Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Schrony przeciwlotnicze
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Historia
Leszek
Skoro jest zapotrzebowanie na nowy temat, to może ja zacznę smile2.gif

Szczelina koło dworca (w tej chwili została jedna, chętnie dowiem się, gdzie była druga).

Wybudowana w 1943 lub 1944 roku (roku nie jestem pewien) przez Deutsche Reichsbahn według typowego projektu.

Dość czysta, jednak jedno z wejść, położone niedaleko ścieżki prowadzącej przez tory do pobliskich domów mocno zasypane śmieciami.
Zdjęcia z sierpnia 2008.

Ślad po drzwiach (były dwie pary)
Resztki ławek (?)


Wywietrzniki:
Nie udało się wyrwać całego kabla...


Zaśmiecone wejście od wewnątrz - widać ślady po podwójnych drzwiach


Zdjęcia wejść:

snf (51).gif Więcej zdjęć tu


Lokalizacja (widać obydwa wejścia)

Dawniej były między nimi kominki wentylacyjne, ale przy okazji budowy nowego odwodnienia torów zniszczono chyba wszystkie...
Slyzaba
Identycznie było naprzeciwko synagogi. Tam schron miał kształt podkowy.

Nie licząc śmieci przy wejściu rzeczywiście w środku czysto. Masz może jakąś mapę, na której były zaznaczone?

Przyznam, że dziesiątki razy przechodziłem obok i zawsze myślałem, że to jakiś węzeł typu CO/wod-kan... Dziwiłem się, dlaczego kanał nie jest zabezpieczony w żaden sposób... Dzięki Leszek!

Napiszę przy okazji do dyr. Rybaka (Muzeum Miejskie) w tej sprawie. Wg mnie to miejsce powinno być wyczyszczone i zabezpieczone. Ciekawe czyj to dziś teren...

ps. czy my Cię kiedyś jeszcze czymś zaskoczymy?? ;-).
Leszek
Mapy niestety nie mam - szukałem na wszystkich posiadanych owej drugiej szczeliny (mam za to mapę szybu Mariusz, przy nim były dwie szczeliny, śladów nie udało mi się znaleźć jak na razie). Zabezpieczone najwidoczniej kiedyś było (pustaki, zapewne wejście było od góry częściowo zakryte), teraz prawdę mówiąc jedyną sensowną metodą wydaje mi się nakrycie wejść od góry betonowymi płytami, deski czy krata błyskawicznie "dostaną nóg".

Teren - pewnie pekapowski jeszcze...

BTW - w wielu gołonoskich blokach na Starówce (a zapewne i w innych dzielnicach w blokach z tego samego okresu) również znajdują się schrony przeciwlotnicze w piwnicach, łatwo je znaleźć smile2.gif
gregol
CYTAT(Leszek @ nie, 15 lip 2012 - 19:05) *
BTW - w wielu gołonoskich blokach na Starówce (a zapewne i w innych dzielnicach w blokach z tego samego okresu) również znajdują się schrony przeciwlotnicze w piwnicach, łatwo je znaleźć smile2.gif


Schron jest na pewno między budynkiem i boiskiem plastyka. No i wszystko wskazuje, że pod większymi placami na Starówce też są schrony.
Dami7
CYTAT(gregol @ nie, 15 lip 2012 - 23:21) *
No i wszystko wskazuje, że pod większymi placami na Starówce też są schrony.


Skąd taki wniosek?
Schrony w budynkach "Starówki" faktycznie były. W bloku, w którym mieszkałem przez ponad 20 lat był taki. Wejścia do schronu (którym de facto była sama piwnica) były zabezpieczone ciężkimi, żelbetowymi drzwiami. W piwnicy jednego z lokatorów był korytarz ewakuacyjny, który wyprowadzał na podwórko i kończył się włazem w pewnej odległości od budynku - z tego co pamiętam z lekcji PO zgodnie z przepisami było to około 1/3 wysokości tego budynku. Jaki jest stan obecny - nie wiem. Ale wiem, kto może to sprawdzić wink.gif
Zibar
W Golonogu są takie schrony z wyjsciani na placach. Wejścia znajdowały sie w środkowych klatkach, które miały drzwi z obu stron bloku. W centrum najbliższy taki obiekt, w którym byłem znajduje sie w tym bloku przy Stylowej. W czasach podstawówki zrobiliśmy sobie tam wycieczkę po lekcjach. Weszliśmy przez szyb na placu "dziewiątki" przez wyrwane kraty smile2.gif, ale było to w połowie lat '80-tych. Wtedy stała tam nawet woda w beczkach, całość wybielona i było sprawne oświetlenie.
gregol
CYTAT(Dami7 @ pon, 16 lip 2012 - 06:41) *
Skąd taki wniosek?


Z przypuszczeń wink.gif

W Plastyku drzwi od schronu były przy wejściu do jednej z części piwnic. Tyle, że za drzwiami był długi korytarz i pomieszczenia z okienkami (takie piwniczne), trochę mało schronowo to wyglądało. W dalszej części tego korytarza było kolejne wejście już wychodzące poza obrys właściwego budynku, a wychodziło w kierunku boiska. Tam jest taki nienaturalne podwyższenie (miedzy plastykiem a boiskiem). Co prawda mogło być to wyjście ewakuacyjne..
Jednak, kilka metrów od budynku stała taka mała "wieżyczka", teraz już rozebrana, która wyglądała jak element wentylacji. Resztki takich wieżyczek można spotkać przy placach na starówce.
mapa google z tym fragmentem
Z jednej strony mogą być to faktycznie wyjścia ze schronu, tylko, że jestem przekonany, że nad tym co wygląda podobnie jak to z mapy, na terenie plastyka był taki czterospadzisty betonowy dach.
No i do tego, ten plac z mapy też jest tak nienaturalnie podniesiony, jakby coś pod nim było.
muzzy
Leszku - schron przy dworcu kilka lat temu miał na całym otworze założoną ramę z siatką - niestety komuś się widocznie przydała.
Leszek
CYTAT(muzzy @ pon, 16 lip 2012 - 09:52) *
Leszku - schron przy dworcu kilka lat temu miał na całym otworze założoną ramę z siatką - niestety komuś się widocznie przydała.


Tego się właśnie obawiałem...

@Gregol - te wieżyczki przy blokach to faktycznie wyjścia awaryjne (+ ewentualnie zapasowa czerpnia powietrza, główne były - i na nieocieplonych blokach nadal są - na ścianach), jeżeli to koło plastyka nie było większe - to raczej nie było oddzielnym obiektem.

@Zibar i Dami7 - jakiś czas temu mówiono mi, że niezależny schron (nie pod blokiem) jest właśnie na jednym z podwórek Starówki (rejon Dzieci Wrześni).
mawwm
schrony (szczeliny przeciwlotnicze?), które pamiętam:
- róg Żeromskiego i Dąbrowskiego
- "Małpi Gaj" na wprost wejścia do Pałacyku Dezona (ukryte w krzakach)
- róg Legionów i Jaworowej (obecnie zakład pogrzebowy)

może zróbmy inwentaryzację rolleyes.gif
Leszek
CYTAT(mawwm @ pon, 16 lip 2012 - 12:00) *
- "Małpi Gaj" na wprost wejścia do Pałacyku Dezona (ukryte w krzakach)


Przy pałacyku widać jeszcze szczyt jakiegoś zasypanego wejścia - to masz na myśli? Choć to nie wygląda jak wejście do szczeliny, jest półokrągłe.
Dami7
CYTAT(Leszek @ pon, 16 lip 2012 - 10:33) *
@Gregol - te wieżyczki przy blokach to faktycznie wyjścia awaryjne (+ ewentualnie zapasowa czerpnia powietrza, główne były - i na nieocieplonych blokach nadal są - na ścianach), jeżeli to koło plastyka nie było większe - to raczej nie było oddzielnym obiektem.

@Zibar i Dami7 - jakiś czas temu mówiono mi, że niezależny schron (nie pod blokiem) jest właśnie na jednym z podwórek Starówki (rejon Dzieci Wrześni).


Może trochę niezbyt precyzyjnie się wypowiedziałem w temacie schronów, postaram się teraz o większą dokładność wink.gif
Otóż schronami były same piwnice budynków gołonoskiej "Starówki". Stąd te zbrojone drzwi. Natomiast korytarze, wiodące poza obręb budynku, pełniły rolę ewakuacyjną. Jak napisałem, pamiętam ze szkoły powszechnej, z lekcji przysposobienia obronnego, że takie wyjście ewakuacyjne powinno być umiejscowione w odległości równej co najmniej 1/3 wysokości budynku (ktoś widocznie policzył, że kiedy budynek się zawali, to rumowisko nie będzie sięgać dalej). Raczej nie było jakichś ekstra budowli o tym charakterze, bo i czemu miałyby służyć? Dla mieszkańców były schrony w blokach a nie było w okolicy żadnych zakładów przemysłowych, których pracownicy mieliby szukać ukrycia w przypadku podstępnego wrażego ataku wink.gif Zresztą - zakłady miały pewnie pobudowane swoje schrony, takie to były czasy.
Dlatego optuję za tym, że to, co nazywacie schronami, to właśnie zakończenia korytarzy ewakuacyjnych, ewentualnie otwory wentylacyjne czy też podobna infrastruktura uzupełniająca schrony piwniczne.
BTW, moim zdaniem te schrony bardziej oddziaływały psychologicznie, a ich przydatność w przypadku ataku z powietrza bronią ABC, nie była zbyt wielka. A tak to, wicie, rozumicie, budujemy wam schrony, bo wróg czyha na naszą socjalistyczna demokrację smile2.gif
Leszek
Dami7 - ja wiem, że schrony były w piwnicach tych bloków (dzisiaj nawet zrobiłem sobie mały spacerek, schrony na pewno są w blokach przy III Powstania 5, 7, 11 i 12 - zachowane czerpnie na ścianach i wyjścia ewakuacyjne, wrzucę potem zdjęcia dla pokazania jak wyglądają), ale w opisywanej przeze mnie okolicy (Dzieci Wrześni) miał dodatkowo być wolnostojący schron (dziś nie chciało mi się tam już iść szukać).

Mawwm - cyknąłem dziś to zasypane wejście w Małpim Gaju, faktycznie może to być wejście do szczeliny (prostopadle do jej kierunku), niestety drugie jest na terenie ogrodzonym - niewidoczne lub zniszczone.
nddg
Na Limanowskiego obok dworca poległy już wszystkie dawne schrony.

undefined
Leszek
Uaa, no proszę sad.gif
Slyzaba
A miałem tam iść dziś z aparatem... 'Ciekawe' podejście do tematu... Zamiast zabezpieczyć to zasypano 'na wsze czasy' ziemią i gruzem... sad.gif.

Leszek - jeśli pozwolisz, to zrobię u siebie artykuł z Twoimi fotkami. Teraz mają już historyczną wartość... sad.gif
Leszek
Proszę bardzo.
gregol
CYTAT(Dami7 @ pon, 16 lip 2012 - 17:20) *
Raczej nie było jakichś ekstra budowli o tym charakterze


Jest w tym racja, bo i wielkość tych placów jako stropów schronó, (po za plastykiem - bo to szkoła) była by zastanawiająca. Jednak już teraz w takim razie innej kwestii jest intrygujące to ich wyraźne podniesienie i regularność kształtów. To jeszcze nie były czasy wielkiej płyty, że resztki materiałów trzeba było gdzieś upchnąć.
Teraz z mapy google, którą wrzuciłem wyżej, jest wyraźnie podniesiony o jakieś 1m - 1,4m i dość regularny. A do tego wspomniane czerpnie powietrza albo wyjścia ewakuacyjne. Są dopiero na tym podwyższeniu.
Stąd wzięły się moje przypuszczenia.


CYTAT(Leszek @ pon, 16 lip 2012 - 17:42) *
schrony na pewno są w blokach przy III Powstania 5, 7, 11 i 12 - zachowane czerpnie na ścianach i wyjścia ewakuacyjne,


Czekam na fotki, bo w jednym z tych bloków mieszkam (offtopic, przestałem być sąsiadem wink.gif ) więc z chęcią czekam na ułatwienie na co rzucać okiem.
Leszek
Obiecane zdjęcia czerpni i wyjść ewakuacyjnych (jest ich więcej, ale już mi się nie chciało robić, zwłaszcza, że część pstrykałem na spacerze przed 21 i trochę ciemno było. Na niektórych blokach czerpnie zlikwidowano przy okazji ocieplania, ale tak mniej więcej połowa bloków miała schrony, niektóre po dwa - na przykład Piłsudskiego 33 i 46).


III Powstania 5
III Powstania 7


III Powstania 11


III Powstania 12
Piłsudskiego 46

Od podwórka

Od ulicy - czerpnia bez pokrywy
Piłsudskiego 33

Od ulicy

Od podwórka


Dzieci Wrześni 8

gregol
I daleko nie trzeba było szukać:z: wiki

Czyli pamięć co do daszku nie myliła.. tylko włazy się skurczyły wink.gif
Leszek
Sporo tego typu wyjść zachowało się w Sosnowcu w okolicach UM - jak będę miał czas, zrobię im zdjęcia.
Leszek
CYTAT(Dami7 @ pon, 16 lip 2012 - 17:20) *
BTW, moim zdaniem te schrony bardziej oddziaływały psychologicznie, a ich przydatność w przypadku ataku z powietrza bronią ABC, nie była zbyt wielka. A tak to, wicie, rozumicie, budujemy wam schrony, bo wróg czyha na naszą socjalistyczna demokrację smile2.gif


Tak mi się przypomniał artykuł sprzed ponad 10 lat o budowie sieci sąsiedzkiej w bloku z tego samego okresu (bodajże w Warszawie) - ponieważ miała łączyć dwie klatki, kable prowadzili piwnicą, gdzie jak się okazało był schron. Już prawie mieli zrezygnować, no bo jak tu przebić się przez kilkucentymetrowe drzwi, ale ktoś w geście rozpaczy postanowił spróbować przewiercić ścianę przy ościeżnicy (wyglądającą na solidny żelbet) - okazało się, że mur to pic na wodę fotomontaż i kijem by się go dało przebić...
maseur
może to był efekt nie tyle nieszczerych chęci władz a tendencje do rozkradania materiałów budowlanych i celowego braku lub uchybień w nadzorze technicznym smile2.gif niejeden dyrektor wtedy dom sobie w państwowego postawił smile2.gif zresztą nie zawsze musiał to być aż dyrektor smile2.gif
Dami7
CYTAT(gregol @ wto, 17 lip 2012 - 01:45) *
z: wiki


Zawiodła mnie pamięć co do odległości włazu od elewacji...
eszogo1970
Jeżeli chodzi o schrony plot przy dworcach to w Ząbkowicach zachował się schron w chyba dobrym stanie. Ma on dwa wejścia i są one przywalone żelaznymi płytami, przez szczelinę widziałem betonowe drzwi.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.