IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

> Kompleks "Uroczyska nad Trzebyczką", Bagna w Antoniowe, Basiula, Las Bienia, Łąki Kosaćcowe
Bathurst
post nie, 24 lut 2013 - 17:08
Post #1


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Kompleks "Uroczyska nad Trzebyczką" to jeden z pięciu głównych kompleksów ochronnych w naszym mieście.Wyszczególniony na podstawie waloryzacji przyrodniczej dokonanej przez prof. Czyloka, którego efektem jest "Przewodnik Przyrodniczy po Dąbrowie Górniczej" ( dostępny jako PDG na stronie UM DG) W skład kompleksu wchodzą:użytek ekologiczny „Bagna w Antoniowie” oraz obszary przyrodniczo cenne, jak: „Łąki Kosaćcowe w Tucznawie”, „Las Bienia”, „Źródliska nad Trzebyczką” „Bagna nad Trzebyczką”, „Basiula”, „Bielowizna”.

Zacznę od niepozornego jak mi się wydawało obszaru "Źródliska nad Trzebyczką". Jadąc samochodem przez Ząbkowice w stronę Zawiercia mijamy wiadukt kolejowy. Tuż za nim po lewej stronie znajduje się mały park z placem zabaw i niewielkim stawem. Właściwie nie wiele o tym miejscu wiedziałem wcześniej. Obszar wciśnięty pomiędzy tory kolejowe a ruchliwą drogę nie wydawał mi się szczególnie atrakcyjny. Jedyną ciekawostką związaną z tym miejscem którą kojarzyłem to fakt że, okoliczna ludność przychodziła nie raz po ową cudowną wodę "ze źródełka" i parzyła nią kawę. Ponoć bardzo dobra - nie polecam ponieważ nie wiadomo czy woda nadaje się do spożycia. cdn..



--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
Bathurst
post nie, 24 lut 2013 - 22:45
Post #2


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Park Tysiąclecia smile.gif wszystko się zgadza
Woda jest przejrzysta widać dno stawiku. Ciekawe czy są tam jakieś ryby? Zaraz obok płynie Trzebyczka i są rozlewiska tak więc szanse pewnie są. Kaczki mają się dobrze smile.gif
Pozytywnie zdziwiło mnie to, że pomimo tej drogi jest tak dosyć cicho.


staw ograniczony jest betonowymi brzegami, jest też niewielkie spiętrzenie


Uploaded with ImageShack.us

ujęcie wody jest zabetonowane, woda wypływa tą rurą


Uploaded with ImageShack.us

malownicze kępy turzyc w dolinie rzeki, obok jest też niewielki ols


Uploaded with ImageShack.us



--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posty w temacie
Bathurst   Kompleks "Uroczyska nad Trzebyczką"   nie, 24 lut 2013 - 17:08
paw74   CYTAT(Bathurst @ nie, 24 lut 2013 - 19...   nie, 24 lut 2013 - 21:55
Bathurst   Park Tysiąclecia wszystko się zgadza Woda jest p...   nie, 24 lut 2013 - 22:45
Bathurst   Najbardziej na wschód wysuniętym obszarem cennym p...   pon, 25 lut 2013 - 21:32
pulsatilla1214   CYTATW sąsiedztwie ma powstać strefa ekonomiczna (...   czw, 28 lut 2013 - 13:00
Bathurst   Oj tam, oj tam, nie czepiaj się słówek Blisko są...   czw, 28 lut 2013 - 14:08
pulsatilla1214   mapki terenów, które zamieściłeś, nie mają nic wsp...   czw, 28 lut 2013 - 14:12
Bathurst   co to znaczy nic? Nie rozumiem, o co Ci chodzi? Pr...   czw, 28 lut 2013 - 14:19
pulsatilla1214   ale o czym tu chcesz dyskutować? o blokowaniu czeg...   czw, 28 lut 2013 - 14:22
Bathurst   CYTATW sąsiedztwie ma powstać strefa ekonomiczna (...   czw, 28 lut 2013 - 14:50
pulsatilla1214   to właśnie zabiegi pielęgnacyjne na wspomnianej pl...   czw, 28 lut 2013 - 14:55
Bathurst   Generalnie widziałbym ten dział jako miejsce pokaz...   czw, 28 lut 2013 - 15:19
pulsatilla1214   wszystko OK i jak najbardziej się zgadzam jedynie...   czw, 28 lut 2013 - 15:36
pulsatilla1214   Miss września z kalendarza ITP, drapieżna i krasna...   nie, 26 sty 2014 - 13:24
pulsatilla1214   bawole oczy już kwitną w najlepsze na łąkach: ch...   wto, 19 maj 2015 - 19:34
BogorJan   Super Masz te zdjęcia jest czym nacieszyć oczy, ja...   śro, 20 maj 2015 - 08:13
pulsatilla1214   dzięki; wrzucone ostatnio fotki - w większości - s...   śro, 20 maj 2015 - 08:52


Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 31 maja 2024 - 04:06
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza