicy twierdzą, że winna jest nie ukończona kanalizacja, która nie przyjęła wody. - Z tego co wiem trwają tam prace związane z czyszczeniem chodników i ulic. Strzemieszyce były podczas tych opadów wzięte pod szczególną ochronę także jeśli chodzi o służby ratunkowe - mówi Lucyna Stępniewska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/arty...ml#czytaj_dalej
Bathurst

CYTAT
PWiK Dąbrowa Górnicza - walka z deszczami i zalaniami
2013-06-18, Aktualizacja: dzisiaj 14:27

Efekty silnych opadów deszczu i burz, które nawiedziły nasz region w ciągu ostatnich tygodni - to zalane ulice i posesje prywatne. Na jezdniach tworzyły się rozlewiska utrudniając albo blokując ruch w wielu miejscach. Wdzierająca się woda na teren posesji to była główna przyczyna telefonów mieszkańców do pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego PWiK Dąbrowa Górnicza - pod numer 994. Wodociągowcy w ciągu ostatnich dwóch tygodni codziennie walczyli ze skutkami intensywnych opadów.

Tak wyglądała po niedawnych opadach deszczu dzielnica Strzemieszyce
Pierwsze zgłoszenia w sprawie zalań i podtopień wodą deszczową, zatkanych studzienek burzowych oraz podtopionych ulic pracownicy Centrum Dyspozytorskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej przyjęli 3 czerwca br.

- W ciągu dwóch tygodni interweniowaliśmy pięćdziesiąt razy odpompowując wodę z zalewisk oraz udrożniając wpusty uliczne. Na terenie ulic: Laski, Wojska Polskiego, Orlej, Kościuszki, Legionów Polskich, Rudnej, Struga, Orzeszkowej i Chopina tworzyły się zalewiska wynikające z niedrożnych wpustów ulicznych, przytkanych zanieczyszczeniami spływającymi z ich powierzchni. Natomiast przy ulicach: Majewskiego, Limanowskiego, Pękalskich, Konstytucji, Tworzeń utrudnienia związane były z pracami remontowymi, które są realizowane przez Urząd Miejski w ramach programu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie – mówi Jerzy Zaczyński kierownik Działu Eksploatacji w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Najtrudniejsza sytuacja „powodziowa” miała miejsce w Strzemieszycach przy ul. Majewskiego. Tutaj mieszkańcy skarżyli się, że gdy wykonano prace związane z uporządkowaniem gospodarki ściekowej i zlikwidowano rowy melioracyjne, woda po większych opadach deszczu systematycznie zalewa posesje.

- Dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców w czasie intensywnych opadów deszczu.

Brygady pracowały na trzy zmiany, 24 godz. na dobę, w bardzo trudnych warunkach. W niektórych przypadkach wypompowywanie wody z jednego miejsca trwało nawet 20 godzin z powodu nieustających opadów. To uciążliwe i dla mieszkańców i dla wodociągowców – dodaje Jerzy Zaczyński.

Warto dodać, że PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej realizuje także odpłatnie usługę pompowania wody z zalanych prywatnych posesji, jednak z uwagi na ogromną ilość zgłoszeń, w pierwszej kolejności służby techniczne usuwały skutki zalań kanalizacji deszczowej należącej do Gminy Dąbrowa Górnicza oraz tych występujących na kolektorach głównych.

W czasie opadów na początku czerwca sytuacja była niepokojąca również w największej w naszym mieście Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Napływ ścieków wyniósł ponad 70 tysięcy metrów sześciennych na dobę, podczas gdy zazwyczaj nie przekracza 19 tysięcy.

- Mimo ograniczonych możliwości technicznych odbioru tak dużej ilości ścieków, co związane jest z prowadzonymi robotami budowlanymi w ramach trwającej inwestycji „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków „Centrum” w Dąbrowie Górniczej”, pracownikom udało się uchronić obiekt przed zalaniem – mówi Adam Milanowski, Kierownik Działu Gospodarki Ściekowej w PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.
- Było to możliwe dzięki właściwym decyzjom służb operacyjnych, które korzystając z mobilnej pompy spalinowej pompowały przez kilkanaście godzin bez przerwy - wody deszczowe do koryta odpływowego. Stworzenie silnego strumienia składającego się z oczyszczonych ścieków i wód deszczowych, a następnie skierowanie go do koryta odpływowego skutecznie wypierało wody rzeki Pogorii. A poziom rzeki wzrósł w trakcie intensywnych opadów o ponad 1 m. – dodaje Adam Milanowski.

Ta sytuacja pokazuje jak ważne w przypadku sytuacji awaryjnych jest dysponowanie przez firmę sprawnym sprzętem technicznym umożliwiającym jego szybkie użycie.- mówi Jerzy Zaczyński. Mając na uwadze występujące coraz częściej gwałtowne zmiany pogodowe ważne jest wcześniejsze oszacowanie ryzyka wystąpienia pewnych zjawisk atmosferycznych oraz utrzymywanie w nienagannej sprawności technicznej kluczowych urządzeń i instalacji, które w warunkach ekstremalnych zabezpieczają obiekty i gwarantują ich bezpieczną pracę.- podkreśla Jerzy Zaczyński.

http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/arty...ml#czytaj_dalej
Bathurst
Ciekawe czy dziś padnie rekord wysokości temperatury? Przedwczoraj we wtorek było 32,1 st. C
Wczoraj w Centrum na placu przy przystanku od strony Parku Hallera widziałem rozłożoną, działającą kurtynę wodną - fajny pomysł, dobrze że ktoś w UM pomyślał
szer
Kurtyny są po obu stronach. Przy parku Hallera nie wiem, ale ta przy PKZ cieszyła się dzisiaj sporym zainteresowaniem dzieci.
Bathurst
chyba się jeszcze przydadzą. Wczoraj rekord przekroczony - 32,3 st. C. Dzisiaj będzie chyba ciut więcej - wnioskuję porównując wskazania z godz. 10 dnia wczorajszego z dzisiejszym

EDIT
pomyliłem się - dzisiaj o 10 było powiedzmy chłodniej niż wczoraj - upał jednak daje się we znaki smile.gif
pulsatilla1214
co nieco zaległości - dąbrowska burza z początku czerwca, a może i niedawno obserwowane zjawisko halo, choć nie nad zagłębiowskim morzem wink.gif



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
Fajna błyskawica Pulsatilla.

Ciekawe czy dziś w nocy będzie burza?


Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
tęcza ( a nawet dwie) wczoraj nad hutą


Uploaded with ImageShack.us
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.