CYTAT
idabrowa.pl
Jubileuszowy 2016 rok
O wydarzeniach, imprezach uświetniających 100-lecie miasta z Damianem Rutkowskim, naczelnikiem Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM rozmawia Lucyna Stępniewska
18 sierpnia 1916 roku, prawie 30-tysięczna miejscowość o nazwie Dąbrowa otrzymała wreszcie prawa miejskie. Władze carskie nie chciały wcześniej tego zrobić, dokonały tego dopiero okupacyjne władze austriackie. Czy ten dzień, 100 lat później, będzie jakiś szczególny?
- Dla Dąbrowy jako miasta ta data jest rzeczywiście najważniejsza i główne obchody całego jubileuszowego roku planujemy skupić w tym właśnie czasie, chociaż świętować urodziny miasta będziemy cały rok. Od 18 do 21 sierpnia przebiegać będzie Weekend Stulecia. W pierwszym dniu, przed PKZ, przy współudziale przedstawiciela Domu Habsburgów, będzie miała miejsce inscenizacja historyczna prezentująca wydarzenia 1916 roku, salwa armatnia na cześć miasta i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W piątek obchodzić będziemy przesunięte o kilka dni Święto Wojska Polskiego z piknikiem historyczno-militarnym w w roli głównej, pokazami sprzętu, i musztry paradnej w wykonaniu wielu grup rekonstrukcji historycznej, a wszystko to w Parku Hallera. Sobota będzie miała zdecydowanie muzyczny charakter. Dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej zagra przynajmniej 100 akordeonistów, po cichu liczymy, że będzie ich zdecydowanie więcej. Swoje umiejętności zaprezentuje także Marcin Wyrostek w projekcie Music&Dance Show będącym połączeniem muzyki oraz choreografii tanecznych. Ostatni dzień ? niedziela to tzw. videomapping, przedstawienie historycznych wydarzeń, tym razem na tle obiektów dawnego zakładu Defum, widowisko światło-dźwięk.
W Dąbrowie Górniczej zawsze dużo się dzieje, ma miejsce wiele cyklicznych imprez, czy one także odbędą się w tym szczególnym roku?
- W kalendarzu imprez na 2016 rok mamy kilkadziesiąt propozycji, wiele z nich jest znanych mieszkańcom miasta. W tym roku będą miały jednak odświętny charakter, pojawi się też wiele nowości. Zaczynamy od imprez sportowych i to jeszcze w tym miesiącu. Mam tu na uwadze Bieg Walentynkowy, a po nim, w dniach 18-21 lutego Puchar Polski w koszykówce mężczyzn. W kwietniu sezon biegowy rozpocznie dziewiąty już ?Półmaraton Dąbrowski. Końcówka kwietnia i początek maja to tradycyjnie Dębowy Maj Festiwal, eksplozja aktywności nad dąbrowskimi Pogoriami z biegiem terenowym z przeszkodami oraz masą krytyczną.
Wyjątkowe w tym roku będą też Dni Dąbrowy Górniczej, zapowiada się wiele atrakcji, wystąpią gwiazdy wielkiego formatu, po raz pierwszy tez goście z zagranicy. W czerwcu zawody pływackie Pogoria Open Water. Kilkanaście imprez rowerowych, m.in. maraton rolkowo-rowerowy czy Skandia Maraton Lang Team.
We wrześniu odbędzie się X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. W tym roku wydarzenie bez precedensu. Koncert inauguracyjny, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, poprowadzi Maestro, prof. Krzysztof Penderecki. Dalej tradycyjnie też ZagłębieWood, wiele atrakcji, zaskakujące kreacje i to w przystępnej cenie. Grudniowa impreza Graj i Pomagaj, kiermasz świąteczny i oczywiście Sylwester.
26 października, w rocznicę pierwszej sesji Rady Miejskiej z 1916 roku, odbędzie się uroczysta sesja RM dot. nadania praw miejskich.
Obchody 100-lecia miasta to nie tylko koncerty, imprezy sportowe, pikniki, konkursy. Pojawią się także nowe, ważne wydarzenia o charakterze historyczno-edukacyjnym, a jednak w bardzo nowoczesnym wydaniu.
- Przygotowując program nie chcieliśmy skupić się na wielkich koncertach, ale na mniejszych wydarzeniach, tworzonych przez mieszkańców i dla mieszkańców miasta, a odnoszących się do naszej tożsamości, korzeni, historii. I tak powstał np. projekt ?Strefa Stulecia?, którego założeniem jest stworzenie w Dąbrowie Górniczej niecodziennej przestrzeni wystawienniczo-wydarzeniowej, która stanie się wizytówką dąbrowskich obchodów jubileuszowych, a jednocześnie ich centralnym punktem informacyjnym i promocyjnym. Na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia powstanie czasowy, od wiosny do jesieni, multimedialny pawilon wystawowy, w tym strefa dla dzieci, gdzie prezentować będziemy zdjęcia, różne artefakty miejskie wykorzystując system dolby sorround, ekrany, w tym ekrany dotykowe itp.
Inną propozycją będzie np. program promocyjny ?Dąbrowianie 2016. 100 lat, 100 fotografii, 100 historii?. Opiera się on na wykorzystaniu faktu, że stulecie Dąbrowy Górniczej da się ukazać z perspektywy 100 żyjących mieszkańców miasta w wieku od 1 do 100 lat, przez co będzie można otrzymać niezwykłą mozaikę 100 aktywnych dąbrowian, z których każdy ma własną historię wplecioną w historię miasta. Będą plenerowe fotografie, album fotograficzny, interaktywna prezentacja internetowa, a wszystko złoży się na barwny, wielowątkowy obraz Dąbrowy Górniczej.
Na koniec chciałabym zapytać o przygotowywaną monografię miasta. Kiedy będzie wydana, gdzie będzie można ją kupić?
- Obchody 100 rocznicy urodzin miasta zostaną uczczone także przez wydanie nowej monografii miasta. Poprzednia, Wacława Długoborskiego, powstała w 1976 roku, a więc dokładnie 40 lat temu. Pieczę nad tym przedsięwzięciem przejęło Muzeum Miejskie ?Sztygarka? i to właśnie na stronie internetowej tej placówki można znaleźć wszelkie informacje na ten temat. Monografia składać się będzie z trzech części. Pierwszy tom poświęcony jest najogólniej mówiąc geologii i przyrodzie, drugi historii, trzeci poszczególnym dzielnicom miasta. Książka wydawana będzie sukcesywnie w 2016 roku. Można już w muzeum (tel. 32/2623695, mail:sekretariat@muzeum-dabrowa.pl) dokonać subskrypcji na jej zakup, wpłacić zaliczkę min.50 zł. Cała monografia kosztować ma 150 zł.
Dziękując za rozmowę, życzę pełnej realizacji wszystkich przedsięwzięć .
Dla urodzonych w tym roku dzieci w DG (szkoda, że przez warunki w szpitalu tak wiele dąbrowskich dzieci rodzi się np. w Sosnowcu):