IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nazwa miasta
pulsatilla1214
post wto, 04 kwi 2006 - 02:04
Post #1


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Odpisując na przeniesiony do działu "Władze" post dotyczący pomnika wpadło mi do głowy coś, co kiedys już zakiełkowało. Czy nie najwyższy czas, aby miasto, gdzie nie ma juz ani jednej kopalni węgla przestało sie z nimi kojarzyć nazwą :wink: ? Zreszta sam pomysł promowania turystycznego miasta z "Górnicza" w nazwie jest jak walenie głową o ścianę. Turystycznego oki-ale kojarzącego się z górnictwem. Nie z wielbłądami, nie Pogoriami, nie pustynią, ani aquaparkiem. Gdy sami mieszkańcy często kojarza to miasto z kominami, to co sie dziwic przyjezdnym..? Klejnot jakim była Sztygarka, kurczę, z takimi tradycjami... Najśmieszniejsze sa te tłumaczenia pracownikow muzeum, gdy spyta sie o skatalogowany przedmiot, ze zaginal w czasie wojny. Przewrocona do gory nogami w 1982, nie przez Niemców. Mamy kopalnię piasku, mamy kopalnię dolomitu, ale węgla nie;p;p Czy to nie smieszne? A ćwiczebną udostepnić mają znow 'ad calendas grecas", skansen na terenie Paryza tez nie wiadomo kiedy. Juz bardziej pasowalaby "Dabrowa Hutnicza", równie romantyczna nazwa co obecna, ale odpowiadająca faktom nie tylko historycznym(byly huty cynku na Ksawerze, najwieksza w Krolestwie Polskim huta istnieje do dzis, a obecnie najwieksza w kraju tez na terenie miasta, tradycja hut szkła). Jest Sosnowiec, nie mogliby na 90 lat istnienia zmienic nazwy na Dąbrowa;-)? Prosto i krótko. Największe miasto z takim czlonem w nazwie (Białostocka, Tarnowska też są). Z okazji wygrania konkursu na miasto przyjazne zeglarzom bodajże ktoś z Trampa nad Pogoria I żartował o Dąbrowie Górniczej -Zdrój. Jakies jeszcze propozycje:)? Ta "Górnicza" to taki bagaz przeszłości niewiele mający wspólnego z rzeczywistością ( a właściwie nic, gdy górnictwa węglowego brak od kilkunastu lat). Bagaż powodujący ciąg skojarzeń u przeciętnego Polaka -dym z kominów, familoki, Ślązacy, hałdy, pyły. Choć właściwie przejeżdzajac koleja jedynie sie utwierdza w takim przekonaniu widzac wiecznie rozgrzebany Paryz. Dobrze, ze choc Pogorie odslonili scinajac topole wzdluz peronu stacji Dąbrowa Górnicza-Pogoria. Niestety w Gołonogu pod topór poszły wzdłuz torów podobnie (tu trochę bezmózgowo- własnie po to je sadzono, aby choc troche "lux-torpedy" były cichsze dla mieszkańców :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 04 kwi 2006 - 12:08
Post #2


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,128
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



Ja kiedys zartowalem ze bardziej pasowaloby juz Dabrowa Hutnicza :mrgreen:
Obecny czlon "Górnicza" nie podoba mi sie i fatalnie kojarzy w Polsce. Ale bardzo wiele miast zawdziecza swoja nazwe wlasnie przeszlosci historycznej, z ktora na dana chwile juz nie maja nic wspolnego. Tez wolalbym samo "Dabrowa" ale do takiej zmiany potrzebne bylyby wladze z wizja, a na chwile obecna i w najblizszej przyszlosci nie mamy szans. Dyzym problemem bylyby koszty zmian.
Albo uzywac tylko "DG" - prawie jak NY, LA czy HK :mrgreen: laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post wto, 04 kwi 2006 - 12:24
Post #3


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



Kiedyś też nad tym myślałem i doszedłem do takiego samego wniosku jak Ty, że bardziej sensowna byłaby nazwa Dąbrowa Hutnicza. W końcu mamy w mieście jedną z największych w Polsce hutę stali. Ta huta jednak tak jak i kopalnie kiedyś przestanie istnieć i idąc tym tokiem rozumowania nazwa miasta znowu się zdezaktualizuje. Nazwa Dąbrowa Górnicza jest teraz odniesieniem do historii miasta i jego mieszkańców. Wskazuje na korzenie, na to dzięki czemu wieś Dąbrowa zawdzięcza, to że w 1916 r. stała się miastem. Choć obecnie niektórzy uważają, że termin miasto jest nadużywany w stosunku do miejsca, w którym mieszkamy, ale to temat do zupełnie innych rozważań. Takie zmienianie nazwy miasta, tylko po to, aby było bardziej chwytliwe i lepiej się kojarzyło i wyglądało na folderach reklamowych wydaje mi się niezbyt dobrym pomysłem. Dla wielu to oznaczałoby wyparcie się swoich korzeni i historii. Z kolei aspekcie ekonomicznym i społecznym oznaczałoby, to ogromne koszty związane z wymianą dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych pojazdów, pieczątek, map, szyldów na urzędach, szkołach itp itd. Ja bym nie chciał płacić po raz kolejny za te wszystkie dokumenty ani stać za nimi w kolejkach w urzędach. Robiąc rachunek zysków i strat, chyba jednak rozsądniej jest zachować obecną nazwę biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dami7
post wto, 04 kwi 2006 - 22:55
Post #4


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 414
Dołączył: pią, 18 cze 04
Skąd: Miner's Oak Forest City
Nr użytkownika: 102
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(Dejmon)
Robiąc rachunek zysków i strat, chyba jednak rozsądniej jest zachować obecną nazwę  :D


Zgadzam się z ta opinią - niech DG zostanie DG, chociaż kopalń już tu nie ma. Inaczej za jakiś czas komuś przyjdzie do głowy zmienić nazwę na Dąbrowę Śląską lub Dąbrowę Małopolską - jak komu fantazja pozwoli. A taka Dąbrowa "bez niczego" to już całkwicie zły pomysł, pozbawienie nazwy charakteru i odebranie miastu cząstki (czy raczej lwiej części) historii. Ja jestem gotów każdemu, w każdym miejscu i o każdej porze cierpliwie tłumaczyć, skąd się ta nazwa wzięła i gdzie się nasze miasto znajduje. A że nie ma już górnictwa węgla kamiennego - to splot decyzji politycznych i ekonomicznych, sądzę, że dzisiaj - w obliczu kryzysu enegetycznego - była by szansa na uratowanie kilku kopalń w regionie. Cóż - czasu się nie cofnie...
Dla mnie najlepszym byłoby, gdyby powstał powiat ziemski zagłębiowski z miastem powiatowym Dąbrowa Górnicza. W przeciwnym razie - kto za 50-80 lat będzie pamiętał o czymś takim, jak Zagłębie Dąbrowskie?


--------------------
"Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy wątpliwości..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post śro, 05 kwi 2006 - 00:40
Post #5


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Nie śledziłem chyba jeszcze forum, gdy Hutniczą wspomniałeś. Sorki :oops:

Zdaję sobie sprawę z trudności, uciążliwości i wielkich kosztów, które taka zmiana (jakakolwiek) pociągnęłaby za sobą. Nie uważam jednak, że to wystarczający powód, aby ucinać wszelkie dyskusje na ten temat.

Zauważcie jaka jest dysproporcja obecnych dzielnic miasta. Stara Dąbrowa około 50 tys miesz, Golonog 50 tys, Ząbkowice i Strzemieszyce po 10 tys, pozostale okolo 10 tys.

Centrum miasta graniczy z Bedzinem, podczas gdy do Bledowa jest z niego ponad 20 km.

Centrum (czyli dawna Dąbrowa) już nie jest centrum miasta. Huta Katowice początkowo nazywała się "Centrum", właśnie ze względu na mniej więcej położenie w środku granic utworzonego olbrzymiego miasta (wówczas drugie pod względem powierzchni po Warszawie).

Jeszcze przed wojną odłączono od Dąbrowy Koszelew i Ksawerę, aby w Będzinie zmniejszyc procent obywateli wyznania mojżeszowego. Tak okrojona była miastem w powiecie będzińskim - Dami 7. To powiat ziemski będziński wyznacza obecne granice Zagłębia (plus miasta na prawach powiatu- Dąbrowa i Sosnowiec).

Wg mnie w tym miescie ciężko spotkać górników! Znacie jakichś..? Emerytowanych? Hutnikow znam wielu, gornika zadnego (moze dlatego, ze jestem z Golonoga?). W tv nie tak dawno była utrwalająca stereotyp reklama serków homogenizowanych z żoną górnika z Gorniczej Dąbrowy pokazująca "śląski" stereotyp rodziny.

To, ze miasto leży w granicach Małopolski Zachodniej (historycznej) z pewnością nikomu z mieszkańców nie kojarzyłoby się z chęcia dodania członu "Małopolska" do nazwy (w Małopolsce juz jest jedna-Tarnowska). Z prostej przyczyny- dąbrowianie nie czują się Ślązakami, ale nie czują się też Małopolanami. Czują się Zagłębiakami. A Dąbrowa była juz miastem w guberni radomskiej, piotrkowskiej, woj. kieleckim. Pod biskupstwo krakowskie tez podlegala. Dywagacje z członem "Śląska" możnaby sobie darować znając niechęć powszechną do czegokolwiek kojarzącego się ze Śląskiem.

Choć nikt nie zmieni faktu, że miasto leży i w województwie śląskim, i aglomeracji katowickiej (vel konurbacji gornosląskiej, jak zwał tak zwał), jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Gornośląskiego OP, członkiem KZK GOP, po ulicach jeżdżą tramwaje Śląskie, pociągi Śląskiej DOKP. A geograficznie na Wyżynie Katowickiej będącej częścią Wyżyny Śląskiej (przynajmniej stara Dąbrowa)

Nie zanosi się na zamknięcie Huty, podtruci będziemy bardziej-rozbudowa Łagiszy, Przyjaźni, trzeci COS.

Ale gdy otwieram czasem okno słyszę, że miasto "huczy" spustem surówki. Nie żyje szybami kopalni. Od dawna. W Centrum tez slysze, ze rytm wybijal mlot w Bankowej, nie Paryż. Barbórki kojarza mi się z ideologiozowaym w czasach PRL etosem, malowaniem czapek w przedszkolu itp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 05 kwi 2006 - 10:23
Post #6


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,128
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



"Dąbrowa zawdzięcza swój awans do rzędu miast, a także swoją obecną nazwę, górnictwu i ściśle z nim związanemu hutnictwu. Przed podjęciem eksploatacji węgla kamiennego była niczym nie wyróżniającą się, czysto rolniczą wsią, nie posiadajacą ani własnego kościoła, ani karczmy. Nie znamy nawet daty jej powstania."
kilka dat:
1400 - Pierwsza wzmianka o Gołonogu w księgach Jana Długosza
1755 - Pierwsza wzmianka o Dąbrowie w księgach starostwa Siewierskiego
1796 - Uruchomienie kopalni "Reden"

nazwa Górnicza pojawila sie dopiero 1909:
1909 - Uformowała się Gmina Dąbrowa Górnicza, w skład której weszły wsie: Dąbrowa, Stara Dąbrowa, Niepiekło oraz kolonie: Bankowa, Łabęcka, Huty Cynkowe, Koszelew, Mydlice, Gliniaki i Dębniki

1916.08.18 - Nadanie praw miejskich
1919.07.24 - Rada Miasta potwierdza nazwę miasta Dąbrowa Górnicza - a to dziwne dlaczego musieli potwierdzac

i nasza metropolia: biggrin.gif



A wiec nie podoba mi sie czlon "Gornicza" i wolalbym bez niego ale trudno tez zerwac calkiem z przeszloscia i historia. Dabrowa (DG) byla bardzo silnie zwiazana z gornictwem - zobaczcie kalendarium na www.dabrowa.pl
Zeby zmienic nazwe pulsatilla1214 musialby zalozyc jakas grupe inicjatywna i zrobic wielka akcje wink.gif Zainteresowac prase, wladze, zbierac podpisy mieszkancow. A na pewno wielka czesc mieszkancow mowilaby ze "a co to nie ma wiekszych problemow, czym oni sie w UM zajmuja, a kto za to zaplaci?" itp itd tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dami7
post śro, 05 kwi 2006 - 10:52
Post #7


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 414
Dołączył: pią, 18 cze 04
Skąd: Miner's Oak Forest City
Nr użytkownika: 102
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(pulsatilla1214)
Nie śledziłem chyba jeszcze forum, gdy Hutniczą wspomniałeś. Sorki :oops:  

  Zdaję sobie sprawę z trudności, uciążliwości i wielkich kosztów, które taka zmiana (jakakolwiek) pociągnęłaby za sobą. Nie uważam jednak, że to wystarczający powód, aby ucinać wszelkie dyskusje na ten temat.

Ja nie ucinam dyskusji - wziąłem w niej udział i wyraziłem swój pogląd. Taka jest chyba rola forum dyskusyjnego.
QUOTE(pulsatilla1214)
  Zauważcie jaka jest dysproporcja obecnych dzielnic miasta. Stara Dąbrowa około 50 tys miesz, Golonog 50 tys, Ząbkowice i Strzemieszyce po 10 tys, pozostale okolo 10 tys.

  Centrum miasta graniczy z Bedzinem, podczas gdy do Bledowa jest z niego ponad 20 km.

Tutaj nie ma sporu. Już w którymś z wątków dałem wyraz swojemu poglądowi, że DG straciła w latach 70,80 ub. wieku szansę na odsunięcie centrum od granic miasta - myślę tu o planowanym kiedyś dworcu kolejowym, który w połączeniu z obecnym CA tworzyłby niejako naturalne centrum dużego miasta.
QUOTE(pulsatilla1214)
 
  Centrum (czyli dawna Dąbrowa) już nie jest centrum miasta. Huta Katowice początkowo nazywała się "Centrum", właśnie ze względu na mniej więcej położenie w środku granic utworzonego olbrzymiego miasta (wówczas drugie pod względem powierzchni po Warszawie).

I właśnie dlatego nie jestem przekonany do nazwy DH - huta to twór znaczący w historii miasta, lecz młodszy od tego, co legło u korzeni jego historii. Wszak kopalnictwo węgla kamiennego było zaczątkiem naszej historii, hutnictwo było naturalnym wykorzystaniem bazy surowcowej.
QUOTE(pulsatilla1214)
 
   Jeszcze przed wojną odłączono od Dąbrowy Koszelew i Ksawerę, aby w Będzinie zmniejszyc procent obywateli wyznania mojżeszowego. Tak okrojona była miastem w powiecie będzińskim - Dami 7. To powiat ziemski będziński wyznacza obecne granice Zagłębia (plus miasta na prawach powiatu- Dąbrowa i Sosnowiec).

Pominąłeś dyskretnie milczeniem fakt, że procent obywateli wyznania mojżeszowego został pomniejszony poprzez włączenie do społeczności Będzina dużej grupy górników dąbrowskiej kopalni Paryż, zamieszkujących osiedla Koszelew i Ksawera.
Co do Będzina i powiatu zagłębiowskiego - nasze miasto wydaje się być bardziej nakierowane na przyszłość, bardziej dynamiczne i korzystniej położone jako ośrodek wiodący.
QUOTE(pulsatilla1214)
  Wg mnie w tym miescie ciężko spotkać górników! Znacie jakichś..? Emerytowanych? Hutnikow znam wielu, gornika zadnego (moze dlatego, ze jestem z Golonoga?). W tv nie tak dawno była utrwalająca stereotyp reklama serków homogenizowanych z żoną górnika z Gorniczej Dąbrowy pokazująca "śląski" stereotyp rodziny.

W samym Gołonogu mieszka dosyć spora liczba emerytownych górników z pobliskich kopalń i zakładów z górnictwem związanych. Wiem, bo sam mam takiego emeryta w bliskiej rodzinie.
QUOTE(pulsatilla1214)
  To, ze miasto leży w granicach Małopolski Zachodniej (historycznej) z pewnością nikomu z mieszkańców nie kojarzyłoby się z chęcia dodania członu "Małopolska" do nazwy (w Małopolsce juz jest jedna-Tarnowska). Z prostej przyczyny- dąbrowianie nie czują się Ślązakami, ale nie czują się też Małopolanami. Czują się Zagłębiakami. A Dąbrowa była juz miastem w guberni radomskiej, piotrkowskiej, woj. kieleckim. Pod biskupstwo krakowskie tez podlegala. Dywagacje z członem "Śląska" możnaby sobie darować znając niechęć powszechną do czegokolwiek kojarzącego się ze Śląskiem.

  Choć nikt nie zmieni faktu, że miasto leży i w województwie śląskim, i aglomeracji katowickiej (vel konurbacji gornosląskiej, jak zwał tak zwał), jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Gornośląskiego OP, członkiem KZK GOP, po ulicach jeżdżą tramwaje Śląskie, pociągi Śląskiej DOKP. A geograficznie na Wyżynie Katowickiej będącej częścią Wyżyny Śląskiej (przynajmniej stara Dąbrowa)

Taka jest prawda, niestety. Jesteśmy miastem z pogranicza krain historycznych i geograficznych. Ale czy to nie pozwala nam mieć i pielęgnować własną tożsamość?
QUOTE(pulsatilla1214)
  Nie zanosi się na zamknięcie Huty, podtruci będziemy bardziej-rozbudowa Łagiszy, Przyjaźni, trzeci COS.

Takiej pewności w dobie globalizacji mieć nie możemy. Wystarczy dekoniunktura na rynku stali, wystarczy jakiekolwiek zjawisko ekonomiczne uzasadniające przeniesienie produkcji w inny region świata - i koniec, względy społeczne nie będą brane pod uwagę...
QUOTE(pulsatilla1214)
   Ale gdy otwieram czasem okno słyszę, że miasto "huczy" spustem surówki. Nie żyje szybami kopalni. Od dawna. W Centrum tez slysze, ze rytm wybijal mlot w Bankowej, nie Paryż. Barbórki kojarza mi się z ideologiozowaym w czasach PRL etosem, malowaniem czapek w przedszkolu itp.

Młot w Bankowej było może głośniejszy niż odgłosy kopalń i dlatego to on wybijał rytm miasta?
Na koniec oświadczenie: nie umniejszam roli hut - Bankowej i Katowice - w życiu miasta. Powiem więcej - moja rodzina, żyjąca w DG od "przedwojny" lat, związana jest z obiema gałęziami przemysłu - jeden dziadek był górnikiem w kopalni Paryż, drugi hutnikiem w hucie Bankowej (dlatego w maju słuchałem dętej orkiestry hutniczej a w grudniu górniczej). Po prostu - nie widzę sensu w zmienianiu nazwy miasta tylko dlatego, że z jego krajobrazu zniknęły wieże wyciągowe szybów kopalnianych.


--------------------
"Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy wątpliwości..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post śro, 05 kwi 2006 - 14:33
Post #8


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Dla mnie było oczywiste samo przez się, ze mieszkańcy Dąbrowy z właczonych dzielnic (czy gornicy, czy hutnicy -katolicy) mieli stanowić przeciwwagę dla żydowskiego centrum Będzina biggrin.gif . Dyskretnym milczeniem nie pomijałem powyższego :wink:

Centrum naturalnie przesuwa się w kierunku Gołonoga - najlepszym dowodem chyba jest to, że obecne Centrum Admminstracyjne lezy przy ulicy, nomen omen , Granicznej (przed włączeniem Gołonoga w 1960 granica miasta Dąbrowy Górniczej i Gminy Olkusko Siewierskiej z siedzibą w Gołonogu). podobną role spełniła budowa PKO w 1995. To miasto jest jednak takie.. "niedokończone";-) Dworzec planowano faktycznie zbudowac w okolicach obecnego CA, ale była to koncepcja ściśle powiązana z planami szybkiej kolei w ramach aglomeracji, ktora upadla (kiedys na forum obszernie dyskutowana). DTŚ przez domki pod CA tez nie poprowadzą;p

Zadziwia mnie, ze w rozważaniach o Zagłebiu jakos zapominasz o Sosnowcu;-) Powiat będziński od dziesiątków lat skupia urzędy, stąd do dziś WKU jest w Będzinie i obejmuje nawet Zawiercie. Więcej- Ząbkowice niegdyś zwane były Będzińskimi ( a oficjalna nazwa stacji na dziś to Dąbrowa Górnicza Ząbkowice Będzińskie, skrót DZB), w odróżnieniu od Ząbkowic Śląskich (Dolny Śląsk, dla ciekawych po niemiecku dawniej Frankenstein, zapraszam na Dni Horroru w lecie :wink: ) W końcu też to mieszczanie będzińscy rozpoczęli wydobycie węgla w Dąbrowie;-)

Aha, wcale nie lansuję Hutniczej, jak wspomniałem dla mnie to równie "romantyczna nazwa jak Górnicza". Nie jestem za żadną z opcji:) Jedynie chcialem powiedzieć, że obecna troche się zdezaktualizowała, nio... biggrin.gif Swoja drogą wcielano do Dąbrowy miasta, osiedla, na zasadzie inkorporacji, gdyż były tak bardzo mniejsze od niej. Choc to w latach 70-tych powstały dwumiasta liczne - Kedzierzyn-Koźle chociażby.

I to nie tak, ze od paru lat nie ma tych szybow. Po wojnie, 1945 (o ile sie nie myle) byla juz tylko jedna kopalnia, polaczono z Paryzem wszystkie szyby. Gołonoska Flora chyba jakos w latach szescdziesiatych zakonczyla wydobycie, co..?

I jestem świadomy, ze np. wlasnie w Dabrowie mieliśmy najgrubszy pokład węgla kamiennego w Europie (kiedys na swiecie), słynny 510, o miąższosci (wg roznych źródeł) między 24 a 30 m, w dodatku na powierzchni :wink: (Reden był kopalnią odkrywkową, rzecz niespotykana w gornictwie węgla kamiennego w Polsce).

Huta Bankowa powstała w 1834, kilkadziesiąt lat po rozpoczeciu eksploatacji węgla, ale od tego momentu to własnie ona była głownym zakladem miasta (niewykorzystywanym zreszta w pelni swych mocy produkcyjnych, chocby dlatego, ze dabrowskie kopalnie nie posiadaly w zlozach wegla koksującego i w zwiazku z kryzysami ekonomicznymi). To jej pracownicy m.in. walczyli pod czewonymi sztandarami :wink:

Tak, koniunktura się zmienia. Ale gdyby nie budowa HK Dąbrowa zapewne nadal liczylaby te 40 tys mieszkancow i konczyla sie na Granicznej. I byla miastem w powiecie będzińskim o powierzchni 30 - 40 km2. To nie epizod w historii miasta, ale fakt, który uczynil z tej miejscowosci miasto stutysieczne. I to wplywy za podatek gruntowy od Huty stanowią o budzecie miasta (w zeszlym roku 3 miejsce w kraju na mieszkanca?). Inna sprawa, ze przejadane na oswiate (skandal o ktorym ciągle cicho).

Jak wspomniałeś- przedwojenne korzenie rodziny. Ile dziś jest mieszkancow majacych swoje korzenie rodzinne tutaj tak daleko..? Kto z dzisiejszych mieszkancow pamieta biedaszyby z lat 30-tych na Podlesiu..? Doda nawet, ze Golonog w swej historii mial wiecej znanych z nazwy kopalni niz Dabrowa :wink: (niedawno wyszla taka ksiazeczka o historii kopalni w Zaglebiu Dabrowskim)

To moze jeszcze jeden zart;-) Do niedawna byliśmy miastem o największym zagęszczeniu sieci kolejowej;-) Dąbrowa Kolejowa :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post śro, 05 kwi 2006 - 14:52
Post #9


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Aha:) Sam przydomek "Górnicza" nie tyle od Dąbrowy powstał, co od gminy "Górnicza", powstałej w 1864, a obejmującej Dąbrowę z przyległymi górniczymi wioskami. Siedziba gminy w Dąbrowie (gdyz tu znajdował się Zarząd Górniczy)

1909 - oficjalne ustanowienie obecnej nazwy miejscowości - Dąbrowa Górnicza z połączenia nazw gminy Górnicza i silnie uprzemysłowionej wsi Dąbrowa Stara ( to ta wieś z Hutą Bankową :wink: ) Chociaż od 1903 nieoficjalnie już funkcjonowała dwuczłonowa nazwa.

Florę do Paryża jeszce przed 1914 włączono, no proszę;-)

A ile górniczych wiosek dziś jest w granicach administracyjnych :wink: ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post śro, 05 kwi 2006 - 17:24
Post #10


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



DG jeszcze tak na dobre i zupełnie nie odcięła się od górnictwa węgla kamiennego, bo na terenie miasta mamy taką firmę jak DAMEL.

"Początki przedsiębiorstwa "DAMEL" sięgają roku 1940. Powstały wtedy w Dąbrowie Górniczej niewielkie warsztaty remontowe, które w 1947 roku przejęły pomieszczenia po zlikwidowanej kopalni "FLORA". "DAMEL" zawsze związany był z górnictwem; początkowo pełnił funkcję branżowego zakładu wykonującego naprawy oraz remonty maszyn elektrycznych i aparatury sterowniczej, by w 1950 roku zyskać uprawnienia samodzielnego przedsiębiorstwa państwowego. Od 1956 roku jest największym w Polsce przedsiębiorstwem wykonującym remonty maszyn elektrycznych dla górnictwa.

Lata 1965 - 1970 to czas wdrażania planu rekonstrukcji technologiczno-organizacyjnej, obejmującego modernizacjś produkcji, wydajniejsze wykorzystanie urządzeń, wymianę parku maszynowego i wiele innych inicjatyw, mających na celu podniesienie poziomu produkcji i obniżenie jej kosztów. W jubileuszowym roku ćwierćwiecza firmy powstaje Dział Organizacji Produkcji, Dział Postępu Technicznego i Oddział Prototypów. Do użytku zostaje oddana hala stacji prób i Oddziału „REDEN” oraz hala przygotowania produkcji, w której znajduje się oddział demontażu, produkcji uzwojeń, Dział Głównego Mechanika i Biuro Techniczne.

W 1978 roku obok działalności remontowej "DAMEL" podjął produkcję specjalistycznych silników elektrycznych oraz aparatury sterowniczej, stosowanych w maszynach górniczych wytwarzanych przez producentów krajowych i zagranicznych.

W dniu 19 kwietnia 1999 roku Minister Skarbu Państwa skomercjalizował przedsiębiorstwo państwowe Przedsiębiorstwo Remontowo-Produkcyjne Górniczych Maszyn Elektrycznych "DAMEL" w Dąbrowie Górniczej przekształcając go w spółkę akcyjną, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, o nazwie Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych "DAMEL" Spółka Akcyjna.

23 grudnia 2003 roku Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych "DAMEL" S.A. została sprywatyzowana. Większościowym akcjonariuszem zostało konsorcjum tworzone przez dwie polskie firmy: Przedsiębiorstwo Komplementacji i Montażu Systemów Automatyki "Carboautomatyka" S.A.
z siedzibą w Tychach oraz Fabryka Taśm Transporterowych "Stomil-Wolbrom" S.A. z siedzibą w Wolbromiu."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dami7
post śro, 05 kwi 2006 - 17:46
Post #11


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 414
Dołączył: pią, 18 cze 04
Skąd: Miner's Oak Forest City
Nr użytkownika: 102
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(pulsatilla1214)
 Zadziwia mnie, ze w rozważaniach o Zagłebiu jakos zapominasz o Sosnowcu;-) :wink:


Nie zapominam. Po prostu wiem, że powiat Zagłębiowski z miastem powiatowym DG byłby dla Sosnowiczan nie do przyjęcia i raczej woleli by zachować dotychczasowy status.


--------------------
"Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy wątpliwości..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 05 kwi 2006 - 18:24
Post #12


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,128
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE(pulsatilla1214)
  I jestem świadomy, ze np. wlasnie w Dabrowie mieliśmy najgrubszy pokład węgla kamiennego w Europie (kiedys na swiecie), słynny 510, o miąższosci (wg roznych źródeł) między 24 a 30 m, w dodatku na powierzchni :wink: (Reden był kopalnią odkrywkową, rzecz niespotykana w gornictwie węgla kamiennego w Polsce).


tak jest :)
nie wiem czy jeszcze ktos o tym pamieta obecnych czasach, ale w dawnych dabrowski poklad wegla byl slynny w calym swiecie - wtedy gornicy na swiecie gdy trafiali na wyjatkowo gruby poklad wegla potocznie nazywali go "Reden", "o trafilismy na Reden" wink.gif

a kim byl Reden:
REDEN von Fryderyk Wilhelm
(07.031752 - 1815) - Urodzony w Hannowerze, zmarł w Buchwaldzie. Dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, jeden z inicjatorów industrializacyjnej polityki Prus na Górnym Śląsku, a następnie jej rozszerzenia na ziemie III zaboru. Założył pierwszą kopalnię węgla w Dąbrowie w roku 1796. Kopalnia ta posiadała najgrubszy, bo liczący 32 metry, pokład węgla na Górnym Sląsku. Od jego nazwiska nazwano jedną z dzielnic robotniczych w Dąbrowie, jak również wspomniany wcześniej pokład węgla.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 06 kwi 2006 - 22:47
Post #13


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Dejmon - ale czy w zakładzie wytwarzającym (remontującym) maszyny dla górnictwa pracują górnicy...?

Do niedawna istnialy również Dąbrowskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego (dłużej niż Paryż, co najmniej do 2000 r). Choć miały coś "węglowego" w nazwie :wink:

A górników mamy 8) "Dolomitowych" w kamieniołomie, "piaskowych", a dzięki koncesji niedługo nawet "nurkujących" biggrin.gif Są wspaniali i wszechstronni biggrin.gif Ludzie renesansu natchnieni nazwą miasta 8) Tylko co ma z nimi wspólnego morcinkowy Łysek :wink: ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 06 kwi 2006 - 23:28
Post #14


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Kontynuując poprzedni tok myslenia - a dlaczego nie Dąbrowa Piaskowa biggrin.gif ?

Olbrzymie pokłady piasków plejstoceńskich, liczne piaskownie zamienione w piękne i czyste jeziora z piaszczystymi plażami (Pogorię IV oszpecili tymi kamieniami bezmózgowcy).

Największy obszar piasków śródlądowych w Europie - Pustynia Błędowska, w związku z karczowaniem krzaków przez żołnierzy odzyskuje swój pustynny charakter i kto wie, być może stowarzyszenie "Polska Sahara" przy wsparciu Dąbrowy, Klucz przywróci występujące niegdyś fatamorgany laugh.gif Wielbłądy przemilczam :wink: Czekam na burze piaskowe ( a bywaly, bywały).


W okresie międzywojennym zachwycano się również wydmami w okolicach Babiej Ławy (dzisiejsze "Brzózki" w Gołonogu), jak wiemy piaszczysta Borowa Górka została sprzedana na rzecz Domu Chłopa :? W Ząbkowicach wydmy są porośnięte sosnowym lasem (prawie Kampinos :wink: )

A kopalniane pustki piaskiem podsadzkowym wypełnione :wink:

Z przyrodniczego punktu widzenia - w wielu miejscach można dostrzec kolorowe dywany piaskowych roślin, sine kepki kostrzewy, szczotlichy, naturalnych muraw piaszczystych miejsc. Najpiękniejsze wczesnym latem - różowe macierzankami, żółte rozchodnikiem, później upstrzone błękitnymi kulkami jasieńców.

"Bo fantazja, bo fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się , aby bawić się, aby bawić się na całego" 8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post pon, 10 kwi 2006 - 22:24
Post #15


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(pulsatilla1214)
(...) To moze jeszcze jeden zart;-) Do niedawna byliśmy miastem o największym zagęszczeniu sieci kolejowej;-) Dąbrowa Kolejowa :wink:

To nie jest żart. Kiedyś doliczyłem się bodaj 11 czy 13 stacji i przystanków kolejowych...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pon, 10 kwi 2006 - 22:28
Post #16


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Żartem była nazwa, nie fakt zagęszczenia laugh.gif . Na dziś już mniej torów - choćby zlikwidowana prastara kolej iwangorodzko-dąbrowska od Gołonoga w strone Huty, czy zdjęte tory od dawnej stacji na Piekle (od lat nie istnieje) także w strone DG Huty Katowice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek
post wto, 11 kwi 2006 - 16:38
Post #17


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,266
Dołączył: pon, 03 lis 03
Nr użytkownika: 32
Płeć: Mężczyzna



Dlaczego nie "Rozowa Dabrowa" ? laugh.gif Oczywiscie zartuje.

Ja bylbym za tym aby nie dodawac do nazwy Dabrowa drugiego czlona w stylu Hutnicza, Gornicza itd. Moze co bedzie jak za x lat nie bedzie zadnej huty w nasym miescie, a bedzie np. fabryka telewizorow, czy tym podobna inwestycja?

Ja proponuje ze wzgledu na czesc obecnego prezydenta kraju, jak i naszego miasta nazwac ja poprostu "Moherowa Dabrowa" laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post wto, 11 kwi 2006 - 17:55
Post #18


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



Tak mi chodzi po głowie - Dąbrowa Talkowska - dla upamiętnienia faktu, że nasze miasto zostało uratowane przed dewastacją i zniszczeniem za kadencji Jerzego Talkowskiego laugh.gif laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post wto, 11 kwi 2006 - 18:28
Post #19


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



Ja to skomentuję tak:

Nazwa bowiem to nazwa - jest jaka jest ale jest, że tak powiem i świadczy o tradycji miasta, o historii a także jako tako jest kojarzona w kraju i żadnego rebrandingu mi tu proszę nie robić.
Bo to tak jakby zmieniać nazwę Krakowa, bo Kraka nikt tam dawno nie widział [a'propos - można jeszcze zmienić Nową Hutę - przecież już ona nie taka nowa] albo Jeleniej Góry, bo jelenie nie biegają po ulicach :twisted:

A jak zmieniać to już lepiej na coś w stylu Oakland [oak - ang. dąb] łącząc zmianę z przenosinami do USA - przynajmniej paliwo z tego potanieje tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post wto, 11 kwi 2006 - 19:13
Post #20


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Gratuluję znajomości angielskiego, azaliż "rebranding" nam się nie marzy.

Właśnie ze względu na kojarzenie "jako tako nazwy w kraju" dyskusja podjęta, a raczej skojarzenia "tak, a nie inaczej" z niej wynikające. Błędne.

Co do Krakowa, to chyba nikt Kraka na ulicach nie widział, nie tylko "ostatnio" laugh.gif Zaś sam książę Krak może był czeskim księciem, a nie polskim (czeski Krok). Syn Kraka zabił smoka, taaak, wierzmy Kadłubkowi prawdomównemu i religijnemu 8) Co pasowałoby historycznie, Państwo Wiślan było częścią Państwa Wielkomorawskiego w zamierzchłych dziejach.
A Nowa Huta gdyby jeszcze miała prawa miejskie pewnie by przy nazwie pozostała, tak jak 750-letni Nowy Sącz czy równie stary Nowy Korczyn.

Gdyż przymiotnik "nowy" niesie inne skojarzenia niż "górniczy". Z pewnością o zabarwieniu nie tak pejoratywnym.

Jelenia Góra jest kalką niemieckiego Hirschberg w tłumaczniu dosłownym, podobnie jak wiele miast na "ziemiach odzyskanych". I nie pisałbym z taką pewnością, ze jeleni nie uświadczysz :wink: W granicach administracyjnych sudeckich borów dostatek:) Zapraszam na rykowiska :10: Zwierzątko całkiem częste w tych okolicach :wink:

I choćby nazwa Jeleniej przez wieki różnie była zapisywana. Ujęcie "Górniczej" niewiele by zmieniło. Przydomek górniczy wprowadzono, by odróżnić Dąbrowe od innych wiosek ( bardzo częsta nazwa), najblizsza kilka km na południe między Sosnowcem a Jaworznem. Dziś ten wymog (odróżnienia) z racji wielkości miasta nie jest konieczny.

A Wera cudowna laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: poniedziałek, 27 maja 2024 - 03:52
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza