Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Kontakt z Urzędem Miejskim
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Władze
Urząd Miejski

TYLKO ODPOWIEDZI UM

propozycje pytań -> http://www.dabrowa-gornicza.org/index.php?showtopic=1048
komentarze do odpowiedzi UM -> http://www.dabrowa-gornicza.org/index.php?showtopic=1549

---------------------------------------------------------------------------------
Witamy serdecznie!

W tym temacie zapraszamy do zadawania pytań dotyczących spraw związanych z miastem i leżących w kompetencjach Urzędu Miejskiego.
Postaramy się jak najszybciej odpowiadać.

Na początek zamieszczamy odpowiedź na pytania, które mailem wpłynęły do UM:

Dzień dobry.
Wraz z nowym rokiem mamy kilka pytań, do których chętnie usłyszelibyśmy wyczerpujące :) odpowiedzi. A oto i pytania:

1. Jak wygląda kwestia tworzenia nowych etatów w jednostkach miasta oraz instytucjach podlegających miastu - czy kierownicy/dyrektorzy sami decydują o nowych etatach, czy musza mieć zgodę prezydenta/rady miasta? Podobnie – jak to wygląda w odniesieniu do spółek, w których miasto jest wspólnikiem czy akcjonariuszem (np Nemo)

W UM naczelnicy wydziałów zgłaszają prezydentowi potrzebę zatrudnienia na określonych stanowiskach. Po analizie i otrzymaniu akceptacji prezydenta rozpoczyna się procedura naboru. Ogłoszenie o naborze pojawia się w BIP i na tablicy ogłoszeń. Nabór przeprowadza komisja konkursowa powołana zarządzeniem prezydenta. Dyrektorzy jednostek organizacyjnych również są wyłaniani w drodze konkursu. W tych jednostkach za sprawy kadrowe odpowiada dyrektor. W spółkach zasady regulowania sprawy personalnych ustalają między sobą akcjonariusze.


2. Jak władze miejskie zamierzają rozwiązać problem aqua parku – jego dalszego funkcjonowania, finansowania itp?

Od początku roku funkcję prezesa Nemo – Wodny Świat objął Zdzisław Bosak. Jego zadaniem jest oddłużenie spółki i przywrócenie jej płynności finansowej. Z racji, że miasto poręczyło kredyt inwestycyjny wekslami w głównej mierze na nim spoczywa ciężar dotyczący uregulowania zobowiązań. Pojawiają się różne propozycje zakończenia tej sprawa, m. in. zabezpieczenie odpowiednich środków w budżecie. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie można się spodziewać ostatecznych rozstrzygnięć w tej sprawie.


3 Czy zniknięcie Przeglądu Dąbrowskiego jest jego definitywnym końcem? Czy planowana jest jakaś reaktywacja tegoż pisma bądź powstanie nowej gazetki Urzędu Miejskiego? A jeżeli tak to czy w takiej gazetce znajdzie się miejsce dla bezpłatnych ogłoszeń zapraszających na mecze sekcji mmks-ów (np koszykarzy, siatkarek)?

Przegląd Dąbrowski będzie nadal wychodził. Znajdzie się w nim dział sportowy a w nim informacje na temat występów MMKS. A może macie pomysły na to, aby miejska gazeta ukazywała się pod innym tytułem ?


4 Kto organizuje dni naszego miasta? Czy w tym roku – tak jak i w poprzednich - dobór artystów pozostanie poza wpływem mieszkańców ? A może wzorem UM w Będzinie nasi włodarze na stronie internetowej stworzą ankietę, w której spytają się Nas-mieszkańców, kogo by najchętniej zaprosiliby/usłyszeli na miejskim festynie.
ankieta UM w Będzinie:
http://www.bedzin.pl/default.aspx?docId=13...9&templId=8

Organizatorem dni Dąbrowy jest miasto. Koordynacją prac zajmie się Wydział Strategii, Promocji, Kultury i Sportu. W tym wydziale powstanie również całoroczny plan wydarzeń promocyjnych i rozrywkowych. Sprawa artystów występujących na dniach Dąbrowy jest jak najbardziej otwarta i mieszkańcy zyskają możliwość wypowiedzenia swojej opinii ( prawdopodobnie ankieta internetowa, rozważane są także inne formy). Nie jest przesądzony również termin imprezy. W tej sprawie także czekamy na Wasze opinie. Jak uważacie, jaki miesiąc będzie najlepszy: maj, czerwiec czy może wrzesień ?

5. Czy są już jakieś plany/projekty w związku z przyjmowaniem wniosków do śląskiego RPO, które startują już w lipcu ?

W UM trwają wstępne prace nad projektami współfinansowanymi w ramach RPO. Możliwości inwestycyjne gminy w głównej mierze określił budżet przygotowany przez poprzednie władze. Dlatego konieczne będą bieżące autopoprawki pozwalające sukcesywnie powiększać inwestycje uwzględniające uczestnictwo w programach operacyjnych. Niebawem podamy bliższe informacje związane z korzystaniem gminy ze wsparcia unijnego.


6 Czy planuje się stworzenie linii autobusowej obsługującej UM w DG? Wraz z poszerzeniem skrzyżowania i z budową sygnalizacji świetlnej chyba znikły przeciwwskazania aby nie skierować tam 2 - 3 linii autobusowych - autobusy można skierować następnie Aleją Zagłębia Dąbrowskiego.
7. I w związku z tym kolejne pytanie: kilka lat temu linia 182, docierająca kiedyś do Łęknic została skrócona tylko do centrum i od tego czasu delikatnie mówiąc nie cieszy się powodzeniem pasażerów. Może warto się zastanowić nad przedłużeniem jej przez Reden i Graniczną (CA) na wiadukt i dalej na Łęknice? zakręty na wiadukcie nie stanowia żadnego problemu (nawet dla autobusów przegubowych, a tym bardziej "krótkich") o czym mogliśmy się przekonać podczas objazdu spowodowanego remontem przejazdu kolejowego na Konopnickiej. Taka linia byłaby świetnym uzupełnieniem okrężnych 604/644 i na pewno marzą o niej mieszkańcy Dziewiątego, Trzydziestego i Łęknic.

Obecnie KZK GOP zlecił badania specjalistycznej firmie na podstawie, których powstanie opracowanie dotyczące możliwych usprawnień komunikacyjnych. Wówczas będzie możliwa dyskusja nad konkretnymi rozwiązaniami uwzględniającymi potrzeby i sugestie mieszkańców Dąbrowy Górniczej.


8. Kiedy mapa DG na stronie UM doczeka się aktualizacji (nowy zbiornik, ulice np Spisaka) i jednoczesnego rozszerzenia o tereny/dzielnice miasta, których dotychczasowa mapa nie obejmuje (dzielnice północne np Ujejsce, Trzebiesławice, Tucznawa, Sikorka oraz dzielnice wschodnie jak np. Łęka, Okradzionów, Błędów)?

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem profesjonalnego portalu miejskiego. Jego zawartość dość daleko wykroczy poza sprawy związane z samorządem i UM. Wtedy zostaną też uwzględnione sprawy, o których piszecie.

9 Czy władze miejskie zapomniały o problemie śmieci przy chodzniku do Kauflanda. 2 maile wcześniej obiecano zbadać sprawę i przynajmniej postawić 2 kosze na śmieci – których do dziś nie ma.
Poza tym chcielibyśmy przypomnieć, że miasto posiada różne instrumenty (jak np Straż Miejska), które mogłyby „poprzypominać” właścicielom o obowiązku sprzątania swoich gruntów.

Wspominane przez Was kosze trafiły w pobliże sklepu Kaufland. Jednak szybko zostały zniszczone.
Miasto wywiązuje się ze swoich obowiązków w zakresie, jak to określiliście, „przypominania” właścicielom o obowiązku utrzymywania porządku na ich terenach. Problem stanowi jednak kwestia uregulowania własności i ustalenia zarządzających określonymi gruntami. To niestety wykracza poza kompetencje gminy a osoby potencjalnie zobligowane do utrzymywania porządku w takich miejscach sprytnie wykorzystują nieścisłości i zawiłości prawne, aby uniknąć odpowiedzialności. Wyjaśnianie tych rzeczy na drodze sądowej trwa niestety długo i nie zawsze daje szybkie rezultaty.


10. Wraz z budową CH Pogoria poruszyliśmy temat dworca PKP – Centrum w firmie Mayland (odpowiedzialnej za projekt/wykonanie Pogorii). Wśród pomysłów, które zasugerowaliśmy, znalazły się dwie propozycje. Tutaj zacytuje Nasze pytania i odpowiedzi pana A. Jarosza – przedstawiciela firmy Mayland
5) możliwość porozumienia się z PKP i wynajęcia im małej budki np. na
chodniku w pasażu z sprzedażą biletów kolejowych (wiemy, że ciężko o
realizację takiego pomysłu, ale w DG od kilku lat borykamy się ze sprawą
remontu obskurnego dworca PKP i póki co mieszkańcom milej by było robić
zakup biletów w czystym, ładnym miejscu przy okazji może robiąc
jakieś zakupy niż na obskurnym dworcu PKP)
Ad 5)
Pomysł niezwykle ciekawy. Z naszej strony nie widzimy problemów z
umieszczeniem punktu sprzedaży biletów w pasażu lub połączenia go z
kioskiem. O ile będzie zainteresowanie mieszkańców i wola PKP, taki
element może i powinien znaleźć się w centrum.
6) jeżeli pomysł 5 spodobał się to można by pójść za
ciosem i porozumieć się z władzami pkp i władzami miasta odnośnie
remontu peronu - odświeżenia wyglądu - w zamian za darmowe
umieszczenie i korzystanie z podświetlanych reklam zarówno dotyczących
atrakcji turystycznych miasta jak i reklam samego centrum handlowego
(tutaj miasto na pewno mogłoby wesprzeć finansowo tą inwestycję, a jak już
wspomnieliśmy dla mieszkańców sprawa zmiany wyglądu dworca to jedna
z ważniejszych spraw. Poza tym takie działania zbudowałyby i
wzmocniły pozytywny wizerunek Centrum Handlowego Pogora).
Nie chodzi tu o wydawanie masy pieniędzy, ale postawienie na samym peronie
podświetlanych reklam oraz z boku torów oświetlanych billboardów odnośnie
atrakcji turystycznej miasta (sprawa do zrobienia dla urzędu) oraz reklamy
centrum handlowego.
Przypomnę, że dworzec o którym mowa - Dąbrowa Górnicza Centrum - jest
jednym z węzłów komunikacyjnych, najbardziej oblężonej trasy kolejowej na
Śląsku i Zagłębiu.
Ad 6)
Jesteśmy zainteresowani rewitalizacją obszarów położonych wokół naszego
centrum. Uporządkujemy obecnie zaniedbany park miedzy naszym centrum i ul.
Kościuszki. Kwestia dworca PKP nie byla do tej pory poruszana. Moglibyśmy
wspomóc remont dworca, natomiast samo przygotowanie tej inwestycji leży po
stronie kolei i miasta. Myślę, że może to być tematem rozmów z nowymi
władzami miasta.
I czy w związku z aprobatą, ktoś z przedstawicieli Władz Miejskich, mógłby porozumieć się z PKP?


Współpraca miasta z inwestorem CH Pogoria to bardzo ważna sprawa. Liczymy, że będzie się dobrze układać i mieszkańcy szybko zobaczą jej efekty. Niedawno odbyło się spotkanie prezydenta z przedstawicielem firmy Mayland – Jarosławem Więckowskim. W jego trakcie omówiono wstępnie plan współpracy i zaplanowano powołanie grupy roboczej zajmującej się wspólnymi przedsięwzięciami.


Pozdrawiamy

mod Hator: poprawilem czytelnosc posta
Urząd Miejski
Witamy!

Szkoda, że odpowiedzi Was nie usatysfakcjonowały. Nie wynika to w żadnym stopniu, tak jak sugerują niektórzy z Was, z naszej niekompetencji, lenistwa czy lekceważącego podejścia do obowiązków i mieszkańców.
Pewne sprawy (np. usprawnienie komunikacji, inwestycje, współpraca z Mayland) są na etapie rozmów i przygotowań do dalszych, konkretnych działań. Takie rzeczy wymagają dłuższego czasu. W chwili, gdy zapadną wiążące decyzje i przestaną one być tylko rozważanymi wariantami, przystąpimy do ich realizacji, o czym z całą pewnością Was poinformujemy.
Fakt, że pewne sprawy nie są „nagłaśniane” nie świadczy o tym, że coś jest przed opinią publiczną ukrywane. Nie jest to także dowód zaniechań czy zastoju w tych obszarach. Kwestie, które najbardziej Was nurtują charakteryzują się największą złożonością. Wasze pomysły i spostrzeżenia są bardzo dla nas cenne, dlatego bierzemy je pod uwagę w trakcie naszych prac i nie chcemy podejmować pochopnych decyzji, które przyniosłyby więcej szkód niż korzyści.
Dlatego nie obrażajcie się za przytoczone przez nas wyjaśnienia, które wcale nie miały na celu uwłaczać Waszej inteligencji wink.gif

Pozdrawiamy
Hator
Dzień dobry
Oto pytania:
Czy jest w planach remont ulicy Tworzeń-Roździeńskiego?? - ulica prowadząca do strefy ekonomicznej. Droga jest w fatalnym stanie (wrecz beznadziejnym – koleiny).

Czy jest planowana wymiany piasku na plażach starej i nowej pogori przed tegorocznymi wakacjami?

Czy i jeśli tak, to kiedy zostanie oznakowane niedoszłe przejście koło McDonalda? Czy w obecnym stanie, przechodząc tym „przejściem” piesi łamią przepisy drogowe?

Czy miasto zamierza wyposażyć policję/straż miejską w fotoradar-y? dobrym pomysłem wydaje się zamontowanie kilku "gniazd" dla fotoradaru na najbardziej niebezpiecznych skrzyzowaniach/odcinkach (tak, aby co pewien czas zmieniając lokalizacje fotoradaru jednocześnie utrzymać sprawność i skuteczność prewencyjną we wszystkich tych punktach)

Pytanie w związku z wypowiedzią pana Lesława Jakubika, zastępcy naczelnika Wydziału Architektury i Urbanistyki UM na temat DTŚ w Dzienniku Zachodnim.
Jeżeli jedyny problem z DTŚ w Dąbrowie może być w okolicy kopalni Paryż, Huty Bankowej i ulicy Mireckiego, to jak wyglądają aktualne koncepcje co do jej przebiegu na terenie miasta? Szczególnie chodzi o odcinek od ul. Kolejowej (okolice dworca PKP) w kierunku wschodnim do Al. Zaglebia Dabrowskiego i jakie rozwiązanie jest przewidywane w przypadku odcinka w okolicach obecnego wiaduktu

Czy budowa łącznika pomiędzy Al. Piłsudskiego i ul. 11 Listopada, co przed laty było nawet wpisane do WPI, jest jeszcze brana pod uwagę? (na wysokości McDonalda – wzdłuż ul. leśnej)

Czemu na wyjeździe z dąbrowskiego reala na 11-Listopada postawiono znak nakazu skrętu w prawo – jednocześnie uniemożliwiając (tak jak dotychczas było) możliwość skrętu także w lewo – w kierunku Gołonoga (przypomnę, iż istnieje tam dodatkowy pas dla skręcających na Real i wyjeżdżających w kierunku Gołonoga, także nie można uznać, iż wyjazd na Gołonóg jest na tyle niebezpieczny)

Czy miasto zamierza przejąć dworzec pkp ?- z informacji prasowych wynika że PKP chętnie przekazuje miastom dworce (oprócz 73 które są dla nich strategiczne a wśród, których właśnie nie ma dąbrowskiego dworca) i potem dzierżawi kasy i poczekalnie. Przypomnieć należy też iż p. Podraza w swym programie wyborczym kładł duży nacisk na rozwiązanie problemu PKP i remont dworca.

Czy można forum zareklamować wśród radnych - chcielibyśmy stworzyć "pomost" łączący Nas mieszkańców a radnych - dzięki czemu możliwa by była szersza i bardziej merytoryczna dyskusja odnośnie spraw i problemów miasta.

Czemu ostatnie odpowiedzi ze strony UM na zadane pytania w znacznej części były za ogólne i mijające się z meritum zadanego pytania? Odniosę się tutaj do przykładów:

- na pytanie z tematu komunikacji miejskiej (utworzenie przystanku przy CA i zmiany trasy linii autobusowej – 182) odpowiedź brzmiała: Obecnie KZK GOP zlecił badania specjalistycznej firmie na podstawie, których powstanie opracowanie dotyczące możliwych usprawnień komunikacyjnych. Wówczas będzie możliwa dyskusja nad konkretnymi rozwiązaniami uwzględniającymi potrzeby i sugestie mieszkańców Dąbrowy Górniczej. No i tutaj chciałbym sprecyzować, iż poprzez badania zlecone firmie konsultingowej Ernst&Young KZK GOP chce zbadać stan komunikacji publicznej w regionie, aby stworzyć długofalowy plan rozwoju transportu zbiorowego. Opracowanie, zlecone firmie Ernst&Young, ma w głównym celu pomóc w staraniu się o środki unijne. Zacytuję tutaj art. traktujący ten temat (z Gazeta.pl)
(...)zostanie przygotowany materiał informacyjny, który pozwoli znaleźć optymalne rozwiązania techniczne i organizacyjne na najbliższe 20- 25 lat. Materiał ten ma być także wykorzystany w staraniach o środki Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.
Stąd forumowiczów uwaga - skąd Państwa naiwne przekonanie, iż jednym z pytań badań obejmujących pasażerów z całego GOP dla stworzenia strategii i planu rozwoju komunikacji będą pytania o przystanek przy CA i linię 182? Czy przystanek przy CA i linia 182 to właśnie jeden z głównych aspektów długofalowego planu rozwoju transportu zbiorowego przewidzianego na 25 lat ? Wnioskując po Państwa odpowiedzi, że tak zacytuję dalej za gazeta.pl Materiał ten ma być także wykorzystany w staraniach o środki Unii Europejskiej rozumiem, iż będziemy ubiegali się o środki z UE na powstanie przystanka przy UM i na zmianę trasy linii 182. W związku z tym, iż plan jest na 25 lat do przodu – pragnę zauważyć, iż wypadałoby się pospieszyć by zdążyć opracować projekt na czas by otrzymać, tak ważne dla rozwoju całego GOP, środki na powstanie przystanku...

Druga sprawa dot. CH Pogoria i propozycji współdziałania w kwestii dworca PKP. Nie po to próbujemy zarazić deweloperów i władze CH Pogoria „tematem kolejowym”, aby Państwu lekceważąco podchodzili do naszych starań. Dobrze wiemy o tym, iż Współpraca miasta z inwestorem CH Pogoria to bardzo ważna sprawa.
Także, jak Państwo Liczymy, że będzie się dobrze układać i mieszkańcy szybko zobaczą jej efekty.
O odbytym spotkaniu Niedawno odbyło się spotkanie prezydenta z przedstawicielem firmy Mayland – Jarosławem Więckowskim także wiemy – niestety Państwo w odpowiedziach nie przedstawili Nam żadnych szczegółów, a tym bardziej nie odpisano nam czy propozycje forumowe odnośnie dworca PKP zostały przedstawione na tym spotkaniu i czy powołana grupa robocza zaplanowano powołanie grupy roboczej zajmującej się wspólnymi przedsięwzięciami. zajmie się także tym projektem. Ogóły 100%, konkrety 0 %.

Ironiczny ton mojej odpowiedzi (zwłaszcza w KZK GOP) jest tylko i wyłącznie po to, aby pokazać Państwu, iż nie jesteśmy jakąś grupką małolatów, której można napisać w odpowiedzi byle co i co ważniejsze, nie na temat.
Wspomnę, iż forum to ponad 350 zarejestrowanych użytkowników w różnym wieku, mających sporą wiedzę o problemach tego miasta. Pytania tutaj zawarte są efektem naszych obserwacji życia codziennego miasta wskazujących na aktualne problemy Dąbrowy.
Dobrze by się stało, aby poruszane tutaj, przez Nas, kwestie były solą w oku nie tylko dla forumowiczów, ale także dla naszego samorządu.
Kończąc dodam, iż mam nadzieję, że Nasze pytania, będą traktowane w przyszłości bardziej serio, a współpraca na linii Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej, a UM będzie się zacieśniać i pozwoli cieszyć się Dąbrowiakom, że nareszcie miejscy włodarze dostrzegają problemy mieszkańców naszego miasta.
Pozdrawiam

mod Hator: przy wyslaniu na mail dodalem jeszcze jedno pytanie o radnych - dokleilem je takze tutaj do posta-ostatnie pytanie przed uwaga.
Urząd Miejski
Witamy forumowiczów

Czy jest w planach remont ulicy Tworzeń-Roździeńskiego?? - ulica prowadząca do strefy ekonomicznej. Droga jest w fatalnym stanie (wrecz beznadziejnym – koleiny).
Prace remontowe w zakresie likwidacji ubytków w nawierzchniach jezdni prowadzone są na bieżąco. Ze względu na warunki atmosferyczne i powstające liczne pęknięcia asfaltobetonowej nawierzchni, w ostatnim czasie nawet dwa razy w tygodniu kierowana jest tam ekipa remontowa.
Czy i jeśli tak, to kiedy zostanie oznakowane niedoszłe przejście koło McDonalda? Czy w obecnym stanie, przechodząc tym „przejściem” piesi łamią przepisy drogowe?
Oznakowanie przejścia dla pieszych na ul. Piłsudskiego w rejonie skrzyżowania z ul Morcinka analizuje Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Czy miasto zamierza wyposażyć policję/straż miejską w fotoradar-y? dobrym pomysłem wydaje się zamontowanie kilku "gniazd" dla fotoradaru na najbardziej niebezpiecznych skrzyzowaniach/odcinkach (tak, aby co pewien czas zmieniając lokalizacje fotoradaru jednocześnie utrzymać sprawność i skuteczność prewencyjną we wszystkich tych punktach)
Obecnie nie przewiduje się zakupu fotoradarów. Jednak wszystkie tematy dotyczące bezpieczeństwa ( nie tylko w ruchu drogowym) należy rozpatrywać całościowo, w możliwie szerokim kontekście, z uwzględnieniem wszystkich elementów wpływających na jego poziom ( dotyczy to działania wszystkich służb, straży i inspekcji odpowiedzialnych za to zagadnienie).
Na ostatniej sesji RM Komendant Miejski Policji przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa na terenie miasta oraz sprawozdanie z działalności w 2006 roku. Na najbliższym posiedzeniu ( 20 lutego) działającej przy prezydencie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku zostaną przedyskutowane wszystkie uwagi i sugestie, jakie wypłynęły podczas sesji RM, w tym oczywiście kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na tej podstawie będzie można opracować kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa w tym zakresie i zaproponować konkretne rozwiązania. W jego ramach zostanie uwzględniony temat poprawy bezpieczeństwa na dąbrowskich drogach poprzez montaż fotoradarów i ewentualny udział finansowy miasta w realizacji tego zadania.
Przy tej okazji należy wspomnieć, że finansowanie Policji spoczywa na budżecie państwa. Tym niemniej miasto nie bagatelizuje sprawy bezpieczeństwa mieszkańców i wydanie wspiera działania, które je podnoszą. W maju 2005 zostało podpisane porozumienie z KWP w ramach, którego miasto finansuje 20 etatów dzielnicowych. W 2007 przeznaczy na ten cel 867 tys.620 zł. Poza tym gmina wspiera funkcjonowanie Policji różnymi formami pomocy (np. zakupy wyposażenia, dofinansowanie kwotą 80 tys. zł termomodernizacji komisariatu w Ząbkowicach itp.)
Pytanie w związku z wypowiedzią pana Lesława Jakubika, zastępcy naczelnika Wydziału Architektury i Urbanistyki UM na temat DTŚ w Dzienniku Zachodnim.
Jeżeli jedyny problem z DTŚ w Dąbrowie może być w okolicy kopalni Paryż, Huty Bankowej i ulicy Mireckiego, to jak wyglądają aktualne koncepcje co do jej przebiegu na terenie miasta? Szczególnie chodzi o odcinek od ul. Kolejowej (okolice dworca PKP) w kierunku wschodnim do Al. Zaglebia Dabrowskiego i jakie rozwiązanie jest przewidywane w przypadku odcinka w okolicach obecnego wiaduktu

Aktualna koncepcja budowy DTŚ na terenie DG jest następująca: włączenie w rejonie ul. Dąbskiego, następnie przez tereny Huty Bankowej wzdłuż torów kolejowych do Al. Zagłębia Dabrowskiego z włączeniem do ul. Piłsudskiego
Czy budowa łącznika pomiędzy Al. Piłsudskiego i ul. 11 Listopada, co przed laty było nawet wpisane do WPI, jest jeszcze brana pod uwagę? (na wysokości McDonalda – wzdłuż ul. leśnej)
Budowa została uwzględniona w koncepcji układu drogowego na osiedlu Sikorskiego.
Czemu na wyjeździe z dąbrowskiego reala na 11-Listopada postawiono znak nakazu skrętu w prawo – jednocześnie uniemożliwiając (tak jak dotychczas było) możliwość skrętu także w lewo – w kierunku Gołonoga (przypomnę, iż istnieje tam dodatkowy pas dla skręcających na Real i wyjeżdżających w kierunku Gołonoga, także nie można uznać, iż wyjazd na Gołonóg jest na tyle niebezpieczny)
Znak został umieszczony na czas zmian organizacji ruchu w związku z modernizacją ul. 11 Listopada. Prace zostały zakończone, a oznakowanie zdemontowane.
Czy można forum zareklamować wśród radnych - chcielibyśmy stworzyć "pomost" łączący Nas mieszkańców a radnych - dzięki czemu możliwa by była szersza i bardziej merytoryczna dyskusja odnośnie spraw i problemów miasta.
Tak, oczywiście. Informacja o poniższej treści została przekazana przewodniczącej Rady Miejskiej:

Pod adresem www.dabrowa-gornicza.org działa forum mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
Jego użytkownicy zwrócili się do nas z prośbą o „zareklamowanie” tej inicjatywy wśród radnych.
Intencją internautów jest stworzenie płaszczyzny porozumienia i wymiany poglądów na sprawy oraz problemy miasta.
Aktywność radnych na forum ma służyć szerokiej i merytorycznej dyskusji na tematy dotyczące Dąbrowy Górniczej, bieżącemu informowaniu mieszkańców o pracach rady i włączeniu ich w proces opiniowania i konsultowania decyzji.
Czemu ostatnie odpowiedzi ze strony UM na zadane pytania w znacznej części były za ogólne i mijające się z meritum zadanego pytania?
We wcześniejszym wpisie próbowaliśmy wyjaśnić powstałe nieporozumienie. Powtórzymy jeszcze raz: nie ignorujemy nikogo i nie mamy zamiaru zbywać pytających zdawkowymi odpowiedziami. To, że nie jesteście zadowolenie ze stopnia szczegółowości odpowiedzi nie wynika z naszej niekompetencji czy ignorancji. Niektóre sprawy, jak zagadnienia związane z funkcjonowaniem KZK GOP czy współpraca z Mayland, mają charakter „rozwojowy”. W związku z tym nie sposób mówić w tej chwili o ostatecznych decyzjach jakie zostaną podjęte.
Doceniamy Wasze starania i nie uciekamy od trudnych tematów. Tak jak Wy, my również mamy nadzieję na owocną współpracę i włączanie do dyskusji o sprawach miasta coraz większej liczby mieszkańców. Na tym polu liczymy szczególnie na Wasze wsparcie.

Pozostałe odpowiedzi wkrótce

Pozdrawiamy
Hator
PYTANIA DO UM
[post hator]
1) wraz z odpowiedzia z przed 1,5 miesiaca odnosnie kursow nocnych
QUOTE
Urząd rozpatrzy możliwość uruchomienia połączenia autobusowego w godzinach nocnych pomiędzy Katowicami i Dąbrową Górniczą. Decyzja taka musi być jednak poprzedzona rozpoznaniem faktycznych potrzeb w zakresie wykorzystania tego typu połączenia.
Zadanie to zostanie przekazane dla rozpoznania do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który to Związek jest organizatorem komunikacji miejskiej na naszym terenie.

Chciałbym spytac czy Miasto DG wystapilo do kzkgop o stworzenie kursow nocnych poprzez dofinansowanie ich z miejskiej kasy? chodzi przede wszystkim o uruchomienie kursow nocnych z Sosnowca centrum dzieki czemu bedzie mozliwy dojazd i powrot takze z katowic i odleglejszych miast GOPu. Podkreslic nalezy iz w tych "pozostalych miastach GOPu" istnieje min 1 a czasem i kilka kursow nocnych na terenie miasta, a czasem i laczace 2-3 miasta. Wystarczy spojrzec na rozklad jazdy w rudzie slaskiej, chorzowie, siemianowicach, zabrzu, bytomiu by sie o tym przekonac! Niestety do DG po 23 nie da się dojechać autobusem/tramwajem ani z Katowic, a tym bardziej z ościennych miast czyli Sosnowca i Będzina. Potwierdza to nawet artykul w DZ z 1 lutego br.

QUOTE
Z Sosnowca do Dąbrowy Górniczej dojechać można autobusami linii 811 (ostatni kurs z centrum jest o godzinie 23.04), 808 (ostatni kurs o 23.29), 55 (ostatni odjeżdża o 22.16) albo 116 (odjeżdża spod Urzędu Miejskiego o godzinie 22.10). Wybrać można też tramwaj linii 21 (ostatni kurs o 23.11).

Skoro sie to tyczy Sosnowca to tym bardziej dotyczy to takze Katowic (jadac autobusem z Katowic nie ma takiego polaczenia do DG, ktore by Sosnowiec omijalo)
W tym samym artykule "nocą autobusów brak" mozna przeczytac:
QUOTE
Władze KZK GOP każdy wnioski o modyfikację rozkładu jazdy albo trasy analizują, ale przyznają, że w tym wypadku wielkich szans na zmiany nie ma. Chodzi oczywiście o pieniądze.
- Wieczorami czy nocami z miejskiej komunikacji korzysta zdecydowanie mniej osób, więc koszty dodatkowych kursów byłyby dla nas zbyt duże. Żeby takie zmiany wprowadzić, musiałoby być sporo pasażerów - przyznaje Alodia Ostroch z KZK GOP.

A wiec nie ukrywajmy - rozchodzi sie tylko i wylacznie o pieniadze na nocna komunikacje miejska ktorych wladze miasta od okolo 5 lat skąpią.
Czy władze miasta uważają, że Dąbrowiacy nie potrzebują nocnej komunikacji ?? Chcialbym tutaj przypomniec, ze komunikacja miejska nie jest tylko po to aby wypracowywac zysk, ale wazniejszym jej celem jest zapewnienie komunikacji i realizacji potrzeb komunikacyjnych mieszkancow. Dlatego tez, gminy powinny dotowac i dotuja transport miejski - nawet jesli dana linia ma przynosic straty! Biedniejsze miasta widocznie potrafia to zrozumiec gdyz jakims cudem dofinansowuja "nocne podroze" swoich mieszkancow. Natomiast u nas tych pieniedzy nie ma i nie ma takze jakichs przeslanek ze ktos je wkoncu znajdzie... - mimo ze p. wiceprezydent DG Henryk Zagula (nomen omen pelniacy w przeszlosci i ponoc takze obecnie, funcke przewodniczacego KZKGOPu) komentujac podwyzki wynagrodzenia dla radnych w Pulsie Zaglebia (artykul z grudnia 2006) stwierdzil iz
QUOTE
Miasto ma spore dochody, stać nas na to – mówił na łamach prasy nowo wybrany wiceprezydent miasta Henryk Zaguła.
To ja sie spytam otwarcie - Panie Wiceprezydencie: To na co wkoncu Nas stac?! bo jednoczesnie stac nas na najwyzsza stawke wynagrodzenia dla radnych (1 posiedzenie raz na miesiac - wstyd brac tak duze pieniadze!), ale jednoczesnie nie stac nas (mimo ze mamy jeden z wiekszych budzetow w GOPie) na nocna komunikacje? W takim razie prosze aby Pan (Panie WicePrezydencie) jak i Was - radni, sprobowali mieszkancom wytlumaczyc, ze w przypadku, gdy ucieknie im/nam ostatni autobus z Kat do DG po 23 to maja laskawie czekac cala noc do 4 nad ranem na pierwszy bezp. autobus do DG bo Miasta na to nie stac bo pieniazki finansujace to zadanie, pochlaniajne sa m.in. przez wysokie diety radnych!!
[/post hator]

[post picaro]
no właśnie co z tą komunikacją nocną, bo ja dłużej nie wyrobie, ostatnio wracałem z sosnowca w nocy i jakoś tak mi przypasiło, że pojade sobie pociągiem o 1:10 (jedyne nocne połączenie o którym zresztą dowiedziałem się na forum biggrin.gif ), jest to pociąg relacji Wrocław - Lublin. Jednak jak się okazało, no i jak to bywa zwykle z PKP, pociąg miał opóźnienie około 1,5h, no i kurna człowiek siedzi jakieś 10 km od swojego ciepłego łóżka na dworcu i poznaje okolicznych mieszkańców tegoż przybytku (swoją drogą to bardzo przyzwoici bezdomni, nawet śmiesznie było biggrin.gif ). Mimo to wolał bym się jednak wyspać normalnie, ale cóż ... Więc co z tą komunikacją nocną ??? A i jeszcze jedno bilecik cały na przejazd tym pociągiem z Sosnowca do DG kosztuje aż 5zł, więc trzeba na gape, albo w łape i znów muszę łamać prawo, bo może panów z rady miasta stać na Taxi z Sosnowca ale mnie nie, tym bradziej że kupuje bilet miesięczny za ogromne pieniądze.
2) a takie drugie pytanko, czy można by coś zrobić z tym podłym przejściem na centrum? Bo dzisiaj po małych roztopach to jeszcze dodatkowo tam śmierdzi, a już widok handlujących koleś, którzy na rozgrzewkę popijają wóde jest obrzydliwy, i bez obrazy dla pozostałych handlujących, ale wogóle ten targ jest nie na miejscu. I choć ciągle słyszę o jakieś modernizacji centrum, to ile mam jeszcze czekać, aż będe mógł normalnie przejść ma przez to przejście nie nadziewając się na kupujących i handlarzy, bardzo skutecznie blokujących te 2m które jeszcze zostały dla przechodniów.
[/post picaro]

[post michu]
jak już pytamy o przejście podziemne, to można uwzględnić jeszcze sprawę czystości i odśnieżania (MZUM się "nie poczuwa") i tego, że schody sa strasznie śliskie - wystarczy niewielka ilość śniegu i można sobie nogi połamać. Myslę też, że ważna jest kwestia bezpieczeństwa w przejściu wieczorami i w piatkowo-sobotnie noce. Zawsze w niedzielę rano przejście podziemne wygląda niczym po wielkim katakliźmie: porozrzucane śmieci i kosze, potrzaskane butelki, czasem ślady krwi. Skoro policja i straż miejska jest w stanie zaczaić się na ludzi pijących piwo w parku to chyba o spokój w przejściu też może zadbać.....
[/post michu]


[post rafi]
Chcialbym sie dowiedziec, czy UM prowadzi jakies rozmowy odnosnie mozliwosci odbierania paszportow przez mieszkancow Dabrowy na miejscu, a nie w Katowicach (tak jest np w Gliwicach). Jesli tak, to jak sa zawansowane te rozmowy?
[/post rafi]

[post hator]
Czy w zwiazku z rozbudowa bazy turystycznej w dzielnicy Błędów - czy miasto ma także w planach inne działania polepszające naszą ofertę turystyczną. Chodzi tu głównie o
- porządne oznakowanie szlaku pieszego/rowerowego min 1 (od zielonej, poprzez pogorie, las błędowski aż po pustynie błędowską), odnowienie (badz oznakowania gdy sciezka ich nie ma) szlakow m in sciezki to np od zielonej poprzez pogorie, bagna w antoniowie, przez Panska Gore, do Trzebieslawickich Lasow (przez Recki Las i Bukową Gore), Szlaku Zamonitu, Szwajcarii Zagł, Kruszcowy, Weglowy, Metalurgow, Trakt Paryski, XXV lecia PTTK (jesli nie lezy to w statusie miasta to czy UM nie moglby dofinansowac PTTK na wykonanie tych okreslonych celow?)
- stworzenie dodatkowej ścieżki dydaktycznej na terenie pustynii
- porozumienie się z gminą Klucze (i Chcechłem) o połączeniu działań mających na celu rozreklamowanie pustynii (dodatkowo można wspólnymi siłami zaapelować do min. środowiska o zgodę na wykarczowanie określonego obszaru pustynnego - teren pustyni jest obszarem Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

[/post hator]

[post by dami7 i :)]
W DG jest taka ulica Wspólna - jest to uliczka łącząca Konopnickiej z Cupiała. Uliczka ta została w zeszłym (prawdopodobnie) roku wyremontowana, położono na niej piękną kostkę itp. I wszystko było by fajnie, gdyby nie to, że wjazd w tę uliczkę od strony Konopnickiej ozdobiono znakiem zakazu ruchu z dopiskiem "Nie dotyczy mieszkańców ulicy Wspólnej". I tu pytania: czy ta ulica jest własnością prywatną? Jeśli tak, to czy zamieszkali przy niej partycypowali w kosztach remontu? Jeśli nie, to czyj krewny czy znajomy tam zamieszkuje, no bo trudno sobie wyobrazić, żeby był jakiś inny powód, że ulica ta została wyremontowana ze środków publicznych tylko po to, aby mogli z niej korzystać wyłącznie wybrańcy. Jeśli natomiast ulica nie jest prywatna i mieszkający przy niej nie uczestniczyli w kosztach remontu to może "władza" zdecyduje się zmienić ograniczenie jej używalności do całości ruchu lokalnego. W każdym razie, jako mieszkańcy gminy, płacący tutaj podatki (niemałe, trzeba dodać) zastrzegamy sobie prawo do korzystania ze Wspólnej jako drogi wiodącej na Cupiała!
Poza tym - rownolegla do ul. Wspolnej - ul.Kasprowicza rowniez zostala wyremontowana prawie tak samo jak Wspolna. Prawie, gdyż za wyjatkiem ostatneigo kawalka - moze z 20 m zostało zostawiono po staremu (do ul.Łączacej)! Dlaczego nie do kończono remontu??? Przy brzydkiej pogodzie, przechodząc ten kawalaczek trzeba chodzic po blocie.
[/post by dami7 i :)]

[post by mały]
Jakie są plany wobec niezagospodarowanych budynków po wydziałach dawnego UM ?- zwlaszcza chodzi o kamienicę, w której kiedyś był Wydział Komunikacji - stoi pusta i niszczeje.
Czy jest w planach dokończenie chodnika na ul. Ujejskiej (w Ujejscu). Kilka lat temu zrobiono kawałek chodnika i podobno z braku pieniędzy nie dokończono go (były prezydent J. Talkowski za swej ostatniej kadencji na spotkaniu z mieszkańcami obiecał, że dokończą remont, ale skończyło się tylko na obietnicach).

[/post by mały]

[post by mary cha]
czy jest w planach remont ul.Młodych i ul.Podlesie(łącznie z ulicą przy domach jednorodzinnych)bo ich stan jest daleki od dopuszczalnego,zwłaszcza po wymianie rur wykonanej przez wodociągi(zrujnowane podjazdy do domów)?
[/post by mary cha]

[post by kwasny]
Na ulicy Ludowej jest pasaz z kostki brukowej, ale glowny pasaz, ktory wiedzie z pod ulicy Struga az po ulice Ludowa pozostawia wiele do zyczenia. Z naszej/wlasnej obserwacji wynika iz duzo ludzi odnioslo urazy konczyn korzystajac z tego "niebezpiecznego" pasazu. Tragedii dodaje fakt iż po interwencji jednego z mieszkancow ( wystajace druty ze starych plyt na pasazu ) administracja wymienila tylko pare plyt, z ktorych "wygladaly" juz druty.
Pamietajmy,ze ten pasaz jest glowna wizytowka osiedla przy ul. Legionow Polskich. Czy w niedalekiej przyszlosci mozemy liczyc na remont pasazu ? Przy czym nie chodzi o remont taki jak przedstawiony powyzej, lecz chodzi o generalny. Jakas kostka brukowa, nowe laweczki itp ?

[/post by kwasny]

[post by hator]
cytując ostatnią Państwa odpowiedź : Oznakowanie przejścia dla pieszych na ul. Piłsudskiego w rejonie skrzyżowania z ul Morcinka analizuje Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. dotyczące przejścia na wysokości restauracji McDonald, chciałbym wyrazić po raz kolejny, swoje zdenerwowanie faktem ignorowania naszych pytań.
Coraz bardziej odnieść można wrażenie, iż urząd miejski zapomina iż ma także "służyć" mieszkańcom!
Tym bardziej jest to powód do zdenerwowania, gdyż Powiatowa Rada Bezp. Ruchu Drogowego jest w tym samym budynku - w UM. Mimo, że nie podlega ona bezpośrednio pod strukturę UM, ale jest jednym z organów służących, ogólnie pojętemu, Miastu do rozwiązywania jego problemów. Dlatego też logiczne wydaje się iż powinna zachodzić relacja na linii UM-Rada tymbardziej, iż rada ta ma swą lokalizację w dąbrowskim urzędzie.
I jak tutaj mamy traktować urzędnicze stwierdzenie
QUOTE
Powtórzymy jeszcze raz: nie ignorujemy nikogo i nie mamy zamiaru zbywać pytających zdawkowymi odpowiedziami. To, że nie jesteście zadowolenie ze stopnia szczegółowości odpowiedzi nie wynika z naszej niekompetencji czy ignorancji

wcale ta odpowiedź nie była zdawkowa i nie była przejawem urzędniczej ignorancji..

[/post by hator]

[post by dami7]
Co dzieje się z odnalezionym w Gołonogu na prywatnej działce fragmentem pomnika Nieznanego Żołnierza (Żołnierza Zwycięzcy) i jakie są dalsze plany odnośnie tego postumentu?
[/post by dami7]

[post by zibar]
Zapis z chat-u
QUOTE
Prezydent Miasta Jak czesc z Was wie, jestem sympatykiem sportu; w planach mam zamiar pojsc w slady Bedzina i stworzyc sztuczne boiska rowniez u nas. Mam takze nadzieje, ze sport wyczynowy (siatkowka, koszykowka) zaczna przyciagac coraz wiecej kibicow na nasza hale sportowa. Stadion lekkoatletyczny przy Damelu, stadion pilkarski przy Konopnickiej - ale dajcie mi troche czasu

Jakie konkretnie działania przewiduje UM, aby przyciągnąć wieięcej ludzi na rozgrywki ligowe seniorów i juniorów ?
Jak powyższe plany mają się do zamysłu rozwiązania drużyny siatkówki kobiet w przypadku, gdy nie awansują do najwyższej klasy rozgrywek, czyli LSK ? (Przypomnę, że sezon zasadniczy kończy się 17 marca, a Play-off kilka tygodni później, czyli czasu praktycznie nie ma).

[/post by zibar]

[post by teodormotor]
oznakowanie poziome ulic w Dąbrowie Górniczej (projekt)
Oznakowanie poziome ulic w Dąbrowie, szczególnie to w okolicach nowo-powstałych skrzyżowań-rond pozostało takie, jak przed reorganizacją ruchu. Powoduje to powstawanie niejednoznacznych sytuacji, szczególnie dla kierowców przyjezdnych. Jak wynika to z przepisów, kierowca pojazdu zjeżdżającego z "ronda" jest zobowiązany do włączenia prawego kierunkowskazu, nawet jeśli przejeżdża takie skrzyżowanie "na wprost". Niektórzy kierowcy uważają, że jeśli nie ma linii ograniczającej, to nie zmieniają pasa ruchu i nie muszą niczego sygnalizować. Powoduje to sytuacje konfliktowe, prowadzące często do stłuczek.
- Czy istnieje możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji oznakowania poziomego w okolicach takich skrzyżowań? Powielanie istniejącego (i tak słabo widocznego) oznakowania będzie powielanie błędu.
- Czy planowane jest "w ogóle" poprawienie takiego oznakowania?
Koszty zinwentaryzowania i wykonania poprawnego oznakowania poziomego będą i tak niższe, niż koszty przerw w ruchu (autobusy, tramwaje), koszty interwencji policji a i nierzadko pogotowia.

jesli by odp miala byc w stylu - to nalezy do powiatowej rady ruchu drogowego - to prosimy o przekazanie im pytania i odpisania ich odp. Z gory dziekujemy
[/post by teodormotor]
Hator
wyslalem maila takiej tresci - koniec z pi....


witam

chciałbym przypomnieć iż od miesiąca czasu!!!! (a w mysl ustawy o
wnioskach publicznych max to 14 dni na odpowiedz) oczekujemy odpowiedzi na pytania zadane
przez nas - forumowiczów, które są swoistym wnioskiem o udzielenie
informacji publicznej

przypominam także, iż jesteście Państwo zobligowani do udzielenia
odpowiedzi z faktu iż UM jest organem publicznym.

A jesli trzeba bardziej oficjalnie to prosze bardzo:

WNIOSEK O UDZIELENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ
Na podstawie przepisów art. 1, art. 2, art. 4 , art. 6 ust. 1 c) i ust. 5,
art. 10 i art. 13 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji
publicznej , Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z 2001 r. z późn. zm. zwracam się o
udzielenie w formie pisemnej informacji, stanowiących informacje publiczną
odpowiedzi na pytania przesłane do UM 21 lutego 2007 roku.

Opisane w naszym mailu informacje mają charakter informacji publicznych w
rozumieniu art. 1 art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej,
dotyczą bowiem realizacji, wykonywania i skutków realizacji zadań
publicznych oraz majątku publicznego. W związku z tym zgodnie z art. 10
ust. 2 i 13 tej ustawy informacja powinna być udostępniona niezwłocznie,
nie później niż w ciągu 14 dni, zaś zgodnie z art. 2 ust. 2 od osoby
wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania
interesu prawnego lub faktycznego. Zgodnie z art. 5 tej ustawy prawo do
informacji podlega ograniczeniu tylko i wyłącznie w zakresie i na zasadach
określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie
innych tajemnic ustawowo chronionych, które to ograniczenia nie występują
w niniejszej sprawie.

Jesli Panstwo chca - pytania - jako wnioski - bede oficjalnie w UM
skladac.

czekamy na odp

forumowicze
Hator
wraz z moim powrotem powrocil temat zlozenia wniosku o udost info publ w formie pytan - mimo wielu spraw na glowie sprobuje cos w tej kwestii popchnac do przodu
pozdr
wykształciuch
:) Hator mysle że najwięcej spraw to ty masz związanych z forum jestes tu nonstop i walisz chyba po 10 postów dziennie biggrin.gif
Hator
postuje wylacznie w malutkim czasie wolnym :) a wczoraj musialem nadrobic tygodniowe zaniedbanie :)
pulsatilla1214
A może by przesłac oficjalne życzenia świąteczne od Forumowiczów do UM rolleyes.gif? I witki wierzbowe kotkami oblepione... tongue.gif Co by klawiatury sprawniejsze były i nie zacinały się.. tongue.gif
Urząd Miejski
Witam!

Poniżej odpowiedzi na Wasze pytania.

Chciałbym spytac czy Miasto DG wystapilo do kzkgop o stworzenie kursow nocnych poprzez dofinansowanie ich z miejskiej kasy? chodzi przede wszystkim o uruchomienie kursow nocnych z Sosnowca centrum dzieki czemu bedzie mozliwy dojazd i powrot takze z katowic i odleglejszych miast GOPu. Podkreslic nalezy iz w tych "pozostalych miastach GOPu" istnieje min 1 a czasem i kilka kursow nocnych na terenie miasta, a czasem i laczace 2-3 miasta. Wystarczy spojrzec na rozklad jazdy w rudzie slaskiej, chorzowie, siemianowicach, zabrzu, bytomiu by sie o tym przekonac! Niestety do DG po 23 nie da się dojechać autobusem/tramwajem ani z Katowic, a tym bardziej z ościennych miast czyli Sosnowca i Będzina. Potwierdza to nawet artykul w DZ z 1 lutego br.

-Dąbrowa Górnicza nie wystąpiła do KZK GOP o stworzenie linii autobusowej w porze nocnej z Katowic do Dąbrowy Górniczej.
Dział Organizacji Przewozów KZK GOP przekazał informację o projekcie modyfikacji nocnej linii autobusowej N 84 Katowice – Sosnowiec. Modyfikacja zakłada wydłużenia trasy do Dąbrowy. Jej uruchomienie na odcinku Sosnowiec – Dąbrowa Górnicza wymaga zgody poszczególnych gmin co wiąże się z zabezpieczeniem określonych środków finansowych. Według zapewnień KZK GOP rozmowy w tej sprawie wkrótce się rozpoczną, jednak efekt końcowy jest uzależniony od stanowiska zainteresowanych gmin.


takie drugie pytanko, czy można by coś zrobić z tym podłym przejściem na centrum? Bo dzisiaj po małych roztopach to jeszcze dodatkowo tam śmierdzi, a już widok handlujących koleś, którzy na rozgrzewkę popijają wóde jest obrzydliwy, i bez obrazy dla pozostałych handlujących, ale wogóle ten targ jest nie na miejscu. I choć ciągle słyszę o jakieś modernizacji centrum, to ile mam jeszcze czekać, aż będe mógł normalnie przejść ma przez to przejście nie nadziewając się na kupujących i handlarzy, bardzo skutecznie blokujących te 2m które jeszcze zostały dla przechodniów.

-Remont przejścia podziemnego w centrum wykona inwestor CH „Pogoria”. Do końca czerwca 2007 wykonawca powinien przekazać do UM harmonogram i plan prac remontowych.

Chcialbym sie dowiedziec, czy UM prowadzi jakies rozmowy odnosnie mozliwosci odbierania paszportow przez mieszkancow Dabrowy na miejscu, a nie w Katowicach (tak jest np w Gliwicach). Jesli tak, to jak sa zawansowane te rozmowy?

-Miejsca odbioru paszportów zostały ustalone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niestety nie ma możliwości, przynajmniej w najbliższym czasie, aby paszporty odbierać w dąbrowskim Urzędzie Miejskim. Ta sprawa wykracza poza kompetencje samorządu terytorialnego dlatego władze Dąbrowy nie mają wpływu na wprowadzanie zmian i udogodnień dla mieszkańców.

Czy w zwiazku z rozbudowa bazy turystycznej w dzielnicy Błędów - czy miasto ma także w planach inne działania polepszające naszą ofertę turystyczną. Chodzi tu głównie o
- porządne oznakowanie szlaku pieszego/rowerowego min 1 (od zielonej, poprzez pogorie, las błędowski aż po pustynie błędowską), odnowienie (badz oznakowania gdy sciezka ich nie ma) szlakow m in sciezki to np od zielonej poprzez pogorie, bagna w antoniowie, przez Panska Gore, do Trzebieslawickich Lasow (przez Recki Las i Bukową Gore), Szlaku Zamonitu, Szwajcarii Zagł, Kruszcowy, Weglowy, Metalurgow, Trakt Paryski, XXV lecia PTTK (jesli nie lezy to w statusie miasta to czy UM nie moglby dofinansowac PTTK na wykonanie tych okreslonych celow?)
- stworzenie dodatkowej ścieżki dydaktycznej na terenie pustynii
- porozumienie się z gminą Klucze (i Chcechłem) o połączeniu działań mających na celu rozreklamowanie pustynii (dodatkowo można wspólnymi siłami zaapelować do min. środowiska o zgodę na wykarczowanie określonego obszaru pustynnego - teren pustyni jest obszarem Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd

-Wydział Strategii, Promocji, Kultury i Sportu opracował system ścieżek i szlaków rowerowych i spacerowych obejmujący swym zasięgiem cały obszar Dąbrowy Górniczej. Uzupełnieniem tego przedsięwzięcia jest niedawno wydana mapa szlaków i ścieżek rowerowych.
Pustynia Błędowska będzie jednym z elementów wykorzystanym w opracowywanej kampanii promocyjnej dla Dąbrowy Górniczej. Te działania zakładają współpracę z gminami jurajskimi. Poza tym wraz z powstaniem Eurocampingu w Błędowie pojawią się możliwości lepszego wykorzystania tego terenu. Będzie to impuls dla ożywienia turystyki i rekreacji.

W DG jest taka ulica Wspólna - jest to uliczka łącząca Konopnickiej z Cupiała. Uliczka ta została w zeszłym (prawdopodobnie) roku wyremontowana, położono na niej piękną kostkę itp. I wszystko było by fajnie, gdyby nie to, że wjazd w tę uliczkę od strony Konopnickiej ozdobiono znakiem zakazu ruchu z dopiskiem "Nie dotyczy mieszkańców ulicy Wspólnej". I tu pytania: czy ta ulica jest własnością prywatną? Jeśli tak, to czy zamieszkali przy niej partycypowali w kosztach remontu? Jeśli nie, to czyj krewny czy znajomy tam zamieszkuje, no bo trudno sobie wyobrazić, żeby był jakiś inny powód, że ulica ta została wyremontowana ze środków publicznych tylko po to, aby mogli z niej korzystać wyłącznie wybrańcy. Jeśli natomiast ulica nie jest prywatna i mieszkający przy niej nie uczestniczyli w kosztach remontu to może "władza" zdecyduje się zmienić ograniczenie jej używalności do całości ruchu lokalnego. W każdym razie, jako mieszkańcy gminy, płacący tutaj podatki (niemałe, trzeba dodać) zastrzegamy sobie prawo do korzystania ze Wspólnej jako drogi wiodącej na Cupiała!

-Znak „zakaz ruchu w obu kierunkach” z tabliczką „ nie dot. mieszkańców ul. Wspólnej” został zamontowany na czas prowadzonego remontu ul. Konopnickiej, ze względu na uciążliwości dla mieszkańców tej ulicy spowodowane wzmożonym ruchem pojazdów przejeżdżających ul. Wspólną do ul. Łańcuckiego. Urząd Miejski po zakończeniu prac zlecił MZUiM demontaż tego oznakowania.

Jakie są plany wobec niezagospodarowanych budynków po wydziałach dawnego UM ?- zwlaszcza chodzi o kamienicę, w której kiedyś był Wydział Komunikacji - stoi pusta i niszczeje.

- Ta kamienica ( ściślej budynek wraz z działlką), w której mieścił się Wydział Komunikacji została przeznaczony do sprzedaży. Wartość nieruchomości została wyceniona na 1.190.000 zł i zostanie sprzedana pod koniec września 2007 w drodze przetargu ustnego.

Czy jest w planach dokończenie chodnika na ul. Ujejskiej (w Ujejscu). Kilka lat temu zrobiono kawałek chodnika i podobno z braku pieniędzy nie dokończono go (były prezydent J. Talkowski za swej ostatniej kadencji na spotkaniu z mieszkańcami obiecał, że dokończą remont, ale skończyło się tylko na obietnicach).

-Budowa chodnika przy ul. Ujejskiej powinna być realizowana jako inwestycja obejmująca również odwodnienie drogi, ponieważ zamknięcie jezdni krawężnikiem spowoduje powstawanie zalewisk wód opadowych na jezdni. Ze względu na ogrom zadań inwestycyjnych oczekujących na realizację, budowa chodnika nie została wprowadzona do WPI.

Co dzieje się z odnalezionym w Gołonogu na prywatnej działce fragmentem pomnika Nieznanego Żołnierza (Żołnierza Zwycięzcy) i jakie są dalsze plany odnośnie tego postumentu?

-Odnaleziony fragment pomnika został zabezpieczony przez Muzeum Miejskie „Sztygarka”, w który jest aktualnie eksponowany.
Odtworzeniem całości zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Na jego zlecenie uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych wykonali makietę- projekt przyszłego pomnika, którą można oglądać w siedzibie TPDG ( Sztygarka, pawilon IV). Niestety przeszkodę na drodze do szybkiej realizacji tego przedsięwzięcia stanowią, jak nietrudno się domyśleć, wysokie koszty.
Co do miejsca, w którym w przyszłości mógłby stanąć odnowiony pomnik: ustawienie w pierwotnym miejscu ( okolice ulicy Laski i Kościelnej) nie wchodzi w grę, ponieważ znajdują się tam zabudowane prywatne posesje. Jedną z rozważanych lokalizacji jest gołonoski plac Bema.

Pozdrawiam
Przemysław Kędzior
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej

P. S.
W ciągu dnia zamieszczę pozostałe odpowiedzi.
Urząd Miejski
Witam ponownie i zamieszczam pozostałe odpowiedzi

Ul.Kasprowicza rowniez zostala wyremontowana prawie tak samo jak Wspolna. Prawie, gdyż za wyjatkiem ostatneigo kawalka - moze z 20 m zostało zostawiono po staremu (do ul.Łączacej)! Dlaczego nie do kończono remontu??? Przy brzydkiej pogodzie, przechodząc ten kawalaczek trzeba chodzic po blocie.

-Niedokończony fragment jest własnością prywatną. Przy przygotowywaniu inwestycji i projektu prac nie zwrócono się do właściwego wydziału UM o wykup tej nieruchomości na rzecz gminy.

czy jest w planach remont ul.Młodych i ul.Podlesie(łącznie z ulicą przy domach jednorodzinnych)bo ich stan jest daleki od dopuszczalnego,zwłaszcza po wymianie rur wykonanej przez wodociągi(zrujnowane podjazdy do domów)?

-Plany inwestycyjne nie obejmują prac remontowych na tych ulicach w najbliższym czasie. Prace obejmujące wymianę sieci wodociągowej i renowację nawierzchni drogowej były inwestycją zrealizowaną przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S. A. Zakres prac został zrealizowany zgodnie z projektem przygotowanym przez GPW.

Na ulicy Ludowej jest pasaz z kostki brukowej, ale glowny pasaz, ktory wiedzie z pod ulicy Struga az po ulice Ludowa pozostawia wiele do zyczenia. Z naszej/wlasnej obserwacji wynika iz duzo ludzi odnioslo urazy konczyn korzystajac z tego "niebezpiecznego" pasazu. Tragedii dodaje fakt iż po interwencji jednego z mieszkancow ( wystajace druty ze starych plyt na pasazu ) administracja wymienila tylko pare plyt, z ktorych "wygladaly" juz druty.
Pamietajmy,ze ten pasaz jest glowna wizytowka osiedla przy ul. Legionow Polskich. Czy w niedalekiej przyszlosci mozemy liczyc na remont pasazu ? Przy czym nie chodzi o remont taki jak przedstawiony powyzej, lecz chodzi o generalny. Jakas kostka brukowa, nowe laweczki itp ?

-Ponieważ jest to duże przedsięwzięcie zadanie zostało podzielone na etapy. I etap remontu pasażu, obejmujący odcinek od ul. Ludowej w kierunku budynku nr 115 przy ul. Legionów Polskich planowany jest do realizacji w II połowie 2007 r.

Jakie konkretnie działania przewiduje UM, aby przyciągnąć wieięcej ludzi na rozgrywki ligowe seniorów i juniorów ?
Jak powyższe plany mają się do zamysłu rozwiązania drużyny siatkówki kobiet w przypadku, gdy nie awansują do najwyższej klasy rozgrywek, czyli LSK ?

-Ostatnie mecze MMKS pokazały, że w mieście jest bardzo duże zainteresowanie rozgrywkami. Występy siatkarek w LSK na pewno pozytywnie wpłyną na frekwencję na meczach. Nie oznacza to oczywiście, że klub i miasto pozostaną bierne. Aktualnie trwają prace nad strategią promocyjną. Działania promocyjne wykroczą poza granice Dąbrowy i obejmą miasta ościenne, w rezultacie mecze w hali mają przyciągać kibiców z całego Zagłębia.
Poza tym klub wymaga reorganizacji, jego funkcjonowanie musi przybrać formy bardziej profesjonalne i dostosowane do wymogów zawodowych rozgrywek. Trwają rozmowy ze sponsorami chętnymi wspierać poszczególne sekcje. Naturalnie największym zainteresowaniem cieszy się sekcja siatkówki kobiet. Po zakończeniu rozmów i podpisaniu umowy sponsorskiej niewykluczona jest zmiana nazwy drużyny, uwzględniająca nazwę sponsora.

Oznakowanie poziome ulic w Dąbrowie, szczególnie to w okolicach nowo-powstałych skrzyżowań-rond pozostało takie, jak przed reorganizacją ruchu. Powoduje to powstawanie niejednoznacznych sytuacji, szczególnie dla kierowców przyjezdnych. Jak wynika to z przepisów, kierowca pojazdu zjeżdżającego z "ronda" jest zobowiązany do włączenia prawego kierunkowskazu, nawet jeśli przejeżdża takie skrzyżowanie "na wprost". Niektórzy kierowcy uważają, że jeśli nie ma linii ograniczającej, to nie zmieniają pasa ruchu i nie muszą niczego sygnalizować. Powoduje to sytuacje konfliktowe, prowadzące często do stłuczek.
- Czy istnieje możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji oznakowania poziomego w okolicach takich skrzyżowań? Powielanie istniejącego (i tak słabo widocznego) oznakowania będzie powielanie błędu.
- Czy planowane jest "w ogóle" poprawienie takiego oznakowania?
Koszty zinwentaryzowania i wykonania poprawnego oznakowania poziomego będą i tak niższe, niż koszty przerw w ruchu (autobusy, tramwaje), koszty interwencji policji a i nierzadko pogotowia.

-Po zakończeniu okresu zimowego rozpoczęły się prace związane z odnowieniem oznakowania poziomego dróg i ulic. UM przeprowadził inwentaryzację oznakowania poziomego. Dokonano także analizy oznakowania dzięki czemu możliwe będzie wprowadzanie zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby zdarzeń drogowych
Na przełomie kwietnia i maja rozpoczęto prace związane z odnawianiem oznakowania na głównym ciągu komunikacyjnym miasta ( między Mittal Steel a Będzinem - al. Piłsudskiego, Kr. Jadwigi, Sobieskiego) Oznakowano także m. in. skrzyżowania: Złota/Modrzewiowa, Starocmentarna/Wojska Polskiego, Przelotowa/Poboczna. Oznaczono również m. in. przejście dla pieszych na ul. Kolejowej ( przy stacji PKP). Sukcesywnie pracami obejmowane będą kolejne części Dąbrowy.

Pozdrawiam

Przemysław Kędzior
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
Hator
a co z czatem z Prezydentem na ktorego zapraszalem w maju, he?
kwintosz
Na adres um@dąbrowa-gornicza.pl poszły takie o to pytania. Czekamy na odpowiedzi.

CYTAT
1. Czy istnieje szansa, na to iż odbędzie się czat z Panem prezydentem Podrazą na stronie naszego forum (www.dabrowa-gornicza.org) a nie na stronie UM? Ze strony forum, możemy zapewnić warunki (takie jak podczas czatu gdy p. Podraza był kandydatem na prezydenta) i każdy dogodny termin.
2. Drugie pytanie oraz spostrzeżenie, również dotyczące Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej oraz prezydenta Podrazy. Tuż po wyborze na stanowisko prezydenta DG, obiecał Pan prezydent kontakt z mieszkańcami poprzez to forum, które ponoć Pan czyta. Dlaczego więc, nie wywiązuje się Pan z zadeklarowanych obietnic? (tak tak wiemy, natłok obowiązków..) Czy aby na pewno, nie jest tak, że forum przyda się za 3 lata przy okazji następnych wyborów? I w tym miejscu chcielibyśmy je Panu przypomnieć oraz zmobilizować siebie a może także Pańskich współpracowników do kontaktów z nami.
3. Czy będą wyciągnięte konsekwencje wobec urzędników odpowiedzialnych za wydatkowanie (a raczej niewydatkowanie) środków finansowych uzyskanych z dotacji UE na modernizację przystanków oraz budowę eurocampingu w Błędowie? Większego "cyrku" i wstydu chyba być już nie mogło. Nie zmienia naszej opinii oczywiście decyzja, o przedłużeniu czasu realizacji inwestycji w przystanki oraz planowanego terminowego oddania eurocampingu - prasa napisała już swoje.
4. W prasie pojawiają się doniesienia, że inwestycja finansowana częściowo ze środków UE a więc modernizacja taboru autobusowego oraz przystanków, obejmie także postawienie nowych wiat przystankowych na terenie miasta. Czy to jest prawdą i w mieście doczekamy się nowych wiat przystankowych, wraz z widocznym oznakowaniem nazw przystanków?
5. Także w prasie, pojawiły się informację na temat tego, że gminy zagłębiowskie tj (Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa) miałyby zrobić zrzutkę (po 5 mln zł każda) na kupno kolejnych nowych autobusów. Czy taka dotacja jest planowana i czy dojdzie ona do skutku?
6. Jak wiemy za niespełna 1,5 miesiąca będziemy obchodzić Nowy Rok. Czy w tym roku planowana jest jakaś impreza z tej okazji np. przed PKZ wraz z pokazem sztucznych ogni, tak jak były organizowane przed laty? Jeśli tak, to jaki jest program tej imprezy? Jeśli nie, to może jednak warto powrócić do tego tematu?
7. Aura za oknami zimowa, a więc w niedługim czasie na ulicach pojawią się dekoracje świąteczne. Czy miasto, zakupiło od zeszłego roku jakieś nowe ozdoby świąteczne? Kto i w jaki sposób decyduje, gdzie i jak zawiśnie która dekoracja? Czy ich ilość oraz estetyka Państwa zdaniem jest odpowiednia, bo co do niektórych można mieć wątpliwości..
8. Za nami pierwsze opady śniegu, a forumowicze już zgłaszają problemy z utrzymaniem dróg w należytym stanie. Przypomnijmy, że forma ALBA nie pierwszy raz ma z tym problemy. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jak UM ocenia współpracę i wywiązywanie się w tej kwestii z umowy? W poprzednich latach, był udostępniany spis dróg z odpowiednimi kategoriami odśnieżania, czy w tym roku jest także takowy dostępny? Jeśli tak, to gdzie?
9. Czy UM ma pełną wiedzę, w jakim zakresie zostanie zmodernizowany układ komunikacyjny w centrum, poprzez budowę CH Pogoria? Czy można dostać informację, jak to będzie wyglądać i w jakim stopniu miasto zaangażuje się w tej kwestii, także finansowo?
10. Czy UM lub prezydent miasta, planują konsultacje z mieszkańcami, na temat GZM czy też, mającego się utworzyć supermiasta Silesia? Mieszkańcy miasta, na Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej, wyrażają obawy w tym względzie, sądzimy więc że takowe konsultacje byłyby owocne dla obydwu stron.
11. Cieszą nas także, ostatnie doniesienia na temat negocjacji z PKP na temat dworca kolejowego. O potrzebie realizacji tej inwestycji wszyscy wiemy, chcielibyśmy jednak dowiedzieć się czy są jakieś konkretne plany które miasto chce wcielić, dotyczące tego obiektu m.in. jak by to miało wyglądać? Chcielibyśmy także wiedzieć, w perspektywie jakiego okresu czasu, mogą zapaść najważniejsze finalne decyzje w rozmowach z PKP oraz pierwsze działania miasta w tej kwestii?
12. Od długiego czasu, słyszymy o planach powieszenia na PKZ banneru (telebim), zamiast tej ogromnej ilości reklam. Niestety, póki co kończy się tylko na gadce. Czy możemy uzyskać informację konkretną, kiedy, w jakim miesiącu ten banner (telebim) się tam pojawi i z nikną te upiorne reklamy?
13. Dlaczego istnieje ciche przyzwolenie na wjeżdżanie i parkowanie na ulicy 3 Maja? Dlaczego straż miejska nie reaguje na łamanie przepisów? Mimo zakazu ruchu wjeżdza tam i parkuje kto chce mimo, że powinni tylko mieszkańcy a dla dostawców powinny być ustalone pewne godziny. Ulica dawno przestała być deptakiem miejskim a "spacerując" nią obecnie zostaje się obtrąbionym i można usłyszeć pod swoim adresem inwektywy. Kupcy parkują swoje samochody na jej środku codziennie od rana do wieczora, mieszkańcy i taksówki podjeżdżają pod drzwi sklepów, inni skracają sobie drogę od Sobieskiego, zamiast objechać przez Bandrowskiego.

Forumowicze Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej (www.dabrowa-gornicza.org)
kwintosz
Ponieważ nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania, postanowiliśmy się UM przypomnieć..
CYTAT
Dzień Dobry.
Dnia 29-11-2007r. z forumowego maila Niezależnego Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej, znajdującego się pod adresem www.dabrowa-gornicza.org (e-mail:forum@dabrowa-gornicza.org), zostały wysłane pytania, które mieszkańcy naszego miasta - forumowicze FMDG - zechcieli zadać dąbrowskim władzom. Niestety, do dnia dzisiejszego na zadane pytania, zarówno na forum jak i na w/w adres e-mail, odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Wyrażamy swoje wielkie ubolewanie i rozczarowanie, faktem iż obecne władze tak niechętnie akceptują sprawę zainteresowania życiem miasta, tak wielkiej liczby mieszkańców którzy odwiedzają nasze forum. W świetle przedwyborczych zapowiedzi i deklaracji o zainteresowaniu forum i chęci prowadzenia dialogu społecznego z mieszkańcami, obecnego Prezydenta Miasta a także jednego z wiceprezydentów, czujemy się oszukani.
Jesteśmy przekonani, że obecna postawa władz miejskich w kwestii informowania mieszkańców o ważnych sprawach z życia miasta, a także prowadzeniu dialogu społecznego, w oczach wielu mieszkańców jest niewystarczająca i lekceważąca.
Sytuacja ta, zapewne ulegnie poprawie przed następnymi wyborami samorządowymi, pytanie tylko czy wtedy nie będzie już za późno, a za obecną postawę nie przyjdzie zapłacić wolą wyborców - mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Dla ułatwienia zadania, chcielibyśmy przypomnieć o jakie pytania chodzi: (niestety część z nich jak pyt. 6,7 oraz 12te są ze względu na zwłokę są już nieaktualne)

1. Czy istnieje szansa, na to iż odbędzie się czat z Panem prezydentem Podrazą na stronie naszego forum (www.dabrowa-gornicza.org) a nie na stronie UM? Ze strony forum, możemy zapewnić warunki (takie jak podczas czatu gdy p. Podraza był kandydatem na prezydenta) i każdy dogodny termin.
2. Drugie pytanie oraz spostrzeżenie, również dotyczące Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej oraz prezydenta Podrazy. Tuż po wyborze na stanowisko prezydenta DG, obiecał Pan prezydent kontakt z mieszkańcami poprzez to forum, które ponoć Pan czyta. Dlaczego więc, nie wywiązuje się Pan z zadeklarowanych obietnic? (tak tak wiemy, natłok obowiązków..) Czy aby na pewno, nie jest tak, że forum przyda się za 3 lata przy okazji następnych wyborów? I w tym miejscu chcielibyśmy je Panu przypomnieć oraz zmobilizować siebie a może także Pańskich współpracowników do kontaktów z nami.
3. Czy będą wyciągnięte konsekwencje wobec urzędników odpowiedzialnych za wydatkowanie (a raczej niewydatkowanie) środków finansowych uzyskanych z dotacji UE na modernizację przystanków oraz budowę eurocampingu w Błędowie? Większego "cyrku" i wstydu chyba być już nie mogło. Nie zmienia naszej opinii oczywiście decyzja, o przedłużeniu czasu realizacji inwestycji w przystanki oraz planowanego terminowego oddania eurocampingu - prasa napisała już swoje.
4. W prasie pojawiają się doniesienia, że inwestycja finansowana częściowo ze środków UE a więc modernizacja taboru autobusowego oraz przystanków, obejmie także postawienie nowych wiat przystankowych na terenie miasta. Czy to jest prawdą i w mieście doczekamy się nowych wiat przystankowych, wraz z widocznym oznakowaniem nazw przystanków?
5. Także w prasie, pojawiły się informację na temat tego, że gminy zagłębiowskie tj (Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa) miałyby zrobić zrzutkę (po 5 mln zł każda) na kupno kolejnych nowych autobusów. Czy taka dotacja jest planowana i czy dojdzie ona do skutku?
6. Jak wiemy za niespełna 1,5 miesiąca będziemy obchodzić Nowy Rok. Czy w tym roku planowana jest jakaś impreza z tej okazji np. przed PKZ wraz z pokazem sztucznych ogni, tak jak były organizowane przed laty? Jeśli tak, to jaki jest program tej imprezy? Jeśli nie, to może jednak warto powrócić do tego tematu?
7. Aura za oknami zimowa, a więc w niedługim czasie na ulicach pojawią się dekoracje świąteczne. Czy miasto, zakupiło od zeszłego roku jakieś nowe ozdoby świąteczne? Kto i w jaki sposób decyduje, gdzie i jak zawiśnie która dekoracja? Czy ich ilość oraz estetyka Państwa zdaniem jest odpowiednia, bo co do niektórych można mieć wątpliwości..
8. Za nami pierwsze opady śniegu, a forumowicze już zgłaszają problemy z utrzymaniem dróg w należytym stanie. Przypomnijmy, że forma ALBA nie pierwszy raz ma z tym problemy. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jak UM ocenia współpracę i wywiązywanie się w tej kwestii z umowy? W poprzednich latach, był udostępniany spis dróg z odpowiednimi kategoriami odśnieżania, czy w tym roku jest także takowy dostępny? Jeśli tak, to gdzie?
9. Czy UM ma pełną wiedzę, w jakim zakresie zostanie zmodernizowany układ komunikacyjny w centrum, poprzez budowę CH Pogoria? Czy można dostać informację, jak to będzie wyglądać i w jakim stopniu miasto zaangażuje się w tej kwestii, także finansowo?
10. Czy UM lub prezydent miasta, planują konsultacje z mieszkańcami, na temat GZM czy też, mającego się utworzyć supermiasta Silesia? Mieszkańcy miasta, na Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej, wyrażają obawy w tym względzie, sądzimy więc że takowe konsultacje byłyby owocne dla obydwu stron.
11. Cieszą nas także, ostatnie doniesienia na temat negocjacji z PKP na temat dworca kolejowego. O potrzebie realizacji tej inwestycji wszyscy wiemy, chcielibyśmy jednak dowiedzieć się czy są jakieś konkretne plany które miasto chce wcielić, dotyczące tego obiektu m.in. jak by to miało wyglądać? Chcielibyśmy także wiedzieć, w perspektywie jakiego okresu czasu, mogą zapaść najważniejsze finalne decyzje w rozmowach z PKP oraz pierwsze działania miasta w tej kwestii?
12. Od długiego czasu, słyszymy o planach powieszenia na PKZ banneru (telebim), zamiast tej ogromnej ilości reklam. Niestety, póki co kończy się tylko na gadce. Czy możemy uzyskać informację konkretną, kiedy, w jakim miesiącu ten banner (telebim) się tam pojawi i z nikną te upiorne reklamy?
13. Dlaczego istnieje ciche przyzwolenie na wjeżdżanie i parkowanie na ulicy 3 Maja? Dlaczego straż miejska nie reaguje na łamanie przepisów? Mimo zakazu ruchu wjeżdza tam i parkuje kto chce mimo, że mogą tylko mieszkańcy a dla dostawców powinny być ustalone pewne godziny. Ulica dawno przestała być deptakiem miejskim a "spacerując" nią obecnie zostaje się obtrąbionym i można usłyszeć pod swoim adresem inwektywy. Kupcy parkują swoje samochody na jej środku codziennie od rana do wieczora, mieszkańcy i taksówki podjeżdżają pod drzwi sklepów, inni skracają sobie drogę od Sobieskiego, zamiast objechać przez Bandrowskiego.

Pomimo czasu, który upłynął już od momentu zadania pytań, w dalszym ciągu czekamy na odpowiedzi na interesujące nas pytania i mamy nadzieję się ich w końcu doczekać.

Z pozdrowieniami
Forumowicze Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej (www.dabrowa-gornicza.org)
kwintosz
Nie typowo, ale w końcu się udało. Oprócz maila z postu wyżej, napisałem także bezpośrednio do Prezydenta. Dziś otrzymałem odpowiedzi, które prezentuje poniżej. Ocenę ich pozostawiam wam, oczywiście w temacie do tego przeznaczonym.

CYTAT
Witam Forumowiczów,

Przez cały poprzedni rok na bieżąco otrzymywaliście odpowiedzi na pytania zadawane za pośrednictwem Forum. Faktem jest, że przed grudniowym czatem wysłaliście pytania, na które nie otrzymaliście odpowiedzi. Był to jedyny taki przypadek. Dlaczego tak się stało? Zostały odłożone na półkę pod hasłem czat. Podczas czatu poruszane były tematy, które odpowiadały na Wasze pytania.

Z wyrazami szacunku,

Zbigniew Podraza

Prezydent Miasta
Dąbrowa Górnicza

P.S. Jeśli jesteście zainteresowani pytaniami bezpośrednio do mnie, to kierujcie je na adres prezydent@dabrowa-gornicza.pl1. Czy istnieje szansa, na to iż odbędzie się czat z Panem prezydentem Podrazą na stronie naszego forum (www.dabrowa-gornicza.org) a nie na stronie UM? Ze strony forum, możemy zapewnić warunki (takie jak podczas czatu gdy p. Podraza był kandydatem na prezydenta) i każdy dogodny termin.

Oczywiście, że istnieje. Następne spotkanie będzie za Waszym pośrednictwem, musimy uzgodnić tylko termin. Ze strony Urzędu w tej sprawie należy się kontaktować z naczelnikiem Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej – p. Marcinem Bazylakiem mbazylak@dabrowa-gornicza.pl


2. Drugie pytanie oraz spostrzeżenie, również dotyczące Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej oraz prezydenta Podrazy. Tuż po wyborze na stanowisko prezydenta DG, obiecał Pan prezydent kontakt z mieszkańcami poprzez to forum, które ponoć Pan czyta. Dlaczego więc, nie wywiązuje się Pan z zadeklarowanych obietnic? (tak tak wiemy, natłok obowiązków..) Czy aby na pewno, nie jest tak, że forum przyda się za 3 lata przy okazji następnych wyborów? I w tym miejscu chcielibyśmy je Panu przypomnieć oraz zmobilizować siebie a może także Pańskich współpracowników do kontaktów z nami.

Na forum zaglądam, ale się nie loguję. Czy to, że nie jestem zalogowany bardzo Wam przeszkadza? Nie boję się krytyki, jeśli jest logiczna. Uczestniczę w bardzo wielu spotkaniach, podczas których toczą się szczere rozmowy o mieście. W ciągu całego roku trzy razy spotkaliśmy się na czacie, jeśli uważacie, że to jest aktywność raz na cztery lata to cóż mam powiedzieć.

3. Czy będą wyciągnięte konsekwencje wobec urzędników odpowiedzialnych za wydatkowanie (a raczej niewydatkowanie) środków finansowych uzyskanych z dotacji UE na modernizację przystanków oraz budowę eurocampingu w Błędowie? Większego "cyrku" i wstydu chyba być już nie mogło. Nie zmienia naszej opinii oczywiście decyzja, o przedłużeniu czasu realizacji inwestycji w przystanki oraz planowanego terminowego oddania eurocampingu - prasa napisała już swoje.

Z „Eurocampingiem” zdążyliśmy na czas, a co do przystanków, to są w trakcie realizacji i nic nie wskazuje, żeby miało coś zostać nie zrealizowane. I powtórzę, konsekwentnie dążę do tego, aby pracownicy Urzędu czuli się współodpowiedzialni za miasto i widzę tego efekty. „Ścinanie głów” jest najprostszą metodą, ale oprócz strachu wśród pracowników większego efektu nie przynosi. Weźcie również pod uwagę, że oby dwie te sprawy były bardziej złożone.

4. W prasie pojawiają się doniesienia, że inwestycja finansowana częściowo ze środków UE a więc modernizacja taboru autobusowego oraz przystanków, obejmie także postawienie nowych wiat przystankowych na terenie miasta. Czy to jest prawdą i w mieście doczekamy się nowych wiat przystankowych, wraz z widocznym oznakowaniem nazw przystanków?

Projekt obejmuje tylko częściową wymianę wiat, głównie wniosek ukierunkowany jest na dostosowanie peronów przystankowych i autobusów dla osób niepełnosprawnych.

5. Także w prasie, pojawiły się informację na temat tego, że gminy zagłębiowskie tj (Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa) miałyby zrobić zrzutkę (po 5 mln zł każda) na kupno kolejnych nowych autobusów. Czy taka dotacja jest planowana i czy dojdzie ona do skutku?

Póki co nie ma takich planów.

7. Aura za oknami zimowa, a więc w niedługim czasie na ulicach pojawią się dekoracje świąteczne. Czy miasto, zakupiło od zeszłego roku jakieś nowe ozdoby świąteczne? Kto i w jaki sposób decyduje, gdzie i jak zawiśnie która dekoracja? Czy ich ilość oraz estetyka Państwa zdaniem jest odpowiednia, bo co do niektórych można mieć wątpliwości..

Choinka ma nową iluminację i moim zdaniem ładną ozdobą są podświetlane choinki wokół lodowiska. Co do reszty iluminacji – co roku będzie jej przybywać.


8. Za nami pierwsze opady śniegu, a forumowicze już zgłaszają problemy z utrzymaniem dróg w należytym stanie. Przypomnijmy, że forma ALBA nie pierwszy raz ma z tym problemy. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jak UM ocenia współpracę i wywiązywanie się w tej kwestii z umowy? W poprzednich latach, był udostępniany spis dróg z odpowiednimi kategoriami odśnieżania, czy w tym roku jest także takowy dostępny? Jeśli tak, to gdzie?

Wykaz, o który pytacie dostępny jest na BIP-ie. Jest też numer telefonu, pod który można zgłaszać uwagi dotyczące „Akcji Zima” 32/262 50 13. Na bieżąco się tym interesuję, ponieważ sam jeżdżę samochodem. Na podsumowanie całej „Akcji Zima” przyjdzie czas jak się ona zakończy.


9. Czy UM ma pełną wiedzę, w jakim zakresie zostanie zmodernizowany układ komunikacyjny w centrum, poprzez budowę CH Pogoria? Czy można dostać informację, jak to będzie wyglądać i w jakim stopniu miasto zaangażuje się w tej kwestii, także finansowo?

Tak, posiadamy taką wiedzę. Inwestorem będzie Centrum Handlowe „Pogoria”. Szczegóły będą podane w momencie, kiedy zakończą się szczegółowe rozmowy z inwestorem i podany zostanie również harmonogram prac.

10. Czy UM lub prezydent miasta, planują konsultacje z mieszkańcami, na temat GZM czy też, mającego się utworzyć supermiasta Silesia? Mieszkańcy miasta, na Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej, wyrażają obawy w tym względzie, sądzimy więc że takowe konsultacje byłyby owocne dla obydwu stron.

Używanie nazwy „supermiasto” jest błędem, określenie to wykreowały media. Uważam, że takie konsultacje są potrzebne, ponieważ istnieje duży szum informacyjny w sprawie GZM i wygląda na to, że duża część mieszkańców aglomeracji jest zdezorientowana co do sensu i efektywności działań związku.

11. Cieszą nas także, ostatnie doniesienia na temat negocjacji z PKP na temat dworca kolejowego. O potrzebie realizacji tej inwestycji wszyscy wiemy, chcielibyśmy jednak dowiedzieć się czy są jakieś konkretne plany które miasto chce wcielić, dotyczące tego obiektu m.in. jak by to miało wyglądać? Chcielibyśmy także wiedzieć, w perspektywie jakiego okresu czasu, mogą zapaść najważniejsze finalne decyzje w rozmowach z PKP oraz pierwsze działania miasta w tej kwestii?

Rozmawiamy z PKP, bo uważam, że jednym z najważniejszych problemów jest praktycznie brak dworca w naszym mieście. Liczę, że w tym roku domkniemy sprawę tego, jakie funkcje będzie pełnił obecny budynek dworcowy, jak będzie wyglądał układ komunikacyjny wokół dworca i jaki będzie wkład miasta, a jaki PKP. W tym roku w budżecie są zabezpieczone środki na zlecenie studium wykonalności dt. dworca i infrastruktury wokół niego.

12. Od długiego czasu, słyszymy o planach powieszenia na PKZ banneru (telebim), zamiast tej ogromnej ilości reklam. Niestety, póki co kończy się tylko na gadce. Czy możemy uzyskać informację konkretną, kiedy, w jakim miesiącu ten banner (telebim) się tam pojawi i z nikną te upiorne reklamy?

Banery na PKZ już nie straszą. W grudniu pojawiła się pierwsza część czteroelementowego ekranu diodowego, na którym będą informacje o tym, co w mieście słychać oraz reklamy.
Pozostałe części ekranu dyrektor PKZ zobowiązał się zamówić w tym roku.


13. Dlaczego istnieje ciche przyzwolenie na wjeżdżanie i parkowanie na ulicy 3 Maja? Dlaczego straż miejska nie reaguje na łamanie przepisów? Mimo zakazu ruchu wjeżdza tam i parkuje kto chce mimo, że mogą tylko mieszkańcy a dla dostawców powinny być ustalone pewne godziny. Ulica dawno przestała być deptakiem miejskim a "spacerując" nią obecnie zostaje się obtrąbionym i można usłyszeć pod swoim adresem inwektywy. Kupcy parkują swoje samochody na jej środku codziennie od rana do wieczora, mieszkańcy i taksówki podjeżdżają pod drzwi sklepów, inni skracają sobie drogę od Sobieskiego, zamiast objechać przez Bandrowskiego.

Nie istnieje ciche przyzwolenie na wjazd aut na ulicę 3 Maja. Problem umierania naszego deptaka pojawił się w chwili, kiedy zapadała decyzja, że w dawnym budynku UM nie będzie uczelni wyższej. Co z tą ulicą zrobimy? W tym roku ruszyły prace nad Planem Rewiatalizacji Miasta, w którym znajdzie się rozwiązanie tego problemu.


Komentarze odnośnie pytań prosimy pisać w tym temacie : KOMENTARZE ODPOWIEDZI UM
kwintosz
Kolejna tura pytań. Tym razem Prezydentowi Dąbrowy Górniczej zadaliśmy następujące pytania, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi:

CYTAT
Lista pytań:

1. W którym miejscu stanie hipermarket Media Markt, o którego budowie donosiła prasa?

2. W którym miejscu będzie realizowana inwestycja Rank Progress? Czy można już "zdradzić"
więcej szczegółów (sama galeria handlowa czy wraz z hipermarketem (np Carrefour))?

3. Czy UM interesuje się jeszcze sprawą skierowania linii autobusowych do CA (ulicami
Graniczną i Zaglębia Dąbrowskiego)? Czy jest konieczny i ewentualnie co by wniósł wniosek
mieszkańców w tej sprawie?

4. Czy na dąbrowskim odcinku drogi krajowej DK1 bedą prowadzone prace w ramach programu
www.drogizaufania.pl ? Jak wiemy znajdują się tam bardzo niebezpieczne skrzyżowania, czy
wiadomo też kiedy odcinek Ząbkowice-Podwarpie zostanie przebudowany przez GDDKiA na drogę
ekspresową? Kiedy miasto istniejące obiekty inżynieryjne na tym odcinku przekaże pod
władanie GDDKiA (o ile to się jeszcze nie stało)?

5. Co władze miasta robią w celu wybudowania "DTŚ Wschód". Czy są prowadzone rozmowy z
innymi miastami zagłębiowskimi w celu lobbowania za tą inwestycją, a co ważniejsze czy są
prowadzone jakiekolwiek działania przygotowujące miasto pod tą inwestycję? Czy
miasto/miasta współpracują z grupą posłów oraz senatorów z regionu Zagłębia Dąbrowskiego
dla dobra tej inwestycji?

6. Czy w najbliższym czasie planuje się dodatkowe skomunikowanie terenów KSSE? Na czacie
Pan Prezydent informował o planach stworzenia linii okrężnej.

7. Miasto miało otrzymać 10 informatorów komunikacyjnych. Jakie znajdą się na nich
informacje i kiedy, oraz gdzie zostaną one ustawione?

8. Czy znana jest już lokalizacja skrzynek na fotoradar? Kiedy zostaną one zamontowane?

9. W jakim zakresie amerykańskie konsorcjum o którym donosiła prasa, zainteresowało się
naszym miastem i czy przypadkiem nie chodzi o przyszłe centrum przesiadkowe, czy jest to
zupełnie inna sprawa?

10. Przy najbliższej modernizacji linii kolejowej mającej na celu złagodzenie łuku, PKP
planuje likwidacje przejazdu kolejowego przy ul. Konopnickiej. Byłoby to wielkim
utrudnieniem dla mieszkańców dzielnic położonych po północnej stronie torów, którzy
musieliby wracając do swoich posesji samochodami nakładać drogi, jadąc nowym planowanym
tunelem przy dworcu. Jednak dla pieszych byłoby to już zdecydowanie zbyt daleko, a
przejazd przy Konopnickiej jest głównym ciągiem pieszym łączącym dzielnicę z centrum. Czy
w przypadku likwidacji planuje się tunel lub kładkę dla pieszych? Prasa donosiła o
porozumieniu miasta z PKP w sprawie terenów w okolicy dworca i jego samego. Czy są już
znane nieco bliższe szczegóły (co dokładnie ma powstać, gdzie oraz źródła i wysokość
finansowania)?

11. Czy możemy poznać harmonogram remontów dróg na ten rok?

12. Czy możemy poznać oficjalny program obchodów Dni Dabrowy Górniczej 2008. Dlaczego
miasto nie wyszło z inicjatywą do mieszkańców, jakie gwiazdy zaprosić? Może warto podczas
tegorocznych dni, przeprowadzić stosowną ankietę z uwzględnieniem pytań o miejsce imprezy
oraz repertuar. Czy możemy poznać kwotę, jaka została przeznaczona na tą imprezę?

13. Czy możemy poznać dokładny zakres, plany oraz harmonogram prac w ramach inwestycji w
Ośrodek Sportów Letnich "Pogoria"? (choćby dostępne w UM)

14. Kiedy ruszy modernizacja przyszkolnych boisk piłkarskich, oraz modernizacja boiska
ośrodka sportowego "Sztygarki". Czy jest znany już harmonogram tych modernizacji?

15. Jak wiadomo, miasto wydało setki tysięcy złotych na halę, mającą stanąć w parku
Zielona a która obecnie leży i niszczeje. Czy miasto podjęło decyzję o jej przeznaczeniu
i kiedy możemy spodziewać sie jakichkolwiek ruchów w tej sprawie?

16. Czy planowane jest kolejne bezpośrednie spotkanie p. Prezydenta z mieszkańcami
naszego miasta, na którym istniałaby możliwość rozmowy lub zadania pytań?


Nie pozostało nam nic innego, jak tylko czekać na odpowiedzi.
kwintosz
Otrzymaliśmy odpowiedzi od Prezydenta Podrazy na zadane pytania. Poniżej zamieszczam odpowiedzi.
CYTAT
Witam serdecznie Forumowiczów!

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na zadane przez Was pytania. Liczę, że te informacje dobrze wyjaśnią poruszone przez Was kwestie i rozwieją pojawiające się wątpliwości.

Pozdrawiam
Zbigniew Podraza


1. W którym miejscu stanie hipermarket Media Markt, o którego budowie donosiła prasa?


Na tę chwilę żaden inwestor nie otrzymał pozwolenia na budowę hipermarketu Media Markt. Firma PolMast, o której pisano w mediach zwróciła się w zeszłym roku do naszego magistratu o uzyskanie warunków zabudowy pod ewentualną lokalizację budowy Media Markt.

2. W którym miejscu będzie realizowana inwestycja Rank Progress? Czy można już "zdradzić" więcej szczegółów (sama galeria handlowa czy wraz z hipermarketem (np Carrefour)?

Posiadamy informacje, że spółka Rank Progress zakupiła w zeszłym roku działkę u zbiegu ul. Granicznej i al. Zagłębia Dąbrowskiego. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren ten jest przeznaczony m. in. pod działalność usługową i handlową. Dotychczas firma Rank Progress w kontaktach z Urzędem Miejskim nie podjęła kroków formalnych zmierzających do podjęcia jakiś inwestycji w tym miejscu. Dlatego jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach dalszych przedsięwzięć prowadzonych przez spółkę na tym terenie.

3. Czy UM interesuje się jeszcze sprawą skierowania linii autobusowych do CA (ulicami Graniczną i Zaglębia Dąbrowskiego)? Czy jest konieczny i ewentualnie co by wniósł wniosek mieszkańców w tej sprawie?


KZK GOP na zlecenie miasta wykonał badania napełnienia autobusów, symulacje i ankiety wśród pasażerów, w których pytano między innymi o propozycje zmian tras. Sieć komunikacyjna w mieście oceniana była pozytywnie. Wiadomą rzeczą jest, że aby powstał przystanek przy CA to albo musiałaby powstać nowa linia autobusowa albo inna musiałby zostać zmodyfikowana w taki sposób, że zlikwidowany zostałby któryś z istniejących przystanków. Inaczej mówiąc przystanek przy CA powstałby kosztem innego.
Dla lepszego zobrazowania tego problemu przytoczę Wam warianty zmiany istniejącego układu komunikacji miejskiej dla obsługi Centrum Administracyjnego:

Wariant I: Zmiana przebiegu tras polegałaby na skierowaniu autobusów od
Al. Piłsudskiego w ul. Graniczną, a następnie Al. Zagłębia Dąbrowskiego, Morcinka, do włączenia na dotychczasowe trasy na Al. Piłsudskiego.

Wariant II: Zmiana przebiegu tras polegałaby na skierowaniu autobusów od
Al. Piłsudskiego w ul. Graniczną a następnie Al. Zagłębia Dąbrowskiego do włączenia się na dotychczasową trasę na ul. Piecucha, jednakże wyłączone z obsługi zostałyby przystanki "Gołonóg Manhatan" i "Gołonóg Osiedle".

W obu wariantach wyłączony z obsługi byłby również przystanek "Gołonóg Damel"- kierunek Huta Katowice. Ponieważ przystanek zlokalizowany jest bezpośrednio przed skrzyżowaniem, niemożliwa jest jednoczesna obsługa przystanku i wykonanie manewru skrętu w ul. Graniczną. Ponadto w/w przystanek jest jednym z głównych przystanków przystankowych w mieście, nie tylko autobus-autobus, ale także autobus- tramwaj. Przeprowadzone obserwacje napełnień na liniach autobusowych potwierdziły dużą wymianę pasażerów na tym przystanku, zarówno w kierunku do i z Centrum Dąbrowy Górniczej. Podobną sytuację zaobserwowano na wspomnianych wcześniej przystankach: "Gołonóg Manhatan" i "Gołonóg Osiedle".

Z uwagi na duże natężenie ruchu na ul. Granicznej konieczne byłoby wcześniejsze przygotowanie pełnowymiarowych zatok autobusowych. Dopiero wtedy dałoby się bez dodatkowych utrudnień dla ruchu skierować tam autobusy komunikacji miejskiej.

Wszystkie te przesłanki, zarówno społeczne, ekonomiczne jak i techniczne nie przemawiają za poprowadzeniem linii autobusowej przez ulicę Graniczną.

4. Czy na dąbrowskim odcinku drogi krajowej DK1 bedą prowadzone prace w ramach programu www.drogizaufania.pl ? Jak wiemy znajdują się tam bardzo niebezpieczne skrzyżowania, czy wiadomo też kiedy odcinek Ząbkowice-Podwarpie zostanie przebudowany przez GDDKiA na drogę ekspresową? Kiedy miasto istniejące obiekty inżynieryjne na tym odcinku przekaże pod władanie GDDKiA (o ile to się jeszcze nie stało)?

Dąbrowski odcinek DK 1 liczy ok. 11 km, z czego 60 % drogi i wszystkie obiekty inżynierskie są w zarządzie GDDKiA, a pozostała część w zarządzie miasta. Miasto cały czas jest gotowe do przekazania do GDDKiA odcinka, który jest zarządzany przez Dąbrowę. Jednak aby się tak się stało konieczna jest wola obu stron. Liczymy, że nastąpi to w tym roku. Trwają rozmowy z GDDKiA dotyczące przyszłych prac modernizacyjnych na odcinku DK1 biegnącym przez Dąbrowę. Chcemy, aby GDDKiA uwzględniła nasze sugestie. Zabiegamy między innymi o budowę wiaduktu łączącego ul. Armii Krajowej z terenami leżącymi po zachodniej części DK 1 oraz dostosowanie dąbrowskiego odcinka DK 1 do parametrów drogi ekspresowej.
W planach prac inżynieryjnych w ramach programu "Drogi zaufania" na razie nie są ujęte żadne przedsięwzięcia na dąbrowskim odcinku DK 1.

5. Co władze miasta robią w celu wybudowania "DTŚ Wschód". Czy są prowadzone rozmowy z innymi miastami zagłębiowskimi w celu lobbowania za tą inwestycją, a co ważniejsze czy są prowadzone jakiekolwiek działania przygotowujące miasto pod tą inwestycję? Czy miasto/miasta współpracują z grupą posłów oraz senatorów z regionu Zagłębia Dąbrowskiego dla dobra tej inwestycji?

Miasta zagłębiowskie skierowały petycję zarówno do poprzedniego premiera Jarosława Kaczyńskiego jak i obecnego szefa polskiego rządu Donalda Tuska, w której apelują o finansowanie wschodniego odcinka DTŚ. Chcemy, aby budowa wschodniego odcinka została zrealizowana na takich samych zasadach finansowych jak odcinek zachodni. Skoro "DTŚ Zachód" została sfinansowana przez rząd to środki na budowę części wschodniej również powinny pochodzić z budżetu państwa. Jesteśmy w kontakcie z odpowiedzialnym za ten projekt wiceministrem infrastruktury i cały czas liczymy na wsparcie naszych parlamentarzystów, których wielokrotnie informowaliśmy o problemach związanych z powstaniem DTŚ "Wschód". Poza tym liczymy na podjęcie decyzji w sprawie modernizacji dróg nr 86 i 94. Dąbrowa jest otwarta na współpracę z wszelkimi osobami i środowiskami, które mogą przyczynić się do korzystnego rozwiązania sprawy budowy wschodniego odcinka DTŚ i poprawy stanu dróg w naszym regionie.

6. Czy w najbliższym czasie planuje się dodatkowe skomunikowanie terenów KSSE? Na czacie Pan Prezydent informował o planach stworzenia linii okrężnej.

Sprawa wytyczenia trasy i uruchomienia linii autobusowej do terenów KSSE ma związek z przebudową i remontem ul. Tworzeń przy okazji uporządkowania gospodarki wodno - ściekowej. Wtedy będzie możliwe bezpośrednie połączenie między ul. Tworzeń i terenami KSSE przez które mogłaby biec trasa autobusowa. Oprócz tego miasto wystąpiło do KZK GOP z prośbą o dokonanie analizy możliwości przekierowania komunikacji zbiorowej w taki sposób, aby skomunikować tereny KSSE. Obecnie opracowywana jest koncepcja połączenia DK 94 z drogą S 1. Prace zostały podzielone na cztery etapy. Ogłoszony został przetarg na projekt połączenia DK 94 z ul. Koksowniczą.

7. Miasto miało otrzymać 10 informatorów komunikacyjnych. Jakie znajdą się na nich informacje i kiedy, oraz gdzie zostaną one ustawione?

Mamy gotową wizualizację oraz uzgodnione lokalizacje. Na informatorach miały znaleźć się informacje dotyczące lokalizacji instytucji miejskich. Informatory nie powstały w zeszłym roku ponieważ na przeszkodzie przekazania ich dla miasta stanęły trudności prawne. Pracujemy nad wypracowaniem korzystnego rozwiązania prawnego i finansowego, które pozwoli prywatnej firmie przekazać "witacze" Urzędowi Miejskiemu.

8. Czy znana jest już lokalizacja skrzynek na fotoradar? Kiedy zostaną one zamontowane?


Tak, jest to dziewięć lokalizacji uzgodnionych ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, w tym z Policją. Braliśmy też pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych. Maszty staną m. in w pobliżu skrzyżowania ul. Kr. Jadwigi z Augustynika, Sobieskiego/ Chopina, Morcinka/ Piłsudskiego i Kościuszki/Dąbrowskiego. W czerwcu można się spodziewać już pierwszych pomiarów prędkości w tych punktach. Radar oprócz prędkości będzie także rejestrował natężenie ruchu. Wnioski będą pomocne przy pracach związanych z inżynierią ruchu drogowego.

Na przełomie kwietnia i maja Straż Miejska przeprowadzi akcję radarową w pobliżu placówek oświatowych położonych przy ruchliwych ulicach.

Mam nadzieję, że te działania skłonią kierowców do zdjęcia nogi z gazu i bezpieczniejszej jazdy.

9. W jakim zakresie amerykańskie konsorcjum o którym donosiła prasa, zainteresowało się naszym miastem i czy przypadkiem nie chodzi o przyszłe centrum przesiadkowe, czy jest to zupełnie inna sprawa?

Przedstawiciele funduszy inwestycyjnych z USA i Luksemburga, o których pisała prasa jeszcze nie kontaktowali się z Urzędem Miejskim.

10. Przy najbliższej modernizacji linii kolejowej mającej na celu złagodzenie łuku, PKP planuje likwidacje przejazdu kolejowego przy ul. Konopnickiej. Byłoby to wielkim utrudnieniem dla mieszkańców dzielnic położonych po północnej stronie torów, którzy musieliby wracając do swoich posesji samochodami nakładać drogi, jadąc nowym planowanym tunelem przy dworcu. Jednak dla pieszych byłoby to już zdecydowanie zbyt daleko, a przejazd przy Konopnickiej jest głównym ciągiem pieszym łączącym dzielnicę z centrum. Czy w przypadku likwidacji planuje się tunel lub kładkę dla pieszych? Prasa donosiła o porozumieniu miasta z PKP w sprawie terenów w okolicy dworca i jego samego. Czy są już znane nieco bliższe szczegóły (co dokładnie ma powstać, gdzie oraz źródła i wysokość finansowania)?

Do 15 września tego roku ma powstać "Wariantowa koncepcja programowo - przestrzenna" dotycząca:

- modernizacji torowiska pozwalająca rozwijać przez pociągi prędkości 160 km/h,

- skrzyżowania dwupoziomowego w ciągu ulicy Kościuszki jako połączenia miasta północ - południe,

- adaptacji istniejącego lub realizacji nowego budynku dworca oraz centrum przesiadkowego,

- adaptacji bocznic kolejowych,

Po wyborze wariantu koncepcji ma powstać "Studium wykonalności" (do 31.8.2009r.) uwzględniające analizę techniczną, finansową, ekonomiczną oraz oddziaływanie na środowisko.

11. Czy możemy poznać harmonogram remontów dróg na ten rok?

Obecnie wykonywane są remonty infrastruktury drogowej na terenie Gminy na ciągach komunikacyjnych będących w stanie technicznym najbardziej zagrażającym bezpieczeństwu dla ruchu drogowego zarówno pieszego jak i kołowego.

W tym roku planowane są remonty układów drogowych w ramach bieżącego utrzymania sieci dróg.

Ponadto wyremontowane zostaną chodniki przy ul. Legionów Polskich od skrzyżowania z ul. Dąbskiego do skrzyżowania z ul. Jaworową; przy ul. III Powstania Śląskiego; przy ul. Broniewskiego


12. Czy możemy poznać oficjalny program obchodów Dni Dabrowy Górniczej 2008. Dlaczego miasto nie wyszło z inicjatywą do mieszkańców, jakie gwiazdy zaprosić? Może warto podczas tegorocznych dni, przeprowadzić stosowną ankietę z uwzględnieniem pytań o miejsce imprezy oraz repertuar. Czy możemy poznać kwotę, jaka została przeznaczona na tą imprezę?


Dni Dąbrowy Górniczej odbędą się 30,31 maja i 1 czerwca w Parku Hallera, gwiazdą wieczoru w sobotę będzie zespół T.LOVE. W piątek wystąpi m. in. Indios Bravos a w niedzielę zagości u nas zespół Łzy. Podczas ostatnich dni miasta przy scenie głównej znajdował się punkt informacyjny, w którym były ankiety dot. między innymi lokalizacji kolejnego święta miasta oraz sugestie co do części artystycznej. Na początku tego roku na stronie www.palac.art.pl znajdowała się sonda badająca muzyczne preferencje mieszkańców.

Po za tym za całość organizacji dni miasta odpowiada zespół organizacyjny, który ma tak przygotować scenariusz, żeby praktycznie każdy dąbrowianin znalazł podczas Dni Dąbrowy coś dla siebie. Oprócz wymienionych zespołów wystąpi u nas wielu innych artystów, a szczegółowy program będzie można poznać jeszcze w kwietniu kiedy wszystkie umowy zostaną "dopięte"

Co do kosztów organizacyjnych Pałac Kultury Zagłębia ma w tym roku zabezpieczoną kwotę w wysokości 150 tysięcy złotych na technikę estradową oraz część artystyczną. Oczywiście nie są to wszystkie koszty. Również inne jednostki miejskie będą uczestniczyć w organizacji i finansowaniu święta miasta. W kosztach całej imprezy też będą partycypować sponsorzy. Dlatego dopiero po imprezie będą znane pełne koszty i ich część poniesiona przez miasto.

13. Czy możemy poznać dokładny zakres, plany oraz harmonogram prac w ramach inwestycji w Ośrodek Sportów Letnich "Pogoria"? (choćby dostępne w UM)


W ramach tego projektu planowana jest budowa: pomostu spacerowego - przystani na zbiorniku Pogoria III, posiadającego miejsca do cumowania łódek oraz miejsca dla kajaków, rowerów wodnych i innego sprzętu wodnego; otwartego placu zabaw dla dzieci; alejki spacerowej wzdłuż plaży z ławkami i oświetleniem; zespołu boisk sportowych - do siatkówki, siatkówki plażowej, koszykówki, badmintona, piłki ręcznej, tenisa; infrastruktury wodno-kanalizacyjnej z sanitariatami; zaplecza porządkowego wraz z hangarem umożliwiającego przechowywanie sprzętu wodnego. Planowana jest także przebudowa i modernizacja plaży wraz z kąpieliskiem i parkingiem, utworzenie pola namiotowego i kempingowego.
Powstało już wstępne studium wykonalności. Do końca czerwca 2009r. zaplanowano opracowanie projektów technicznych, wykonawczych oraz raportu z oceny oddziaływania na środowisko. Do końca lipca 2009r. planowane jest opracowanie studium wykonalności i przygotowanie wniosku aplikacyjnego. Do końca 2009r. przewidziano uzyskanie pozwoleń na budowę. Po zakończeniu procedury zamówień publicznych dotyczących tej inwestycji na koniec listopada 2010r. planowane jest wykonanie ścieżek rowerowych. W maju 2010r. planowane jest rozpoczęcie inwestycji w obrębie Pogorii III, która ma zakończyć się do końca listopada 2011r.


14. Kiedy ruszy modernizacja przyszkolnych boisk piłkarskich, oraz modernizacja boiska ośrodka sportowego "Sztygarki". Czy jest znany już harmonogram tych modernizacji?

Na 2008r. zaplanowano modernizację i budowę obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 17 (ul. Ofiar Katynia) i Zespole Szkół Sportowych (ul.Chopina)

Na pierwszym z nich powstanie boisko do piłki ręcznej oraz boisko wielofunkcyjne. Na nim będą wyznaczone pola do gry w koszykówkę i siatkówkę. Powstanie także 4 -torowa bieżna o długości 60m i stanowisko do skoku w dal.

Na terenie Zespołu Szkół Sportowych zaplanowano stworzenie boiska do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki oraz siatkówki plażowej. Na obiekcie będzie wytyczone miejsca do: pchnięcia kulą, skoku w dal, rzutu dyskiem i rzutu oszczepem. Wykonana zostanie również bieżnia do biegów na 100m i bieżna okólna.

Ponadto przy ul. Legionów Polskich powstaną dwa boiska wielofunkcyjne. Będzie to boisko do piłki ręcznej oraz wpisane w nie dwa boiska do koszykówki. Drugie boisko wielofunkcyjne będzie umożliwiało grę w koszykówkę oraz siatkówkę.

Przy ul. Sportowej planowane jest wykonanie boiska do piłki nożnej o nawierzchni ze sztucznej trawy.

Do końca kwietnia powstanie pełna dokumentacja projektowa i kosztorys. Po tym będzie można przystąpić do wyłonienia wykonawcy.

Poza tym w ramach rządowego programu Moje Boisko Orlik 2012 planowane jest wykonanie boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół nr 2 ( ul. Piłsudskiego)

15. Jak wiadomo, miasto wydało setki tysięcy złotych na halę, mającą stanąć w parku Zielona a która obecnie leży i niszczeje. Czy miasto podjęło decyzję o jej przeznaczeniu i kiedy możemy spodziewać sie
jakichkolwiek ruchów w tej sprawie?


Na tę chwilę Instytut Techniki Budowlanej z Warszawie zadeklarował przygotowanie szczegółowej ekspertyzy, która ostatecznie odpowie czy i w jaki sposób można użytkować halę.

Aktualnie hala jest odpowiednio zabezpieczona i nie niszczeje.

16. Czy planowane jest kolejne bezpośrednie spotkanie p. Prezydenta z mieszkańcami naszego miasta, na którym istniałaby możliwość rozmowy lub zadania pytań?


Zakładam, że internauci przez bezpośrednie spotkanie rozumieją chat. Jeśli tak, to zapraszam przedstawicieli forum do kontaktu ze mną na przykład drogą mailową w celu ustalenia dogodnego dla nas wszystkich terminu.


Jeśli chodzi o pytania to można zadawać je zawsze bezpośrednio na mojego e-maila prezydent@dabrowa-gornicza.pl


Standardowo uzyskane odpowiedzi możecie skomentować w odpowiednio do tego utworzonym temacie, który znajduje się tu: KOMENTARZE DO ODPOWIEDZI UM
Grzegorz-dg
Co wy na to aby zaprosić pana prezydenta Zbigniewa Podraze na nasze forum dawno nie gościł na nim bo na pewno pytań nowych się uzbierało sporo.Dawniej prezydent odpowiadał częściej na zadawane pytania.
Slyzaba
Kto co lubi... jeśli czegoś potrzebuję od PPP (a nie nadużywam możliwości kontaktu ;-)), to wysyłam maila. Jak dla mnie czat aktualnie nie jest 'nośny' a udzielone odpowiedzi muszą być z definicji wyważone, dyplomatyczne etc. Czyli przyspieszona wersja komunikatów z biura prasowego... Czego więcej możesz dowiedzieć się na czacie w porównaniu np. do oficjalnego maila czy kontaktu przez FB?

ps.
Plusem byłaby na pewno propagacja informacji o naszym forum smile2.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.