Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Strategia Rozwoju Miasta: Dąbrowa Górnicza 2020 i 2030
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Władze
Stron: 1, 2
kwintosz
QUOTE


Strategia rozwoju miasta podzieliła radnych

Prezydent Zbigniew Podraza (z lewej) uważa, że dopiero szczegółowa strategia będzie opracowana dokładnie.

Założenia Ogólnej strategii zrównoważonego rozwoju Dąbrowy Górniczej na rok 2007 wzbudziły wśród rajców mieszane uczucia. Część optowała za tym, by dokument poprawić i dość radykalnie zmienić, bo jest niekompletny. Jednak ostatecznie został zaakceptowany. Gdyby strategia została odrzucona, miasto mogłoby po raz kolejny mieć spore problemy z pozyskaniem na czas unijnych funduszy.

Strategia rzeczywiście jest bardzo ogólna. Zawiera jedenaście głównych priorytetów, pokazując dla każdego z nich kilka kierunków rozwiązań, które miałyby pomóc w ich realizacji. Znalazły się wśród nich m.in. podniesienie poziomu wykształcenia mieszkańców i kwalifikacji zawodowych społeczności lokalnej oraz pełna dostępność do szkolnictwa średniego i wyższego, rozbudowa i unowocześnienie systemu komunikacyjnego i transportowego, rozwijanie współpracy międzygminnej i międzynarodowej, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego czy też poprawa warunków mieszkaniowych.

Radni uznali, że takie potraktowanie sprawy nie jest najlepszym wyjściem.

- Jeśli przedstawimy na zewnątrz taką strategię, to będziemy źle wyglądać. Dajmy sobie więcej czasu i poprawmy ją, to ułatwi nam starania o fundusze europejskie - argumentował radny, a kiedyś były wiceprezydent miasta, Marek Cygroń.

Wszystko rozbijało się właśnie o konieczność złożenia kolejnych wniosków aplikacyjnych do projektów unijnych. Prezydent Zbigniew Podraza podkreślił, że strategia w takiej formie jest teraz bardzo potrzebna, a na uzgadnianie szczegółów na kolejne lata będzie jeszcze mnóstwo czasu.

- Na komisjach nie obeszło się bez wątpliwości, czy ten dokument jest dobry i czy wyczerpuje wszystkie nasze potrzeby. W trakcie długiej debaty stwierdziliśmy jednak, że lepiej jest go zaakceptować w takiej formie, bo musimy go po prostu mieć - podsumował radny Zugaj.

Ogólna strategia, choć wzbudzała kontrowersje, została więc przyjęta. Nie udało się nawet wycofać tego punktu z porządku obrad.

(pas) - Dziennik Zachodni


mod Hator: tu tez polaczylem tematy - Kwintosz sprawdzaj wpierw czy podobnego tematu nie ma cool.gif
:)
pamietam stara strategie - samo wodolejstwo...

ale musi chyba byc cos takiego aby pozyskac srodki z UE.

Co innego juz WPI ale do tej pory ten dokument tez nie mial zadnego znaczenia bo byl ciagle zmieniany a inwestycje nie tylko byly odkladane ale czesc znikla na zawsze w niejasnych okolicznosciach

QUOTE
www.dabrowa-gornicza.pl

Strategia na starcie
[2007-02-21 08:35:53]


Prace nad opracowaniem Ogólnej Strategii Rozwoju Dąbrowy Górniczej do roku 2013 rozpoczęły zespoły powołane przez prezydenta Zbigniewa Podrazę. Określeniem wizji i priorytetów rozwoju miasta zajmie się Zespół Koordynujący w składzie prezydent Zbigniew Podraza, oraz zastępcy Henryk Zaguła, Paweł Gocyła, Iwona Krupa a także naczelnik Wydziału Strategii, Promocji, Kultury i Sportu Marcin Bazylak. Wspomagać go będą cztery podzespoły, które określą priorytety, cele i kierunki rozwoju w poszczególnych obszarach.

Strategiczne zespoły

Zespół kierowany przez I zastępcę prezydenta, Henryka Zagułę zajmie się zagadnieniami z zakresu rozwoju gospodarczego, ładu przestrzennego oraz inwestycji miejskich. Polityka społeczna, ochrona zdrowia oraz oświata będzie domeną zespołu działającego pod kierunkiem zastępcy prezydenta, Iwony Krupy. Strategią w zakresie ochrony środowiska, rolnictwa, infrastruktury drogowej, komunikacji oraz polityki mieszkaniowej zajmie się zespół, którym pokieruje zastępca prezydenta, Paweł Gocyła. Prace zespołu kierowanego przez naczelnika Wydziału Strategii, Promocji, Kultury i Sportu, Marcina Bazylaka, obejmą opracowanie strategii w obszarze komunikacji społecznej, kultury, sportu, rekreacji oraz promocji.

Zredagowaniem i przedstawieniem projektu Ogólnej Strategii Rozwoju zajmie się Zespół Roboczy.


Harmonogram działań

Do 15 marca 2007 r. podzespoły określą priorytety, wyznaczą cele strategiczne i kierunki realizacji. Między 15 marca a 30 kwietnia 2007 roku przeprowadzona zostanie analiza materiałów i opracowań. Przygotowany projekt strategii poddany zostanie ocenie w kontekście zgodności ze Strategią Województwa Śląskiego. Okres między 1 maja a 30 czerwca będzie etapem konsultacji z Komisjami Rady Miejskiej. Prowadzone w tym czasie konsultacje społeczne obejmą spotkania z grupami mieszkańców oraz happeningi. Do zbierania opinii wykorzystany zostanie także internet. W proces konsultacyjny włączone zostaną także liczne instytucje, organizacje pozarządowe, społeczno – polityczne oraz specjaliści z różnych dziedzin.

Do 30 lipca zostanie przedstawiona ostateczna propozycja Ogólnej Strategii Rozwoju Dąbrowy Górniczej do roku 2013 r. Przyjęcie uchwały przez Radę Miejską dotyczącej strategii planowane jest na sierpień tego roku.

Przemysław Kędzior
Hator
dzis poprzez Piotrka Drygale dostalem - jako przedstawiciela naszego forum - zaproszenie od PPP na posiedzenie zespolu programowego, ktorego celem ma byc skosnultowanie wizji miasta i wyznaczenie jego priorytetow .
Bedac reprezentantem Nas wszystkich chcialbym abysmy stworzyli liste konkretnych spraw, ktora powinna byc poruszona na tym spotkaniu - to nie beda moje uwagi ale NASZE wspolne, co oczywiscie podkresle na zebraniu.
przy okazji bede chcial wreczyc M. Bazylakowi liste pytan na ktore nie mozemy sie doczekac odp (mam nadz ze go tam zastane) oraz, jak sie uda, zaprosic PPP na jakis termin czata na stronie forum.
ale wracajac do tematu - mamy 1,5 tyg na poruszenie najwazniejszych spraw, ktore wg nas strategia winna dotykac.

ja zaczne moze na wstepie:
1) turystyka i rekreacja (promocja pogorii, terenow zielonych, odswiezenie sciezek rowerowych + nowe sciezki w atrakcyjnych terenach zwlaszcza dydaktyczne(np lasy w bledowie, wzgorza na trzebeslawicach), albo sciezki regionalne (polaczenie zamku w sosnowcu, z bedzinskim, wzdluz czarnej przemszy, do pogorii III i IV, przez zalwe na przeczycach az do zamku siewierskiego, a stamtad do zamku w ogrodziencu), przekarczowanie (przynajmniej czesci) pustyni bledowskiej w porozumieniu z gmina klucze, remont zielonej, wogole to nastawienie na promocje dabrowy - poprzez jure)

2) remont drogi przy KSSE i stworzenie sieci drog dojazdowych z tucznawy (uzbrajanej strefy) do wsch obw gop, dts pomijam bo to oczywiste

3) sciagniecie warunkow dla rozwoju wyzszych uczelnii w dg, poprawa warunkow dla szkol dla osob niedoszlyszacych i niedowidzacych

4) promocja sportu (hala- wiecej imprez, aqua, wkoncu moze boiska do siatkowki plazowej, wybudowanie nowych boisk jak w bedzinie, skate parku na hallera badz na zielonej)

5) kultura - wypracowanie cykliczych imprez kulturalnych w DG (debesciak, konkurs spisaka, moze ten picninc country, przydaloby sie cos jeszcze - moze przeglady kina niezaleznego - to zwiazku z remontem sali dla kina studyjnego - mozna by to wlaczyc ch pogorie)

6) moze stworzenie zrzeszenia miast zaglebiowskich dla realizowania we wlasnym zakresie projektow UE ponad lokalnych i lobbowania na rzecz regionu w GZM

7) bezpieczenstwo - budowa stacji pogotowia ratunkowego (jej przenosiny), rozbudowa sieci komiasariatow, fotoradary i skrzyzowania swietlne

8)rozrywka - dyskoteka w nemo(??), moze nowe knajpki przy okazji jakiejs modernizacji centrum (przydaloby sie troszke ozywic "rynek")

9) przeplyw informacji - wiecej spotkan z wladzami miasta, czaty, uczestnictwo osob publicznych na forum

to na razie tyle.
Bartek
10) Wyznaczenie działek w centrum miasta pod budowę biurowców przez różnych developerów.

Dobrym przykładem tutaj jest dzisiejsza informacja z gazeta.pl jak to prezydent Uszok wręcz wywalił z miasta inwestora który chciał wybudować biurowce dla firmy Siemens w których pracować by miało ok 2tys ludzi. Dlaczego u nas nie można powalczyć o taką inwestycję? Dojazd mamy idealny z Katowic czy z Sosnowca, komunikacja autobusowa też dobrze funkcjonuje. Trzeba dodać że naszego miasta można w przeciągu 15-20min dostać sie na lotnisko bo dojazd samochodem jest idealny.

11) Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego i ustalenie miejsc pod budowę mieszkań przez prywatnych inwestorów. Bo prawda jest taka że to co się dzieje na rynku mieszkań w naszym mieście to tragedia

12) Komunikacja miejska/autobusowa na lotnisko. Czy nie ma szans na utworzenie połączenia autobusowego trasą centrum Sosnowca - centrum Będzina - centrum Dąbrowy Górniczej i później wyjazd na trasę S1. Połączenie takie śmiało może odbywać się co 1,5h z ceną odpowiednio wyższą np. 20zl co sądzę że przyniesie sporo pasażerów.
Hator
bartek - co do 11 sie zgodze - ale np 12 to dorazne dzialania - jak na strategie to tu nie pasuje. choc problem komunikacji tak czy siak powinnien byc poruszony - zwlaszcza w temacie koleji (dworce - chocby reklamy) i remontow torow (wraz z przejeciem - daj Boze - akcji, bo caly czas to tylko remontuje sie w Katowicach - mozna by bylo powalczyc o dofinansowanie z UE na takie inwestycje - podobnie jak z przystankami autobusowymi)
Sebastian22
13) sprawa dworca PKP w DG.....jak maja sie rozmowy z PKP nad przejęciem dworca przez miasto, czy wogóle i kiedy to nastąpi.
Bartek
QUOTE(Hator @ May 12 2007, 22:40 ) *
ale np 12 to dorazne dzialania - jak na strategie to tu nie pasuje. choc problem komunikacji tak czy siak powinnien byc poruszony - zwlaszcza w temacie koleji (dworce - chocby reklamy) i remontow torow (wraz z przejeciem - daj Boze - akcji, bo caly czas to tylko remontuje sie w Katowicach - mozna by bylo powalczyc o dofinansowanie z UE na takie inwestycje - podobnie jak z przystankami autobusowymi)


Wiem że są ważniejsze rzeczy, ale ludzie na lotnisko jak nie mają kogoś znajomego z autem jadą autobusem do Katowic, idą na dworzec PKP i tam wsiadają w ten specjalny autobus na lotnisko w którym bilet w jedna stronę kosztuje ok 28zł. Nie mówię że połączenie ma być już teraz, ale np. od przyszłego roku nasze miasto z Sosnowcem mogłoby pomyśleć o takim połączeniu.
Dave
A wydawało mi się, że bilet kosztuej coś 14 zł w jedną stronę a 20 w obie na Lotnisko z Katowic... :>
Bartek
QUOTE
Uwaga! Od 2 kwietnia 2007r. wprowadzamy nowy rozkład jazdy autobusów linii "Lotnisko". Będzie on obowiązywał do końca maja 2007r. Ceny biletów pozostają bez zmian. Oferujemy następujące ceny biletów: jednorazowy za 20 zł, jednodniowy dwukrotnego przejazdu za 28 zł oraz dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat za 10 zł. Kup bilet przez Internet lub u kierowcy i podróżuj naszymi autobusami na lotnisko w Pyrzowicach!


Pomyliłem sie jak widać wink.gif
Hator
QUOTE
Strategia dla Dąbrowy Górniczej

Dzisiaj w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się pierwsze robocze spotkanie rozpoczynające prace nad projektem „Strategii Rozwoju Miasta: Dąbrowa Górnicza 2020”. I Warsztat Strategiczny Komitetu Programującego (bo taka jest oficjalna nazwa) poświęcony był określeniu kluczowych uczestników rozwoju miasta, wartości podstawowych i priorytetów w rozwoju Dąbrowy Górniczej. - Opracowanie strategii to dziś warunek od którego zależy odpowiednie wypełnienie misji przez władzę samorządową. Od tego dokumentu zależy między innymi powodzenie w staraniu się o środki z Unii Europejskiej – mówił Zbigniew Podraza, prezydent miasta. - Strategia będzie „mapą drogową” dla władzy i mieszkańców Dąbrowy Górniczej, dlatego do prac w ramach Komitetu Programującego zaprosiłem przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych z Dąbrowy Górniczej. Do tego nawiązuje też logo dąbrowskiej strategii, które składa się z trzech dębów reprezentujących właśnie te trzy główne środowiska. Wkrótce rozpoczną się też konsultacje społeczne, dzięki którym, mam nadzieję, da się wypracować dokument, akceptowany przez mieszkańców. (ste)


źródło: Strona UM w Dąbrowie Górnicze

zapomnialem napisac ze to bylo dzisiaj - a nie w pt biggrin.gif
na szczescie w pon sie skaplem ze 16 to sroda a nie wlasnie pt

a spotkanie spoko - choc dla mnie za krotko - konsultacje wygladaly tak ze wpierw debatowano a pozniej kazdy z gosci wpisywal w swoim formularzu uwagi i propozycje na dany temat - formularze pod koniec zostaly zebtrane- zostana opracowane i na badzie ich powstana propozycje do dalszych konsultacji - w tym juz w szerszym gronie np przez strone www.

tematy dyskusji (moderowanej przez prof z AE):
1) okreslenie beneficjentow wewn i zewn strategii
2) okreslenie sojusznikow i przeciwnikow strategii
3) okreslenie co w DG powinno byc zmienione, co powinno byc wykreowane i co powinno byc zakonczone - wstrzymane (w sensie ogolnym - strategicznym)
4) 3 najwaznniejsze priorytety na ktorych ma byc oparta strategia

z ogolu dyskusji zaznaczyl sie mocny trend ukierunkowania na nowe inwestycje (wsparcia przeds, zachety do inwestycji w dg), oparcie sie na turyst (pogorie, pustynia, tereny "zielone"), wypromowania miasta jako marki (m in przez sport, kulture, rekreacje )

jak macie konkretniejsze pytania to walcie
PS gosci bylo kolo 60 osob z czego aktywnych kolo 10 (w tym ja :) - tu skromnie powiem ze niezle wypromowalem nasze forum biggrin.gif).
michu
jeśli jest nacisk na inwestycje to chyba powinno się wskazać (wymagana szczerość władz - obecnych i poprzednich) rzeczywiste przyczyny porażek Dąbrowy w staraniach o przyciągnięcie inwestorów.
:)
QUOTE(Hator @ May 16 2007, 14:49 ) *
PS gosci bylo kolo 60 osob z czego aktywnych kolo 10 (w tym ja :) - tu skromnie powiem ze niezle wypromowalem nasze forum biggrin.gif).


bardzo ladnie smile.gif

fajnie tez ze Cie zaprosili
Hator
reprezentowalem cale forum i dlatego tez mowilem za Nas - przede wszystkim o braku komunikacji i konsultacji - mam nadz ze taki priorytet zostanie uwzgledniony bo to bardzo wazne.
tomasz sołtysik
UM ogłosił pytania do mieszkańców, które mają związek z tworzeniem Strategii Rozwoju. Proponuje dyskusję w tym temacie. Moim zdanie pytania są zbyt ogólnikowe, ale...
Na gorąco naskrobałem:

1. Co w Dąbrowie Górniczej należy natychmiast zmienić?
- rewitalizacja ul. 3-go Maja,
- dworzec PKP,
- tereny pod zabudowę mieszkaniową,
- układ komunikacyjny (odciążenie dróg przebiegających przez centrum miasta),
- rozwój terenów rekreacyjnych (Pogoria I, III, IV, parki, drogi rowerowe),
- komunikacja nocna z Katowicami,
- promocja miasta,
- podnieść poziom kształcenia i wykształcenia
- estetyka miasta,
- rozwój kulturalny,


2. Co w Dąbrowie Górniczej należy bezwzględnie zachować?
- tereny zieleni parkowej, zasoby przyrodnicze

3. Za trzy najważniejsze kierunki rozwoju miasta, należy uznać:
- otwarcie terenów pod budownictwo mieszkaniowe,
- rozwój terenów rekreacyjnych,
- stworzenie "prawdziwego" centrum miasta,
- poziom kształcenia
Zibar
OK - imho tylko bark mi tutaj jeszce SPORTU i jego dalszego rozwoju i wykorzystania osiągnięć MMKS-u i innych klubów, we wszystkich dyscyplinach do promocji miasta. !!!
Jak również poprawa bezpieczeństwa !
kwintosz
Pytania są ogólne i tendencyjne, tak naprawdę z odpowiedzi nie wiele będzie wynikało - tak mi się wydaje.

Ale lepsze to niż nic.. tak jeszcze w kwestii uzupełnienia informacji:

Ankietę do 30 czerwca 2007 możesz zwrócić do specjalnie przygotowanych w tym celu skrzynek znajdujących
się w:
Miejskiej Bibliotece Publicznej,
Pałacu Kultury Zagłębia,
holu obsługi Urzędu Miejskiego.
Możesz odpowiedź przesłać e-mailem na adres:
strategia2020@dabrowa-gornicza.pl
Możesz oddać 1, 2, 3 czerwca od 10.00 do 18.00 w Parku Hallera (podczas Dni Dąbrowy Górniczej) w punkcie mieszczącym się w głównej alei (zielony namiot).

Co mnie cieszy powstała strona www: www.strategia.dabrowa-gornicza.pl

Informacja na temat strategii: Wydział Strategii, Promocji,
Kultury i Sportu: Piotr Drygała, tel. (032) 295 68 95, Anna
Saltarska, tel. (032) 295 86 86, e-mail: strategia2020@dabrowa-gornicza.pl

Ankietę można pobrać w formie elektronicznej na w/w stronie.
:)
zgodnie z ponizszymi sugestiami posty czesc postow z tego ( http://www.dabrowa-gornicza.org/index.php?...c=381&st=20 )tematu przeniesiona tutaj
kwintosz
To może część postów z tamtego tematu dotyczące tylko i wyłącznie Strategii warto przenieść by powstał osobny temat. To ważny dokument dla DG, więc myślę że warto..
drygu
Witam wszystkich serdecznie
biggrin.gif
Cieszy mnie bardzo, że pojawił się na FORUM taki temat i liczę, że jego użytkownicy będą jedną z aktywniejszych grup, które się zaangażują w budowanie strategii.

Jak wiecie powstała strona poświęcona strategii i jej głównym zadaniem jest prowadzenie konsultacji z mieszkańcami. Strategia Rozwoju Miasta:Dąbrowa Górnicza 2020

Od razu odpisze koledze, który uznał, iż pytania są zbyt ogólne. NIE SĄ. tongue.gif
To pierwszy etap prac nad strategią, polegający na wyznaczeniu WIZJI w roku 2020 i priorytetów do realizacji, które NAS do tej wizji doprowadzą. Na tym etapie te pytania są jak najbardziej odpowiednie, bowiem dzięki nim poznamy oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Na podobne pytania odpowiadali członkowie Zespołu Programującego(III sektory), w którym uczestniczył również przedstawiciel FORUM – HATOR. smile.gif Na tym etapie nie chodzi o szczegóły, a o ogólne kierunki na których władza samorządowa ma się skupić.

Moja prośba. Ponieważ dorzucacie kolejne posty z odpowiedziami na pytania na forum i dobrze. Proszę tylko aby każdy swoje odpowiedzi przesyłał na skrzynkę: strategia2020@dabrowa-gornicza.pl
[color=#FF0000]
Z góry dziękuje.

Zapraszam też w czasie Dni Dąbrowy Górniczej 2,3 czerwca 2007 od 10.00 do 18.00 na stoisko poświęcone Strategii.

Pozdrawiam. cool.gif

P.S działa już Mapa Aktywności Obywatelskiej pod adresem www.ngo.dabrowa-gornicza.pl
Jesteśmy w trakcie wprowadzania danych, ale niebawem będą tam wszystkie organizacje pozarządowe, które odpowiedziały na ankiety czyli na pewno są aktywne.
Bartek
Drygu, orientujesz się czy po wybudowaniu kładki z ul. 3-go maja do CH Pogoria zostanie zamknięty wjazd z ul. Sobieskiego na ul. 3-go maja, a także czy te cholerne czarne słupki znikną?
kwintosz
QUOTE
Dni Dąbrowy Górniczej – konsultacje

W czasie Dni Dąbrowy, 2 i 3 czerwca przeprowadzane były konsultacje z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej na temat tworzonej Strategii dla Dąbrowy. Zielony namiot obok sceny głównej odwiedziło ponad 1000 osób. Dąbrowian nie zrażał padający deszcz i z dużym zainteresowaniem podchodzili do rozmowy na temat przyszłości miasta. Pracownicy Urzędu Miejskiego oraz wolontariusze z Młodzieżowej Rady Miejskiej pytali o to co należy zmienić, a co zachować w Dąbrowie Górniczej oraz o trzy najważniejsze kierunki rozwoju miasta.

Obecnie opracowywane są odpowiedzi. Zarówno te, których udzielili mieszkańcy w czasie Dni Dąbrowy jak i te, które spływają drogą elektroniczną – mówi Piotr Drygała, Sekretarz Zespołu ds. Strategii. Ponieważ pierwszy etap konsultacji społecznych zostanie zakończony 30 czerwca, wtedy zostanie podsumowana cała akcja. Wyniki wraz z wnioskami Komitetu Programującego posłużą jako
wyznaczniki Zespołowi Koordynującemu, który ostatecznie określi wizję i kierunki rozwoju miasta – wyjaśnia.

Na razie Dąbrowianie najczęściej proponują: zmianę wizerunku miasta, rewitalizację centrum, rozwój terenów rekreacyjnych oraz lepsze wykorzystanie niezagospodarowanych przestrzeni miasta a w szczególności nieużytków rolnych. Szczególną uwagę zwracają na konieczność remontu Dworca PKP oraz zwiększenie bazy usługowo – rozrywkowej w centrum miasta.

Podczas konsultacji zaprezentowaliśmy krótki spot reklamowy o Dąbrowie Górniczej, który obecnie jest emitowany na lotnisku w Pyrzowicach. Mieszkańcom wręczaliśmy też ulotki informacyjne o mieście. Olbrzymim powodzeniem cieszyła się również mapka rowerowa, którą mogli dostać rowerzyści. – mówi Marcin Bazylak, Naczelnik Wydziału Strategii, Promocji, Kultury i Sportu. Bardzo ważnym elementem naszego stoiska była ankieta odnosząca się do Dni Dąbrowy Górniczej. Mieszkańcy mogli wyrazić opinię na temat miejsca organizacji święta miasta w roku 2008. Otrzymaliśmy 815 odpowiedzi. 662 mówi, że najlepszym miejscem jest Park Hallera. W czerwcu planujemy jeszcze dwa razy ustawić punkt informacyjny o strategii w centrum miasta i raz w hipermarkecie Real – dodaje.

Pierwszy etap konsultacji społecznych potrwa do 30 czerwca. Zapraszamy wszystkich do udziału.

Przemysław Kędzior
www.dabrowa-gornicza.pl


No dobrze, że chociaż ludzie dobrze odpowiadają w kwestii strategii. Ale dlaczego ten dworzec nie jest na pierwszym miejscu??? wink.gif To wstyd i hańba mieć taką wizytówkę miasta.

Kurcze szkoda że tej reklamy DG nie ma na stronach miasta.. sam chętnie bym sobie ją ściągnął..
Ktoś widział to w ogóle?

Co do ankiety o dniach DG.. jakoś na forum takiego entuzjazmu dotyczącego dni DG w Hallera nie ma.. czyżbyśmy byli niereprezentatywną grupą??
Arbas
Ponieważ dyskusja o dworcu PKP w naszym mieście trwa już bezskutecznie KILKADZIESIĄT LAT, mam nadzieję, że pomogą nam niebiosa i w najbliższym czasie ześlą skuteczny grom na ten koszmar.
Jest nadzieja, że przy okazji pójdzie z dymem żyła złota w postaci rudery pod nazwą skład budowlany Państwa .....

I od tego trzeba zacząć porządkowanie naszego miasteczka!

Mam nadzieję, że jeśli kiedyś (oby jak najszybciej!!!) te obiekty ulegną naturalnemu zniszczeniu ( pożar, erozja, trzęsienie ziemi, wyparują, zapadną się ze wstydu pod ziemię itd) niniejszy wpis nie będzie traktowany jako dowód rzeczowy przeciwko mnie - choć pewien nie jestem.

NIE APELUJĘ O BUDOWĘ KOSZTOWNEGO DWORCA JEŚLI NAS NA TO NIE STAĆ. WYSTARCZY PRZYZWOITY, CZYSTY PERON.

OCZEKUJĘ OD LAT UPORZĄDKOWANIA MIASTA W MIEJSCU PIERWSZEGO ZETKNIĘCIA SIĘ Z NIM OSÓB PRZYJEZDNYCH
CZYLI OKOLIC TEJ NIESZCZĘSNEJ RUDERY, KTÓRA KIEDYŚ BYŁA DWORCEM !

Moderatorze sorry, ale pozwolę sobie w tym temacie zakrzyczeć dużymi literami.
kursor
QUOTE(kwintosz @ Jun 7 2007, 12:37 ) *
Kurcze szkoda że tej reklamy DG nie ma na stronach miasta.. sam chętnie bym sobie ją ściągnął..
Ktoś widział to w ogóle?


Spot jest do obejrzenia i ściągnięcia na www.strategia.dabrowa-gornicza.pl są tam także do ściągnięcia pliki z 4 żywiołami ( informatory )

pozdro
Baron SLD
Witam
Piszecie o dworcu - a co z drogą prowadzącą do dworca??
W tamtym roku "zwinięto" asfalt, powstały ogromne dziury, w tym z łaską je połatali - WSTYD!!!
A myśle, że niewielkim kosztem można by zrobić porządny deptak i porządną drogę !!!
Pozdrawiam

PS. Oddam swoje pomysły w ankiecie!!!
syzio
QUOTE(Baron SLD @ Jun 9 2007, 19:32 ) *
Witam
Piszecie o dworcu - a co z drogą prowadzącą do dworca??
W tamtym roku "zwinięto" asfalt, powstały ogromne dziury, w tym z łaską je połatali - WSTYD!!!
A myśle, że niewielkim kosztem można by zrobić porządny deptak i porządną drogę !!!
Pozdrawiam

PS. Oddam swoje pomysły w ankiecie!!!

To chyba już jest załatwione dzięki "Pogorii"
michu
co do ul. Kościuszkiw stronę dworca - to fakt, ze sprawa jest załatwiona - tylko obawiam się, że jeszcze z rok poczekamy na normalna drogę...

W kwestii ankiet - wysłałem na podany adres - nie otrzymałem jednak żadnego potwierdzenia, że mój mail dotarł. Przydałoby się o czymś takim pomysleć.
kwintosz
Jako że do 30 czerwca potrwa I etap konsultacji społecznych, które pomogą określić wizję oraz kierunki rozwoju Dąbrowy Górniczej na najbliższe 12 lat, apeluje do wszystkich którzy tego jeszcze nie zrobili aby wyrazili swoją opinię. tongue.gif Czym więcej głosów, tym lepiej. Może urodzi się z tego coś fajnego.. wink.gif

A tak pisząc dalej to:
QUOTE
W pierwszych dniach lipca pojawią się opracowania wynikające z prowadzonych konsultacji. Opublikujemy je na stronach internetowych oraz wyjaśnimy jak dalej będą przebiegały prace nad „Strategią Rozwoju Miasta: Dąbrowa Górnicza 2020” – dodaje Piotr Drygała. Nie będzie to koniec udziału mieszkańców w pracach nad strategią. Z początkiem września rozpocznie się II etap konsultacji społecznych oraz prace z Komitetem Programującym, w którego skład wchodzą przedsiębiorcy, działacze III sektora, oraz przedstawiciele administracji samorządowej.
www.strategia.dabrowa-gornicza.pl


Ciekaw jestem czy poznamy całkowitą liczbę wypełnionych ankiet jaka spłynęła do UM.

P.S.
QUOTE
W kwestii ankiet - wysłałem na podany adres - nie otrzymałem jednak żadnego potwierdzenia, że mój mail dotarł. Przydałoby się o czymś takim pomysleć.

A ja dostałem potwierdzenie że ankieta dotarła.
QUOTE
Witam serdecznie,
Dziękujemy za przesłanie ankiety.
Pozdrawiam,
Anna Saltarska-Stachura
:)
QUOTE


Dąbrowianie stawiają na sport
Magdalena Warchala
2007-07-04, ostatnia aktualizacja 2007-07-04 18:55

Dąbrowianie są najbardziej zadowoleni z terenów zielonych i parków, a najmniej z fatalnych dróg i komunikacji. Chcą, żeby w najbliższych latach miasto postawiło na sport i rekreację - wynika z ankiet, które wykorzystane zostaną do stworzenia wieloletniej strategii rozwoju miasta
W Dąbrowie Górniczej trwają prace nad strategią miasta do roku 2020. Do współtworzenia dokumentu władze zaprosiły mieszkańców. Swoje opinie mogli wyrażać przez cały czerwiec, odpowiadając na dwa pytania: co w mieście należy natychmiast zmienić i co bezwzględnie zachować? Do magistratu dotarło ponad 2,1 tys. odpowiedzi. Większość ludzi zwraca uwagę na konieczność poprawy stanu dróg i komunikacji miejskiej oraz rewitalizacji centrum - remontu dworca PKP i otoczenia Pałacu Kultury Zagłębia. Za wielki problem mieszkańcy uznali też brak poczucia bezpieczeństwa.

Ich zdaniem atutami Dąbrowy są za to parki i tereny zielone, pomniki, zabytki i muzea, a także obiekty sportowo-rekreacyjne. Właśnie w oparciu o te mocne strony dąbrowianie chcieliby budować przyszłość miasta. W pierwszej kolejności zainwestowaliby zatem w sport i rekreację, a następnie w edukację. Chcą otwierać w mieście nowe kierunki studiów i reaktywować zasadnicze szkoły zawodowe.

- Korzystając z wyników ankiet, wyznaczymy konkretne cele, które postaramy się zrealizować, i zapytamy dąbrowian o opinię. Tym razem poprosimy, by uszeregowali poszczególne zadania od bardziej do mniej pilnych - mówi Piort Drygała z Urzędu Miejskiego. Jeszcze w tym roku o strategii miasta zadecydują radni.


jesli chca zebrac duzo glosow to najlepeij zeby tez zrobili ankiete na stronie UM i tam bysmy uszeregowali a nie recznie i mailami

troche dziwia mnie te pomniki bo nie mamy nadzwyczajnych i do tego komunsityczne wink.gif dziwnie tez "wiazac przyszosc" z muzeum! (oczywiscie powinno sie rozwijac ale nie ma w nim nic nadzwyczajnego i unikalnego).
terazpanmarelax
Prace nad strategią dla miasta rozbudziły we mnie jak najbardziej pozytywne odczucia. Wydaje mi się, że dokument ten będzie realną bazą wyznaczającą kierunki działań w obrębie wielu płaszczyzn. Wiem że konsultacje społeczne oraz eksperckie to jeden z podstawowych elementów prac nad strategią. Wierze również iż materiał końcowy okaże się spójny z innymi dokumentami strategicznymi szczebla krajowego i wojewódzkiego. To ułatwi współprace miedzy jednostkami realizującymi politykę społeczną, kulturalną… itd. /a to mega ważny aspekt/

PS: Cieszą mnie sprawnie rozpoznane dobre strony DG, tj: rekreacja, sport. Lecz bez właściwej infrastruktury hoteli, bazy gastronomicznej na satysfakcjonującym poziomie, wreszcie drogowej oraz komunikacji publicznej w obrębie regionu, będziemy z tyłu.


>>>POZDROPOZDRO<<<
Józef Kuraś
QUOTE(terazpanmarelax @ Jul 5 2007, 9:33 ) *
Prace nad strategią dla miasta rozbudziły we mnie jak najbardziej pozytywne odczucia. Wydaje mi się, że dokument ten będzie realną bazą wyznaczającą kierunki działań w obrębie wielu płaszczyzn. Wiem że konsultacje społeczne oraz eksperckie to jeden z podstawowych elementów prac nad strategią. Wierze również iż materiał końcowy okaże się spójny z innymi dokumentami strategicznymi szczebla krajowego i wojewódzkiego. To ułatwi współprace miedzy jednostkami realizującymi politykę społeczną, kulturalną… itd. /a to mega ważny aspekt/

PS: Cieszą mnie sprawnie rozpoznane dobre strony DG, tj: rekreacja, sport. Lecz bez właściwej infrastruktury hoteli, bazy gastronomicznej na satysfakcjonującym poziomie, wreszcie drogowej oraz komunikacji publicznej w obrębie regionu, będziemy z tyłu.
>>>POZDROPOZDRO<<<


Zolnierzu!

Z Ludowego Wojska Polskiego urwales sie? Realna baza, w obrebie, konsultacje eksperckie, spojny z innymi itp. itp. K... j... m...! Co to za nowomowa! Dwadziescia pompek, zolnierzu!
Bartek
LOL hehe ;-)
:)
QUOTE


Mieszkańcy chcą zmiany wizerunku centrum
dziś

Zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych przed powstającą strategią rozwoju miasta do 2020 roku. Specjalne ankiety wypełniło ok. 5 tysięcy dąbrowian, którzy starali się podpowiedzieć lokalnym władzom, co zrobić, by żyło się tu lepiej i bezpieczniej.

Mieszkańcy mogli wyrazić swoją opinię m.in. wrzucając ankiety do urn w Urzędzie Miejskim, PKZ i MBP, przesyłając je drogą elektroniczną, lub wypełniając podczas Dni Dąbrowy Górniczej. Z tej ostatniej propozycji skorzystało aż tysiąc osób.

- To ważne, by władze wzięły pod uwagę nasze sugestie. Jest sporo do zrobienia. Od lat nie zmienia się nic w centrum. O remont prosi się przejście podziemne, potrzeba więcej miejsc parkingowych i miejsc do letniego wypoczynku - mówi Maria Jarocka z Mydlic.

Mieszkańcy odpowiadali na trzy pytania (co należy w mieście natychmiast zmienić, co bezwzględnie zachować i jakie są najważniejsze kierunki rozwoju). Propozycji jest sporo, ale po wstępnej selekcji w rankingu na czoło wysuwa się kilka najważniejszych kwestii: zły stan dróg, straszący wyglądem dworzec kolejowy, kłopoty z komunikacją miejską, konieczność odnowienia centrum , a także większa liczba punktów usługowych i rozrywkowych w śródmieściu.

Mieszkańcy stawiają także na rozwój turystyki, rekreacji poprzez wykorzystanie wolnych przestrzeni i niezagospodarowanych nieużytków. Chcieliby więcej atrakcji na Pogoriach, w Parku Hallera i na Zielonej oraz więcej placów zabaw. Część dąbrowian liczy na rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy. Są jednak i tacy, którzy najchętniej zmieniliby... urzędników, lokalne władze i część radnych.

- Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby dąbrowian, bo to ich propozycje będą się liczyć przy ustalaniu kierunków rozwoju miasta. Stąd duża akcja promocyjna konsultacji społecznych i przeróżne możliwości dostarczania ankiet. To pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę przedsięwzięcie w naszym regionie. Podobny był tylko przebieg przygotowań do budowy strategii miasta w Opolu - podkreśla Marcin Bazylak, naczelnik wydziału strategii, promocji, kultury i sportu UM.

Teraz z propozycjami dąbrowian zapozna się komitet sterujący pracami nad strategią, w skład którego wchodzą prezydent miasta, wiceprezydenci, skarbnik i sekretarz miasta oraz komitet programowy (przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorcy i sektor pozarządowy).

- Powołanych zostanie teraz kilka zespołów roboczych, składających się z pracowników różnych wydziałów magistratu, którzy przeprowadzą analizę po społecznych konsultacjach. Musimy bowiem dokładnie wiedzieć, jak sytuacja wygląda obecnie, na jakie problemy najczęściej wskazywali dąbrowianie, by móc zaproponować konkretne rozwiązania i kierunki zmiany - mówi Piotr Drygała, sekretarz zespołu ds. strategii.

Przed doborem priorytetów strategii na najbliższych 12 lat we wrześniu odbędą się kolejne konsultacje społeczne, a do prac włączą się także dąbrowscy rajcy.
Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni
kwintosz
QUOTE
Strategia coraz bliżej

Prace nad strategią rozwoju miasta nabierają tempa. 24 września, obradami Komitetu Programującego weszły w kolejną fazę.
- Na tym etapie omawiamy najważniejsze problemy rozwoju miasta. Wskazali je mieszkańcy podczas konsultacji społecznych a szczegółowo zostały opisane przez zespoły tematyczne – wyjaśnia Piotr Drygała, sekretarz zespołu ds. strategii.

Spotkanie Komitetu Programującego prowadził dr Bogumił Szczupak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, uczestniczył w nim również prezydent Zbigniew Podraza. W trakcie spotkania urzędnicy, radni oraz przedstawiciele instytucji publicznych wymieniali się uwagami i pomysłami dotyczącymi rozwoju Dąbrowy. Analizowali pięć priorytetów rozwoju związanych z gospodarką, integracją społeczną, warunkami życia w mieście, możliwościami spędzania wolnego czasu oraz sprawnością transportu i komunikacji publicznej. Po tym, w ankietach określili pożądane cele jakie powinno osiągnąć miasto, aby wyeliminować problemy z którymi spotykają się dąbrowianie. Wskazali także sposoby działania, które mają do tego doprowadzić. Przytoczyli również konkretne przedsięwzięcia służące realizacji najważniejszych wyzwań w najbliższych latach.

- Wnioski ze spotkania komitetu oraz opracowane ankiety posłużą do przygotowania ostatecznej wersji strategii, która do końca roku powinna trafić pod obrady Rady Miejskiej – mówi Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii, Promocji, Kultury i Sportu.
Nim to się stanie, swoje zdanie na temat strategii wyrażą organizacje pozarządowe uczestniczące w projekcie „Wspólnie dla miasta”. Strategia będzie również tematem dyskusji przedstawicieli biznesu podczas spotkania Rady Biznesu. Podobnie jak na wcześniejszym etapie, swoje zdanie o przyszłości miasta wyrażą mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych.

Przemysław Kędzior
www.dabrowa-gornicza.pl

Ciekawe kiedy zostaną opracowane te ankiety które wypełniano na tych warsztatach i kiedy możemy się spodziewać planowanych kolejnych już konsultacji z mieszkańcami. Oby jak najszybciej.. jestem ciekaw co z tego wyjdzie..
Equator
Witam,
nie zauważyliście jeszcze, że cała ta strategia to wielkie bicie piany.
A ile ludzi zatrudninych.
Ile kasy wydanej - z naszych podatków.
Wszystko po to, by nic nie robić.
Oj nie ma to, jak sobie poplanować, podebatować, ustalić sytrategię świetlistą.

A Dąbrowa Górnicza, jak straszyła, tak straszy.
spinacz
spoko equator, to moze powiedz ilu ludzi zatrudnionych do pracy nad strategią i ile kasy wydanej ? biggrin.gif Startegia to podstawowy dokument bez, którego nie można aplikować o kase z UE, realizować żadnych powaznieszych przedsięwzięć itp. Lipa, że za kadencji tala nie powstał taki dokument i w styczniu RM musiała przyjąć prowizorke na 2007 pisaną na szybko, byle tylko miasto miało jakąś strategie.
A tak na marginesie to talu jest wykładowcą szkoły planowania strategicznego biggrin.gif zajebistą wiedze musi tam przekazywać studentom biggrin.gif
kursor
W pełni się zgadzam @ spinacz.

Kolega equator sam jest specjalistą od bicia piany nigdy nie dochodząc do meritum sprawy.

pozdro
Hator
QUOTE(Equator @ Oct 5 2007, 7:51 ) *
Witam,
nie zauważyliście jeszcze, że cała ta strategia to wielkie bicie piany.
A ile ludzi zatrudninych.
Ile kasy wydanej - z naszych podatków.

nikt nie jest zatrudniony specjalnie pod to - konsultacje sa przeprowadzone z zaproszonymi (nie wiazac z "zatrudnionymi") przedstawicieliami roznych grup spolecznych oraz przez internet
Wyniki gromadza i analizuja ludzie z UM (strategii i promocji miasta)

QUOTE(Equator @ Oct 5 2007, 7:51 ) *
A Dąbrowa Górnicza, jak straszyła, tak straszy.

a to racja bo na razie wiekszosc zapraszanych osob nic nie mowi tam ciekawego, a jak mowi (zwlaszcza politycy, ktorzy sie wbili na "impreze") to tylko jakies pierdoly, frazesy, ogolniki malo zwiazane z tematem.
choc cieszy ze prace ida do przodu i bardziej wyraziste staja sie kierunki dzialan.


...pozyjemy zobaczymy
w kazdym razie + za to, ze wkoncu temat zostal potraktowany powaznie.
kwintosz
QUOTE
Kolejne kroki w budowaniu strategii
Opracowywanie strategii miasta krok po kroku zmierza do mety. Aktualnie analizowane są główne problemy Dąbrowy zawarte w pięciu priorytetach rozwoju. Najpierw zmierzył się z nimi Komitet Programujący. 24 września skupione w nim osoby dyskutowały jakie konkretne działania należy podjąć, aby usunąć bariery rozwojowe. Do analizy problemów opisanych przez zespoły diagnostyczne zaproszono także członków Rady Biznesu oraz organizacje pozarządowe zrzeszone w Partnerstwie „Wspólnie dla miasta”.
Teraz znów przyszła kolej na prace zespołów diagnostycznych. Ich zadaniem jest określenie relacji pomiędzy poszczególnymi problemami. Dąbrowscy urzędnicy czekają także na opinie mieszkańców.

- Na stronie www.strategia.dabrowa-gornicza.pl umieściliśmy poszczególne problemy. Zapraszamy mieszkańców do podawania swoich pomysłów na ich rozwiązanie – mówi Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii, Promocji, Kultury i Sportu.

- Prace na tym zaawansowanym etapie są bardzo ważne dla końcowego efektu. Zarówno spostrzeżenia Komitetu Programującego jak i opinie mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców najtrafniej wyznaczą kluczowe zadania. Ich sprawna realizacja zaprowadzi miasto do 2020r. – dodaje.

Owoce działań zespołów diagnostycznych, pomysły mieszkańców oraz wyniki konsultacji z NGO, Radą Biznesu i Komitetem Programującym zostaną przekazane dr. Bogumiłowi Szczupakowi z Akademii Ekonomicznej. Tak zgromadzony materiał złoży się na ostateczną wersję strategii, która w celu akceptacji trafi do Zespołu Koordynującego. Po tym pozostanie tylko czekać na przyjęcie strategii rozwoju przez Radę Miejską.


Główne problemy do rozwiązania
W wyniku warsztatów Komitetu Programującego, w którego pracach uczestniczyli przedstawiciele sektora biznesu, administracji publicznej i organizacji pozarządowych z Dąbrowy Górniczej oraz wyników konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta, Zespół Koordynujący określił 5 priorytetowych dziedzin rozwoju miasta. W celu dokonania diagnozy poszczególnych dziedzin priorytetowych Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza powołał 5 zespołów. Celem pracy zespołów składających się z pracowników Urzędu Miejskiego i dąbrowskich instytucji, było opracowanie raportów diagnostycznych dla poszczególnych obszarów. W każdym z obszarów zdefiniowano problemy, które należy rozwiązać w okresie do roku 2020. Obecnie raporty diagnostyczne są analizowane pod kątem zadań, które sprostają poszczególnym problemom. Do określenia takich zadań zapraszamy również mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

KONKURENCYJNOŚĆ I INNOWACYJNOŚĆ GOSPODARKI
zagadnienia: potencjał wytwórczy, nowa gospodarka, edukacja, szkolnictwo wyższe i nauka, centrum miasta, lokalne środowisko przedsiębiorczości.

PROBLEM 1: UTRZYMYWANIE SIĘ BARIERY LOGISTYCZNEJ W OBSŁUDZE ZRESTRUKTURYZOWANYCH PRZEDSIĘBIORSTW SEKTORÓW TRADYCYJNYCH I FIRM NOWEJ GOSPODARKI

PROBLEM 2: INSTYTUCJONALNY NIEDOROZWÓJ SFERY WSPIERANIA TRANSFERU TECHNOLOGII

PROBLEM 3: NIEDOSTOSOWANIE EDUKACYJNYCH ASPIRACJI LUDNOŚCI I KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA PONADGIMNAZJALNEGO DO WYMOGÓW RYNKU PRACY ORAZ OBNIŻANIE SIĘ RANGI SZKOLNICTWU TECHNICZNEGO

PROBLEM 4: NISKA ATRAKCYJNOŚĆ LOKALIZACYJNA CENTRALNEGO OBSZARU MIASTA DLA NOWECZESNYCH DZIEDZIN AKTYWNOŚCI GOSPODARCZEJ
________________________________________

INTEGRACJA WSPÓLNOT LOKALNYCH
zagadnienia: społeczeństwo obywatelskie, przedsiębiorczość społeczna.

PROBLEM 1: BRAK SYSTEMOWEGO WSPARCIA ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO I ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

PROBLEM 2: NIEWYSTARCZAJĄCE WSPOMAGANIE PROCESU WŁĄCZANIA MIESZKAŃCÓW DĄBROWY GÓRNICZEJ W GLOBALNE SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE
________________________________________

ATRAKCYJNOŚĆ ŚRODOWISKA ZAMIESZKANIA
zagadnienia: mieszkalnictwo, tereny budownictwa mieszkaniowego, rezydencjalność, bezpieczeństwo, zdrowie i opieka społeczna.

PROBLEM 1: POGŁĘBIANIE SIĘ PRZESTRZENNYCH DYSPROPORCJI W ATRAKCYJNOŚCI WARUNKÓW ZAMIESZKANIA POMIĘDZY ŚRÓDMIEŚCIEM, OBSZARAMI SKONCENTROWANEGO BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO I DZIELNICAMI PERYFERYJNYMI

PROBLEM 2: PRESJA ZABUDOWY MIESZKANIOWEJ NA TERENACH OTWARTYCH I W KORYTARZACH EKOLOGICZNYCH

PROBLEM 3: NIEDOROZWÓJ INFRASTRUKTURY KOMUNALNEJ W DZIELNICACH MIASTA

PROBLEM 4: WZRASTAJĄCY POZIOM WYKLUCZENIA SPOŁECZNEGO I JEGO PRZESTRZENNEJ KONCENTRACJI
________________________________________

RÓŻNORODNOŚĆ FORM AKTYWNEGO SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO
zagadnienia: sport, turystyka i rekreacja, rozrywka, zasoby i walory środowiska przyrodniczego, spuścizna kultury duchowej, spuścizna kultury poprzemysłowej.

PROBLEM 1: NISKA ATRAKCYJNOŚĆ MIASTA JAKO OŚRODKA TURYSTYKI, REKREACJI I KULTURY - MIEJSCA SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO

PROBLEM 2: BARIERA INFRASTRUKTURALNA ROZWOJU AKTYWNYCH FORM SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO

PROBLEM 3: ZBYT NISKI POZIOM ROZWOJU KULTURY WYSOKIEJ I OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
________________________________________

SPRAWNOŚĆ TRANSPORTU I KOMUNIKACJI
zagadnienia: wewnątrzmiejska obsługa transportowo-komunikacyjna, obwodnice, powiązanie z regionalno-aglomeracyjną siecią komunikacyjną.

PROBLEM 1: DEKAPITALIZACJA INFRASTRUKTURY TRANSPORTOWO-KOMUNIKACYJNEJ MIASTA ORAZ NISKI STANDARD KOMUNIKACYJNEJ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW I PRZEDSIĘBIORSTW

PROBLEM 2: WYCZERPYWANIE SIĘ W MIEŚCIE PRZEPUSTOWOŚCI GŁÓWNYCH KORYTARZY KOMUNIKACYJNYCH O RANDZE KRAJOWEJ

PROBLEM 3: BRAK INTEGRACJI RÓŻNYCH FORM TRANSPORTU I OBSŁUGI KOMUNIKACYJNEJ MIASTA

PROBLEM 4: NIE NADĄŻANIE PRZEBUDOWY MIEJSKIEGO I AGLOMERACYJNEGO UKŁADU KOMUNIKACYJNEGO ZA ZMIANAMI STRUKTURALNYMI W BAZIE EKONOMICZNEJ MIASTA


W związku z trwającymi pracami nad opracowaniem strategii dla naszego miasta zwracamy się do Pana/Pani z prośbą o przedstawienie rozwiązania problemu danej priorytetowej dziedziny rozwoju miasta.

Prosimy o podanie rozwiązań w 3-4 zdaniach z nazwą dziedziny priorytetetowej oraz danego problemu.
np. Integracja Wspólnot Lokalnych, Problem 1
Propozycję do 30 października 2007 można: wrzucić do specjalnie przygotowanych w tym celu skrzynek znajdujących się w:
* Miejskiej Bibliotece Publicznej,
* Pałacu Kultury Zagłębia,
* holu obsługi Urzędu Miejskiego.
można przesłać e-mailem na adres: strategia2020@dabrowa-gornicza.pl
Dziękujemy za udzielone odpowiedzi.
www.strategia.dabrowa-gornicza.pl

Główne problemy trzeba przyznać że są bardzo dobrze zdefiniowane. Odpowiedzi tj. kierunki działań i rozwiązania a więc same konkretne działania, mimo że dość łatwo w niektórych przypadkach je określić o tyle w niektórych jest już gorzej, to chyba zależy od specyfiki i tematyki danego problemu. Ciekaw jestem ile na to będzie odpowiedzi. Na wcześniejszych konsultacjach było ich ponad 2tys.
Equator
QUOTE(spinacz @ Oct 5 2007, 13:40 ) *
spoko equator, to moze powiedz ilu ludzi zatrudnionych do pracy nad strategią i ile kasy wydanej ? biggrin.gif Startegia to podstawowy dokument bez, którego nie można aplikować o kase z UE, realizować żadnych powaznieszych przedsięwzięć itp. Lipa, że za kadencji tala nie powstał taki dokument i w styczniu RM musiała przyjąć prowizorke na 2007 pisaną na szybko, byle tylko miasto miało jakąś strategie.


O.K. Strategia jest ważna, ale mój wpis był po to, żeby zwrócić Waszą uwagę na fakt, że w Dąbrowie opracowywanie strategii stało celem samym w sobie i na razie zastępuje konkretne działania.

A tak przy okazji - mam wrażenie, że to "FORUM MIESZKAŃCÓW MIASTA"
w tym topicu przekształciło się w "TRYBUNĘ URZĘDNIKÓW MIEJSKICH".

Zwracam się więc bezpośrednio do Was Panie/Panowie urzędnicy z pytaniem:
Czy Wy to czytacie chociaż?

"W każdym z obszarów zdefiniowano problemy, które należy rozwiązać w okresie do roku 2020. Obecnie raporty diagnostyczne są analizowane pod kątem zadań, które sprostają poszczególnym problemom."

Za trzynaście lat rozwiążecie zdefiniowane problemy???
A dlaczego nie za 3???kwintosz
CYTAT


Mieszkańcy mogą decydować o rozwoju miasta

Zbliża się koniec prac nad strategią rozwoju miasta do 2020 roku. Obecnie analizie poddane zostały główne problemy, z jakimi styka się na co dzień Dąbrowa Górnicza. Są zawarte w pięciu priorytetach rozwoju.

Najpierw zapoznał się z tą problematyką tak zwany komitet programujący. Skupione w nim osoby szukały konkretnych rozwiązań, jak usunąć bariery, mające negatywny wpływ na blokowanie rozwoju miasta. Do analizy problemów opisanych przez zespoły diagnostyczne zaproszeni zostali także członkowie Rady Biznesu oraz organizacje pozarządowe, zrzeszone w programie Wspólnie dla miasta. Dąbrowscy urzędnicy czekają także na opinie mieszkańców.

- Na stronie www.strategia.dabrowa-gornicza.pl umieściliśmy poszczególne problemy. Zapraszamy wszystkich do podawania pomysłów na ich rozwiązanie. Wszystkie interesujące koncepcje zostaną ocenione, bo strategia jest przecież tworzona dla mieszkańców, z myślą o prawidłowym rozwoju Dąbrowy - mówi Marcin Bazylak, naczelnik wydziału strategii, promocji, kultury i sportu UM.

Jak przyznaje prace na tym zaawansowanym już etapie są bardzo ważne dla końcowego efektu.

- Zarówno spostrzeżenia członków komitetu programującego, jak i opinie mieszkańców, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców najtrafniej wyznaczą kluczowe zadania, przed którymi w najbliższych latach stanie miasto i samorząd. Ich sprawna realizacja zaprowadzi miasto do 2020 roku - dodaje naczelnik Bazylak.

Na razie głównymi postulatami dąbrowian są zmiana wizerunku miasta, remonty dróg, modernizacja centrum, rozwój terenów rekreacyjnych oraz lepsze wykorzystanie niezagospodarowanych przestrzeni i nieużytków, a także remont dworca PKP i zwiększenie bazy usługowo-rozrywkowej.

Wszystkie wyniki prac nad strategią zostaną przekazane doktorowi Bogumiłowi Szczupakowi z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Tak zgromadzony materiał złoży się na ostateczną wersję dokumentu. Strategia trafi potem raz jeszcze do zespołu koordynującego, by ostatecznie czekać na akceptację dąbrowskiej Rady Miejskiej.
(PAS) - POLSKA Dziennik Zachodni
www.dabrowa.naszemiasto.pl
szarisz
Będąc w UM dołożyłem jeden pomysł do urny:
zawnioskowałem o powstanie Dąbrowskiego Centrum Organizacji Pozarządowych...
kwintosz
W końcu, w końcu, w końcu!!!!! Ciekawe co wypłodzili!!

CYTAT
Prace nad strategią rozwoju miasta dobiegają końca

Projekt strategii rozwoju miasta przybiera ostatecznego kształtu. Na listopadowej sesji Rady Miejskiej zostanie poddany pod głosowanie. Jeśli zostanie zaakceptowany stanie się podstawowym miejskim planem wyznaczającym najważniejsze zadania dla Dąbrowy Górniczej w perspektywie roku 2020.

Do końca października urzędnicy miejscy zbierali opinie mieszkańców na temat najpoważniejszych problemów, z którymi boryka się miasto. Przeprowadzono również konsultacje z przedsiębiorcami skupionymi w Radzie Biznesu i reprezentantami organizacji pozarządowych zrzeszonych w partnerstwie ?Wspólnie dla miasta?.

- Udział mieszkańców oraz przedstawicieli różnych branż i instytucji w pracach nad strategią był bardzo ważny. Dzięki temu strategia będzie dokumentem odzwierciedlającym rzeczywiste potrzeby i oczekiwania mieszkańców Dąbrowy. Nie będzie ?martwym? zapisem przygotowanym przez wąskie grono specjalistów i urzędników ? tłumaczy Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii, Promocji, Kultury i Sportu.
Na ostatnim etapie prac skonfrontowano raporty przygotowane przez zespoły diagnostyczne. Raporty dotyczyły poszczególnych priorytetowych dziedzin rozwoju miasta.

- Dzięki zestawieniu poszczególnych problemów, udało ustalić się w każdej z dziedzin cele i kierunki strategiczne oraz listę konkretnych przedsięwzięć ? wyjaśnia Piotr Drygała sekretarz zespołu ds. strategii.
Nad wszystkimi etapami prac oraz nad metodologią budowy dokumentu czuwał dr Bogumił Szczupak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. 6 listopada na konferencji przeglądowej prezydent Podraza i dr Szczupak przedstawili radnym miejskim aktualny projekt strategii.

- Wyznaczone cele i kierunki strategiczne oraz katalog przedsięwzięć powinny być dokładnie uporządkowane. Określimy, które z nich są już w trakcie realizacji, wskażemy te, które należy rozpocząć w nadchodzącym roku i wreszcie, te których realizacja rozpocznie się później. Bardzo ważnym elementem w końcowym etapie prac nad strategią jest wyznaczenie tych zadań, które uruchomią procesy rozwojowe w mieście ? tłumaczy Zbigniew Podraza.

Strategia w formie uchwały w listopadzie powinna trafić pod obrady Rady Miejskiej. Po jej przyjęciu przez radnych stanie się kluczowym dokumentem określającym cele i kierunki rozwoju Dąbrowy Górniczej. Dzięki temu miasto będzie mogło skuteczniej sięgać po unijne wsparcie i uczestniczyć w projektach współfinansowanych przez województwo.

Przemysław Kędzior

W najbliższych dniach projekt dokumentu pojawi się na stronach internetowych www.strategia.dabrowa-gornicza.pl

Źródło: www.strategia.dabrowa-gornicza.pl
PICK
Ja bym zbytnio nie napalał się na strategię, ponieważ na nią trzeba znależć kasę - a przypominam mamy 30 mln zł zapłacić za Aqua Park oraz spłacić za 250 mln obligację.
Chyba, że Pan Prezydent Podraza śladem Donalda "Irlandczyka" Tuska zgotuje w naszym mieście
cud. smile.gif
bzenek
CYTAT(PICK @ nie, 11 lis 2007 - 14:34) *
Ja bym zbytnio nie napalał się na strategię, ponieważ na nią trzeba znależć kasę


Ja tam liczę, że właśnie w tej strategii napiszą skąd brać na to wszystko środki. W przeciwnym razie owa stategia będzie miała wartość papieru, na którym jest spisana.

Z niecierpliwością czekam na strategię, budżet 2008 i i WPI 2008-200X. Śmiem oczekiwać, że będą to dokumenty jakoś ze sobą związane smile.gif
kwintosz
Nie sądzę, by w opracowywanej strategii znalazło się skąd będą pozyskiwane na poszczególne inwestycje. Strategia, to raczej zdefiniowanie problemów - sposobów ich rozwiązywania, kierunków rozwoju, planowanych inwestycji itp.
To że strategia musi być powiązana z WPI i z budżetami na poszczególne lata to pewne.
bzenek
CYTAT(kwintosz @ czw, 15 lis 2007 - 16:40) *
Strategia, to raczej zdefiniowanie problemów - sposobów ich rozwiązywania, kierunków rozwoju, planowanych inwestycji itp.


Jak dla mnie zdobycie forsy jest jak najbardziej fundamentalnym elementem sposobu rozwiązywania problemu i planowanych inwestycji. Poczekamy, zobaczymy. Niby wkrótce strategia ma być opublikowana.
kwintosz
Owszem, jest takim sposobem ale nie sądzę by w strategii było napisane że na taką i taką inwestycję (jako przykłady rozwiązania problemu, przy jej opracowywaniu podawało się właśnie inwestycje), były pieniądze z x źródła.

To czy to będą pieniądze z UE, czy z budżetu miasta albo tak jak w przypadku kanalizacji częściowo z UE i emisji obligacji decydują się władze najczęściej "w ostatniej chwili". Poza tym trudno jest, zakładać ze za 10 lat, przy takiej i takiej inwestycji uda pozyskać się dofinansowanie unijne bo tak na prawdę, nie wiadomo jaka kwota i z jakich programów będzie dostępna.

Poza tym, głównym założeniem powinno być, że na co tylko się da powinno miasto próbować uzyskać dofinansowanie. I wystarczy mi że to będzie realizowane, a na pewno jakaś część ważnych projektów takie dofinansowanie dostanie, co w perspektywie czasu będzie z zyskiem dla budżetu.
bzenek
CYTAT(kwintosz @ pią, 16 lis 2007 - 00:06) *
nie sądzę by w strategii było napisane że na taką i taką inwestycję


Hmm... chyba masz rację. W na stronie www strategii, wśród problemów do rozwiązania nie ma czegoś w stylu "poprawa sytuacji finansowej miasta". smile.gif
Hator
to beda glowne problemy, z ktorych wynikac beda konkretniejsze cele do realizacji - a sposob, finansowanie itp to juz inna brocha
strategia ma nakreslic kierunek dzialan

PS Ja obstawiam :
turystyka - pustynia, pogorie, trasy rowerowe
centrum - rewitalizacja, ozywienie, kompleks handlowy (drugie centrum z planu zagosp. przestrzennego dla terenow "przy kolei")
gospodarka - uzbrajanie terenow tucznawy, dojazd itp

ciekawe czy ktos w tych kierunkach nakreslil problemy wybudowania dtski...
:)
z tego co pamietam ze starej strategii to wlasnie tak bylo. Samo "lanie wody". Ani jednego konkretu, bardzo ogolne kierunki dzialan. Wlasciwie pod nie mozna potem wszystko podciagnac wink.gif
Dobrze bedzie jak beda takie konkrety jak napisal Hator ale watpie. No chyba ze tamta strategia byla wyjatkowa a powinna wygladac inaczej.
W kazdym razie dokument chyba musi byc bo bez niego nie mozna sie starac o dofinansowania
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.