IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

18 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> D T Ś w Dąbrowie ???
Master
post śro, 01 paź 2003 - 14:53
Post #1


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,388
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: MężczyznaBĘdzie zagŁĘbiowska ŚrednicÓwka?

Wtorek, 30 wrzeŚnia 2003r.

Plany przedŁuŻenia Drogowej Trasy Średnicowej z Katowic do DĄbrowy GÓrniczej byŁy szlagierem wczorajszego spotkania Rady Parlamentarno-SamorzĄdowej ZagŁĘbia i Jaworzna. Wszyscy chwalili projekt, ale ogÓlnikowo mÓwiono o pieniĄdzach na realizacjĘtej inwestycji.- Pierwsze plany budowy trasy Średnicowej powstaŁy w latach 70. O jej budowie zadecydowano w 1982 r., a prace w terenie ruszyŁ trzy lata pÓĹşniej - mÓwi Ireneusz Maszczyk, prezes spÓŁki Drogowa Trasa Średnicowa.

PomÓgŁ kredyt
Od 1985 r. zdoŁano oddaĆ do eksploatacji tylko 11-kilometrowy odcinek z Katowic do Rudy ŚlĄskiej. Średnio powstawaŁo ok. 600 m szosy rocznie.

- Po czterech latach prace przerwano. Od 1994 r. przeznaczano na ŚrednicÓwkĘsymboliczne kwoty. Roboty ruszyŁy, gdy uzyskaliŚmy kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wschodni odcinek trasy - wyjaŚnia Ireneusz Maszczyk. Nie zebrano jeszcze pieniĘdzy na zachodniĄ czĘŚĆ DTŚ (Ruda ŚlĄska - Zabrze - Gliwice), ktÓra powinna zostaĆ oddana do uŻytku w 2009 r.

- Nie mam Żadnych wĄtpliwoŚci, Że trasĘŚrednicowĄ naleŻy przedŁuŻyĆ do ZagŁĘbia. Powinna ona jednak ŁĄczyĆ DĄbrowĘGÓrniczĄ z Gliwicami. Po co nam droga kończĄca siĘ, nie powiem w lesie, ale na rondzie w Chebziu - twierdzi poseŁ Zbigniew Zaborowski, szef ŚlĄskiego SLD.

- Jako rodowity sosnowiczanin cieszĘsiĘz planÓw przedŁuŻenia trasy Średnicowej, ale jako wojewoda muszĘpatrzeĆ przez interes caŁego regionu - dodaje LechosŁaw JarzĘbski.

Potrzebne miliony euro
WiĘkszoŚĆ zagŁĘbiowskich szos powstaŁo w latach 70. OstatniĄ powaŻnĄ inwestycjĘdrogowĄ, przebudowany odcinek DK 1 z Sosnowca do Katowic, oddano do uŻytku w 1985 r.

Od tego czasu ruch samochodowy wzrÓsŁ kilkakrotnie. Dzisiaj szosĄ katowicka przejeŻdŻa 60 tysiĘcy samochodÓw na dobĘ!

- Planowany zagŁĘbiowski odcinek ma 21 km. Tylko 12 km to drogi zbudowane od podstaw. PozostaŁe 9 km to modernizowane istniejĄce ulice, np. Narutowicza w Sosnowcu czy DulĘby w DĄbrowie GÓrniczej - mÓwiŁ Ireneusz Maszczyk. - Droga mogŁaby zostaĆ oddana do uŻytku w 2011 r.

Jej budowa szacowana jest w milionach euro. Trasa Średnicowa to szosa o podwyŻszonym standardzie, z samymi bezkolizyjnymi skrzyŻowaniami. SamorzĄdowcy liczĄ na pomoc z kasy Unii Europejskiej. Dyskretnie milczano jednak o wymaganym wkŁadzie wŁasnym i pieniĄdzach na zapŁacenie VAT.

Pomoc strukturalna nie moŻe bowiem bezpoŚrednio zasilaĆ lokalnego budŻetu.

Drogowym dyskusjom przysŁuchiwaŁ siĘMieczysŁaw Rakowski, ktÓry doskonale powinien pamiĘtaĆ, jak rzĄd 21 lat temu podejmowaŁ decyzjĘo budowie trasy Średnicowej. ByŁ wtedy wicepremierem. Wczoraj nie zabraŁ gŁosu.--------------------------------------------------------------------------------


Ireneusz Maszczyk - prezes firmy Drogowa Trasa Średnicowa SA
Obecnie realizacja inwestycji drogowej trwa najwyŻej trzy lata. Natomiast planowanie i projektowanie piĘĆ. Nowa droga wymaga zmiany miejscowych planÓw zagospodarowania przestrzennego. MogĄ to zrobiĆ tylko samorzĄdy. JesteŚmy spÓŁkĄ zajmujĄcĄ siĘbudowĄ szos. WstĘpny projekt zrobiliŚmy zagŁĘbiowskim gminom w prezencie, jeŻeli prace majĄ byĆ kontynuowane to trzeba przygotowaĆ pieniĄdze.

Wojciech W. WacŁawek - Dziennik Zachodni

Pewnie minie z 10 lat zanim ta inwestycja zostanie zrealizowana, ale ciekawe jaka lokalizacja trasy jest brana pod uwage???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post śro, 01 paź 2003 - 16:48
Post #2


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19Miejmy nadziejĘ, Że realizacja tego projektu dojdzie do skutku. Taka droga by siĘprzydaŁa. SamorzĄdowcy do roboty, nareszcie zaczynacie normalnie myŚleĆ.


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post czw, 02 paź 2003 - 20:06
Post #3


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: MężczyznaJesli dobrze pamietam to jeden projekt proponowal wykorzystanie ulicy PiŁsudskiego, a drugi ulicy ZagŁĘbia DĄbrowskiego (ta po drugiej stronie Morcinka przy torach) - ja bylbym za ta druga lokalizacja - droga jest ok - niby na uboczu (mniej halasu) ale nie daleko od glownych ulic miasta :4:


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post czw, 02 paź 2003 - 21:49
Post #4


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15Miejmy nadzieje, ze znajda sie srodki na te inwestycje. Z pewnoscia usprawnila by ona troche ruch w aglomeracji :-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pią, 03 paź 2003 - 18:17
Post #5


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3Jak narazie to nie ma Żadnego planu. Co prawda istniaŁ kiedyŚ projekt dotyczĄcy ul ZagŁĘbia DĄbrowskiego tylko Że tam ostatnio wybudowano peŁno domkÓw( na Środu planowanej drogi ) wiĘc pomysŁ jest kosmiczny --- winny temu jest kolega tala dul. Inny projekt zakŁada PiŁsudskiego ale nie wiem czy ktoŚ chce mieĆ autostrade przed oknem i zawsze pozostaje pytanie co dalej. Tak moŻna dojechaĆ do ul KrÓlowej Jadwigi a pÓĹşniej to juŻ trzeba poŁowe miasta wyburzyĆ. To samo siĘtyczy pierwszego pomysŁu. Jak ktoŚ zamierza ominĄĆ centrum ??? Tunelem ??? MoŻe ktoŚ z was ma jakiŚ pomysŁ. Moim zdaniem jedyny sensowny pomysŁ to poprowadzenie trasy czĘŚciowo ul ZagŁĘbia D a pÓĹşniej nad torami kolejowymi estakadĄ. A czy ktoŚ wie gdzie jest ul DulĘby w dg --- bo ja nie znalazŁem takiej w spisie ulic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post pon, 06 paź 2003 - 12:22
Post #6


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,388
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: MężczyznaW DĄbrowie nie ma ulicy DulĘby. Znowu jakis dziennikarz nierzetelnie napisaŁ artykuŁ.
Nie mam pojĘcia jak obecnie moŻna by poprowadziĆ DTS przez teren Dabrowy. Dawniej byŁy plany aby ulice ZagŁebia Dabrowskiego (to ta dwu-jezdniowa, miedzy Broadway'em a torami) budowac dalej w strone centrum. . W tej okolicy planowane byŁo zbudowanie Dworca PKP , zbudowano Urzad Miasta , ale w latach 1999- 2001 zbudowano samym srodku ewentualnej trasy DTS osiedle mieszkaniowe domkÓw jednorodzinnych. Ale wydaje mi sie ze DTS w DG moze biec nastepujaca trasa , najpierw ulicĄ DĄbskiego(Mydlice) , pozniej w okolicach Urzedu Pracy i Shella, nastepnie terenami po byŁej KWK Paryz, za hutĄ Bankowa i wyjsc w okolicy dworca PKP, dalej wzdŁuz torÓw i jakos poŁaczyc jĄ z Al. ZagŁebia Dabrowskiego w okolicach wiaduktu. Cos takiego chyba ma byĆ. Za jakies 10 lat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post pon, 06 paź 2003 - 15:47
Post #7


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19Klocek to jest pomysŁ zajebisty, ale jakoŚ sobie tego nie wyobraŻam. Na pewno nie za kadencji Talka. Przypuszczam, Że on nawet siĘtym nie bĘdzie interesowaŁ (kolejna nierentowna inwestycja ???), bo przecieŻ najwaŻniejsza sprawa to jebane wielbŁĄdy.

Nie bÓjcie siĘzmiany na lepsze !!!
Talek musi odejŚĆ !!!


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post śro, 29 paź 2003 - 10:22
Post #8


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,388
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyznaulica DulĘby jest w Katowicach, a widziliscie ostatnio co zrobili z droga w okolicach ronda w Katowicach?? przez 2 miesiĄce przekopoali ostro z 2 kilometry trasy, tak sie powinno budowac drogi w Polsce. Moze za jakis czas ta droga dotrze i do Nas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post wto, 16 mar 2004 - 22:51
Post #9


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3PojawiajĄ sie juŻ konkretne lokalizacje dtŚ. Ale wŁasnie ta lokalizacja moŻe znacznie utrudniĆ budowe. Droga ma przebiegac ulicĄ dĄbskiego 20 m od blokÓw i przecinaĆ ul mireckiego na ktÓrej trzeba wyburzyĆ kilka domÓw. Dalej trzeba bĘdzie wyburzyĆ caŁĄ mase garaŻy w oklicy shella. No i juz widze tala jak wywŁaszcza ludzi ze spornych dziaŁek i buduje im dtŚ przed blokiem. W naszym mieŚcie nawet jak trzeba 2 drzewa wyciĄĆ pod jakĄŚ drÓŻke do parku wodnego to siĘrobi mega zadyma i talek wyrzuca plan budowy do kosza. Ta sprawa dotyczy takŻe mnie --- ja osobiŚcie nie mam nic przeciwko Że bĘde miaŁ dtŚ za oknem ale jakiŚ ekran akustyczny by siĘprzydaŁ. Ale ja to ja a u mnie w bloku znajdzie siĘpewnie wielu psychopatÓw ktÓrzy bĘdĄ wciskaĆ talowi Że mieszkajĄ w parku narodowym i Żadnej drogi nie chcĄ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krawiec
post śro, 17 mar 2004 - 02:30
Post #10


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Dołączył: sob, 13 wrz 03
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec)
Nr użytkownika: 21QUOTE(klocek)
W DĄbrowie nie ma ulicy DulĘby. Znowu jakis dziennikarz nierzetelnie napisaŁ artykuŁ.
Nie mam pojĘcia jak obecnie moŻna by poprowadziĆ DTS przez teren Dabrowy. Dawniej byŁy plany aby ulice ZagŁebia Dabrowskiego (to ta dwu-jezdniowa, miedzy Broadway'em a torami) budowac dalej w strone centrum. . W tej okolicy planowane byŁo zbudowanie Dworca PKP , zbudowano Urzad Miasta , ale w latach 1999- 2001 zbudowano samym srodku ewentualnej trasy DTS osiedle mieszkaniowe domkÓw jednorodzinnych. Ale wydaje mi sie ze DTS w DG moze biec nastepujaca trasa , najpierw ulicĄ DĄbskiego(Mydlice) , pozniej w okolicach Urzedu Pracy i Shella, nastepnie terenami po byŁej KWK Paryz, za hutĄ Bankowa i wyjsc w okolicy dworca PKP, dalej wzdŁuz torÓw i jakos poŁaczyc jĄ z Al. ZagŁebia Dabrowskiego w okolicach wiaduktu. Cos takiego chyba ma byĆ. Za jakies 10 lat.


Zapomnij o terenach po byŁej kop ParyŻ. To sĄ tereny prywatne i uŻytkowane. Poza tym funkcjonuje tam kilkanascie firm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post śro, 17 mar 2004 - 10:47
Post #11


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3No nie ma innego wyjŚcia jak przeprowadzenie trasy miĘdzy kop paryŻ i hutĄ bankowĄ przez przeciĘcie lini tramwajowej w oklicy shella. To Że bĘdzie trzeba wywŁaszczyĆ bardzo duŻo gruntÓw to inna sprawa ( ale raczej firmy na terenie kop paryŻ nie sĄ zagroŻone bo akurat miĘdzy hutĄ bankowĄ a kop jest jeden budynek a reszta to haŁdy). Ja myŚle Że duŻo wiĘkszy problem bĘdzie z wyburzanie domÓw mieszkalnych. W Chorzowie konflikty trwaŁy latami. A jak talek radzi sobie z wywŁaszczanie to najlepiej widaĆ przy budowie zbiornika pogoria 4 gdzie budowa juŻ od dawna stoi bo wŁasnoŚĆ gruntÓw nie jest uregulowana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post śro, 17 mar 2004 - 14:42
Post #12


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19A z czym Thal radzi sobie dobrze :?: :?: :?:

Chyba tylko ze swoimi awangardowymi pomysŁami. biggrin.gif


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post czw, 08 kwi 2004 - 01:27
Post #13


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3DziŚ byŁ program na tv katowice o dtŚ. ByŁ na nim dyrektor dtŚ, prezydent katowic ,zastĘpca prezydenta dg i jeszcze jakiŚ hipek. OczywiŚcie sĄ plany budowy dtŚ do dg ale sprawa nie wyglĄda tak rÓŻowo. NajwczeŚniej budowa moŻe siĘzaczĄĆ za 3 lata ale do tego czasu gminy muszĄ wykupiĆ grunty, znaleĹşĆ czĘŚĆ pieniĘdzy, wybudowaĆ mieszkania dla wysiedlanych i z wŁasnych ŚrodkÓw dostosowaĆ ulice miejskie tak aby moŻnaby je byŁo doŁĄczyĆ do dtŚ. OczywiŚcie dosyĆ konkretnie wypowiadaŁ sie na ten temat prezydent katowic. A nasz zastĘpca zero konkretÓw --- pieniĘdzy w budŻecie oczywiŚcie tale nie przewidziaŁ ale napewno albo unia albo rzĄd kase da. I tak narazie to nic siĘw um nie robi ale siĘzrobi bo mamy jeszcze przecieŻ 3 lata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post czw, 08 kwi 2004 - 11:18
Post #14


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19OglĄdaŁem teŻ wczoraj ten program. ByŁ to kolejny odcinek cyklu "O tym trzeba mÓwiĆ" poŚwiĘcony wŁaŚnie DTŚ. Jednym z goŚci byŁ z-ca prezydenta DG - Waldemar Śliwa ... i tak jak powiedziaŁ Pozdrawiam, jakoŚ specjalnie mnie nie przekonaŁ swoim entuzjazmem. Jego wypowiedzi ograniczyŁy siĘtylko do kilku kwestii:
- oznajmienia Że w tym roku budŻet DG zostaŁ juŻ zamkniĘty i niestety nie przewiduje Żadnych wydatkÓw na tĄ inwestycjĘ, ale w przyszŁych latach jak najbardziej, tymbardziej Że juŻ liczĄ na dotacje z Unii ... biggrin.gif
- zostaŁa juŻ podobno podpisana wstĘpna umowa pomiĘdzy wŁadzami DG oraz UrzĘdem MarszaŁkowskim w sprawie ww. inwestycji ... biggrin.gif
- przedstawiŁ czĘŚciowy odcinek przebiegu DTŚ, ktÓry miaŁby lokalizacjĘna terenach byŁej Huty Bankowej (ciekawy jestem jak to wyobraŻajĄ sobie dalej), jednoczeŚnie stwierdziŁ Że nie bĘdzie ona przebiegaĆ al. PiŁsudskiego ze wzglĘdu na jej duŻe znaczenie dla ruchu miejskiego.
- no i oczywiŚcie sprawa wyburzeń i mieszkań zastĘpczych ... podobno z tym w DG nie bĘdzie problemu (poŻyjemy ... zobaczymy ... 8) )

Na zakończenie spotkania stwierdzono Że rok 2013 jest jak najbardziej realny na zakończenie inwestycji. 8)


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post wto, 27 kwi 2004 - 02:04
Post #15


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3No tale zostaŁ wyznaczony jako delegat do dtŚ. To tyle co do prac projektowych nad dtŚ.

Na wniosek ministra infrastruktury droga nr 4 (ul. Sobieskiego, KrÓlowej Jadwigi i Aleja RÓŻ) nie jest juŻ drogĄ krajowĄ. Mam nadzieje Że w końcu skończy siĘopowiastka Że nic tam nie moŻna zainwestowaĆ z gminnego budŻetu bo to nie wŁasnoŚĆ dg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 27 kwi 2004 - 10:47
Post #16


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15Teraz zacznie sie opowiastka, ze nie ma kasy na jej remont, bo gmina uchwalajac budzet myslala, ze to panstwo bedzie ja (w razie czego) remontowac..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post pią, 21 maj 2004 - 16:33
Post #17


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87A mnie siĘwydaje, Że KrÓlowej Jadwigi i Aleja RÓŻ sĄ juŻ od kilku lat drogami gminnymi. MoŻe pamiĘtacie, Że na skrzyŻowaniach staŁy tabliczki "droga nr 4 w administracji wojewody", a remont kŁadki przy Hucie Bankowej ciĄgnĄŁ siĘw nieskończonoŚĆ. Chyba za kadencji prezydenta Dula drogi przekazano gminie, zdjĘto tabliczki i dokończono remont kŁadki - juz za gminne pieniĄdze. W zeszŁym roku dokonano maŁego remontu ronda przy poczcie i to juz byŁo za pieniadze gminne. Zniesienie kategorii drogi krajowej powinno skutkowaĆ znikniĘciem czerwonego koloru z map samochodowych. Co za tym idzie czĘŚĆ kierowcÓw, zwŁaszcza z innych regionÓw, jadĄcych tranzytem "przeoczy" centrum DĄbrowy i pojedzie czerwonĄ dwupasmÓwkĄ koŁo MAKRO i dalej przy M1. MoŻe faktycznie zmniejszy to ruch w centrum ???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post pon, 09 sie 2004 - 19:04
Post #18


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87Na stronie Drogowej Trasy Średnicowej pojawiŁo siĘogŁoszenie o przetargu na opracowanie wstĘpnej koncepcji programowej z elementami rozwiĄzań technicznych dla inwestycji: Drogowa Trasa Średnicowa Katowice – DĄbrowa GÓrnicza
Przedmiotem zamÓwienia jest Analiza ruchu istniejĄcego, wstĘpna koncepcja programowa z elementami rozwiĄzań technicznych, wstĘpny szacunek kosztÓw i ramowy harmonogram, prognozy ruchu na 2025 rok.
Termin wykonania 30.11.2004r

http://www.dts-sa.pl/HTML/przetarg_9.htm
------------------------------------------------------------------------------
Czyli dopiero w przyszŁym roku bĘdzie wiadomo co i jak.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 04 lut 2005 - 10:36
Post #19


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlendlugo nie bylo ani slowa o DTŚ i cos opozniaja sie z tym projektem

Ciasno na drogach

PiĄtek, 4 lutego 2005r.

JedenaŚcie razy w ciĄgu tego roku na drogach krajowych kontrolerzy w caŁej Polsce badaĆ bĘdĄ natĘŻenie ruchu pojazdÓw. Pierwszy raz liczyli je tydzień temu, kolejny raz dopiero 15 marca. Na terenie wojewÓdztwa ŚlĄskiego obserwatorzy staĆ bĘdĄ w aŻ 119 punktach, z czego tylko w ZagŁĘbiu wytypowano 20 takich punktÓw. Wszystko po to, aby dowiedzieĆ siĘ, czy za kilka lat trasy nie zostanĄ caŁkowicie zakorkowane.


Ruch duŻo wiĘkszy

— Badania przeprowadzane sĄ co piĘĆ lat. Poprzednie z 2000 r. wskazaŁy wzrost Średniego dobowego ruchu pojazdÓw o 31 procent w porÓwnaniu do 1995 r. Spodziewamy siĘ, Że tym razem wzrost moŻe byĆ jeszcze wiĘkszy — mÓwi Andrzej Maciejewski, rzecznik Generalnej Dyrekcji DrÓg Krajowych i Autostrad.

Od wielu lat wojewÓdztwo ŚlĄskie jest najbardziej obciĄŻone pod wzglĘdem liczby samochodÓw. PiĘĆ lat temu Średnio na dobĘdrogami krajowymi przejeŻdŻaŁo u nas ponad 12 tys. pojazdÓw przy Średniej krajowej 7 tys. samochodÓw.

Absolutnym zwyciĘzcĄ okazaŁ siĘodcinek Sosnowiec-Katowice trasy DK-86, ktÓrym w ciĄgu doby jeĹşdziŁo grubo ponad 50 tys. pojazdÓw.

— A jak bĘdzie tym razem? Trudno przewidywaĆ. Ale wzrost o 30-40 proc. wydaje siĘnieunikniony — zapowiada Andrzej Maciejewski.


Jedyne poŁĄczenie

Na wzrost ruchu z pewnoŚciĄ miaŁo wpŁyw szersze otwarcie granicy zachodniej oraz wrĘcz lawinowy import samochodÓw. W wielu rodzinach posiadanie dwÓch samochodÓw staŁo siĘpowszechnoŚciĄ.

A tymczasem popularna „gierkÓwka”, wybudowana 30 lat temu, wciĄŻ jest jedynym szybkim poŁĄczeniem Katowic i Sosnowca. O ile wystarczaŁa na ruch w latach 70., to dzisiaj dwa pasy w kaŻdym kierunku zaczynajĄ siĘkorkowaĆ i to nie tylko w godzinach komunikacyjnego szczytu. Dlatego powstanie drugiej trasy ŁĄczĄcej stolicĘwojewÓdztwa z ZagŁĘbiem jest bardzo konieczne. Wszystko wskazuje, Że moŻe niĄ byĆ tzw. DTŚ WschÓd bis.

— Powiem wiĘcej. Nie wyobraŻam sobie, aby nasza czĘŚĆ DTŚ nie powstaŁa — mÓwi wprost Grzegorz DĄbrowski z sosnowieckiego magistratu.

WŁaŚnie Sosnowiec jest najbardziej zainteresowany w budowie nowej drogi, choĆ ogromne zainteresowanie wykazuje takŻe DĄbrowa GÓrnicza. Mieszkańcy tego miasta na wŁasnej skÓrze za sprawĄ zamkniĘcia wiaduktu na trasie DK-94 przekonujĄ siĘ, jak uciĄŻliwe jest posiadanie tylko jednego poŁĄczenia z aglomeracjĄ.


Mgliste odciĄŻenie

Koncepcja powstania DTŚ WschÓd bis po raz pierwszy zaprezentowana zostaŁa w grudniu 2003 r. i od tego czasu niewiele siĘzmieniŁo. Do końca 2007 r. ma byĆ dopiero wykonany szczegÓŁowy projekt caŁego przedsiĘwziĘcia. A w tym czasie ruch zwiĘkszy siĘo kolejne kilkanaŚcie procent.
— Na razie temat faktycznie jest mglisty. Ale dobrze, Że w ogÓle zaistniaŁ w ŚwiadomoŚci. WstĘpny przebieg trasy takŻe jest juŻ znany i przynajmniej przez Sosnowiec poprowadzona jest istniejĄcymi ciĄgami komunikacyjnymi oraz przez tereny wolne od zabudowy — mÓwi Grzegorz DĄbrowski.

Wschodnia DTŚ ŁĄczyĆ ma Katowice z MysŁowicami, Sosnowcem i DĄbrowĄ GÓrniczĄ. ZahaczaĆ ma takŻe o BĘdzin, a projektanci rozwaŻajĄ teŻ odgaŁĘzienie w kierunku na Jaworzno.

Marcin TwarÓg - Dziennik Zachodni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post wto, 08 lut 2005 - 07:26
Post #20


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87To ja sprÓbujĘ.
Chyba korzystam z tego samego ĹşrÓdŁa co ":)" ???

Z tym, Że mam wstĘpnĄ mapkĘcaŁego przebiegu DTS WschÓd. Przygotowana zostaŁa przez uŻytkownika "hermit" z forum http://www.skyscrapercity.com/.

Na granatowo przypuszczalny przebieg DTŚ, na czerwono ŁĄcznik Bagiennej z ObrzeŻnĄ ZachodniĄ w MysŁowicach.
DĄbrowa nieco wysunĘŁa siĘpoza mapkĘ.

[img]http://www.startbilder.de/einzelbild.php?id=333377&quality=100&identifier=6a0fcab7ba[/img]
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 31 maj 2020 - 15:27
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza