IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

 
Reply to this topicStart new topic
> Drewniana architektura Zagłębia, zaproszenie na wystawę i nie tylko;)
pulsatilla1214
post sob, 16 gru 2006 - 00:45
Post #1


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Za zaglebie.info:

http://www.zaglebie.info/news_kultura.php?n=2763

"Drewniana architektura w Zagłębiu Dąbrowskim

Muzeum Zagłebia w Będzinie zaprasza do zwiedzania wystawy „Drewniana architektura w Zagłębiu Dąbrowskim" Na wystawie pokazane są fotografie oraz ryciny prezentujące drewniane budownictwo z Zagłębia obejmujące okres od XVIII w do czasów współczesnych. Niestniejącą już obiekty ilustrują archiwalne fotografie oraz ryciny. Pozostałe zdjęcia przedstawiają zachowane przykłady drewnianego budownictwa w terenie jak i przeniesionego do Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Wystawa została przygotowana przez Damiana Adamczaka i Antoniego Kreisa z Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Aranżację w muzeum wykonał Bartosz Gawlik. Ekspozycji towarzyszy katalog, który można nabyć w muzeum.
Wystawa prezentowana będzie do końca stycznia 2007 w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie.

do końca stycznia 2007, Muzeum Zagłębia w Będzinie (pałac)"


Korzystając z okazji chciałbym zwrócić się do wszystkich z następującym pytaniem:

- jakie znacie interesujace przykłady starej drewnianej i kamiennej zabudowy na terenie dzisiejszej Dąbrowy?

Willę Hubertus znamy, młyn w Okradzionowie też. Z najbliższego mi Gołonoga jednak znam także ciekawe obiekty - choćby z ulicy Laski czy ul. Kościelnej. Ostatnio zostałem zapytany o namiary do takich obiektów i szczerze mówiąc uświadomiłem sobie, że wiem o niewielu. A jest ich przecież znacznie więcej. Często na tak charakterystycznych dla Zagłębia śnieżnobiałych, kamiennych, wapiennych podmurówkach.

Drewno czarne ze starości, kamienne mury obrosłe mchem i trawą... Obejście otoczone murkiem z luźno układanych kamieni, bez zaprawy... Bielejące okiennice... O tej porze roku bez pelargonii, malw zaglądających przez okno... Zagubiona wśród trawy nieużywana od lat stara drewniana studnia...

Ten post edytował pulsatilla1214 sob, 16 gru 2006 - 00:46
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post sob, 16 gru 2006 - 11:38
Post #2


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



Przy ul. Konopnickiej jest taki stary drewniany dom. Może nie tak stary jak te, o których piszesz no i pewnie nie tak interesujący ale ja się na tym nie znam a drewniany jest na pewno :-P.
Tzn. Nie wiem czy to na pewno jest ul. Konopnickiej - to jest za punktem Dziennika Zachodniego, naprzeciw targowiska.

Innych przykładów poza ww. również nie mogę sobie przypomnieć...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 12 maja 2024 - 22:47
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza