IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

8 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Miejska Biblioteka Publiczna
kwintosz
post pon, 23 paź 2006 - 17:40
Post #1


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduW związku z tym że oddano już do użytku oficjalnie nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej zachęcam do rozmowy o niej już w tym wątku a nie jak do tej pory w wątku "Budynki po byłym urzędzie miasta". Tam zajmijmy się tymi innymi budynkami które były siedzibą byłego UM.

I na początek:

QUOTE
Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej20 października podczas oficjalnych uroczystości przekazano nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w przy
W nowym budynku będą funkcjonowały: Czytelnia Naukowa, Wypożyczalnia, Centralna, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Dział Zbiorów Specjalnych, Dział Książki Obcojęzycznej oraz nowa agenda – Czytelnia Multimedialna, poszerzony o kolekcje m.in. państwa Bocianowskich Dział Książki Dawnej, Dział Regionalny i Informacyjno Bibliograficzny, którego zadaniem będzie intensyfikacja działań na rzecz popularyzacji wiedzy o regionie.

Organizując agendy biblioteki, kierowano się zasadą umożliwienia czytelnikom pełnego dostępu do zbiorów. Wyjątek stanowią zbiory specjalne i Czytelnia Naukowa, gdzie wymagana jest opieka merytoryczna bibliotekarzy.

Miejska Biblioteka Publiczna w niedalekiej przyszłości planuje również otwarcie w tej siedzibie Centrum Wiedzy o Europie. Jego zadaniem będzie udostępnianie informacji z dziedziny turystyki, kultury, prawa i ekonomii poszczególnych krajów.
Nowoczesną Czytelnię Multimedialną oraz Salę Audiowizualną w niezbędny sprzęt wyposażyła firma Mittal Steel Poland S.A.

Poza tym nowy budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić korzystanie z bibliotecznej osobom niepełnosprawnym. Do dyspozycji tych mieszkańców miasta są specjalne windy i podjazdy.

Ze względu na prace związane z przeprowadzką Czytelnia Naukowa, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Dział Zbiorów Specjalnych, Dział Książki Obcojęzycznej, Czytelnia Multimedialna, Dział Regionalny i Informacyjno Bibliograficzny zostaną otwarte dla czytelników na początku listopada.

mbp
źródło: www.dabrowa-gornicza.pl


Trzeba by się wybrać luknąć co i jak jest zrobione, czy wydana kasa była tego warta. Z zewnątrz budynek prezentuje się ładnie, ale na kolana nie powala. Był może już ktoś i może powiedzieć coś więcej??

Ten post edytował kwintosz nie, 05 lis 2006 - 15:49


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post pon, 23 paź 2006 - 18:13
Post #2


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,388
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: MężczyznaPomijajac kwestie wyrzucenia Politechniki Slaskiej z DG i dosc wysokich kosztow adaptacji, to inwestycja pozytywna, dobra lokalizacja, przynajmniej jakis budynek o charakterze i funkcjonalności ( bilboiteka miejska) centrotwórczym.. Wyglad nie jest czyms specjalnym , ale tak na 4 ( czworke) moze być. mozna bylo dobrac lepszy kolor, obok MBP przy ul Kosciuszki pojawila sie rowniez nowa kamera.

Teraz ciekawi mnie w jaki sposob zostaną zagospodarowane pomieszczenia po bibliotece w PKZ. Bo teraz Palac moze juz naprawde swiecic pustkami., moze ta cala scena MOPTU by tam mogla byc, a kino wrociloby na swoje miejsce rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post śro, 25 paź 2006 - 13:12
Post #3


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: MężczyznaQUOTE

Pierwotne koszty przebudowy budynku byłego Urzędu Miejskiego pod bibliotekę publiczną zgodnie z uchwałą budżetową Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej miały zamknąć się w kwocie 6 mionów złotych. Dziś mówi się o kwocie powyżej 10 milionów złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty związane z wyposażeniem biblioteki.

Przepłacona inwestycja
- Gdyby Rada Miejska od początku wiedziała, że remont biblioteki ma kosztować powyżej 10 milionów, na pewno byśmy się na to nie zgodzili – mówi Robert Koćma przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Pierwotne koszty przebudowy budynku byłego Urzędu Miejskiego oszacowane zostały na nieco ponad 6 milionów złotych.
- Na samym początku rozmów o modernizacji budynku przy ulicy Kościuszki mówiono nam, że przeprowadzi się mały remoncik i będziemy mieć nowoczesną bibliotekę – kontynuuje przewodniczący.
- Ja mogłem zrobić to za 3 miliony. Natomiast ludzie złośliwi, myślący bardzo prymitywnie ( którzy nie wiem czy w życiu przeczytali do końca jedną książkę) będą dyskutować o bibliotece? – mówi Jerzy Talkowski, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Podczas gdy władze miasta tłumaczą się niespodziewanymi kłopotami konstrukcyjnymi wynikającymi ze złego stanu technicznego budynku, większość dąbrowskich radnych coraz głośniej mówi o tym, że ta inwestycja została po prostu przepłacona.
- W uchwale budżetowej RM na 2005 rok istnieje zapis, że budowa nowej biblioteki wyniesie miasto 6 milionów złotych i w takich kosztach miało się zamknąć całe przedsięwzięcie. Teraz cena remontu metra kwadratowego nowej biblioteki przekracza już koszt budowy takiej samej powierzchni obecnego Urzędu Miejskiego – twierdzi radny Krzysztof Bobrowski, były wiceprezydent miasta.
Generalny remont byłego magistratu na potrzeby biblioteki objął 2 tys. 878 m kw., a koszt remontu 1 m kw. wyniesie 3 tys. 843 zł. To więcej niż koszt budowanego od podstaw nowoczesnego Centrum Administracyjnego wraz z parkingiem, gdzie dziś mieści się Urząd Miejski, prokuraturą i sądem. Tam koszt budowy 1 m kw. wyniósł 3 tys. 600 zł i 4 grosze (Dane pochodzą z opublikowanego artykułu w „Dzienniku Zachodnim” z dnia 25.08.2006 dop.red)
Dodajmy dla jasności, że obecny urząd jest w pełni zautomatyzowany, wyposażony w serwery komputerowe, nowoczesny program kadrowy i czytniki kart pracowniczych. Ma też system kamer, klimatyzację oraz bunkier przeciwatomowy. A w bibliotece - no cóż - będą po prostu stały książki. I to nie wszystkie.

Książki się nie zmieszczą
Nieoficjalnie pracownicy biblioteki przyznają, że księgozbiory zgromadzone w Pałacu Kultury Zagłębia nie zmieszczą się w nowym lokalu. Z tego powodu zostały obcięte zamówienie na regały, które wcześniej zostały przez nich złożone.
Remont było magistratu miał rozwiązać także problem lokalowy biblioteki pedagogicznej, najmniejszej w mieście pod względem powierzchni (140 m kw.), mającej obecnie swoją siedzibę na Redenie. Jak się okazało również księgozbiór biblioteki pedagogicznej, mimo wcześniejszych zapewnień prezydenta miasta, nie zostanie przeniesiony do nowo powstałego budynku przy ulicy Kościuszki, ale do Pałacu Kultury Zagłębia. Mieszkańcy Dąbrowy tak czy siak będą musieli odwiedzać PKZ w poszukiwaniu interesujących ich pozycji książkowych. Biblioteka pedagogiczna na pewno ma mieć tam swoją siedzibę przez kilkanaście lat. Potem być może będzie musiała po raz kolejny zmieniać lokal.
- Biblioteka pedagogiczna dostanie 800 metrów w PKZ do zagospodarowania celowego na działalność do 15 lat – mówi prezydent miasta.

Obietnice bez pokrycia
1 października 2000 roku prawie 300 studentów rozpoczynało naukę na nowopowstałym Wydziale Mechaniczno – Technologicznym Politechniki Śląskiej w Dąbrowie Górniczej. Dziś studiowało by tutaj kilka tysięcy. Miasto obiecywało wtedy użyczyć uczelni bazę lokalową, wyposażyć laboratorium dydaktyczne, sale wykładowe, pokryć koszty obsługi sekretariatu, itd. Dla wielu młodych ludzi była to doskonała szansa na zdobycie wykształcenia i to na tak prestiżowej uczelni.
W byłym magistracie, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 30 kwietnia 2003 roku, Politechnika Śląska miała otrzymać lokal przy ul. Kościuszki 25, w celu prowadzenia Oddziału Zamiejscowego Wydziału Mechanicznego Technologicznego. (Już dużo wcześniej -załącznik do uchwały rady Miejskiej z dn. 21 czerwca 2000 r. - obiecywano Politechnice właśnie ten lokal. Uchwała ta została m.in. podjęta przez ówczesnego radnego, obecnego prezydenta Jerzego Talkowskiego – przypis od red.)
W połowie 2003 roku okazało się, że prezydent miasta chce oddać ten budynek nie uczelni, lecz bibliotece. Spór między władzami miasta a politechniką doprowadził do tego, że wstrzymano nabór na rok 2003/2004, co w konsekwencji doprowadziło do likwidacji oddziału zamiejscowego w Dąbrowie Górniczej. Straciliśmy państwową wyższą uczelnię, a co za tym idzie stałą obecność kilku tysięcy studentów, którzy pobudziliby sferę kultury, ożywili centrum miasta sprowadzając do Dąbrowy nowych inwestorów.
- Miasto straciło wizerunek w tamtym czasie. Bo nagle okazało się, że umowy z politechniką można zerwać, nagle okazało się że umowy ze wszystkimi kontrahentami można unieważnić, że ze wszystkimi idziemy do sądu – mówi Robert Koćma, który optował za tym, żeby budynek byłego magistratu został oddany Politechnice.
- To nie z mojej winy. To była złośliwość tych ludzi, którzy nie chcieli tych obiektów, które były na ten cel przeznaczone. Dawałem olbrzymie kompleksy pod Hutą Katowice, a oni uparli się, na to co się nie nadawało. A to się nadaje tutaj najbardziej biblioteka. To ich sprawa – tak całą sprawę (stylistyka wypowiedzi zachowna –dop.red) komentuje dzisiaj Jerzy Talkowski.

Coraz więcej wątpliwości
Mieszkańcy przyznają, że miastu potrzebna jest nowoczesna biblioteka, ale oburza ich fakt, że na ten cel wydano aż tyle środków z budżetu miasta.
- W mieście mamy fatalny stan dróg, rozpadający się dworzec, brakuje mieszkań socjalnych. A tu wydaje się tyle milionów na remont budynku pod bibliotekę? To nie lepiej wybudować nową?! – dziwi się Agnieszka Dobrowolska.
- O całej sprawie czytałem jakiś czas temu na łamach lokalnej prasy. Moim zdaniem najgorsze w tym wszystkim jest to, że w nowej bibliotece nie ma miejsca na księgozbiór biblioteki pedagogicznej. W takim razie ja proponuję kolejną bibliotekę za kolejne 10 mionów złotych. Może w końcu się zmieszczą się te książki – mówi Michał, student WSB w Dąbrowie Górniczej.
- Jestem studentką drugiego roku filologii polskiej. Praktycznie codziennie korzystam z dobrodziejstw bibliotecznych. Niestety nie w naszym mieście, ale w Katowicach. Gdyż dąbrowskie księgozbiory nie są zbyt bogate – dodaje Kasia.
Za kilka dni odbędzie się uroczystość otwarcia nowej placówki. Zapewne prezydent miasta będzie chwalił się swoim (kolejnym?) sukcesem, większość radnych będzie narzekać. Jak to w czasie kampanii wyborczej.
Tyle, że po kampanii pozostanie problem. Jak zawsze.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_kaja_*
post pon, 30 paź 2006 - 12:39
Post #4

Guests


Witam,

Kilka słów do tematu "Miejska Biblioteka Publiczna".

Prawdę mówiąc to szlag mnie trafia bo niby oficjalne otwarcie biblioteki już się odbyło ale osoby chcące skorzystać z "usług" biblioteki muszą jeszcze poczekać. Najgorsze jest to, że nikt nie chce podac konkretnej daty otwarcia boblioteki dla czytelników. Podobno cały czas przenoszone sa ksiązki na nowe miejsce. Szkoda tylko, ze trwa to już jakiś czas, a nawet jakieś przeszkody są pokonywane typu brak odpowiedniej ilości regałów. Nie mogę uwierzyć w takie za przeproszeniem pierdoły. Jak można wydać tyle gminnych pieniędzy na wyremontowanie budynku a nie zakupić wystarczającej liczby regałów?

Ostatnio będą w bibliotece a raczej pod budynkiem do biblioteki ( nie mogłam wejśc bo przemiły pan stażnik mnie nie wpuścił) dowiedziałam się od pracowników prawdopodobnie zajmujących się przewożeniem książek, że boblioteka zostanie oddana do użytku może pod koniec listopada.

czy ktoś wie kiedy otworzą bibliotekę????

pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post pon, 30 paź 2006 - 17:37
Post #5


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyznato jest wlasnie przyklad tego, ze biblioteke tylko otwarto by dziadzius Talkowski mogl sie pochwalic swoim super gospodarowaniem akurat przed wyborami.

a to ze tak naprawde bibilioteka zacznie normalnie funkcjonowac w miesiac po oficjalnym otwarciu to juz cicho sza na stronach www.dabrowa-gornicza.pl

wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post pon, 30 paź 2006 - 23:39
Post #6


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduA szkoda, bo chętnie skorzystałbym z biblioteki (naukowej), wręcz muszę gdyż poszukuje ważnej książki no ale skoro nie da rady.. chyba pozostanie mi Śląska w Kato.
Troche rozumiem, przenieść to wszystko, poukładac to jakoś sensownie trzeba mieć czas.. Tyle tylko że panu prezydentowi najwyraźniej bardziej sie śpieszyło niż powinno bo co by pokazał na ulotkach, karmik??


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mydliczek
post sob, 04 lis 2006 - 11:35
Post #7


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Dołączył: pią, 08 kwi 05
Nr użytkownika: 139
Płeć: Mężczyznato jest po prostu żałosne sad.gif ale i tak cieszmy się chociaż, że ten budynek nie został dalej ruiną wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_tomasz sołtysik_*
post sob, 04 lis 2006 - 11:50
Post #8

Guests


ha, a ja byłem ostatnio w środku biggrin.gif
trochę byłem zaskoczony, że do tej "nowoczesnej" biblioteki w większości zwosi się umeblowanie ze starej, mające juz chyba po kilkadziesiąt lat,a jeszcze bardziej się zdziwiłem, że nie ma żadnego nowoczesnego systemu informatycznego, a wypozyczanie książek będzie się odbywało na takich samych zasadach jak dotychczas, chyba jednak informacje o "najnowocześniejszej" bibliotece w regionie są troszkę przesadzone...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post sob, 04 lis 2006 - 12:20
Post #9


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlenQUOTE(tomasz sołtysik @ Nov 4 2006, 01:50 PM) *
ha, a ja byłem ostatnio w środku biggrin.gif
trochę byłem zaskoczony, że do tej "nowoczesnej" biblioteki w większości zwosi się umeblowanie ze starej, mające juz chyba po kilkadziesiąt lat,a jeszcze bardziej się zdziwiłem, że nie ma żadnego nowoczesnego systemu informatycznego, a wypozyczanie książek będzie się odbywało na takich samych zasadach jak dotychczas, chyba jednak informacje o "najnowocześniejszej" bibliotece w regionie są troszkę przesadzone...

Pewnie dlatego nie otworzą MBP przed wyborami wink.gif
Mieszkańcy mają widzieć z zewnątrz szklane domy i uśmiechniętego talka przecinającego wstęge - po co psuć efekt widokiem biblioteki od środka mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post sob, 04 lis 2006 - 22:41
Post #10


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyznaano smutne - tym bardziej ze koszty to okolo 10 mln zl
a gdyby ktos pomyslal i polaczylby remont z przykladowo wprowadzeniem systemu informatycznego to moznaby spokojnie ubiegac sie o dofinansowanie z UE.
Ale oczywiscie Tal dalej w ciemnogrodzie siedzi i o srodkach z UE wogole chyba nie slyszal.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post nie, 05 lis 2006 - 15:45
Post #11


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87QUOTE(kwintosz @ ' post=)
Trzeba by się wybraź luknąć co i jak jest zrobione, czy wydana kasa była tego warta. Z zewnątrz budynek prezentuje się ładnia, ale na kolana nie powala. Był może już ktoś i może powiedzieć coś więcej??


Może i popiszę się teraz refleksem korespondencyjnego szachisty ale przyznam się do uczestnictwa w uroczystości otwarcia nowej siedziby MBP. W związku z tym chciałbym napisać kilka słów.

W piwnicy części głównej znajdą miejsce biura dyrekcyjne, działy merytoryczne biblioteki, introligatornia, itp.
Na poziomie zero pozostał duży holl (tak jak było za czasów UM). Od strony Parku Hallera została umiejscowiona czytelnia po bokach hollu małe działy biblioteczne typu: zbiorów regionalnych, książki starej itp. Od strony ul. Kościuszki urządzono wypożyczalnię dziecięcą.
Na pierwszym piętrze części głównej ulokowano wypożyczalnię obcojęzyczną oraz seminaryjną salę audiowizualną na kilkadziesiąt osób.

W drugiej części budynku (tam gdzie była sala posiedzeń) umieszczono wypożyczalnię dla dorosłych (jak to intrygująco brzmi rolleyes.gif ). Wypożyczalnia zajmie całą podłogę byłej sali. Nad wypożyczalnią wybudowano taras utrzymujący się na kilkunastu filarach. Na tarasie będzie się mieścić pracownia komputerowo-mulimedialna.

Uwagi pozytywne.
- cały budynek jast dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo;
- cały budynek objęty jest klimatyzacją;
- cały budynek objety jest siecią komputerową.

A teraz kilka uwag krytycznych:
- dojście do wypożyczalni obcojezycznej jest niewyobrażalnie pokręcone (drzwi, korytarz, schody, drzwi, korytarz, drzwi);
- w budynku brakuje małej kawiarenki z kawą, ciastkami, mineralną;
- brak ławek w hollu i przed budynkiem;
- brak szatni;
- przed biblioteką nie zbudowano dużego parkingu;
- drzwi w poszczególnych pomieszczeniach są za ciężkie (czy dziecko samodzielnie wejdzie sobie do wypożyczalni dziecięcej ???);
- wykończenie wnętrza jest przerażająco ubogie - proste, białe ściany, tanie wykładziny PCV na podłodze. Najsilniej uderza to w wypożyczalni dla dorosłych i sali audiowizualnej. Jest tam po prostu bardzo smutno i zimno.

Uwagi obojętne:
- generalnie nie zwiększyła się powierzchnia użytkowa poszczególnych działów;
- architektura nowej elewacji nie powala na kolana (może starsza była ciekawsza);
- kartoteki i ewidencja wypożyczeń nadal będzie papierowa;
- część mebli będzie stara, część nowa;
- nie będzie lawinowego wzrostu księgozbioru.

Podsumowując z mojej strony. Inwestycja niezwykle wyczekiwana i potrzebna. Warunki pracy bibliotekarzy, warunki przechowywania księgozbioru były skandaliczne. Stan techniczny wielu pomieszczeń wołał o pomstę do nieba. Teraz biblioteka znajdzie się w czystym schludnym budynku, z działającymi instalacjami, pod szczelnym dachem. Na pewną wyraźnie spadną koszty mediów i utrzymania obiektów biblioteki. Niepełnosprawni z ulgą skorzystają z udogodnień. Sala audiowizualna umożliwi organizację spotkań z autorami, artystami, aktorami... Czyli wielki krok do przodu w naszym mieście.

Z takich czy innych przyczyn zdecydowano się na adaptację istniejącego budynku. W pracy wykonawcy widać sporo starań i dobrej woli. Niestety stan techniczny budynku zaskoczył chyba wszystkich - projektantów, wykonawcę i władze miasta. Stąd lawinowo rosnące koszty i konieczność rozpaczliwego ograniczania kosztów wyposażenia i wykończenia. Trudno mówić o jakiejkolwiek aranżacji wnętrza - wygląda to jak magazyn z płyt kartonowo-gipsowych przejechanych w pośpiechu białą farbą. Z racji ograniczonej powierzchni zabrakło miejsca na kawiarenkę, miejsce spotkań, galerię sztuki, szatnię itp.

Plus dla administracji prezydenta Talkowskiego za zachęcenie Mttal'a do doposażenia biblioteki. Plus za wydębienie z województwa dodatkowego pół miliona. Minus za zaprzepaszczenie unijnej dotacji i złe przygotowanie inwestycji. Minus dla innych dąbrowskich zakładów za zignorowanie potrzeb biblioteki. Minus dla radnych za obcięcie środków wa finiszu inwestycji. Jak się powiedziało A to trzeba było powiedzieć B i dołożyć na ładne wykończenie budynku.

Budynek na dzisiejsze potrzebny wydaje się być odpowiedni. Ale na styk. To jest taki "miś" na miarę naszych dzisiejszych potrzeb i możliwości. Biblioteka stoi - nie ma się już co emocjonować co by było gdyby.

Od nowych władz oczekuję szybkiego uporządkowania terenu wokół budynku (kwiaty, ławki, tablice informacyjne, czasowe wystawy na świeżym powietrzu ???) oraz dobudowania parkingu przed biblioteką. W czasach kiedy samochód można mieć za średnią krajową brak miejsc postojowych przed budynkiem publicznych uważam za nietakt.

Licząc się z powiększeniem księgozbioru i funkcji realizowanych przez bibliotekę trzeba już myśleć o nowym budynku. Zarezerwować mu miejsce w planach zagospodarowania przestrzennego oraz inwestycyjnych. Myślę, że gdzieś w kadencji 2018-2022 będziemy mieli załatwione afery Miteksu, nadrobione zapóźnienia w infrastrukturze, nowe uczelnie wyższe i ogłosimy międzynarodowy konkurs na projekt. Nie na projekt biblioteki ale wielkiego i nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego. Projektu miarę Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego.

QUOTE(Hator @ Nov 5 2006, 12:41 AM) *
a gdyby ktos pomyslal i polaczylby remont z przykladowo wprowadzeniem systemu informatycznego to moznaby spokojnie ubiegac sie o dofinansowanie z UE.
Ale oczywiscie Tal dalej w ciemnogrodzie siedzi i o srodkach z UE wogole chyba nie slyszal.


Niesłuszne oskarżenie. Tu akurat trudno doszukiwać się złej woli prezydenta Talkowskiego. Może raczej małej skuteczności. Władze DG złożyły w terminie wniosek o udzielenie dofinansowania adaptacji w kwocie 7,2mln zł. w ramach ZPORR. Niestety miał on braki formalne i został odrzucony w "pierwszym czytaniu".
Dąbrowa Górnicza wystąpiła tez do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację w kwocie 700tyś. zł na projekt "Biblioteka w sieci" - komputeryzacja placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Niestety dotacji nie otrzymano. Z jakich powodów to nie wiem. Wnioski można będzie składac też w 2007 roku.

I jeszcze kamyczek do ogródka SLD. Nie sądzę aby modernizacja budynku na potrzeby Oddziału Politechniki Śląskiej była sporo tańsza. W końcu trzebaby dokonać tego samego remontu. Wyposażyć i umeblować. To też byłby miejskie pieniądze.

Nauczka na przyszłość dla nas wszystkich. Adaptacje bywają drogie i niepraktyczne. Lepiej chyba zburzyć i postawić od nowa.

Ten post edytował bzenek nie, 05 lis 2006 - 16:07
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post nie, 05 lis 2006 - 15:56
Post #12


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyznaa to bzenek dzieki za info i wycofuje wiekszosc oskarzen

zmieniam kierunek ataku z samego tala, na nieudolna, malo kreatywna, grupe urzedasow tala zajmujacych sie NIEpozyskiwaniem srodkow z UE
PS umowa o prace, zatrudnienie z tymi pracownikami zostala zawarta miedzy nimi samymi a urzedem/prezydentem - wiec cos z tego mojego pierwotnego oskarzenia jest tongue.gif

PS 2. Projekt bylby przeszedl, gdyby miasto zaoferowaloby "podpiecie sie" innych miast z regionu - na odnowe/modernizacji innych bibliotek glownych w miastach badz w celach pokrewnych.
w jednosci sila... a w pojedynke nedza.

Ten post edytował Hator nie, 05 lis 2006 - 15:57


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post nie, 12 lis 2006 - 01:20
Post #13


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyznaz bezcenzury:

QUOTE
Nowa stara biblioteka
Stulecie istnienia dąbrowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej – jednej z najstarszych tego typu placówek w regionie – uczczone zostało w sposób szczególny: wyczekiwaną od lat przeprowadzką do nowej siedziby, przy ul. Kościuszki 25.

Nareszcie wszystkie działy biblioteki: Wypożyczalnia Centralna, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia Naukowa, Dział Zbiorów Specjalnych, Dział Książki Obcojęzycznej, Dział Książki Dawnej, Dział Regionalny i Informacyjno-Bibliograficzny, a także całkiem nowa Czytelnia Multimedialna, znalazły się w jednym budynku. W najbliższym czasie planowane jest także otwarcie tutaj Centrum Wiedzy o Europie, które udostępniać będzie informacje z dziedziny turystyki, kultury, prawa i ekonomii poszczególnych krajów.
Zaletą nowej siedziby biblioteki są nie tylko spore rozmiary budynku, umożliwiające zgromadzenie wszystkich zbiorów w jednym miejscu, ale także nowoczesne wyposażenie oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, które bez problemu dostaną się wszędzie, korzystając z podjazdów i wind.
Jubileusz oraz otwarcie nowej siedziby placówki były także okazją do zainaugurowania działalności Uniwersytetu dla Wszystkich, który sto lat temu dał początek dąbrowskiej bibliotece, a teraz został przez nią wskrzeszony. W ramach projektu, w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego zorganizowane zostaną cztery wykłady, których wysłuchać będzie mógł każdy. Wykładom towarzyszyć będą wystawy, promujące książki znajdujące się w bibliotecznych zbiorach, a wszyscy uczestnicy spotkań otrzymają indeksy, dokumentujące udział w programie. Słuchacze, uczestniczący w przynajmniej trzech wykładach, otrzymają przywilej wypożyczania wydawnictw na okres dwóch miesięcy, wezmą też udział w losowaniu zestawów książek.
Pierwsze wykład, który wygłosi Tomasz Raczek, odbędzie się 21 listopada. Kolejne spotkania w grudniu i styczniu poprowadzą: Wiktor Niedzicki, Jacek Santorski i Elżbieta Dzikowska.
Magdalena Warchala


oczywiscie same ohhhy i ahhhy. Przeklamanie z nowoczesnoscia wyposazenia godne artykulow PD, zadnych wad tylko same zalety - poprostu wybudowalismy cud XXI wieku = choc reszta artykulu mooooooooooooooooooooooooooooooze byc,,, wink.gif wink.gif
ciesza plany wykladow z znanymi osobami - cos przynajmniej bedzie sie dziac :) mam nadz ze na 4 sie nie skonczy.
pozdr

Ten post edytował Hator nie, 12 lis 2006 - 01:22


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post nie, 12 lis 2006 - 18:35
Post #14


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87QUOTE(Hator @ Nov 12 2006, 03:20 AM) *
ciesza plany wykladow z znanymi osobami - cos przynajmniej bedzie sie dziac :) mam nadz ze na 4 sie nie skonczy.


Zwróćmy tylko uwagę, że wykłady odbęda się w Urzędzie Miejskim, a nie w nowym gmachu Biblioteki sad.gif

Swoją droga to świetna inicjatywa. Sam popędzę na pana Raczka :)

Ten post edytował bzenek nie, 12 lis 2006 - 18:35
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pon, 13 lis 2006 - 23:27
Post #15


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,148
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: KobietaTak dla porównania jakie teraz otwiera się nowe siedziby bibliotek. Podlasie, ściana wschodnia, miasto 80 tys. mieszkańców, dwa lata temu uroczyste otwarcie. Mialem okazję osobiście ogladać to cudo kilkukrotnie, robi wrażenie:

http://www.bg.ap.siedlce.pl/


Szukałem dość długo jaki całkowity koszt, ale niestety bezowocnie. Ale dotacja unijna była wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek
post pon, 13 lis 2006 - 23:31
Post #16


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,266
Dołączył: pon, 03 lis 03
Nr użytkownika: 32
Płeć: MężczyznaZ zewnatrz okropny budynek, ale wnetrza bardzo ladnie zrobione :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post pon, 13 lis 2006 - 23:34
Post #17


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyznabzenek - rzeczywiscie - nie zauwazylem - ale kiszka ://

pulsatilla - ale to biblioteka akademii podlaskiej - "u nas" w katowicach ma powstac 1 centralna bibl dla AE i US (nie wiem kiedy ten projekt ma przejsc w faze realizacji ale pisze sie o tym od troszke czasu). Swoja droga B, Ślaska jest ladniejsza tongue.gif

PS Jakby DG byla miastem akademickim, jedynym tak wielkim w okolicy to napewno bysmy mieli tez takie inwestycje.
PS 2 swoja droga UM mogl sie dogadac z jakas wyzsza uczelnia i stworzyc jakis fajniejszy, ciekawszy projekt laczac bibl glowna i biblioteke uczelni np PŚ czy WSB - pieniadze z UE napewno by sie na to sypnely...

Ten post edytował Hator pon, 13 lis 2006 - 23:37


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
datmar
post wto, 14 lis 2006 - 09:55
Post #18


Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Dołączył: nie, 08 sie 04
Skąd: Ząbkowice / Wrocław
Nr użytkownika: 104
Płeć: Mężczyzna
GG: 11884 status gadu-gaduOff-topic:

QUOTE(Hator @ Nov 13 2006, 11:34 PM) *
"u nas" w katowicach ma powstac 1 centralna bibl dla AE i US


To znaczy się ynstytucje dogadały? Ja pamiętam jeszcze czasy rywalizacji i dwóch odmiennych projektów w dwóch nieodległych lokalizacjach...


--------------------
MD
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post wto, 14 lis 2006 - 21:16
Post #19


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyznano ja czytalem w kilku artykulach ze jednak bedzie jedna - ale to chyba wciaz plany - bo w zyciu to roznie bywa (jak z dabrowskim geant'em biggrin.gif )


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
syzio
post śro, 22 lis 2006 - 21:03
Post #20


Dąbrowa G
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 626
Dołączył: wto, 15 lis 05
Skąd: Londyn
Nr użytkownika: 168
Płeć: Mężczyzna
GG: 3563765 status gadu-gadu
Skype: syzio0 status skypeJa właśnie dzwoniłem do zaprzyjaźnionej bibliotekarki i mi mówiła właśnie że w styczniu ma być otwarta. Mówiła też że dział dziecięcy może być otwarty wcześniej
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 31 maj 2020 - 15:50
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza