IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

> Wybory Parlamentarne 2007
abacil
post sob, 08 wrz 2007 - 11:46
Post #1


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Dołączył: pon, 04 gru 06
Nr użytkownika: 355



Wczoraj samorozwiązał się sejm i ogłoszono nowe wybory.
Jak uważacie, kto z DG powinien nas reprezentować?

Ten post edytował kwintosz wto, 25 wrz 2007 - 21:20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
szarisz
post nie, 07 paź 2007 - 16:11
Post #2


UZYTKOWNIK
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Dołączył: pon, 22 wrz 03
Skąd: Sosnowiec
Nr użytkownika: 22



Przeczytajcie uważnie.

Wywiad na sosnowiec.info.pl


QUOTE
Rozmowa z posłem Jackiem Kościelniakiem
06.10.2007



Janusz Lewanda: Pańskie nazwisko na trzecim miejscu listy kandydatów do Sejmu w okręgu sosnowieckim przyjąłem z niedowierzaniem.
Poseł Jacek Kościelniak: Skład i kolejność na liście ustalało Prezydium Rady Okręgowej pod przewodnictwem poseł Ewy Malik i posła Waldemara Andzela. Ostateczne decyzje odnośnie składu listy podejmowała Rada Polityczna i Zarząd Główny PiS. Ja z pokorą przyjąłem taką decyzję.

Już na zimno oceniłem to trzecie na liście jako pochodną pańskiej silnej pozycji, ale nie jestem pewien, czy społeczeństwo podziela taką opinię.
Obawiam się, że społeczeństwo mogło to odebrać jednak inaczej niż pan. Jako dżentelmen ustępuję damom pierwszeństwa.

Jest pan orędownikiem tzw. aglomeracji śląskiej i współautorem tworzonej ustawy metropolitalnej. Właśnie teraz słyszę i czytam zarzuty pod adresem administracji rządowej tworzącej ustawę metropolitalną , że „związki metropolitalne nie będą otrzymywać żadnych dodatkowych pieniędzy z budżetu a jedynie środki na zadania zlecone”.
To są zarzuty o charakterze absolutnie politycznym, albowiem istotą funkcjonowania aglomeracji ma być realizacja zadań o charakterze ponadlokalnym. Intencją projektodawców było, aby ta ustawa miała charakter neutralny z punktu wydatków budżetu państwa. Natomiast w początkowej, pilotażowej fazie część środków ma być przeznaczona dla aglomeracji w postaci subwencji. Gdy gminy zlecą aglomeracji zadania do wykonania, np. zarządzanie drogami powiatowymi, odśnieżanie dróg, to w ślad za tym zleceniem z budżetu centralnego przekazane zostaną pieniądze. Czyli zmieni się struktura wydatków, ale dodatkowych pieniędzy nie będzie.

Jakie korzyści z Euro 2012 w Chorzowie odniesie Zagłębie?

Natury gospodarczej, a przy okazji także infrastruktura poprawi się. Kibice, którzy przyjadą na mistrzostwa zostawią tu pieniądze. Od włodarzy miast i inwencji przedsiębiorców, którzy na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego mogą np. budować zaplecze hotelowo-gastronomiczne zależy, jak tę szansę wykorzystamy. Mamy już wstępną listę kluczowych projektów w ramach narodowej strategii rozwoju w latach 2007-2013; zrealizowanie tych inwestycji również wpłynie na poprawę infrastruktury. Część środków, o które starały się gminy i powiaty jest już praktycznie zabezpieczona. W projekcie ministra sportu określono zakres inwestycji realizowanych przy okazji Euro, które byłyby przedmiotem współfinansowania przez państwo
Prezydenci śląsko-zagłębiowskich miast widzą swoje miasta jako serca regionu, i w takim tez kontekście widzą koncepcje rozwoju tych miast i całego regionu. Natomiast na naszą aglomerację musimy patrzeć z lotu ptaka - wyłuskać same superlatywy.
Posłużę się takim przykładem. W Warszawie oceniając Chorzów w kontekście Euro 2012 pod względem transportowo-hotelowym uznano, że Chorzów nie nadaje się do organizacji mistrzostw. Nie oceniono aglomeracji, oceniono tylko to miasto. Gdyby spojrzano na całą aglomerację, nie byłoby żadnych problemów.

Linia kolejowa do Warszawy przez Pyrzowice też jest na liście kluczowych projektów? Czy Pan też postrzega tę linię jako zagrożenie dla naszych zagłębiowskich interesów?
Linia ta wpisana jest do regionalnego projektu operacyjnego dla województwa śląskiego. Są już przewidziane środki na modernizację linii kolejowej Zawiercie - Warszawa (dostosowanie do prędkości 260 km/godz.). Jako mieszkaniec Zagłębia odbieram to pozytywnie, gdyż będę mógł korzystać z tej linii.

Związek gmin i powiatów tworzących metropolię będzie obligatoryjny, ale jednostki administracyjne nie widząc korzyści z członkostwa w związku, będą mogły z niego wystąpić. Czyli muszą skosztować tego miodu i dopiero wtedy mogą powiedzieć NIE? Co z powiatami ziemskimi, które chcą gwałtem do niego wstąpić?
Początkowo, w fazie pilotażowej musi to być związek obligatoryjny, żeby położona w środku aglomeracji gmina nie powiedziała „nie”, bo takie stanowisko już na początku rozłożyłoby cały związek. Nie widzę przeszkód dla przynależności do aglomeracji powiatu będzińskiego i innych powiatów ziemskich.

Teatr Zagłębia, Pałac Kultury Zagłębia, Muzeum Zagłębia - te instytucje kultury powinny być na garnuszku Urzędu Marszałkowskiego. Instytucji śląskich jest na tym garnuszku kilkanaście. To jawna dyskryminacja, to skandal.
Zgadzam się. Uczestniczyłem w kreowaniu budżetu państwa na rok 2008 i dlatego mam pewność, że środki na kulturę i dziedzictwo narodowe znajdujące się w gestii Zarządu Województwa powinny wystarczyć także na przynajmniej współfinansowanie z miastami wymienionych przez pana instytucji. Będę starał się o to, by marszałek zmienił strukturę wydatków, tak by zagłębiowskie instytucje zyskały wsparcie z województwa.

Pracownicy zagłębiowskich urzędów miejskich lub powiatowych odpowiedzialni za zdobywanie środków zewnętrznych mówią prywatnie, że wolą brać udział w konkursach niż w ścieżkach pozakonkursowych. W tym drugim przypadku jesteśmy eliminowani przez śląską koalicję.
Nie podzielam takiego poglądu, ponieważ mam okazję współpracować z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, które ocenia te projekty w sposób obiektywny. Natomiast, jeśli mówimy o projektach ocenianych przez Urząd Marszałkowski, to mamy radnych wojewódzkich, którzy powinni zabiegać o nasze projekty. Rozmawiałem z marszałkiem kilkakrotnie na ten temat osobiście i musze przyznać, że nie odczuwałem jakiegoś dezawuowania projektów zagłębiowskich miast.

Czy Sławków ma jeszcze jakieś szanse?
Minister transportu podpisał memorandum z Kazachstanem na wykorzystanie tej linii. Jest problem dyplomatyczny z Rosją, która żąda bardzo wysokich opłat za tranzyt; w tej chwili trwają wymiany not dyplomatycznych. Jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że pomysł szerokiego toru do Austrii nie zostanie zrealizowany.

Stadion Zagłębia Dąbrowskiego mrzonka czy rzeczywistość?
Warto by się o to pokusić, ale powiem wprost - Dąbrowy Górniczej nie stać na taki projekt. Zobowiązania finansowe Dąbrowy są tak duże, że ja boję się, iż w ciągu 5-6 lat miasto stanie przed widmem bankructwa.

Kiedy skończy się zła passa Dąbrowy Górniczej? Pojawił się nowy problem, którego być nie powinno - modernizacja przystanków autobusowych.
Dąbrowa Górnicza cierpi na chroniczny brak dobrych gospodarzy. Teraz włodarze nie mogą sobie poradzić z tak prostą sprawą jak modernizacja przystanków. Jestem przekonany, że ta zła passa już długo nie potrwa. Przygotowuję właśnie poważne wystąpienie do prezydenta miasta na temat przedsięwzięć inwestycyjnych, które realizuje. Chciałbym, aby pan prezydent był łaskaw podsumować pierwszy rok swojej działalności. Prezydent na przykład zupełnie zapomniał, że w Dąbrowie funkcjonuje podstrefą sosnowiecko - dąbrowska. To dzięki ministrowi gospodarki i mojej osobie udało się stworzyć 150 miejsc pracy w strefie. A nieraz wystarczyłoby jedno pismo do rządu o wsparcie na tym polu. Ale niestety - nie ma żadnej współpracy na linii prezydent Dąbrowy Górniczej - rząd.

Czy ma pan jakieś lekarstwo na chorobę, która nazywa się aqua park?

Zamiast przeznaczyć odpowiednie środki na ośrodek dla dzieci niedowidzących, wpompowuje się pieniądze w aqua park. Istnieją różne formy ekonomicznego wspomagania działalności gospodarczej; potrzeba tylko trochę inwencji. Muszę w tym miejscu dodać, że sprawami aqua parku powinny się zająć wyspecjalizowane służby i już zajmują się.

Podział mandatów poselskich w Zagłębiu wydaje się dość prosty - 3x3?
To byłby wielki sukces lewicy, która cierpi na niedostatek osobowości, brakuje jej programu. W okręgu nie widzę po lewej stronie ani jednej postaci kreatywnej. Ta sytuacja jest bardzo korzystna dla Prawa i Sprawiedliwości.

Pańskie sukcesy w Sejmie.
Bardzo intensywnie pracowałem w Komisji Finansów Publicznych przy kreowaniu budżetu państwa na rok 2006 i 2007. Mam swój udział w załatwieniu środków m. in. na rozbudowę lotniska w Pyrzowicach i na remont obwodnicy S-1. Także dzięki mojej pracy powstał wykaz indywidualnych projektów kluczowych, które w przyszłym tygodniu podane zostaną do publicznej wiadomości. Chciałbym wspomnieć o pracy w bankowej komisji śledczej, gdyż konkretów jeszcze zdradzić nie mogę. Od stycznia pracuję w Kancelarii Premiera - wiele rzeczy udało się tu zrobić, chociaż brakło nam czasu - mam na myśli ustawę dla górnictwa węglowego, waloryzację rent i emerytur oraz rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych.

Jeśli Pan ma wolny czas, to w jaki sposób go Pan spędza?
Wolny czas staram się spędzić przede wszystkim z moją rodziną i córką, która jest dzieckiem specjalnej troski, więc potrzebuje wiele troski i opieki. Ponadto nie stronię od spotkań muzycznych. Moją pasają jest gra na perkusji. W wolnych chwilach gram z przyjaciółmi w grupie No Name Blues Band. Czasami korzystam z zaproszeń do radio na nocne programy muzyczne, gdzie mam okazje zaprezentować najlepszych wykonawców bluesa i rocka.

Rozmawiał: Janusz Lewanda
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posty w temacie
abacil   Wybory Parlamentarne 2007   sob, 08 wrz 2007 - 11:46
kursor   QUOTE(abacil @ Sep 8 2007, 11:46 ) Wczora...   sob, 08 wrz 2007 - 20:56
Qni   I tak nie mamy wplywu na to kto powinien reprezent...   nie, 09 wrz 2007 - 00:24
bzenek   To ja w kwestii formalnej QUOTE(Qni @ Sep...   nie, 09 wrz 2007 - 08:37
Arbas   Powinien nas reprezentować człowiek w wieku średni...   nie, 09 wrz 2007 - 09:27
Dave   QUOTE(Arbas @ Sep 9 2007, 9:27 ) Powinien...   nie, 09 wrz 2007 - 11:24
michu   QUOTE(Arbas @ Sep 9 2007, 6:27 ) Powinien...   nie, 09 wrz 2007 - 11:16
abacil   Wiem, że okręg obejmuje całe Zagłębie i "przy...   nie, 09 wrz 2007 - 12:57
kwintosz   Będzie znany skład list to będzie można dyskutować...   nie, 09 wrz 2007 - 13:04
Bartek   Mam nadzieję że wygra PiS a u nas Talkowski   nie, 09 wrz 2007 - 13:19
bzenek   QUOTE(Bartek @ Sep 9 2007, 13:19 ) Mam na...   nie, 09 wrz 2007 - 17:06
Dejmon   Kilka słów gorzkiej prawdy o polityce w Polsce.   nie, 09 wrz 2007 - 18:32
pulsatilla1214   QUOTEW tym momencie o otrzymaniu mandatu z danej l...   nie, 09 wrz 2007 - 19:32
bzenek   QUOTE(pulsatilla1214 @ Sep 9 2007, 19:32 ...   nie, 09 wrz 2007 - 20:11
pulsatilla1214   tak myslałem, że moze miałes na myśli wyłacznie li...   nie, 09 wrz 2007 - 21:15
kwintosz   A możecie teraz powiedzieć, kto zasiadał w ławach ...   nie, 09 wrz 2007 - 21:23
pulsatilla1214   wszystkie, w tym bardzo szczegółowe informacje, są...   nie, 09 wrz 2007 - 21:37
Qni   QUOTEco do wspomnianego UPR to jedna z niewielu pa...   nie, 09 wrz 2007 - 23:57
pulsatilla1214   to ja tylko odpowiem, ze jako laik - obserwator sc...   pon, 10 wrz 2007 - 00:02
Dejmon   QUOTE(pulsatilla1214 @ Sep 10 2007, 0:02 ...   pon, 10 wrz 2007 - 09:20
tomasz sołtysik   czym dłużej obserwuje naszą politykę tym bardziej ...   pon, 10 wrz 2007 - 13:16
vacu   A'propos UPR - właśnie wyczytałem, że UPR będz...   pon, 10 wrz 2007 - 13:54
Dejmon   QUOTE(vacu @ Sep 10 2007, 13:54 ) A'p...   pon, 10 wrz 2007 - 14:37
tomasz sołtysik   QUOTE(Dejmon @ Sep 10 2007, 12:37 ) Jeśli...   pon, 10 wrz 2007 - 23:10
Arbas   Jeśli dyrektor utracił wiarę, to co ma powiedzieć ...   pon, 10 wrz 2007 - 23:49
tomasz sołtysik   QUOTE(Arbas @ Sep 10 2007, 21:49 ) Jeśli ...   wto, 11 wrz 2007 - 01:06
pulsatilla1214   QUOTEPoziom klasy politycznej w Polsce nie jest wc...   pon, 10 wrz 2007 - 23:56
Qni   Nie trac wiary Tomaszu Soltysiku. Polacy jako naro...   wto, 11 wrz 2007 - 08:16
bzenek   QUOTE(Qni @ Sep 11 2007, 8:16 ) Polacy ja...   wto, 11 wrz 2007 - 17:35
Bartek   Idą wybory to się nasi lokalni politycy uaktywniaj...   wto, 11 wrz 2007 - 10:48
Bartek   Trzeba było tą wieśniarę opieprzyć! Jakby coś ...   wto, 11 wrz 2007 - 17:47
chris   QUOTE(Bartek @ Sep 11 2007, 14:47 ) W kas...   wto, 11 wrz 2007 - 19:07
pulsatilla1214   widzę, że kampania ruszyła z kopyta. plakaty UPR n...   czw, 13 wrz 2007 - 20:53
Bartek   Mnie dziś zabił wielki banner Dolniaka populisty i...   czw, 13 wrz 2007 - 21:44
Arbas   Też widziałem ten baner, ale nie jest sygnowany ża...   czw, 13 wrz 2007 - 21:56
bzenek   QUOTE(Arbas @ Sep 13 2007, 21:56 ) Natomi...   pią, 14 wrz 2007 - 10:00
Sebastian22   Tez nie lubię tego całego syfu.....i tak kazdy ma ...   pią, 14 wrz 2007 - 18:58
tomasz sołtysik   Znacie kandydatów z Dąbrowy Górniczej? Ja wiem o n...   pią, 14 wrz 2007 - 19:02
Bartek   Nie ma Talkowskiego? Zawiódł mnie!!...   sob, 15 wrz 2007 - 15:35
kursor   QUOTE(tomasz sołtysik @ Sep 14 2007, 19:0...   pią, 14 wrz 2007 - 21:17
tomasz sołtysik   QUOTE(kursor @ Sep 14 2007, 19:17 ) tomek...   sob, 15 wrz 2007 - 18:48
Arbas   Pytanie nie do mnie a do Tomka, ale odpowiem: po...   sob, 15 wrz 2007 - 10:26
kursor   QUOTE(tomasz sołtysik @ Sep 15 2007, 18:4...   sob, 15 wrz 2007 - 20:37
kwintosz   QUOTEW środę zarząd śląskiej Platformy Obywatelski...   sob, 15 wrz 2007 - 23:26
Arbas   Wolę waleczną Ciaś niż Małecką z wystudiowanym wiz...   nie, 16 wrz 2007 - 09:47
slonecznik   Moim zdaniem Małecka-Libera nie ma większych szans...   nie, 16 wrz 2007 - 16:19
tomasz sołtysik   Agnieszka Pasternak nie startuje w tych wyborach   nie, 16 wrz 2007 - 19:09
Bartek   Prawda jest taka że u nas w mieście nie ma polityk...   nie, 16 wrz 2007 - 20:13
Arbas   A może jednak poszukać dokonań zanim się kandydaci...   pon, 17 wrz 2007 - 07:34
Dejmon   Przykład na to, jak polskie ośrodki "badania...   pon, 17 wrz 2007 - 09:54
pulsatilla1214   wiadomo, ze odpowiedź zalezy od tego, jakie zostan...   pon, 17 wrz 2007 - 18:24
kwintosz   I mały "soprajs": QUOTEWybory 2007...   czw, 27 wrz 2007 - 15:13
abacil   Wg mnie jeśli Meres czułby się związany z DG, to n...   czw, 27 wrz 2007 - 16:31
Bartek   Dlatego Meres nie wygra :)   czw, 27 wrz 2007 - 16:36
spinacz   dla mnie generalissimus meres nie jest za grosz wi...   czw, 27 wrz 2007 - 21:17
kursor   QUOTE(spinacz @ Sep 27 2007, 21:17 ) dla ...   czw, 27 wrz 2007 - 22:42
Arbas   No coż... Meres wieczny kandydat na cokolwiek. Wid...   pią, 28 wrz 2007 - 08:08
kwintosz   No i jest pierwsza kompletna lista(czy do ko...   pią, 28 wrz 2007 - 12:34
Arbas   Senat skreślam w całości, ponieważ jestem za jego ...   sob, 29 wrz 2007 - 08:53
Dejmon   QUOTE(Arbas @ Sep 29 2007, 8:53 ) Senat s...   sob, 29 wrz 2007 - 11:05
PICK   Witam na forum po dłuższej nieobecności, jeśli cho...   sob, 29 wrz 2007 - 14:04
kwintosz   Ciekawy artykuł z gazety wyborczej dotyczący parla...   sob, 29 wrz 2007 - 15:04
Dave   Mam pytanie: czy ktoś może mi tu wypisać, którzy z...   sob, 29 wrz 2007 - 17:48
kwintosz   Kilka postów wyżej, tam gdzie masz wypisane listy ...   sob, 29 wrz 2007 - 22:29
PICK   Interpelacje poselskie czy też zapytania nie są wy...   nie, 30 wrz 2007 - 12:05
Bartek   Przyznam szczerze że pierwszy raz nie wiem na kogo...   śro, 03 paź 2007 - 21:43
pulsatilla1214   zawsze mozna oddać głos nieważny. a obowiązek obyw...   czw, 04 paź 2007 - 02:14
symetria   Ja wiem na kogo głosować, www.malecka-libera.pl, B...   czw, 04 paź 2007 - 10:40
Bartek   QUOTE(symetria @ Oct 4 2007, 10:40 ) Ja w...   czw, 04 paź 2007 - 16:14
picaro   tak jakby lekko zawiało propagandą ale może to ...   czw, 04 paź 2007 - 14:24
Equator   Witam, zważywaszy na miejsce, w którym odbywają si...   czw, 04 paź 2007 - 15:38
Pkitel   a co te sciany mowia? ja raczej zawsze bardziej wi...   czw, 04 paź 2007 - 18:46
symetria   QUOTE(Pkitel @ Oct 4 2007, 18:46 ) a co t...   czw, 04 paź 2007 - 21:38
Bartek   Zaczyna się naganianie na konkretnych polityków i ...   czw, 04 paź 2007 - 18:50
symetria   "Wg mnie jeśli Meres czułby si...   czw, 04 paź 2007 - 21:09
kacerzPO   [quote name='symetria' post='20999...   czw, 04 paź 2007 - 21:31
wykształciuch   niuch, niuch kurna kopie propagandą na kilometr i ...   czw, 04 paź 2007 - 22:34
Bartek   Niezła propaganda Myślą że jak Podraza się tutaj...   czw, 04 paź 2007 - 23:09
picaro   No to trzeba chyba zaprosić na forum panią poseł   pią, 05 paź 2007 - 08:12
Arbas   To Libera jest z PO???! Zawsze ramię w ramię z...   pią, 05 paź 2007 - 08:44
kacerzPO   QUOTE(Arbas @ Oct 5 2007, 8:44 ) To Liber...   sob, 06 paź 2007 - 00:58
kursor   Witam! Coś Wam się pomyliło że szpital był za...   pią, 05 paź 2007 - 10:04
kursor   sondaż na GW   pią, 05 paź 2007 - 14:11
picaro   info dla fanów UPR, bo jakiś tu mamy dzisiaj n...   pią, 05 paź 2007 - 14:57
spinacz   picaro, a wiesz moze czy postulat kary chłosty za ...   pią, 05 paź 2007 - 15:31
Qni   Chlosta jest prywatnym postulatem Korwina-Mikke i ...   pią, 05 paź 2007 - 21:50
Arbas   Kacerz! Dzięki za wyjaśnienia. Osobiście nie c...   sob, 06 paź 2007 - 08:45
Dejmon   Ale się uśmiałem - http://www.youtube.com/watch?v=...   sob, 06 paź 2007 - 09:21
symetria   ktoś tam wyżej z was napisał, że wzrasta aktywność...   sob, 06 paź 2007 - 12:22
Bartek   QUOTE(symetria @ Oct 6 2007, 12:22 ) ktoś...   sob, 06 paź 2007 - 12:59
pulsatilla1214   co do kary chłosty - o ile mnie pamięć nie myli (b...   sob, 06 paź 2007 - 16:21
wykształciuch   droga symetrio , chyba że pani poseł też sama czyt...   sob, 06 paź 2007 - 17:14
symetria   w sztabie nie jestem, studiuje sobie turystyke na ...   sob, 06 paź 2007 - 18:34
kwintosz   Dżizyyyysss.. ja was wszystkich proszę.. zacznij...   sob, 06 paź 2007 - 23:20
Bartek   QUOTE(kwintosz @ Oct 6 2007, 23:20 ) Dżiz...   nie, 07 paź 2007 - 10:18
symetria   Dzięki czyli, że juz nikt na mnie teraz nie nakrzy...   sob, 06 paź 2007 - 23:26
kwintosz   Niestety polityka ma to do siebie ze wyzwala w lud...   nie, 07 paź 2007 - 00:16
szarisz   Przeczytajcie uważnie. Wywiad na sosnowiec.info.p...   nie, 07 paź 2007 - 16:11
georgeb   Czytając ten wywiad przychodzi do głowy tylko jedn...   nie, 07 paź 2007 - 20:09
symetria   ubawił mnie pan Kościelniak.   pon, 08 paź 2007 - 10:37
2 Stron V   1 2 >


Reply to this topicStart new topic
5 Użytkowników czyta ten temat (5 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sobota, 11 października 2025 - 03:33
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza