IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Urząd Pracy, Rynek pracy & bezrobocie
Henryk Mościbrod...
post śro, 31 maj 2006 - 19:14
Post #1

kooperatysta
*

Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 181
GG: 12886405 status gadu-gadu
Tlen: henryk_moscibrodzki status tlen

Jest coś takiego jak spółdzielczość socjalna.

W Polsce jest bezrobocie, i coś z tym trzeba zrobić. Ruch - w pierwszej kolejności - należy do samych zainteresowanych (czyli bezrobotnych), ponieważ władza - na takie sprawy - nie ma czasu. Proponuję przeczytać ciekawy referat - prof. dr hab. Zofia Chyra-Rolicz - "Spółdzielczość w aktywizacji dyskryminowanych grup społecznych w krajach wysoko rozwiniętych". Na zachodzie nastała moda na spółdzielnie socjalne, również i u nas tego typu spółdzielnie zaczynają "raczkować". Może urodzi się jakaś spółdzielnia socjalna - z prawdziwego zdarzenia - w Dąbrowie Górniczej i/lub okolicy.
Polecam również przemyślenia Stefana Bratkowskiego "Kilka sposobów na niemożliwość, czyli poradnik dla tych, którzy nie wiedzą, że nic się nie da zrobić"

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji,

Henryk Mościbrodzki
sygnatariusz POWNAS
=============
POWNAS jest ruchem społecznym działającym na rzecz rozwoju autentycznej spółdzielczości.

Ten post edytował kwintosz pon, 14 kwi 2008 - 16:27
Go to the top of the page

+Quote Post
Kwasny
post nie, 22 paź 2006 - 00:52
Post #2

Echhhhhh

Grupa: ADMINISTRATOR
Nr użytkownika: 2

Mam takie male spostrzezenie odnosnie tego tematu.

Mianowicie, jak wiemy duzo ludzi pracuje w samym UP,ale zalatwic cos to masakra...

Swojego czasu bedac w Irlandii, ze zdumieniem obserwowalem prace tamtejszego FAS'u (UP).

Jestesmy juz troche w UE i az dziw bierze, bo chyba dla prawdziwych europejczykow jestesmy skansenem.
Wchodze do UP w IE i co widze ?????

8 stanowisk z dotykowymi ekranami,gdzie mozemy przegladac sobie aktualne oferty pracy oraz je wydrukowac za free. Mozemy takze zalatwic kilka innych spraw za posrednictwem tego to cuda. Malo tego.
Kiedy sobie wydrukujemy oferte pracy , do dyspozycji mamy telefon oczywiscie za free, z ktorego mozemy oczywiscie zadzwonic np. do przyszlego pracodawcy.

Kiedy cos juz musimy zalatwic FACE to FACE to z numerkami jest podobnie jak u nas, jednakze zamiast 100 pokoji jest wielka sala z np: 30 okienkami ( cos ala poczta ) i kiedy w danym okienku wyswietla sie nasz numerek, podchodzimy i mozemy zalatwic kazda sprawe.

Dlaczego u nas tak nie ma ????
Czy przeszkoda sa pieniadze ????, a moze przyzwyczajenia z okresu czerwonych ????
Czegos ttu chyba nie rozumiem.

+Quote Post
pulsatilla1214
post nie, 22 paź 2006 - 01:20
Post #3

UZYTKOWNIK

Grupa: MODERATOR
Nr użytkownika: 148

Widzisz, tak to jest, że Urząd Pracy rozwiązuje u nas problem bezrobocia zatrudniając... urzędników :) Oczywiście najlepiej znajomych króliczka rolleyes.gif

To taki element "taniego państwa"

+Quote Post
Dejmon
post nie, 22 paź 2006 - 11:07
Post #4

UZYTKOWNIK

Nr użytkownika: 125

Gdyby polskie urzędy pracy były skuteczne w pomaganiu ludziom w znalezieniu zatrudnienia, to jakie hasła głosiłyby partie polityczne? Nie mogąc obiecywać zmniejszenia bezrobocia, straciłyby przecież rację bytu. Urząd pracy już ze swojej nazwy to chory twór. Efektywne na tym polu mogą być jedynie prywatne agencje rekrutacyjne, które czerpią zysk ze znalezienia pracy każdej pojedyńczej osobie :)

+Quote Post
pozdrawiam
post nie, 22 paź 2006 - 11:43
Post #5

jasiek

Nr użytkownika: 3

W Polsce PUPy nie są po to, aby komuś znaleźć pracę. Główna ich działalność polega na wypłacie zasiłku, odprowadzaniu składek chorobowych za bezrobotnych i prowadzenie statystyk dotyczących rynku pracy. I to tyle mam do powiedzenia. Co kraj to obyczaj.

Ten post edytował pozdrawiam nie, 22 paź 2006 - 11:44

+Quote Post
Hator
post nie, 22 paź 2006 - 19:52
Post #6

FdZD

Nr użytkownika: 6

mam nadz ze urzedy pracy powoli zaczna znikac - problem rekrutacji bezrobootnycg dobrze rozwiazuje posredniaki.

a w samej kwestii zasilkow, skladek, statystyk - to do tego nie trzeba 30 urzedasow i budynku 2 pietrowego. Ale w Polsce tak to zawsze jest...

--------------------

+Quote Post
Guest_kaja_*
post pon, 30 paź 2006 - 18:37
Post #7

Guests

w dąbrowskim Urzędzie Pracy głównie chodzi żeby zrobić sztuczny ruch bezrobotnych.

Oczywiście numerk, kolejka,czekanie, rejestracja, powrót do domu i czekanie. Daremne czekanie. Ostatnio spotkała mnie taka sytuacja. Poszłam do UP z racji należącego mi się stażu, który chcialabym odbyć w Urzędzie Miejskim (do pracy jest tam ciężko się dostać a moje studia są właśnie w tym kierunku). Pytam panią o taki staż a pani oczywiście kazała najpierw się zarejestrować a potem czekać aż dostanę staż ale mało prawdopodobne, że będzie on w UM. Oczywiście jeśli zrezygnuję z zaproponowanego mi jakiegoś innego stażu zostanę wyrejestrowana na 3 miesiące a potem znowu numerek, kolejka, czekanie, rejestracja...

Nie wspomnę już o tym, że petenci stoją przed Urzędem Pracy od godziny 6:30 , zostają wpuszczeni o 7:30 i 30 min czekają aż panie wypiją kawę i zostanie załączony system komputerowy o godz 8:00, bo wcześniej pracy zacząć panie nie mogą.

PARANOJA JAKAŚ

pozdrawiam

+Quote Post
vacu
post śro, 29 lis 2006 - 14:31
Post #8

Smokin' nigga

Nr użytkownika: 85
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen

Wczoraj normalnie myślałem, że padnę ze śmiechu usłyszawszy tekst w UP.

Jako świeży bezrobotny nasłuchałem się wczoraj najpierw od "doradcy" zawodowego jakie to piękne perspektywy się przede mną otwierają, ile to mam opcji do wyboru. Następnie udałem się do odpowiedniego pokoju po konkrety - nie żebym na coś liczył, po prostu byłem tam pierwszy raz i chciałem się zorientować co i jak. No więc przemiła Pani powiedziała mi, że niestety ofert nie ma [miała w segregatorze 3 (!) ofery dla osób po studiach], staży nie ma [a raczej z moim zawodem to muszę sobie sam załatwić z tym, że piniążki na staże będą nieprędko], szkoleń nie ma [były także 3 - dla byłych więźniów, dla kobiet po 50'tce i jeszcze jakieś dla kobiet to już nie dopytywałem].

Najlepsze było na końcu - kiedy zapytałem wprost czy jest sens tam przychodzić Pani powiedziała mi... żebym uruchomił znajomych i internet biggrin.gif bo oni ofert dla ludzi po studiach nie mają...

Idąc tam wymyśliłem, że jak dostanę tekst w tym stylu to będzie awantura ale spryciarze postawili za biurkiem młodą i ładną nawet panią, która chyba niedługo tam pracuje [mówiła tak jakby czytała z kartki wink.gif] no i nie miałem serca. Ale przekonałem się na własnej skórze że 180 osób (z niepotwierdzonych źródeł mam info, że tyle osób pracuje w UP) bierze w DG kaskę za robienie "nic" wink.gif mad.gif

Ten post edytował vacu śro, 29 lis 2006 - 14:32

+Quote Post
Hator
post śro, 29 lis 2006 - 14:36
Post #9

FdZD

swego czasu na stronie lukasika bratanek czy siostrzeniec (vasyl) umiescil taki post swemu wujowi na stronie (w dziale akademia dobrych pomyslow)

Jako bezrobotny i magister polityki społecznej mam taki pomysł. W zamian bezuzytecznego tworu(stworu) Powiatowego Urzędu Pracy stworzyć prawdziwy ośrodek pomocy bezrobotnym i potrzebującym w połączeniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej- jeden ośrodek - Gminne Centrum Aktywnej Polityki Społecznej, które na prawdę skupiło się na aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu i walce z różnymi patologiami społecznymi w ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi, szkołami, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi itp. Dzięki temu zaoszczędziłoby miasto na zbędne wydatki związane z funkcjonowaniem(?) tych dwóch instytucji. Na pewno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przychylnie ustosunkowałoby się do takiej inicjatywy bo są już zdegustowani działalnością tzw.PUP-ów. To jest mój pomysł. Pozdrawiam

skoro w UP nic takiego sie nie dzieje to tymbardziej dziwi taki przerost zatrudnienia w tym urzedzie. Szkoda gadac...
mam nadz ze cos sie z tym zrobi.
pozdr

--------------------

+Quote Post
Bartek
post śro, 29 lis 2006 - 14:43
Post #10

UZYTKOWNIK

Nr użytkownika: 32

Vacu jako absolwent PŚ wydzialu EiT nie mozesz pracy znalezc? Przeciez po takim kierunku mozesz byc np. adminem w malej firmie, sieci LAN czy cos podobnego. Pamietam jak przed wakacjami umiescilem na www.gratka.pl ogloszenie ze szukam pracy. W przeciagu tygodnia mialem ok5 ofert pracy od zaraz jako admin sieci i serwerow czy np. zbudowac siec od podstaw za spora kase. Obecnie pracuje na 1/4 etatu w pewnej panstwowej firmie jako glowny szef dzialu IT (jednoosobowy dzial hehe) tongue.gif Kasa marna, prawie charytatywnie robie, ale po studiach bez doswiadczenia zawodowego ciezko prace znalezc sad.gif

Trzeba samemu wysylac cv do firm roznego rodzaju, umieszczac ogloszenia i czekac :)

+Quote Post
vacu
post śro, 29 lis 2006 - 14:44
Post #11

Smokin' nigga

QUOTE(Hator @ Nov 29 2006, 02:36 PM) *
swego czasu na stronie lukasika bratanek czy siostrzeniec (vasyl) umiescil taki post swemu wujowi na stronie (w dziale akademia dobrych pomyslow)

Jako bezrobotny i magister polityki społecznej mam taki pomysł. W zamian bezuzytecznego tworu(stworu) Powiatowego Urzędu Pracy stworzyć prawdziwy ośrodek pomocy bezrobotnym i potrzebującym w połączeniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej- jeden ośrodek - Gminne Centrum Aktywnej Polityki Społecznej, które na prawdę skupiło się na aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu i walce z różnymi patologiami społecznymi w ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi, szkołami, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi itp. Dzięki temu zaoszczędziłoby miasto na zbędne wydatki związane z funkcjonowaniem(?) tych dwóch instytucji. Na pewno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przychylnie ustosunkowałoby się do takiej inicjatywy bo są już zdegustowani działalnością tzw.PUP-ów. To jest mój pomysł. Pozdrawiam

skoro w UP nic takiego sie nie dzieje to tymbardziej dziwi taki przerost zatrudnienia w tym urzedzie. Szkoda gadac...
mam nadz ze cos sie z tym zrobi.
pozdr

To jest może i dobry pomysł. W sumie skupili by się na pomocy słabiej wykształconym i mniej zaradnym natomiast pozostali wiedzieliby, że muszą sobie radzić sami i nie opłacali by bandy nierobów.

Jeśli natomiast PUP miałby pozostać w niezmienionej formie to ograniczyłbym zatrudnienie do 4 osób:
- rejestrująca(y) bezrobotnych,
- księgowa(y),
- kasjer(ka) wypłacająca(y) zasiłki,
- pani/pan od stemplowania i podpisów [po co komu one?]
Dyrekcji nie potrzeba.

Ten post edytował vacu śro, 29 lis 2006 - 14:44

+Quote Post
picaro
post śro, 29 lis 2006 - 14:58
Post #12

UZYTKOWNIK

Nr użytkownika: 75

też ostatnio byłem się zarejestrować w UP, jako że ukończyłem studia i mam podobne wrażenia, trochę śmiechu z tej tragedi jakim są te urzedy i luzik, ale nadzieji tam nie znalazłem. No może się jakiś staż wychaczy jeśli sobie sam załatwie pracodawce, hehe no jest jeszcze opcja zgranięcia 12tys. z własnym biznesplanem i otworzeniem prywatnego biznesu, tyle, że bez dodatkowych środków własnych to chyba cięzko, coś za te 12tys. zrobić sad.gif
a może ktoś ma jakiś pomysł, no w sumie ja już wstępnie mam, ale to narazie tajemnica, hehe

+Quote Post
Hator
post śro, 29 lis 2006 - 15:00
Post #13

FdZD

zaloz zlobek z vacu :) tongue.gif
PS pamietaj o prowizji dla mnie i waszki przede wszystkim biggrin.gif

Ten post edytował Hator śro, 29 lis 2006 - 15:00

--------------------

+Quote Post
vacu
post śro, 29 lis 2006 - 15:13
Post #14

Smokin' nigga

QUOTE(Bartek @ Nov 29 2006, 02:43 PM) *
Vacu jako absolwent PŚ wydzialu EiT nie mozesz pracy znalezc? Przeciez po takim kierunku mozesz byc np. adminem w malej firmie, sieci LAN czy cos podobnego. Pamietam jak przed wakacjami umiescilem na www.gratka.pl ogloszenie ze szukam pracy. W przeciagu tygodnia mialem ok5 ofert pracy od zaraz jako admin sieci i serwerow czy np. zbudowac siec od podstaw za spora kase. Obecnie pracuje na 1/4 etatu w pewnej panstwowej firmie jako glowny szef dzialu IT (jednoosobowy dzial hehe) tongue.gif Kasa marna, prawie charytatywnie robie, ale po studiach bez doswiadczenia zawodowego ciezko prace znalezc sad.gif

Trzeba samemu wysylac cv do firm roznego rodzaju, umieszczac ogloszenia i czekac :)

Nie, oczywiście szukam pracy na własną rękę i na brak ofert nie narzekam, zarejestrować się jednak w UP musiałem ze względu na ubezpieczenie [było nie było przez czas jakiś jestem/będę bezrobotny wink.gif] a przy okazji postanowiłem zorientować się co i jak tam działa. Trochę forum mnie do tego mobilizuje [do interesowania się wszystkim dogłębnie wink.gif]

@Hator: wiesz, że też o tym pomyślałem po poście Waszki? Nawet popytałem trochę ale powiem dyplomatycznie, że "dysponuję zbyt małym kapitałem" biggrin.gif

Ten post edytował vacu śro, 29 lis 2006 - 15:15

+Quote Post
Hator
post śro, 29 lis 2006 - 15:45
Post #15

FdZD

nie wiem czy nie ma dofinansowania dla konczacych studia - cos w rodzaju kredytu - jesli ladnie z wszystkim sie wyrobisz to nawet czesc dlugu Ci umarzaja

juz nie mowie o tym ze stopa proc kredytu jest bardzo atrakcyjna :)

wypadaloby sie tez dogadac z UM o dofinansowanie do kazdego "zlobkowicza"
do odwaznych swiat nalezy :)

--------------------

+Quote Post
Waszka
post śro, 29 lis 2006 - 15:53
Post #16

UZYTKOWNIK
*

Nr użytkownika: 347

Hator widzę że sprzedajesz na całym forum moje pomysły wink.gif laugh.gif

+Quote Post
Hator
post śro, 29 lis 2006 - 16:01
Post #17

FdZD

sory ale musze zrobic OT:
droga Waszko :) - Ty zaczolas pisac o problemie z zlobkami, ale ja 1 napisalem o biznesie zlobkowym - radze dokladnie przejrzec topic tongue.gif tongue.gif tongue.gif
(moj post w ktorym o tym pisze to nr 18 -Twoj nr 26)
moze nie zauwazylas ale to pewnie dlatego ze sie skrypt osotatnio sypie biggrin.gif tongue.gif
ale ostatecznie pojde na ugode (z racji ze to Ty rzucilas tematem) i zrobimy 50/50 z naszego opodatkowania :)
pozdr :)

Ten post edytował Hator śro, 29 lis 2006 - 16:19

--------------------

+Quote Post
Bartek
post śro, 29 lis 2006 - 16:06
Post #18

UZYTKOWNIK

Nr użytkownika: 32

Najpierw to wy zalozcie ten zlobek wkoncu zeby sie dzielic zyskiem tongue.gif bo sadze ze mimo deficytu na tego typu placowke u nas w miescie kokosow by z tego nie bylo na samym poczatku dzialanlosci tongue.gif No bo przeciez nie bedzie stawka z 1k zl za jedno dziecko tongue.gif Chyba ze to bedzie full wypas zlobek biggrin.gif

Ten post edytował Bartek śro, 29 lis 2006 - 16:06

+Quote Post
:)
post śro, 29 lis 2006 - 22:30
Post #19

IX :)

Nr użytkownika: 8
GG: 1234567 status gadu-gadu
Tlen: test status tlen

QUOTE(vacu @ Nov 29 2006, 02:31 PM) *
Ale przekonałem się na własnej skórze że 180 osób (z niepotwierdzonych źródeł mam info, że tyle osób pracuje w UP) bierze w DG kaskę za robienie "nic" wink.gif mad.gif

nie wiem co napisac - jestem w szoku blink.gif
moze wszystkich bezrobotnych tam zatrudnic?

--------------------

+Quote Post
:)
post pon, 14 kwi 2008 - 13:09
Post #20

IX :)

Nr użytkownika: 8
GG: 1234567 status gadu-gadu
Tlen: test status tlen

CYTAT

Z danych szacunkowych, zebranych z powiatowych urzędów pracy wynika, że sytuacja na regionalnym rynku pracy, po chwilowym styczniowym załamaniu, wraca do normy. Na koniec lutego, w PUP województwa śląskiego zarejestrowanych było 165.189 bezrobotnych. W stosunku do poprzedniego miesiąca liczba ta obniżyła się zatem o 5.394 osoby.

W statystykach przeważają kobiety, których jest aktualnie zarejestrowanych prawie 100 tys. Napłynęło również zdecydowanie więcej propozycji zatrudnienia niż w styczniu (styczeń - 13 493, luty - 15 483 ofert).
Średnio w województwie śląskim liczba bezrobotnych spadła o 3,2 proc. Najlepiej było w Katowicach, gdzie stan bezrobocia obniżył się o 624 osoby, z kolei w Dąbrowie Górniczej o 521 osób oraz w Częstochowie o 506. Niewielki wzrost liczby bezrobotnych obserwowano w Bielsku-Białej (7 osób), Chorzowie (37) oraz powiecie kłobuckim (35).
Spadek liczny zarejestrowanych w powiatach i miastach na prawach powiatu w lutym 2008 r. w stosunku do stycznia br. przedstawia się w procentach następująco: Katowice (9,1), Dąbrowa Górnicza (7,3), Tychy (7,2), Siemianowice Śląskie (6,7), Gliwice (6,0), częstochowski (6,0), Świętochłowice (5,9), mikołowski (5,7), bieruńsko-lędziński (5,2), Żory (4,8), Częstochowa (4,5), Mysłowice (4,0), Jaworzno (3,9), Wodzisław (3,4), tarnogórski (2,7), Sosnowiec (2,6), będziński (2,6), Rybnik (2,6), Piekary Śląskie (2,6), rybnicki (2,6), gliwicki (2,5), lubliniecki (2,5), raciborski (2,3), Jastrzębie Zdrój (2,2), pszczyński (2,1), zawierciański (1,9), żywiecki (1,5), Bytom (1,5), Zabrze (1,4), myszkowski (1,1), Ruda Śląska (0,8), cieszyński ( 0,7), bielski (0, 1).
Natomiast więcej bezrobotnych jest w Bielsku-Białej (0,1 proc.), Chorzowie (0,7) i w Kłobucku (1,0).

szkoda, ze nie podali ile wynosi

--------------------

+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sobota, 14 grudzień 2019 - 19:37
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza