IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ciekawostki o Dąbrowie, Legendy i nie tylko ...
Moniś
post czw, 08 lis 2007 - 19:47
Post #1


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Dołączył: wto, 02 paź 07
Nr użytkownika: 821
Płeć: Kobieta
GG: 6791698 status gadu-gadu



Jeżeli ktoś wyszperał (czy to w internecie czy to z opowieści dziadków czy sąsiadów) coś ciekawego o naszym uroczym zakątku świata tu może się tym podzielić :)To ja na początek uderze troszkę brutalnie... polecam do przejrzenia tej notatki o naszym geniajnym aczkolwiek lekko opóźnionym w rozwoju mordercy, przed którym ponad pięć lat drżała cała Polska ale oczywiście zagłębie ucierpiało najbardziej. Link nie polecany dla osób małoletnich oraz z dużą wrażliwością i bują wyobraźnią.Polecam wink.gif http://radoslaw.ligas.webpark.pl/mordercy/marchwicki.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin.p
post czw, 08 lis 2007 - 20:52
Post #2


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,162
Dołączył: śro, 07 lut 07
Skąd: Gołonóg Starówka, Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 446
Płeć: Mężczyzna
GG: 11390668 status gadu-gadu



Napewno mordercy? Według tych dowodów, na podstawie których go skazano, w dzisiejszych czasach byłby uniewinniony. Marchwiccy zostali skazani w procesie poszlakowym. Ówczesnej władzy potrzebny był sprawca, a Marchwiccy pasowali im idealnie! Ale nie będę się rozpisywał.

Wracając do głównego wątku...Kiedyś w Wiadomościach Zagłębia był taki cykl "Duchy Zagłębia" czy coś takiego juz nie pamiętamn wiem, że o duchy chodziło. I kiedyś był opisana nasza "borówka". Mianowicie na Borowej Górce podobno pojawia sie rycerz na koniu. A dokładniej to słychać tylko biegnącego konia. Ale podobno czasami pojawia się i rycerz na ów koniu...Trochę to bezsensu brzmi ale nie umiem opowiadac historii, których nie znam zbyt dobrze...

Ten post edytował siara czw, 08 lis 2007 - 20:57


--------------------
Pozdrawiam!
Marcin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moniś
post czw, 08 lis 2007 - 22:02
Post #3


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Dołączył: wto, 02 paź 07
Nr użytkownika: 821
Płeć: Kobieta
GG: 6791698 status gadu-gadu



Czyli co prawdziwy wampir, żyje i tylko się uspokoił? Nie wydaje mi się- on musiałby zaatakowac znowu, no chyba, że np. zmarł jakąś śmiercią i tak skazany został ktoś inny...ale to nadal jest dla mnie nieprawdopodobne, bo on się przyznał do wszystkiego, opisywał to ze szczegółami-więc skąd by to wiedział?

To z tym duchem i koniem to taka bajeczka dla dzieciaczków, co by same po nocach nie latały wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post pią, 09 lis 2007 - 08:56
Post #4


Sportowa Dąbrowa
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,840
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Moniś @ czw, 08 lis 2007 - 19:47) *
Link nie polecany dla osób małoletnich oraz z dużą wrażliwością i bują wyobraźnią.Polecam wink.gif http://radoslaw.ligas.webpark.pl/mordercy/marchwicki.html


Było juz o tym na forum tu link do fragmentu filmu , ale sama sprawa z perspektywy czasu, wydaje się szyta grubymi nićmi.


--------------------
pzd
Zibar


>>>>>>Sportowa Dąbrowa<<<<<
Go to the top of the page
 
+Quote Post
filip13
post pią, 09 lis 2007 - 13:23
Post #5


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 336
Dołączył: pią, 01 cze 07
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 717
Płeć: Mężczyzna
GG: 1385735 status gadu-gadu
Skype: parulski1 status skype
Tlen: filipparulski1 status tlen



stara ale ciekawa sprawa, wczoraj przeczytałem cały ten tekst

ps. zauważyliście, że wampir ani razu nie zamordował w DG ?


--------------------


nasza miłość nasza duma, wiara co przetrwała w nas!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
syzio
post pią, 09 lis 2007 - 15:09
Post #6


Dąbrowa G
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 626
Dołączył: wto, 15 lis 05
Skąd: PL
Nr użytkownika: 168
Płeć: Mężczyzna
GG: 3563765 status gadu-gadu
Skype: syzio0 status skype



Też to zauważyłem. Ciekawe dlaczego ?
Moja mama mi opowiadała że pracowała z jakimś kolesiem który to znał i powiedział jej, że zamordowali córke (czy kuzynkę) ówczesnego premiera (pochodził z Sosnowca) i był wielki nacisk na to by wampira załapać, zamknęli byle kogo i było po sprawie.

Ten post edytował syzio pią, 09 lis 2007 - 15:29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin.p
post pią, 09 lis 2007 - 16:07
Post #7


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,162
Dołączył: śro, 07 lut 07
Skąd: Gołonóg Starówka, Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 446
Płeć: Mężczyzna
GG: 11390668 status gadu-gadu



CYTAT
Czyli co prawdziwy wampir, żyje i tylko się uspokoił? Nie wydaje mi się- on musiałby zaatakowac znowu, no chyba, że np. zmarł jakąś śmiercią i tak skazany został ktoś inny...ale to nadal jest dla mnie nieprawdopodobne, bo on się przyznał do wszystkiego, opisywał to ze szczegółami-więc skąd by to wiedział?


Spokojnie!! Bez względu na to kto był tym wampirem to ten juz nie żyje!!
Kilka tygodni przed zatrzymaniem Marchwickiego milicja odnalazła ciało samobójcy, przy którym znaleziono list, w którym przyznał się do do napadów na kobiety. Według innej wersji milicja najpierw otrzymała list a następnie odnalazła ciało "wampira". Jrednak ówczesnej władzy potrzebny był "żywy wampir" aby można go skazać. Dlaczego? Jedną z ofiar wampira byłą siostrzenica Edwarda Gierka 1 Sekretarza KC PZPR.
Ale dlaczego właśnie Marchwicki? Władze wyznaczyły milion złotych za pomoc w schwytaniu wampira i jak zwykle w takich wypadkach bywa było wiele zgłoszeń i informacji kto jest wampirem. Jedną z takich informacji była ta od żony Marchwickiego. Jedynym dowodem przeciw niemu były ubłocone buty, w których wrócił do domu, wdniu kiedy zabito jedną z ofiar. Potem poszła lawina. Brat Marchwickiego pracował z jedną z ofiar. I w ten sposób pętla wokół Marchwickich się zaciskała. Kobiety, które przeżyły ataki nie były w 100% pewne czy to właśnie Marchwicki atakował.
Tak więc w tej sprawie jest wiele niejasności. Sami funkcjonariusze "ANNY"(grupa prowadząca sprawę wampira) przyznają, że to co mieli na Marchwickich to były poszlaki.

P.S. Post pisze na podstawie programu "kara śmierci", nadawanego kiedyś w TVP2.


--------------------
Pozdrawiam!
Marcin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin.p
post pią, 09 lis 2007 - 19:22
Post #8


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,162
Dołączył: śro, 07 lut 07
Skąd: Gołonóg Starówka, Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 446
Płeć: Mężczyzna
GG: 11390668 status gadu-gadu



Legenda Gołonoga
CYTAT
Według niej rycerz Bolesława Krzywoustego, niejaki Będą, za zasługi w boju otrzymał kawał ziemi nad rzeką Przemszą. Nowy pan zaczął wznosić okazałe grodzisko, późniejszy Będzin, zapędzając do ciężkiej pracy okoliczną ludność. Był okrutny, znęcał się nad ludźmi tak, że los pokarał go za to. W dramatycznych okolicznościach zginęła jego żona i dzieci. Po całych dniach i nocach okrutnik rozpaczał i błagał Boga o przebaczenie. Aż w końcu miał sen, w którym Bóg wskazał mu skaliste wzgórze jako miejsce pokuty. Udał się tam pieszo, zabrawszy trochę skarbów. Wykuł kamienna grotę, w której zamieszkał. Często schodził z góry do niedalekiej osady, gdzie odwiedzał chorych i rozdawał jałmużnę biednym. Chodził boso, żywił się zbieranymi w lesie korzonkami i grzybami. Trwało to kilka lat.

Ludzie nazwali bosonogiego pustelnika "Gołonogiem. Przed śmiercią wyznał on swoje prawdziwe nazwisko i przekazał mieszek złota księdzu, który zań miał wybudować kaplicę na wzgórzu. Wybudowano ja w miejscu, gdzie w skale było wykute łoże pustelnika. Od tego czasu wzgórze, a także położoną u jego stóp osadę nazywano Gołonogiem.


Fiolki Królowej Jadwigi.

Stojąca na wzgórzu Gołonoga kapliczka mieściła obraz cudami słynący. Dowiedziawszy się o nim, królowa Jadwiga, żona Jagiełły, wybrała się na pielgrzymkę. Skalna góra była wówczas o wiele wyższa niż dziś i jej stoki zawalone były kamieniami. Królowa zdjęła obuwie i wspinała się na szczyt boso. Dworzanie zauważyli, że z nóg monarchini nie leje się krew, natomiast tam, gdzie spoczęły stopy królowej, wyrastała trawa i kępy przecudnych wonnych fiołków. Także dworzanie zdjęli buty i boso podążyli za królową.


Szkoda, że tak niewielu te legendy pamieta... A przecież można by na podstawie tych legend tworzyć np. widowiska artystyczne w dzień św.Antoniego. Czy nie byłoby fajnie gdyby na 13.06 zjeżdżali się do DG turyści, chćacy zobaczyć "królową Jadwigę idącą boso do Sanktuarium" albo "Goło Nogiego" biedaka, który tymże turystom(jak mówi legenda biedakom) rozdaje jakieś drobiazgi. A gdyby to połączyć razem można by stworzyć coś co by naprawde mogłom przyciągnąć do nas turystów.

P.S. Tych legend nie chciało mi się pisać więc skopiowałem z http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,75275,3735610.html

Ten post edytował siara pią, 09 lis 2007 - 19:32


--------------------
Pozdrawiam!
Marcin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
syzio
post pią, 09 lis 2007 - 19:26
Post #9


Dąbrowa G
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 626
Dołączył: wto, 15 lis 05
Skąd: PL
Nr użytkownika: 168
Płeć: Mężczyzna
GG: 3563765 status gadu-gadu
Skype: syzio0 status skype



Kto nie zna ten nie zna biggrin.gif Ja znam je prawie na pamięć. Wszystkie!
A jak wiemy prawie robi wielką różnicę tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian22
post pią, 09 lis 2007 - 22:38
Post #10


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,909
Dołączył: śro, 16 lis 05
Skąd: Gołonóg(czasami) Katowice (na stałe)
Nr użytkownika: 169
Płeć: Mężczyzna



Ja tez to znam....ale nie chciałbym u nas drugiej Częstochowy. (nic nie mam do pielgrzymek)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dami7
post nie, 11 lis 2007 - 05:25
Post #11


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 414
Dołączył: pią, 18 cze 04
Skąd: Miner's Oak Forest City
Nr użytkownika: 102
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(siara @ pią, 09 lis 2007 - 16:07) *
Spokojnie!! Bez względu na to kto był tym wampirem to ten juz nie żyje!!
Kilka tygodni przed zatrzymaniem Marchwickiego milicja odnalazła ciało samobójcy, przy którym znaleziono list, w którym przyznał się do do napadów na kobiety. Według innej wersji milicja najpierw otrzymała list a następnie odnalazła ciało "wampira". Jrednak ówczesnej władzy potrzebny był "żywy wampir" aby można go skazać. Dlaczego? Jedną z ofiar wampira byłą siostrzenica Edwarda Gierka 1 Sekretarza KC PZPR.
Ale dlaczego właśnie Marchwicki? Władze wyznaczyły milion złotych za pomoc w schwytaniu wampira i jak zwykle w takich wypadkach bywa było wiele zgłoszeń i informacji kto jest wampirem. Jedną z takich informacji była ta od żony Marchwickiego. Jedynym dowodem przeciw niemu były ubłocone buty, w których wrócił do domu, wdniu kiedy zabito jedną z ofiar. Potem poszła lawina. Brat Marchwickiego pracował z jedną z ofiar. I w ten sposób pętla wokół Marchwickich się zaciskała. Kobiety, które przeżyły ataki nie były w 100% pewne czy to właśnie Marchwicki atakował.
Tak więc w tej sprawie jest wiele niejasności. Sami funkcjonariusze "ANNY"(grupa prowadząca sprawę wampira) przyznają, że to co mieli na Marchwickich to były poszlaki.

P.S. Post pisze na podstawie programu "kara śmierci", nadawanego kiedyś w TVP2.


To raczej informacje o jakichś samobójcach i ich listach są wyssane z palca! Inne plotki w tym temacie to np. takie, że Marchwickiego nie stracono, tylko wyszkolono na zabójcę, którego wykorzystywały ówczesne władze.
Wszystkie dowody i poszlaki wskazywały na to, że sprawcą zbrodni był Zdzisław Marchwicki. Jeśli dobrze pamiętam, to Marchwicki był nawet wcześniej aresztowany lecz wypuszczono go z braku przekonywujących dowodów. Przełom w śledztwie natąpił, kiedy zastosowano unikalną wtedy w Polsce eliminację podejrzanych metodą analizy komputerowej cech osobowościowych. Także przedmioty znalezione u Marchwickich świadczą o ich udziale w zbrodniach. Zresztą sam Marchwicki się przyznał do zabójstw i to powinno zamykać sprawę.
Kobiety, które były świadkami w procesie nie mogły być na 100% pewne, ponieważ były zaatakowane z tyłu przez uderzenie w głowę. Nawet jeśli później odzyskiwały przytomność, to były w szoku. Ponadto każdą wątpliwość należało rozstrzygnąć na korzyść oskarżonego, stąd więc nie może być mowy o pewności świadków.
PS. Pamiętam te plakaty o nagrodzie miliona złotych za pomoc w ujęciu sprawcy morderstw! Drukowane były czerwoną farbą, wisiały w witrynach sklepowych i waliły po gałach przechodniów.
PS2. Z założenia programy telewizyjne tego typu są tak skonstruowane, aby był w nich element sensacji, jakieś niedomówienia, wątpliwości...


--------------------
"Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy wątpliwości..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kot_mruczyslaw
post sob, 03 maj 2008 - 11:36
Post #12


...nocny wysławiacz firmamentu ...
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Dołączył: sob, 02 cze 07
Skąd: DG/Cieszyn
Nr użytkownika: 721
Płeć: Kobieta



-Bo mój znajomy słyszał od siostry swojego znajomego z pracy, że...

...czyli legendy miejskie...
...każde miasto ma takowe i DG pewnie też...
...opowieści dziwnej treści czyli ploty spotęgowane...
...i te śmieszne i te straszne...

...piszcie...
...wink.gif...




P.S.... i o Gołonoga tu bynajmniej nie chodzi...

Ten post edytował kwintosz sob, 03 maj 2008 - 14:02
Powód Edycji: Posty przeniesione do tematu już istniejącego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin.p
post sob, 03 maj 2008 - 12:12
Post #13


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,162
Dołączył: śro, 07 lut 07
Skąd: Gołonóg Starówka, Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 446
Płeć: Mężczyzna
GG: 11390668 status gadu-gadu



Jeśli mają być legendy o DG, to i legenda o Gołonogu musi się znaleźć. Chyba nie zrezygnujemy z najbardziej chyba znanej legendy.


--------------------
Pozdrawiam!
Marcin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kot_mruczyslaw
post sob, 03 maj 2008 - 13:57
Post #14


...nocny wysławiacz firmamentu ...
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Dołączył: sob, 02 cze 07
Skąd: DG/Cieszyn
Nr użytkownika: 721
Płeć: Kobieta



...chodzi mi raczej o tzw. opowieści dziwnej treści...
...nie plotki, ale historie, które słyszymy już któryś raz, a dalej nas bawią, zaskakują, bulwersują itd...
...o historie, które rzekomo wydażyly się w DG lub okolicy i powtarzane są wciąż, choć każdy wątpi w ich prawdziwość...

...powołując się na wikipedię (wiem, że źródlo słownikowe dość marne, ale myśle, że w tym wypadku wystarczające):
Miejska legenda (ang. urban legend) - z pozoru prawdziwa informacja rozpowszechniana w mediach, Internecie bądź w kręgach towarzyskich, która budzi wielkie emocje u odbiorców.
Zazwyczaj takie plotki nie mają pokrycia w faktach, jednak ich niezwykła tematyka elektryzuje słuchaczy i prowokuje ich do komentarzy i dalszego przekazania tej informacji...





...legendy te "z prawdziwego zdarzenia" spisywane przez historyków i wpisywane w oficjalną historię miasta znamy wszyscy, a jeśli nie to możemy je znaleść w wielu oficjalnych źródłach...

...urban legend czyli opowieści w naszych realiach, będące związane z czasami współczesnymi możemy uslyszeć jedynie na imprezach, w barach, przypadkowo na ulicy lub w autobusie...
...czas najwyższy aby je zebrać w jedno miejsce i podzielić się nimi z innymi mieszkańcami naszego rejonu...oczywiście tymi zaglądającymi na to forum wink.gif...


...BAJARKI i BAJARZE!!!...
...SŁUCHACZKI i SŁUCHACZE!!!...
...IMPREZOWICZKI i IMPREZOWICZE!!!...
...PISZCIE!!!...
...To właśnie nasza historia, którą kiedyś będą weryfikować dziejopisarze!!!...
...Dajmy im materiał na ich przyszłe prace!!!...




...a przy okazji pośmiejmy się ...wink.gif...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post nie, 04 maj 2008 - 12:16
Post #15


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



snf (51).gif http://dabrowa.pl/dg_historia_legendy.htm#DG_Legendy i podania ludowe


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kot_mruczyslaw
post nie, 04 maj 2008 - 20:50
Post #16


...nocny wysławiacz firmamentu ...
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Dołączył: sob, 02 cze 07
Skąd: DG/Cieszyn
Nr użytkownika: 721
Płeć: Kobieta



...ADMINISTRATORZE CZY:
|: O DĄBROWIE - GÓRNICZĄ ZWANĄ
|: O PUSTELNIKU z GOŁONOGA
|: O KRÓLOWEJ JADWIDZE
|: O KRÓLU KAZIMIERZU
|: O SIKORCE
|: O TUCZNEJ BABIE
|: O PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ
|: O CZARNEJ PRZEMSZY
są wg Ciebie tzw urban legend, których definicję przytoczyłam 2 posty wyżej, a o które pytam?...

...a jeśli chcesz w tym temacie trzymać się jedynie oficjalnych opowiadań to dlaczego przeniosłeś mój temat tutaj?...


...jeśli znasz jakąś opowieść z poza tych z linku to zapraszam podziel się z nami...


...nie chcę sie kłucić tylko usłyszeć/przeczytać coś nowego, świerzego, dzisiejszego...
...sama obiecuję, że kiedy tylko jakąś urban legend poznam to opiszę ją skrupulatnie... wink.gif ...

Ten post edytował kot_mruczyslaw nie, 04 maj 2008 - 21:05
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin.p
post nie, 04 maj 2008 - 21:28
Post #17


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,162
Dołączył: śro, 07 lut 07
Skąd: Gołonóg Starówka, Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 446
Płeć: Mężczyzna
GG: 11390668 status gadu-gadu



http://www.dabrowa-gornicza.pl/?nodeid=85

Proszę bardzo prawdziwą historię Dąbrowy Górniczej....

Historia, legendy, dzień dzisiejszy oraz galeria Gółonoga
http://www.geocities.com/naszgolonog/

"Co nieco" o wszystkich dzielnicach DG
http://www.dabrowa.pl/dg_dzielnice.htm#DG_...e%20i%20osiedla


Ten post edytował marcin.p nie, 04 maj 2008 - 21:36


--------------------
Pozdrawiam!
Marcin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kot_mruczyslaw
post pon, 05 maj 2008 - 13:00
Post #18


...nocny wysławiacz firmamentu ...
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Dołączył: sob, 02 cze 07
Skąd: DG/Cieszyn
Nr użytkownika: 721
Płeć: Kobieta



...a czy to prawda, że w aqua parku zaraz po otwarciu ratownik testujący zjeżdżał czarną zjeżdżalnią i lądując połamał nogi bo byla ona zbyt ostro zrobiona?... słyszał ktos o tym?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pon, 05 maj 2008 - 19:39
Post #19


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



CYTAT(kot_mruczyslaw @ nie, 04 maj 2008 - 20:50) *
...ADMINISTRATORZE CZY:
|: O DĄBROWIE - GÓRNICZĄ ZWANĄ
|: O PUSTELNIKU z GOŁONOGA
|: O KRÓLOWEJ JADWIDZE
|: O KRÓLU KAZIMIERZU
|: O SIKORCE
|: O TUCZNEJ BABIE
|: O PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ
|: O CZARNEJ PRZEMSZY
są wg Ciebie tzw urban legend, których definicję przytoczyłam 2 posty wyżej, a o które pytam?...

...a jeśli chcesz w tym temacie trzymać się jedynie oficjalnych opowiadań to dlaczego przeniosłeś mój temat tutaj?...


Ja nie przenosilem.
Jakos tego tematu wczesniej nie widzialem, a w tytule sa tez "legendy", ktorych nie bylo, wiec stad ten link


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kot_mruczyslaw
post wto, 06 maj 2008 - 11:04
Post #20


...nocny wysławiacz firmamentu ...
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Dołączył: sob, 02 cze 07
Skąd: DG/Cieszyn
Nr użytkownika: 721
Płeć: Kobieta



...ok nie ma sprawy... smile.gif ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 12 maja 2024 - 23:19
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza