Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Park Hallera
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Przyroda
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Jashi
Kurde maĆ co ostatnio siĘdowiadujĘod znajomych. Dziwne rzeczy siĘdziejĄ w naszym parku. Ostatnio sŁyszaŁem, Że zgwaŁcili 2 kobiety, a jak znajomy mi mÓwiŁ to na dodatek to byŁa matka z cÓrkĄ !!! . Ja bym tego fagasa kur... zajeb... . I co jeszcze koleŻanka mi teŻ mÓwiŁa, Że jak czasem spaceruje sobie po parku z pieskiem to widzi kolesi jak se swawolnie w krzakach targajĄ gaŁĘ. No nie mogĘpojĄĆ, Że w parku ktÓry jest pod blokiem naszego przezydenta dziejĄ siĘtakie rzeczy !!!.
A policja zamiast ŁapaĆ tych skurw... to siĘczepia kumpeli o to gdzie jej piesek siĘzaŁatwia w tym parku.

Pozdro.
Misiek
Pierwsze slysze zeby tu byli jacys zboczency. Ostatnimi czasy tylko mlodziez tu siedzi i pije. Nie bardzo mi sie chce wierzyc ze grasuja tu jacys erotomani, bo na pewno dostaliby oklep. Dobra rada dla dziewczat z psami: nie wychodzcie tam na spacer po 22 same.
Master
Ja nie sŁyszaŁem o podobnych zajsciach. Ale trzeba przyznaĆ ze w parku w nocy jest niebezpiecznie. Po pierwsze caŁe oswietlenie jest zniszczone. Od miejsca tego zakola w strone redenu , nie dziaŁa wieczorami i w nocy ani jedna lampa, jest caŁkowita ciemnoŚc.WiekszoŚc Ławek jest tam poŁamana. Nie moŻna isc tamtedy na spokojny wieczorny spacer. Ciekawe kiedy zostanie to wszystko wremontowane. W końcu budowa Hali i AquaParku dobiega końca. Tak nie powinno byc!! :afro:
Misiek
To fakt, Że nasz park miejski nie naleŻy do miejsc przyjemnych, szczegÓlnie w nocy. Na pewno zdarzajĄ siĘtam wypadki, o ktÓrych nikt nie wie takie jak np. pobicia. Niestety wŁadze miasta nic nie robiĄ w kierunku poprawy bezpieczeństwa na dĄbrowskich ulicach.

PS: Klocek od kiedy ty chodzisz na wieczorne spacery ???
georgeb
miejmy nadzie ze po uruchomieniu aqua parku i hali w parku miejskim zmieni sie na lepsze i stanie sie wizytÓwka miasta a nie rajem dla dewiantow sexualnych hehe. O ile dziadek talkowski nie umacza swoich brudnych paluchow w caŁej sprawie bo po tym smieciu sie wszystkiego mozna spodzziewac. 100% anty THAL ATF
dąbrowianka
Nie wiem czy to prawda, ale w tegorocznym budŻecie miasta (a rok budŻetowy pomaŁu siĘkończy) nie ma zagwarantowanych Żadnych ŚrodkÓw finansowych na utrzymanie oŚwietlenia. Tak, Że dziewczyny i chŁopaki - weĹşcie sobie do serca radĘMiŚka i nie wychodĹşcie do parku po 22.00 (teraz w zasadzie juŻ po 20.00 - w końcu nadchodzi pora jesienna) :63:
Hator
W parku Hallera na szczescie na zboczencow nie trafilem choc 2 lata temu bylo pare akcji ze trza bylo brac nogi w zapas - kiedys nawet namierzali na cel mnie i mego kumpla KOSZEM NA SMIECI biggrin.gif
Miejmy nadzieje ze z chwila powstania Aqua Parku i hali zrobi sie tam bezpieczniej.
Anonymous
zboczency sa wszedzie:> na augustynika (kolo 1-szego lo) o 12 w poludnie, w klatce obok mojej jakis koles omal nie zgwalcil 10 letniej dziewczynki... juz ja wyrozbieralm, ale na szczescie ktos otworzyl drzwi na kaltce i kolo uciekl.. chyba go nei zlapali. a bylo to jakis rok, moze dwa lata temu. no ale o 12 w poludnie?
Jashi
Niebezpiecznie jest w parku a to duŻo zasŁuga oŚwietlenia ktÓrego nie ma, bo po co. Czasami jak se zrobie spacerek do parku wieczorkiem to tam ziomy nieĹşle rozrabiajĄ, krzyki, wrzaski, odgŁosy tŁukĄcych sie butelek i inne takie tam.Tera karuzele postawili i ostatnio widziaŁem takĄ bandĘkrĘcĄcych siĘbez przerwy koŁo niej jakby chcieli coŚ uszkodziĆ :)Biedny Thal pewnie w nocy sie nie wysypia :)
Misiek
Jashi to nie byŁa Żadna banda przy karuzeli, tylko ok. 10 osÓb. I wcale nie chcieliŚmy jej uszkodziĆ tylko oglĄdaliŚmy namalowane na niej rysunki (najlepiej im wyszŁa Pamela Anderson, hehe).
A swojĄ drogĄ to mÓgŁbyŚ rozpoznawaĆ ziomkÓw. :)))
MayQ
Hehe no banda przeciĘtna:) Misiek zostaw Jashiego w spokoju Hmm jakby to ujĄc Hyba KtoŚ miaŁ niezŁĄ banie albo byŁ rozkojazony i nie pamiĘta Że Jashi byl z nami ohmy.gifk: Ale co jak co patrol policyjny widzieliŚmy w parku :swir: (hyba zabŁĄdzili no nie) :afro:
Misiek
Chyba takie wraŻenie zrobiŁy na mnie te malowidŁa, Że pozapominaŁem kto byŁ z nami. :)))
A bańka teŻ byŁa lekka ... cÓŻ czŁowiek nie wielbŁĄd ...
Jashi, zwracam honor !

A jeŚli chodzi o policjĘ, to faktycznie chyba chŁopaki zabŁĄdzili. :)))
kwintosz
Wygrzebałem stary temat, bo myślę że czas stworzyć osobny dla samego Parku Hallera i spraw dotykających go bezpośrednio, m.in może wewnętrzny układ komunikacyjny, remonty kortów, ścieżek czy planowana budowa hotelu.
I ja w tej ostatniej kwestii. Za BIP, fragment dotyczący owej sprawy:

Projekt uchwały w sprawie: zmiany granic obszaru opracowania w załączniku graficznym do Uchwały Nr LXIII/1203/06 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 27.10.2006r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Dąbrowy Górniczej dla terenu połoonego w rejonie Parku Hallera” Druk nr 44 – przedstawił I Zastępca Prezydenta Miasta H. Zaguła.
Tutaj dwie generalnie sprawy muszą być rozwiązane. Po pierwsze – ze względu na budowę Centrum Wystawienniczego są chętni, czy potencjalni inwestorzy do budowy hotelu w tym rejonie, ten hotel jest już zapisany w okolicach Hali Sportowej nie mniej jednak zapis w aktualnie obowiązującym planie uniemożliwia postawienie hotelu o wysokości powyżej 10metrów, czyli to jest około czterech kondygnacji. Dzisiaj nikt nie będzie budował hotelu czterokondygnacyjnego, bo to sie nie opłaca. Będziemy zdążać do doprowadzenia takiego zapisu, który z jednej strony swoimi parametrami przyszły hotel pogodziłby interes Parku jako obszaru architektonicznego, ale równie by wpisywał sie w układ zewnętrzny, czyli układ osi: Bazylika Matki Boskiej Anielskiej z Kościołem na Górce Gołonoskiej. Druga rzecz – istnieje konieczność rozwiązania połączeń komunikacyjnych. Chciałbym przypomnieć, szczególnie Państwu z poprzedniej kadencji, że zaniechano realizacji (z różnych powodów – nie mnie to komentować) układu komunikacyjnego tych obiektów, które są już w tej chwili. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopuścił warunkowo korzystanie z tych obiektów do czasu wybudowania docelowego układu komunikacyjnego. Musimy przyjąć, że w związku z budowa hotelu ilość korzystających z tego miejsca wzrośnie to również musimy rozwiązać docelowy układ komunikacyjny, szczególnie w zakresie dróg awaryjnych.

Radny J. Talkowski:
Głosowałem na komisji za ponownym rozpatrzeniem sprawy przestrzennego zagospodarowania rejonu Parku Hallera, ale chce zwrócić uwagę, że ten Park jest dobrodziejstwem niesamowitym dla miasta i przy projektowaniu takich, czy innych rozwiązań trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby nie niszczyć ciągów pieszych na terenie tego parku, żeby doprowadzać w sposób ograniczony do tego co tylko można tam wybudować. Koniecznością jest wybudowanie hotelu dlatego, że my nie spijamy tej śmietanki – jaką jest sytuacja, że będzie międzynarodowe spotkanie i my zawodników musimy lokować w Sosnowcu, w Katowicach itd. Jest to na pewno cenna rzecz. Ja w mojej kadencji na to zgodziłem się, żeby wybudować tam hotel, oczywiście tak jak Pan H. Zaguła powiedział, żeby podwyższyć trochę tą budowle. Mianowicie na małym stosunkowo rzucie wypiętrzyć troszeczkę do góry, ale oczywiście maksymalnie ograniczając dewastacje zieleni.
Dlatego ja będę za tym głosował. Natomiast musimy sie liczyć, że jeśli byśmy coś zrobili ekstrawaganckiego odnośnie przejazdów i komunikacji to będzie to bardzo duże narażenie się na niezadowolenie społeczne. W związku z tym jest stara łacińska zasada: „oko mądrościa życia”. Jeśli chcemy projektować – zresztą te projektowania i fazy projektowania będą pod kontrola Rady to, żeby rozwiązywać tak problem, żebyśmy sie nie wstydzili za rozwiązania projektowe. Mówiąc szczerze ja głosuje za tym, ale jednocześnie zwracam uwagę
koleżankom i kolegom radnym na odpowiedzialność przy rozwiązywaniu spraw będących przedmiotem projektowania w Parku Hallera.

I Zastępca Prezydenta Miasta H. Zaguła:
Już zepsuć bardziej jak został zepsuty w poprzedniej kadencji tego Parku nie można. Gdyby w tamtej kadencji pozwolono radnym też się tym zajmować, jak pan dzisiaj o to wnosi, to być może nie został by tak zepsuty. Układ komunikacyjny jest nie dokończony i jest zły.
Chciałbym zaręczyć Państwu, że w tym punkcie mamy świadomość tego, że jest to jeden z ładniejszych, z bardziej charakterystycznych punktów w Dąbrowie Górniczej.
Na pewno będą się propozycjami zabudowy zajmować fachowcy, ale tacy którzy sie na znają, którzy umieją to robić porządnie. Zwracanie uwagi nam na to, żeby nie niszczyć zieleni jest nie na miejscu. Będziemy musieli rozwiązać ileś problemów, które wynikają z samego funkcjonowania tego Parku i do tego jest potrzebna zmiana zapisu w planie i proszę sie nie martwić – nie zepsujemy tego.

Radny J. Talkowski:
Otóż nie było to moja zasługa, że tam była zlokalizowana infrastruktura o tak potężnym zakresie działania, ja tylko doprowadziłem do tego, żeby konstruktorzy, projektanci nie robili absolutnych bzdur, dlatego, że były napięcia społeczne. Według projektu miało być zrobienie z jednej i z drugiej strony takiego ślimaka w osi drogi Alei Róż i dzięki temu ograniczyłem niepotrzebna dewastacje całego Parku i ten Park w tej chwili wygląda bardzo ładnie, jest to Park zrównoważonego rozwoju, gdzie można sie naprawdę przemieszczać pieszo, kobiety z dziećmi. Ten Park żyje jako płuca naszego pięknego Centrum Dąbrowy Górniczej.

Potwierdzam, że nie było to zasługa ówczesnego Prezydenta, bo zasługa to była jeszcze poprzednich władz. Chciałbym zwrócić uwagę na to – obojętnie jak sie będzie Pan Talkowski zachwycał nad tym co zrobił – że stoją tam dwa potężne obiekty użyteczności publicznej.
Jest nie zatwierdzony układ komunikacyjny, nie ma dopuszczenia tych obiektów i to jest efekt tej działalności. To, że był dobrze rozpracowany układ komunikacyjny zgadza sie to nie jest Pana zasługa, a to, że dzisiaj musimy poprawiać ten układ komunikacyjny to jest efekt tego, co zostało zrobione.

Prezydent Miasta Z. Podraza:
Chciałbym powiedzieć po pierwsze, że mamy określone terminy uregulowania tych kwestii, wynikające z zaleceń Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Po drugie, biorąc oczywiście w obronę zieleń i piękno tego miasta to muszę powiedzieć, że przede wszystkim musimy zabezpieczyć bezpieczeństwo tych ludzi, którzy korzystać będa z tych obiektów, które tam są i to jest bezwzględny warunek ponad wszystko.

Radny T. Skóra:
Panie Prezydencie, chciałem zapytać o taka rzecz – planowane jest przystąpienie do tego sporządzenia planu i to jest okej, fachowcy tak jak pan Prezydent powiedział przygotują nam coś co radni i tak ocenia i tu wszyscy będziemy mieli okazje sie wtedy wypowiedzieć merytorycznie bardziej, ale ja mam jedno pytanie jeszcze dalej idące, czy Pan Prezydent budowę tego hotelu widzi przy współudziale gminy?

I Zastępca Prezydenta Miasta H. Zaguła: Nie.

Radny T. Skóra:
To będzie całkowicie prywatna inwestycja inwestora zewnętrznego, tak?

Tak, bo jest to teren prywatny.
Uchwałę przyjęto za – 22, przeciw – 0, wstrzym. – 2.

Trochę się wyjaśniło w kwestii hotelu.
Na szczęście mam nadzieję, że jeszcze coś się będzie dało uratować z tej inwestycji. Zapis o czterokondygnacyjnym budynku jest śmieszny. wink.gif Niech przyjadą 4 drużyny na turniej np. siatkarski 25 osób w każdej drużynie (trenerzy+zawodnicy+lekarze+działacze) i oni ich wszystkich tam upchną?? W dodatku w takiej lokalizacji jak działać już będą targi na Zagórzu to na bank będzie spore obłożenie, przynajmniej na czas odbywania się jakichś targów. Dobrze że starają się cokolwiek z tym zrobić. Obawiam się tylko że jeśli to jest prywatny inwestor to może być ciężko aby dogadać się z nim by powstał tam naprawdę hotel o wysokim standardzie i nie będziemy musieli się jego wstydzić. wink.gif

Po raz kolejny wraca sprawa układu komunikacyjnego w parku.. Był dobry projekt to Talkowski musiał namieszać. wink.gif Jeśli dobrze rozumuje, to w najbliższych latach czeka nas jego remont, ciekawe w jakim stopniu?? cool.gif
Dave
Ależ jak uważam, że ta pierwotna koncepcja układu komunikacyjnego w rejonie parku była do bani! Za drogo by to wyszło! Miał być ślimak i dwupoziomowe skrzyżowanie na Alei Róż tylko, żeby dojechać do Nemo i hali? Po co? ALe przyznam, że takie skrzyżowanie szpanersko by wyglądało cool.gif
Hator
pan talkowski sie odezwal !! - wielki "bob budowniczy" dabrowy.
niech pan Panie Jerzy lepiej siedzi na tym stolku radnego (co nas kosztuje 2500 miesiecznie) i nie farmazoli dyrdymalow - mial Pan swoje 4 lata na sfinalizowanie kwestii i co?! i nic ...
nie kiwnol Pan palcem zeby sprawe wyprostowac - wrecz przeciwnie - sprawa stanela w martwym punkcie, a Panu to jakos nie przeszkadzalo. Gdyby znow mialby Pan byc odpowiedzialny za ten hotel to moge sie zalozyc ze dalej zadnego hotelu by nie bylo!!
takze lepiej bedzie jak Pan zamilknie zamiast cwaniakowac na lewo i prawo.

A wracajac do hotelu - nawet jesli to ma byc max 4 pietrowy budynek to mam nadz ze bedzie to hotel z wyzszej polki - jest hala, beda targi - wiec jesli ten budynek ma na siebie zarabiac to nie moze byc to jakas wiejska chatka bo tak czy siak nikt z niego nie bedzie korzystal!

a jeszcze warto dodac iz skoro hotel ma obslugiwac takze druzyny sportowe to warto zadbac i wymusic na inwestorze odpowiednie warunki dla klientow by mogli organizowac zgrupowania treningowe - a wiec zadbanie o gabinety odnowy biologicznej, mini silownie itp sprawy. Bo bez tego nie ma szans na rozwoj hotelu/rangi hali.

PS od miasta - a moze raczej od CSIRu - oczekuje rozreklamowania hali, zapraszania druzyn na zgrupowania, wspolfinansowanie pobytow druzyn sportowych (w okresie turniejow) i wogole - a raczej przede wszystkim - tworzenia turniejow by sie cos zaczelo dziac!

to taka moja mala lista zyczen na dzien dobry
kwintosz
Wkleje to tu..

Rozrywka i sportowe emocje w jednym miejscu

Minęły już ponad cztery lata od kiedy w pobliżu Parku Hallera wyrosły dwa obiekty, które na stałe wpisały się już w krajobraz architektoniczny Dąbrowy Górniczej. Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum oraz aquapark Nemo Wodny-Świat stały się od tej pory jednymi z symboli miasta i jednocześnie najnowocześniejszymi budowlami tego typu w regionie zagłębiowskim. A, że dzieli je zaledwie kilkaset metrów stały się ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu zarówno przez młodzież, jak i dorosłych.

Hala Centrum od razu zaczęła tętnić własnym życiem. Wszak dotychczas nie było gdzie rozgrywać imprez sportowych rangi mistrzowskiej, a od kilku już sezonów na meczach koszykarzy i siatkarek Miejskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego pojawia się dzięki temu regularnie kilkuset kibiców. Kiedy rozgrywki toczą się o najwyższą stawkę na trybunach może zasiąść wygodnie nawet ponad dwa i pół tysiąca widzów. Lokalne władze zapraszają wtedy do dopingowania wszystkich mieszkańców, a wejść można za darmo.

- Tego właśnie brakowało w mieście. W takich warunkach nie tylko doskonale zagrzewa się do boju swoją ulubioną drużynę, ale także całe widowisko ogląda się jak na dłoni. Świetna widoczność, akustyka. Warto byłoby zorganizować tutaj nawet jakieś mistrzostwa Polski - podkreśla Mateusz Wybraniec, który od dwóch lat kibicuje dąbrowskim drużynom w walce o ligowe punkty.

Ogromna hala ma rzeczywiście imponujące zaplecze. Sama arena główna liczy 1630 metrów kw., a oprócz tego mieszczą się tutaj: kort tenisowy, sala kondycyjna, siłownia, sauny, łaźnia, sala konferencyjna, kawiarnia i szatnie. Na trybunach około 15 miejsc przygotowanych jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Nowoczesny obiekt gościł już m.in. mistrzów bokserskich, najsilniejszych ludzi świata z Mariuszem Pudzianowskim na czele, a także wiele sław muzycznych na koncertach, jak choćby Kombi, Stachursky i Ryszard Rynkowski.

Dąbrowski aquapark, obok tarnogórskiego, jest jedynym tego rodzaju obiektem w naszym województwie. Do dyspozycji klientów od poniedziałku do piątku już od godziny 7, aż do 22 jest sześć basenów, w tym zewnętrzne, z takimi atrakcjami jak: tory do pływania, bicze wodne, jacuzzi, rwąca rzeka oraz zjeżdżalnie. To tutaj powstała też najszybsza zjeżdżalnia w Polsce. Goście mogą też skorzystać z pełnej odnowy biologicznej, groty solnej, kręgielni, bilarda i restauracji.

Aquapark przeżywał jeszcze kilka miesięcy temu spore kłopoty finansowe, ale teraz wychodzi po woli na prostą.

- Obniżyliśmy ceny biletów, dodaliśmy darmowe minuty na korzystanie z wodnych atrakcji i mamy coraz więcej klientów. Naprawdę warto do nas zajrzeć. Nikt nie będzie żałował - zapewnia Zdzisław Bosak, prezes spółki Nemo Wodny-Świat.

Z basenów korzystają także za darmo dąbrowscy uczniowie, którzy uczą się tu pływać, a koszty całego programu ponosi gmina.
Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni
Dave
"Na pewno nikt nie będzie żałował!..."
"Obniżyliśmy ceny biletów"

LOOOl! laugh.gif

A te 6 basenów to gdzie? :>
pozdrawiam
No szkoda tylko że w artykule nie ma ani słowa o rozgrywkach politycznych w tych dwóch magicznych instytucjach w ciągu ostatnich 4 lat. Do tego być może się mylę ale wydaje mi się że od dawna w nemo nie ma restauracji, a grota solna też jest częściej zatknięta niż otwarta.
kwintosz
Oto ciekawy fragment sprawozdania z sesji RM z dnia 26 marca 2008r. dotyczący budowy hotelu oraz układu komunikacyjnego w parku.

CYTAT
(...)
I Z-ca Prezydenta Miasta – H. Zaguła:
Jeżeli chodzi o ten projekt uchwały – Park Hallera to również tam był on uchwalony w 2002 roku i plan wtedy przewidywał określone rozwiązania w tamtym rejonie. Dzisiejszy plan tak naprawdę rozstrzyga czy dzisiejsza propozycja rozstrzyga o trzech rzeczach w tym rejonie. Po pierwsze stworzenie możliwości budownictwa większego niż cztero kondygnacyjnego, bo takie było ograniczenie w obszarze hali sportowej gdzie właściciel chce budować hotel. Tu jest zwiększenie możliwości żeby mógł budować wyżej niż cztery kondygnacje. Drugi problem, który jest rozstrzygany, czyli tam już jest jakby lokalizacja hotelu, tam już jest konkretna wartość tego gruntu związana z możliwością prowadzenia takiej działalności, przyrost tak jak w poprzednim przypadku będzie znikomy. Drugi taki element, który rozstrzyga ten plan to jest skarpa za Aquaparkiem ja bym ogólnie tak to określił, na której doprecyzujemy możliwość wybudowania hoteli bądź tego typu usługi jeżeli taka możliwość będzie istnieć w sensie technicznym i będzie opłacalna finansowana. Wreszcie trzeci czyli tak jak gdyby, my tam rozszerzamy tą możliwość nie stwarzamy nowej, nie nadajemy tej powierzchni nowego przeznaczenia. Trzeci element, który rozstrzygamy w tym planie to jest układ komunikacyjny związany z obsługa parku Hallera i z obsługą Nemo Wodny Świat i hali sportowej. Chciałbym Państwu przypomnieć, że do końca tego roku mamy warunkowe, wydanie warunkowego użytkowania tych dwóch obiektów i do czasu kiedy nie rozwiążemy tego problemu istnieje realna groźba, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyłączy z użytkowania te obiekty ze względu na bezpieczeństwo ludzi, którzy tam się znajdują. Te trzy elementy znajdują rozwiązanie w tym projekcie w związku z tym nie stwierdzamy żadnego przyrostu praktycznie wartości gruntów do stanu obecnie dzisiaj obowiązującego i stawka zerowa dotyczy praktycznie zerowego wzrostu.

Radny – J. Talkowski:
Wysoka Rado ja chcę sie ustosunkować do jednej sprawy w ramach tego całego układu. Mianowicie w przedłożonym na dzisiejszej sesji w miejscowym planie zagospodarowania dla terenu położonego w rejonie Parku Hallera obok niezbędnych korekt w stosunku do obecnego stanu, szczególnie co do dopuszczalnej wysokości budowanego w przyszłości hotelu przy hali widowiskowo – sportowej zakłada się budowę bardzo kontrowersyjnej moim zdaniem trzeciej dwukierunkowej drogi pomiędzy biblioteką a sąsiadującym pawilonem biegnącej ukosem w kierunku hali przez bardzo wysoką skarpę. Ta koncepcja jest bardzo kontrowersyjna, powtarza jest bardzo kontrowersyjna i powinna być oddana pod szeroki osąd społeczny gdyż w przypadku jej realizacji zdewastuje się przepiękny teren parku, przynajmniej fragment przecinając ciąg pieszy od wysokościowców z górnej części ulicy Kościuszki w kierunku PKZ-u powodują bezwzględna konieczność budowy mostu łukowego nad planowaną nową drogą, a wszystko to wymagać będzie około 10 milionów złotych nakładów finansowych na tą problematyczną drogę, a przecież obecnie mamy dwie funkcjonujące już drogi zaś na wypadek wystąpienia zagrożenia mamy do dyspozycji silnie podbudowany chodnik biegnący od hali Aquaparku w kierunku ronda przy ulicy Alei Róż. Z tego też względu projekt budowy trzeciej drogi powinien być poddany jeszcze raz podkreślam szerokiej konsultacji społecznej i z tego względu ja osobiście będę głosował przeciwko budowie tej trzeciej drogi. Chcę powiedzieć, że około trzy i pół lata temu zrobiliśmy na okoliczność proponowanej wówczas budowy trzeciej drogi wizję lokalną z Komendantem Miejskim Straży Pożarnej Panem Wójcikiem z Komendantem Miejskim Policji Panem Andrzejem Bocianowskim oraz przedstawicielami Rady Miejskiej z Komisji Rozwoju Miasta między innym był tu kolega Bober i Komisji do spraw Gospodarki Komunalnej notatka spisana z tej wizji stwierdzała, że dotychczasowe drogi wjazdowe i wyjazdowe zapewniają prawidłowe warunki komunikacyjne i bezpieczeństwa w rejonie hali widowiskowo – sportowej i Aquaparku. Proszę Państwa nie możemy być radnymi powiedzmy czy Prezydentami 2,3 czy 4 lata, ale w konsekwencji musimy brać pod uwagę przede wszystkim jakieś wyważenie i jakąś wizję, nie możemy niszczyć pięknego fragmentu parku tak zwanego plato, ja nie wiem czy ktoś to widział i zobaczył jak to wygląda. Będziemy mieli na pewno jakieś tam presje ze strony społeczeństwa, że tego nie widzą my jako Ci, którzy ustalają pewną wizję dla tego miasta powinni myśleć poważnie, a nie traktować naszego miasta jako folwark. Chce powiedzieć o jednej jeszcze rzeczy, co się wybuduje to bardzo długo będzie funkcjonować w środowisku i krajobrazie. Na Politechnice w Zurychu jest pewna tak tablica z takim hasłem: Pamiętaj, że najpierw jesteś człowiekiem, a później inżynierem. Dziękuję bardzo.

Ja chciałbym się, jeżeli można ustosunkować do tej wypowiedzi, bo ona jest w sumie ważna w tej kategorii. Otóż nie chciałbym oceniać decyzji z sprzed trzech i pół roku, bo nie taka jest moja rola i intencja. To, że jestem inżynierem może człowiekiem to jest sprawa osądu na zewnątrz natomiast jako inżynier muszę dyskutować i realizować, rozwiązywać fakty, a faktem jest to o czym powiedziałem na wprowadzeniu. Mamy warunkowe dopuszczenie dwóch dużych instytucji i stoi przed taki oto problemem, że nie podjęcie tego rozwiązania docelowego ze względu na niedokończony układ komunikacyjny może grozić zamknięciem czy wyłączeniem, bo tak się to nazywa z użytkowania tych dwóch obiektów. Nie wiem w takim razie, który moment będzie gorszy dla nas: stanąć przed ludźmi i się tłumaczyć czy zamknięcie tych dwóch obiektów czy budowa nowego układu komunikacyjnego. Pozostawiam to Państwu do decyzji i do rozwag, bo to, że jesteście Państwo Radą i macie również obowiązek podejmować decyzje, które rozwiązują konkretny problem, a ten problem tu jest przedstawiony i chciałem Państwu też powiedzieć jeszcze jedna rzecz w tamtym rejonie miasta na górce na światłach będzie konieczny w najbliższym czasie do rozwiązania bardzo rozbudowany układ komunikacyjny rozwiązujący problem targu na granicy Dąbrowy Górniczej w Sosnowcu. Ten układ powstać musi, nie zależnie od tego jakie jest nasze spojrzenie na danym fragment miasta. Ja jestem przekonany, że stworzenie czy przyjęcie tego planu i stworzenie nowego układu czy zabezpieczenie ruchu i bezpieczeństwa ludzi, którzy się tam znajdują jest dzisiaj celem, który trzeba będzie zrealizować, dziękuję.

Radny – J. Talkowski:
Otóż jest to pewien zabieg socjotechniczny mówiąc, że nam PINB tego nie dopuści, dopuści jeżeli sie mu powie żeby nie dopuścił no to nie dopuści. Natomiast Państwo no macie możliwość oczywiście podjęcia (...) ja (...)

Przewodniczący Rady Miejskiej – K. Woźniczka:
Ja nie dopuszczę do polemiki.

Radny – J. Talkowski:
Ale ja też, ja mówię ad vocem Pani Przewodniczący, do tego mam prawo jako radny, a poza tym chce powiedzieć, że ten mój tekst wproszę wprowadzić in ext tenzo do protokołu z dzisiejszych obrad.

Proszę Pana, nie wolno i to jest największe przestępstwo przeciwko urzędnikom, który odpowiada za to, wpływać na ich decyzje. Nigdy nie odważyłbym się urzędnikowi, który ma obowiązek podejmować decyzje się pod tym podpisać, kazać mu zrobić to co być może uważał bym za stosowne jest to bardzo nie w porządku wobec tego urzędnika, który bierze za to odpowiedzialność, bo on bierze za to odpowiedzialność, dziękuję.

Dziękuję bardzo, ja sądzę, że Pan nie Wójcik jako Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowanego jest człowiekiem na tyle nie zależnym i na tyle poważnym w odniesieniu do swojego stanowiska, że nie pozwala sobie mam nadzieje, że dotychczas cały czas tak było, że nie pozwalał sobie na nakazywanie mu postępować tak czy inaczej, jest stróżem prawa jego obowiązkiem jest pilnować konkretnie prawa jeżeli w przeszłości było inaczej to jest bardzo źle. Dziękuję bardzo, może skończmy tą polemikę, udzielam głosu Pani radnej Głowackiej, proszę bardzo.

Radny – J. Talkowski:
(...) i oddawaliśmy oczywiście hale to był tylko jeden wjazd i wyjazd i dało się to załatwić, dziękuję bardzo.

Radna – H. Głowacka:
Panie Prezydencie, ja mam pytanie dlaczego akurat ten teren wyznaczono pod budowę hotelu skoro to nie jest najlepsze miejsce i na przykład widzę inne miejsce, które jest znacznie ekonomiczniejsze i też jestem inżynierem też jestem człowiekiem, a przede wszystkim kobietą, która patrzy ekonomicznie i uważam, że stworzenie nowego układu zupełnie w Dąbrowie nie jest potrzebne, bo my już mamy układ i należy wykorzystać to co mamy, z drugiej strony parku, dziękuję bardzo.

Oczywiście ma Pani na myśli układ komunikacyjny?

Radna – H. Głowacka:
Tak. Z drugiej strony parku jak są Aleje Róż, miejsce gdzie kiedyś było miejsce na to nie wiem to chyba było pod jakieś helikopterki tam puszczano, tam jest taki doskonałe miejsce na hotel na przykład i jest już ciąg wybudowany, droga szybkiego ruchu.

Więc jeszcze raz Pani radna, w tym miejscu dzisiejszy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budowę hotelu i w tym miejscu hotel może stanąć, zmiana polega na tym, że w dotychczasowym zapisie planu istniej ograniczenie do wysokości czterech kondygnacji i ze względów właśnie ekonomicznych właściciel i ten, który chce wybudować hotel stwierdził, że to jest nieopłacalne w tym planie w tej propozycji zmieniamy tylko jakby dotyczący tego miejsca możliwość pójścia w górę, nic więcej, nie wnosimy wznosimy nowego miejsca.

(...)

To nie droga do hotelu, nie chodzi o drogę do hotelu chodzi o możliwość w przypadku jakichkolwiek zdarzeń na terenie hali sportowej, awaryjną drogę, możliwość ewakuacji ludzi.

Prezydenta Miasta – Z. Podraza:
Ja chciałem się tylko ustosunkować, ponieważ ja nie wiem co chciał Pan Prezydent Talkowski zasugerować. W każdym razie chcę powiedzieć tak, że nikt nikomu, a szczególnie Panu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego nie sugeruje co ma powiedzieć i co ma napisać.

Jest stróżem prawa i ja tak to rozumiem, że Pan Wójcik jest tym stróżem na terenie Dąbrowy, dziękuję.

Radny – T. Skóra:
Dziękuję. Droga jest potrzebna, miast musi budować drogi to jest jasne zarówno do hali jaki hotelu to też jasne dla mnie przynajmniej nie mam nic przeciwko tylko chciałem zapytać Panie Prezydencie czy przeanalizowane właśnie pod względem kosztów, bo tutaj te różnice poziomów, które występują w miejscu zaznaczonym na planie wjazdu od ulicy Kościuszki będą z pewnością kosztowne w rozwiązaniach później inżynierskich właśnie czy przeanalizowano pod tym kątem i kątem właśnie możliwości technicznych przerobienie czyli poszerzenie jezdni drogi, która już obecnie istnieje i odprowadzać może, bo odprowadza, bo ruch sie tam toczy pod hali sportowej w kierunku Kościuszki rondo?

Tak, przeanalizowano również pod tym kątem pod kątem ograniczonych możliwości terenowych w rejonie istniejącego układu komunikacyjnego i to jest dzisiaj niewykonalne, przełożenie tego ruchu przez istniejący układ nie jest wykonalne. Mamy ograniczone możliwości, proszę sobie przypomnieć w którym miejscu jesteśmy, tam praktycznie nie ma gdzie się już rozbudować. Natomiast istnieje zapis warunkowe dopuszczenie tych dwóch obiektów dotyczy również układu awaryjnego czyli nie ma stworzonego, bez względu na to jakbyśmy mieli możliwość rozbudowy tego układu istniejącego, on jest bardzo ograniczony prawie nie możliwy to istniej konieczność dla tego typu obiektów ustanowienia drogi ewakuacyjnej, drogi awaryjnej takiej nie ma.

Radny – G. Jaszczura:
Panie Prezydencie, czy ja dobrze zrozumiałe, że zwiększenia jak gdyby ilości kondygnacji tego hotelu i tym samym planu zagospodarowania jest tak jak gdyby spowodowane żądaniem inwestora, bo Pan mówił o ekonomiczności tego przedsięwzięcia? Czy inwestor co do hotelu jest już wiadomy?

Nie, na każdym etapie konstruowania planu przestrzennego zagospodarowania właściciele działek mają prawo wnosić swoje uwagi. Właściciel tej działki już tam jest konkretny właściciel prywatny tej działki złożył taki wniosek i ten wniosek został rozpatrzony pozytywnie tak jaj wiele wniosków innych procedurach, nie ma takiej możliwości żeby na wniosek lub na życzenie inwestora czy właściciela należało czy był przymus sporządzania planu przestrzennego zagospodarowania tutaj procedura jest dość jasna. Najpierw Rada uchwala jakby uchwałę intencyjną o przystąpieniu do planu i dopiero po procedurze wyczerpanych rozstrzygnięć, wniosków przedstawia się Radzie do zatwierdzenia planu.
(...)
Maryhna
matko i córko!
Jak czytam wypowiedzi Zaguły, to zaczynam sie zastanawiać z jakiego kraju przyjechał tongue.gif Wybaczcie ale po kilku zdaniach nie jestem w stanie zrozumieć gdzie uczył się języka polskiego; wstyd :/ i tacy ludzie zajmują takie stanowiska huh.gif
Nie rozumiem sensu jego wypowiedzi i nie jestem w stanie odnieść się do tej dyskusji. zresztą większość z uczestników dyskusji nie popisała się umiejętnością posługiwania się językiem polskim...
koniec OT
Dave
Ja też jestem zdania, że kolejny i kosztowny układ drogowy do NEMO i hali NIE JEST potrzebny, bo istnieją już dwa (jakie są takie są, ale przecież nowy od strony ul. Dąbrowskiego będzie lepszy?) i faktycznie kolejną część parku na zabierze.

Natomiast co to całości treści w/w protokołu - to te wszystkie zdania i wyrazy są oryginalne?! Czy to protokolant tak pisze na szybko?! Przecież wielu zdań za cholerę nie idzie zrozumieć!

Na przykład to:

CYTAT
Radna – H. Głowacka:
Radna – H. Głowacka:
Tak. Z drugiej strony parku jak są Aleje Róż, miejsce gdzie kiedyś było miejsce na to nie wiem to chyba było pod jakieś helikopterki tam puszczano, tam jest taki doskonałe miejsce na hotel na przykład i jest już ciąg wybudowany, droga szybkiego ruchu.

Helikopterki... ROTFL! laugh.gif Fajnie to brzmi... tongue.gif
Arbas
A może to Pani Radna H.Głowacka tak się właśnie wysławia? Protokólant ma taśmę
z nagraniem wystąpienia i dźwięki przerabia na słowo pisane bez przeróbek.
Może to i lepiej? Przynajmniej wiadomo kogo wybrano na urząd.
Sebastian22
Pani Głowacka uczyła mnie PO hehe jej słynna uwaga "klasa śmierdzi"(byliśmy po WF-ie) przebiła wszystko inne...pozdrawiam smile2.gif
:)
Czesto trudno zrozumiec fragmenty protokolow, pewnie na zywo jest duzo lepiej. Do tego w protokolach jest masa bledow interpunkcyjnych.

Co do ukladu komunikacyjnego to nowy dojazd jest konieczny. Bedzie on zdecydowanie lepszy. Co ciekawe mialo tez powstac fajne skrzyzowanie z Dabrowskiego wraz z sygnalizacja (ale mozliwe ze to porzucili). Wjazd na Dojazdowa, a wlasciwie wyjazd z niej jest tragiczny. Nakaz skretu w prawo powszechnie ignorowany. A autokary to dopiero maja tam problemy.
Ten miedzy blokami jest jeszcze gorszy. Zbudowano tam jakies szykany, i wieksze pojazdy, w tym autokary tez maja tam klopot. Do tego mieszkancy na niej parkuja. Najsmieszniejsze bylo to, jak po jej zbudownaiu postawiono na tej ulicy zakaz ruchu, ktory nie dotyczyl tylko mieszkancow.
Zawdzieczamy to wszystko poprzedniej ekipie, ktora tak okroila uklad komunikacyjny.

W miejscu nowego dojazdu nie ma w parku nic cennego, a taki mostek, wlascwie kladka, ktora w zapowiedzach miala byc atrakcyjna architektonicznie, tylko uatrakcyjni dodatkowo park.
Nie wiem o co chodzilo panu Talkowskiemu, gdy powiedzial, ze bedzie to kosztowalo 10 mln zl. Caly uklad komunikacyjny, ktorego ta droga bedzie dokonczeniem, lacznie ma kosztowac 10,5 mln zl (2004-2008), a nowa droga 2 mln zl. Chociaz mi sie wydaje troche malo, ze wzgledu na kladke. Powinni juz oglosic przetarg, bo znowu sie opoznia i w tym roku nie zdaza.

PS. W starych planach, oprocz tego planowanego od Kosciuszki, mial byc jeszcze wjazd tunelem od Al Roz.
CYTAT

Miejska hala sportowa nie ma bezpiecznych dróg ewakuacyjnych
dziś

Imprezy w największej w mieście hali widowiskowo-sportowej odbywają się tylko warunkowo. Tak zdecydował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Okazało się, że budując obiekt nie zadbano o drogi ewakuacyjne na wypadek pożaru czy katastrofy. Podobny problem dotyczy pobliskiego aquaparku Nemo Wodny Świat.

Drogi dojazdowe i ewakuacyjne do dwóch największych w mieście obiektów rekreacyjnych nie zapewniają bezpieczeństwa ani kierowcom, ani uczestnikom imprez. Dróg jest za mało (tylko dwie), z czego ul. Dojazdowa zbyt wąska. Cały układ komunikacyjny w tym rejonie został zakwestionowany przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Powinien zostać przebudowany do końca roku, bo w przeciwnym razie koncertów, meczów i wodnych atrakcji nie będzie, a obiekty zostaną zamknięte.

Nowa, bezpieczna jezdnia ma biec w części pobliskiego Parku Hallera - na razie jednak żadne prace budowlane nie są tu prowadzone. Czym tłumaczy się opóźnienia?

- Trwają prace projektowe i czekamy na pełną dokumentację. Projekt obejmie cały Park Hallera. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, w drodze przetargu wyłonimy wykonawcę. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, zależy nam na czasie - zapewnia Wojciech Mizerski, naczelnik Wydziału Inwestycji w dąbrowskim magistracie.

Na przebudowę dróg dojazdowych czekają kierowcy, ale też mieszkańcy kilku wieżowców, położonych 100 metrów od hali. Ponad trzy lata temu główna droga dojazdowa do hali została bowiem poprowadzona wprost pod ich oknami.

- Cały czas w trakcie imprez mamy tutaj autostradę. A w środku tego wszystkiego my, nasze dzieci. Nie da się tutaj żyć - mówi Jolanta Majcher. - Mieliśmy zapewnienia, że tej drogi tu nie będzie - dodaje Lena Kozłowska, mieszkanka jednego z bloków.

Jak podkreślają dąbrowianie, z dokumentacji projektowej wynikało, że droga pomiędzy blokami miała powstać tylko na wypadek zagrożeń i konieczności ewakuacji obu obiektów rekreacyjnych. Przejazd miał być na co dzień zamknięty. Stało się jednak inaczej. Zgodnie z pierwotnymi planami nawierzchnia miała zostać poprowadzona w mniej uciążliwym miejscu, pomiędzy siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej i jednym z pawilonów handlowych, od ulicy Kościuszki.

- Ta koncepcja jest bardzo kontrowersyjna i powinna zostać poddana pod szeroki osąd społeczny, bo w przypadku jej realizacji zdewastuje się przepiękny fragment parku - argumentuje radny Jerzy Talkowski, były prezydent miasta.

Swoje stanowisko podtrzymuje w tej sprawie powiatowy inspektor budowlany w Dąbrowie Górniczej. W ubiegłym roku miały tam trafić z magistratu dwie niezależne ekspertyzy, potwierdzające, że obecny układ jest dobry i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców oraz osób korzystających z obu tych obiektów. Nie trafiły, a dąbrowskie władze zdecydowały się na budowę nowej drogi. Czas nagli, bo droga musi powstać do końca roku.

- Rzeczoznawcy potwierdzają, że zmiany w układzie drogowym są konieczne. Zgodnie z planami nowa jezdnia ma przebiegać nieco niżej, za blokami przy ulicy Kościuszki, a wąska ulica Dojazdowa zamieni się wtedy w jednokierunkową. Termin upływa wraz z końcem tego roku - podkreśla Robert Skorus z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej.

Strażacy na razie co roku dopuszczają halę Centrum do organizacji imprez masowych, ale przyznają, że jedynie nowe dojazdy rzeczywiście rozładowałyby problemy komunikacyjne i zapewniły bezpieczną ewakuację w razie zagrożenia. - Istnieją dwa dojazdy do hali i aquaparku, a dodatkowo w razie konieczności mamy utwardzoną alejkę w kierunku Parku Hallera. Część drogi pomiędzy blokami jest jednak zastawiona parkującymi samochodami - przyznaje Tomasz Kościow, miejski komendant PSP.

Początkowo przebudowa całego układu komunikacyjnego w latach 2005/06 w Parku Hallera miała kosztować 17 mln zł, ale wydatki te zostały zmniejszone. Kredyt zaciągnięty w Górnośląskim Banku Gospodarczym wyniósł prawie połowę mniej niż planowano, bo tylko 9,5 mln zł i został obciążony hipoteką na majątku gminnym - Parku Zielona. Zrezygnowano wtedy z projektowanej drogi dojazdowej, a prace objęły głównie modernizację sieci oświetlenia parkowego i kanalizacji.
Piotr Sobierajski
bzenek
CYTAT(Dave @ pią, 02 maj 2008 - 21:22) *
Ja też jestem zdania, że kolejny i kosztowny układ drogowy do NEMO i hali NIE JEST potrzebny, bo istnieją już dwa (jakie są takie są, ale przecież nowy od strony ul. Dąbrowskiego będzie lepszy?) i faktycznie kolejną część parku na zabierze

No jak strażacy i inni mówią, że potrzebna to się to jakoś przeboleje. Cieszmy sie, że pan Lipczyk nie zdołał wprowadzić w życie swoich szalonych pomyśłów kina, hipermarketu i wielopoziomowych skrzyżowań w tym parku.

Mnie tam natomiast ciekawi inna rzecz. W parku Hallera brakuje wszystkiego: ławek, koszy na śmieci, latarni, kamer monitoringu. Są całe połacie bez żadnego pomysłu - np. okolice aquaparku, kortów i hali. Nie wszystkie alejki są wykończone i wyraźnie brakuje jakiegoś centralnego punktu. Czegoś jak Chopin w Łazienkach. Może amfiteatru, ewentualnie jakiejś awangardowej fonatnny, która zogniskowałaby ruch.

Do tej pory wszyscy udają, że 8mln wydanych na ten park w poprzedniej kadencji załatwia sprawę. A tymczasem za te 8mln osiągnięto nader mizerny efekt i wypadałoby coś w tej sprawie zrobić. Bo jak na razie to utknęliśmy w połowie drogi. mellow.gif
Zibar
No cóż, ja to widzę tak, że można zbudować dodatkową drogę na tyły hali od strony Kościuszki (między MBP i Elegantem) która nie zniszczy parku, bo mogliby ją zrobić w tunelu, którego wylot byłby właśnie usytułowany przy tej drodze. Dodatkowo, alejkę biegnącą do superjednostki wykorzystać jako droge ewakuacyjną i poszerzyć/zbudować alejkę międzu Żeromskim i przedszkolem jako kolejną drogę, normalnie zamknietą dla ruchu, a dostępną w przypadku potrzeby (czyt. pożaru itp)
kwintosz
Wychodzą teraz czkawką oszczędności Talkowskiego. Swoją drogą ciekaw jestem czemu się upierają na wjazd do parku od Kościuszki a nie od Alei Róż, tam z parku i tak nie wiele zostało bo drzew mało a większość terenu jest wyłożona kostką (parking i ścieżki).
Kamil_
Bardzo ciekawy pomysł z tym wjazdem od Alei Róż (chodzi Ci zapewne o okolice ronda?), uważam że byłoby to najlepsze wyjście. Puścić drogę przez boisko do koszykówki (szkolne ZST) i połączyć z parkingiem Nemo, wydzielić na nim ewentualnie jakiś pas ruchu do Hali. No i poszerzyć obecny dojazd z pod Nemo pod Halę.

Tylko ciekawe jakby to wpłynęło na ruch w okolicach ronda. Może jakby w okolicach ronda poszerzyć drogę i zrobić prawoskręt to nie byłoby tak źle.
Dave
CYTAT(bzenek @ pon, 05 maj 2008 - 11:39) *
Cieszmy sie, że pan Lipczyk nie zdołał wprowadzić w życie swoich szalonych pomyśłów kina, hipermarketu i wielopoziomowych skrzyżowań w tym parku.

Jak tyle czytałem na temat planów Lipczyka pod koniec XX w. tak nigdzie nie doczytałem się ani nie słyszałem o parkingach, skrzyżowaniach, a tym bardziej o hipermarkecie i kinie w PARKU HALLERA! Jedynie park wodny, hala sportowa no i hotel miał tam być!
bzenek
CYTAT(Dave @ wto, 06 maj 2008 - 10:36) *
Jak tyle czytałem na temat planów Lipczyka pod koniec XX w. tak nigdzie nie doczytałem się ani nie słyszałem o parkingach, skrzyżowaniach, a tym bardziej o hipermarkecie i kinie w PARKU HALLERA! Jedynie park wodny, hala sportowa no i hotel miał tam być!

Poszukaj w jakichś archiwach. Przez dłuższy czas mówiło się o budowie centrum handlowo-rozrywkowego z kinem między halą i aquaparkiem. Przez dłuższy czas taka oferta inwestycyjna wisiała na stronie internetowej miasta - jeszcze tej z początków Talkowskiego.

A wielopoziomowe skrzyżowanie miało być z Aleją Róż. No, powiedzmy jeden wiadukt z prowadzącymi do niego "ślimakami".
szer
Nie wiedziałem gdzie dać, więc daje tutaj. Wszak trochę się to tyczy ;d

CYTAT
Jesteśmy hotelowym zaściankiem

Odwiedzający ponad 700-tysięczne Zagłębie biznesmeni, sportowcy, przyjezdni mogą liczyć na zaledwie 800 miejsc hotelowych.

W Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, czy Będzinie większa liczba gości nie ma się gdzie zatrzymać, bo brakuje hoteli o dobrym standardzie. W Dąbrowie Górniczej, której sporą część zajmuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna nie powstają hotele, choć organizuje się tu masowe, ogólnopolskie imprezy, a do miasta często przyjeżdżają różne, często zagraniczne delegacje biznesowe. W centrum miasta nie ma ani jednego hotelu.

W Sosnowcu do dyspozycji gości są trzy nieduże i niezbyt nowoczesne hotele. Ani jeden z nich nie jest jednak zlokalizowany w centrum. W Będzinie goście mogą liczyć na około 200 miejsc w czterech hotelikach.

Ta sytuacja ma się jednak zmienić. Miasta po zakończeniu długotrwałych procedur uchwaliły w końcu plany zagospodarowania przestrzennego, które umożliwią rozpoczęcie inwestycji również z branży hotelarskiej.

Sosnowiec przygotował dwie nowe działki w śródmieściu, na których mogą powstać takie obiekty. Są już zainteresowani. - Śląska Grupa Kapitałowa do końca czerwca ma uzupełnić dokumentację, do otrzymania pozwolenia na budowę. Wiemy, że hotele w centrum są potrzebne%07- mówi Grzegorz Dąbrowski, z sosnowieckiego UM.

W Dąbrowie Górniczej zaledwie kilka miejsc noclegowych oferuje hotelik przy ul. Kościuszki, a inne są dopiero na obrzeżach miasta, w pobliżu byłej huty Katowice, albo w ośrodkach wypoczynkowych nad dąbrowskimi jeziorami Pogoria, albo w... domu weselnym, w oddalonym o ponad 20 kilometrów Sławkowie.

Co do konieczności budowy hotelu zgadzają się od lat lokalne władze. Przekonało się też o tym kiluset studentów prywatnych uczelni z całej Polski, którzy zjechali tutaj walczyć o mistrzowskie laury. Zostali zakwaterowani w ośrodkach nad Pogorią. Są położone malowniczo, ale nie ma się z nich jak dostać do centrum bez własnego samochodu.

- Ponadstutysięczne miasto z wielką halą sportową i aquaparkiem powinno mieć rozwiniętą sieć hoteli - mówili uczestnicy sportowej imprezy.

Dopiero jednak dwa miesiące temu udało się zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, by w Dąbrowie mógł powstać wyższy, niż czterokondygnacyjny hotel.

- Inwestor, który kupił działkę w pobliżu aquaparku i hali sportowej czekał właśnie na zmiany planu zagospodarowania. Nowy plan dla parku Hallera będzie obowiązywał od piątego czerwca tego roku. Dotychczas nie został jeszcze złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę hotelu - informuje Wojciech Sobczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - Miasto przygotowuje już kolejne tereny pod budowę hoteli. Możliwe są nowe lokalizacje w parku Hallera oraz pomiędzy aleją Piłsudskiego a ulicą Łączną, a także w Strzemieszycach między ulicami Składową a Katowicką.

W Sosnowcu, na brak miejsc noclegowych narzekają zwłaszcza uczestnicy targów organizowanych w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia. Podczas jednej z pierwszych wystaw odwiedziło je aż 15 tys. widzów. Tutaj na nowoczesny hotel z kilkuset miejscami ma zostać zaadaptowany biurowiec dawnej fabryki silników Silma, ale na razie brakuje inwestora.

- Szukamy operatora, który włączyłby ten obiekt do renomowanej sieci hoteli - podkreśla Maciej Topolski, rzecznik prasowy Grupy Kolporter.
Kamil_
gdzieś mi to już mignęło na forum wink.gif
syzio
Tak, to prawda. Ten artykuł już gdzieś był conf (13).gif
bzenek
Odgrzejmy stary wątek Parku Hallera. Szykują się tam bowiem spore zmiany smile.gif

CYTAT
Przebudowane zostaną także drogi dojazdowe do hali Centrum oraz aquaparku.

(...) w Parku Hallera powstanie droga wyjazdowa na Aleję Róż oraz droga łącząca halę Centrum z ulicą Kościuszki, między pawilonem handlowym a biblioteką.

(...) wyjazdy z parku na ulicę Kościuszki i Aleję Róż do końca czerwca 2010 roku. Przetargi są obecnie w przygotowaniu

No to przyjrzyjmy się. Najpierw od strony Alei Róż.
CYTAT(:) @ wto, 21 kwi 2009 - 22:25) *
Pierwotnie mialy byc dwa polaczenia - od Kosciuszki i od Al. Roz. To drugie nawet z tunelem albo i estakada i polaczone jakos z rondem Merkury. Wiadomo jakie zdanie na ten temat mial poprzedni prezydent. Od jakiegos czasu oprocz polaczenia z Kosciuszki pojawialy sie informacje o laczniku z Al. Roz (tylko wyjazd).

Dlaczego tylko wyjazd ? Można by połączyć wjazd z wyjazdem. Np w taki sposób jak narysowałem na zielono. Bo rozumiem, że na ten węzeł ze ślimakami poczekamy jeszcze ho, ho, ho...

Ale faktycznie jest jeden problem z tym wjazdem. Mogę się tam robić stłuczki - w zwalniających przed zjazdem będą uderzać wyjeżdżający z ronda. unsure.gif

CYTAT(Dave @ pią, 24 kwi 2009 - 01:07) *
aż niewiarygodne, że tak by to wyglądało, to jednak parku od strony Alei Róż i LP już nie będzie z "torem saneczkowym" włącznie sad.gif I kupę zieleni od tej strony też nie :/ No i nie byłoby miejsca na organizowanie Dni DG (bo przecież jeszcze będzie droga dojazdowa).

Ano faktycznie Dni DG by się miały kiepsko na tej drodze. Ale z tą zielenią to bym nie przesadzał. Ten kawałek parku jest już kompletnie wykostkowany i zabudowany.

Nawet przed epoką Lipczyka było tam pogotowie ratunkowe, MOPS, smutne resztki stadionu....

A teraz od Kościuszki.

CYTAT(Zibar @ pon, 05 maj 2008 - 11:59) *
No cóż, ja to widzę tak, że można zbudować dodatkową drogę na tyły hali od strony Kościuszki (między MBP i Elegantem) która nie zniszczy parku, bo mogliby ją zrobić w tunelu, którego wylot byłby właśnie usytułowany przy tej drodze.

Tunel wzdłużmy między bajki. Kładkę też. Nie wiem co tam zaproponują projektanci ale ja bym widział taką drogę.

Pokręcona bo dzięki temu leci samym skrajem parku. No i zsuwa się ze skarpy bokiem bez konieczności jej rozkopywania.

Powstanie nam ciekawe skrzyżowanie nowej drogi z Dąbrowskiego i Kościuszki. W zasadzie dwa leżące blisko siebie skrzyżowania. Faktycznie bez sygnalizacji świetlnej byłoby tam groźnie.
kwintosz
Patrząc na to co się dzieje w mieście albo na to że nic się nie dzieje (jak kto woli) obawiam się że jeśli chodzi o drogę w hallera to wszystko będzie wykonane w wersji light, czyli jak najtaniej.

Tzn. może być tak że drogę do okolic biblioteki jakiś "artysta" walnie jako prostą krechę od miejsca gdzie kończy się obecna a w końcu to będzie najkrótszy wariant (czy. najtańszy). Co do wyjazdu na Al. Róż aż się boje co wykombinują. A że przez to zabierze się kolejny kawałek parku to kogo to obchodzi. Władza ma "swoją" PIII i PIV.

Poczekamy zobaczymy.. Poważnie oni nadal myślą o tym tunelu i ślimakach? Czy to strzał obecnie mając na względzie dawne plany. Jeśli nie to masakra. Jakby zrobiono to tak jak zamierzano na samym początku jeszcze podczas rządów Talkowskiego, o ile mniej byśmy za to wszystko zapłacili..

Swoją drogą Dąbrowa spada chyba czasem z deszczu pod rynne.. wink.gif
Co do polaczenia z Al. Roz to pierwotnie chyba mialo byc cos podobnego do tego narysowanego na pomaranczowo. Niestety teraz tylko mowia o wyjazdach i pewnie bedzie podobnie jak na zielonej wersji.

Co do polaczenia z Kosciuszki to od dawna przebieg jest w planie zagospodarowania parku (1KDD1/2) :

bzenek
CYTAT(:) @ nie, 10 maj 2009 - 15:25) *
Co do polaczenia z Kosciuszki to od dawna przebieg jest w planie zagospodarowania parku (1KDD1/2) :

Oj szkoda. Powstanie taka mało elegancka rynna w nasypie. mellow.gif
Bo na kładkę pewnie nie ma co liczyć. smile.gif
dawno temu byla tam w planach "atrakcyjna" kladka
kwintosz
CYTAT
Dojazd do hali? Tak, ale kosztem parku Hallera
Milena Nykiel
2009-06-21

Jedna z bocznych alejek w parku Hallera w Dąbrowie Górniczej zamieni się w dwupasmową jezdnię. - Co tam kilka drzew i ławek! Potrzebujemy dojazdu - mówią administratorzy pobliskiej hali sportowej.

Już pięć lat temu, podczas otwarcia hali, jasne było, że dojazd do niej będzie w przyszłości jednym z większych problemów. Dziurawa droga przy II LO im. Żeromskiego była za wąska i szybko się zapychała. Dlatego niedawno została dla niej zaprojektowana alternatywa.

W szeroką i dwukierunkową drogę będzie można wjechać od strony ul. Kościuszki przez parking przy gmachu Biblioteki Głównej i dalej, w górę przez park, aż do hali. - Przetarg ogłosimy na przełomie lipca i sierpnia. Prace budowlane rozpoczną się za kilka miesięcy - mówi Lucyna Stępniewska z biura prasowego dąbrowskiego magistratu.

Ekipa budowlana zaora jedną z bocznych alejek parkowych i przekopie ciągnącą się wzdłuż niej skarpę, na której rosną jarzębiny i klony. Jak łatwo się domyślić, pomysł nie spodobał się mieszkańcom. - Pamiętam, jak te drzewa były sadzone. Mają już ponad trzydzieści lat i nie wyobrażam sobie, żeby teraz zwyczajnie zostały ścięte. Przecież park to ostatni kawałek zieleni w centrum - mówi Stanisław Piechota, mieszkaniec jednego z pobliskich bloków.

Inwestycji sprzeciwia się też dąbrowska fundacja Godne Życie. - Wpuszczenie samochodów do parku może być bardzo niebezpieczne. Odpoczywają tu całe rodziny. Wszędzie biegają małe dzieci - przestrzega wiceprezes fundacji Łukasz Kolber.

Zarządcy hali nie zamierzają jednak rezygnować z inwestycji. - Na mecze w hali przychodzi po trzy tysiące widzów. Proszę sobie wyobrazić horror, kiedy zaczynają wyjeżdżać. Droga musi powstać! - mówi Dagmara Molicka, dyrektorka Centrum Sportu i Rekreacji.

- Nie nasza wina, że zbudowano halę, a nikt nie pomyślał o otoczeniu. Trudno, zniknie kilka drzew i ławek. Dobrej alternatywy nie da się znaleźć - dodaje Andrzej Krasnodębski, kierownik hali.

Alternatywne wyjście widzi jednak radny Grzegorz Jaszczura: - Tunel! Wszędzie w Europie w takich okolicznościach buduje się drogi podziemne.

- To niewykonalne - uważa jednak Wojciech Mizerski, naczelnik wydziału inwestycji dąbrowskiego magistratu. - Przy finansach, jakimi dysponujemy, uda się wybudować drogę. A jak nie, to może zamknijmy halę, zamknijmy aquapark w parku i nic nie róbmy - dodaje Mizerski.
www.gazeta.pl
vodun
"przepychanki" słowne niczym dzieci w przedszkolu sad.gif . Pewnie, najlepiej rozpieprzyć kawałek parku bo przy projektowaniu jakiś "wykształcony, z odpowiednim doświadczeniem" baran zaprojektował halę wraz z dojazdami .... no chyba, że myślał o drodze powietrznej.
Przy cwaniactwie i braku ogłady dąbrowskich i przyjezdnych kierowców nie wyobrażam sobie drogi w parku !!!!

Moim zdaniem powinno być tak:
- Park Hallera jako integralna część centrum miasta powinien być wykorzystany w stopniu maksymalnym. Mam na myśli jakieś puby, muszla koncertowa,hotel (w planach), zaplecze sportowe, place zabaw - oczywiście wszystko wkomponowane w otoczenie, a nie wyrównać, wylać asfaltem i budujemy !!!! Korzystajmy z tego że mamy w centrum miasta "zielona przystań" !!!!

ale.....
- kosztem rozbudowy usług w Parku Hallera, szanowna nic nie robiąca władza naszego pięknego miasta powinna zadbać o drugą stronę parku. Mnie się wydaje, że nie wiedza o jej istnieniu !!!!! Qrwa ten park był robiony w czynie społecznym chyba w latach 80 i od tamtej pory nic !!!!! aha ktoś się zlitował i zrobił odgrodzony plac zabaw dla dzieci gdzie wieczorem bandy patałachów siedzą chleją i kiepują gdzie się da !!!! Tak trudno posadzić kilka drzew, poprawić, gdzieniegdzie położyć nowe alejki ???

no i oczywiście nasza kochana policja i straż miejska - zacznijcie w końcu pracować !!!!!! proszę Was !!!!
Aby jakikolwiek plan zagospodarowania Parku Hallera miał sens, "niestety" w/w służby powinny zacząć pracować i patrolować stale parki i nie tylko w godzinach 8-14. Doba ma 24 godziny i w nocy również ludzie korzystają z parku, niektórzy chodzą na spacery a inni go niszczą. - Zaróbcie na ta pensje -

matidg
Dojazd do hali? Tak, ale kosztem parku Hallera
Jedna z bocznych alejek w parku Hallera w Dąbrowie Górniczej zamieni się w dwupasmową jezdnię. - Co tam kilka drzew i ławek! Potrzebujemy dojazdu - mówią administratorzy pobliskiej hali sportowej. Jedna z bocznych alejek w parku Hallera w Dąbrowie Górniczej zamieni się w dwupasmową jezdnię. - Co tam kilka drzew i ławek! Potrzebujemy dojazdu - mówią administratorzy pobliskiej hali sportowej.

Już pięć lat temu, podczas otwarcia hali, jasne było, że dojazd do niej będzie w przyszłości jednym z większych problemów. Dziurawa droga przy II LO im. Żeromskiego była za wąska i szybko się zapychała. Dlatego niedawno została dla niej zaprojektowana alternatywa.

W szeroką i dwukierunkową drogę będzie można wjechać od strony ul. Kościuszki przez parking przy gmachu Biblioteki Głównej i dalej, w górę przez park, aż do hali. - Przetarg ogłosimy na przełomie lipca i sierpnia. Prace budowlane rozpoczną się za kilka miesięcy - mówi Lucyna Stępniewska z biura prasowego dąbrowskiego magistratu.

Ekipa budowlana zaora jedną z bocznych alejek parkowych i przekopie ciągnącą się wzdłuż niej skarpę, na której rosną jarzębiny i klony. Jak łatwo się domyślić, pomysł nie spodobał się mieszkańcom. - Pamiętam, jak te drzewa były sadzone. Mają już ponad trzydzieści lat i nie wyobrażam sobie, żeby teraz zwyczajnie zostały ścięte. Przecież park to ostatni kawałek zieleni w centrum - mówi Stanisław Piechota, mieszkaniec jednego z pobliskich bloków.

Inwestycji sprzeciwia się też dąbrowska fundacja Godne Życie. - Wpuszczenie samochodów do parku może być bardzo niebezpieczne. Odpoczywają tu całe rodziny. Wszędzie biegają małe dzieci - przestrzega wiceprezes fundacji Łukasz Kolber.

Zarządcy hali nie zamierzają jednak rezygnować z inwestycji. - Na mecze w hali przychodzi po trzy tysiące widzów. Proszę sobie wyobrazić horror, kiedy zaczynają wyjeżdżać. Droga musi powstać! - mówi Dagmara Molica, dyrektorka Centrum Sportu i Rekreacji.

- Nie nasza wina, że zbudowano halę, a nikt nie pomyślał o otoczeniu. Trudno, zniknie kilka drzew i ławek. Dobrej alternatywy nie da się znaleźć - dodaje Andrzej Krasnodębski, kierownik hali.

Alternatywne wyjście widzi jednak radny Grzegorz Jaszczura: - Tunel! Wszędzie w Europie w takich okolicznościach buduje się drogi podziemne.

- To niewykonalne - uważa jednak Wojciech Mizerski, naczelnik wydziału inwestycji dąbrowskiego magistratu. - Przy finansach, jakimi dysponujemy, uda się wybudować drogę. A jak nie, to może zamknijmy halę, zamknijmy aquapark w parku i nic nie róbmy - dodaje Mizerski.

Milena Nykiel

źródło: Gazeta.pl Katowice
Dave
Po co kopiujesz i publikujesz dokładnie to samo, co już ktoś wyżej wkleił? dry.gif
bzenek
CYTAT
Ekipa budowlana zaora jedną z bocznych alejek parkowych i przekopie ciągnącą się wzdłuż niej skarpę, na której rosną jarzębiny i klony.

Nie wzdłuż skarpy a poprzecznie do skarpy. A to zdecydowanie poprawia sytuacją jarzębin i klonów. smile.gif

CYTAT

A była kiedyś ta fundacja w parku? Tam gdzie będzie nowa droga prędzej spotyka się miłośników win owocowych niż bawiące się dzieci.

CYTAT(vodun @ pon, 22 cze 2009 - 09:32) *
Przy cwaniactwie i braku ogłady dąbrowskich i przyjezdnych kierowców nie wyobrażam sobie drogi w parku !!!!

Ależ drogi w parku już istnieją, a więc nie trzeba sobie niczego wyobrażać. smile.gif

CYTAT(vodun @ pon, 22 cze 2009 - 09:32) *
- Park Hallera jako integralna część centrum miasta powinien być wykorzystany w stopniu maksymalnym. Mam na myśli jakieś puby, muszla koncertowa,hotel (w planach), zaplecze sportowe, place zabaw - oczywiście wszystko wkomponowane w otoczenie, a nie wyrównać, wylać asfaltem i budujemy !!!!

No ale jak bez drogi "wybudować i wkomponować w otoczenie" puby, muszlę koncertową, itd ?

A jak dowieźć piwo do pubów ? smile.gif

CYTAT
Alternatywne wyjście widzi jednak radny Grzegorz Jaszczura: - Tunel!

Kocham go biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
vodun
CYTAT(bzenek @ nie, 28 cze 2009 - 08:33) *
Ależ drogi w parku już istnieją, a więc nie trzeba sobie niczego wyobrażać. smile.gif
No ale jak bez drogi "wybudować i wkomponować w otoczenie" puby, muszlę koncertową, itd ?

A jak dowieźć piwo do pubów ? smile.gif

Przykład cwaniactwa w bardzo bliskim otoczeniu hali, parku wodnego i Parku Hallera ?? smile.gif
Wyjeżdżając ul. Dojazdową na ul. Legionów Polskich mamy nakaz jazdy w prawo, stań i zobacz ilu "kierowców" stosuje się do tego znaku rolleyes.gif po co objeżdżać przez Centrum, skoro skręcając w lewo jest szybciej angry.gif

Kolego bzenek piszesz, że pobliska okolica przyszłej drogi jest opanowana przez wyjadaczy monopola - zgodzę się z tym, ale ten problem powinien być rozwiązany przez naszą kochaną, nic nie robiąca policję i straż miejską.

Odnośnie drugiej sprawy, źle mnie zrozumiałeś smile.gif albo jęczymy i rozżalamy się nad parkiem, bo droga, bo zniszczone, bo brudno, bo zaniedbane i traktujemy go jak park służący do odpoczynku albo dzielimy park na działki budowlane z przeznaczeniem usługowo-rozrywkowym, łopaty w ręce i zmieniamy go w piękne Centrum Rozrywki "PARK HALLERA" a tym samym rozbudowywujemy drugą część parku i wszyscy są zadowoleni smile.gif

Dave
Już to gdzieś chyba wspominałem, ale akurat nowej (trzeciej już - po co?) drodze dojazdowe p takim przebiegu i - guzik wie po co - kolejną sygnalizacją świetlną, która jest zapowiadana na Kościuszki mówię NIE!
Byłem sobie w południe (z pewną grupką ludziów) w parku w miejscu, gdzie ma być droga. Żuli nie spotkałem (nie ta pora), za to spacerowiczów, piesków, dzieci z matkami i wózków dużo. Zieleń, ławki, alejki, trawka - po co to niszczyć, tym bardziej że to nie tak dawno zostało odnowione?
kwintosz
Nie wiem czy ten temat tu do końca pasuje, ale nic lepszego bardziej pasującego nie kojarze..

CYTAT
Lunaparki powodują bezsenność. Precz z centrum
Milena Nykiel
2009-07-01,

Wędrowny park rozrywki to dla wielu mieszkańców superjednostki w Dąbrowie Górniczej dwa tygodnie ekstremalnych wrażeń. Według władz miasta, takie są uroki życia w centrum, a mieszkańcy bardziej niż spokoju potrzebują rozrywki.

Plac przed wejściem do parku Hallera to dla wędrownych lunaparków idealne miejsce i tak też traktują je władze miasta, od ręki wydając pozwolenia na rozkładanie tu karuzel. Nieco inaczej widzą to mieszkańcy superjednostki, którzy skarżą się na hałas. - I to dwutygodniowy, bo na tyle zwykle rozkładają się wesołe miasteczka - żali się Barbara Zientara, mieszkanka wieżowca przy ul. Kościuszki.

- Karuzele niszczą zieleń, zastawiają dojście do bloku, a na dodatek zostawiają po sobie sterty śmieci - wylicza Stanisław Dziurawiec, też mieszkaniec superjednostki.

Mieszkańcy przygotowali petycję i żądają zakazu udostępniania placu pod imprezy. Pismo wraz z interpelacją w tej sprawie przekazał urzędnikom radny Jerzy Talkowski, w zeszłej kadencji prezydent Dąbrowy Górniczej, który także jest mieszkańcem superjednostki. Wiceprezydent Henryk Zaguła odpisał, że problemu jednak nie widzi.

- Takie są uroki mieszkania w centrum miasta - wyjaśnia Bartosz Matylewicz z biura prasowego dąbrowskiego magistratu. Zapewnia, że władze rozumieją rozterki mieszkających w superjednostce rodzin, ale dla wielu dąbrowian potrzeba rozrywki jest ważniejsza niż potrzeba spokoju. - Wiceprezydent Zaguła obiecał mieszkańcom, że poziom hałasu emitowanego przez lunaparki będzie kontrolowany - zapewnia Matylewicz.

Mieszkańcy superjednostki nie bardzo wierzą w te obietnice. - Niedawno, gdy odwiedziło nas wesołe miasteczko, sami pielgrzymowaliśmy do zarządcy i prosiliśmy o ściszenie muzyki choć o ton - przypominają. I proponują przeniesienie imprez do parku Zielona, gdzie hałas nikomu nie będzie przeszkadzał.

Zdaniem władz miasta, takie rozwiązanie nie wchodzi jednak w rachubę. - Wszystkim łatwiej dostać się do centrum niż do położonego na jego obrzeżach parku. Bo jak dojechaliby tu na przykład niezmotoryzowani mieszkańcy Błędowa? - pyta Matylewicz.
www.gazeta.pl
Reaper
- Takie są uroki mieszkania w centrum miasta - wyjaśnia Bartosz Matylewicz

Pan Bartosz pewnie mieszka gdzieś na obrzeżach miasta, a urokiem takiego miejsca może być niedługo wysypisko śmieci, oczyszczalnia ścieków, itp.

poziom hałasu emitowanego przez lunaparki będzie kontrolowany

Straż Miejska/Policja: Prosimy ściszyć muzykę.
Organizator: Tak jest, Panie władzo! Haha...

I proponują przeniesienie imprez do parku Zielona, gdzie hałas nikomu nie będzie przeszkadzał.

A co z mieszkającymi tam i rozmnażającymi się świergotkami zielonymi i żuczkiem bladym, mało pospolitym?

- Wszystkim łatwiej dostać się do centrum niż do położonego na jego obrzeżach parku. Bo jak dojechaliby tu na przykład niezmotoryzowani mieszkańcy Błędowa?

Autobusem? Pod zieloną chyba coś podjeżdża... Trzeba się przesiadać?

Zycie. Takie są uroki mieszkania daleko od centrum.
tony montana
tak reaper, najlepiej niech w centrum nie będzie niczego. zakaz dla karuzeli, zamknąć puby, zatrzymać ruch uliczny i wprowadzić godzine policyjną o 15.30 wink.gif błoga cisza i spokój
a zamiast karuzeli, w miejscu z którego dumnie spoglądał gen. zawadzki, postawić pomnik talkowskiego smile2.gif
vodun
a mnie się nie podoba obwoźny lunapark. Czy to na Zielonej, czy w Centrum, czy gdziekolwiek. Rozumiem, że to jest w pewnym stopniu zapewnienie rozrywki mieszkańcom ale w żadnym wypadku nie wierze w stabilność oraz spełnianie wymogów technicznych przez karuzele.
A po za tym umiejscowienie obwoźnego lunaparku w Centrum wg mnie nie pasuje, i nie mam tu na myśli dobra mieszkańców superjednostki ale wkomponowanie go w i tak paskudną część Parku Hallera.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.