Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Sesje Rady Miejskiej
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Władze
Stron: 1, 2, 3, 4, 5, 6
kwintosz
QUOTE
Złożenie ślubowania oraz wybór przewodniczącego rady i jego zastępców – tak będą wyglądały pierwsze sesje rad gmin, powiatów i sejmików województw. W związku z publikacją w Dzienniku Ustaw zbiorczych wyników wyborów do rad pierwsze spotkanie radnych musi się odbyć najpóźniej w 27 listopada.

Tak też będzie w naszym mieście. W Dąbrowie Górniczej I sesja Rady Miejskiej kadencji 2006- 2010 odbędzie się dzisiaj tj. w poniedziałek, 27 listopada o godzinie 17.00.

Podstawową rzeczą na pierwszej sesji rady jest złożenie ślubowania przez radnych oraz wybór nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczących.

12 listopada 2006 roku w wyborach samorządowych wybraliśmy 25 naszych reprezentantów do Rady na najbliższe cztery lata. Przy frekwencji 39 proc. mieszkańcy zadecydowali o podziale mandatów w radzie.

W Dąbrowie Górniczej najwięcej mandatów (6) uzyskał Blok Przyjaciół Dąbrowy. Jednak żaden z Komitetów Wyborczych nie osiągnął wyraźniej przewagi i mandaty rozłóżyły się między 5 najbardziej znaczących ugrupowań w mieście. Po 5 mandatów do liczącej 25 osoby Rady Miasta zdobyły komitety: Nasza Dąbrowa-Jerzy Talkowski, Lewica i Demokreci oraz Platforma Obywatelska. Czterech przedstawicieli ma w nowej radzie PiS.

Poniżej prezentujemy radnych nowej kadencji:

Blok Przyjaciół Dąbrowy:
1.Tamborek Krzysztof
2. Wiekiera Wiesław
3. Harańczyk Ryszard
4. Łukasik Zbigniew
5. Trzewiczek Mariola
6. Woźniczka Kazimierz

Nasza Dąbrowa-Jerzy Talkowski:
1. Bober Edward
2. Talkowski Jerzy
3. Krypciak Alicja
4. Wroniszewski Jan
5. Majewski Robert

Lewica i Demokraci:
1. Orpych Tadeusz
2. Pasternak Agnieszka
3. Juroff Józef
4. Zugaj Ireneusz
5. Szaniawska Krystyna

Platforma Obywatelska:

1. Wróblewski Zbigniew
2. Pasek Tomasz
3. Ciaś Bogusława
4. Kalaga Mariusz
5. Koziak Halina

Prawo i Sprawiedliwość:

1. Cygroń Marek
2. Głowacka Halina
3. Jaszczura Grzegorz
4. Skóra Tomasz


Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radni tego szczebla przed przystąpieniem do wykonywania mandatu składają ślubowanie następującej treści: "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców." Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo "ślubuję". Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg." Radni nieobecni na pierwszej sesji rady gminy oraz radni, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie na pierwszej sesji, na której są obecni.

Na pierwszej sesji Rady Miejskiej, którą zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji, powinien nastąpić wybór nowego przewodniczącego rady gminy i jego zastępców. Zarówno przewodniczący, jak i wiceprzewodniczący muszą pochodzić ze składu rady i są wybierani bezwzględną większością głosów (50%+1 głos) w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Rady nie mogą wybrać więcej niż trzech wiceprzewodniczących.

Z początkiem prac rady wiąże się również tworzenie klubów radnych, uchwalanie składów komisji, a często także zmiana wysokości dotychczasowych diet. W praktyce jednak wszystkie te elementy pojawiają się dopiero na kolejnym posiedzeniu rady. W związku z obowiązkiem złożenia ślubowania przed nową radą przez burmistrza następne posiedzenie organu stanowiącego powinno odbyć się nie później niż w ciągu 7 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Anna Zubko/pap


oraz:

QUOTE
PROPONOWANY PORZADEK SESJI RADY MIEJSKIEJ DABROWY GÓRNICZEJ
W DNIU 27 LISTOPADA 2006 ROKU O GODZ. 1700 .

1. Wreczenie zaswiadczeń o wyborze na radnego przez Przewodniczacego Miejskiej
Komisji Wyborczej.
2. Złożenie slubowania przez radnych.
3. Stwierdzenie quorum przez radnego seniora.
4. Zatwierdzenie porzadku obrad.
5. Wybór sekretarza obrad.
6. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
7. Wybór Przewodniczacego Rady Miejskiej.
8. Przekazanie przewodniczenia obradom Przewodniczacemu Rady Miejskiej przez
radnego seniora.
9. Wybór Wiceprzewodniczacych Rady Miejskiej.
10. Zakonczenie sesji.Jakby ktoś był na tej I sesji, mam nadzieję że coś skrobnie tu na forum jak to wyglądało. W końcu koalicja jaka została zawarta przed wyborami PO-PiS-Tal, jak dla mnie nie zapowiadała się dobrze. Poza tym ciekaw jestem kto zostanie przewodniczącym RM.
Pozdrawiam
pulsatilla1214
Ciekawe co z protestem wyborczym dotyczącym uznawania głosów ważnych za nieważne... Już rozpatrzony cool.gif ?
ronin
ja myślę że ktoś się wyłamie i poprze Lewice i BPD, w końcu brakuje im tylko 2 głosów do większości
kwintosz
Małe info na temat I sesji rady miejskiej w Sosnowcu:
QUOTE
Znamy już nazwiska osób, które wraz z Prezydentem Kazimierzem Górskim utworzą nowy Zarząd Miasta Sosnowca. Stanowiska wiceprezydentów będą pełnić: Jarosław Pięta (PO), Grzegorz Pisalski (LiD), Adam Wolski (LiD). Stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta obejmie Daniel Miklasiński (PO). Podczas I sesji nowej Rady Miejskiej upłynęła bez żadnych problemów. Przed sesją nastąpiło podpisanie umowy koalicyjnej - Lewicy i Demokratów i Platformy Obywatelskiej.
ciach!
źródło zagłebie.info


A więc tam Lewica i Demokraci współpracują z PO. Ciekaw jestem jak to będzie u nas, po wyborach wygranych przez p. Podrazę. W końcu jak już ktoś napisał koalicji BPD oraz LiD, brakuje 2 osób do rządzenia. Jeśli nastąpią wyłamy np. w PO, to tylko będzie świadczyć, o tym jak marnie była PO przygotowana do tych wyborów. Chyba że cała PO będzie chciała rządzić. No nic, musimy poczekać kilka godzin, powinno się wszystko wyjaśnić.
Hator
moze bym sie wybral - jestem ogromnie ciekawy ale mam sporo spraw na glowie i nei wiem czy dam rade - niech ktos napisze ze pojdzie - PLZ :)

Edit z 15 31
niestey na 90% se na da w moim przypadku - moze ktos pojdzie, polooka, porobi foty i zda relacje.
vacu - jestes bezrobotny tongue.gif - masz sporo czasu - moze sie wybierzesz???

Kurcze - ogromnie zaluje ze nie moge sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif

PS Wiec mamy jakiegos przedstawiciela dzis na sesji? niech ktos pojdzie -PLZ
:)
no ciekawe jak dzisiejsza sesja
Tadzik
ma ktoś jakiś przeciek? Kto przewodniczącym?
tomasz sołtysik
Agnieszka Pasternak została wybrana przewodniczącą Rady Miejskiej, drugim kandydatem była Bogusia Ciaś, wynik głosowania 13-12
wiceprzewodniczącymi są Kaziu Woźniczka, Krzysiek Tamborek i Robert Majewski otrzymali 16-13-15 głosów
Talkowski kandydował na wiceprzewodniczącego - dostał 10 głosów
pzdr
Tadzik
jak mi przykro! Talkowskiego nie wybrali. Chyba się popłacze. ;(Zeszczęścia oczywiście! wink.gif
szarisz
Czyli Majewski już jest w koalicji. Kto jeszcze?
Hator
przegladalem ulotke p. majweskiego na necie - swoja droga wyksztalcenie to ten pan ma niezle jak i tez stanowisko - tylko sie dziwie czemu taki czlowiek startuje z listy p. Talkowskiego.
ale skoro Majewski przeszedl na "druga strone" to jednak znaczy, ze sie opamietal tongue.gif
pozdr
bzenek
QUOTE(szarisz @ Nov 27 2006, 11:53 PM) *
Czyli Majewski już jest w koalicji. Kto jeszcze?


QUOTE(Hator @ Nov 28 2006, 12:07 AM) *
ale skoro Majewski przeszedl na "druga strone" to jednak znaczy, ze sie opamietal tongue.gif


Spokojnie Panowie - to że został wiceprzewodniczącym Rady o niczym jeszcze nie świadczy. Cała idea władzy ustawodawczej polega na jej rozdziale od wykonawczej. W cenie jest pluralizm.

Generalnie w dobrym tonie jest zapraszać do prezydiowania obradom ciała ustawodawczego przedstawicieli opozycji. Najlepszym tego przykładem jest piastownaie funkcji wicemarszałków Sejmu obecnej kadencji przez panów Olejniczaka i Komorowskiego. Jak wiadomo dystansują się oni od koalicji PiS-LPR-SO. Mam nadzieję, że to właśnie na takich dobrych obyczajach wzorowali się radni obecnej kadencji.
Hator
aaaaaaaaaaa bo ja juz slyszlaem ploty ze p. Majewski sie opamietal biggrin.gif
zle zinterpretowalem - EOT :)
pozdr
szarisz
Pani Pasternak wygrała stosunkiem głosów 13 do 12. Czyli 3 radnych dodatkowo ją poparło. To musiał być już efekt wcześniejszych ustaleń... Zatem KTOŚ musiał dojść do porozumienia z LiD i BPD...
Hator
z www UM:
QUOTE
Rada Miejska ukonstytuowana
[2006-11-28 07:32:09]Wczorajsza, inauguracyjna sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej poświęcona była w całości sprawom organizacyjnym. Składając ślubowanie radni rozpoczęli pełnienie swoich mandatów w nowej kadencji.Wybrano również władze Rady. Funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej powierzono Agnieszce Pasternak (KW SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci). Nowa przewodnicząca wygrała w głosowaniu z Bogusławą Ciaś (KW PO) jednym głosem 13:12.

Do funkcji wiceprzewodniczących Rady Miejskiej zgłoszono kandydatów: Edwarda Bobera (jednak kandydat odmówił), Marka Cygronia, Roberta Majewskiego, Jerzego Talkowskiego, Krzysztofa Tamborka i Kazimierza Woźniczkę. Najwięcej głosów otrzymali: Robert Majewski (KW Nasza Dąbrowa Jerzy Talkowski) oraz Krzysztof Tamborek i Kazimierz Woźniczka z KWW Bloku Przyjaciół Dąbrowy, tym samym stając się wiceprzewodniczącymi Rady.

ef

12 listopada 2006 roku w wyborach samorządowych wybraliśmy 25 naszych reprezentantów do Rady na najbliższe cztery lata. Przy frekwencji 39 proc. mieszkańcy zadecydowali o podziale mandatów w radzie.

W Dąbrowie Górniczej najwięcej mandatów (6) uzyskał Blok Przyjaciół Dąbrowy. Jednak żaden z Komitetów Wyborczych nie osiągnął wyraźniej przewagi i mandaty rozłóżyły się między 5 najbardziej znaczących ugrupowań w mieście. Po 5 mandatów, do liczącej 25 osób Rady Miejskiej, zdobyły komitety: Nasza Dąbrowa - Jerzy Talkowski, Lewica i Demokraci oraz Platforma Obywatelska. Czterech przedstawicieli ma w nowej radzie PiS.

Poniżej prezentujemy radnych nowej kadencji:

Blok Przyjaciół Dąbrowy:
1. Krzysztof Tamborek
2. Wiesław Wiekiera
3. Ryszard Harańczyk
4. Zbigniew Łukasik
5. Mariola Trzewiczek
6. Kazimierz Woźniczka

Nasza Dąbrowa - Jerzy Talkowski:
1. Edward Bober
2. Jerzy Talkowski
3. Alicja Krypciak
4. Jan Wroniszewski
5. Robert Majewski

Lewica i Demokraci:
1. Tadeusz Orpych
2. Agnieszka Pasternak
3. Józef Juroff
4. Ireneusz Zugaj
5. Krystyna Szaniawska

Platforma Obywatelska:

1. Zbiegniew Wróblewski
2. Tomasz Pasek
3. Bogusława Ciaś
4. Mariusz Kalaga
5. Halina Koziak

Prawo i Sprawiedliwość:

1. Marek Cygroń
2. Halina Głowacka
3. Grzegorz Jaszczura
4. Tomasz Skóra

pozdr
tomasz sołtysik
Nie wiem czy wiecie, że w poniedziałek przed sesją Prezydent elekt zaprosił na rozmowę radnych PO, ci jednak odmówili spotkania, skrzykneli się z radnymi Talkowskiego i PiSu i chcieli być żelazną opozycją oraz wybrać przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady spośród siebie.... ale jakoś im nie wyszło tongue.gif

a propozycja Prezydenta elekta miała dotyczyć szerokiej współpracy w tym m.in wiceprezydentury i wiceprzewodniczącego Rady...
Bartek
No wlasnie nie wiemy i tego typu ciekawostki bardzo sa ciekawe :)
mucha
QUOTE(tomasz sołtysik @ Nov 29 2006, 09:05 PM) *
Nie wiem czy wiecie, że w poniedziałek przed sesją Prezydent elekt zaprosił na rozmowę radnych PO, ci jednak odmówili spotkania, skrzykneli się z radnymi Talkowskiego i PiSu i chcieli być żelazną opozycją oraz wybrać przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady spośród siebie.... ale jakoś im nie wyszło tongue.gif

a propozycja Prezydenta elekta miała dotyczyć szerokiej współpracy w tym m.in wiceprezydentury i wiceprzewodniczącego Rady...


To kij im w ... oko. Mówię to jako człowiek o poglądach liberalnych. PO ma wprawdzie fajne poglądy gospodarcze, ale jako partia jest żałosna; nie ma kadr na poziomie, nie ma ludzi gotowych do budowania czegokolwiek, a wszystko wskazuje na to, iż jedynym ich celem jest dorwanie się do władzy - tak to widzę na szczeblu krajowym. To co pisze Tomek wskazuje, że nie inaczej jest na szczeblu lokalnym. PO najwyraźniej ma nas w du...żym poważaniu. Więc ja ich chyba też.
:)
QUOTE


Nowa Rada Miejska ma już swoje władze
dziś

Pierwsza po samorządowych wyborach sesja Rady Miejskiej obfitowała w wiele emocji. Inauguracyjne obrady poprowadził początkowo radny-senior, były prezydent miasta, Jerzy Talkowski. Nowi rajcy złożyli uroczyste ślubowanie, którego tekst w ich imieniu odczytał najmłodszy w tym gronie, Tomasz Pasek z PO. Ta uroczysta chwila poprzedzona została odegraniem hymnu Dąbrowy Górniczej, z czym było jednak trochę kłopotów, bo zawiódł sprzęt.

Potem emocje rosły z minuty na minutę, bo nie wiadomo było, ilu będzie kandydatów na przewodniczącego Rady Miejskiej. Sam wybór też zapowiadał się ciekawie, bo aż pięć komitetów wyborczych zdobyło niemal identyczną liczbę mandatów (po 5 PO, Lewica i Demokraci, Nasza Dąbrowa - Jerzy Talkowski, 6 Blok Przyjaciół Dąbrowy i 4 PiS).

Do walki o fotel przewodniczącego Rady Miejskiej zgłoszone zostały ostatecznie tylko dwie kandydatury, Bogusławy Ciaś z Platformy Obywatelskiej oraz Agnieszki Pasternak, reprezentującą Lewicę i Demokratów. Wiadomo było więc, że tę zaszczytną funkcję obejmie tym razem kobieta.

- Nasza kandydatka jest pedagogiem, nauczycielem akademickim, posłem dwóch kadencji Sejmu, a oprócz tego cenioną matką dwóch synów - mówił radny Tadeusz Orpych z LiD.

Nie wiadomo, czy miało to jakiś wpływ na wynik głosowania, ale ostatecznie to właśnie Agnieszka Pasternak została nową przewodniczącą Rady Miejskiej. Pokonała kontrkandydatkę... jednym głosem, 13 do 12.

- Kiedy tylko okrzepnę w nowej roli i się trochę zagospodaruję, spotkam się z wszystkimi klubami radnych. Mam nadzieję, że po bliższym poznaniu będzie nam się razem dobrze pracowało i zrobimy wiele dobrego dla miasta - stwierdziła nowa przewodnicząca RM.

Organizacyjny charakter pierwszej sesji uzupełnił wybór trzech wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. PO nie zgłosiła tym razem swojego kandydata. Prawo i Sprawiedliwość wystawiło Marka Cygronia, byłego wiceprezydenta miasta, a Nasza Dąbrowa Jerzego Talkowskiego oraz Edwarda Bobera. Ten ostatni zrezygnował jednak z kandydowania. Blok Przyjaciół Dąbrowy zaproponował natomiast wiceprzewodniczącego poprzedniej kadencji RM Kazimierza Woźniczkę, Krzysztofa Tamborka, a także Roberta Majewskiego z Naszej Dąbrowy.

W tajnym głosowaniu na stanowiska wiceprzewodniczących RM wybrana została ostatnia trójka. Kazimierz Woźniczka uzyskał 16 głosów, Robert Majewski 15, a Krzysztof Tamborek 13. Odpadli Marek Cygroń, którego poparło 12 radnych oraz Jerzy Talkowski, który zdobył 10 głosów.

- W nowej kadencji stoi przed nami wiele wyzwań. Wspólnie musimy zrobić wszystko, by wykorzystać dobrze otwierające się przed nami szanse i perspektywy - podkreślił Kazimierz Woźniczka.
Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni
bzenek
QUOTE(Dziennik Zachodni @ Nov 29 2006, 01:06 PM) *
- Nasza kandydatka jest (...) posłem dwóch kadencji Sejmu, a oprócz tego cenioną matką dwóch synów - mówił radny Tadeusz Orpych z LiD


Ale co to znaczy "ceniona matka" ? Jakaś matka wszystkich matek ? Co to za argument jest ?
Może lepsza na to stanowisko byłaby "serdeczna włascicielka jamnika" ? mad.gif

Nie życzę źle nowej przewodniczącej ale nie przypominam sobie jakiejkolwiek działalności tej pani w parlamencie. Pełniła chyba tylko rolę "maszynki do głosowania" dla towarzysza Millera. Z przyjemnością przeczytam jak mnie ktoś wyprowadza z błędu.
:)
na BIPie pojawil sie protokol z ostaniej sesji "starej" rady

wiele ciekawych spraw:

doc http://www.bip.dabrowa-gornicza.pl/bip.pli...alnia/20830.doc
lub pdf http://www.bip.dabrowa-gornicza.pl/bip.pli...alnia/20831.pdf
Bartek
Super lektura! Juz mi nikt nie wmowi ze Talkowski dobrze piastowal swoje stanowisko. Szok, szok i jeszcze raz szok!

Fajnie by bylo gdyby byly live transmisje w sieci z sesji rady miasta :)
:)
nie ma to jak miedzy innymi ten tekst z aquaparkiem :/
nie jego sprawa bo to nie on zbudowal - czy jakos tak
pozdrawiam
A skąd tan się wziął ten krzykacz z Samejbrony???
Dami7
QUOTE(:) @ Dec 1 2006, 06:52 PM) *
na BIPie pojawil sie protokol z ostaniej sesji "starej" rady

wiele ciekawych spraw:

doc http://www.bip.dabrowa-gornicza.pl/bip.pli...alnia/20830.doc
lub pdf http://www.bip.dabrowa-gornicza.pl/bip.pli...alnia/20831.pdf


Czytam sobie ten protokół i powiem, że nizła jazda była na tej sesji. Państwo radni postanowili w kilka godzin załatwić wszystkie niezałatwione sprawy z czterech lat kadencji!
Ale ten fragment muszę zacytować:
QUOTE
Bo jakby tak odciąć tematy: Pogoria, która nie jest zasługą Prezydenta jest to inwestycja państwowa, inwestycje które są w strefie nie jest to naszą zasługą, jest to zasługa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Zarządu, biblioteka jest ale kosztem Politechniki Śląskiej, którą straciliśmy i kilka tysięcy studentów w tej chwili mogło tutaj studiować, mogły żyć sklepy w Centrum, bary stancje. ISO na przykład jeżeli byśmy odcięli to już jest temat, który się zaczął w poprzedniej kadencji. I tak po kolei. Ja się później odniosę do tego oświadczenia, bo ja mam przeciwne zdanie. Może to, że jesteśmy nagradzanym miastem, to że jesteśmy wysoko w rankingach to było od Prezydenta Zaguły po przez pana Prezydenta Dula, Lipczyka zawsze byliśmy w czołówce, to te nagrody świadczą o tym,
że miasto nasze jest przyjazne ale trzeba na to wszystko mieć wywarzone podejście,
bo jak popatrzymy sobie na Sosnowiec, Sosnowiec nie ma nagród ale ma 300mln z Unii Europejskiej, a my mamy tylko 6mln.

Są to słowa Pana Koćmy i dla mnie są podsumowaniem całej kadencji. I Prezydenta i Rady.
Mick
QUOTE(Dami7 @ Dec 2 2006, 06:40 AM) *
Są to słowa Pana Koćmy i dla mnie są podsumowaniem całej kadencji. I Prezydenta i Rady.


No słowa te podsumowują kadencję Prezydenta przede wszystkim. Rada nie jest od występowania o środki z UE. Ona może to zaaprobować poprzez wpisanie jakiejś inwestycji do budżetu, ale jak ta inwestycja w budżecie, czy w WPI się znajdzie, to tylko prezydent może o dofinansowanie z UE występować.
Rada Miasta to taka Rada nadzorcza reprezentująca akcjonariuszy - czyli mieszkańców miasta. A władzą wykonawczą jest Prezydent - taki Prezes Zarządu.

Słowa te są oskarżeniem pod adresem Tala, a nie Rady
Hator
ale radni przeciez tez moga sami popracowac nad projektami do UE...
- czy oni maja tylko na 4literach siedziec?!

Wiem ze to prezio sam decyduje co "pojdzie na obrady radnych a co nie" ale sam prezio z rekawa pomyslami nie bedzie sypac.
bzenek
QUOTE(Robert Koćma @ Dec 2 2006, 08:40 AM) *
biblioteka jest ale kosztem Politechniki Śląskiej, którą straciliśmy i kilka tysięcy studentów w tej chwili mogło tutaj studiować, mogły żyć sklepy w Centrum, bary stancje.


No to chyba radny Kocma najadł się szaleju. Bo kilka tysięcy studentów to mogło mu się tylko śnić.
Gdzie on chciał te kilka tysięcy pomieścić ? W urzędzie miasta/bibliotece ? blink.gif
szarisz
Dlaczego zaraz szaleju... Przecież nie wszyscy naraz... Przy wykorzystaniu sal wieczorami (studia wieczorowe) i w soboty niedziele (studia zaoczne i podyplomowe) to przecież mogłoby się tam tyle tygodniowo przewinąć...
kwintosz
Kilku tysięcy, napewno nie.. to nie realne Ale.. ok. tysiąca, to czemu nie. :) Wydział MT, szkoda że można było robić tylko inż więc 3,5 roku (niech by były po 2 grupy na każdym roku, po ok. 30 osób cool.gif) Do tego wydział chemiczny, nie wiem jak tam sytuacja wygląda, ale najstarszy rocznik, pewnie byłby na 2, góra 3 roku. Pewnie osób byłoby mniej więcej tyle samo, tyle że roczników byłoby mniej. Pi razy drzwi: 400 osób, do tego ok 200 zaocznie na MT i może z 100ka na chemicznym. Wychodzi 700.. skąd tysiące komuś wyszły?? Nie wiem.. Tak czy siak, z każdym rokiem myśle że to by się rozkręcało a liczba studentów by rosła. Niestety.. stało się jak stało i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem..
Dami7
QUOTE(kwintosz @ Dec 3 2006, 10:52 PM) *
Kilku tysięcy, napewno nie..

Poniosło trochę Pana Koćmę, to fakt, chociaż zawszeć to lepiej brzmi "kilka tysięcy" niż "kilkaset". Ale gdyby wliczyć studentów innych dąbrowskich uczelni, to może te tysiące by się uzbierały?

QUOTE(Mick @ Dec 2 2006, 04:24 PM) *
No słowa te podsumowują kadencję Prezydenta przede wszystkim.

Przede wszystkim tak, ale imho Rada też nie jest bez winy:
QUOTE
2. Do wyłącznej właściwości rady miejskiej należy:

....
4) uchwalanie budżetu miasta, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nie udzielenia absolutorium prezydentowi z tego tytułu,
5) uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
6) uchwalanie programów gospodarczych,...Udzielając prezydentowi skwitowania Rada część winy za brak inicjatywy w pozyskiwaniu środków europejskich wzięła na siebie.
kwintosz
QUOTE
PROPONOWANY PORZĄDEK SESJI RADY MIEJSKIEJ DĄBROWY GÓRNICZEJ W DNIU 6 GRUDNIA 2006 ROKU O GODZ. 13.00.

I. Otwarcie Sesji Rady Miejskiej

- stwierdzenie quorum

- zatwierdzenie porządku obrad

II. Wybór Sekretarza obrad.

III. Przyjęcie protokołów z sesji w dniu: 27.11.2006r. oraz 30.11.2006r.

IV. Interpelacje i zapytania

V. Oświadczenia.

VI. CZĘŚĆ MERYTORYCZNA

1. Projekt uchwały w sprawie: wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2007 obowiązujących na terenie miasta Dąbrowa Górnicza. Druk nr 1

2. Projekt uchwały w sprawie: wysokości stawek podatku od środków transportowych na rok 2007. Druk nr 2.

3. Projekt uchwały w sprawie: wysokości stawki podatku od posiadania psów oraz zwolnienia od tego podatku w 2007 roku. Druk nr 3

4. Projekt uchwały w sprawie: ustalenia dotacji jednostkowej dla zakładu budżetowego o nazwie „Miejski Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych Lipówka II” na rok 2007. Druk nr 4

5. Projekt uchwały w sprawie: ustalenia dotacji jednostkowej dla zasobów Gminy administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej. Druk nr 5

VII. Wolne wnioski.

VIII. Zakończenie sesji.

Linki dop rojektów uchwał, można znaleźć na stronie UM.

Źródło: www.dabrowa-gornicza.pl
kwintosz
No i po pierwszej prawdziwej sesji Rady Miejskiej. Mam nadzieję, skoro nie ma transmisji w internecie, że chociaż na Bipie szybko pojawi się sprawozdanie. A teraz kilka słów ze strony UM:

QUOTE
Radni przegłosowali wysokości stawek podatków lokalnych.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej dyskutowano głównie na temat ustalenia wysokości stawek podatków lokalnych w 2007 r.

Ostatecznie utrzymano na dotychczasowym poziomie - 40 zł stawkę podatku od posiadania psa oraz zwolnienia przedmiotowe ubiegłoroczne. To oznacza, że podatku za 2007 r. nie zapłacą właściciele psów, którzy nabędą psa ze schroniska w 2007 oraz podatnicy będący członkami towarzystw zajmujących się opieką nad zwierzętami. Podobnie jak w zeszłym roku połowę stawki zapłacą emeryci i renciści, prowadzący samodzielnie gospodarstwo domowe.

Podniesione zostały natomiast podatki od nieruchomości o wysokość zbliżoną do wskaźnika inflacji, podanego przez Prezesa GUS tj. 0,9 %. Po raz kolejny utrzymano stawkę dla budynków gospodarczych wynoszącą 3,11 zł od 1 m˛ powierzchni użytkowej, co stanowi 50 % stawki ustawowej wynoszącej 6,23 zł oraz zastosowano preferencyjną stawkę wynoszącą 5,38 zł od 1 m˛ powierzchni użytkowej dla podmiotów wynajmujących sale w placówkach oświatowych i placówkach pomocy społecznej, na prowadzanie działalności gospodarczej. Ponadto nadal będzie funkcjonowała stawka preferencyjna dla gruntów pozostałych, która w roku 2007 będzie wynosiła 0,18 zł, przy stawce maksymalnej 0,34 zł. Natomiast od budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie obowiązywać stawka 18,09 zł (od 1 m˛ powierzchni użytkowej), natomiast od gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – 0,66 zł (od 1 m˛ powierzchni użytkowej).

Na tym samym poziomie podwyższone zostały podatki od środków transportowych, czyli o wskaźnik 0,9 % - średni procentowy wzrost określony przez Ministra Finansów stawek maksymalnych na rok 2007 w stosunku do stawek maksymalnych określonych na rok 2006. – W naszym mieście oczywiście te stawki są dużo niższe od stawek maksymalnych, określonych przez Ministra Finansów i ta podwyżka jedynie o wskaźnik inflacji tj. 0,9 %, nie będzie stanowić dużego obciążenia dla podatników – argumentowała Krystyna Soliło, naczelnik Wydziału Wymiaru, Ewidencji i Egzekucji.

Uchwały przewidziane pod głosowanie, a dotyczące ustalenia dotacji jednostkowej na 2007 r. dla zasobów gminy administrowanych przez MZBM oraz dla zakładu budżetowgo MZPOK Lipówka II zostały zdjęte z porządku obrad, ponieważ radni, przedpodjęciem decyzji chcą dokładnie przeanalizować funkcjonowanie i problemy obu zakładów.

Ze spraw organizacyjnych podjęta została uchwała upoważniająca Przewodniczącego Rady Miejskiej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Prezydenta Miasta. Zmienił się także układ w Radzie, mianowicie radny Robert Majewski dołączył do Bloku Przyjaciół Dąbrowy, obecnie najsilniejszego ugrupowania w dąbrowskiej Radzie Miejskiej. Blok liczy 7 radnych, a jego przewodniczącym został Zbigniew Łukasik.
ef

www.dabrowa-gornicza.pl
pulsatilla1214
Czy się mylę, czy to nie ostatnie przetasowanie w Radzie... wink.gif ?

W Lipówkę nie ma sensu dalej pompować pieniędzy - trzeba zmienić technologię! Jak na razie produkują nie kompost, ale stłuczkę szklaną w kompoście cool.gif Jedna wielka LIPA, rzekomo proekologiczna i nowoczesna :) W dodatku nieźle śmierdzi okolicznym mieszkańcom wink.gif
bzenek
QUOTE(kwintosz @ Dec 7 2006, 02:26 PM) *
radny Robert Majewski dołączył do Bloku Przyjaciół Dąbrowy, obecnie najsilniejszego ugrupowania w dąbrowskiej Radzie Miejskiej


Powiem szczerze, że zachowanie pana Majewskiego budzi we mnie niesmak. Mam świadomość, że po pewnym czasie mogą wyniknąć pewne różnice zdań między kolegami w klubie. Ale żeby już przed jakimikolwiek merytorycznymi dyskusjami zmieniać stołek na cieplejszy ? W końcu wyborcy głosowali na pana Majewskiego jako na członka ekipy Talkowskiego mad.gif

Jak rozumiem, radny Majewski zrezygnuje teraz ze stanowiska wiceprzewodniczącego i zostanie na nie wybrany ktoś z opozycji (PO+Talkowski). Tak by było bardzo elegancko i demokratycznie.
tomasz sołtysik
QUOTE(Dami7 @ Dec 3 2006, 11:28 PM) *
Udzielając prezydentowi skwitowania Rada część winy za brak inicjatywy w pozyskiwaniu środków europejskich wzięła na siebie.

tylko, że Rada nie udzieliła Talkowskiemu absolutorium za rok 2005 uzasadniając to m.in. poziomem absorbcji środków unijnych
wink.gif
Dami7
QUOTE(tomasz sołtysik @ Dec 11 2006, 08:55 PM) *
tylko, że Rada nie udzieliła Talkowskiemu absolutorium za rok 2005 uzasadniając to m.in. poziomem absorbcji środków unijnych
wink.gif

O dwa lata za późno!
Zibar
A ja znalazłem taki sprawozdanie z sesji rady miejskiej
QUOTE
Rada Miejska Dąbrowy Górniczej
Napisał uziel dnia 2006/12/12

Sesja 06.12.06 r.

Na sesji Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej w dniu 6 grudnia 2006r. Rada Miejska na wniosek Prezydenta Miasta rozpoczęła swoje urzędowanie od poparcia podwyżek stawek podatków od nieruchomości i środków transportowych na rok 2007. Szczęśliwie podatek od posiadania psa pozostał na poziomie 40 zł od sztuki, czyli najwyższym ze wszystkich miast sąsiadujących z Dąbrową G.
Radni UPR będący w kole PIS-u wnioskowali o zdjęcie z porządku obrad punktów dotyczących podwyżek podatków na 2007 rok, ale głosami zarówno SLD, BPD, Bloku Nasza Dąbrowa jak i PO zostali przegłosowani.


G. Jaszczura proponował najpierw rozpatrzyć projekt budżetu, a następnie ewentualnie podwyższać podatki. Przecież zmniejszenie wydatków gminy można byłoby zrównoważyć nawet zmniejszeniem podatków. Dla Radnych spoza UPR i z PIS-u było to jednak nie do zrozumienia.
Za podwyższeniem stawek podatków od nieruchomości w tym także od przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą zagłosowali wszyscy Radni za wyjątkiem Grzegorza Jaszczury, Tomasza Skóry i Haliny Głowackiej (z klubu Pis-u wyłamał się więc M. Cygroń).
Argumenty Tomasza Skóry i Grzegorza Jaszczury były głosem na puszczy.
Kuriozalnym był głos Wiceprzewodniczącego Rady P. Woźniczki, który stwierdził, że podwyżek nie ma, bo 0,8% a zero to właściwie to samo. Radny G. Jaszczura pozwolił sobie nie zgodzić się z nową dla niego teorią matematyczną Radnego Woźniczki.

Radny Grzegorz Jaszczura złożył wniosek formalny o skonsultowanie przez Panią Przewodniczącą Rady A. Pasternak z prawnikami, czy złamanie przez nią Regulaminu Pracy Rady Miejskiej, w szczególności paragrafu 4 ustęp 2, czyli niewłaściwego trybu zwołania poprzedniej sesji, na której nastąpiło zaprzysiężenie Pana Prezydenta nie powoduje ułomności prawnej jego działania, a także w związku z tym, czy ma sens głosowanie nad przyjęciem protokołu z tej sesji. Prawnik miejski oświadczył, że zgodnie z jego wiedzą na czas sesji prawdopodobnie skutków prawnych nie ma.
Oprócz Klubu PiS-u (z którego wyłamał się Marek Cygroń) i J. Talkowskiego który wstrzymał się od głosu wszyscy byli za przyjęciem protokołu z nieformalnie zwołanej przez Panią Przewodniczącą z lewicowej koalicji SLD sesji w dniu 30.11.06 r..


Radny Grzegorz Jaszczura złożył zapytanie do Pana Prezydenta:
Czy użytkowanie Hali Sportowej i Aquaparku przez mieszkańców (w tym dzieci) Dąbrowy Górniczej jest bezpieczne w związku z problemami z odwodnieniem i fundamentami prawdopodobnie wynikającymi z posadowienia ww. obiektów na szkodach górniczych, w szczególności uskoku?
Pan Prezydent odpowiedział bezpośrednio po zapytaniach i interpelacjach Radnych, że użytkowanie tych obiektów jest bezpieczne.
Pan Radny G. Jaszczura podziękował za odpowiedź.

Z innych ciekawszych głosów ważne jest oświadczenie Radnego J. Talkowskiego o wyrzuceniu z klubu Nasza Dąbrowa Radnego R. Majewskiego za nieetyczne głosowanie przy głosowaniu na Przewodniczącego Rady , w skrócie zdradę tego klubu i wyborców, którzy go wybrali. Radny R. Majewski został chyba w nagrodę od koalicji SLD-BPD Wiceprzewodniczącym Rady.
Następna sesja podobno wkrótce, mamy nadzieję, że lewicowa Przewodnicząca Rady zacznie przestrzegać Regulaminu Pracy Rady Miejskiej, bo inaczej po co to było zatwierdzać.

G. Jaszczura


Ciekawe o co dokładnie chodzi w nieformalnym zwołaniu sesji rady.
Coraz bardziej jestem za pomysłem zapisu video z sesji rady i udostepnianiu tego zapisu na serwerze, bo chciałbym zobaczyc i usłyszseć mr. Woźniczkę jak to mówi.


Mod: Proszę o nie używanie koloru czerwonego w postach.. Modzi ich używają.
bzenek
QUOTE(Zibar @ Dec 14 2006, 12:08 PM) *
A ja znalazłem taki sprawozdanie z sesji rady miejskiej

Zibar, chłopie, gdzieś Ty to dostał ???? blink.gif
Toż to nie jest żadne sprawozdanie tylko jakiś pijacki bełkot Grzegorza Jaszczury, któremu wydaje się, że jest drugim Lepperem ohmy.gif

QUOTE(Grzegorz Jaszczura @ Dec 14 2006, 12:08 PM) *
G. Jaszczura proponował...
... za wyjątkiem Grzegorza Jaszczury...
Argumenty (...) Grzegorza Jaszczury...
Radny Grzegorz Jaszczura...
Radny Grzegorz Jaszczura złożył zapytanie...
Pan Radny G. Jaszczura podziękował za odpowiedź.
G. Jaszczura

Co do podwyżki to radny Woźniczka ma rację. Ja bym powiedział to samo choć może inaczej bym to ubrał w słowa.

Prognozowana przez Radę Polityki Pieniężnej inflacja na 2006 wynosi około 1,5%. W związku z tym podwyżka, która tak wstrząsnęła G. Jaszczurą jast w rzeczywistosci realną obnizką o jakieś 0,5-0,7%. Ale wątpię żeby taki prosty rewolucjonista jak radny Jaszczura to kiedykolwiek zrozumiał. Po tym pytaniu o bezpieczeństwo Nemo typuję go dużurnego trefnisia obrad rady miejskiej.

Za to nie wiem co myśleć swietle różnych informacji o radnym Majewskim. To w końcu on sam zrezygnowal czy go wyrzucili ? Bo to ma spore znaczenie.
Zibar
QUOTE(bzenek @ Dec 14 2006, 01:33 PM) *
Zibar, chłopie, gdzieś Ty to dostał ???? blink.gif
Toż to nie jest żadne sprawozdanie tylko jakiś pijacki bełkot Grzegorza Jaszczury, któremu wydaje się, że jest drugim Lepperem ohmy.gif
Co do podwyżki to radny Woźniczka ma rację. Ja bym powiedział to samo choć może inaczej bym to ubrał w słowa.

Prognozowana przez Radę Polityki Pieniężnej inflacja na 2006 wynosi około 1,5%. W związku z tym podwyżka, która tak wstrząsnęła G. Jaszczurą jast w rzeczywistosci realną obnizką o jakieś 0,5-0,7%. Ale wątpię żeby taki prosty rewolucjonista jak radny Jaszczura to kiedykolwiek zrozumiał. Po tym pytaniu o bezpieczeństwo Nemo typuję go dużurnego trefnisia obrad rady miejskiej.

Za to nie wiem co myśleć swietle różnych informacji o radnym Majewskim. To w końcu on sam zrezygnowal czy go wyrzucili ? Bo to ma spore znaczenie.


Znalazłem to na stronie UPR (bo szukałem cos odnośnie sesj a link nie działał) i nie zamierzam z tym polemizować (ocene pozostawiam każdemu z osobna), postaram się skontaktowac z radnym Jaszczurą niech sam broni swojego stanowiska.


PS
Mogę to odnieść do tematu z HP - 0,8 % to nic dla X, Y co wpłaca do kasy 100 czy 200 zł, ale dla HK, która wpłaca (nie mogę znaleźć najnowszych danych)np. 100 mln to już nie tak mało.
Arbas
Radnemu Majewskiemu stawiam pesymistyczną kabałę.
Nie zaczyna się kariery politycznej od zdrady! Gdzie mu się tak spieszy? Jest młody i jeszcze
wszędzie zdąży!
Zdradził teraz, zdradzi potem. Niepewny gość. I nieoczytany. Proponuję radnemu pożyteczną
lekturę jaką jest biblia i rozdział o Judaszu. Nawet faryzeusze nie chcieli z nim mieć do czynienia.
Rozliczyli się i won!

PS. Pan Majewski startował z pierwszego miejsca, został wybrany i natychmiast przeszedł do rywali. Fe!


Moderator : Arbas, spokojnie, być może radny Majewski przeżywał wewnętrzny dramat podejmując taką, a nie inną decyzję. Zapewne też zbyt pochopnie wyciągasz wniosek o jego nieoczytaniu.
bzenek
QUOTE(Zibar @ Dec 15 2006, 03:53 PM) *
0,8 % to nic dla X, Y co wpłaca do kasy 100 czy 200 zł, ale dla HK, która wpłaca (nie mogę znaleźć najnowszych danych)np. 100 mln to już nie tak mało.


Oj chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi o inflacji.

Wszystkie wypływy z podatku od nieruchomości dla miasta to około 100mln. Więc huta wpłaca sporo mniej niż ta setka. Ale wróćmy do meritum sprawy.

Nie da się ukryć, że 100zł to nominalnie inna kwota od 100mln. Oczywiście zgodzę się z Tobą. Ale nie można porównywac biznesu sklepu obuwniczego do huty używając wartości nominalnych. Huta to tysiące razy większa skala, a więc i podatek od nieruchomości wiele razy większy.

Porównywanie dwóch różnych lat w zakresie wartości nominalnych tez wprowadza błąd bo w każdym roku gospadarka ma różne warunki brzegowe. Przykładem jest słynna już "kotwica budżetowa" państwa. Niby każdego roku ma wynosić tyle samo - 30mld. Ale w związku z corocznym nominalnym wzrostem budżetu pomimo tej samej nominalnej wartości prędkość zadłużania państwa stopniowo maleje.

Jak już sobie ustaliliśmy inflacja na rok 2006 wyniesie jakieś 1,5%. Już wiemy, że ceny gazu ziemnego wzrosną od stycznia o 10%, a energii elektrycznej o 5%. Presja na podwyżki płac jest tak duża, że jak nic wzrosną one o przynajmniej 3%. Wzrost gospodarczy wyniesie około 4,5%.

A tymczasem podwyżka tego naszego podatku wyniesie 0,8%. Jak juz zauważyłem w poprzednim poście, z inflacyjnego punktu widzenia będzie to obniżka o jakieś 0,5%. Biorąc po uwagę wspomniane wyżej podwyżki innych czynników podatek od nieruchomości stanie się mniej znaczący w kosztach prowadzenia biznesu.
A wzrost gospodarczy powinien poprawić sytuację firm dalece bardziej żonglowanie zmianami podatków w granicach 0,8%.

Oczywiście nie zrozum moich słów jako nawoływania do zarżnięcia przedsiębiorców podatkami. Zwracam tylko uwagę, że władze miasta (poponujac wrost stawki ponizej inflacji) poszły mieszkańcom na rękę. Z czystym sumieniem mogły podwyższyć o te 1,5% inflacji motywując to koniecznością utrzymania realnych wpływów do budżetu. Zwłaszcza, że na mocy ustawy, od 2007 roku zdecydowanie spadną wpływy do kasy miejskiej z podatku od spadków i darowizn. A w dalszej perspektywie (2009) mogą znacznie zmaleć wpływy z podatku PIT.

Podsumowując, argumenty radnego Jasazczury wyglądają dla mnie na czysty i kompletnie bezmyślny polpulizm. Coś a'la LPR i SO. Bo już nawet PiS na forum krajowym takich rzeczy nie opowiada.
Hator
QUOTE
PROPONOWANY PORZĄDEK SESJI RADY MIEJSKIEJ DĄBROWY GÓRNICZEJ W DNIU 18 GRUDNIA 2006 ROKU O GODZ. 13.00.
[2006-12-14 13:27:28]

I. Otwarcie Sesji Rady Miejskiej

- stwierdzenie quorum

II. Wybór Sekretarza obrad.

III. Zatwierdzenie porządku obrad.

IV. Przyjęcie protokołu z sesji w dniu 06.12.2006r.

V. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej w okresie 01.10.2006r. – 23.11.2006r.

VI. CZĘŚĆ MERYTORYCZNA

1. Projekt uchwały w sprawie: ustalenia składów osobowych komisji stałych Rady Miejskiej. Druk nr 9

2. Projekt uchwały w sprawie: wyboru Przewodniczących, Wiceprzewodniczących komisji stałych Rady Miejskiej. Druk nr 10.

3. Projekt uchwały w sprawie: ustalenia składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. Druk nr 11

4. Projekt uchwały w sprawie: wyboru Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. Druk nr 12.

5. Projekt uchwały w sprawie: ustalenia składu osobowego Komisji Budżetowej Rady Miejskiej. Druk nr 13

6. Projekt uchwały w sprawie: wyboru Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Komisji Budżetowej Rady Miejskiej. Druk nr 14.

7. Projekt uchwały w sprawie: zmian do Statutu Miasta Dąbrowa Górnicza. Druk nr 18.

8. Projekt uchwały w sprawie: delegowania radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Dąbrowie Górniczej. Druk nr 8.

9. Projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian do Statutu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Druk nr 19.

10. Projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr XXXIX/745/05 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 31 marca 2005r. w sprawie: wyrażenia zgody na dokonywanie przez Gminę Dąbrowa Górnicza dopłat na kapitał zapasowy Spółki Miejski Zarząd Ulic i Mostów Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej wkładem pieniężnym. Druk nr 7.

11. Projekt uchwały w sprawie: powierzenia reprezentowania Gminy Dąbrowa Górnicza w Zgromadzeniu Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP w Katowicach. Druk nr 15.

12. Projekt uchwały w sprawie: nadania Zespołowi Szkół Specjalnych nr 5 z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, ul. Mireckiego 28 imienia Jana Pawła II. Druk nr 16.

13. Projekt uchwały w sprawie: ustalenia dopłat do taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Druk nr 17.

VII. Interpelacje i zapytania

VIII. Oświadczenia.

IX. Wolne wnioski.

X. Zakończenie sesji


nic ambitnego...
bzenek
QUOTE(Hator @ Dec 17 2006, 01:46 PM) *
nic ambitnego...

13. Projekt uchwały w sprawie: ustalenia dopłat do taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.


No coś Ty ? Wiesz jaka będzie jazda przy rozpatrywaniu tego 13 punktu obrad ? Szkoda, że nie ma transmisji z obrad Rady Miejskiej sad.gif

Ciekawi mnie jak zachowa się mój ulubiony radny obecnej kadencji - Grzegorz Jaszczura.
Jako członek UPR powinien być za natychmiastową likwidacją budżetowych dopłat do wody.
Jako ujawniony na poprzedniej sesji populista powinen być za znacznym zwiększeniem dopłat.
Hator
aaaaa tego nie zlookalem - na BIPie pewnie pojawi sie stenogram - czy jak sie to nazywa - ale to pewnie poczekamy i zreszta nie oddaje to transmisji av.

PS Pytanie o transmisje obrad jest juz w topicu pytan do UM takze na pewno bedzie zadane :) jezeli nie audio-video to chociaz audio - mozna by przeciez podpiac sygnal z wszystkich mikrofonow pod jakis sprzet a pozniej pliki udostepniac (mniej by wazylo niz av)
pozdr
Zibar
QUOTE(bzenek @ Dec 17 2006, 11:03 AM) *
Oj chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi o inflacji.


Jeśli chodzi o motyw inflacyjny to oczywiście masz rację.
Z tym, że spojrzałem na to z troche szerszej perspektywy, a mianowicie przez ostatni miesiąc przed wyborami zasypany zostałem ulotkami kandydatów na radnych i we wszystkich jak jeden mąż było znaleźć teksty mniej więcej w stylu:
- zmniejszenie wydatków na administracę,
- zmniejszenie opłat i obciążeń podatkowych (rzekomo znacznie wyższych niż w sąsiednich miastach)
- tworzenie przyjaznej atmosfery dla przedsiębiorców (w celu ułatwienia powstawania nowych miejsc pracy)
Jeśli tak było w moim okręgu wyborczym to i pewnie w pozostałych również,
a tu już pierwsze spotkanie i całkiem inne głosowanie:
- podniesienie diet (mimo, że są na najwyższym poziomie w województwie),
- podniesienie podatków (nawet jeśli tylko o czynnik inflacyjny, to jeśli były za wysokie to po co)

Napiszecie, że jestem naiwny wierząc w wyborcze obietnice, ale jeśli tak jest, to po co na tym forum nawoływać do udziału w wyborach, gdzie tu sens i logika.
Machiavelli
Woda z dopłatami
[2006-12-19 09:55:01]


W 2007 r. ceny za pobór wody i odprowadzanie ścieków w tzw. zbiorowym zaopatrzeniu nie wzrosną. Nowa Rada Miejska, wyłoniona w listopadowych wyborach samorządowych 18 grudnia ustaliła składy osobowe stałych komisji. Kolejne głosowania w sesjach Rady będą prowadzone przy użyciu systemu elektronicznego.Najwięcej radnych postanowiło pracować w Komisji Edukacji, Rekreacji i Sportu (19, przewodnicząca: Krystyna Szaniawska). Najmniej, bo tylko pięcioro, w Komisji Prawno-Organizacyjnej (przewodnicząca: Halina Koziak). Do komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (przewodnicząca: Bogusława Ciaś) akces zgłosiło 15 radnych, do Komisji Rozwoju i Promocji Miasta (przewodniczący: Ireneusz Zugaj) – 14, a do Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (przewodnicząca: Mariola Trzewiczek) – ośmioro.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej wybrano Zbigniewa Łukasika. Nie wybrano jeszcze jego zastępcy. Radny Tadeusz Orpych został przewodniczącym Komisji Budżetowej. Jego zastępcą wybrano Wiesława Wiekierę.
W związku z upływem 3-letniej kadencji Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Rada Miejska delegowała do jej składu Kazimierza Woźniczkę i Wiesław Wiekierę...Dyskusję wzbudził projekt uchwały „ustalenia dopłat do taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków”. Ostatecznie uchwałę przyjęto. To oznacza, że w przyszłym roku w Dąbrowie Górniczej („w gospodarstwach domowych i wszelkich formach budownictwa mieszkaniowego”) za wodę będzie się płaciło tyle, co teraz.
Gmina dopłaci 0,38 zł netto do metra sześciennego wody i 0,98 zł netto do metra sześciennego odprowadzonych ścieków. Realizacja tej uchwały „skutkować będzie dopłatą z budżetu miasta w kwocie około 5 000 000 zł brutto".

Każdemu po równo, czy według jakichś innych kryteriów? Nad tym dylematem dyskutowano. Okazało się, że dyskusja jest z punktu widzenia prawa bezzasadna, bowiem ono stanowi, że dotować można wszystkich lub nikogo.Prezydent Zbigniew Podraza odpowiadając na wątpliwości radnych zaznaczył, że przyszłoroczne dopłaty wymusiła konieczność. Koniecznym było bowiem, by z końcem tego roku mieszkańcy miasta wiedzieli, ile będą płacić za wodę i ścieki w roku 2007. Prezydent dodał, że jego celem jest takie renegocjowanie kontraktu z dąbrowskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, by w 2008 r. „doszło do pełnego zbilansowania dopłat”.

Gdyby gmina nie dotowała mieszkańców w tej mierze, to średnie ceny wody i odprowadzonych w gospodarstwach domowych ścieków byłaby wyższa o 37 proc. od obecnie obowiązujących.Chyba nie takie najgorsze rozwiązanie dla mieszkańców, a bardzo istotne. Tym bardziej , że na szybko trzeba było to uczynic.
Pozdro
Arbas
Czy to prawda, że na ostatniej sesji przegłosowano pospiesznie uchwałę o wejściu Dąbrowy Górniczej do Supermiasta-SILESIA? Co za osiągnięcie! Czyżbyśmy byli pierwsi spośród wszystkich miast Zagłębia! Dokąd tak bez zastanowienia gonimy!
Miały być dyskusje, rozmowy, konsultacje społeczne...
No cóż, radni wiedzą naj naj najlepiej. Po to ich wybralismy. I mamy... a
Hator
QUOTE
Czy to prawda, że na ostatniej sesji przegłosowano pospiesznie uchwałę o wejściu Dąbrowy Górniczej do Supermiasta-SILESIA

arbas, jak mieli radni glosowac skoro nawet takiego punktu w programi obrad sesji nie bylo???-poza tym gazety by juz o tym trabily - zwlaszcza DZ.
kwintosz
I mała nowinka techniczna:

QUOTE


Rada ma elektroniczny system

Tuż po zatwierdzaniu uchwał na tablicy wyświetlają się wyniki głosowania.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej po raz pierwszy dąbrowscy rajcy mieli okazję zapoznać się ze specjalnym systemem, liczącym głosy podczas uchwalania kolejnych uchwał i innych dokumentów. Na razie był to tylko wstępny test, który ma określić przydatność tej nowinki technicznej w obradach, ale wiele wskazuje na to, że przyjmie się na stałe i usprawni przebieg comiesięcznych spotkań radnych. To pierwsza taka inicjatywa w Zagłębiu.

System składa się ze specjalnego ekranu, zamontowanego nad prezydium Rady Miejskiej, gdzie wyświetlają się wszystkie dane oraz specjalnych pilotów. Dzięki nim każdy z rajców przyciska odpowiedni guzik, opowiadając się za, bądź przeciw danej uchwale. Można się także oczywiście wstrzymać od głosu. Po chwili wyniki widoczne są na ekranie i wszyscy mogą się dokładnie przyjrzeć, jaką decyzję podjął każdy z radnych.

Jednak na początek nie obyło się bez kilku wpadek i humorystycznych sytuacji, związanych z testem systemu. Jeden z radnych oddał bowiem ważny głos, ale na ekranie pojawiła się informacja, że jest... nieobecny na sali. Jeśli sprzęt zostanie na stałe wprowadzony podczas obrad RM i nie będzie popełniał takich błędów, to do lamusa odejdzie w Dąbrowie Górniczej głosowanie za pomocą podnoszenia rąk. Jest ono bowiem dość kłopotliwe. Radni często zbyt krótko trzymają ręce w górze, głosy są źle policzone, a potem kilka razy trzeba przeprowadzać reasumpcję głosowania.

- Oprócz zwykłego liczenia głosów, dzięki systemowi mogą być przeprowadzane głosowania tajne. Wtedy pojawią się same wyniki, bez nazwisk radnych. Dzięki niemu każda z osób może się zarejestrować podczas debat w kolejce do zabrania głosu, wyświetla na ekranie uchwały, drukuje protokoły z obrad sesji. Oprócz tego zlicza frekwencję obecności każdego radnego na sesjach, łącznie z wynikami głosowań, w których uczestniczył. Sprzęt ten może być także połączony z systemem cyfrowego nagrywania przebiegu obrad sesji - wylicza Anna Zubko z dąbrowskiego magistratu.

Na razie miasto nie podjęło jeszcze decyzji o instalacji tej nowinki technicznej i jej zakupie.
(pas) - Dziennik Zachodni


Proszę, jak to ułatwiłoby możliwość obserwacji sesji rady miejskiej na ekranie tv. smile.gif MY CHCEMY TRANSMISJI Z OBRAD!!! biggrin.gif W innym wypadku mogłyby być małe kłopoty z głosowaniami. Trudno by było liczyć ręce radnych z tv haha.. a tak rzut "okiem" kamery na tablice i proszę.. wynik głosowania jest znany.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.