Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Rajdy i wędrówki
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Sportowa Dąbrowa > Inne dyscypliny
Zibar
QUOTE
Nocne wędrówki z Górską Akademią Turystyki


Gwiezdne Szlaki, czyli II Wędrówka Górska po Zachodzie Słońca. Pod takim hasłem odbył się rajd nocny, zorganizowany przez Komisję Turystyki Górskiej dąbrowskiego oddziału PTTK. Wyprawę poprowadził przewodnik beskidzki, Grzegorz Gdesz, wraz z przodownikami górskimi Dorotą Gdesz i Mariuszem Miśkiewiczem. Tę niezapomnianą przygodę przeżyło wspólnie 18 piechurów w wieku od 8 do 60 lat.

Celem wycieczki było przejście górskie w blasku księżyca wokół Hali Rysianki (1344 m npm) w Beskidzie Żywieckim.

- Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Jeleśni, gdzie zapoznaliśmy się z historią, kulturą i najważniejszymi obiektami tej miejscowości. Stąd udaliśmy się do Sopotni Wielkiej, gdzie podziwialiśmy największy wodospad w Beskidzie Żywieckim na potoku Sopotnia. Od tego miejsca zaczęliśmy ponad czterogodzinne podejście, prosto do schroniska na Hali Rysianka, po drodze zdobywając Kotarnicę, Romankę i Przełęcz Pawlusią - opowiada Grzegorz Gdesz.

Wieczorem uczestnicy mieli chwilę odpoczynku przy ognisku i czas na posiłek. Najbardziej atrakcyjna część wycieczki rozpoczęła się już po godz. 22.

- Całą grupą przy światłach latarek i czołówek wyruszyliśmy na nocne przejście górskim szlakiem. Trasa wiodła z Rysianki przez Halę Lipowską na Boraczy Wierch i powrót na Lipowską i Rysiankę . Nocny rajd obfitował w niesamowite widoki. Wkoło gwiazdy, księżyc i wysokie świerki, a czasami brak oznakowania szlaku . Podczas wędrówki podziwialiśmy oświetlony Żywiec, maszt na Skrzycznem i słowacki Novot. Wyprawę zakończyliśmy około godziny drugiej. Było ciemno, ciężko, lecz wszyscy dali radę. Wspomnienia zostaną na długo, zwłaszcza dla tych , którzy pojechali po raz pierwszy - podkreśla Dorota Gdesz.

Finałem wycieczki była Węgierska Górka, a dokładnie fort Wędrowiec, gdzie na początku września 1939 r. bohatersko broniła się kompania Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Tadeusza Semika.

Przewodnicy zapraszają do do udziału w kolejnych wyprawach. Najbliższa to Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie, zaplanowana na 11-12 sierpnia br. (ilość miejsc ograniczona). Szczegóły w oddziale PTTK Dąbrowa Górnicza, ul. Adamieckiego 13/1, tel. 032/ 262 01 20.

(PAS) - Dziennik Zachodni
Zibar
QUOTE
Dąbrowscy grotołazi ponownie będą penetrować jaskinie we włoskich Alpachdziś

Jutro wyrusza w góry Dolomiti Friulane, we włoskiej części Alp, wyprawa grotołazów ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza. Będą eksplorować pierwszy w tym rejonie system jaskiń Buca Mongana - AQQ, który udało im się odkryć podczas poprzednich wypraw.

Alpy Karnijskie do dziś kryją wiele zagadek, bo choć stanowią część tamtejszego Parku Narodowego, to są znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów, niż inne rejony. Stąd flora i fauna w większości zachowała się tam w pierwotnym, nienaruszonym stanie.

- W połowie ubiegłorocznej wyprawy osiągnęliśmy swój cel. Zeszliśmy na głębokość około 270 metrów i wtedy okazało się, że odkryta przez nas jaskinia łączy się z kolejną - Buca Mongana. Wyszliśmy więc zupełnie z drugiej strony. Wcześniej przed nami tam się nie zapuszczał - podkreśla Emanuel Soja, uczestnik wyprawy.

- Dzięki temu powstał tutaj pierwszy system jaskiniowy. Odkryliśmy także kilka innych otworów i wejść, które będziemy się starać dokładnie sprawdzić podczas tegorocznej wyprawy. Być może uda się bowiem znacznie poszerzyć cały system jaskiniowy. Niemal wszyscy członkowie naszej grupy mieli już okazję poznać specyfikę jaskiń w Dolomitach Friulijskich, a po raz pierwszy jedzie z nami Aleksandra Chruściel - mówi Agnieszka Dziubek, kierownik ubiegłorocznej wyprawy.

Z racji tego, że w jaskini Buca Mongana w okresie letnim często występuje korek śnieżny, zamykający dostęp do jej wnętrza, połączenie z AQQ pozwala na prowadzenie dalszej eksploracji systemu, niezależnie od warunków klimatycznych i pory roku.

Grotołazi tradycyjnie musieli zgromadzić dość spore zapasy żywności. Nie mogą być to jednak pierwsze z rzędu produkty, ale specjalistyczne, nadające się do spożycia w tych dość ekstremalnych warunkach.

Są to więc przede wszystkim specyfiki dostarczające energii, zapasy witamin oraz suszone owoce i wędliny. Ponad 500 kilogramowy bagaż, który trzeba będzie wnieść na wysokość ponad 2000 m n. p. m. są także oczywiście liny i kombinezony.

Dąbrowianie wyruszają do Włoch busem z przyczepą oraz jednym samochodem osobowym. Tym razem udało im się także skompletować lepszy sprzęt oraz wyposażenie.

- Mamy znacznie bardziej wydajny aparat prądotwórczy, co ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie. W ubiegłym roku przy tworzeniu planów i zapisywaniu wszystkich danych na temat nowych szlaków w jaskiniach wykorzystywaliśmy natomiast jednego palmtopa. Teraz będziemy mieć dwa takie urządzenia, co także powinno ułatwić i usprawnić nam pracę. Dodatkowo musimy także zadbać o odpowiednią dokumentację fotograficzną - podkreślają uczestnicy wyjazdu.

Plan działania na miejscu jest dokładnie przygotowany i rozpisany na poszczególne dni wyprawy. Głównym celem pozostaje kontynuacja eksploracji systemu Buca Mongana - AQQ, odkrytego podczas wcześniejszych wyjazdów klubowych. Grotołazi po założeniu obozu górnego i przetransportowaniu sprzętu oraz żywności rozpoczną badania 13 sierpnia. Potrwają pięć dni.

Kolejne dni upłyną natomiast na dalszej eksploracji powierzchniowej i jaskiniowej, pomiarach położenia otworów oraz nowych jaskiń i sporządzeniu dokumentacji. W drogę powrotną grotołazi wybierają się 25 sierpnia.

- Mamy nadzieję, że w tym roku pogoda będzie dla nas bardziej łaskawa niż przed rokiem. Choć w tym rejonie Alp zazwyczaj jest dość mokro i deszcz nie jest niczym nadzwyczajnym - podkreśla Agnieszka Dziubek.

Wyprawa Speleoklubu Dąbrowa Górnicza tradycyjnie już stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu i życzliwości sponsorów. Znalazły się wśród nich Komisja Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinistycznego, hurtownie oraz firmy z Katowic, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca.


Wyruszają we włoskie Alpy

Uczestnicy wyprawy: Agnieszka Dziubek, Damian Filipek, Agnieszka Wiśniewska, Jakub Wiśniewski, Marta Karpińska, Włodzimierz Porębski, Włodzimierz Matejuk, Emanuel Soja, Roch Sławiński, Damian Sprycha i Aleksandra Chruściel.

Wszyscy są doświadczonymi grotołazami, którzy z powodzeniem eksplorowali również rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Tatr. Informacje na temat wyprawy można znaleźć pod adresem internetowym: www.speleo.inform.pl/DOLOMITIFRIULANE/.

Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni
Zibar
QUOTE
38 Górski Rajd Zagłębiaków

Komisja Turystyki Górskiej i Komisja Motorowa Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Dąbrowie Górniczej zapraszają na 38 Górski Rajd Zagłębiaków, który odbędzie się w dniach 27 – 29 września 2007 roku na terenie Beskidu Żywieckiego (pasmo Babiej Góry, Policy i Jałowca). Honorowy patronat nad rajdem, organizowanym w ramach obchodów Roku Szlaków Turystycznych PTTK, objął Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza.

38 Górski Rajd Zagłębiaków liczy aż dziesięć różnych tras pieszych (w tym trzy jednodniowe, pięć dwudniowych i dwie trzydniowe) oraz jedną trzydniową trasę motorową, a jego celem jest przede wszystkim zachęcanie do uprawiania turystyki górskiej, popularyzacja Beskidów, a także podnoszenie sprawności fizycznej.

Uczestnicy Rajdu zobowiązani są uiścić wpisowe (wahające się od 15 zł do 77 zł, w zależności od wieku uczestnika oraz rodzaju i długości trasy), w zamian liczyć mogą jednak na transport autokarowy (w przypadku tras jedno – i dwudniowych), noclegi turystyczne w schroniskach (na trasach wielodniowych), ubezpieczenie oraz opiekę przewodników górskich i przodowników GOT. Dodatkowo na mecie rajdu w Zawoi przewidzianych jest wiele konkursów sprawnościowych i krajoznawczych oraz innych atrakcji.

Chęć udziału w rajdzie zgłaszać można do 25 września br. w siedzibie PTTK przy ul. Adamieckiego 13/1 w godzinach 1200 – 1700 oraz pod numerem telefonu (0 32) 262 01 20.

PTTK Dąbrowa Górnicza
Zibar
CYTAT
Górski Rajd Zagłębiaków

Już po raz trzydziesty ósmy odbył się Górski Rajd Zagłębiaków, zorganizowany przez Komisję Turystyki Górskiej dąbrowskiego oddziału PTTK przy współpracy z urzędem miasta. Tym razem ponad dwustu uczestników miało okazję poznać tereny Beskidu Żywieckiego, rozciągające się wokół Zawoi.

To właśnie tutaj młodsi i starsi turyści pod kierownictwem wykwalifikowanej kadry (9 przewodników beskidzkich) przemierzali szlaki turystyczne od Suchej Beskidzkiej po Przełęcz Krowiarki. Traperzy i odkrywcy zaliczyli m.in. takie atrakcje, jak Hala Krupowa, Mosorny Groń, Sokolica, Diablak, Przełęcz Brona, Markowe Szczawiny, Przełęcz Klekociny, Jałowiec czy Opaczne.

Wśród najbardziej wytrwałych piechurów nie zabrakło dzieci z dąbrowskich szkół podstawowych (SP 12 i SP 30),gimnazjów (G 4), młodzieży ze szkół średnich (I LO, ZST, TZN), dorosłych z zakładów pracy (PEC, Koksownia Przyjaźń) oraz całych rodzin.

- Choć przez pierwsze dwa dni pogoda nie rozpieszczała wędrowców, to i tak wszystkim dopisywał dobry humor. Część uczestników rajdu zdobyła najwyższy szczyt Beskidów polskich, Babią Górę, choć nie było łatwo. Trasa była bowiem spowita mgłą, dokuczał boczny, południowy wiatr, a na dodatek pod szczytem lunął rzęsisty deszcz. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych, licznych potknięć i upadków na szlaku nasi zapaleńcy będą dobrze wspominać babiogórski szlak. Mało tego, mogli ujrzeć na własne oczy jak powstaje nowe schronisko na Markowych Szczawinach. Potwierdziła się również inna nazwa Babiej Góry, o której mówi się, jako o "królowej niepogód". Wśród naszych najmłodszych rajdowców należy szczególnie pochwalić Magdę Justyniarską, Andrzeja Miśkiewicza, Weronikę Sroczyńską czy Olę Sokalską - mówi Grzegorz Gdesz, przewodnik beskidzki.

Turyści przemierzali beskidzkie szlaki na ośmiu trasach pieszych i jednej motorowej. Oprócz normalnego przejazdu samochodami na trasie Dąbrowa górnicza - Oświęcim - Wadowice -Sucha Beskidzka - Zawoja osiem załóg wykonywało liczne zadania- łamigłówki, przygotowane przez Waldemara Kolasę. W ostatnim dniu rajdu wszyscy Zagłębiacy spotkali się na mecie rajdu w centrum Zawoi, by razem bawić się i uczestniczyć w licznych konkursach.

- Można było trochę pośpiewać z "babą", porzucać fresbee, pokręcić śrubami, zagrać w hokeja, łowić rybki czy sprawdzić swoją wiedzę na temat Babiogórskiego Parku Narodowego oraz ogólną wiedzę o górach. Nie zapomnieliśmy również o folklorze Babiogórców. I tu spotkała nas miła niespodzianka, czyli występ zespołu Juzyna z Zawoi. Nad całością imprezy przez cały czas czuwał ośmioosobowy zespół, na czele z komandorem Grzegorzem Jędrzejkiewiczem - relacjonują organizatorzy imprezy.

W ogólnej klasyfikacji szkół pierwsze miejsce przypadło SP nr 12, przed G. nr 4 i SP nr 30. W kategorii szkół średnich zwyciężyło I LO, przed Zespołem Szkół Technicznych i Technicznymi Zakładami Naukowymi. W konkursie piosenki turystycznej najlepsi okazali się reprezentanci ZST, wyprzedzając Weronikę Sroczyńską i Olę Sokalską. W hokeju wygrał Piotr Targowski, we fresbee Krystyna Urban, w łowieniu rybek Ola Domagała, a w zawodach ze śrubkami Andrzej Kamiński.

Najstarszy uczestnik rajdu, 74-letni Witold Wąż i najmłodsza w tym gronie, 8-letnia Ola Sokalska otrzymali od władz gminy Zawoja pamiątkowe "łychy rajdowe". W sumie w rajdzie wzięło udział 220 osób nie tylko z Dąbrowy Górniczej, ale również z ościennych miast, Będzina, Sosnowca, Zawiercia, czy Katowic. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję imprezy w przyszłym roku, która jak podkreślają będzie pewnie równie udana, jak tegoroczna wyprawa.

(PAS) - Dziennik Zachodni


Uczestniczył ktoś z forumowiczów ?
Ja za czasów szkolnych regularnie, obecnie zaczynam powracać do aktywniejszych form wypoczynku i z rodziną wyjeżdzamy coraz częściej i dalej. Niestety nie pojechaliśmy na ww. rajd... sad.gif ale w przyszłym roku damy radę smile.gif
Zibar
za stroną UM
CYTAT
Bezpieczne Góry 2007
Co należy spakować przygotowując się do górskiej wędrówki? Jak udzielić pierwszej pomocy na górskim szlaku czy jak zachować się w trakcie burzy w górach? Odpowiedzi na te i podobne pytania mieli okazje poznać uczestnicy trzeciej już edycji akcji Bezpieczne Góry organizowanej przez Stowarzyszenie Zielone Zagłębie.

W tym roku w akcji wzięli udział uczniowie z dąbrowskich Gimnazjów nr 1 i 5 oraz Liceuów: I LO im. W. Łuksińskiego, II LO im. S. Żeromskiego oraz V LO im. J. Zamoyskiego. Wszyscy uczestnicy – 39 osób – zostali wyłonieni w drodze konkursu z wiedzy i praktyki dotyczącej udzielania pierwszej pomocy. Wyjazdy odbyły się w dniach 15 – 17 października dla gimnazjalistów, natomiast licealiści góry odwiedzili między 22 a 24 października

Podobnie jak w latach minionych miejscem docelowym dwóch dąbrowskich wypraw była Bacówka PTTK na Rycerzowej (1120 m. n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim.

Najważniejszym punktem obu wyjazdów było całodniowe szkolenie prowadzone przez ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR. W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się zarówno z teorią, przeplataną ciekawymi zdjęciami i ciekawymi historiami z GOPRowskiego życia, jak również sprawdzić w praktyce swoje dotychczasowe umiejętności i te wyniesione ze szkolenia.

Prowadzący zajęcia starał się także przybliżyć młodzieży zasady bezpiecznego poruszania się po górach, mówił co należy zabrać ze sobą na wyprawę i jak korzystać ze współczesnych wynalazków takich jak telefon komórkowy lub GPS. Na sam koniec części teoretycznej przedstawił młodzieży krok po kroku w jaki sposób udzielić pomocy przedmedycznej.

Potem przyszedł już czas tylko na praktykę. Grupy zostały podzielone na 4 zespoły, tak, aby w międzyczasie wymieniać się zadaniami. Każdy miał do zaliczenia dwie rzeczy. Pierwszą z nich była praca w terenie z GPS-em czyli znalezienie miejsca o podanych współrzędnych i powrót do Bacówki. Drugim etapem było udzielenie pierwszej pomocy według odpowiednich wskazówek, które były omawiane w pierwszej części szkolenia. Jedna z osób w grupie była poszkodowanym, a reszta musiał mu udzielić pomocy.

Wieczorem przyszedł jeszcze jedne sprawdzian, jakim była nocna wyprawa w góry. Podzieleni na takie same zespoły jak wcześniej, uczestnicy mieli za zadanie przejść po odpowiednich szlakach, aby potem wrócić do Bacówki, po drodze zbierając kartki z pytaniami, na które należało odpowiedzieć. Nikt na szczęście się nie zgubił i bezpiecznie dotarł na miejsce, gdzie czekało na grupę kolejne zadanie. W Bacówce trzeba było udzielić pomocy dziewczynie, która miała atak epilepsji czy np. turyście, który spadł ze schodów – na szczęście wszystkie te wypadki były pozorowane:)

Cała impreza jednak nie odbyłaby się gdyby nie dotacja z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego, a także pomoc naszych partnerów: Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, Bacówki na Rycerzowej, Beskidzkiej Grupa GOPR oraz Harcerzy z Dąbrowskiego Hufca ZHP z członkami Harcerskiego Klubu Ratowniczego AUXILIUM.

Bartosz Matylewicz
Dave
Ja na Rajdzie Zagłębiaków to byłem jakoś w 1999 albo 2000 roku chyba, jak chodziłem do TZN - fajnie było :)
Za rok bym się może wybrał, ale nie ma z kim sad.gif
Zibar
CYTAT
I DĄBROWSKI FESTIWAL PRZYRODY
Hasło festiwalu:

„Przyroda uczy najpiękniej”
w dniach 24 kwietnia, 16 maja, 4 czerwca 2008 r.

Festiwal jest organizowany w ramach obchodów przez PTTK w ROKU PRZYRODY

1. Termin i miejsce festiwalu:
* 24.04.2008 r. pierwszy dzień - inauguracja festiwalu, podsumowanie w Okradzionowie
* 16.05.2008 r. drugi dzień - Rajd po Dąbrowie Górniczej, podsumowanie na terenie Parku Zielona
*4.06.2008 r. trzeci dzień - finał festiwalu, podsumowanie w Błędowie

2. Cele festiwalu:
2.1 Popularyzacja ciekawych przyrodniczo terenów miasta i propagowanie ich walorów.
2.2 Kształcenie umiejętności rozpoznawania roślin, zjawisk przyrodniczych, obiektow przyrody nieożywionej, budowy geologicznej, rzeźby terenu.
2.3 Praktyczne zastosowanie wiadomości o ochronie środowiska na pieszych wycieczkach.
2.4 Kształtowanie emocjonalnego stosunku do piękna przyrody.
2.5 Rozwijanie zamiłowania do turystyki, krajoznawstwa, sportu.
2.6 Popularyzacja i zdobywanie odznak „Turysta Przyrodnik” i „Dąbrowska Odznaka
Krajoznawcza.

3. Uczestnictwo:
Ideą festiwalu jest udział zgłoszonych grup dzieci i młodzieży w pełnym cyklu zajęć przyrodniczo-ekologicznych (3 dni, po jednym dniu w kolejnych miesiącach) umożliwiających realizację zaplanowanych zadań. Zespoły uczestniczące w zajęciach terenowych wykonują zadania zawarte w przyrodniczych kartach pracy. Karty pracy będą oceniane przez nauczycieli przyrody lub biologii i geografii. Udział młodzieży w pełnym cyklu zajęć umożliwia poznanie piękna mnatury dąbrowskich enklaw przyrodniczych i stworzy szansę udziału w proponowanych konkursach. Udział w konkursach i zdobyte miejsca będa podstawą do ogólnej punktacji grup szkolnych. Dla zwycięzców konkursów przewidziane są nagrody. Do punktacji ogólnej wlicza się punkty za ilość zdobytych odznak „Turysta Przyrodnik”i „Dąbrowska Odznaka Krajoznawcza”.
3.1 W festiwalu uczestniczą drużyny szkolne (szkoły podstawowe i gimnazja).
3.2 Kierownikami drużyn szkolnych są nauczyciele.
3.3 Każda drużyna i każdy uczestnik muszą posiadać ekwipunek turystyczny przystosowany do pieszych wędrówek (odpowiednie, wygodne obuwie, spodnie, kurtka, okrycie przeciwdeszczowe, nakrycie głowy, zmienna odzież, mapy turystyczne, apteczka pierwszej pomocy).
3.4 Grupy będą wyruszać na traę w/g ustaleń z kierownictwem imprezy.
3.5 Grupy szkolne w czasie trwania festiwalu wykonują zadania, zbierają i przygotowują materiały tematyczne oraz wykonują prace niezbędne do udziału w finałowych konkursach przyrodniczo- ekologicznych.

Konkursy:
a. Kroniki wycieczek przyrodniczych (grupowe i indywidualne).
b. Pokaz medialny o tematyce przyrodniczo – ekologicznej z przebytych tras. Prezentacja może być wykonana w dowolnej technice umożliwiającej prezentacje na standardowym rzutniku multimedialnym (5-7 min).
c. Zielnik „Dąbrowska przyroda”.
d. Konkurs fotograficzny „Oko w oko z przyrodą” /wymiar 13 x 18 cm/
e. Konkurs plastyczny - temat: „Dąbrowska Przyroda” /format A-3, technika dowolna/
Prace na w/w konkursy należy składać do Oddziału PTTK do 30 maja 2008 r.
f. Turniej wiedzy przyrodniczo-ekologicznej ( uczestnicy konkursu będą musieli wykazać się wiedzą ze sfery ekologii, ochrony środowiska oraz orientacją w zakresie bieżących, istotnych informacji dotyczących dąbrowskiej przyrody), test, udział biorą 2-osobowe zespoły.
4. Zgłoszenia i wpisowe
4.1 Zgłoszenia szkół wraz z listą uczestników (w 2 egzemplarzach: imię, nazwisko, adres zamieszkania, pesel) i wpłatą przyjmuje Oddział PTTK w Dąbrowie Górniczej ul. Adamieckiego 13/1 w godz. 11.00 – 16.00 do dnia 14.04.2008r. tel. 0 32 262 01 20
4.2 Wpisowe dla 1osoby wynosi 13 zł za udział w 1 dniu festiwalu (3 dni 3 x 13 zł)
4.3 W przypadku rezygnacji z udziału wpisowe podlega zwrotowi w 50%.
5. Kierownictwo rajdu zapewnia:
5.1 Obsługę tras wycieczkowych przez przewodników terenowych i nauczycieli przyrody.
5.2 Transport autokarowy.
5.3 Ubezpieczenie uczestników.
5.4 Książeczki „Turysta Przyrodnik” lub „Dąbrowska Odznaka Krajoznawcza”.
5.5 Weryfikację książeczek „Turysta Przyrodnik” lub „Dąbrowska Odznaka Krajoznawcza”.
5.6 Odznaki, dyplomy i nagrody rzeczowe dla uczestników konkursów.
5.7 Nagrody dla zwycięskich szkół.
5.8 Posiłek na metach.
_______________________________
Festiwal Dąbrowskiej Przyrody

IMPREZA DOFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW URZĘDU MIEJSKIEGO
KIEROWNICTWO FESTIWALU:
- Mirosława Molenda
- Lucyna Salij-Pająk
- Danuta Utrat
ORGANIZATOR:
Oddział PTTK w Dąbrowie Górniczej
Komisja Przyrody i Ekologii
Komisja Turystyki Pieszej

WSPÓŁORGANIZATOR:
Urząd Miejski Wydział Ekologii i Rolnictwa

Współpraca:
Urząd Miejski Wydział Oświaty
Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz
Przedsiębiorstwo Wodnokanalizacyjne w Dąbrowie Górniczej
P.P.U.H „DOLOMIT” Ząbkowice S.A w Dąbrowie Górniczej
CSiR w Dąbrowie Górniczej
Szkoła Podstawowa nr 27 w Dąbrowie Górniczej
Szkoła Podstawowa nr 28 w Dąbrowie Górniczej
Biblioteka Miejska w Bolesławiu filia w Staropolskim Dworku w Krzykawce
Zibar
CYTAT
Zagłębiacy znów w licznym gronie zdobywali górskie szczyty
17.10.2008

Tegoroczna edycja Górskiego Rajdu Zagłębiaków, już trzydziesta dziewiąta, tym razem miała swoją metę w Żywcu. Dotarło tam około 200 osób, które na trasy wyruszyły z różnych miejsc Beskidu Żywieckiego (Zwardoń, Rycerka Dolna, Rajcza, Soblówka), a swój udział zaznaczyli również zmotoryzowani turyści, na czele z Waldemarem Kolasą.

Każdą z grup poprowadzili doświadczeni przewodnicy z dąbrowskiego koła przewodników PTTK. Wędrowały drużyny ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, zakładów pracy i całe rodziny. W bazie czekały na wszystkich niespodzianki, konkursy z nagrodami i dobra zabawa. Konkurs "śpiwoj i groj" poprowadzili wspólnie "hydraulik i gazownik", a każdy z uczestników mógł zaprezentować swój kunszt wokalny w takich utworach, jak m.in. Czarownica, Hej Sokoły, Czterdziestolatek czy Hej bystra woda. Jury najwyżej oceniło występ Sławomira Jońca. Następny konkurs był sprawdzianem wiadomości krajoznawczych o Beskidzie Żywieckim. Najlepszym znawcą okazał się Arnold Iwan.

- Nie zapomnieliśmy również o naszych przewodnikach beskidzkich. Odpowiadali na pytania z... bajek. Wygrał Michał Tomczak. Ogromnym powodzeniem cieszyła się także zabawa "Power turysty". Tutaj uczestnicy musieli pokazać swoją inwencję twórczą i pomysłowość, wymyślając ubiór i odpowiedni ekwipunek z jakim chcieliby poruszać się na szlakach górskich teraz i w przyszłości. Humory dopisywały wszystkim, a ostatecznie przyznaliśmy sześć wyróżnień - relacjonuje Dorota Gdesz, komandor rajdu.

- Nie zabrakło także kwiatów i gromkiego sto lat od wszystkich turystów. A okazja ku temu była wyjątkowa, bo swoje rubinowe gody, czyli 40-lecie związku małżeńskiego świętowali Krystyna i Zdzisław Gdesz - dodaje Grzegorz Gdesz, wicekomandor rajdu, przewodnik beskidzki.

Puchary dla najlepszych wędrowców odebrali: dąbrowska SP 12, I LO, grupa Ciepliki z dąbrowskiego PEC-u oraz, jako najliczniejsza rodzina - rodzina Ziębińskich. Puchary dla najmłodszego (Patrycja Trząska) i najstarszego (Alfreda Cesarz) uczestnika rajdu ufundował burmistrz Żywca.

Organizatorem rajdu była Komisja Turystyki Górskiej przy dąbrowskim oddziale PTTK, przy współpracy Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej, burmistrza Żywca, Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. Za rok jubileuszowy, 40 rajd.

(pas) - POLSKA Dziennik Zachodni


Była również relacja z tego rajdu na Telpol-Info, który z kamerami był na całym szlaku wedrówki.
jasiek
a gdzie można sie dowiedzieć o takich imprezach, typu Rajd Zagłębiaków??? relacje z imprez są ale info o imprezie już nie ma, chyba że nie umiem szukać tongue.gif
Leszek
Zapewne tu: http://www.dabrowa-gornicza.pttk.pl/
krikra
W dniach 24-26 września 2009 odbędzie się jubileuszowy 40 Górski Rajd Zagłębiaków.
Imprezę organizuje Zarząd i BORT Oddziału PTTK w Dąbrowie Górniczej, pod patronatem prezydenta miasta DG i prezydenta miasta Wisła, przy wsparciu Wydziału Kultury i Sportu UM Dąbrowa Górnicza, Referatu Promocji Turystyki i Sportu UM Wisła, Wiślańskiej Organizacji Turystycznej.

Trasy są 1, 2 lub 3-dniowe, meta 26 września na Placu Hoffa w Wiśle.

Zgłoszenia przyjmuje dąbrowski oddział PTTK (ul. Adamieckiego 13/1) - można zgłaszać się:
- telefonicznie: (032) 262 01 20
- osobiście (adres jw.)
- mailowo: poczta@dabrowa-gornicza.pttk.pl

Więcej informacji na stronie dąbrowskiego PTTK: 40 Rajd Zagłębiaków

Zibar
CYTAT
Turystyczne Wakacje 2009
Redakcja: akorzec

51Wyjeżdżaliśmy w rejon Jury Krakowsko - Częstochowskiej, do Pieskowej Skały, Ojcowa w Dolinki Podkrakowskie na Górę Birów, Podzamcze, Okiennik, Morsko, Smoleń, Złoty Potok. Poznaliśmy skały Rzedkowickie, zamki w Mirowie i Bobolicach. Byliśmy również w Krakowie, Częstochowie, Janowie i w Czernej. Opłata za wyjazd wynosiła 3 zł, a dla dzieci których nie stać było na zapłatę,wycieczka była darmowa.

Nasza akcja odbywała się we współpracy z Pałacem Kultury Zagłębia, Miejską Biblioteką Publiczną. Młodzieżowym Ośrodkiem Pracy Twórczej, Akcjami Katolickimi Parafii p. w..: Św. Rafała Kalinowskiego, Nawrócenia Św. Pawła oraz Chrystusa Króla. Pomoc finansową uzyskaliśmy również od sponsorów: Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. oraz Firmy Remontowo-Budowlanej Jana Dziuby. Pomagała nam bardzo duża grupa wolontariuszy w charakterze kierowników i opiekunów wycieczek. Dzięki nim i organizacjom wspierającym uczestnicy mieli zapewniony poczęstunek i często darmowe wejścia do zwiedzanych miejsc. Nasz przewodnik postarał się, aby autokary były zawsze na czas, sprawne i wygodne. Każdą wycieczkę prowadził przewodnik z wymaganymi uprawnieniami turystycznymi, co pozwoliło uczestnikom na zapoznanie się ze zwiedzanymi miejscami. Autokary w większości były pełne. W ciągu jednego dnia wyjeżdżało od 50 do 300 uczestników. Razem było nas 1 300 osób.

W ciągu 7 lat zorganizowaliśmy 328 wycieczek dla 12 694 uczestników. W tym roku wprowadziliśmy naszą odznakę turystyczną pod nazwą; ,,Zwiedzam Jurę”. Mamy nadzieję, że przyczyni się do popularyzacji turystyki zorganizowanej i zachęci do kontynuowania w przyszłości wspólnych wyjazdów rodzinnych.

Odznaki będą wręczane w dniu 12 września 2009r. w godz. 14.00-17.00 podczas festynu, Zakończenia "Turystycznych Wakacji 2009'' na Baśniowym Placu Zabaw w Gołonogu. Celem osób, którzy zaangażowali się w zorganizowanie wycieczek, było umożliwić jak największej ilości dzieci i młodzieży, poznania piękna i historii naszego kraju i mile spędzić czas wakacji. Czy nam to się udało, ocenią uczestnicy.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom serdecznie dziękujemy.

Zbigniew Łukasik

Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.
Zibar
Pogoda świetna, więc może w góry
CYTAT
KOŁO PRZEWODNIKÓW BESKIDZKICH I TERENOWY Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych zaprasza na wędrówkę nocną w Beskidzie Wyspowym 11 - 12 czerwca 2011 r.
czytaj więcej...
albo na survival dla najmłodszych po dąbrowskich terenach snf (51).gif
Zibar
W sobotę 2 lipca PTTK zaprasza na wędrówkę górską, której celem będzie zdobycie Babiej Góry. Malownicza trasa oraz wspaniałe widoki ze szczytu będą w sam raz na wakacyjny aktywny wypoczynek. snf (51).gif do szczegółów.

W newsie AKTYWNE WAKACJE na bieżąco uzupełniam inne propozycje nie tylko wędrówek górskich.
Zibar
Pierwsza Misja specjalna zakończona - Link do relacji i zdjęć. impreza cieszy się dużą popularnością. Kilka turnusów jest już zapełnionych, pozostały ostatnie miejsca. Szczegóły w newsie.
Zibar
Kolejna wycieczka z cyklu Zdobywamy Koronę Beskidów - tym razem propozycja dwudniowa w najbliższy week-end szczegóły w newsie snf (51).gif
Zibar
Korona Beskidów - 27 i 28 sierpnia to kolejna propozycja dąbrowskiej organizacji turystycznej. Tym razem program został podzielony na dwie równoległe grupy, w których uczestnicy mogą dobrać atrakcje według własnego upodobania. Szczegóły w newsie snf (51).gif
Zibar

W ostatnich promieniach tegorocznego lata na trasy wędrówek górskich wyruszą Zagłębiacy na 42 edycję rajdu. W tym roku przygotowano 10 tras w tym kilka dwu i trzydniowych, a także dla zmotoryzowanych turystów naszego regionu. Rajd zaczyna się w czwartek, kończy w sobotę. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami. snf (51).gif
Zibar
Ciekawa inicjatywa, rok szkolny dopiero się zaczyna i może to być ciekawa alternatywa na spędzenie popołudnia smile.gif ZAPRASZAM w imieniu organizatorów. Przekażcie info znajomym!

CYTAT
Fundacja Godne Życie zaprasza młodzież w wieku od 10-16 lat do udziału w grze „Tropiciele Śladów Historii”. Questing odbędzie się 7 września w godzinach 15:00-17.00. Zbiórka w Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej, we wnęce naprzeciwko placu zabaw.
czytaj więcej...
Slyzaba
Świetny pomysł - jestem ciekawy, które obiekty/przestrzenie zostały wybrane do gry.
jacu07
43. Górski Rajd Zagłębiaków

W dniach
27 - 29 WRZEŚNIA 2012

stronka PTTK

Wybiera się ktoś? Może zbierzemy kilka osób z forum?
Slyzaba
Da się tam jeździć na rowerze ? smile2.gif
Mój trzylatek nie przejdzie takiego dystansu więc odpadam.
jasiek
Chyba dużymi krokami nadciąga 45 rajd Zagłębiaków!!!!! ???? Moze jest ktoś zainteresowany? W grupie raźniej wink.gif
sandwich
CYTAT(jasiek @ śro, 30 lip 2014 - 16:42) *
Chyba dużymi krokami nadciąga 45 rajd Zagłębiaków!!!!! ???? Moze jest ktoś zainteresowany? W grupie raźniej wink.gif

Jest już oficjalny komunikat na stronie PTTK. Meta w Wiśle. 26-28.09.2014. Ja jadę z dziećmi, siostrą i bratem.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.