Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Przyrodniczo po Zagłębiu i dalszych okolicach
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Przyroda
Bathurst
Wiosna się zbliża (tak, wiem) i poszukując przyrodniczych wrażeń niejednokrotnie zapuścimy się poza Dąbrowę. Warto czasem o tym napisać i wymienić wrażenia z naszych eskapad smile.gif

Na zachętę zdjęcie "Szmaragdowej rzeki" czyli Sztoła w okolicach Bukowna sprzed kilku lat.


pomyśleć że ten chorwacki błękit zawdzięcza kopalni Pomorzany ( ostatnio różnie z tym bywa)


Uploaded with ImageShack.us

Leszek
Szkoda tylko, że teraz już Sztoła tak nie wygląda...
Bathurst
Ostatnimi czasy kop Pomorzany zrzuca wody z osadników. Po prostu olewają system bo i tak zamykają kopalnie w 2016 roku. Sytuacja jest absurdalna bo stowarzyszenie "Szansa Białej Przemszy" za pieniądze unijne założyło na rzece tarliska pstrąga a teraz szlag je trafi. No ale dla urzędników z małopolskiego woda nie jest zanieczyszczona ( można sobie poczytać na ten temat na ich stronie).
Z tego co wiem od znajomego wędkarza to jakieś dwa tygodnie temu woda nie była już tak mętna.
Bathurst
Kolor wody i przejrzystość się zmienia zależy od zrzutów. Byłem tam dwa razy na przełomie lutego i marca i była tragedia a za tydzień znajomy wstrzelił się w przejrzystą wodę jak pisałem.
Sytuacja nie będzie trwać wiecznie w końcu zrzucą to co mają do wyczyszczenia albo puszczą dopływem Białej Przemszy - Białą, zresztą i tak to robią tylko z różnym natężeniem.
Błękit i tak przejdzie do historii jak zamkną kopalnię - wody dołowe ze związkami cynku i ołowiu. Chyba, że pompy cały czas będą musiały wypompowywać wodę z nieczynnych wyrobisk
pulsatilla1214
tarlisko tuż przed ujściem Sztoły do Białej Przemszy w Ryszce, V 2012





i chyba najbardziej znane miejsce nad Sztołą, przy moście na drodze z Bukowna na Bór Biskupi (dziś to ta osada, jak Olkusz w słowach Staszica, jest swoistą wyspą pośród morza piasków okiem nieprzejrzanych... wink.gif )



Uploaded with ImageShack.us

pamiętam moje pierwsze spotkanie z tą rzeką - kiedyś z Pawelele przedwiosenną porą doszliśmy do niej od strony piaskowni Szczakowa, w porze kwitnienia wawrzynków, czyli coś jak teraz... smile2.gif
pulsatilla1214
Sławków-Mokry Las, widłak goździsty:
Uploaded with ImageShack.us

Sławków-Niwa, przylaszczka:
Uploaded with ImageShack.us

Sławków, dolina Białej Przemszy, wawrzynek wilczełyko:

Uploaded with ImageShack.us

Cudze chwalicie, swego nie znacie...:


Sławków, dolina Białej Przemszy, latolistek cytrynek:
Uploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.us

Sławków-Ciołkowizna, żaby moczarowe:
Uploaded with ImageShack.us

Sławków, dolina Białej Przemszy, kłęby skrzeku żab trawnych:
Uploaded with ImageShack.us

Sławków-Ciołkowizna, potrzos:
Uploaded with ImageShack.us

Sztoła w połowie kwietnia 2013, ujście w Ryszce
z lewej wody Sztoły, z prawej Białej Przemszy:
Uploaded with ImageShack.us

kawa z mlekiem:
Uploaded with ImageShack.us

widok ujścia z mostu na Białej Przemszy:
Uploaded with ImageShack.usUploaded with ImageShack.us
malgosia
Połowa kwietnia to późno jak na wawrzynek. Ale dobrze wiedzieć, że gdzieś tam jest. Może w przyszłym roku go poszukamy. Jeszcze nigdy nie widziałam kwitnącego "na żywo" sad.gif
Bathurst
wawrzynek jest też w Katowicach w okolicach źródeł Kłodnicy. Faktycznie zjawiskowy smile.gif Jeszcze bardziej "niewinny" niż popularna forsycja.
Leszek
W Dąbrowie też jest, nie trzeba aż tak daleko szukać smile2.gif
Bathurst
a gdzie widziałeś? coś mi się Zielona kołacze w głowie...
Leszek
Na Albercie.

Nie tak efektowny, ale było kilka smile2.gif

malgosia
a gdzie to jest "na Albercie", że tak głupio spytam blink.gif
Leszek
Okolice szybu Albert kopalni Flora (na południe od drogi dojazdowej do autoterminala).
Bathurst
Pogoda niezbyt zachęcająca i światła do robienia zdjęć nie ma ale siedzenie w domu jeszcze gorsze smile.gif
Pora na Hutki-Kanki i Rezerwat na Górze Chełm.


Uploaded with ImageShack.us

Dobre miejsce na rodzinne zrzucenie zimowego rozleniwienia


Uploaded with ImageShack.us

O tej porze roku niepowtarzalny ultra zielony kolor buczyny


Uploaded with ImageShack.us

Liczyliśmy na wczesnowiosenny aspekt runa ze szczyrem, zawilcami, fiołkami i przylaszczką a znaleźliśmy pięknie kwitnące krzewy tarniny - tutaj na tle wściekle zielonych buków


Uploaded with ImageShack.us

W gęstwinie rezerwatu trafiały się wiekowe i potężne zarazem okazy buków


Uploaded with ImageShack.us

Ostańce wapienne dopełniały klimatu


Uploaded with ImageShack.us





pulsatilla1214
może coś z gminy Psary... meandry Wielonki:


Uploaded with ImageShack.us

oczko w tamtejszych łęgach olszowych:


Uploaded with ImageShack.us

skrzyp olbrzymi ze Strzyżowic:


i akcent historyczny:


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

na granicy-Brynicy, m. Piekarami a Bobrownikami wink.gif oba brzegi, o dziwo, niemal takie same laugh.gif !


Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
Podobne krzyże pokutne widziałem w na pogórzu sudeckim w okolicach malowniczego miasteczka Wleń...
Często na krzyżu wykute było narzędzie zbrodni jakim została zadana śmierć ofierze.



Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
Praktycznie tuż za miedzą - dzielnica Niepiekło, ul. Rzeczna w Będzinie. Bardzo okazała topola ciekawe ile ma w obwodzie, 6 metrów, więcej? Nie wiem, czy objęta ochroną jako pomnik przyrody.


Uploaded with ImageShack.us
Bathurst
dalsza okolica smile.gif


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Ogród Japoński we Wrocławiu...
Bathurst
Prawie jak Plitvickie Jeziora w Chorwacji wink.gif - Staw "Zielony" w Kluczach


Uploaded with ImageShack.us
pulsatilla1214
o, wybieram się tam od dawna - woda przezroczysta w tych oczkach..? czegóż to tam zabraniają na tych tabliczkach dry.gif ? kiedyś ciekawą rdestnicę tam znaleziono, w latach 60 tych rolleyes.gif
Bathurst
taka, prawie przeźroczysta - mogłoby być lepiej szczerze mówiąc. Ta jest jakieś łowisko i dlatego tablica
Bathurst
Trochę górskiego powietrza prosto z widocznej w Dąbrowie Królowej Beskidów :-)


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Leszek
To jakbyś miał dobrego zuma, mógłbyś mnie na balkonie zobaczyć wink.gif
Bathurst
Nie brałem ze sobą - nie chciałem spłoszyć widoków wink.gif
Tonę obiektywów tam wniosłem przez ostatnie lata - niestety zazwyczaj niepotrzebnie.
Chyba po prostu nie można mieć wszystkiego smile.gif
pulsatilla1214
może kilka migawek z ostatnich dni

nawiązując do motyli - czerwończyk nieparek, samiczka ze strzemieszyckiej Góry Bordowicza:


Uploaded with ImageShack.us

tu też płeć piękna, żagnica sina dająca początek nowemu pokoleniu, Staszic:


Uploaded with ImageShack.us

"zdobyłem" też w końcu dawniej największe oczko na Staszicu, dziś zanikające. kiedyś wycofałem się wiosną po wejściu na kołyszące się pło pałkowe; jednak nie jest tak źle tongue.gif jak do tej pory był to chyba jedyny przypadek, kiedy w Zagłębiu zarządziłem odwrót z bagna uznając je za nie do zdobycia cool.gif do czasu, końcem lata padło wink.gif


Uploaded with ImageShack.us

w oczkach można jeszcze spotkać wielkie larwy traszek grzebieniastych, najwyraźniej przezimują w wodzie:


Uploaded with ImageShack.us

widoczek ze stawów Kuźnicy Sulikowskiej:


Uploaded with ImageShack.us

i słodkowodna gąbka z bocznej odnogi Mitręgi:


Uploaded with ImageShack.us

Bathurst
Kolejny tydzień, kolejna gonitwa - ale żeby sfocić coś ciekawego zawsze chwilka się znajdzie, choćby telefonem smile.gif
Zimowit jesienny - Gdzieś przy szosie przez łąki pomiędzy Dąbrową a Niegowonicami


Uploaded with ImageShack.us
Pomyśleć, że wystarczy niewielka porcyjka z tego niewinnego kwiatuszka żeby się przekręcić na amen.
Bathurst
ZPK Miechowicka Ostoja Leśna
Polecam obejrzeć - bardzo ładnie nakręcone pejzaże, głos Krystyny Czubównej smile.gif
Bathurst
http://www.youtube.com/watch?v=dxBwbtbEYQw
teraz ok/
pulsatilla1214
pamiętam ten filmik, jak najbardziej profesjonalny smile2.gif !

...choć tak tam zachwalane występowanie gatunków obcych w obrębie Miechowickiego Lasu dla mnie jest jego zubożeniem - nasze położenie na zacofanych rubieżach za Brynicą, niecywilizowanych takimi pomysłami i eksperymentami gospodarki leśnej w wydaniu niemieckim, miało swoje plusy, przynajmniej do czasu wink.gif

trochę tam deptałem bezdroży, tamtejsze żyzne buczyny górskie płatami są zbliżone do naszej Mokrzni:



Uploaded with ImageShack.us

...dziś to można je wygodnie oglądać jadąc A1 rolleyes.gif Puszczański charakter podkreślają jednak np. wyjątkowo efektowne grzyby - soplówki bukowe:



Uploaded with ImageShack.us

z górskich gatunków natomiast szczególnie często można tam spotkać ciemiężycę, przez górali zwaną... strzemieszycą wink.gif tongue.gif



Uploaded with ImageShack.us
pulsatilla1214
sezon można uznać za otwarty, lasy rozśpiewane, pierwsze zielone pędy wyłażą z ziemi, choć dziś jeszcze chodziłem na bagnach po lodzie na tyle grubym, że utrzymywał człowieka (choć np. Pogorie rozmarznięte)

przebiśnieg z ostańca niegowonickiego:


okazałe turzyce prosowe, zwykle kojarzą mi się z muminkową Buką rolleyes.gif gdzieś na bagnach źródłowej Czarnej Przemszy:


podgórska czarka austriacka z tamtejszych olsów źródliskowych:


uderza wyraźny udział świerka na dnie tamtejszych zimnych dolinek, rzadki widok u nas:


dla zainteresowanych trasy rowerowe Zawiercia:


i na koniec śródleśna szczypta patriotyzmu - jak można dbać o pamięć dni minionych:




------------------

poprawione, wczoraj fotosik nie działał
Slyzaba
ech... od x lat nie można zdjęć oglądać :|

CYTAT
Błąd kodowania zawartości

Otwierana strona nie może zostać wyświetlona, ponieważ używa nieprawidłowych lub nieobsługiwanych metod kompresji.

Należy poinformować właścicieli witryny o tym problemie.
pulsatilla1214
CYTAT
Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele,

Zwracamy się do Was z prośbą o zapoznanie się z treścią listu protestacyjnego oraz wsparcie jego treści swoim podpisem

http://obronamuzeum.pl/

Wasz podpis pod nim będzie wyrazem poparcia dla sprzeciwu muzealników, naukowców i ludzi kultury na bezprecedensowe próby niszczenia dorobku wielu pokoleń Ślązaków. Za powierzone naszej opiece dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne, odnoszące się do naszego regionu, kraju, a w wielu aspektach mające również zasięg europejski i ponadeuropejski, odpowiadamy przed przyszłymi pokoleniami.
Pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
pulsatilla1214
ze Sławkowa od strony Dąbrowy - niezmiennie urokliwe pierwiosnkowe pola smile.gif




i charakterystyczny krajobraz lasów po horyzont w zapiaszczonych kotlinach, Kotlina Biskupiego Boru z Góry Wielkiej:
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.