Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Budżet Partycypacyjny w DG
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Władze
Stron: 1, 2, 3, 4
Bathurst
Postanowiłem założyć ten wątek ponieważ od 30 stycznia mamy jako mieszkańcy możliwość współdecydowania w wydaniu 5 mln zł z budżetu miejskiego. Nie wiem jak wyjdzie w praktyce ten pomysł ale teoretycznie wygląda to nawet ciekawie. Możemy tutaj rozmawiać o tym co w danych dzielnicach jest potrzebne. Właściwie to nawet nie tylko rozmawiać ale tworzyć grupy do lobbowania za konkretnymi pomysłami smile.gif

Poniżej link gdzie jest info o tym przedsięwzięciu ( w pliku PDF na stronie)
http://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosc-...ieszkancow.html

oraz artykuł z Niezależnego Portalu Miejskiego
CYTAT
Dąbrowianie mają swój budżet !

W Dąbrowie Górniczej będzie funkcjonował budżet partycypacyjny - tak podczas dzisiejszej sesji zdecydowali dąbrowscy radni. To oznacza, że mieszkańcy będą mogli decydować na co zostanie przeznaczona część kwoty z miejskiego budżetu. Dla nich zarezerwowanych bowiem zostanie w miejskiej kasie każdego roku aż 5 mln. zł.

Za podjęciem uchwały wprowadzającej budżet partycypacyjny zagłosowało 21 radnych.

Dyskusja nad budżetem partycypacyjnym trwała od kilku miesięcy. Regularnie spotykał się zespół, składający się z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, radnych, organizacji pozarządowych i mieszkańców, któremu udało się wypracować model funkcjonowania najoptymalniej dopasowany do dąbrowskich warunków.

- Po konsultacjach dotyczących systemu dróg rowerowych w mieście, obok trwających konsultacji dotyczących przyszłości ul. Majakowskiego, wprowadzenie budżetu partycypacyjnego to kolejny krok do zwiększenia udziału mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o sprawach ważnych dla miasta. To również dobra lekcja współodpowiedzialności za podejmowane decyzje. – mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

A na czym to wszystko ma polegać? Z ogólnego budżetu miasta, ok. 5 mln zł zostanie przeznaczona na realizację zadań, które zgłoszą mieszkańcy w jednym z 27 obszarów na które w czasie prac nad projektem zostało podzielone miasto. Konkretne przedsięwzięcia zgłoszą, przedyskutują i wybiorą dąbrowianie.

- Możliwość zgłoszenia projektu będzie miał każdy mieszkaniec, który ukończył 16 rok życia, a jego pomysł poparło co najmniej 15 innych mieszkańców jego dzielnicy. Projekty będzie można zgłaszać od 8 kwietnia do 20 maja, a potem pracownicy urzędu będą mieli 90 dni na ich weryfikację. Polegać ona będzie m.in. na sprawdzeniu czy proponowana inwestycja dotyczy gruntów gminnych, czy jest możliwość współpracy z innym właścicielem terenu, czy w danym miejscu nie jest zaplanowane już jakieś przedsięwzięcie. W niektórych sytuacjach zaproponowane zostaną alternatywne rozwiązania. – mówi Piotr Drygała z Biura Organizacji Pozarządowych.

Po weryfikacji projektów przyjdzie czas na wybór projektów do realizacji. Jesień byłaby czasem dzielnicowych forów, podczas których byłaby prezentowana lista projektów, z krótkim omówieniem i zaznaczeniem, które nadają się do realizacji. Zwieńczeniem będzie listopadowe głosowanie, w którym każdy z mieszkańców otrzyma 10 punktów, które będzie mógł przydzielić poszczególnym propozycjom. Te najwyżej ocenione zostaną zrealizowane.

Po zakończeniu procedurze zgłaszania projektów, weryfikacji i głosowań, w 2014 roku będą mogły ruszyć inwestycje wytypowane przez mieszkańców.

Dzięki dzisiejszej uchwale już niebawem ruszy akcja informacyjno-edukacyjna. Mieszkańcy dowiedzą się, jak sporządzić i złożyć wniosek, gdzie można uzyskać pomoc przy jego przygotowaniu czy z kim go opracować. Bieżące informacje o pracach nad budżetem obywatelskim dostępne będą w Internecie, a także w dzielnicowych punktach obywatelskich.

- Budżet partycypacyjny to nie tylko możliwość włączenia się mieszkańców do współdecydowania, ale przede wszystkim okazja do pobudzenia ich do aktywności. Dzięki temu każdy będzie miał szanse zgłaszania pomysłów i projektów, będzie miał możliwość dyskusji nad nimi oraz możliwość podejmowania decyzji o wyborze tych projektów, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne. – podsumowuje Marcin Bazylak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta.

materiały prasowe UM

http://www.dabrowa-gornicza.org/index.php?...ew_post&f=5
Slyzaba
Bathurst - jakie masz pomysły? smile2.gif
Bathurst
Szczerze mówiąc to mam problem z mapą gdzie wyszczególnione są dzielnice. Jest trochę nieczytelna.
Ale mam pomysł smile.gif taki sam dla wszystkich dzielnic. Zorganizować kosze na psie odchody i wywóz tych nieczystości + akcja medialna dot. tematu
Slyzaba
Czy mi się zdaje czy w DG nigdy nie było wyznaczonych administracyjnych dzielnic? Sam, kiedy chcę jakieś zdjęcie przypisać do dzielnicy, to mam z tym często problem ;-)
Leszek
Jakiś czas temu sam miałem problem, w jakiej ja właściwie dzielnicy pracuję, nawet chyba na forum pytałem, ale nie pamiętam konkluzji blush.gif

Historycznie to Reden, ale jak obecnie?
mawwm
"MERKUR" rolleyes.gif
drygu
Witam wszystkich smile2.gif
Ekstra, że taki dział powstał.

Ponieważ miałem przyjemność, obok innych zaangażowanych osób pracować nad pomysłem na Budżet Partycypacyjny w Dąbrowie Górniczej, a nasze biuro będzie go wdrażać służymy pomocą i postaramy się być w tym wątku aktywni. Oczywiście aktywni w sensie odpowiedzi co do zasad jakim on się ma rządzić i postępów w jego realizacji.
Za nim powstanie pakiet informacyjny oraz stronka www, która będzie miała o jego mechanizmach edukować i informować zapraszam do poznania dwóch ciekawych art. w których znajdziecie podstawowe info o naszym BP i o partycypacji obywatelskiej:
Radni się podzielą...
Pytać, rozmawiać, współdziałać

Pamiętajcie też o swoim 1%, który możecie zostawić w Dąbrowie Górniczej - to też rodzaj partycypacji smile2.gif
Możecie wybrać 24 dąbrowskie OPP, wykaz znajdziecie:
http://ngo.dabrowa-gornicza.pl/ogloszenia-...dabrowskich_opp

Pozdrawiam
paw74
wpis omyłkowy
Bathurst
Drygu - przydałaby się dokładna mapa z podziałem dzielnic ( obszarów) wyszczególnionych w projekcie. Czy możemy na taką liczyć? Kiedy powstanie strona o której piszesz?
Czy poszczególne dzielnice mogą łączyć się w nazwijmy to "konsorcja" i przygotowywać projekty wspólnie?

Pozdrawiam
Mały77
CYTAT(drygu @ pią, 08 lut 2013 - 15:02) *
Pamiętajcie też o swoim 1%, który możecie zostawić w Dąbrowie Górniczej - to też rodzaj partycypacji smile2.gif
Możecie wybrać 24 dąbrowskie OPP, wykaz znajdziecie:
http://ngo.dabrowa-gornicza.pl/ogloszenia-...dabrowskich_opp

Drygu - dlaczego banera z linkiem do OPP z DG nie ma na głównej stronie www.dabrowa-gornicza.pl? Trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć ...
drygu
CYTAT(Bathurst @ sob, 09 lut 2013 - 01:23) *
Drygu - przydałaby się dokładna mapa z podziałem dzielnic ( obszarów) wyszczególnionych w projekcie. Czy możemy na taką liczyć? Kiedy powstanie strona o której piszesz? Czy poszczególne dzielnice mogą łączyć się w nazwijmy to "konsorcja" i przygotowywać projekty wspólnie?Pozdrawiam

Hej,nad stroną już pracujemy, ruszy wraz z kampanią informacyjno - edukacyjną w marcu. Postaramy się jak najszybciej ją uruchomić, tak aby działała jeszcze przed 8 kwietnia, a wiec datą rozpoczęcia zbierania propozycji.

Co do mapki to na etapie prac nad modelem i jego wprowadzenie do prządku prawnego w naszym mieście, ta nam wystarczyła jako materiał pomocniczy. Dokładny podział znajdziesz w zał. nr. 1 do uchwały, tam podajemy nr bloków jeśli cała ulica nie jest w dzielnicy. Podział był jednym z najtrudniejszych elementów prac nad BP dlatego zbierajcie uwagi i wnioski przez ten rok, żeby go poprawić w następnym. Czy uda nam się przygotować dokładniejszą mapkę na teraz i już - nie wiem, na pewno przemyślimy (głównie chodzi o zasoby i czas)

W tym modelu i procedurze nie przewidzieliśmy łączenia się między dzielnicami - nawet nikt nie wpadł na ten pomysł ani w zespole, który pracował ani w uwagach konsultacyjnych - trzeba o nim na pewno pamiętać przy kolejnym modelu na 2014, bo wydaje się ciekawym...Pozdr
CYTAT(Mały77 @ sob, 09 lut 2013 - 15:35) *
CYTAT(drygu @ pią, 08 lut 2013 - 15:02) *
Pamiętajcie też o swoim 1%, który możecie zostawić w Dąbrowie Górniczej - to też rodzaj partycypacji :)Możecie wybrać 24 dąbrowskie OPP, wykaz znajdziecie:http://ngo.dabrowa-gornicza.pl/ogloszenia-...dabrowskich_opp
Drygu - dlaczego banera z linkiem do OPP z DG nie ma na głównej stronie www.dabrowa-gornicza.pl? Trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć ...

Na pewno zaraz się pojawi...dopiero przygotowaliśmy oprawę graficzną dla 1% w tym roku. Trzeba był ją po już zmienić i to potrwało. Zapewne służby redakcyjne idabrowa oraz inne miejskie portale temat zaraz upowszechnią - właśnie rozsyłamy info.A jak coś z NGO od inicjatyw po dotacje i współprace z UM i teraz Budżet Partycypacyjny, to polecambezpośrednio nasz portal www.ngo.dabrowa-gornicza.pl . Wymaga już remontu głównie grafiki, ale ciągle pełni ważną rolę w naszym modelu współpracy i promocji działań dąbrowskiej pozarządówki.:)Pozdrawiam
xMarcinx
Ciekawe zwłaszcza te 27 dzielnic..
mawwm
CYTAT(xMarcinx @ pon, 11 lut 2013 - 13:32) *
Ciekawe zwłaszcza te 27 dzielnic..

kiedyś mieliśmy więcej dworców kolejowych niż Paryż, teraz mamy więcej dzielnic dry.gif
Bathurst
Będę chciał zgłosić projekt rewitalizacji parku na Podlesiu ( pisałem o tym w wątku Park na Podlesiu) ktoś będzie chętny do podpisania się pod potencjalnym projektem? Albo pomoże mi go napisać?
Leszek
Podpisać się mogę, do pomocy za bardzo się nie nadaję (nie cierpię takiej pisaniny), ale kto wie smile2.gif

Ja dorzuciłbym jeszcze zmiany w parku Hallera - tej części od strony osiedla Adamieckiego.
Bathurst
Fajnie Leszku to jest nas dwóch. Pisaniny nie jest dużo z tego co sprawdzałem tak więc będę coś tam dłubał smile.gif
O jakich zmianach piszesz w parku od strony Adamieckiego?
Leszek
Niewielkie w sumie, przede wszystkim zadbanie o zieleń (bo strasznie nieporządnie wygląda, taki małpi gaj, a nie park - wykoszenie i dosianie trawy + przycięcie lub wycięcie krzewów nie powinno zabić budżetu miasta wink.gif ) i ustawienie koszy wzdłuż głównej alejki (tej od przejścia pod Al. Róż), nie kojarzę w tej chwili (bo z reguły łażę tam przed południem) co ze światłem, ale chyba tylko jakieś zdewastowane słupy stoją, więc też należałoby to zrobić.
Slyzaba
Podlesie to park (czy to poprawne określenie?) moich chłopięcych lat. W jednym z bunkrów zrobiliśmy siedzibę - o zgrozo - komandosów i całymi tygodniami tam się bawiliśmy smile2.gif Zastanawiam się, ze względu na jego lokalizację, na ile ten pomysł ma sens? Mam na myśli to, że park jest na uboczu i wszystko, co nie będzie z betonu albo może zostać zniszczone lub skradzione?
Bathurst
Zastanawiałem się na początku pomysłu czy to ma sens ale ostatecznie przekonały mnie ławki w części parkowej Podlesia. Po prostu są tam od ładnych paru lat, więc okolica chyba nie najgorzej rokuje.
Natomiast jeśli chodzi o oczko wodne to zależy mi przede wszystkim na posprzątaniu jego dna i brzegów i wytyczonej kamiennej ścieżce do brzegu - żeby nikt nie niepokoił płazów tam występujących.
Pomost jest dyskusyjny - poszukam jeszcze w sieci jakiś sensownych rozwiązań.
No i ścieżka dydaktyczna - a gdyby tak zamiast wielkich tablic informacyjnych zastosować niewielkie z kodami QR?
bzenek
CYTAT(Bathurst @ pon, 11 lut 2013 - 18:50) *
Będę chciał zgłosić projekt rewitalizacji parku na Podlesiu ( pisałem o tym w wątku Park na Podlesiu) ktoś będzie chętny do podpisania się pod potencjalnym projektem? Albo pomoże mi go napisać?

Oj wydaje mi się, że park na Podlesiu leży na terenach Lasów Państwowych.

Dowiedz się tego. Żeby sobie daremnej roboty nie zrobić.
Bathurst
Dzięki Bzenek za info smile.gif

Lasy Państwowe czyli państwo w państwie conf (13).gif
bzenek
CYTAT(Bathurst @ wto, 12 lut 2013 - 01:47) *
Dzięki Bzenek za info smile.gif

Lasy Państwowe czyli państwo w państwie conf (13).gif

Tam jest chyba jakaś dzierżawa LP dla gminy.

Nie wiem czy na takim dziwactwie można coś budować ze środków gminnych.
GniecionY
Część wschodnia moim zdaniem może zostać jako las, jedynie może tam być część ścieżki z informacjami na temat Podlesia (istniejących kiedyś w tym rejonie kopalń, biedaszybów, cegielni, bukrów z IIw.ś). Przydał by się chodnik między kapliczką a zatoką przy ulicy Tysiąclecia.
O część zachodnią trzeba by trochę zadbać.
Część z alejkami, starymi boiskami i kortami jest oświetlona całą noc, a w zimie najszersze alejki są odśnieżane. Minimum do wykonania to wycinka kilka drzew pochylonych na alejki, wyburzenie fundamentu po scenie czy czymś takim, odnowa urządzeń parkowych i najważniejsze połączenie chodnikiem części parkowej ze starą strzelnicą, hałdą "Stanisław" i boiskiem przy ul. Buczka.
Bathurst
Kurczę ile to może wszystko kosztować ?

Bzenek ale skoro postawiono ławki w parku i oświetlenie to znaczy, że chyba miasto może tam coś wybudować? Co o tym myślisz?
bzenek
CYTAT(Bathurst @ śro, 13 lut 2013 - 21:12) *
Kurczę ile to może wszystko kosztować ?

Bzenek ale skoro postawiono ławki w parku i oświetlenie to znaczy, że chyba miasto może tam coś wybudować? Co o tym myślisz?

Pewnie można ale trzeba to konsultować z tym Trzecim.

Nie wiem czy miasto (w ramach tego budżetu partycypacyjnego) będzie chciało się angażować w jakieś układanki z LP.
Bathurst
Chodziło mi o to, że jak są ławki to już dało się coś zrobić i możliwe że dało się już dogadać z LP ( choć nie wiem kto wtedy był u steru w UM i LP). No nic, w każdym razie wniosek na pewno napiszę i jak będę miał to udostępnię na Forum. Jeszcze raz dzięki Bzenek
matidg
CYTAT
Chcesz zadecydować na co wydać miejską kasę? Przyjdź na spotkanie.

Już w kwiet­niu miesz­kańcy Dąbrowy Gór­ni­czej będą mogli skła­dać pro­po­zy­cje pro­jek­tów w ramach Budżetu Par­ty­cy­pa­cyj­nego. Od marca star­tują spo­tka­nia, które wyja­śnią na czym ma pole­gać budżet.

Budżet Par­ty­cy­pa­cyj­nych, po trwa­ją­cych bli­sko pół roku pra­cach i kon­sul­ta­cjach, pozwala miesz­kań­com 27 wyzna­czo­nych dziel­nic mia­sta skła­dać pro­po­zy­cje pro­jek­tów, które da się zre­ali­zo­wać ramach środ­ków zare­zer­wo­wa­nych dla dziel­nic w budże­cie mia­sta na 2014 rok. O tym, które ze zło­żo­nych wio­sną pro­jek­tów będą reali­zo­wane dowiemy się w listopadzie

Jak dokład­nie działa ten mecha­nizm oraz jakie daje moż­li­wo­ści miesz­kań­com, będzie można dowie­dzieć się na spo­tka­niach infor­ma­cyj­nych, które odbędą się:

12.03.2013r. godz. 18.15
Miej­ska Biblio­teka Publiczna, Al. T. Kościuszki 25
Spo­tka­nie skie­ro­wane do przed­sta­wi­cieli dąbrow­skich orga­ni­za­cji poza­rzą­do­wych (spo­tka­nie odbę­dzie się po Wal­nym Zgro­ma­dze­niu Dąbrow­skiego Forum Orga­ni­za­cji Pozarządowych)

13.03.2013r. godz. 17.00
Szkoła Pod­sta­wowa nr 5, ul. Strze­mie­szycka 390
Dziel­nice:
Strze­mie­szyce Małe
Strze­mie­szyce Wielkie

14.03.2013r. godz. 17.00
Klub Osie­dlowy HELIKON, ul. Woj­ska Pol­skiego 45
Dziel­nice:
Reden
Reden-Adamiecki
Sta­szic
Aleje

18.03.2013r. godz. 17.00
Dom Kul­tury Ząb­ko­wice, ul. Che­miczna 2
Dziel­nice:
Tucznawa-Sikorka-Bugaj
Anto­niów
Łęka
Łosień
Okra­dzio­nów
Błę­dów
Trze­bie­sła­wice
Ujej­sce
Ząbkowice

19.03.2013r. godz. 17.00
Miej­ska Biblio­teka Publiczna, Al. T. Kościuszki 25
Dziel­nice:
Mydlice Pół­nocne
Mydlice Połu­dniowe
Śród­mie­ście
Stara Dąbrowa

20.03.2013r. godz. 17.00
Zespół Szkół Ogól­no­kształ­cą­cych nr 2, ul. Prusa 3
Dziel­nice:
Man­hat­tan
Kasprzak
Bro­dway
Goło­nóg
Tworzeń

21.03.2013r. godz. 17.00
Zespół Szkół nr 4, ul. Łęknice 35
Dziel­nice:
Zielona-Korzeniec
Łęknice-Dziewiąty
Marianki-Ratanice-Piekło
drygu
Przypominam i serdecznie zapraszam na spotkania informacyjne ws. Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.
Harmonogram w poście powyżej oraz tutaj
Slyzaba
CYTAT
Spotkanie - 14.03.2013r. - godz. 17.00 – Klub Osiedlowy HELIKON, ul. Wojska Polskiego 45
- o tej godzinie jestem jeszcze w pracy sad.gif
Slyzaba
Kto był już na konsultacjach budżetowych (ja byłem w ubiegłym tygodniu - dzielnica Reden)?

Ruszyła www - http://www.twojadabrowa.pl
Szukałem kilkadziesiąt sekund dzielnicy 'Centrum' - tymczasem znalazłem Śródmieście? Czy ktoś w DG używa takiego określenia?
Bathurst
CYTAT(Slyzaba @ pon, 18 mar 2013 - 23:44) *
Kto był już na konsultacjach budżetowych (ja byłem w ubiegłym tygodniu - dzielnica Reden)?

Opowiedz jak to wyglądało. Wybieram się ale w Gołonogu smile.gif
drygu

CYTAT(Slyzaba @ wto, 12 mar 2013 - 16:26) *
CYTAT
Spotkanie - 14.03.2013r. - godz. 17.00 – Klub Osiedlowy HELIKON, ul. Wojska Polskiego 45
- o tej godzinie jestem jeszcze w pracy sad.gif
Fakt o 17 część jest w pracy ale te spotkania są tylko jednym z elementów kampanii edukacyjnej. Część z was o większości dowie się z strony oraz z wkładki do Przeglądu Dąbrowskiego. Można też dostać info u nas w Biurze lub w Inkubatorze Społecznej Przedsiębiorczości.Z doświadczenia wiemy, że 17 dla niektórych za wcześnie, a dla niektórych to już za późno..:)Pytanie o której robić Dzielnicowe Forma Mieszkańców w wrześniu i październiku. Trzeba pamiętać, że będą one na pewno troszkę trwały...
CYTAT(Slyzaba @ wto, 19 mar 2013 - 01:44) *
Kto był już na konsultacjach budżetowych (ja byłem w ubiegłym tygodniu - dzielnica Reden)? Ruszyła www - http://www.twojadabrowa.plSzukałem kilkadziesiąt sekund dzielnicy 'Centrum' - tymczasem znalazłem Śródmieście? Czy ktoś w DG używa takiego określenia?
Tak uznaliśmy w dyskusji...dla dużej części osób z zielonych dzielnic CENTRUM oznacza wszystko od Gołonoga po Mydlice. Ale oczywiście jesteśmy gotowi do zmiany w przyszłym roku...w tym musi już zostać śródmieście smile2.gif
CYTAT(Slyzaba @ wto, 19 mar 2013 - 01:44) *
Kto był już na konsultacjach budżetowych (ja byłem w ubiegłym tygodniu - dzielnica Reden)? Ruszyła www - http://www.twojadabrowa.plSzukałem kilkadziesiąt sekund dzielnicy 'Centrum' - tymczasem znalazłem Śródmieście? Czy ktoś w DG używa takiego określenia?
No właśnie zapraszamy na stronę i na profil na FB pn. Dąbrowski Budżet Partycypacyjny.
Zaraz dodamy do strony Fullpage
Adres strony to: www.twojadabrowa.pl
Aha i prośba nie używajmy słowa konsultacje budżetowe bo to są spotkania informacyjnesmile2.gif Mamy ich dwa rodzaje te dla mieszkańców otwarte dla wszytkich + branżowe skierowane do różnych grup np NGO'sów czy spółdzielców. smile2.gif
Pozdrawiam serdecznie
vacu
Ktoś może doradzić jak na sugerowanej mapce znaleźć info kto jest właścicielem gruntu? Szukam, klikam ale znaleźć nie mogę a chyba od tego trzeba zacząć planowanie wink.gif
Bathurst
CYTAT(vacu @ wto, 19 mar 2013 - 18:28) *
Ktoś może doradzić jak na sugerowanej mapce znaleźć info kto jest właścicielem gruntu? Szukam, klikam ale znaleźć nie mogę a chyba od tego trzeba zacząć planowanie wink.gif

Nie jestem pewien czy znajdziesz takie informacje na tym portalu. Najlepiej chyba skonsultować z odpowiednim wydziałem w UM. Ja ze swojej strony mogę wysłać Ci plan zagospodarowania ( jeśli teren który Cię interesuje jest nim objęty) w pdf.

PS. Dziwne, dzielnice nie pokrywają całego terenu miasta. Wiele terenów zielonych jest po za nim.
Tak jakby priorytetem było inwestowanie w infrastrukturę techniczną i komunikacyjną ( poniekąd może i słusznie ale lepiej mieć wybór przecież). Park Hallera poza dzielnicami - to już tam wszystko jest?
Slyzaba
Drygu:
CYTAT
Aha i prośba nie używajmy słowa konsultacje budżetowe bo to są spotkania informacyjnesmile2.gif
oj tam, oj tam smile2.gif

vacu:
CYTAT

http://msippub.dabrowa-gornicza.pl/portal_...bf-6dc164ea1c69 - szukam, klikam, filtruję i... nic. Drygu - pomożesz? Jak to sprawdzić? Może nie ma tych danych w wersji podstawowej, bez logowania?

CYTAT
Sprawdź czyją własnością jest teren, na którym ma zostać zlokalizowany projekt.

Informację taką możesz uzyskać na oficjalnej stronie internetowej miasta w Miejskim Systemie Informacji Przestrzenej - http://msippub.dabrowa-gornicza.pl/portal_...2%C3%B3wna.aspx

Jeśli masz problem z ustaleniem własności gruntu pod projekt, pomogą ci w tym:

telefonicznie pracownicy Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerem tel. 32 295 67 41 lub 32 295 96 38.
osobiście pracownicy Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości w Dąbrowie Górniczej, Al. T. Kościuszki 25 oraz Miejskiego Centrum Informacji w Centrum Handlowym "Pogoria", ul. Sobieskiego 6.

Pamiętaj! Zgłoszony projekt powinien być umiejscowiony na gruntach gminnych, ewentualnie na gruntach spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty mieszkaniowej.

W przypadku, gdy jest to grunt spółdzielni lub wspólnoty, do projektu należy dołączyć oświadczenie tego podmiotu, zezwalające na realizację przedsięwzięcia na tym terenie.

W przypadku wniosku, który będzie zakładał realizację projektu położonego na terenie prywatnym, projekt ten zostanie uznany za projekt niemożliwy do realizacji.
drygu
CYTAT(vacu @ wto, 19 mar 2013 - 20:28) *

Zależy nam aby jak najwięcej osób samemu poradziło sobie w sprawdzaniu własności - osoby poruszające się po internecie są wstanie same to zrobić. Tym wszystkim którzy mają z tym problem oferujemy wsparcie. Na razie poprzez kontakt z naszym Biurem. A w kwietniu i poprzez wsparcie Inkubatora i stoiska MCI w CH Pogoria. Tak jak to zacytowano w poście powyżej.

Tym, którzy chcą jednak spróbować sami podajemy instrukcję, którą przygotował Marcin Dziubek z naszego Biura:

Odnośnie sprawdzenia gruntu:

1. Wchodzimy na stronę www.idabrowa.pl

2. Kolejnym etapem jest wejście na Miejski System Informacji Przestrzennej, a potem klikamy w portal mapowy (link poniżej)
http://www.dabrowa-gornicza.pl/strona-939-...estrzennej.html

3. Musimy się zarejestrować (założyć konto)

4. Po zalogowaniu trzeba wejść w portal mapowy - wersja pełna, a potem znaleźć w wyszukiwarce miejsce, które chcemy sprawdzić. Po znalezieniu miejsca w menu po lewej stronie zaznaczamy dane katastralne, gdzie wyskoczą wszelkie informacje związane z gruntem.

5. Kolejnym etapem jest znalezienie ikonki "i"(w niebieskiej otoczce - po najechaniu na znaczek będzie pisać: właściwość obiektu). Po odnalezieniu, klikamy na nie, a następnie na grunt, który chcemy sprawdzić.

6. Po kliknięciu wyskoczy nam okno właściwości projektu, gdzie najbardziej interesować nas będzie dół tabelki, gdzie będzie pisać KW a po drugiej stronie będzie podany numer księgi wieczystej, który będzie najważniejszy.

7. Po uzyskaniu tego numeru wchodzimy w stronę:
[url="http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html"]http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html[/url

8.Potem w 3 oknach:
1. Szukamy Dąbrowy Górniczej - KA1D
2. Wpisujemy numer Księgi wieczystej, który wynika z MSIP
3. Tutaj trochę ciężej - tutaj musimy poklei wpisywać numery od 1 do 9, aż do skutku i nie wyświetli nam się cały wykaz z księgi wieczystej, gdzie będzie widnieć własność gruntu.
rolleyes.gif
Bathurst
Super Drygu że podałeś tą instrukcję - będzie prościej smile.gif

Korzystając z faktu że tutaj zaglądasz, chciałem Cię zapytać o jedną rzecz.
Czy np ja jako mieszkaniec dzielnicy Manhattan, mogę zgłaszać projekt w innej dzielnicy?
drygu
CYTAT
PS. Dziwne, dzielnice nie pokrywają całego terenu miasta. Wiele terenów zielonych jest po za nim. Tak jakby priorytetem było inwestowanie w infrastrukturę techniczną i komunikacyjną ( poniekąd może i słusznie ale lepiej mieć wybór przecież). Park Hallera poza dzielnicami - to już tam wszystko jest?
Owszem i w centrum to tylko Park Hallera został wyłączony. Grupa pracująca nad modelem uznała, że Park jest wszystkich dzielnic i działania na rzecz realizacji w nim projektów i inwestycji należy zostawić innym procedurom. Trudno było bowiem dzielnicę Śródmieście obciążyć pomysłami na park. Sprawa w tym roku jest zamknięta ale do dyskusji w przyszłym. A może powinien być osobny budżet partycypacyjny na takie miejsca jak park.
CYTAT(Bathurst @ wto, 19 mar 2013 - 23:18) *
CYTAT(vacu @ wto, 19 mar 2013 - 18:28) *
Nie jestem pewien czy znajdziesz takie informacje na tym portalu. Najlepiej chyba skonsultować z odpowiednim wydziałem w UM. Ja ze swojej strony mogę wysłać Ci plan zagospodarowania ( jeśli teren który Cię interesuje jest nim objęty) w pdf.
Jeżeli już nie dajcie sami rady to pamiętajcie, że powinni wam pomagać również Radni. Dane kontaktowe na BIP wyposażyliśmy w kontakty również Punkty Konsultacyjne.
CYTAT(Bathurst @ czw, 21 mar 2013 - 14:34) *
Super Drygu że podałeś tą instrukcję - będzie prościej smile.gif Korzystając z faktu że tutaj zaglądasz, chciałem Cię zapytać o jedną rzecz. Czy np ja jako mieszkaniec dzielnicy Manhattan, mogę zgłaszać projekt w innej dzielnicy?
Zasada jest prosta. Decyduje deklaracja miejsca zamieszkania nie meldunek i nikt nie będzie z tym dyskutował. Tak jak wybieracie sobie Urząd Skarbowy.Ważne, że jeżeli złożysz projekt dla np. Redenu, to już wiążesz się z daną dzielnicą i tylko tam możesz popierać inny projekt i tam w listopadzie głosować. Jeżeli poprzez komuś projekt na Redenie to również głosujesz w listopadzie na Redenie. Możesz złożyć dowolną ilość projektów i poprzeć dowolną ilość projektów ale tylko w ramach zadeklarowanej dzielnicy. laugh.gif
vacu
CYTAT(drygu @ czw, 21 mar 2013 - 13:19) *
3. Musimy się zarejestrować (założyć konto)

Dzięki Drygu smile2.gif Tak to jest jak się przeczyta pierwsze zdanie ("Korzystanie z funkcjonalności portalu nie wymaga od użytkownika logowania i umożliwia anonimowe poruszanie się po nim. ") a nie przeczyta drugiego ("Dostępna opcja logowania pozwala użytkownikom na dostęp do danych dodatkowych takich jak dane katastralne czy dane o zagospodarowaniu terenu.")
Bathurst
CYTAT(vacu @ czw, 21 mar 2013 - 20:05) *
[ Tak to jest jak się przeczyta pierwsze zdanie

dokładnie, też zareagowałem tak samo. Nie podejrzewałem swoją drogą że dane katastralne DG będzie można sprawdzać on-line. Muszę przyznać uczciwie - jestem pod wrażeniem.......
Mick
@ Bathurst
Po długim czasie zajrzałem na Forum, żeby zobaczyć co się pisze o DBP, no i też sam miałem pomysł, żeby rewitalizację Podlesia zgłosić. A tu okazuje się, że nie jestem pierwszy smile2.gif

Bardzo chętnie pomogę pisać.
... o ile oczywiście opcja z własnością gruntu nie przeszkodzi...Pzdr.

Sprawdziłem, jest tak:
Właściciel
SKARB PAŃSTWA - W ZARZĄDZIE PAŃSTWOWEGO GOSPODARSTWA LEŚNEGO LASY PAŃSTWOWE NADLEŚNICTWO SIEWIERZ W ŁYSEJ GÓRZE
drygu
9 kwietnia br. odbędą się dodatkowe spotkania informacyjne nt. Budżetu Partycypacyjnego. Przypomnijmy, iż dzień wcześniej ruszy etap składania projektów, który potrwa do 20 maja. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia we wtorek w sali audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej przy Al. Tadeusza Kościuszki 25. Pierwsze spotkanie zaplanowano na godzinę 11.00, drugie rozpocznie się o godzinie 18.00.

Budżet Partycypacyjny w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje na podstawie Uchwały Nr XXIII/457/13 Rady Miejskiej z dnia 30 stycznia 2013 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej na temat Budżetu Miasta Dąbrowa Górnicza na 2014 rok. (DZ. URZ. WOJ. SLA 2013.2079).

W miesiącu marcu Biuro Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego rozpoczęło jego wdrażanie od kampanii informacyjno – edukacyjnej. W jej ramach powstał m.in. strona internetowa www.twojadabrowa.pl oraz dodatek do Przeglądu Dąbrowskiego. Odbyły się również spotkania informacyjne dla pracowników punktów konsultacyjnych i punktów wsparcia, liderów organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zorganizowano także sześć spotkań otwartych dla mieszkańców poszczególnych dzielnic.

9 kwietnia odbędą się ostatnie dodatkowe, na które zapraszamy mieszkańców wszystkich 27 dzielnic.
Bathurst
@Mick
Kurczę szkoda, faktycznie potwierdziła się wersja Bzenka co do właściciela terenu

CYTAT
Zgłoszony projekt powinien być umiejscowiony na gruntach gminnych, ewentualnie na gruntach spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty mieszkaniowej

http://www.dabrowa-gornicza.org/index.php?...;f=5&t=5140

ale żeby już nie rozproszyć energii smile.gif to może poszukamy jakiś innych celów na naszej dzielni wink.gif Jak uważasz?
drygu
CYTAT(Bathurst @ czw, 28 mar 2013 - 18:10) *
@Mick
Kurczę szkoda, faktycznie potwierdziła się wersja Bzenka co do właściciela terenu

CYTAT
Zgłoszony projekt powinien być umiejscowiony na gruntach gminnych, ewentualnie na gruntach spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty mieszkaniowej

http://www.dabrowa-gornicza.org/index.php?...;f=5&t=5140

ale żeby już nie rozproszyć energii smile.gif to może poszukamy jakiś innych celów na naszej dzielni wink.gif Jak uważasz?

Powinien...ale w czasie spotkań pytano o tereny leśne, parafie, był nawet dylemat ogrodów działkowych czy RZGW - ustaliliśmy, że złożyć taki projekt zawsze można - trzeba się jednak liczyć, że może on być zaopiniowany jako nie możliwy do realizacji, jeśli odmówi nam właściciel lub nie uda się z nim ustalić odpowiednich i zgodnych z przepisami ustaw dla JST warunków. Ryzyko - ale projektów można złożyć dowolną ilość więc...

Pozdrawiam i szybkiej wiosny w białe święta smile2.gif
Bathurst
Dzięki Drygu za to info -
Mick to działamy z Podlesiem.
Coś mi się obiło o uszy, apropo odpowiedzi na interpelację jakiegoś radnego ( chyba P. Widery) który zainteresował się parkiem na Podlesiu, że po zimie miasto ma tam wymalować linie na boiskach sportowych. Wniosek jest taki, że miasto jakąś moc sprawczą nad tym terenem posiada.

Tobie Drygu i Wam wszystkim również Spokojnych i Wesołych Świąt smile.gif

a biała dz... w końcu i tak pójdzie precz wink.gif
Mick
No ok. można przygotować dwa smile2.gif
Mały77
Drygu - pytanko - bo sobie znalazłem i mam pytanie odnośnie działki, którą znalazłem:

Ogólne informacje dotyczące wybranej księgi wieczystej
Numer księgi wieczystej KA1D/00014096/5
Typ księgi wieczystej GRUNT ODDANY W UŻYTKOWANIE WIECZYSTE I BUDYNEK STANOWIĄCY ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ
Oznaczenie wydziału prowadzącego księgę wieczystą VI WYDZIAŁ KSIĄG WIECZYSTYCH DĄBROWA GÓRNICZA
Data zapisania księgi wieczystej 2009-04-02
Data zamknięcia księgi wieczystej ------
Położenie ŚLĄSKIE, DĄBROWA GÓRNICZA
Właściciel / użytkownik wieczysty / uprawniony
GMINA DĄBROWA GÓRNICZA
SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA "LOKATOR" W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Co oznaczają te wpisy i czy muszę wgryźć się głębiej w KW - jeżeli tak to w której części i w którym polu znajdę odpowiednie informacje?
drygu
CYTAT(Mały77 @ czw, 04 kwi 2013 - 19:40) *
Drygu - pytanko - bo sobie znalazłem i mam pytanie odnośnie działki, którą znalazłem:

Ogólne informacje dotyczące wybranej księgi wieczystej
Numer księgi wieczystej KA1D/00014096/5
Typ księgi wieczystej GRUNT ODDANY W UŻYTKOWANIE WIECZYSTE I BUDYNEK STANOWIĄCY ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ
Oznaczenie wydziału prowadzącego księgę wieczystą VI WYDZIAŁ KSIĄG WIECZYSTYCH DĄBROWA GÓRNICZA
Data zapisania księgi wieczystej 2009-04-02
Data zamknięcia księgi wieczystej ------
Położenie ŚLĄSKIE, DĄBROWA GÓRNICZA
Właściciel / użytkownik wieczysty / uprawniony
GMINA DĄBROWA GÓRNICZA
SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA "LOKATOR" W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Co oznaczają te wpisy i czy muszę wgryźć się głębiej w KW - jeżeli tak to w której części i w którym polu znajdę odpowiednie informacje?

Witam
to oznacza, że własność jest gminy z tym, że teren jest we władaniu Spółdzielni w ramach użytkowania wieczystego.
Na potrzeby DBP to powinno wystarczyć z tym, że aby tam coś zrobić to musi być zgoda SM Lokator, najlepiej na etapie składania wniosku. Jeśli jej nie będzie to my o nią zapytamy na etapie weryfikacji.

I my jako biuro tyle możemy podpowiedzieć, jeśli chodzi o dokładniejsze informację to trzeba kontaktować się z Wydziałem Geodezji i Kartografii.

Jak będziecie mieli pytania co do interpretacji tego co pokaże MSIP to my oczywiście służymy pomocą http://twojadabrowa.pl/kontakt

Dziś ruszył etap składania wniosków http://twojadabrowa.pl/aktualnosci/2013040...a_pomyslow.html

Jutro zapraszamy na dodatkowe spotkania informacyjne http://twojadabrowa.pl/aktualnosci/2013032...formacyjne.html

smile2.gif Pozdrawiam
Leszek
CYTAT
Mieszkańcy mają 240 pomysłów na atrakcyjniejsze dzielnice
purz|23.05.2013 13:50

Aż 240 wniosków zgłoszono do urzędu miasta w ramach budżetu partycypacyjnego. Jak informują przedstawiciele magistratu, najwięcej jest propozycji budowy placów zabaw, siłowni pod chmurką, skwerów i osiedlowych parkingów.

Decydując się na budżet partycypacyjny radni podzieli wcześniej miasto na 27 obszarów, z których do 20 maja miały wpłynąć wnioski inwestycyjne. Na ich realizację miasto planuje wydać w 2014 roku w sumie 5 mln zł.

Najwięcej wniosków wpłynęło z Gołonoga (29), os. Kasprzaka i Ząbkowic (po 23). - Część z wniosków nie zostanie zrealizowana, bo przekraczają pulę środków przyznanych dzielnicy, teren przeznaczono pod inne przedsięwzięcie albo propozycja nie jest zadaniem samorządu. Mimo to wszystkie są ważne, bo pokazują oczekiwania mieszkańców i podpowiadają, co powinniśmy uwzględnić w naszej pracy - mówi prezydent Zbigniew Podraza.

Jak informują przedstawiciele urzędu miasta, do 19 sierpnia projekty będą teraz sprawdzane pod kątem możliwości realizacji. - W ten sposób powstania lista, z której swoich faworytów wybiorą dąbrowianie - wyjaśnia Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta miasta.

Projekty do realizacji wybierane będą w głosowaniu. - Każdy z mieszkańców otrzyma 10 punktów, które będzie mógł przydzielić poszczególnym propozycjom. Najwyżej ocenione przez mieszkańców projekty zostaną zrealizowane w 2014 roku dopowiada Marcin Bazylak.

snf (51).gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.