Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Dworzec PKP
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Nasze Miasto
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40
Zibar
Za FB

CYTAT
Miałem tu już nic nie pisać, ale przytoczę garść świeżych informacji w sprawie dworca (nie tylko w centrum). Jestem w stałym kontakcie z PKP i władzami miasta. Generalnie między tymi dwoma instytucjami jest bardzo dobry kontakt, i dobrze, bo dzięki temu uda sprawnie powiązać się ten temat z dwoma dużymi dąbrowskimi projektami tj. #ZielonaMobilnośćDG i #FabrykaPełnaŻycia.

Tak jak donosiły media przed jakimś czasem, do dworca w centrum będzie poprowadzony tunel od strony ulicy Kościuszki/Kolejowej. Niestety nie uda się przebudować układu torowego bocznicy Huty Bankowej, w ten sposób, aby zwolnić plac. Jedyne co da się zrobić to zredukować liczbę torów z trzech do jednego, co powinno obniżyć koszt przejścia podziemnego.

Wyremontowany zostanie budynek dworca w międzytorzu. Część powierzchni zagospodaruje miasto, być może wprowadzi tam pewne instytucje. Miejmy nadzieję, że remont nie wygeneruje zbyt dużych kosztów. Oczywiście taniej byłoby postawić nowy dworzec, np. dużo tańszy w utrzymaniu, ekologiczny Innowacyjny Dworzec Systemowy, ale stojący obiekt kolei warszawsko-wiedeńskiej jest zabytkiem.

Dobre informacje płyną również z Gołonoga, gdzie ma być zorganizowany zintegrowany węzeł przesiadkowy (parking, zatoczka autobusowa). Niestety co do samego budynku dworca nie ma na razie żadnych konkretów.

Trochę mnie zaciekawił ten fragment wytłuszczony. Czyżby planowany tunel - to tylko przejście podziemne z jednej strony do budynku dworca? Jeśli tak to jakaś porażka!
:)
eee jak powstanie tunel to przecież nie zostawią 1 toru z przejazdem. Bez sensu, PKP też chce likwidować przejazdy i ograniczenia.
Ten autor z FB pisze jakieś bzdury. Dworce systemowe są dla małych miasteczek, a jeden zbudowali na wsi. Kiedyś dawałem przykłady.
I jakie dobre nowe wieści płyną teraz z Gołonoga, skoro wszyscy wiemy od dawna co chcą tam zrobić w ramach "Zielonej mobilności".
Odkrywa coś, co każdy wie dawno z prasy, oprócz redukcji torów z 3 do 1.

A remont nie jest z miejskiej kasy i niech właśnie PKP wreszcie o coś zadba bez oszczędzania, żeby znowu nie było byle jak. A tu trzymaniej kciuków, żeby jak najtaniej hehe. Mam nadzieję, że autor tamtego wpisu nie miesza się za bardzo i nie podrzuca jakiś swoich pomysłów. Niech trzyma się jak najdalej!
Paulus77
CYTAT(Zibar @ czw, 10 mar 2016 - 13:31) *
Trochę mnie zaciekawił ten fragment wytłuszczony. Czyżby planowany tunel - to tylko przejście podziemne z jednej strony do budynku dworca? Jeśli tak to jakaś porażka!

Tunel pod torami powinien byc teraz jednym z priorytetow dla miasta. To co teraz sie wyrabia na przejezdzie kolejowym to jest dramat przy czym miasto planuje zwiekszyc parkingi na pogorii 3 co bedzie skutkowac duzo wieksza liczba zmotoryzowanych plazowiczow w cieplejsze dni a jak wiadomo juz teraz korki od przejazdu do ronda w centrum nie sa rzadkoscia.
Po wybudowaniu tunelu mozna spokojnie zamknac przejazd i polaczyc Kolejowa z Poniatowskiego. Bylby to drugi oddech w komunikacji z centrum.

Tunel samochodowy przy dworcu, łączący Kościuszki z Limanowskiego jest od wielu lat w programach zagospodarowania przestrzennego miasta.
PKP planuje teraz przejście podziemne dla pieszych. Nic nie było o tunelu dla samochodów, a jest taka okazja. Czy miasto w ogóle podejmowało temat?

Teraz tworzą się takie korki, a będzie tylko gorzej. Do tego jeśli uda się zrealizować plany dotyczące Defum i "zielona mobilność" zakorkuje Sobieskiego i Królowej Jadwigi.

Miasto planuje też w najbliższych latach połączenie z Poniatowskiego, które jeszcze zwiększy ruch. Planują ronda na skrzyżowaniach - Kolejowa/Konopnickiej/Poniatowskiego i Konopnickiej/Limanowskiego. Nie mogą to być zwykłe proste ronda bez jakiś dziwnych rozwiązań i dodatkowych pasów bo będzie się korkował przejazd na torowisku.

Nawet po wybudowaniu tunelu, w miejscu obecnego przejazdu musi pozostać możliwość przemieszczania się pieszych i rowerzystów. Nie można odciąć ludzi i nikt nie będzie chodził w tą i z powrotem dookoła. Nie można tworzyć dodatkowej bariery i znowu dzielić miasto. Musiał by tu też powstać tunel dla pieszych, albo co najmniej przejście dla pieszych przez torowisko ze szlabanami (tak jak teraz przy peronie).
Paulus77
CYTAT(:) @ czw, 10 mar 2016 - 15:39) *
Nawet po wybudowaniu tunelu, w miejscu obecnego przejazdu musi pozostać możliwość przemieszczania się pieszych i rowerzystów. Nie można odciąć ludzi i nikt nie będzie chodził w tą i z powrotem dookoła. Nie można tworzyć dodatkowej bariery i znowu dzielić miasto. Musiał by tu też powstać tunel dla pieszych, albo co najmniej przejście dla pieszych przez torowisko ze szlabanami (tak jak teraz przy peronie).

Jak najbardziej tunelik dla rowerzystow i pieszych moglby tam powstac, chodzi mi jedynie o wylaczenie ruchu samochodowego. Auta czekajace na otwarcie zapory tworza straszne zamieszanie bo czesc kierowcow omija korek jadac kolejowa pod prad i skreca w prawo w kierunku palacu kultury. Nie raz tam mialem problemy a raz stluczke i pewnie nie ja jeden smile2.gif O skrzyzowaniu za przejazdem Korzeniec/Pogoria na wysokosci biedry nawet nie wspomne bo tam jest regularny western z droga z pierwszenstwem w lewo.
signaal
CYTAT(Paulus77 @ czw, 10 mar 2016 - 17:30) *
CYTAT(:) @ czw, 10 mar 2016 - 15:39) *

Jak najbardziej tunelik dla rowerzystow i pieszych moglby tam powstac, chodzi mi jedynie o wylaczenie ruchu samochodowego. Auta czekajace na otwarcie zapory tworza straszne zamieszanie bo czesc kierowcow omija korek jadac kolejowa pod prad i skreca w prawo w kierunku palacu kultury. Nie raz tam mialem problemy a raz stluczke i pewnie nie ja jeden smile2.gif O skrzyzowaniu za przejazdem Korzeniec/Pogoria na wysokosci biedry nawet nie wspomne bo tam jest regularny western z droga z pierwszenstwem w lewo.

CYTAT
Więcej środków unijnych na dworce?

W zakresie planów związanych z transportem kolejowym minister przypominał w pierwszej kolejności o niewystarczającym przygotowaniu perspektywy unijnej 2014–2020 na kolei. – Wydanie 67 miliardów na kolei to potężne wyzwanie, przygotowani jesteśmy na pewnego rodzaju turbulencje. Roztropne i rozumne wykorzystanie tych środków nie jest łatwe, a sytuacja jest trudna, ponieważ mamy praktycznie pustą szufladę jeśli chodzi o projekty inwestycyjne na tą perspektywę. Poprzednia administracja rządowa zajęta była wydatkowaniem środków do końca 2015 roku i trzeba przyznać że to była polska racja stanu. Niestety nie prowadzono równolegle przygotowań kolejnych projektów – powiedział Adamczyk.

Przypomniał również o luce inwestycyjnej w zamówieniach PKP PLK na najbliższe lata. Obecnie szacowana wysokość nakładów inwestycyjnych na ten rok spadła do 4,2 mld złotych i jak podkreślił dziś minister – także i ona nie jest pewna. –To olbrzymi problem który spędza nam sen z powiek powiedział Adamczyk.

Wiceminister Piotr Stomma zapewnił, że trwają poszukiwania sposobów na bardziej równomierne rozłożenie wydatkowania środków unijnych na kolei, co określił jako „krytyczny problem”. Jak wyjawił, jednym z pomysł jest zwiększenie liczby projektów dotyczących infrastruktury punktowej, w tym dworców kolejowych

http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/inwest...ijne-75762.html
Się wyjaśniło skąd nagłe zainteresowanie dąbrowskim dworcem ze strony PLK?
inż. Doman'ski
CYTAT(:) @ czw, 10 mar 2016 - 13:59) *
eee jak powstanie tunel to przecież nie zostawią 1 toru z przejazdem. Bez sensu, PKP też chce likwidować przejazdy i ograniczenia.Ten autor z FB pisze jakieś bzdury. Dworce systemowe są dla małych miasteczek, a jeden zbudowali na wsi. Kiedyś dawałem przykłady.I jakie dobre nowe wieści płyną teraz z Gołonoga, skoro wszyscy wiemy od dawna co chcą tam zrobić w ramach "Zielonej mobilności".Odkrywa coś, co każdy wie dawno z prasy, oprócz redukcji torów z 3 do 1.A remont nie jest z miejskiej kasy i niech właśnie PKP wreszcie o coś zadba bez oszczędzania, żeby znowu nie było byle jak. A tu trzymaniej kciuków, żeby jak najtaniej hehe. Mam nadzieję, że autor tamtego wpisu nie miesza się za bardzo i nie podrzuca jakiś swoich pomysłów. Niech trzyma się jak najdalej!
Hej, sorki, napisałem to na szybko, bo byłem naciskany z kilku stron. Chodziło o to, żeby raczej uspokoić atmosferę, bo znowu zaczynała się podgrzewać.a) Tunel ma być dla pieszych i oczywiście obejmować również peron.cool.gif Nikt nie precyzuje, że koncepcja dworców systemowych sprowadza się do małych obiektów. Można ją rozszerzyć. Jednak my też molocha nie potrzebujemy.c) Tak, centrum przesiadkowe było zawarte w koncepcji projektu Zielona Mobilność DG, ale PKP wtedy jeszcze o tym nie wiedziało smile2.gif Chciałem podkreślić fakt, że być może pierwszy raz w historii relacje na linii miasto - PKP układają się bardzo dobrze.d) Nie, nie będzie tunelu drogowego w tamtym miejscu. Inwestycja jest zbyt droga. Natomiast całkiem możliwe, że będą szykowane inne inwestycje drogowe w tamtym rejonie. W ciągu tego roku powinno się wyjaśnić.
CYTAT(:) @ czw, 10 mar 2016 - 13:59) *
A remont nie jest z miejskiej kasy i niech właśnie PKP wreszcie o coś zadba bez oszczędzania, żeby znowu nie było byle jak. A tu trzymaniej kciuków, żeby jak najtaniej hehe. Mam nadzieję, że autor tamtego wpisu nie miesza się za bardzo i nie podrzuca jakiś swoich pomysłów. Niech trzyma się jak najdalej!
Dodam jeszcze, że kasa PKP też jest kasą z naszych podatków, więc proponuję wspólnie kontrolować te wydatki smile2.gif Dobrze, że jest intencja remontu, to jaką przybierze to formę, to już naprawdę ma mniejsze znaczenie. Dyrektor projektu z PKP jest z zawodu architektem, więc staje w obronie architektury. Nie dziwie się, przytaczam jedynie alternatywy. Zresztą zachęcam do dyskusji - konkretne pomysły można zgłaszać przy każdej okazji, np. w ten poniedziałek o 15:00 na Komisji Rozwoju i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim smile2.gif
CYTAT(Paulus77 @ czw, 10 mar 2016 - 14:09) *
CYTAT(Zibar @ czw, 10 mar 2016 - 13:31) *
Tunel pod torami powinien byc teraz jednym z priorytetow dla miasta. To co teraz sie wyrabia na przejezdzie kolejowym to jest dramat przy czym miasto planuje zwiekszyc parkingi na pogorii 3 co bedzie skutkowac duzo wieksza liczba zmotoryzowanych plazowiczow w cieplejsze dni a jak wiadomo juz teraz korki od przejazdu do ronda w centrum nie sa rzadkoscia.Po wybudowaniu tunelu mozna spokojnie zamknac przejazd i polaczyc Kolejowa z Poniatowskiego. Bylby to drugi oddech w komunikacji z centrum.
No i właśnie rozbudowa parkingów to w mojej opinii jest błąd. Wpuści się tam jeszcze więcej samochodów. Trzeba dać ludziom alternatywę dojazdu innymi środkami transportu. A w tej chwili strach jest przejechać rowerem z dziećmi po Konopnickiej. W upalne dni jest tam straszny ruch. Przynajmniej dobrze, że przystanek autobusowy ostanie przesunięty bliżej plaży...
^
Witamy i fajnie, że się dzielisz informacjami

Chyba możemy rozumieć, że tunel dla pieszych będzie łączył Kolejową z Limanowskiego (z wyjściami na dworzec i peron) ?

Jak bardzo potrzebny jest tunel drogowy to chyba nie trzeba pisać. Nie tylko korki, ale też bezpieczeństwo mieszkańców i przejazd dla służb ratowniczych, które muszą stać przed zamkniętymi szlabanami. Może to kogoś kosztować życie. Inna sprawa, że niby tak władze powtarzają, że miasto ma być dla ludzi, a tu mamy taki podział torami.

Ja mam troszkę inne zdanie w temacie dworca. Ważne jest nie tylko, że wreszcie coś zrobią, ale też jak.
PKP ma wyjątkowo dużo pieniędzy na inwestycje, co się może szybko nie powtórzyć.
Tunel drogowy też można podciągnąć pod dofinansowanie unijne (jakaś np. likwidacja ograniczeń, bezpieczeństwo itp.), a ruch na przejeździe przy Konopnickiej jest wyjątkowo duży. Podobnego ruchu samochodowego na tak ważnej i uczęszczanej linii kolejowej w dalekiej okolicy nie ma. Sam jestem ciekawy czy jest gdzieś większy na odcinku z Katowic do Warszawy czy Częstochowy (a za Zawierciem i tak ruch pociągów się rozdziela na 2).
Budują wiadukty i tunele w jakiś wioskach, a nie mogą w centrum sporego miasta, w największej konurbacji, przy jednej z najważniejszych linii w kraju. Taki tunel to nie żaden luksus.
Jeśli nie u nas, to wydadzą pieniądze gdzie indziej.

A masz jakieś informacje w sprawie planowanych inwestycji drogowych? Są jakieś wstępne pomysły?
Wiemy o tych rondach i połączeniu z Poniatowskiego, ale czy przebudują Kolejową?
Zibar
Jesli teraz nie zrobią porządku, to już tak zostanie. Zamiast robić infrastrukturę, ktora skieruje na P3 kolejne setki aut i bezsensownie na siłe zmieniać organizację ruchu wzdłuż linii tramwajowej lepiej wykonać ten tunel i bezpieczne drogi rowerowe z wszystkich dzielnic w okolice P3 bo tego najbardziej brakuje.
inż. Doman'ski
Jakiś czas temu miałem jakiś problem z zalogowaniem się na forum, choć już wtedy miałem się wypowiedzieć. No, ale teraz jestem smile2.gif Nie ukrywam, że działam głównie na fejsie, bo tam mogę łatwo prowadzić zewnętrzną dyskusję z różnymi podmiotami.

Ale do rzeczy smile2.gif

Kiedy przed ponad rokiem dołączyłem się do wieloletniej już walki o dworzec, zaczynałem od małych rzeczy. Wśród samych radnych panowało bowiem przekonanie, że dworzec w ogóle nie jest potrzebny. Według nich wystarczyłaby taka poczekalnia, która jest teraz (notabene był to pomysł, który wypracowaliśmy wspólnie na fejsie, potem chciałem zgłaszać to do DBP, ale PKP PLK nie wyraziło zgody, bo "za wąsko"; a wczoraj widziałem, że poczekalnia była już przepełniona). Ja z kolei wyszedłem z założenia, że skoro przed jakimś czasem chcieli ten budynek wyburzyć, to jego remont mógłby być zupełnie nieopłacalny. To, w połączeniu z niechęcią niektórych ludzi w UM do tworzenia jakiegokolwiek obiektu dworcowego (widocznie mało korzystają z kolei), powodowało, że zacząłem przedstawiać koncepcję rozszerzonych dworców systemowych. Trzeba sobie przede wszystkim zdać sprawę, że większość pasażerów korzystających z naszej stacji podróżuje na małych dystansach do pracy, szkół i na uczelnię. Nie jesteśmy węzłem przesiadkowym, więc wielkiego obiektu nie potrzebujemy, byleby był funkcjonalny. Potem jednak poznałem ludzi, którzy byli w środku budynku. Oni z kolei twierdzili, że jego stan nie jest zły, zresztą dyrektor Jeremiasz Świerzawski z PKP, dobry duch projektu, jest zapalonym architektem i własnie dzięki temu coś z dworcem zaczęło się dziać. To wszystko powoduje, że tak naprawdę ja nie mam zdania co do formy jaką w tej chwili powinien przybrać dworzec. Ten tańszy wcale nie musiałby być gorszy, bo zastosowano by w nim nowe technologie, choć o trwałości dworców podobnych do systemowych jeszcze mało wiemy... Opinie na ten temat wśród mieszkańców też są podzielone.. Ale klamka zapadła i dobrze, że jest jak jest, więc nie ma co dłużej o tym dyskutować, tylko pilnować wykonawstwa smile2.gif

A co do tunelu (samochodowego) - nie tylko według mnie to miejsce jest najgorszym z możliwych. Chodzi o to, że akurat w tym miejscu układ torowy jest najbardziej rozbudowany i tunel byłby najdłuższy. Poza tym generowałby on duży ruch przez centrum. Co w zamian? Na razie nic konkretnego, ale od jakiegoś czasu na mieście chodzą pomysły o przeprawie przez tory bardziej w stronę stacji Będzin Ksawera, tam gdzie są tylko dwa tory. Miałby tam być kanalizowany ruch ze strony Będzina i Mydlic w stronę Pogorii, Łagiszy, Marianek czy Ratanic.

A tunel ma być tunelem na przestrzał - pieszo-rowerowym. To wystarczy smile2.gif
No i spełnili pierwszą obietnicę! smile2.gif
Zabezpieczali dzisiaj brakujące części dachu na dworcu. I to spora ekipa. Oby teraz udało się ogłosić zgodnie z planem przetarg na projekt.

@ inż. Doman'ski
O niezrozumiałej niechęci części władz było też na forum. Nawet przewodniczący komisji rozwoju.
Z połączeń dalekobieżnych też korzysta sporo mieszkańców i DG nie jest tu jakimś wyjątkiem. Dla pociągów, które się tu zatrzymują nie ma wielkiej różnicy z Sosnowcem. Gdyby jeszcze jak dawniej zatrzymywały się ekspresy. Może po remoncie będzie szansa na Pendolino.

A co do tunelu to przecież od bardzo dawna jest on w planach zagospodarowania. To po co te plany? Oby teraz zostawili na niego rezerwę, a nie zbudowali na środku parkingu.
Co od planów od strony Będzina, to oczywiście każde nowe połączenie cieszy, ale to nie rozwiąże problemów na Konopnickiej. Poprawa byłaby tu niewielka, a może żadna bo ruch ciągle rośnie. Tunel dla samochodów jeśli nie obok dworca, to mógłby powstać w miejscu przejazdu na Konopnickiej.
Nie wiadomo jak z finansowaniem na terenach PKP, czy jeśli nie chce PKP, to mogłoby to finansować w jakiś sposób miasto. To nie jest jakaś inwestycja nie do udźwignięcia przez miasto, które wydało 50 mln na "Aleje" czy 20 mln na termomodernizacje jednej szkoły.
Do tego zapomniałem wcześniej napisać, że problemy i opóźnienia mają też autobusy.
bzenek
CYTAT(:) @ wto, 15 mar 2016 - 00:09) *
Gdyby jeszcze jak dawniej zatrzymywały się ekspresy. Może po remoncie będzie szansa na Pendolino.

Kiedy w Dąbrowie stawały ekspresy ???

Od początku lat 80' (kiedy to brat jeździł na studia do Warszawy) nie pamiętam czegoś takiego. Zawsze odwoziliśmy go / odprowadzaliśmy w niedzielę na popołudniowy ekspres Chemik z Sosnowca.

Wiązące tony południowej kontrabandy międzynarodowe pociągi typu Batory czy Praha też nie zatrzymywały się w Dąbrowie.

CYTAT(:) @ wto, 15 mar 2016 - 00:09) *
A co do tunelu to przecież od bardzo dawna jest on w planach zagospodarowania.

Co Wy z tym "tunelem" ???
Tam zwykły wiadukt wystarczy.

Wiadukt nad kilkoma torami w Sokółce + tunel dla ludzi i rowerzystów ma kosztować 20mln -> LINK
U nas droga pójdzie dołem więc pewnie będzie trochę drożej może 30mln.

CYTAT(inż. Doman'ski @ nie, 13 mar 2016 - 12:54) *
ale od jakiegoś czasu na mieście chodzą pomysły o przeprawie przez tory bardziej w stronę stacji Będzin Ksawera, tam gdzie są tylko dwa tory.

Toż to tani żart - najbliższym miejscem gdzie są tylko dwa tory jest dopiero... przejazd kolejowy na Ksawerze. ;)

Genialnym i tanim pomysłem byłoby przedłużenie ulicy Limanowskiego do przejazdu na Ksawerze (północną stroną torów). Auta do Będzina pojadą tamtędy.
Ale budowa tam nowego wiaduktu chyba raczej nie ma sensu.

CYTAT(inż. Doman'ski @ nie, 13 mar 2016 - 12:54) *
A co do tunelu (samochodowego) - nie tylko według mnie to miejsce jest najgorszym z możliwych.
(...)
generowałby on duży ruch przez centrum.

Bo taki wiadukt pod torami w ciągu Kościuszki trzeba rozpatrywać razem z nowym połączeniem Kolejowa-Poniatowskiego i Kolejowa-Perla/Moniszki (po trasie niedoszłej DTS). To pozwoli ominąć centrum.

Oczywiście żadnych autostrad !!!
Zwyczajna miejska ulica po jednym pasie w każdą stronę + pasy rowerowe + równoległe miejsca parkingowe + ronda na skrzyżowaniach.
^
Tak już się przyjęło - wiadukt dla pociągów nazywany tunelem w Sosnowcu czy Ząbkowicach. A w DG ostatecznie mógłby powstać też wiadukt dla samochodów nad torami.

PS. Na dworcu zabezpieczono też okna na piętrze.
Zibar
Tak ma wyglądać centrum przesiadkowe w Lublińcu

Projekt zakłada budowę czteropoziomowego parkingu ze 118 miejscami, 4 przystanki dla autobusów i 2 dla busów oraz po tyle samo miejsc parkingowych dla autobusów i busów... Nad peronami i wejściem na dworzec ma być zadaszenie... W bezpośrednim sąsiedztwie ma być miejsce dla postoju taksówek, niepełnosprawnych oraz samochodów, których postój nie będzie przekraczał 10 min.

Gliwice

DG?
^^
u nas będzie absolutne minimum

zabezpieczony dworzec:

snf (51).gif http://www.dabrowa.pl/DG_FOTO_ALBUM/ALBUM/...24_A/index.html
Zibar
U nas to zawsze minima albo poniżej. Jak molo to krzywe, jak bieżnia to jajko z niepełnym wymiarem. Teraz teren dworca też będzie jakiś kaleki. Brakuje trochę fantazji i rozmachu. Kiedyś wklejałem wam projekt zadaszenia przystanku tramwajowego w Łodzi. Już jest i powstał z tego taki dworzec tramwajowy, centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia.

snf (51).gif

nawet kolorystycznie by do tych naszych bloków pasowało wink.gif
Leszek
Mówisz o stajni jednorożców? Wygląda fajnie, ale z większości opinii, które widziałem wynika, że jest jeszcze bardziej bezsensowna niż "rusztowania" na katowickim rynku.
Zibar
Chodzi mi tylko o rodzaj zadaszenia, wydaje się, że taki byłby najtańszy do wykonania a byłby osłoną od warunków atmosferycznych przez cały okres bo jest dość wysoki i nie nagrzewałby się w upalne dni, ma boczne ściany osłaniające od wiatru, ale przy obecnej koncepcji odbudowy dworca praktycznie niemożliwy do realizacji.

Co do walki na wizualizacje to jednak DG nie pozostaje w tyle, zobaczymy co uda się zrealizować

snf (51).gif
savalas
tylko na co my się będziemy w Gołonogu przesiadać ? Na 55 jeżdżące w wekendy co 1,5 h ? Na K, które jeździ według własnego widzimisię a nie rozkładu ? Czy na pociągi do Katowic, żeby się powtórnie przesiąść na taki, którym gdziekolwiek w Polskę dojedziemy ?
Leszek
CYTAT(Zibar @ czw, 31 mar 2016 - 08:49) *
Chodzi mi tylko o rodzaj zadaszenia, wydaje się, że taki byłby najtańszy do wykonania a byłby osłoną od warunków atmosferycznych przez cały okres bo jest dość wysoki i nie nagrzewałby się w upalne dni, ma boczne ściany osłaniające od wiatru

Bocznych ścian nie ma, więc ochrony od wiatru nie zapewnia żadnej. A jest na tyle wysoki, że jeżeli pada i wieje, nie daje też ochrony przed deszczem...
Zibar
są, są... popatrz na filmie. Szklane i to prawie do samego zadaszenia, na dole przezroczyste,a w górze - mleczne, nie ma tylko między pierwszymi filarami.

filmik od 18 min jest :środek, widać nawet ławeczki i biletomaty.
Bathurst
CYTAT(savalas @ czw, 31 mar 2016 - 10:49) *
tylko na co my się będziemy w Gołonogu przesiadać ? Na 55 jeżdżące w wekendy co 1,5 h ? Na K, które jeździ według własnego widzimisię a nie rozkładu ? Czy na pociągi do Katowic, żeby się powtórnie przesiąść na taki, którym gdziekolwiek w Polskę dojedziemy ?

Ja też nie rozumiem idei centrum przesiadkowego w Gołonogu. To już większy sens miałoby takie centrum w Ząbkowicach przy PKP lub DG Centrum.
xMarcinx
Golonog jest ok, czymś zupełnie innym jest dostosowanie rozkładu jazdy z tego przystanku. Jakby nie patrzeć golonog jest bardziej w centrum miasta jak centrum miasta i już teraz jest centrum przesiadkowym dla tych z zielonych dzielnic.
pulsatilla1214
zgodnie z aktualnymi rozkładami KZK GOP przystanek Gołonóg Dworzec PKP to nie K, nie tylko 55, ale 19 linii autobusowych... smile.gif

http://rozklady.kzkgop.pl/index.php?co=lin..._przystanku=462

CYTAT
dostosowanie rozkładu jazdy

...dostosować to się co najwyżej mogą pasażerowie do rozkładu, przecież żyjemy w Polsce... laugh.gif Zresztą biorąc pod uwagę punktualność Kolei Śląskich (od powstania regularnie najbardziej spóźniające się regionalne w Polsce, choć ostatnio walczą o prymat z Kolejami Mazowieckimi wink.gif ) - czy rzeczywiście jakiś sens w próbach dostosowywania jazdy autobusów do tych nieprzewidywalnych pociągów.. wink.gif ?
Bathurst
CYTAT(xMarcinx @ czw, 31 mar 2016 - 20:46) *
Golonog jest ok, czymś zupełnie innym jest dostosowanie rozkładu jazdy z tego przystanku. Jakby nie patrzeć golonog jest bardziej w centrum miasta jak centrum miasta i już teraz jest centrum przesiadkowym dla tych z zielonych dzielnic.

Tzn chodzi Ci o to, że mieszkańcy Łęknic jadą do Gołonoga i tam wsiadają w autobusy do Katowic?
Nie zauważyłem żeby Gołonóg był centrum przesiadkowym dla ludzi z zielonych dzielnic w jakimś duzym stopniu. Może po prostu się nie orientuję. Kojarzę tylko, ludzi z odległych dzielnic na przystanku autobusowym przy Wybickiego, wysiadających z np. 801 i czekających na 140 czy 809 do Błędowa - może o to chodzi? Tylko równie dobrze moga przecież wysiąść w centrum miasta. Po prostu szkoda mi Centrum chociaż sam mieszkam w Gołonogu. Jeśli centrum przesiadkowe będzie w Gołonogu a nie Centrum to naprawdę jest to kolejna decyzja przez którą możemy zapomnieć o klasycznym centrum miasta z wygenerowanym ruchem ludzi a przecież do tego się powinno dążyć.
Centrum przesiadkowe w Gołonogu chcą stworzyć sztucznie. Przesiadający się tam między autobusami to jakiś margines, a na pociąg to jeszcze mniej. No chyba, że się coś zmieniło w ostatnich latach, w co bardzo wątpię, bo u nas z komunikacji miejskiej korzysta coraz mniej ludzi. W ogóle to na tych przystankach mało kto wsiada/wysiada. Piszę z własnych obserwacji sprzed paru lat.

Za to wokół dworca w centrum jest zauważalna zmiana. Kierowcy zostawiają coraz więcej samochodów i przesiadają się na pociąg.

Tymczasem:

CYTAT
twojezaglebie

Tak wygląda wnętrze dworca PKP w Dąbrowie Górniczej. Budynek już po inspekcji

W piątek zobaczyliśmy, jak wygląda wnętrze zaniedbanego dworca PKP w Dąbrowie Górniczej. Przedstawiciele PKP przeprowadzali inwentaryzację.

11 stycznia informowaliśmy, że jest ogromna szansa na remont budynku dworcowego w Dąbrowie Górniczej. Informacje te potwierdził Jeremiasz Świerzawski, dyrektor projektów inwestycyjnych w centrali PKP.

Jak udało nam się ustalić, inwestycja może ruszyć już w 2016 roku ? na razie jest to wstępny termin, a wszystkie prace mają być przeprowadzone z zaleceniami konserwatora zabytków. Po rozmowach z miastem, PKP rozpoczną etap projektowy. ? Zgodnie z naszymi planami dąbrowski dworzec, który dzisiaj znajduje się w międzytorzu, uzyska status dworca aglomeracyjnego, który będzie wyposażony w poczekalnie, kasy biletowe, węzeł sanitarny z punktem obsługi rodzica z dzieckiem oraz dostosowany do potrzeb i obsługi osób niepełnosprawnych. Dodatkowo planujemy połączenie budynku z peronem przejściem podziemnym ? mówi Jeremiasz Świerzawski. Szacowana wartość planowanych prac remontowych to ok. 20 mln zł.

W piątek przedstawiciele PKP przeprowadzili na miejscu inwentaryzację. ? Kolejowa inwestycja, dotycząca modernizacji dworca w centrum, powoli idzie do przodu. Dziś przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeprowadzili wstępną inwentaryzację detali architektonicznych. Podczas generalnego remontu, kolej spróbuje zachować lub odtworzyć elementy stolarki drzwiowej i okiennej, schody czy ewentualne polichromie, które mogą kryć się pod warstwą tynku i farb ? napisał na swoim profilu prezydent Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Podraza.

Zobaczcie zdjęcia z wnętrza snf (51).gif http://www.twojezaglebie.pl/tak-wyglada-wnetrze-dworca-99856

CYTAT
naszemiasto

DG: byliśmy we wnętrzu dworca PKP, który będzie remontowany. Zobaczcie, jak dziś wygląda!

DG. Tak oto wygląda wnętrze zabytkowego, XIX-wiecznego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Dąbrowie Górniczej, który usytuowany jest tuż przy torowisku. Dziś jego stan pozostawia wiele do życzenia, ale już za dwa, trzy lata ma to być pięknie zmodernizowany obiekt, doskonale wyposażony i nareszcie służący w pełni podróżnym.

Do wnętrza dostaliśmy się dzięki uprzejmości PKP S.A, która właśnie wstępnie ocenia stan techniczny budynku, a także przeprowadza inwentaryzację wszystkich elementów. Po to, by zachować te zabytkowe, nadające temu budynkowi charakterystyczny styl i wygląd, a które da się jeszcze uratować. Prace PKP z udziałem konserwatora zabytków i rzeczoznawcy obiektów zabytkowych Aleksandra Harkawy trwać będą w tym roku, a potem dopiero będzie można sporządzić wszystkie potrzebne dokumentacje oraz opis przedmiotu zamówienia, będący podstawą do ogłoszenia przetargu na prace przy modernizacji zabytkowego dworca. ? Zaczynamy właśnie od inwentaryzacji zabytkowych elementów, by sprawdzić, które nadawać się będą do odnowienia i zachowania ? mówi Aleksander Harkawy.

W środku możemy dziś znaleźć pozostałości dotychczasowego wyposażenia, stare meble, piec kaflowy. Jest też m.in. opona, a także skrzynia na piasek. Nie mogło oczywiście zabraknąć ściennych "dzieł" wykonanych sprayem. Czas i warunki atmosferyczne zrobiły też swoje. Tak więc na poddaszu... rośnie dziś trawa, rosną sobie drzewa...

W budynku dworca, który architekturą przypomina wyremontowany kilka lat temu dworzec w Myszkowie, miałaby się znajdować m.in. kasa biletowa i poczekalnia. Planowana jest droga dojazdowa pod ten budynek, a także bezpośrednie przejście na dworcowy, wyremontowany w ubiegłym roku, peron kolejowy. Koszty całej inwestycji mają oscylować wokół 20 mln złotych. Budynek dworca PKP do 2012 roku pełnił rolę nastawni. Potem z każdym rokiem popadał w coraz większą ruinę.

zdjęcia snf (51).gif http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/arty...,id,tm,zid.html

Tu jest coś niezrozumiałe. W marcu mieli dokończyć formalności, aby wkrótce ogłosić przetarg na projekt. A teraz w artykule jakby konserwator miał oglądać cały rok, a dokumentacja później. Coś tu nie gra.
bzenek
CYTAT(Zibar @ śro, 30 mar 2016 - 08:58) *

U nas to zawsze minima albo poniżej.

CYTAT(:) @ wto, 29 mar 2016 - 11:10) *

A czego Wy u nas oczekujecie ???

Dworzec w centrum DG nie jest żadnym centrum przesiadkowym i chyba nie będzie.
No chyba, że pogonimy wszystkie autobusy z centrum w rundkę do dworca ;)

Wszystko co potrzeba to parking na auta i rowery po obu stronach torów, chodnik do budynku dworca, ławki, latarnie i kosze na śmieci.

CYTAT(Bathurst @ pią, 01 kwi 2016 - 14:11) *
Kojarzę tylko, ludzi z odległych dzielnic na przystanku autobusowym przy Wybickiego, wysiadających z np. 801 i czekających na 140 czy 809 do Błędowa - może o to chodzi?

Jak im się skróci "wioskowe" linie do Gołonóg PKP to będą zmuszeni się tam przesiadać.
Będzie sukces prawie jak ŚKUP.

Jeszcze pewnie ubędzie od tego pasażerów i będzie można zlikwidować kilka zbędnych kursów biggrin.gif

Jeśli centrum przesiadkowe będzie w Gołonogu a nie Centrum to naprawdę jest to kolejna decyzja przez którą możemy zapomnieć o klasycznym centrum miasta z wygenerowanym ruchem ludzi a przecież do tego się powinno dążyć.

Warto dbać o centrum, którego jedynym wyznacznkiem jest przesiadka w drodze skądś dokądś ? ;)
Bathurst
CYTAT(bzenek @ pią, 01 kwi 2016 - 16:08) *
CYTAT(Zibar @ śro, 30 mar 2016 - 08:58) *

U nas to zawsze minima albo poniżej.

CYTAT(:) @ wto, 29 mar 2016 - 11:10) *

A czego Wy u nas oczekujecie ???

Dworzec w centrum DG nie jest żadnym centrum przesiadkowym i chyba nie będzie.
No chyba, że pogonimy wszystkie autobusy z centrum w rundkę do dworca ;)

Wszystko co potrzeba to parking na auta i rowery po obu stronach torów, chodnik do budynku dworca, ławki, latarnie i kosze na śmieci.

Kojarzę tylko, ludzi z odległych dzielnic na przystanku autobusowym przy Wybickiego, wysiadających z np. 801 i czekających na 140 czy 809 do Błędowa - może o to chodzi?

Jak im się skróci "wioskowe" linie do Gołonóg PKP to będą zmuszeni się tam przesiadać.
Będzie sukces prawie jak ŚKUP.

Jeszcze pewnie ubędzie od tego pasażerów i będzie można zlikwidować kilka zbędnych kursów biggrin.gif

Jeśli centrum przesiadkowe będzie w Gołonogu a nie Centrum to naprawdę jest to kolejna decyzja przez którą możemy zapomnieć o klasycznym centrum miasta z wygenerowanym ruchem ludzi a przecież do tego się powinno dążyć.

Warto dbać o centrum, którego jedynym wyznacznkiem jest przesiadka w drodze skądś dokądś ? ;)

No ale ja nie znam centrum miasta którego jedynym wyznacznikiem jest przesiadka ;-) W DG jeszcze ze dwie funkcje by się znalazły. Na przykład można przyjechać na Plac Wolności i nakarmić gołębie albo iść na 3 Maja- Sobieskiego i policzyć liczbę oddziałów bankowych.
xMarcinx
Tzn chodzi Ci o to, że mieszkańcy Łęknic jadą do Gołonoga i tam wsiadają w autobusy do Katowic?
Nie zauważyłem żeby Gołonóg był centrum przesiadkowym dla ludzi z zielonych dzielnic w jakimś dużym stopniu. Może po prostu się nie orientuję. Kojarzę tylko, ludzi z odległych dzielnic na przystanku autobusowym przy Wybickiego, wysiadających z np. 801 i czekających na 140 czy 809 do Błędowa - może o to chodzi?

Z tego co kursowałem autobusami to ludzie z łeknic do Katowic zwykle jechali przez centrum, za to z innych odleglejszych dzielnic i owszem. Choć nie powiem, możliwe ze teraz rozkład jest tak ułożony że sprawniej to robić w golonogu, wydostajac sie z osiedla 604, 116. W każdym bądź razie jadąc z leknic do katowic przez centrum można było to zrobić w 43min co imo jest dobrym czasem. Inna rzecz, że ze względu na przejazd nigdy niebyła to pewna przesiadka.
Przetarg snf (51).gif https://zamowienia.plk-sa.pl/servlet/HomeSe...1&expired=0

CYTAT
Przebudowa urządzeń sterowania ruchem kolejowym na nastawniach DTC i DTA oraz odtworzenie posterunku odgałęźnego Okradzionów z przebudową układu torowego i sieci trakcyjnej w stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa.w ramach projektu inwestycyjnego pn. „Prace na południowo - wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”.

Przedmiot Zamówienia obejmuje wykonanie następujących elementów:
• Przebudowa nawierzchni kolejowej:
wymiana torów i wstawek,
ścinanie ław torowiska,
podbijanie i regulacja położenia torów w planie i profilu,
wymiana rozjazdów,
• Wzmocnienie podtorza,
• Roboty branży elektroenergetycznej:
przebudowa sieci trakcyjnej na p.odg. Okradzionów; szlak p.odg. Okradzionów – DTA tor nr 2; Dąbrowa
Górnicza Towarowa DTA, Dąbrowa Górnicza Towarowa DTC,
zabudowa urządzeń eor w stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa; rejon DTA, rejon DTC oraz na posterunku
odgałęźnym Okradzionów,
przebudowa oświetlenia zewnętrznego w stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa; rejon DTA, rejon DTC oraz na
posterunku odgałęźnym Okradzionów.
• Roboty branży budowlanej:
budowa nowej nastawni DTA,
budowa kontenera na urządzenia branży automatyki przy starej nastawni „Okr”,
likwidacja posterunku zwrotnicowego Nr 12 w km 21,157 w rejonie DTC,
likwidacja budynku posterunku „Okr” w km 17,135,
likwidacja starej nastawni DTA i DTC po uruchomieniu nowych nastawni DTA i DTC.
• Roboty branży automatyki i telekomunikacji:
zabudowa nowych urządzeń na nastawniach DTA (obejmuje sterowanie podg. Okradzionów) i DTC,
przebudowa urządzeń srk na nastawniach DTB i DTB 11,
przebudowa urządzeń srk na podg Kozioł,
przebudowa urządzeń srk na podg Przymiarki,
zabudowa półsamoczynnych blokad liniowych na przyległych szlakach,
zabudowa nowych urządzeń łączności przewodowej i radiowej oraz systemów wspomagających prace
dyżurnego ruchu na nastawniach DTA i DTC,
zabudowa monitoringu TVU,
zabudowa TVU dla SKP.
• Certyfikacja i opracowanie dokumentacji powykonawczej,
Ocena wpływu zmian technicznych, eksploatacyjnych i organizacyjnych na bezpieczeństwo systemu
kolejowego.
• Opracowanie projektów wykonawczych wskazanych w PFU.
CYTAT
naszemiasto

Dworzec w Gołonogu: dziś to sypialnia dla bezdomnych, co dalej?

Dworzec w Gołonogu przez dziesięciolecia cieszył oczy pasażerów unikatową architekturą, a do tego pełnił funkcję przydatne dla podróżujących. Można było więc w kasie kupić bilet, spocząć w poczekalni, co dziś nie jest takie oczywiste, o czym świadczy przykład dworców w centrum Dąbrowy Górniczej. Dziś budynek popada w ruinę, a środek zagosoodarowali sobie na swoją siedzibę bezdomni.

Ostatnio mieliśmy okazję zajrzeć do wnętrz gołonoskiego dworca. Część pomieszczeń uległa spaleniu, a kilka z nich zostało zamienionych przez bezdomnych na... mieszkania. W środku panuje wszechobecny brud, ale na szczęście stan techniczny budynku nie jest najgorszy, więc da się go jeszcze uratować. Czy to możliwe?

Okazuje się, że kolej ma też pewne konkretne plany wobec niszczejącego dworca PKP w dzielnicy Gołonóg. – Wspólnie z miastem analizujemy możliwości. Mamy kilka ciekawych pomysłów, mam nadzieję, że uda się ten budynek odpowiednio zagospodarować, a tym samym dać mu drugie życie – przyznaje Jeremiasz Świerzawski z PKP S.A.

W Dąbrowie Górniczej na drugie życie czeka także obiekt dworca w dzielnicy Ząbkowice. W tym przypadku również nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, co z nim będzie w przyszłości.

Odwiedziliśmy także wnętrze zabytkowego, XIX-wiecznego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Dąbrowie Górniczej, który usytuowany jest tuż przy torowisku.Dziś jego stan pozostawia wiele do życzenia, ale już za dwa, trzy lata ma to być pięknie zmodernizowany obiekt, doskonale wyposażony i nareszcie służący w pełni podróżnym.
PKP S.A. właśnie wstępnie ocenia stan techniczny budynku, a także prowadzi inwentaryzację wszystkich elementów. Po to, by zachować te zabytkowe, nadające temu budynkowi charakterystyczny styl i wygląd, a które da się jeszcze uratować. Prace PKP z udziałem konserwatora zabytków i rzeczoznawcy obiektów zabytkowych Aleksandra Harkawy trwać będą w tym roku, a potem dopiero będzie można sporządzić wszystkie potrzebne dokumentacje oraz opis przedmiotu zamówienia, będący podstawą do ogłoszenia przetargu na prace przy modernizacji zabytkowego dworca.

– Zaczynamy właśnie od inwentaryzacji zabytkowych elementów, które nadawać się będą do odnowienia i zachowania – mówi Aleksander Harkawy. – Prowadzone będą prace odkrywkowe. Będziemy sprawdzać, w jakim stanie są polichromie, boazerie. Będziemy chcieli przynajmniej w części zachować stolarkę okienną. Trzeba także ocenić, jaki jest stopień zagrzybienia ścian, bo na pierwszy rzut oka widać, że jest tego całkiem sporo – dodaje. – Zakres prac będziemy planować zgodnie z konserwatorskimi zaleceniami. Zależy nam bowiem na tym, by cały budynek zachował swoje historyczne cechy, elementy. Na razie nie chcemy określać, kiedy rozpocznie się na dobre cała inwestycja, bo wcześniej czeka nas przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, a przede wszystkim wspomniana inwentaryzacja konserwatorska – mówi Jeremiasz Świerzawski z PKP S.A. – Dziś widać już, że część elementów uda się zachować, ale wszystkie stropy, począwszy od piwnic i parteru, trzeba będzie wymienić. Podobnie jak więźbę dachową – dodaje.

W budynku dworca, który architekturą przypomina wyremontowany kilka lat temu dworzec w Myszkowie, miałaby się znajdować m.in. kasa biletowa i poczekalnia. Planowana jest droga dojazdowa pod ten budynek, a także bezpośrednie przejście na dworcowy, wyremontowany w ubiegłym roku, peron kolejowy. Koszty całej inwestycji mają oscylować wokół 20 mln złotych. Budynek dworca PKP do 2012 roku pełnił rolę nastawni. Potem z każdym rokiem popadał w coraz większą ruinę.

zdjęcia snf (51).gif http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/arty...,id,tm,zid.html
CYTAT
naszemiasto

Dworzec w Ząbkowicach niszczeje. Jaka przyszłość go czeka?

Dworzec w Ząbkowicach, jak wiele budynków tego typu w mieście, czeka na lepsze czasy. Oby takie nadeszły, bo nie wszystkie dworce w Dąbrowie Górniczej przetrwały bowiem do dziś. Nie udało się niestety uratować zabytkowego budynku w Strzemieszycach, który dwukrotnie ogarnięty był pożarem. Takie było jednak podejście PKP do tego, co cenne.

Kiedy tylko pytaliśmy, czy są jakieś pomysły, plany wobec tych świadków historii, zasługujących na lepszy los, słyszeliśmy, że trwają jakieś tam podziały gruntów, że nie teraz, że może później. W efekcie lata zaniedbań zrobiły swoje. I dzisiaj trzeba znaleźć około 20 milionów złotych, by uratować zabytkowy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i sprawić, by mógł dalej przez wiele lat służyć podróżnym.

Na szczęście tutaj pozytywna decyzja już zapadła. Teraz przed koleją dużo pracy, bowiem trzeba dokładnie zinwentaryzować zabytkowe elementy, sprawdzić, które z nich mogą nadal stanowić całość z odnowioną bryłą budynku. Najważniejsze, że za dwa, trzy lata będzie można w normalnych warunkach zaczekać na pociąg, kupić bilety, czy po prostu skorzystać z toalety. Jeszcze niedawno to wszystko wydawało się abstrakcją.

Nadal nie wiadomo jednak, co dalej z dworcami w Gołonogu i Ząbkowicach. Oba niszczeją. Podczas ostatniej wizyty przedstawicieli PKP w naszym mieście usłyszeliśmy, że istnieją pewne plany i pomysły, co do budynku w Gołonogu, ale na razie nikt nie chce zdradzać szczegółów. To właśnie tam, w rejonie dworca PKP ma powstać jedno z centrów przesiadkowych w ramach „Zielonej mobilności”. Ma być to centrum typu park&ride, czyli zostaw samochód i wsiądź do pociągu czy autobusu. Istnieją więc szanse na to, że kolejowe pomieszczenia zostaną wykorzystane w ramach transportowej rewolucji, jaka zapowiadana jest w mieście.

Ostatnio po raz kolejny losem dworca w Ząbkowicach zainteresowali się natomiast dąbrowscy radni. Interpelację do prezydenta miasta wystosował w tej sprawie radny Grzegorz Jaszczura, pytając m.in. jakie jest stanowisko gminy w zakresie przejęcia i zagospodarowania budynku dworca kolejowego w Ząbkowicach. Padło też pytanie, czy przewiduje się, by stacja kolejowa w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach była stacją krańcową Szybkiej Kolei Regionalnej? Ważną kwestią jest także zagospodarowanie placu dworcowego oraz terenów kolejowych wzdłuż ulicy Dworcowej, w pasie od dawnego szpitala geriatrycznego po skrzyżowanie z ulicą Korczyńskiego.

Jak się okazuje miasto podtrzymało swoje zdanie o tym, że nie chce przejąć dworca PKP w Ząbkowicach. Zresztą kolej wcześniej planowała nawet oddać go gminie za długi, ale jak się okazało… takich długów nie było.

– Gmina Dąbrowa Górnicza nie jest zainteresowana przejęciem od PKP S.A. nieruchomości zabudowanej budynkiem byłego dworca kolejowego w Ząbkowicach – czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Pawła Gocyły na interpelację radnego. – Odnosząc się do terenu przed dworcem, tak zwanego „placu dworcowego” wyjaśniam, że stanowi on część układu komunikacyjnego znajdującego się na nieruchomości ozn. nr geod. 2448/1 /k.m.14/. Nieruchomość ta, będąca obecnie własnością Skarbu Państwa, jest przedmiotem wszczętego przez wojewodę śląskiego postępowania o stwierdzenie nabycia prawa jej własności przez gminę Dąbrowa Górnicza w trybie komunalizacji. Jakiekolwiek jej ewentualne przyszłe zagospodarowanie będzie możliwe dopiero po zakończeniu procedury regulacyjnej. W zakresie pozostałych kwestii poruszonych w interpelacji, wystąpiłem do spółki PKP S.A. w Warszawie z prośbą o zajęcie stanowiska w ich temacie – wyjaśnia wiceprezydent Gocyła.

Ząbkowicka stacja powstała w 1847 roku, a do 2011 roku działa tutaj kasa biletowa. Była ostatnią w mieście, a po jej zamknięciu w żadnym budynku dworca nie można już kupić biletów.

Tymczasem dworzec w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach, ze względu na swój węzłowy charakter, powinien mieć zdaniem części radnych szczególne znaczenie. Czekamy więc na lepsze czasy i oby ten budynek do nich dotrwał, a nie zamienił się tylko w kupę gruzu. Na razie kolej zastanawia się cały czas, co z nim zrobić.
Kiedyś pisaliśmy w temacie jak nieprzyjazne jest otoczenie dworca, między innymi słabo oświetlona okolica.
Jest malutka korzystna zmiana - na jednym ze słupów na zakręcie łączącym Kościuszki z Kolejową zamiast jednej oprawy zamontowali 3 nowe w różnych kierunkach.
CYTAT
twojezaglebie

Parking przed dworcem? Miasto i PKP od lat nie mogą się dogadać

Mieszkańcy Dąbrowy chcą miejsc parkingowych przed dworcem kolejowym w centrum. Szanse na to, w najbliższym czasie, są raczej marne. Miasto i PKP od lat nie mogą się dogadać.

eficyt miejsc parkingowych – to problem większości polskich miast. Nie inaczej jest w Dąbrowie Górniczej, gdzie na wielu osiedlach nierzadko toczy się walka o wolne miejsce. Problem z parkingiem, a raczej z jego brakiem, mieszkańcy dębowego miasta mają także w centrum. – Od 10 lat do pracy w Częstochowie dojeżdżam pociągiem. Codziennie mam problem z zaparkowaniem auta w okolicy dworca kolejowego w centrum, z którego odejżdżam. Czekam, aż w końcu ktoś pomyśli i powstanie w bliskiej odległości dworca jakiś parking, bo to naprawdę uciążliwy problem – mówi pan Sławomir, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

W tej sprawie interpelował także radny Marek Węgrzynowicz. – Na chwilę obecną, przy dworcu kolejowym w centrum nie ma odpowiednich wyznaczonych miejsc, z których mogłyby korzystać osoby dojeżdżające samochodem na pociąg. Należy zaznaczyć, że jest duża grupa osób, która pozostawia samochody pod dworcem, udając się np. do pracy czy szkoły – mówi radny.

Czy są szanse, że mieszkańcy doczekają się parkingu przed dworcem? Raczej marne, ponieważ miasto od lat nie może porozumieć się w sprawie dworca z PKP. – Gmina od wielu lat jest czynnie zainteresowana uporządkowaniem terenu zlokalizowanego w ścisłym centrum miasta – w rejonie przystanku kolejowego „Dąbrowa Górnicza – centrum”. Niestety obecny stan prawny nieruchomości, zabudowanej budynkami dworca, uniemożliwia podjęcie przez władze miasta stosownych kroków oraz decyzji mogących jednoznacznie i bezproblemowo rozwiązać kwestię wykorzystania terenu wokół dworca. Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zwiększenia liczby miejsc postojowych, ponieważ ich lokalizacja związana jest ściśle z własnością terenu będącego w użytkowaniu wieczystym PKP – tereny kolejowe zamknięte. Zwarta zabudowa wokół dworca również nie pozwala na wyznaczenie dodatkowych miejsc postojowych – informuje dąbrowski magistrat.

dziwna odpowiedź, skoro przecież PKP wraz z remontem, przejściem podziemnym, planuje też parkingi
Bardzo podobne rozwiązanie z wiaduktem powinno być u nas:

Otwarto nowy dworzec w Solcu Kujawskim. Podobny układ do DG, z tym że u nas wyremontują stary, a tu zbudowali nowy. No i u nas PKP planuje teraz tunel tylko dla pieszych. Nawet koszty podobne - też u nas planują wydać 20 mln. Wiadukt dla samochodów kosztował prawie 30 mln zł. Zawsze daje to jakiś obraz. Dla porównania z DG, Solec Kujawski ma 15 tys. mieszkańców i jakoś się dało.

CYTAT
rynek kolejowy

Solec Kujawski w powiecie bydgoskim ma nowy i nowoczesny dworzec kolejowy z funkcją zintegrowanej platformy przesiadkowej. Zakończona kilka tygodni temu inwestycja była ostatnią w grupie BiT City ? zespole koordynowanych przez samorząd województwa kompleksowych, powiązanych i uzupełniających się przedsięwzięć w dziedzinie transportu publicznego. Uroczyste otwarcie odbyło się 16 czerwca.
To druga ? po uruchomionym z wielką pompą w 2013 roku wiadukcie pod linią kolejową nr 18 ? solecka inwestycja finansowana w ramach pakietu BiT City. Powstały zupełnie nowa, przeszklona i elegancka bryła punktu obsługi podróżnych z systemem informacji pasażerskiej i monitoringiem, parkingi dla samochodów i rowerów (park & ride, bike& ride) oraz zatoka autobusowa; przebudowano też perony i zagospodarowano plac dworcowy. Koszty wyniosły blisko 20 milionów złotych, a licząc z budową wiaduktu blisko 50 milionów złotych.
(...)

Przypomniało trochę czyjś projekt dla DG

bzenek
CYTAT(:) @ pon, 20 cze 2016 - 21:18) *
Bardzo podobne rozwiązanie z wiaduktem powinno być u nas:

Ależ nie życzmy sobie podobnie zepsutej organizacji ruchu rowerowego !!! angry2.gif

Dla rowerów ma być pas na skraju jezdni.
A nie jakieś pseudo-chodniko-ścieżki co to się skończą 20m za wiaduktem !!!

Obrzydliwych barier przy drodze też nie chcemy ;)
fragment artykułu z DZ o Defum:

CYTAT
(...)
Miasto w najbliższych dniach ma też podpisać list intencyjny z PKP w sprawie remontu i przebudowy zabytkowego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w centrum, a także innych prac w mieście. W ramach wspólnych konsultacji wypracowana ma zostać także m.in. kwestia nowych parkingów wokół terenów po fabryce Defum.
(...)

i nowego wywiadu z prezydentem (idabrowa):

CYTAT
(...)
Wspomniał Pan o dworcu kolejowym. Czy w tej sprawie rzeczywiście coś ruszyło?

To jest dobry przykład na to, że trzeba konsekwentnie myśleć i działać, mimo bieżących trudności. Od 10 lat wielokrotnie prowadziłem rozmowy z PKP na temat katastrofalnego stanu dąbrowskich dworców i zabiegałem o ich remont. Dzięki tym właśnie staraniom, na początku tego roku przedstawiciele PKP poinformowali nas o planach remontu budynku dworca kolejowego. Muszę to powiedzieć – Nareszcie! Potraktowaliśmy tę deklarację PKP jako doskonałą okazję do wspólnego zagospodarowania również terenów znajdujących się wokół budynku dworca. Dlatego od marca, wspólnie z PKP, prowadzimy rozmowy dotyczące zakresu robót oraz dogrywamy szczegóły porozumienia, które w tej sprawie planujemy podpisać. Chcielibyśmy, aby wraz ze zmianą oblicza dąbrowskiego dworca udało się przemodelować układ komunikacyjny w rejonie ul. Kolejowej i Kościuszki, przenieść bliżej dworca przystanek autobusowy oraz stworzyć miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów, które pozwolą na swobodne łączenie podróży koleją z własnymi środkami lokomocji.
(...)
bzenek
CYTAT(:) @ pon, 04 lip 2016 - 15:20) *
CYTAT
(...)
przenieść bliżej dworca przystanek autobusowy (...)

??? no przecie autobus już teraz staje pod drzwiami dworca.
Leszek
Może chcą pod sam budynek przy torach go przemieścić? Albo niech wjeżdża na peron laugh.gif
Sebastian22
CYTAT(bzenek @ wto, 05 lip 2016 - 08:55) *
CYTAT(:) @ pon, 04 lip 2016 - 15:20) *
CYTAT
(...)
przenieść bliżej dworca przystanek autobusowy (...)

??? no przecie autobus już teraz staje pod drzwiami dworca.

ale nie o tym dworcu mowa. Nowym dworcem będzie zabytkowy dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej który stoi między torami głównymi a bocznymi, przy samym peronie.
Ten przy ulicy to może będzie do wyburzenia. Najlepiej to powinni zabiegać o tunel dla samochodów.
Wiemy, że miasto w planach ma rondo na końcu Kolejowej i połączenie z Poniatowskiego. Może chcą, żeby przebudować boczne tory i Kolejową puścić nowym śladem np. wyprostować i zamiast tych 2 zakrętów obok siebie puścić od przejazdu prosto, z drugiej strony tego długiego budynku magazynowego PKP (w którym teraz są różne usługi m.in. szklarz).

Skoro podpisanie porozumienia tak blisko, to może wkrótce czegoś więcej się dowiemy.
Artykuł potwierdza jak duża teraz jest szansa i oby zrobiono jak najwięcej snf (51).gif http://wyborcza.biz/biznes/1,147749,203800...true#BoxBizLink
Na dworcu powieszono wielkie banery, takie na całe ściany z zarysem budynku. Jeśli dobrze widziałem z samochodu to są loga DG i PKP i tekst w stylu "Zmieniamy dworzec dla Ciebie"
Sebastian22
CYTAT(:) @ sob, 16 lip 2016 - 21:54) *
Na dworcu powieszono wielkie banery, takie na całe ściany z zarysem budynku. Jeśli dobrze widziałem z samochodu to są loga DG i PKP i tekst w stylu "Zmieniamy dworzec dla Ciebie"

dobre i to ale wolalbym zobaczyc info o faktycznie rozpoczetych jakichkolwiek pracach.
Tak to wygląda snf (51).gif https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0...amp;oe=582FDBDD

z facebooka:

CYTAT
Marcin Bazylak

Wierzę, że wkrótce doczekamy się generalnego remontu dworca PKP i spod tej konstrukcji wyłonią się nowe ( stare ) mury. Jeremiasz Swierzawski dwoi się i troi, żeby wszystkie spółki PKP były ukierunkowane na cel. Ze strony miasta robimy i zrobimy wszystko, żeby przy inwestycjach PKP powstały inwestycje towarzyszące tzn centra przesiadkowe. Wierzę również, że Robert Warwas będzie dalej tak jak dotychczas wspierał nas w tym, żeby PKP starczyło pieniędzy na ich plany. Uzgadniamy szczegóły listu i porozumienia po nich otwarta droga do celu

i

CYTAT
Jeremiasz Swierzawski

We wtorek odbędzie się komisja konserwatorska dla obydwu dworców i jedziemy z przetargiem!
Dobre wieści, sprawdzają się oczekiwania smile2.gif

CYTAT
gazeta.pl

Będzie tylko jeden dworzec, droga pod torami, znikną kolizyjne przejazdy

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących planowanej przebudowy dworca i stacji w centrum Dąbrowy Górniczej: na miejscu nieczynnego dziś dworca Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej powstanie droga, którą będzie można dojechać do dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, zaś ulica Kościuszki ma zostać pod torami połączona z ul. Limanowskiego.

Jak w rzadko którym mieście, w centrum Dąbrowy Górniczej stoją aż dwa dworce kolejowe. Problem w tym, że oba od wielu lat są nieczynne.

Na początku tego roku przedstawiciele PKP ogłosili, że zamierzają przebudować na dworzec kolei wojewódzkiej ten ładniejszy, ale i zarazem bardziej zaniedbany obiekt, czyli stojący w międzytorzu zabytkowy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

- W naszej terminologii mamy różne kategorie dworców, za którymi kryją się określone usługi związane z obsługą pasażerów. W przypadku dworca kategorii wojewódzkiej mówimy m.in. o poczekalni, kasach, węźle sanitarnym oraz punkcie obsługi rodzica z dzieckiem. Całość musi być dostosowana do obsługi osób niepełnosprawnych - wyjaśniał nam wtedy dyrektor Jeremiasz Świerzawski z Biura Inwestycji PKP SA.

Wtedy dowiedzieliśmy się, że przy okazji przebudowy dworca PKP planuje budowę przejścia podziemnego, które połączy dworzec z istniejącym peronem.

Dworzec przy Kościuszki zostanie wyburzony

W ostatnich dniach elewacja wybudowanego w XIX wieku dworca częściowo została zasłonięta siatką z wizualizacją i hasłem "zmieniamy dworzec dla Ciebie". - Chcieliśmy w ten sposób pokazać mieszkańcom, że rozmowy o dworcu trwają i wspólnie z miastem zmierzamy ku dobremu - wyjaśnia dyrektor Świerzawski.

Wiadomo już, że przeznaczony do przebudowy dworzec zostanie "uwolniony" z międzytorza. - Uzgodniliśmy już z PKP PLK SA, że tory towarowe zostaną relokowane w pas linii warszawskiej - przyznaje przedstawiciel PKP.

Jak się dowiedzieliśmy, miasto planuje budowę drogi, która umożliwi samochodom i autobusom bezpośrednio dojazd pod zabytkowy dworzec. Tam też powstaną miejsca parkingowe i rowerowe wraz z wypożyczalnią rowerów. By budowa drogi stała się możliwa, trzeba będzie wyburzyć stojący przy ul. Kościuszki dworzec Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej. Jest taka wola ze strony miasta, jest na to przyzwolenie ze strony PKP.
Ulica Kościuszki pod torami połączy się z ulicą Limanowskiego

Jak nam mówił wcześniej Marcin Bazylak, obecny wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, inwestycje mają towarzyszyć projektowi Fabryki Pełnej Życia, czyli utworzenia nowego centrum miasta na terenach po fabryce Defum. Ich skomunikowanie z dworcem ma być jednym z najważniejszych punktów projektu.

Na tym nie koniec rewolucji w centrum Dąbrowy Górniczej. W projekcie, którego opracowanie PKP zamierzają zlecić jeszcze w tym roku, znajdą się wytyczne dotyczące budowy przedłużenia pod torami ulicy Kościuszki i połączenia jej z ul. Limanowskiego.

Równie dobra dla mieszkańców informacja to zamiar likwidacji kolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe przy ul. Konopnickiej i Parkowej. Ten pierwszy zostanie zastąpiony wspomnianym bezkolizyjnym przejazdem pod torami w ciągu ul. Kościuszki.

W drugim przypadku ul. Parkowa pod torami połączy się z aleją Zagłębia Dąbrowskiego, a obecny przejazd przez tory zostanie zlikwidowany.

List intencyjny w sprawie planowanych inwestycji przedstawiciele Dąbrowy Górniczej i PKP mają podpisać w najbliższych tygodniach. Przebudowę dworca i stacji oraz alokację torowiska PKP chcą sfinansować dzięki unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Oby tylko w miejscu przejazdu na Konopnickiej zachowano przejście dla pieszych i rowerzystów - takie automatyczne jak teraz jest przy peronie. Inaczej podzielą miasto, a piesi będą przechodzić przez tory w tym niebezpiecznym miejscu.
bzenek
CYTAT(:) @ wto, 19 lip 2016 - 08:27) *
Wiadomo już, że przeznaczony do przebudowy dworzec zostanie "uwolniony" z międzytorza. - Uzgodniliśmy już z PKP PLK SA, że tory towarowe zostaną relokowane w pas linii warszawskiej - przyznaje przedstawiciel PKP.

A to ciekawe.
Informacja jest bardzo dobra ale przecież w "pasie linii warszawskiej" miejsca brak na dodatkowe tory. Hmm huh.gif

W drugim przypadku ul. Parkowa pod torami połączy się z aleją Zagłębia Dąbrowskiego, a obecny przejazd przez tory zostanie zlikwidowany.

W tej sprawie przytoczę trafny komentarz użytkownika magicbox ze strony Gazety Wyborczej.

CYTAT
Odnośnie ul. Parkowej to biegnie ona przez teren podmokły więc trudno mi uwierzyć że powstanie tam przejazd pod torowiskiem. Kiedyś istniało w tym rejonie podziemne przejście dla pieszych pod aleją Zagłębia Dąbrowskiego i zawsze stał w nim metr wody i rósł tatarak.

Leszek
CYTAT(bzenek @ śro, 20 lip 2016 - 00:00) *

A to ciekawe.
Informacja jest bardzo dobra ale przecież w "pasie linii warszawskiej" miejsca brak na dodatkowe tory. Hmm huh.gif

Może chodzi o to, o czym pisałem kiedyś - bocznicę z huty i Carbo-Proces Recykling można włączyć do szlaku głównego przed peronami, a nie za nimi, jak to jest obecnie.
Jest jeszcze miejsce od strony Limanowskiego. Tam też było kiedyś kilka torów. Ciekawe czy będzie drugi peron dla ruchu lokalnego.
BogorJan
Wszystko fajnie do pierwszego oberwania chmury,
wystarczy popatrzeć co ostanio się działo np w Gdańku,
na szczęście jest jeszcze wiadukt żeby dostać się na P3 lub Łęknice.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.