IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

4 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sacrum, Miejsca kultu i wydarzenia
Zibar
post śro, 08 sie 2007 - 07:28
Post #1


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaNie ma na forum oddzielnego tematu dotyczącego tych zagadnień, a pojedyńcze informacje pojawiają się w różnych tematach, zakładam więc taki temat. Przecież w tej dziedzinie maiasta dzieje się naprawdę dużo.

QUOTE
Pieniądze przeznaczone na ratowanie zabytków architektury sakralnej znów nie zostaną wydane
03.08.2007
Rada Miejska przyjęła ostatnio kolejną już uchwałę w sprawie przekazania dotacji dla kościoła pod wezwaniem św. Antoniego w Gołonogu oraz bazyliki pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w centrum miasta.

Wydawało się, że tym razem zakres prac i konkretne zapisy we wnioskach będą się nareszcie zgadzać i modernizacja ruszy pełną parą.

Po raz kolejny okazało się jednak, że z pieniędzy nie skorzysta ani jedna parafia, bo nie dość, że nie da się z nich rozliczyć do końca tego roku, to jeszcze poszczególne etapy remontów pokrywają się ze wsparciem, jakiego zamierza udzielić dąbrowskiej bazylice śląski wojewódzki konserwator zabytków.

Kościół św. Antoniego miał dostać z miejskiego budżetu ponad 186 tys. zł na remont elewacji, dachu, konserwację drzwi zewnętrznych, izolacji pionowej oraz wymianę schodów betonowych na schody z kamienia. Okazało się jednak, że tak wielu prac nie da się wykonać do końca roku, ani wprowadzić zmian w złożonym wniosku.

- Księża zrezygnowali z tej dotacji. Wniosek na ten rok trzeba było bowiem złożyć do 20 października 2006 roku. Potem okazało się, że w kościele chcieli wykonać nową posadzkę, a na to nie było z kolei zgody konserwatora zabytków - tłumaczy Wojciech Sobczyk, naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki UM.

Podobna sytuacja jest w bazylice, która "dostała" ponad 186 tys. zł. Ta kwota to 35 procent wartości całego zadania, na które składają się m.in. konserwacja większej części elewacji i wieży północnej.


- Przy tak szerokim wachlarzu robót, jakie miałyby zostać sfinansowane z tej dotacji, nie da się jej po prostu wykorzystać. To, co mamy, zaplanowane do zrobienia w cyklu czteroletnim, musiałbym zrobić w rok i jeszcze się z tych pieniędzy dokładnie rozliczyć. Problem polega na tym, że miasto nie konsultuje z urzędem konserwatorskim, jakie prace muszą być wykonane najpierw i na które jest zgoda. Przecież można zmienić zapisy w uchwale - podkreśla ks. Andrzej Stasiak, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej. - Z własnych funduszy odremontowaliśmy transept wraz z odnowieniem ołtarza, trwa remont dachu i wieży północnej, która jest w opłakanym stanie. Tutaj liczymy na wsparcie milionem złotych z budżetu centralnego, a 200 tysięcy będziemy musieli dołożyć sami.

Brak konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków sprawił, że bazylika i tak nie dostałaby jednak obiecanych 186 tys. zł.

- Przepisy są takie, że dotacja od konserwatora zabytków nie może pokrywać się z zadaniami, które są ujęte we wniosku złożonym do gminy. Te zadania się dublują i faktycznie powstaje problem - mówi naczelnik Sobczyk. Wiele wskazuje więc na to, że inicjatywa radnych, którzy zabiegali o regulamin przyznawania dotacji na zabytki, a potem konkretne pieniądze na ich ratowanie znów nie doczeka się szczęśliwego zakończenia.

Zyskała tylko św. Katarzyna

Na liście obiektów sakralnych, które mają wartość zabytkową, w Dąbrowie Górniczej znajduje się tylko pięć świątyń. Są to: sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej, kościół pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Gołonogu, kaplica św. Katarzyny w Ujejscu, kaplica w Trzebiesławicach oraz Pałac Kultury Zagłębia. Dotychczas jedna dotacja (w wysokości 14 tys. zł) została tylko wykorzystana na konserwację techniczno-estetyczną ołtarza barokowego z połowy XVIII wieku w kaplicy Św. Katarzyny w Ujejscu. Kaplica jest jedynym obiektem architektury drewnianej wpisanym do rejestru zabytków miasta i cennym przykładem miejscowej sztuki sakralnej. Poprzednie lokalne władze zabiegały, by wśród zabytków znalazł się także pałac zarządu Zakładów Tworzyw Sztucznych ERG w Ząbkowicach, wybudowany w stylu neogotyckim, a także budynek o strukturze drewnianej, który także znajduje się w Ząbkowicach, a obecnie jest własnością PKP.

Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni
Zobacz: Poprzedni | Wszystkie | Następny


Ze strony UM

QUOTE
Pielgrzymi na drogach
[2007-08-07 13:02:36]

8 sierpnia przez Dąbrowę Górniczą przejdzie pielgrzymka zmierzająca z Sosnowca na Jasną Górę. Pielgrzymi wejdą do Dąbrowy od strony Będzina, ulicą Sobieskiego ok. godz. 11.

Następnie ulicami: Królowej Jadwigi, ks. Augustynika, Poniatowskiego, Kraszewskiego, 9 - go Maja, Graniczną, al. Zagłębia Dąbrowskiego i 1000-lecia, ok. godz. 12 dotrą na teren Zespołu Szkół Plastycznych. Stamtąd po odpoczynku, ok. godz. 12.40 wyruszą w dalszą trasę.

Dalej pielgrzymka przejdzie przez ulice: Kosmonautów, Kasprzaka, Piłsudskiego, Tworzeń, Roździeńskiego, Ząbkowicka, Łaskowa, Łazy Błędowskie, Żołnierska. Na obrzeża miasta, przy granicy z gminą Klucze pielgrzymi dotrą ok. godz. 18.

Kierowcy na trasie przemarszu pontników mogą napotkać utrudnienia w ruchu.
info


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post śro, 22 sie 2007 - 08:40
Post #2


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaZe strony UM.

QUOTE
Jaka byłaś Dąbrowo?

Zapraszamy na wystawę do Bazyliki Najświętszej Marii Panny!

Poznawanie przeszłości miasta, w którym się urodziło, wychowało jest z całą pewnością fascynującą przygodą. Wszyscy mieszkańcy znają Dąbrowę, wiedzą jak trafić w określone miejsce, gdzie znajduje się konkretna ulica. Jednak czy poznaliby miasto, gdyby w cudowny sposób zostaliby przeniesieni w czasie?

Warto się o tym przekonać i spojrzeć na Dąbrowę Górniczą oczami naszych babć i dziadków. Doskonałą ku temu okazją będzie wystawa nosząca tytuł „Historia miasta od starej Dąbrowy do Dąbrowy Górniczej. Otwarcie ekspozycji nastąpiło w niedzielę, 19 sierpnia w Bazylice Najświętszej Marii Panny. – Dokładniej wystawę można oglądać w najstarszej części kościoła, która przed jego wybudowaniem była osobną świątynią pod wezwaniem św. Aleksandra- tłumaczy Katarzyna Sobota z Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, jedna z kuratorek ekspozycji.

Wystawa będzie miała charakter historyczno-etnograficzny. -Warto pójść obejrzeć prezentowane przedmioty, choćby z tego względu, że na co dzień są one przechowywane w muzealnych archiwach i magazynach- zachęca Sobota.

Podejrzeć świat sprzed kilkudziesięciu lat można będzie do końca września.

Monika Łysek


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post śro, 12 wrz 2007 - 19:38
Post #3


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaZe strony UM
QUOTE
Pamiętając o zamordowanych przez NKWD

16 września w dąbrowskiej "Bazylice" Matki Boskiej Anielskiej, odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej policjantów z Zagłębia Dąbrowskiego, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.00. Następnie przybyli goście oraz wierni będą uczestniczyć we mszy świętej. Po jej zakończeniu biskup Adam Śmigielski dokona poświęcenia tablicy upamiętniającej śmierć policjantów. Po złożeniu kwiatów pod pamiątkową płytą, odbędzie się apel poległych.

Dzięki obecności Kompanii Honorowej Policji i Orkiestry Policyjnej, cała uroczystość nabierze odświętnego i podniosłego charakteru. Wyjątkowe wydarzenie uświetni występ artystyczny uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego

ml


Ze strony diecezji sosnowieckiej.

QUOTE
W Dąbrowie Górniczej pamiętają o Katyniu
Autor: ks. Tomasz Zmarzły
06.09.2007.
Nie da się wykreślić z historii naszego narodu i z serc tysięcy poszkodowanych, którzy stracili swoich najbliższych, takich wydarzeń jak te w Katyniu.

Ponad 60 lat temu na rozkaz Józefa Stalina komuniści radzieccy zamordowali około 22 tysięcy polskich oficerów, lekarzy, urzędników, nauczycieli, inżynierów, dziennikarzy i księży. Zabijali strzałem w tył głowy po kilkaset ludzi dziennie a potem wrzucali ich ciała do zbiorowych mogił.

Prawda o katyńskiej zbrodni przez wiele lat była zatajana i fałszowana. Polacy jednak o tym, co się wydarzyło nie zapomnieli i nie chcą zapomnieć. W tym roku na bilbordach zobaczymy plakaty przypominające to wydarzenie. W radio i telewizji z pewnością o tym będą audycje, a do kin trafi film pod tytułem „Katyń”. W sercu Zagłębia w dąbrowskiej bazylice NMP Anielskiej w 67 rocznicę męczeńskiej śmierci polskich policjantów w sowieckich obozach zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca wszystkich pomordowanych z terenu miasta i regionu. Prawda o sześciu tysiącach funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, przetrzymywanych od jesieni 1939 r. w obozie wojennym w Ostaszkowie, a potem zamordowanych przez NKWD w Twerze i pogrzebanych w 25 dołach w lesie niedaleko wsi Miednoje nie może być zapomniana.

Uroczystości w Sanktuarium NMP Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia rozpoczną się 16 września 2007 r. o godz. 14.00 Mszą św., poświęceniem pamiątkowej tablicy i odczytaniem Apelu Poległych. Wydarzenie uświetni Kompania Honorowa oraz Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Zapraszamy do udziału wszystkich, szczególnie młodzież i dzieci, by historia naszego kraju i bohaterska postawa wielu ludzi, którzy oddali życie dla Ojczyzny nie została zapomniana i zatarta przez uciekający czas.

ks. Tomasz Zmarzły


Ten post edytował Zibar śro, 12 wrz 2007 - 19:58


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post śro, 12 wrz 2007 - 22:09
Post #4


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,148
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobietaa tego wcześniej nie czytałem tongue.gif cytat z pierwszego postu w temacie biggrin.gif

"Na li¶cie obiektów sakralnych, które maj± warto¶ć zabytkow±, w D±browie Górniczej znajduje się tylko pięć ¶wi±tyń. S± to: (...)oraz Pałac Kultury Zagłębia"

PKZ świątynią socrealizmu cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post śro, 26 wrz 2007 - 09:57
Post #5


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaQUOTE
Uczcili pamięć pomordowanych policjantów w sowieckich obozach


Maria Nowak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodziny Policyjnej 1939, oddziału Śląska i Zagłębia, nie kryła wzruszenia podczas odsłaniania tablicy upamiętniająca pomordowanych w sowieckich obozach policjantów z Dąbrowy Górniczej i okolic.

Ustalone nazwiska pomordowanych z Dąbrowy Górniczej to: Jan Cieślik, Stanisław Dziewięcki, Mieczysław Janiszewski, Stanisław Kalaga, Aleksander Kozłowski, Ignacy Maciejewski, Piotr Małecki, Franciszek Morawiec, Roman Osiński, Władysław Pluciński, Franciszek Sałaciński, Antoni Spadło, Franciszek Szygalski i Józef Zatorski.

Tablica została odsłonięta w bazylice NMP Anielskiej w 67. rocznicę ich męczeńskiej śmierci.

Dla mnie każde takie miejsce jest święte. Bo mówi o martyrologii policjantów. Zginęli dlatego, że byli stróżami prawa, bestialsko zamordowani przez NKWD, tylko dlatego, że byli Polakami. Płyt i tablic, upamiętniających to ludobójstwo nigdy nie jest za wiele - mówi pani Maria.

Sama była w Miednoje, widziała mogiły pomordowanych. - To trzeba zobaczyć, żeby do końca zrozumieć bezmiar tej zbrodni. Tam... nawet nie da się modlić. Takie jest to przerażające - wspomina.

Z męczeństwem policjantów jest związana przez ojca, Józefa Skuzę, który pracował jako starszy posterunkowy w Wojkowicach. Zginął w Miednoje.

- Mimo to, w takich sytuacjach, kiedy składamy kwiaty i oddajemy im hołd, czuję się lepiej. Może dlatego, że nie jestem sama. Wiele tu córek i synów tamtych policjantów. Jesteśmy rodziną, spięci klamrą mordu katyńskiego - mówi pani Maria.

Pomysł na tablicę wyszedł od księdza Andrzeja Stasiaka, proboszcza bazyliki. W skład komitetu założycielskiego weszli oprócz niego phm Kazimierz Kalaga i Iwona Sułkowska, wnuczka policjanta II RP z Dąbrowy Górniczej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, następnie została poświęcona pamiątkowa tablica i odczytany apel poległych. Podczas uroczystości wystąpiła kompania honorowa oraz Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Iwona Sułkowska, mieszkanka Dąbrowy Górniczej, odsłaniała tablice razem z Wandą Koba, wnuczką Ignacego Maciejewskiego, komendanta posterunku Policji Państwowej w Gołonogu.

- Mój ojciec był więźniem w Ostaszkowie, zamordowany został w Kalininie, dzisiaj Twer, i pochowany w Miednoje. Od kilku lat działam w Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich. Cieszę się, że coraz głośniej i śmielej mówi się o tej zbrodni. Ważne jest, aby oficjalnie uznawać ją za ludobójstwo. Bo jak inaczej to nazwać? Jak nazwać strzał w tył głowy?! - pyta Wanda Koba.

Pani Wanda bardzo chce zobaczyć film Andrzeja Wajdy "Katyń". Chce, ale się boi. - Nie wiem, czy dam radę. Za dużo osobistych emocji - przyznaje.

Magdalena Nowacka - Dziennik Zachodni


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post pią, 12 paź 2007 - 11:26
Post #6


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduCYTAT


Zabytki w potrzebie

Po kilku miesiącach uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad udzielania dotacji na remonty zabytków wpisanych do rejestru doczeka się realizacji. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Anielskiej sporo zyska. Tym razem ustalono już wszystkie szczegóły dotacji.

Dzięki temu pomoc z miejskiej kasy nie będzie się już pokrywała ze wsparciem, jakie na ratowanie tego wyjątkowego obiektu przekazał wojewódzki konserwator zabytków.

Jeszcze w tym roku gmina ma sfinansować prace przy renowacji bazyliki, które zostały zaplanowane i wykonane zgodnie z harmonogramem.
Są wśród nich m.in. konserwacja techniczno-estetyczna elewacji zachodniej, pomiędzy wieżą główną i północną, czyszczenie elewacji ceglanej pomiędzy więżą główną i południową, konserwacja elewacji południowej, wraz z wymianą elementów kamiennych i fryzu ceramicznego. Dotacja ma wynieść ponad 190 tys. zł. Wcześniej problemem było dofinansowanie (prawie 1 mln zł) od wojewódzkiego konserwatora, bo ta kwota łącznie z pieniędzmi z budżetu miasta przekraczała sto procent kosztów planowanego zadania. To zaś, było zdaniem urzędników, niezgodne z przepisami. Teraz inwestycje te zostały rozdzielone.

- Cały czas ratujemy bazylikę, wycięliśmy ostatnio stare fugi, wymieniliśmy wypadające cegły na nowe i sprowadziliśmy jedyny w naszym kraju sprzęt do czyszczenia elewacji. Wymienione zostały także stare, zmurszałe okna w wieży. Przede wszystkim musimy jednak zabezpieczyć dach przed przeciekaniem - wylicza Andrzej Stasiak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

Na razie nikt nie chce jednak zapeszać, bo przymiarek do przekazania dotacji z magistratu było już kilka i nic z tego nie wychodziło.

- Jak podpiszemy umowę, to wszystko będzie pewne. Na razie pracują nad nią prawnicy - podkreśla proboszcz Stasiak.

Władze miasta są jednak przekonane, że żadnych kłopotów już nie będzie.

- Umowę sfinalizujemy w przyszłym tygodniu. Wtedy parafia będzie mogła przedstawić do rozliczenia faktury i protokoły odbioru zrealizowanych prac, a my przekażemy pieniądze na ich pokrycie. Wszystko jest już załatwione - zapewnia Wojciech Sobczyk, naczelnik wydziału architektury i urbanistyki UM.

Rada Miejska przyznała także w uchwale 180 tys. zł dla parafii pod wezwaniem św. Antoniego w Gołonogu, m.in. na remont elewacji zewnętrznych, dachu, drzwi zewnętrznych oraz wymianę schodów betonowych na schody z kamienia. Ojcowie franciszkanie wleliby jednak przeznaczyć tę kwotę na wymianę starej posadzki w kościele.

- To jest problem, który staramy się rozwiązać, bo nie ma na razie zgody konserwatora zabytków na taką wymianę - tłumaczy naczelnik Sobczyk.

By kolejny rok nie został stracony wnioski o przyznanie dotacji na ratowanie zabytków z przyszłorocznego budżetu gminy mogą być składane do 15 grudnia.

Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni
www.dabrowa.naszemiasto.pl


Ten post edytował kwintosz pią, 12 paź 2007 - 11:26


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post wto, 16 paź 2007 - 08:46
Post #7


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Dzień Papieski w diecezji sosnowieckiej

Modlitwa na Placu Papieskim, zbiórka publiczna z udziałem setek wolontariuszy, wieczornice i koncerty złożą się na obchody Dnia Papieskiego w diecezji sosnowieckiej. Wszystkie parafie przeprowadzą też na terenie kościołów zbiórkę na fundusz stypendialny.

Mieszkańcy Sosnowca, a zwłaszcza jego dzielnic: Zagórza, Klimontowa i Środuli spotkają się 16 października (wtorek) na Palcu Papieskim, w miejscu, gdzie z wiernymi modlił się Jan Paweł II w 1993 roku. Ks. Tadeusz Kamiński razem z miejscowymi duszpasterzami zapraszają na różaniec w intencji Jana Pawła II o szybką beatyfikację i kanonizację. Rozważania różańcowe poprowadzi ks. Tadeusz Grodek. Organizatorzy proszą, aby na modlitwę przynieść znicze, które później zostaną złożone pod pomnikiem Papieża Polaka. Początek spotkania na Placu Papieskim 16 października o godz. 19.00.

W tym roku po raz trzeci w diecezji sosnowieckiej z okazji VII Dnia Papieskiego odbędzie się zbiórka na fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia, która będzie przebiegała dwutorowo: jako zbiórka kościelna  prowadzona we wszystkich parafiach w całej Polsce i jako zbiórka publiczna  prowadzona jako kwesta uliczna w porozumieniu z MSWiA. - Wolontariusze udadzą się ze specjalnymi, zabezpieczonymi przed otwarciem puszkami, aby zbierać fundusze w miejscach publicznych: na ulicach, dworcach i przy centrach handlowych  opowiada koordynator akcji ks. Michał Borda. Wolontariuszy będzie można spotkać m.in. w Sosnowcu, Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Czeladzi, Jaworznie, Siewierzu i w Olkuszu. Zebrane środki zostaną w całości przesłane do Warszawy, do centrali fundacji, która zajmuje się ich rozdziałem.

W Będzinie główne uroczystości z okazji Dnia Papieskiego odbędą się w niedzielę, 14 października w kościele Świętej Trójcy w Będzinie przy ul. Plebańskiej 2a. Msza święta o rychłą kanonizację Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 9.00, tuż po niej odbędzie się koncert Pamiętamy o Tobie Ojcze Święty Janie Pawle II w wykonaniu Rodzinnej Kapeli Bugajskich z Kęt (laureata IX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek). Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pontyfikat Ojca Świętego o godz. 10.30. 21 października 2007 r. o godz. 16.00 w pałacu Mieroszewskich w Będzinie odbędzie się koncert Wielcy Polacy dla Papieża  Polaka w wykonaniu kwartetu smyczkowego A. Quartet.

Młodzież z Dąbrowy Górniczej w ramach zbiórki na rzecz fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia sprzedawać będzie pod raz drugi specjalne precle, Anielskie Serca. - Pomysł na precle w kształcie serca zrodził się już rok temu, czego wyrazem była bardzo owocna akcja uświetniająca Dzień Papieski. Tym razem nie może być inaczej. Jak Wadowice mają Papieskie Kremówki, tak Dąbrowa Górnicza Papieskie Anielskie Serca. Serce wyraża naszą miłość do osoby kochanej i szanowanej, a taką jest Jan Paweł II  opowiada ks. Tomasz Zmarzły. Anielskie Serca będzie można nabyć 14 czerwca przed sanktuarium Matki Bożej Anielskiej. W tym samym kościele o godz. 17.00 odbędzie się koncert w wykonaniu artystów Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej z Dąbrowy Górniczej. Przygotowywana jest również wystawa Kwiatki Jana Pawła II.

Wieczór Modlitw ku czci Sługi Bożego Jana Pawła II przygotowuje w kościele św. Tomasza w Sosnowcu Pogoni młodzież z Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Sosnowcu. w programie: utwory instrumentalne, kanony Taize, słowa Jana Pawła II do młodzieży. Początek 16 października o godz. 19.00.

źródło: kjk (KAI)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post pią, 19 paź 2007 - 08:09
Post #8


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Dąbrowa Górnicza: anielsko i papiesko

Tegoroczny VII Dzień Papieski przeżywany był pod hasłem „Jan Paweł II - Obrońca godności człowieka” i skupiał uwagę na czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Już po raz drugi Dąbrowa Górnicza, a w sposób wyjątkowy Sanktuarium NMP Anielskiej promieniowało miłością do Sługi Bożego Jana Pawła II, a dokładnie Anielskimi Papieskimi Sercami, które rozprowadzane przez grupę „Młodzieży Jana Pawła II” wsparły fundusz stypendialny fundacji Nowego Tysiąclecia.


Znak serca wyraża naszą miłość do osoby kochanej i szanowanej. Wspierając tę inicjatywę dąbrowskiego sanktuarium pomogło otworzyć serce wielu ludzi nie tylko dla Ojca św., ale także dla każdego człowieka, szczególnie tego, który żyje niegodnie i nie ma środków do normalnego funkcjonowania.


Przez całą niedzielę młodzież rozprowadziła ok. 2000 precli, które upiekły dwie piekarnie z Sosnowca-Zagórza i Będzina-Syberki. Nie zabrakło w tym dniu także innych okazji, by uczcić Jana Pawła II. W bazylice można było obejrzeć okolicznościową wystawę „Kwiatki Jana Pawła II”, a o godz. 17.00 wysłuchać koncertu zorganizowanego przy współudziale Sanktuarium i Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej z Dąbrowy Górniczej.


Jan Paweł II jeszcze jako metropolita krakowski Karol Wojtyła pielgrzymował do dąbrowskiego sanktuarium i wraz z Prymasem Tysiąclecia ukoronował cudowną figurę NMP Anielskiej w 1968 roku. Patrząc na ten zagłębiowski region wołał: „tu wszystko dźwiga się ku Ojcu, i to co na ziemi, i to co pod ziemią…”. Dzień Papieski był szczególną okazją , gdzie mogliśmy wznieść się bliżej Boga i oddając szacunek Janowi Pawłowi II – obrońcy godności człowieka – bardziej ukochać bliźniego.

ks. Tomasz Zmarzły


CYTAT
Sanktuarium ma stronę
Redaktor: ks. Jarosław Kwiecień

Dąbrowska bazylika Matki Bożej Anielskiej dorobiła się swojego miejsca w internecie. Jak poinformował nas ks. Andrzej Stasiak, o bazylice można poczytać, wpisując w przeglądarkę internetową adres: www.nmpanielska.pl


Ten post edytował Zibar pią, 19 paź 2007 - 08:21


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
michu
post pią, 19 paź 2007 - 08:59
Post #9


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 265
Dołączył: czw, 19 paź 06
Nr użytkownika: 239wchodziłem na stronę i fajnie , że jest.
Tylko dlaczego w dziale galeria są wymieszane zdjęcia Bazyliki z kościołem św Antoniego z Gołonoga?????
http://www.nmpanielska.pl/index.html?gal_i...&lang_id=PL
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post wto, 23 paź 2007 - 08:21
Post #10


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Kustosz Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej w roku jubileuszu 50-lecia ogłoszenia NMP Anielskiej Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia zaprasza do udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Członków Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego do tronu Matki Zagłębia Pani Anielskiej.
Odbędzie się ona 27 października 2007 roku (sobota) w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ul. Królowej Jadwigi 17

W programie spotkania:

10.00 - Msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp Adama Śmigielskiego SDB w intencji Obrony Życia
11.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
11.30 – Konferencja O. Stanisława Jarosza OSPPE (Krajowego Opiekuna Ruchu Duchowej Adopcji)
12.00 – Otwarcie wystawy Fundacji Pro „Wybierz życie” (plac przy bazylice)

Drodzy Pielgrzymi!

W Domu Matki każdy i o każdej porze ma swoje miejsce. Do przebywania przy Sercu Matki każdy ma prawo i powinien je sobie coraz bardziej uświadomić i z niego jak najczęściej korzystać. Szczególne zaś prawo do Jej macierzyńskiego serca mają Obrońcy Życia. Maryja jest bowiem dla każdego żywym wzorem świętości i godności człowieka. Otoczona chórami anielskimi, wyprasza u Swojego Syna moc bycia ludźmi pięknymi wewnętrznie i pełnymi dobroci dla wszystkich. Dlatego nie może zabraknąć w dniu pielgrzymki osób, dla których ta sprawa jest droga sercu. Wspólna modlitwa z pewnością przyczyni się do większej chwały Pana Boga, który udzieli łaski by być silnym i wytrwać w złożonych postanowieniach i głoszeniu świętego prawa życia, które jest nadzieją dla świata!

serdecznie zapraszam
ks. kan. Andrzej Stasiak
kustosz


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post pon, 29 paź 2007 - 07:16
Post #11


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Wybierz Życie! - słynna wystawa dotarła do Dąbrowy Górniczej

Pod hasłem „Wybierz Życie” przed bazyliką NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej można oglądać uliczną wystawę antyaborcyjną. Na 14 dużych planszach przedstawiono fotografie usuniętych w wyniku aborcji ludzkich płodów zestawione m.in. ze zdjęciami ofiar wojennych. Ze względu na drastyczność przedstawionych fotografii wystawa wywołała kontrowersje oraz stała się przedmiotem dochodzeń prokuratorskich i procesów sądowych. Organizatorem wystawy w Polsce jest Fundacja Pro, której prezesem jest Łukasz Wróbel, student nauk politycznych w warszawskim Collegium Civitas.Zaproszenie wystawy było elementem uświetniającym Diecezjalną Pielgrzymkę Członków Duchowej Adopcji Dzieci Poczętych do tronu Pani Anielskiej – Matki Zagłębia. Wedle zamysłu organizatorów przedsięwzięcia - oprócz spotkania, modlitwy - wystawa przedłuża świadomość stawania w obronie najwyższych wartości oraz pogłębia zadania jakie musimy podjąć, w trosce o życie. „Porażająca dosłowność, bez niedomówień” – tak można opisać i zobrazować zjawisko aborcji, co znajduje wyraz na prezentowanej ulicznej wystawie. W sercu wielu ludzi może wywołać różnorodne uczucia. Prawda jednak zawsze pozostaje prawdą i nie można od niej uciekać! Co roku w wyniku aborcji na całym świecie zabijane jest około 53 miliony dzieci. Zbrodnia dokonywana jest legalnie, nielegalnie, z woli rodziców i pod przymusem państwa, na dziesiątki sposobów i z setek przyczyn. Za każdym razem kończy się jednak tym samym - śmiercią dziecka. Każdy z nas tworzy społeczeństwo, które może stać się przyjazne kobiecie i dziecku. Możemy również odwrócić się od nich.
Zapomnieć o godności człowieka i jego podstawowym prawie, jakim jest prawo do życia, budując w ten sposób „Cywilizację Śmierci”. Prezentowana przy okazji pielgrzymki wystawa ma jasny przekaz: aborcja jest złem! Takim samym złem jak inne zbrodnie!”.Sługa Boży Jan Paweł II - Obrońca Godności Człowieka, niestrudzenie stawał w obronie Życia i wołał: „Umiłowani Bracia i Siostry, bądźcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Do wszystkich ludzi, nie wyłączając nikogo. Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam (…) „naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. [Wierzcie, że nie było mi łatwo to powiedzieć. Nie było mi łatwo powiedzieć to z myślą o moim narodzie, bo ja pragnę dla niego przyszłości, wspaniałej przyszłości]. Potrzebna jest więc powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Dlatego tak ważne jest budowanie „kultury życia”. (…) Brońcie dalej życia! Jest to wasz wielki wkład w budowanie cywilizacji miłości. Niech szeregi obrońców życia wciąż rosną. Nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo i misja, jakie Opatrzność wam powierzyła. Niech Bóg, od którego pochodzi wszelkie życie, błogosławi wam!”.Życie jest najpiękniejszym darem Boga, a miarą cywilizacji - miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury - jest jej stosunek do życia. W Dąbrowie Górniczej przy sercu Matki wraz bp. Adamem Śmigielskim SDB oraz z Krajowym Duszpasterzem Duchowej Adopcji O. Stanisławem Jaroszem, paulinem z Jasnej Góry i wszystkimi, którzy podjęli się tego pięknego dzieła modlitwy w intencji nienarodzonych jeszcze raz dano wyraz wierności nauczaniu papieża, jak również wierności Świętemu Prawu Życia.

ks. Tomasz Zmarzły


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian22
post czw, 15 lis 2007 - 20:19
Post #12


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,688
Dołączył: śro, 16 lis 05
Skąd: Gołonóg(czasami) Katowice (na stałe)
Nr użytkownika: 169
Płeć: Mężczyzna
GG: 4013457 status gadu-gaduZdjęcia dość drastyczne - sam temat - to temat bez konca i nawet niema co pisac, kazdy ma swoje zdanie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post wto, 20 lis 2007 - 07:32
Post #13


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Festyn Caritas "Nie jesteś sam"
Autor: Weronika Różycka
17.11.2007.

6 października na placu przy al. Zwycięstwa 6 odbył się festyn integracyjny „Nie jesteś sam”, w trakcie którego przeprowadzona była kwesta na rzecz Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Organizatorami festynu była Caritas Diecezji Sosnowieckiej i Marszałek Województwa Śląskiego, a partnerami imprezy Urząd Miejski, Pałac Kultury Zagłębia, Dom Kultury w Ząbkowicach, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Zespół Szkół Ekonomicznych.


za strona DS


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post wto, 11 gru 2007 - 06:58
Post #14


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Konkurs szopek - zaproszenie

14 grudnia 2007 r. o godz. 13:00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się finał 8 edycji konkursu "Szopka Bożonarodzeniowa", połączony z wystawą i aukcją prac. Organizatorami konkursu są: Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej oraz Wydział Katechetyczny. Honorowy patronat sprawują: Biskup Sosnowiecki i Prezydent Dąbrowy Górniczej. Zapraszam.

T. Ciesielska


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post wto, 18 gru 2007 - 09:37
Post #15


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaZe strony DS
CYTAT
Już po raz siódmy, w Święta Bożego Narodzenia, Wspólnota Franciszkańska, na placu kościelnym, przy Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej — Gołonogu organizuje „Żywą Szopkę”. Tradycja „Żywej Szopki” sięga XIII wieku. Po raz pierwszy stworzył ją św. Franciszek z Asyżu, założyciel naszego Zakonu, w 1223 roku w miejscowości Greccio we Włoszech. Biedaczyna z Asyżu pragnął ukazać prawdziwe misterium, w którym miejsce znalazło się tak dla ludzi jak i zwierząt. Stworzenie prawdziwego Bożonarodzeniowego klimatu pomogło zrozumieć ludziom współczesnym św. Franciszkowi, jak został przyjęty Chrystus, jako Niewinna Dziecina na ziemi.
I my dzisiaj, chociaż żyjemy w zupełnie innym świecie niż św. Franciszek, pragniemy współuczestniczyć w tej tajemnicy Bożego Narodzenia. Ta szczególna chwila przeżyta we wspólnocie Kościoła, przy śpiewie kolęd i pastorałek w otoczeniu zwierząt pomaga nam lepiej odkryć ten szczególny czas Narodzenia Pańskiego. Obecnie w wielu miejscach naszego kraju organizowane są radosne spotkania przy „Żywej Szopce”. Czy to w Krakowie, Częstochowie, Katowicach — Panewnikach, wszędzie spotykamy tego samego Jezusa, który cieszy się, że i my chcemy uczestniczyć w tym niecodziennym zgromadzeniu przeżywając radość z Jego przyjścia na ziemię.

Jako wspólnota duchowych synów Św. Franciszka, pragniemy podtrzymać tę piękną tradycję, z myślą nie tylko o najmłodszych mieszkańcach, Parafii ale i całego Zagłębia. W „Żywej Szopce” spotkamy Jezusa, Maryję, Józefa, Aniołów, pasterzy w otoczeniu zwierząt (osiołek, kozy, owce). Nie zabraknie też św. Mikołaja rozdającego prezenty.

"Żywa Szopka" zagości na gołoskim wzgórzu 24 grudnia od godz. 21.00 do 24.00 i 25 grudnia 2007 r. od godz. 13.30 do 18.00 w Dąbrowie Górniczej, ul. Kościelna 20 - Sanktuarium Św. Antoniego. Zapraszamy!

o. Grzegorz Siwek OFMConv


ze strony UM
CYTAT
Koncerty pastorałek
[2007-12-18 08:16:34]
Dom Kultury w Ząbkowicach wraz z dwoma tamtejszymi parafiami, 30 grudnia, organizują koncerty świąteczne.

Pierwszy z nich odbędzie się o 11.00. w parafii pod wezwaniem św. Ducha. Ze świątecznym repertuarem wystąpi zespół Gang Marcela. Z gościnnym występem zaprezentuje się również Mariusz Kalaga.

Drugi koncert rozpocznie się o 12.45. w parafii pod wezwaniem św. Magdaleny. Tutaj organizatorzy zapraszają do wysłuchania kolęd i pastorałek w wykonaniu piosenkarki greckiego pochodzenia, Eleni.
Info


pakaty z zapowiedzią są w kalendarzu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post śro, 13 lut 2008 - 10:13
Post #16


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Kasa na posadzkę

Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej otrzymało z budżetu miasta 200 tysięcy złotych na wymianę posadzki. Remont jest konieczny, bo podłoga kościoła wciąż pęka. Dzieje się tak od... 1890 roku, gdy do budynku głównego dobudowano nawy boczne, a jedną z warstw posadzki zrobiono z materiału, który nie przepuszcza wody.

Ta technologia sprawiała, że kiedy woda gromadząca się w okolicach wejść do kościoła zamarzała, w podłodze tworzyły się wybrzuszenia i w konsekwencji pęknięcia. Wymiana posadzki w sanktuarium to jeden z ostatnich etapów renowacji kościoła, który ma już 330 lat. W maju 2006 roku zakończono prace konserwatorskie związane z odnową polichromii, ołtarzy, ambony i balkonu chóru.

Grażyna Krawczyk - POLSKA Dziennik Zachodni


CYTAT
Msza św. dla zakochanych

Autor: ks. Tomasz Zmarzły
04.02.2008.
Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zaprasza wszystkich zakochanych 14 lutego 2008 roku o godz. 19.00 na Mszę św. w dniu św. Walentego – Patrona Pięknej Miłości. W czasie uroczystej Mszy św. będzie możliwość odnowienia zaręczyn przed cudowną figurą NMP Anielskiej oraz ofiarowania osobie ukochanej poświęconej róży św. Walentego.
Początków dzisiejszych walentynek szukać trzeba nie w chrześcijaństwie, lecz w pogańskim Rzymie. O ich dacie zadecydowała sama przyroda. W połowie lutego bowiem ptaki gnieżdżące się w Wiecznym Mieście zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary. Dzień św. Walentego stał się prawdziwym świętem zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie. Przypomniano więc sobie także dzieje św. Walentego.

W historii znamy dwóch Walentych. Jeden z nich to kapłan Walenty, który pomagał parom, które pobierały się potajemnie, wbrew zakazowi cesarza Klaudiusza Gockiego. Został jednak przyłapany i skazany na śmierć. Bito go, aż skonał, po czym odcięto mu głowę. Było to 14 lutego 269 lub 270 r. Inny święty noszący to samo imię to biskup miasta Terni w Umbrii. Znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Wysyłał też do swych wiernych listy o miłości do Chrystusa. Zginął w Rzymie w 273 r., gdyż nie chciał zaprzestać nawracania pogan. Dziś to właśnie on jest bardziej znany i to do jego grobu w katedrze w Terni ściągają pielgrzymi. Na srebrnym relikwiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis: "Święty Walenty, patron miłości".


W Europie wiele miast przyznaje się do posiadania figur czy relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (w dawnym kościele św. Aleksandra) znajduje się figura Patrona Pięknej Miłości. W dniu zakochanych będzie ona towarzyszyła wszystkim, którzy przybędą, by za wstawiennictwem świętego przez serce NMP Anielskiej prosić Boga o łaskę miłości, o której mówił Jan Paweł II, ze „jest potężniejsza niż śmierć...”

Modlitwa do św. Walentego

Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają, Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości - zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody. Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post pią, 29 lut 2008 - 08:30
Post #17


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaZe stron DS
CYTAT
Na misjach w Polsce czyli karolanki z Dąbrowy Górniczej
Autor: Agnieszka Lorek

Indie, Belgia, Argentyna, Włochy, Tanzania, a także Polska – to kraje misyjne dla Zgromadzenia Sióstr św. Karola Boromeusza. Polska jest trzecim krajem, po Indiach i Argentynie pod względem ilości domów zakonnych, gdzie pracują siostry boromeuszki zwane też karolankami. Obecnie Boromeuszki pełnią swoją misyjną posługę w Częstochowie, Łodzi, Niepołomicach, Warszawie oraz w naszej diecezji. Dom zakonny sióstr karolanek znajduje się na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej. Obecnie mieszkają tutaj: s. Marjorie i s. Shalini. Obie pochodzą z egzotycznych Indii.
Wcielanie Miłości miłosiernej

Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek powstało w roku 1684. Ks. Adrian Bresy, proboszcz z belgijskiej miejscowości Wez, pragnąc umożliwić biednym dzieciom zdobycie chrześcijańskiego wychowania założył zgromadzenie. Na patrona obrał św. Karola Boromeusza, który jest wzorem wielkiej miłości do Kościoła, a zwłaszcza do najbiedniejszych. Przez prawie 250 lat siostry, wśród których przeważały Belgijki, Francuzki, oraz Niemki, Irlandki i Angielki, koncentrowały się na prowadzeniu szkół i na pomocy dla potrzebujących. W 1929 r. pierwsze cztery siostry wyjechały na misje do Indii. Obecnie posiada 58 domów zakonnych. W roku 1984 siostry pochodzące z indyjskiego kraju podjęły pracę misyjną w Argentynie, w 1996 r. we Włoszech, a 11 lat temu – w Afryce i Tanzanii. Do nas pierwsze boromeuszki przyjechały w roku 1991, a do Dąbrowy Górniczej – 14 lat temu. W tej chwili w naszym kraju pracuje 13 sióstr. Charyzmatem Sióstr jest wcielanie Miłości miłosiernej Boga do wszystkich ludzi szczególnie ludzi biednych i z marginesu przez chrześcijańskie wychowanie we wszystkich naszych apostolskich płaszczyznach - duchowej moralnej i materialne. Są gotowe służyć najbardziej pokrzywdzonym. Siostry karolanki poświęcają się pracy: wychowawczej wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych, pielęgniarskiej: fizycznie i umysłowo chorych, duszpasterskiej i katechetycznej. Siły potrzebne do realizacji swego powołania czerpią z modlitwy, Eucharystii i życia wspólnotowego.

Z ziemi indyjskiej do polskiej

W naszym kraju pierwsze siostry pojawiły się w roku 1991, kiedy to pracujący na misjach w Argentynie ks. Stanisław Brecha poprosił przełożone, by jeden z domów mógł powstać w Polsce. Pierwsze trzy zakonnice, po roku nauki języka polskiego na łódzkim uniwersytecie, osiedliły się w Pabianicach. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności tamtejszy proboszcz, ks. Andrzej Chycki był znajomym ks. kan. Andrzeja Domagały, proboszcza z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. – Pomyślałem o przybyciu sióstr do młodej dąbrowskiej wspólnoty, gdzie mogłyby realizować swoje powołanie. Ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB radośnie przyjął tę propozycje. Pasterz diecezji zaprosił Siostry do diecezji, erygował kaplicę z Najświętszym Sakramentem, poświęcił nowy dom zakonny, znajdujący się w kompleksie budynków parafialnych i takie były początki – wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. – Siostry Boromeuszki dbają o wizerunek kościoła, służą jako zakrystianki, katechizują, udzielają korepetycji z języka angielskiego. I to co najważniejsze siostry omadlają naszą parafię, diecezję przed Najświętszym Sakramentem W życiu konsekrowanym najistotniejsza jest duchowa strona, która stanowi istotę powołania – mówi ks. Domagała. Dąbrowa Górnicza stała się miastem misyjnym dla zakonnic z Indii. Ks. Andrzej miał szczęście kilkukrotnie odwiedzić ojczyznę sióstr pracujących w jego parafii. – Jestem zafascynowany Indiami. Podróżowałem wiele dni różnymi środkami lokomocji, poznałem życie mieszkańców dalekiego kraju. Wielu szkołom patronują święci katoliccy, bowiem, zdaniem Hindusów, to podnosi rangę placówek oświatowych. Choć katolicyzm w tym kraju nie jest religią masową, wierni dbają o swoje świątynie, a ich wiara jest żywa – podkreśla ks. Domagała.

Naj, naj, naj…

Siostry z Indii, mimo znacznej odległości od swoich rodzinnych stron, nie czują się w naszym kraju, w naszej diecezji obco. Podkreślają, że wszędzie tam, gdzie przybywają, są życzliwie przyjmowane. Pracujące w Dąbrowie Górniczej zakonnice uważają, że mieszkańcy Zagłębia są bardzo mili, choć na początku byli trochę nieufni. Z biegiem czasu przyzwyczaili się do sióstr o innym kolorze skóry, a teraz wręcz bywają zaniepokojeni, gdy którejś siostry nie ma w kościele. - Do Polski przybyłam 14 lat temu. Pierwsze 6 lat pracowałam w Dąbrowie Górniczej, potem w Łodzi, po czym znowu powróciłam tutaj. Nie przeraziły mnie temperatury, jakie panują w Polsce, bardziej przeraził mnie język, który jest naj, naj, najtrudniejszy – z uśmiechem wyznaje s. Marjorie, która mimo tej trudności, opanowała go perfekcyjnie. S. Shalini jest w Polsce 8 lat, zanim przybyła do naszej diecezji pracowała w domu zakonnym w Częstochowie.

W Polsce karolanki dostosowują się do realiów życia, pomagając bezdomnych i bezrobotnym. Ich marzeniem jest utworzenie domu spokojnej starości, gdzie osoby samotne, schorowane, starsze znalazłyby przystań na dalsze lata życia. Bardzo realna jest już budowa tego typu placówki w Pabianicach.

Powołani

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej nie zrodziło się jeszcze powołanie do Zakonu Sióstr Boromeuszek, ale wspólnota może poszczycić się powołaniem misjonarki s. Anny Kożuszek, która oddała się pracy misyjnej i obecnie przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – Naszym rodakiem jest także franciszkanin, o. Piotr Cuber oraz ks. Gabriel Molęcki. Na trzecim roku seminarium jest obecnie kleryk Michał Kocjan – informuje Ksiądz Proboszcz.

Agnieszka Lorek


Ze strony BNMPA
CYTAT
19 marca – rocznica nadania tytułu Bazyliki (19 marca 1901)Ten post edytował Zibar pią, 29 lut 2008 - 08:34


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post pią, 21 mar 2008 - 09:22
Post #18


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Symbolika Triduum Paschalnego zaklęta w dziełach sztuki

Wczoraj rozpoczęło się Triduum Paschalne. Dla chrześcijan jest to najważniejszy czas w ciągu całego roku. Do niedzieli kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia, czyli ustanowienie eucharystii, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie.

Te wszystkie dramatyczne wydarzenia odzwierciedlane były i są nadal na obrazach, w rzeźbach, zdobionych i inkrustowanych ołtarzach. Tak jak w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w centrum miasta.

Początki świątyni sięgają głęboko w czasy zaborów. 29 lipca 1875 r. został poświęcony kamień węgielny pod kościół filialny parafii będzińskiej, pod wezwaniem św. Aleksandra.

Parafię pod wezwaniem św. Aleksandra utworzono 5 lutego 1891 r.. Ciągły napływ ludności, która przybywała tutaj w poszukiwaniu pracy, spowodował konieczność budowy nowej świątyni. By nie narazić się na sprzeciw władz zaborczych projekt potraktowano jako rozbudowę starego kościoła. Budowa trwała siedem lat. Powstała wtedy wspaniała neogotycka świątynia o długości 68 m, szerokości 30 m i wieżach, z których najwyższa ma wysokość aż 86 m.

Kościół ten wznoszony był pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, według planu Stefana Pomianowskiego, a w 1901 roku podniesiony został do godności bazyliki. Konsekrowany w 1912 roku od razu stał się dla mieszkańców opoką i znakiem opatrzności w trudnych czasach.

- To odległe czasy, ale na pewno była to wtedy największa budowa przełomu wieków na ziemiach polskich, ale dzięki tej wspaniałej historii mamy dzisiaj prawdziwe perły. Od dawna w tym właśnie miejscu zrodził się wielki kult Chrystusa Ukrzyżowanego. Wszystko za sprawą wspaniałego obrazu francuskiego malarza Dantona, przedstawiającego Jezusa na krzyżu z podniesionymi ku górze rękoma. Ten właśnie obraz został wystawiony w Paryżu w 1875 roku. Tam zakupił go za sporą na ówczesne czasy sumę czterech tysięcy franków niejaki Szczelecki i złożył potem w ofierze tutejszemu kościołowi. Jeśli był w stanie zapłacić tak dużo, to znaczyło, że był bogatym człowiekiem. Pewne źródła mówią, że był generałem ziem podolskich, a w ówczesnych czasach rodziny szlacheckie były zsyłane właśnie w rejon dzisiejszego Zagłębia - opowiada ks. proboszcz Andrzej Stasiak, kustosz dąbrowskiej bazyliki.

Obecnie ten wyjątkowy obraz, który zgodnie z zamieszczonymi relacjami "budził wielki podziw tutejszego ludu", znajduje się w renowacji w jednej z katowickich pracowni. Po odrestaurowaniu wróciła natomiast drewniana figura Chrystusa Zmartwychwstałego, autorstwa Poroszewskiego. Także doskonale wpisuje się w symbolikę Triduum Paschalnego. Kolorowa rzeźba wykonana została na przełomie XIX i XX wieku.

- To są prawdziwe zabytki. Nie gipsowe, nie odlewane, ale rzeźbione kawałek po kawałeczku - podkreśla kustosz dąbrowskiej bazyliki.

Elementy męki pańskiej i cudownego zmartwychwstania można także zobaczyć w zabytkowych ołtarzach Matki Boskiej Bolesnej i Jana Apostoła oraz Serca Pana Jezusa. Ogromne wrażenie na każdym, kto zjawia się tutaj pierwszy raz robi także drewniana figura Chrystusa Ukrzyżowanego, która znajduje się w kruchcie, tuż przy głównym wejściu.

- Symbolika, piękno i moment uchwycony w tej figurze są naprawdę wyjątkowe. Tak misternej roboty dzisiaj się już nie spotka. Wzorowana jest na szkole Albrechta Durera. Drzewo wywabione jest tak, że wszystko wygląda jak w naturze, napięcie mięśni, krew płynąca w żyłach - mówi ks. Andrzej Stasiak.

Durer w 1500 roku wyrzeźbił "małego" Chrystusa na krzyżu (obecnie to dzieło sztuki znajduje się w Galerii w Dreźnie) oraz detale ołtarzy w Dreźnie (Maria z Dzieciątkiem i Ukrzyżowanie Chrystusa). Te wszystkie cuda można obejrzeć w dąbrowskiej bazylice, gdzie dzisiejsza Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 17. Jutro poświęcenie pokarmów co pół godziny od 9 do 13 i od 14 do 17 co godzinę.

Piotr Sobierajski - POLSKA Dziennik Zachodni


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post pią, 25 kwi 2008 - 07:06
Post #19


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaCYTAT
Rok Jubileuszu 40 - lecia koronacji Cudownej Figury NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
Autor: ks. Tomasz Zmarzły
08.04.2008.
Sanktuaria to miejsca wyjątkowej obecności Boga, znak pielgrzymującego Kościoła i jego świętości. Sanktuarium jest przede wszystkim miejscem pamięci o potężnej działalności Boga w historii. Sługa Boży Jan Paweł II w Redemptoris Mater pisał: "nie tylko jednostki czy środowiska miejscowe, ale niekiedy całe narody i kontynenty szukają spotkania z Matką Pana, z Tą, która jest błogosławiona, ponieważ uwierzyła, jest pierwszą wśród wierzących - i dlatego stała się Matką Emmanuela.
Taka jest wymowa Ziemi Świętej, duchowej ojczyzny wszystkich chrześcijan jako ziemi rodzinnej Zbawiciela świata i Jego Matki. Taka też jest wymowa tylu świątyń, które wiara chrześcijańska zbudowała poprzez wieki w Rzymie i na całym świecie; i takich miejsc, jak Gwadelupa, Lourdes czy Fatima i innych w różnych krajach, wśród których jakże nie wspomnieć Jasnej Góry na mojej ziemi ojczystej? Można by mówić o swoistej 'geografii' wiary i pobożności maryjnej, która obejmuje wszystkie miejsca szczególnego pielgrzymowania Ludu Bożego, który szuka spotkania z Bogarodzicą, aby w zasięgu matczynej obecności Tej, 'która uwierzyła' znaleźć umocnienie swojej własnej wiary."

W Dąbrowie Górniczej od 1898 roku w sposób szczególny umiłowała lud tej zagłębiowskiej ziemi Pani Anielska, która od wielu lat wyprasza u Jezusa potrzebne łaski dla wszystkich. W tym roku sanktuarium Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia przeżywa wyjątkowy jubileusz 40 rocznicy koronacji cudownej figury NMP Anielskiej, której 18 maja 1968 roku dokonał Prymas Tysiąclecia Stefan kardynał Wyszyński i metropolita krakowski Karol kardynał Wojtyła. Do dąbrowskiego sanktuarium w roku jubileuszu koronacji w duchu dziękczynienia przybędą:

26 kwietnia 2008 r. godz. 10.00
- Diecezjalna Pielgrzymka Rodziny Różańca Świętego

27 kwietnia 2008 r. godz. 12.00
- Pielgrzymka Harcerzy Okręgu Dąbrowskiego i Ziemi Zagłębiowskiej

3 maja 2008 r.
- Inauguracja czuwań wiernych przed cudowną figurą NMP Anielskiej (od maja do października włącznie). Początek czuwania od godz. 18.00.

18 maja 2008 r. godz. 12.00
- Uroczystość 40 rocznicy koronacji cudownej figur NMP Anielskiej (uroczysta Msza św. jubileuszowa). Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn.

31 maja 2008 r. godz. 10.00
- Diecezjalna Pielgrzymka Straży Honorowej N. S. P. J.

7 czerwca 2008 r. godz. 10.00
- Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych (przewodniczy Ks. Bp Diecezjalny)

2 sierpnia 2008 r. godz. 11.00
- Uroczystość NMP Anielskiej (Porcjunkuli). Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast (przewodniczy Ks. Bp Diecezjalny).

6 września 2008 godz. 10.00
- Diecezjalna Pielgrzymka Członków Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

20 września 2008 r. godz. 9.30
- Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów

11 listopada 2008 r. godz. 12.00
- Pielgrzymka Kombatantów

22 listopada 2008 r. godz. 10.00
- Diecezjalna Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Kustosz Sanktuarium zaprasza wszystkich pielgrzymów z Diecezji Sosnowieckiej i regionu do wzięcia udziału w w/w spotkaniach. Szczególnie zaprasza duszpasterzy ze swoimi wiernymi oraz młodzież. Sanktuarium NMP Anielskiej jest wyjątkowym miejscem działania Bożej łaski, gdzie można nauczyć się nie tylko historii przez pamięć minionych wydarzeń, ale odkryć nowe siły do realizacji swoich zadań i celów.

ks. Tomasz Zmarzły


CYTAT
Kapelan Miejskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej
Autor: Kuria Diecezjalna w Sosnowcu
24.04.2008.
Biskup Adam Śmigielski mianował ks. Andrzeja Stasiaka, proboszcza parafii pw. Najśw. Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej kapelanem Miejskiej Orkiestry Dętej w tym mieście.


CYTAT
Diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych
Autor: Kuria Diecezjalna w Sosnowcu
22.04.2008.
Decyzją Księdza Biskupa Adama Śmigielskiego Paweł Kempiński, wikariusz w parafii pw. św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej został mianowany diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych. Ks. Kempiński urodził się 3 marca 1969 roku, święcenia kapłańskie otrzymał 21 maja 1994 roku


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 13 maj 2008 - 18:43
Post #20


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenCYTAT
KAI

Kard. Józef Glemp odprawi Mszę św. z okazji rocznicy koronacji Matki Bożej Anielskiej

Sanktuarium Najśw. Maryi Panny w Dąbrowie Górniczej w najbliższą niedzielę, 18 maja przeżywać będzie czterdziestą rocznicę koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej. Głównym uroczystościom będzie przewodniczył Prymas Polski, kard. Józef Glemp. Jest on następcą kard. Stefana Wyszyńskiego, który razem z kard. Karolem Wojtyłą koronowali figurę.

Główna Msza św. z okazji czterdziestolecia koronacji rozpocznie się o godz. 12.00. Będzie to jednocześnie II Pielgrzymka Mężczyzn Diecezji Sosnowieckiej. Do udziału w świętowaniu 40 rocznicy koronacji Matki Bożej Anielskiej z Dąbrowy Górniczej zaproszony został także metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Koronacji dokonali Prymas Polski i metropolita krakowski, dlatego teraz zaprosiliśmy ich następców. Oczywiście Mszę św. odprawi także biskup sosnowiecki Adam Śmigielski - wyjaśnia ks. Andrzej Stasiak, kustosz dąbrowskiego sanktuarium.

Bazylika Najśw. Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej jest drugą chronologicznie bazyliką w Polsce po wawelskiej. Wyprzedza tym wyróżnieniem nawet bazylikę jasnogórską. Jest miejscem szczególnego kultu figury wykonanej z drzewa cyprysowego w 1904 r. W 1957 r. Matka Boża Anielska zostaje ogłoszona w imieniu Stolicy Apostolskiej przez Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego Patronką miasta Dąbrowy Górniczej i Matką całego Zagłębia. Za zezwoleniem papieża Pawła VI figura zostaje koronowana 19 maja 1968 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę - ówczesnego metropolitę krakowskiego.


tego, ze byla druga to nie wiedzialem, mimo ze jest tez o tym na dabrowa.pl


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 31 maj 2020 - 14:49
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza