Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Sejmik Wojewódzki
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Władze
pulsatilla1214
Ciekawy jestem jaki jest zasięg kolportażu pisemka pt. "Nasze sprawy", jak do tej pory najobszerniejszej makulatury wyborczej, która zjawiła się pod moimi drzwiami. Przypuszczam jedynie, że cały nasz okręg wyborczy został nią zasypany.

Dla miłośników "Przeglądu Dąbrowskiego", rozpieszczanych zdjęciami z dożynek, jest to gratka nie lada! Bijąca go na głowę! Ciekawe jakie osiągnie po latach ceny na rynku kolekcjonerskim :)

Otóż na ośmiu stronach wielkiego formatu mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się z supermenem. Tak! Nie przesadzam biggrin.gif Oczarowanym smakami potraw, świętującym wygrany mecz z Portugalią w zaciszu gabinetu z szalikiem na szyi poprzez ściskanie dłoni Adamka, pomagającym druhom z OSP, przekonującym premiera o potrzebie zwiększenia środków na nasze województwo, kupującym karetki, remontującym kościoły, czegóż więcej chcieć od Opatrzności...???

Możemy również dowiedzieć się, że dokładnie wszystkie inwestycje w regionie w ciągu ostatnich czterech lat, w których partycypował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, mogły mieć miejsce właśnie za sprawą tego jednego jedynego człowieka. Czy ktoś już wie kim jest nasz anonimowy superbohater rolleyes.gif ?

And the winner is... laugh.gif
tomasz.wiecek
Proponuje rozpocząć temat dotyczący kandydatów do Sejmiku wojewódzkiego.
W trakcie rozmów z mieszkańcami Dąbrowy, pytam się czy znają kandydatów do Sejmiku.
Niestety nie znamy ich. Sam kandyduje i chciałbym się dać poznać jak największej liczbie zainteresowanych mieszkańców Dąbrowy (www.tomaszwiecek.republika.pl). Zapraszam do dyskusji również pozostałych kandydatów.
Hator
mysle ze nei wiedza mieszkancow wynika nie tylko z naszego niskiego zainteresowania ale takze ze strony kandydatow - Wy sami zrazacie nas do wyborow na Was, jedynie co macie do powiedzenia i zaoferowania to Wasze zdjecia na slupach a na nich nr listy i pozycja, na ktora nalezaloby zaglosowac.

tomek skoro kandydujesz na radnego sejmiku to moze wykazesz sie wiedza z tego tematu i przyblizysz nam wszystkim troche info - funkcjonowanie i dzialania sejmiku oraz swoja osobe - tzn co bys chcial zrobic dla wojewodztwa, dla naszego regionu itp

a tu kilka pytan do programu:

gwarancja ścisłej współpracy wszystkich szczebli samorządu - jak chcesz integrowac te szczeble samorzadu?

aktywne działania promujące region - jakie dzialania????

nowoczesne i otwarte Zagłębie - na co? na inwestycje?? to przeciez kwestia samorzadow i ksse. jedyne co sejmik moglby pomoc to podniesienie rangi problemu euroterminalu i dtski w strone dg

jes tam jeszcze sporo hasel ktore dla mnie pieknia brzmia, a maja sie nijak do rzeczywistosci - moze wytlumaczysz co piszac w
RAZEM DLA PRZEDSIEBIROCOW:
- region przyjazny przedsiębiorcom
- dobre, przejrzyste prawo lokalne
- proeuropejskie i nowoczesne rozwiązania
- infrastruktura wojewódzka dla przedsiębiorczych

masz na mysli - bo ja bym chcial wiedziec o jakich to rozwiazaniach proeuropejskich myslisz, jak chcesz stworzyc region przyjazny przedsiebiorcom itp.??
skoro piszesz o tym w programie to rozumiem, ze wiesz co i jak zrobic by spelnic to co obiecujesz. Czekam-y na konkrety a nie frazesy
pozdr
:)
kandydaci http://www.zaglebie.info/news_wybory.php?n=2413#
Mick
Jak myślicie, czy w związku z tym, że u nas Meres poległ, a w samorządzie województwa rządzi PO i Marszałkiem został b. wiceprezydent Gliwic (miasta z drugiego końca GOPu) - czy mamy teraz mniejsze szanse na unijne pieniądze?
Bo niezależnie od tego, że Meres był słabszym kandydatem, to jednak polityka polityką i po co dawać pieniądze lewicowemu Zagłębiu, kiedy można wesprzeć miasta z władzami bliskimi PO.
pozdrawiam
No pewnie jak nie będziemy składać wniosków to się nie przekonamy. Problem naszego miasta polega na tym, że my nie staramy się o środki, a nie na tym, że ktoś nie chce nam ich dać.
:)
wiceprzewodniczacym sejmiku mial zostac Krzytszof Stachowicz z PO w DG a tymczasem nie zostal
Mick
QUOTE(:) @ Nov 29 2006, 10:17 PM) *
wiceprzewodniczacym sejmiku mial zostac Krzytszof Stachowicz z PO w DG a tymczasem nie zostal


No cóż, to on lansował Meresa na prezydenta DG. Przyszła klęska, to centrala go ukarała :)
Hator
bardzo ciekawy wywiad z naszym (niestety) marszalkiem woj.
QUOTE
Dlaczego Częstochowa traci przy podziale unijnych pieniędzy
Rozmawiał Tomasz Haładyj2007-03-06, ostatnia aktualizacja 2007-03-07 12:38
Cztery województwa - pokrzywdzone przy podziale unijnych funduszy na lata 2007-13 - dostaną rekompensaty. Śląskie: ok. 200 mln euro. Wśród inwestycji zgłoszonych przez marszałka Janusza Moszyńskiego nie ma częstochowskiej. - Nie jest tak, że pieniądze się należą. Są szanse na ich otrzymanie, jeśli złoży się dobry projekt - mówi.

Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Częstochowski wniosek - wart 28 mln euro - dotyczł budowy dwupoziomowych skrzyżowań DK 1 z al. Jana Pawła II, Wałami Dwernickiego i ul. Makuszyńskiego. Prezydent Tadeusz Wrona skomentował, że Częstochowa jest niechcianym dzieckiem województwa śląskiego, a pomijanie miasta w podziale unijnych pieniędzy ogranicza jego możliwości rozwoju.Rozmowa z Januszem MoszyńskimTomasz Haładyj: 70 proc. biorących udział w internetowym sondażu "Gazety" uważa, że zostaliśmy skrzywdzeni przez Urząd Marszałkowski przy podziale 200 mln euro. Nie cieszy się Pan sympatią częstochowian.

Janusz Moszyński, marszałek województwa : Nie wyczułem tego podczas spotkań, a co najmniej dwa z nich - w kurii i u ojców paulinów - były bardzo sympatyczne.

Może to tylko dyplomacja...

- Przy podziale unijnych funduszy na rozwój nie należy kierować się sympatiami i antypatiami. Nie jest tak, że pieniądze się należą. Są szanse na ich otrzymanie, jeśli złoży się dobry projekt.

W subregionie częstochowskim mieszka 13 proc. ludności województwa, a partycypował on za poprzedniego marszałka w 2,5 procent unijnych funduszy, teraz - póki co - w 8. To efekt słabości projektów?

- Dobrze, że pan mówi, jak było przedtem. Częstochowa stawia zarzut, że jest źle, bo nie ma w zarządzie województwa swojego przedstawiciela. A tu słyszę, że gdy miała, to było gorzej. To trzeba się na coś zdecydować! Bo "tak czy owak Zenon Nowak".

Może wówczas były problemy osobowościowe... Wróćmy do owych 13 proc.

- Podział na subregiony jest sztuczny, tak jak nie można przywoływać jako dowodu tradycji gierkowskich granic województw. Częstochowskie istniało raptem 23 lata w 1000-letniej historii Polski. Równie uprawniona jest więc analiza, ile z tych 200 mln euro otrzymają poszczególne powiaty. Ten dostał tyle, a inny nic.

Tak nie można! 200 mln przeznaczone jest na duże inwestycje - małe powiaty nigdy nie będą aspirować do tych kwot.

- Dobrze, może podział na subregiony jest lepszy, ale jeśli mam być adresatem zarzutów, to powiem o podziale pieniędzy unijnych w obrębie subregionu częstochowskiego: 90 proc. ląduje w mieście, a powiaty częstochowski ziemski, kłobucki i myszkowski nie dostają prawie nic.

Dzieląc w skali kraju fundusze unijne, uznano, że proporcjonalnie więcej dostanie ściana wschodnia - w celu wyrównania szans. W województwie śląskim też widzę taki algorytm, tyle że odwrotny: biedniejszy, czyli subregion częstochowski, dostaje mniej.

- Powinniśmy porównywać projekty, które są lepsze - ze świadomością, że ktoś będzie bardziej zadowolony, inny mniej. Tak będzie zawsze, ale nie zgodzę się z podejściem, że subregionalnie będziemy domagać się równości, a dzieląc pieniądze w ramach subregionu, akceptować nierówność. Jak porównywać projekty, to wszędzie.

Wniosek częstochowski, choć dotyczył inwestycji w mieście, był wynikiem porozumienia wypracowanego przez cały subregion. Pan zarzucał, że złożono tylko jeden projekt.

- Nie czyniłem zarzutu, że tylko jeden. Nie mogę jednak zgodzić się z założeniem, że jeżeli ktoś składa jeden wniosek i jednocześnie stosuje filozofię "należy się po równo", to ma wynikać, że ten wniosek musi być koniecznie dofinansowany.

Wolałby Pan dostać więcej projektów do wyboru?

- Gdyby były dwa, trzy wnioski - i to różne - to byłaby znacznie większa szansa.

Podczas sesji sejmiku wojewódzkiego mówił Pan, że Częstochowa dostanie wkrótce obwodnicę autostradową i dlatego dwupoziomowe skrzyżowanie DK 1 z al. Jana Pawła II nie będzie już potrzebne. To świadczy o Pańskiej nieznajomości północnej części województwa, gdyż ruch z Warszawy i Łodzi do Krakowa oraz Katowic dalej będzie biegł "gierkówką".

- Nie był to argument wykluczający, bo nikt nie powiedział, że cały ruch przejmie A 1. Jednak, biorąc pod uwagę odciążenie DK 1 z dalekosiężnego tranzytu oraz bardzo mały stopień przygotowania inwestycji, to taki dało wynik w ocenie. Projekt z podobnego jak Częstochowa miasta, czyli Bielska, miał pozwolenie na budowę.

Argument byłby mocny, gdyby nie brak konsekwencji ze strony Urzędu Marszałkowskiego: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach też jest tylko pomysłem.

- Nie możemy wszystkich pieniędzy przeznaczyć na transport, bo zakwestionowałoby to Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Więc z transportowego wybraliśmy Bielsko.

Wiadomo od dawna, że wniosków infrastrukturalnych będzie dużo więcej niż unijnych pieniędzy na ten cel. Nic więc dziwnego, że samorządy starają się ulokować jak najwięcej inwestycji w pozakonkursowych pulach - takich jak ta z 200 milionami euro. Potem szanse będą już znikome: rozdzielono już 75 proc. wszystkich pieniędzy na transport na lata 2007-13.

- Prócz programów regionalnych są też sektorowe - i drogi krajowe [takie jak DK 1 - przyp. red.] do nich pasują. Wnioski składa się w ministerstwie transportu, a jeśli nie zostają tam uznane za priorytety, to znaczy, że mają mniejsze znaczenie niż inne. A wtedy środki lokalne nie mogą być a priori zastępnikiem. Zwłaszcza że my jesteśmy adresatami zastrzeżeń, że na Śląsku myśli się tylko o drogach, a nie o wzmacnianiu funkcji kulturalnych, edukacyjnych.

Gdy patrzę na szufladkę "kultura i edukacja", też widzę dno - bo gros pieniędzy pochłonie Muzeum Śląskie i biblioteka wyższych śląskich uczelni. A do tej szufladki aspirowałoby częstochowskie Centrum Kongresowe. Znów jesteśmy bez szans.

- Centrum edukacyjne w Częstochowie na liście priorytetów się znalazło.

To zupełnie inny projekt, o całkiem innym znaczeniu [hala sportowa i wydział nauk społecznych AJD - przyp. red.].

- Jednak nie można mówić, że nic się w tej dziedzinie w Częstochowie nie wydarzyło. Nie możemy całości pieniędzy przeznaczać na drogi. Przesyłając listę siedmiu inwestycji do Ministerstwa, musieliśmy tak wyważyć, by były różnorodne.

I są takie - w skali województwa. Tyle że gdy porównamy liczbę inwestycji drogowych w centrum województwa i na jego północy, to okaże się, że w regionie częstochowskim wychodzi zero.

- Można to też inaczej policzyć - sumując środki unijne na drogi z budżetu województwa, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. I w przeliczeniu na kilometry dróg. Wtedy okaże się, że w subregionie centralnym wydatki są najmniejsze, bo tu sieć dróg jest najgęstsza. Anglicy nie na darmo mówią, że czwartą, najgorszą kategorią kłamstwa jest statystyka. Żonglując liczbami, można wszystko udowodnić.

To działa w obie strony.

- Tak, ale ja się staram spokojnie i merytorycznie polemizować ze stwierdzeniem, że wydarzyła się ogromna krzywda. Tak się składa, że Częstochowa złożyła jeden wniosek i on odpadł - więc ta "krzywda" jest artykułowana subregionalnie. Z podobnymi żalami był u mnie prezydent Rudy Śląskiej - a złożył dwa wnioski. Jego krzywda jest dwa razy większa! Zabrze nic nie dostało. Bo na aż 43 wnioski na liście znalazło się tylko siedem!

Tyle że w centrum Śląska inwestycja prowadzona w jednym mieście często służy też okolicznym. Przykładem Drogowa Trasa Średnicowa: jednego roku jej budowa idzie na konto Świętochłowic, kolejnego - Gliwic. Ale cały czas jest to ta sama trasa, potrzebna kilkunastu miastom. Częstochowa jest sama.

- Tym niemniej subiektywne uczucie krzywdy występuje u każdego, kto złożył wniosek.

A obiektywnie - Częstochowa może mieć żal?

- Nie! Nie można tego rozpatrywać w tych kategoriach, bo to by oznaczało, że coś się należało i zostało komuś zabrane.

To jak Pan ocenia wnioski częstochowskie?

- Nie chcę się stawiać w roli sędziego. Życzę maksymalnej ilości sukcesów w konkursach otwartych. Tam będą jasno określone kryteria i punktacja.

Częstochowa i tu ma złe doświadczenia. Mówię o parkach podjasnogórskich, które (za poprzedniej kadencji) dostały dużo punktów, ale zarząd województwa arbitralną decyzją przesunął je na dalszą pozycję.

- Obiecuję, że przy otwartych konkursach punktacja będzie jawna. Problem mieliśmy teraz, kiedy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dało nam ledwie kilkanaście dni na zgłoszenie inwestycji.

I ta porażka bardzo Częstochowę boli, bo chodziło o dodatkowe pieniądze.

- Najchętniej w tak zorganizowanych zawodach bym nie uczestniczył. Bo gdy dostałem z ministerstwa warunki, wiedziałem, że będzie z tego awantura. W tak krótkim czasie nie da się przeprowadzić porządnego konkursu.

Jaką Pan widzi rolę subregionu częstochowskiego?

- Jura jest niezmiernie atrakcyjna turystycznie i w zasięgu dojazdu weekendowego.

Powtarza Pan stereotyp panujący na Śląsku: północ województwa to Jura, bo tam mamy chałupy.

- To nie jest stereotyp, to jest prawda.

Tam leży także drugie co do wielkości miasto województwa.

- Częstochowa nie jest niechcianym dzieckiem - przecież na liście 10 wojewódzkich projektów kluczowych ma aż trzy [remont Alei, prace konserwacyjne na Jasnej Górze, inwestycje w AJD - przyp. red.].

Ale kwotowo to znacznie mniej niż nasz 13-procentowy potencjał.

- Takie propozycje były i takie wybrano. Wartości wynikały z wniosków, a trzy na czternaście zakwalifikowanych z całego województwa to już 20-procentowy wynik. Gdyby propozycje częstochowskie były trochę lepsze albo na większe sumy, to by się okazało, że subregion ma większy udział. Ale wielu miast w ogóle nie ma na liście kluczowych projektów.

Północ województwa to Jura i...

- Dużą szansą jest budowa autostrady A1. Znacznie przybliży Częstochowę do lotniska w Pyrzowicach: naruszając nieco przepisy, będzie można dojechać do portu w pół godziny. To super warunki! Wzdłuż tej osi może nastąpić przyspieszony rozwój. Namawiałem samorządowców, by popatrzyli, jak się obrócić twarzą do autostrady, jak przy węzłach znaleźć miejsca pod nowe przedsięwzięcia gospodarcze - przede wszystkim produkcyjne. Warto tę lekcje odrobić, bo subregion częstochowski ma najwyższe w województwie bezrobocie - ok. 15 proc.

Gdyby częstochowski wniosek dotyczył połączenia miasta z autostradą...

- Gdyby był dobrze przygotowany, to zapewne dostałby dofinansowanie.

z GAZETA.PL


wychodzi na jaw cale chamstwo, aroganctwo, prostactwo marszalka odnosnie czestochowy - wiekszosc komentarzy pod adresem marszalka - wiadomo jakich (wsumie to ja sie im nie dziwie - bo po czestochowie tez jestesmy na czarnej liscie moszynskiego).
PS takie male sprostowanie - lista projektow ktore samorzady mialy przeslac to mialy byc ogolne projekty - bez dokladnych ustalen, dokumentow, studiow itp - wnioski zgłaszane nie musiały mieć pozwolenia na budowę ani studiów wykonalności, ani projektów technicznych. Urząd Marszałkowski prosił tylko o przesłanie karty projektu a ocena miała dotyczyć zgodności formalnej z kryteriami RPO woj slaskiego czy programu oper infrastruktura i środowisko.

A więc gadanie Moszynskiego ze wniosek nie był przygotowany to klamstwa i stek bzdur.
K.. gdzie ta solidarnosc calego woj. slaskiego - od dlluzszego czasu jest tak ze kokosy zbijaja miasta slaskie (nawet na glupuie komercyjne projekty a'la Podium - co nie powinno byc fiinansowane) - a reszta - glownie Czestochowa i Podbeskidzie nic nie dostaja - sory ale ja dziekuje za takie woj - wole juz przylaczyc sie do czestochowskiego i utworzyc woj... jurajskie? biggrin.gif
Krawiec
Dwie ciekawe sprawy dotyczące wywiadu z Moszyńskim.

Dziennikarz słusznie zauważył, że projekt Centrum Kongresowego to pomysł a nie konkretny projekt. Ja jeszcze dodam, że to pomysł na to jak broń Boże oczywiście w duchu wzajemnej współpracy i integracji nie oddać targów dla Sosnowca i Dąbrowy bowiem Centrum - jak czytamy na stronie UM Katowice- ma odbudować renomę MTK.

Druga sprawa to odpowiedź na temat inwestycji drogowych. Moszyński tłumaczy, że nie na same drogi i infrastrukturę drogową powinny iść środki unijne zarazem mówiąc o konieczności inwestowania w kulturę. Więc ja się pytam dlaczego przepadł projekt Centrum im. Jana Kiepury w Sosnowcu?

Jak dla mnie podział środków w RPO to hucpa katowicko-gliwicka, trochę się na pokaz pożarli o halę ale tak P odium 40 mln euro jak też Centrum Kongresowe 40 mln euro weszły do RPO.

Zakładając, że Gliwice już korzystają ze środków DTS Gliwice - Zabrze (75 mln euro) to wraz z Podium (40) można powiedzieć że wcale nie należące do biednych miasto ok 200 tysięczne zyskuje ok 70-80 mln euro.

Katowice 320 tys mieszkańców miasto o najniższym bezrobociu dostaje zaś ok 80 mln euro na Muzeum i Centrum Kongresowe.

Jak przy nich wygląda Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza. Otóż słyszymy o Zagłębiowskiej Strefie Gospodarczej - Brama Śląska. Wiedząc o tym, że Jaworzno jest liderem i głównym beneficjentem tego projektu zakładam, że z 40 mln euro przypadających na 550 tys. mieszkańców Sosnowiec czy DG dostaną maksymalnie po 10 mln euro.

Nie jestem przeciwnikiem rozwoju Katowic czy Gliwic, ale zrównoważona strategia rozwoju wymaga innego podziału środków. Katowice czy Gliwice stać na to żeby uruchomić własne budżety w celu budowy hali tudzież centrum kongresowego.

ciekawe jakie stanowisko na temat podziału środków mają radni sejmiku z Zagłębia?

Są to:

Piotr van der Coghen (53 lata, Kroczyce, PO),
Krzysztof Stachowicz (31 lat, Dąbrowa Górnicza, PO),
Bogusław Śmigielski (48 lat, Jaworzno, PO).
Michał Czarski (57 lat, Sosnowiec, LiD)
Marian Gajda (58 lat, Zawiercie, LiD)
Krzysztof Śląski (64 lata, Czeladź, PiS)
Marek Migas (44 lata, Jaworzno, PiS).
kwintosz
CYTAT
Zagłębie niezadowolone z inwestycji

W Będzinie prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie dyskutowali o inwestycjach drogowych i kolejowych w Zagłębiu. W spotkaniu zorganizowanym przez starostę Będzińskiego oraz posła Grzegorza Dolniaka wzięli udział m.in. marszałek Bogusław Śmigielski, wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, Janusz Koper, Dyrektor Generalny GDDKiA oraz prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin z Zagłębia.

Niezadowolenie z tempa inwestycji realizowanych na tym obszarze przez Ministerstwo Infrastruktury wyraził prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

„Drogi są niewydolne. Potrzebujemy przejść dla pieszych oraz instalacji ekranów dźwiękochłonnych. Cieszymy się z ambitnych planów ministerstwa rozbudowy infrastruktury w Polsce, ale nie ma tam Zagłębia. Na utrzymanie dróg przeznaczamy nasze samorządowe budżety. Planujemy wprawdzie w skali kraju budowę nowych dróg, ale gdy zostaną wybudowane, to stare nam się rozlecą” – krytykował przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury strategiczne kierunki rozwoju sieci dróg i połączeń kolejowych do 2012 roku. Zdaniem prezydenta Górskiego te plany inwestycyjne w małym stopniu uwzględniają problemy Zagłębia.

Marszałek Bogusław Śmigielski mówił o budowie odcinka Drogowej Trasy Średnicowej Wschód. Koncepcja przedłużenia przebiegu Drogowej Trasy Średnicowej, nazwana roboczo „Wschód bis” , zakłada wykorzystanie istniejących, lecz gruntownie zmodernizowanych ciągów komunikacyjnych. Na przygotowanie odcinka od Katowic do Mysłowic z funduszy RPO zarezerwowano 25 mln euro. Zaniepokojenie marszałka wywołało dystansowanie się samorządów miast, przez które droga może przebiegać, od udziału w inwestycji. Podczas spotkania poruszano także problem planowanych inwestycji kolejowych: budowy systemu kolei dużych prędkości wraz z modernizacją CMK oraz budowę połączenia Katowic z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach.

Polskie Linie Kolejowe planują budowę sieci połączeń dużych prędkości pokrywających się z europejskimi korytarzami komunikacyjnymi. Centralna Magistrala Kolejowa umożliwia wykorzystanie jej do utworzenia połączenia z Warszawą przez Myszków poprzez MPL „Katowice” w Pyrzowicach do Katowic. Przyjęcie takiego rozwiązania będzie oznaczało, że pociąg na tej linii nie będzie się zatrzymywał w Sosnowcu czy w Będzinie. Podczas spotkania marszałek Śmigielski tłumaczył takie rozwiązanie wymogami technicznymi. „Pociągi na liniach dużych prędkości nie mogą zatrzymywać się na pośrednich stacjach. Rozpędzają się one bowiem na kilkunastokilometrowych odcinkach. Tego typu połączenia między dwoma stacjami są standardem w krajach Unii Europejskiej” - tłumaczył.

Prowadzący spotkanie poseł Grzegorz Dolniak, powołując się na deklaracje podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusza Engelhardta, zapewnił samorządowców, że obecny szlak łączący miasta Zagłębia z Warszawą będzie utrzymany.

Źródło: www.gospodarkaslaska.pl


oraz

CYTAT
XXIII sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
Radni nie udzielili absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2007 rok byłemu Zarządowi Województwa

Budżet Województwa Śląskiego na 2007 rok został uchwalony 29 stycznia 2007 r. Dochody oszacowano na kwotę ponad 1 mld 29 mln 104 tys. zł, wydatki uchwalono w wysokości 1 mld 176 mn 544 tys. zł . W ciągu minionego roku ulegał on zmianom, spowodowanym m.in. wzrostem subwencji ogólnej i spadkiem dotacji na zadania własne. Dochody całkowite budżetu zostały wykonane w 101,7 proc. planu i osiągnęły poziom ponad 1 mld 126 mln zł. W minionych latach sukcesywnie malało uzależnienie samorządu województwa od budżetu państwa. W 2000 r. aż 63,5 proc. środków budżetowych stanowiły dotacje z budżetu państwa, podczas gdy w roku minionym tylko 15,7 proc.

Wydatki zostały zrealizowane tylko w 76 proc. Zabrakło postępu prac w realizacji Drogowej Trasy Średnicowej w kierunku Dąbrowy Górniczej, nie został oddany do użytku budynek przy ul. Dąbrowskiego w Katowicach, niewiele posunęła się budowa siedziby Nowego Muzeum Śląskiego, brak było postępu przy wykonaniu zadania „Zadaszenie widowni wraz z przebudową i modernizacją wieży dyspozytorskiej i jej otoczenia na Stadionie Śląskim”. To zdecydowało, że – pomimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach - radni większością głosów ( 20 – przeciw, 15 – za, 7 – wstrzymujących się) nie udzielili absolutorium byłemu Zarządowi Województwa z tytułu wykonania budżetu Województwa Śląskiego za 2007 rok. Brak absolutorium nie skutkuje odwołaniem Zarządu Województwa Śląskiego w obecnym składzie.

Z dniem 1 sierpnia 2008 roku utworzona zostanie nowa jednostka budżetowa „Śląski Ogród Zoologiczny”. Obecnie śląskie ZOO funkcjonuje w ramach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Plan restrukturyzacji parku opracowany przez Zarząd WPKiW zakładał wydzielenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z jego struktur jako jednostki generującej największe koszty spółki. Na tej podstawie udzielona została parkowi przez Skarb Państwa pomoc publiczna w wysokości 12,2 mln zł. Śląski Ogród Zoologiczny będzie funkcjonował w taki sam sposób jak dotychczas, natomiast Zarząd WPKiW będzie mógł wystąpić o umorzenie przyznanej pomocy publicznej. Przewiduje się, że koszty utrzymania ZOO w roku bieżącym wyniosą blisko 6 mln zł.

W związku z realizacją „Strategii komunikacji marketingowej w zakresie atrakcyjności turystycznej województwa śląskiego” zachodzi konieczność przeprowadzenia w roku 2009 ogólnopolskiej kampanii promocyjnej. Jej celem będzie utrwalenie wizerunku województwa, jako regionu atrakcyjnego turystycznie. Sejmik upoważnił Zarząd Województwa do zaciągnięcia zobowiązania na tę kampanię w wysokości 5 mln zł. Udzielono także pomocy finansowej: Gminie Będzin na modernizację sali w Teatrze Dzieci Zagłębia (600 tys. zł), Powiatowi Bielskiemu na rozbudowę Zakładu Teleradioterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii ( 6 mln zł), Miastu Tychy na remont i rozbudowę stadionu lodowego (4 mln zł) oraz Gminie Pawonków na budowę gimnazjum (5 mln zł).

Radni przystali na przekształcenia w podległych samorządowi województwa placówkach zdrowia. W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku o utworzony zostanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Liczył on będzie 220 łóżek. W Centrum Pediatrii w Sosnowcu powstanie Oddział gastroenterologiczny dla dzieci. Obejmie on opieką około 130 tys. dzieci i młodzieży z regionu Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublińcu utworzony zostanie Pododdział dla kobiet w Oddziale terapii uzależnienia od alkoholu. Będzie on liczył 20 łóżek.

Sejmik przyjął „Wojewódzki program rozwoju bazy sportowej”, uwzględniający dofinansowanie przez Ministra Sportu i Turystyki na rok 2008. Oprócz inwestycji kontynuowanych z lat ubiegłych w liczbie 29 na kwotę 13 753 tys. zł, Zarząd Województwa wytypował do realizacji 18 nowych inwestycji z dofinansowaniem na rok bieżący w wysokości 8 063 tys. zł. Ogółem na ten cel przeznaczonych zostanie w 2008 r. 21 816 tys. zł.

Podczas sesji radna Ewa Lewandowska (PO) objęła mandat po Gabrieli Lenatrowicz(PO), miejsce Zygmunta Klosy (PO) objął Paweł Kaleta(PO).

Radni zapoznali się z realizacją zadań w zakresie polityki rynku pracy w 2007 roku.


W końcu coś się zaczyna dziać i zaczyna być głośno!! smile.gif Ktoś widzi te problemy.. Oby tak dalej, upominajmy się o swoje - w końcu nam się należy. Ciekawe czy był prezydent Podraza na spotkaniu?
bzenek
CYTAT
Niezadowolenie z tempa inwestycji realizowanych na tym obszarze przez Ministerstwo Infrastruktury wyraził prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Bardziej bym wierzył w "wyrażanie oczekiwań i lobbowanie za inwestycjami po 2013 roku". Bo roztrząsanie tego co do 2013 już nikogo nie interesuje. Mam nadzieję, że spotkania nie zdominowało tradycyjne ostatnio sosnowieckie zgrzędzenie i całość miała bardziej przyszłościowy wydźwięk.

CYTAT
Polskie Linie Kolejowe planują budowę sieci połączeń dużych prędkości pokrywających się z europejskimi korytarzami komunikacyjnymi. Centralna Magistrala Kolejowa umożliwia wykorzystanie jej do utworzenia połączenia z Warszawą przez Myszków poprzez MPL „Katowice” w Pyrzowicach do Katowic

Ciekawe jak się to ma do tego obecnego pomysłu budowy kolejki do Pyrzowic ? Będą w efekcie dwie równoległe linie kolejowe: szybka i wolna ?
krajcok
CYTAT(bzenek @ śro, 23 kwi 2008 - 11:33) *
Bardziej bym wierzył w "wyrażanie oczekiwań i lobbowanie za inwestycjami po 2013 roku". Bo roztrząsanie tego co do 2013 już nikogo nie interesuje. Mam nadzieję, że spotkania nie zdominowało tradycyjne ostatnio sosnowieckie zgrzędzenie i całość miała bardziej przyszłościowy wydźwięk.


Mosz recht bzanek
Sosnowioki sie za bardzo ciepają biggrin.gif
Dabrowa niech bierze przyklad z Jaworzna, wiecej osiagnie i wiecej dostanie

Pyrsk
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.