IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

69 Stron V  « < 65 66 67 68 69 >  
Reply to this topicStart new topic
> Nowe centrum miasta, co zmienić?
warius
post wto, 29 paź 2019 - 15:03
Post #1321


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Dołączył: wto, 04 kwi 17
Nr użytkownika: 5,925
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(:) @ wto, 29 paź 2019 - 13:20) *
taki filmik

snf (51).gif https://www.youtube.com/watch?v=4Gj_l9OH_iM

z PD najbliższe plany:
CYTAT
Centrum będzie powstawać etapami. Na ten rok zaplanowano wyburzenie opuszczonego biurowca oraz pofabrycznego budynku z muralem Emila Skody. Dzięki temu od strony PKZ po- wstanie otwarty na mieszkańców zielony plac. Na grudzień planowany jest przetarg na budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego, który miałby powstać w pofabrycznej hali przylegającej do dawnego budynku Telekomunikacji Polskiej.


Ciekawe co z budynkiem Orange. Kto kupi, czy miasto i czy do wyburzenia


Ciekaw jestem czy brak zgody na powołanie spółki zatrzyma powyższe działania, czy niezależnie i tak dojdzie do tego wyburzenia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jsm
post pią, 01 lis 2019 - 07:20
Post #1322


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Dołączył: pią, 20 lip 12
Skąd: Reden
Nr użytkownika: 5,047
Płeć: Mężczyzna



mhh przydałby się tam jakiś mały jarmark (mini targ) żeby ludzie mieli po co przychodzić, wiem kiedys juz tam był targ, bardziej chodzi mi o miejsce do którego warto zajrzeć po cos nie wiem po cukierki wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jsm
post sob, 02 lis 2019 - 13:40
Post #1323


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Dołączył: pią, 20 lip 12
Skąd: Reden
Nr użytkownika: 5,047
Płeć: Mężczyzna



(..) cukierki, makron, kawa i piwo oczywiście na l i kg wszystko w osobnych manufakturach aha obowiazkowo sklep z cynamonem czyli przyprawy z całego świata wink.gif,,, no może sklep zielarski mellow.gif

Ten post edytował jsm sob, 02 lis 2019 - 13:46
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 07 lis 2019 - 14:06
Post #1324


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



takie plany pojawiły się na fb fabryki snf (51).gif

https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t1...amp;oe=5E59BED3

https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t1...amp;oe=5E540EE9


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 07 lis 2019 - 18:57
Post #1325


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



koncepcja snf (51).gif http://fabrykapelnazycia.pl/show/2019-11-0...02019-10-11.pdf

transmisja z komisji poświęconej projektowi snf (51).gif https://www.facebook.com/MiastoDabrowaGorni...hc_location=ufi

nie wiem czy ktoś wytrwa z uwagi na długość i jakość dźwięku. Jakby ktoś z Was coś ciekawego usłyszał to piszcie wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 28 lis 2019 - 00:27
Post #1326


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



CYTAT
UM

ZIELONE ŚWIATŁO DLA NOWEGO ŚRÓDMIEŚCIA

Podczas środowej sesji, radni powołali spółkę rewitalizacyjną, która zajmie się stworzeniem nowego śródmieścia Dąbrowy Górniczej.

Najważniejszym zadaniem spółki Fabryka Pełna Życia sp. z o. o. będzie rewitalizacja terenu po zakładzie DEFUM. Ma być to przestrzeń, która stanie się nowym centrum miasta ? miejscem tętniącym życiem, pełnym zieleni, połączonym z rejonem dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia. Ogromny potencjał mają też budynki dawnej fabryki i dawne fabryczne hale, które mogą zmienić swój dotychczasowy charakter na miejsce dla gastronomii, rekreacji, wydarzeń kulturalnych czy prowadzenia biznesu.
Koncepcja zagospodarowania terenu powstała podczas konsultacji społecznych, z aktywnym udziałem mieszkańców, we współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Na jej podstawie ogłoszono konkurs architektoniczny, który został rozstrzygnięty w kwietniu. Najważniejszym wyzwaniem było stworzenie projektu nowego centrum Dąbrowy Górniczej, który spełni trzy wymagania: będzie zgodny z oczekiwaniami mieszkańców; będzie spójny i atrakcyjny architektonicznie; będą go charakteryzowały stabilne podstawy ekonomiczne.

Zwycięzca ? koszalińsko-szczecińska pracownia Analog ? otrzymał zlecenie na opracowanie szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, która jest już gotowa. Przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum naszego miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowano ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Pierwszym zwiastunem zmian w Fabryce Pełnej Życia jest oddany do użytku pod koniec października, odbudowany budynek warsztatu elektrycznego.

Szczegółowe informacje o rewitalizacji śródmieścia na stronie fabrykapelnazycia.pl


i wizualizacje których w większości nie było























nowości ze strony fabryki:

CYTAT
Z szacunkiem dla 140 lat historii. Zagłębiowska tożsamość miejsca.

Historia
Charakter nowej zabudowy w obrębie Fabryki swoją formą (długie, wydłużone formy hal przemysłowych) i materialnością (cegła, blacha, szkło profilowe, itp.) będzie nawiązywał do istniejących budynków. Do budowy nowych obiektów zostanie wykorzystany materiał pochodzący z rozbiórki obiektów istniejących. Wszystkie cenne elementy architektoniczne i konstrukcyjne zostaną zachowane. To, co ze względu na zły stan wymaga demontażu, po rewitalizacji zyska nowe życie.

Jednoprzestrzenność wnętrz dawnych hal przemysłowych była głównym priorytetem projektowym w adaptacji do nowych funkcji. Dlatego istniejące ceglane ściany zewnętrzne i elementy konstrukcji stalowej pozostają w projekcie ?nietknięte? pod względem formalnym, a wszystkie nowe elementy, takie jak antresole, zachowają odpowiedni odstęp od elementów istniejących.

Miejsce wyróżniać się będzie pieczołowitym odtworzeniem układu urbanistycznego dawnych zakładów Defum. Zostaną zachowane i atrakcyjnie wyeksponowane ślady dawnych hal i budynków fabrycznych.

Przed wejściami do wszystkich rewitalizowanych obiektów znajdą się tablice ilustrujące ich historię i pierwotne przeznaczenie.



Zagłębiowska tożsamość miejsca
Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej tożsamości miejsca. Poszczególne hale zostaną nazwane od dzielnic Dąbrowy Górniczej, np. Ząbkowicka, Łosieńska, Tworzeń. Ulice, place i pasaże zaczerpną swe nazwy od byłych właścicieli zakładów Defum, jak Emil Škoda, Bracia Zielenieccy, Wilhelm Fitzner i Konrad Gamper, a także inżynierów, którzy przyczynili się do rozwoju zakładu w powojennej historii, np. Tadeusza Białasa i Bonifacego Kopecia.
Spacerujący po nowym centrum natkną się także na wmurowane w posadzce płyty z nazwami i opisami poszczególnych dzielnic Dąbrowy Górniczej.


W przestrzeni Fabryki wyeksponowane zostaną także pamiątki z górniczej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, np. kopalnianie koła wyciągowe i kolejka podziemna z najdłużej działającej zagłębiowskiej kopalni węgla ? KWK Kazimierz Juliusz w Sosnowcu.



FAKTY i LICZBY:


- 18 tablic informacyjnych o dzielnicach Dąbrowy Górniczej
- umieszczona w posadzce mapa dawnej Dąbrowy Górniczej
- model fizyczny Fabryki Pełnej Życia
- model fizyczny dawnych zakładów Defum
- plenerowe gabloty ekspozycyjne


Opracowanie: Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia.


CYTAT
Zieleń
Rośliny w Fabryce Pełnej Życia zaplanowano jako integralną część zabudowy. Kompozycje roślinne będą nawiązywać do gatunków występujących na obszarze Zagłębia, w oparciu o sporządzoną inwentaryzację dendrologiczną (np. brzoza brodawkowata, grab pospolity, głóg). Ponadto, dobór roślinności wzbogacono o gatunki kojarzone z krajobrazem Dąbrowy Górniczej i jej okolic. Chodzi o podkreślenie, że miasto, którego charakter określa się jako przemysłowy lub wielkoprzemysłowy, cechuje szczególnie cenna warstwa naturalna ? jego środowisko przyrodnicze.

W przestrzeni Fabryki Pełnej Życia zaprojektowano zieleń wysoką (drzewa) i niską (krzewy, krzewy płożące) oraz liczne nasadzenia pnączy i bylin, w postaci rabat i swobodnych kompozycji traw. Zieleń pełni tu różnorodne funkcje:
- reprezentacyjną, towarzyszącą układowi urbanistycznemu, w postaci pasm zieleni ? kompozycji liniowych, które wyróżniają przebieg ciągów komunikacyjnych i lokalizację zabudowy,
- ekologiczną, w postaci zastosowania gatunków roślin przyjaznych ptakom, owadom i małym ssakom (łąki kwietne, drzewa i krzewy owocowe, będące pożywieniem dla zwierząt),
- izolacyjną/osłonową, w postaci zastosowania gatunków drzew i krzewów liściastych oraz pnączy, które ograniczają hałas i zanieczyszczenie powietrza,
- integrującą, w postaci kompozycji roślinnych ?wpisanych? w obiekty architektoniczne, m.in. zielony tunel przestrzeni suwnic.

Dobór gatunków ma przywołać bogactwo przyrodnicze terenów i siedlisk związanych z:
- krajobrazem dąbrowskich zbiorników wodnych,
- krajobrazem Pustyni Błędowskiej oraz krajobrazem Sroczej Góry.
W przestrzeni nowego centrum przewidziano również miejsce dla drzew-symboli Dąbrowy Górniczej, w postaci dębów szypułkowych (wschodnia części obszaru).
Przeważająca część zaplanowanych drzew, krzewów, bylin i pnączy to gatunki znoszące trudne warunki miejskie oraz gatunki akceptujące cięcia pielęgnacyjne.



Woda

Na terenie nowego centrum, w celu maksymalnego zmniejszenia ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych, zaproponowano:
- zastosowanie tzw. zielonych dachów retencyjnych (na 13 obiektach),
- powtórne wykorzystywanie wód opadowych.

Cały obszar nowego centrum Dąbrowy Górniczej podzielono na trzy zlewnie, dla każdej z nich zaprojektowano zbiornik retencyjny. Na terenie największej zlewni (zlewnia nr 1) zaprojektowano dwa systemy kanalizacji deszczowej, w tym kanalizację deszczową tzw. czystą, zbierającą wody czyste opadowe z dachów ? przeznaczone do dalszego wykorzystania (do podlewania zieleni, mycia ulic i chodników, spłukiwania toalet w budynkach biurowych).



Energia

W nowym centrum Dąbrowy Górniczej przewidziano montaż instalacji fotowoltaicznych. Uzyskana z nich energia elektryczna posłuży, m.in. do oświetlenia dróg i parkingów. Wszystkie oprawy oświetleniowe będą realizowane w technologii LED. Sterowanie oświetleniem zewnętrznym będzie zrealizowane za pomocą przekaźnika zmierzchowego, programatora czasowego oraz ręcznie.
Źródłem ciepła dla celów centralnego ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody projektowanego zespołu budynków jest miejski system ciepłowniczy. Sieci ciepłownicze będą wykonane z rur i kształtek preizolowanych, pojedynczych z izolacją termiczną oraz z impulsową instalacją alarmową zgodnie z normą PN EN 253. Technologia rur preizolowanych to nowa technologia montażu sieci ciepłowniczych przystosowana do bezpośredniego układania w gruncie bez stosowania kanałów. Dzięki temu jej oddziaływanie na środowisko jest znikome.



FAKTY i LICZBY:

- instalacje odzyskiwania wody deszczowej

- 10 systemów nawadniania roślin

- 6 zdrojów ulicznych

- niecki wodne, zagłębienia z wodą, fontanny



- 13 zielonych tarasów na dachach

- zielony tunel pomiędzy konstrukcjami suwnic

- zielony rynek

- zielony pasaż

- łąka kwietna

- zielony plac zabaw



- instalacje fotowoltaiczne

- 13 gatunków drzew charakterystycznych dla Dąbrowy Górniczej, w tym dęby

- 21 gatunków krzewów charakterystycznych dla Dąbrowy Górniczej



- stacje ładowania samochodów elektrycznych

- 3 stacje roweru miejskiego

- 80 stojaków na rowery

- wypożyczalnia rowerów elektrycznych



Opracowanie: Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 03 gru 2019 - 18:15
Post #1327


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



pierwsze plany spółki

CYTAT
nasze miasto


Dąbrowa Górnicza. Powstanie miejska spółka, która zajmie się budową nowego śródmieścia. Formalnie ma zacząć prace 2 stycznia 2020 r., a cały przyszły rok ma zostać poświęcony na przygotowanie pierwszego etapu inwestycji, rozstrzygnięcie przetargów i zmianę prawa miejscowego, które dziś ogranicza realizację całej koncepcji architektonicznej.
Nowa miejska spółka powołana została do życia podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, głosami 14 radnych, w tym dwóm głosom poparcia opozycyjnych radnych z klubu PiS-u, Grzegorza Jaszczury oraz Zbigniewa Piątka. Przeciwko powołaniu spółki było 10 radnych, jeden wstrzymał się od głosu Było to drugie podejście do powołania spółki, bowiem w październiku br. to się nie udało. Wówczas 13 radnych było przeciwnych takiej koncepcji, a poparło ją 12 dąbrowskich rajców.

Nowa spółka ma mieć swoją siedzibę jak najbliżej terenów Fabryki Pełnej Życia (tereny po byłej Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek DEFUM za Pałacem Kultury Zagłębia), gdzie powstanie nowe centrum. Na razie trwają jednak nadal rozmowy związane z lokalizacją biur. Nowa spółka ma mieć kapitał zakładowy w wysokości 26 mln zł. W większości są to grunty i nieruchomości miejskie, a 4 mln zł stanowi wkład pieniężny. Wartość inwestycji w pierwszym etapie w nowym centrum Dąbrowy Górniczej szacuje się na około 100 mln zł, a dzięki powołaniu miejskiej spółki będzie można odzyskać podatek VAT.

Nowe śródmieście powstanie dzięki m.in. adaptacji części pofabrycznych hal DEFUM, zgodnie ze zwycięską w konkursie architektonicznym koncepcją koszalińsko-szczecińskiej pracowni Analog. - Jeśli spółka powstałaby już w listopadzie, mielibyśmy więcej czasu na konkretne działania, a tak trafiamy na grudzień, który jest z racji świąt dość krótkim miesiącem, ale jesteśmy na to przygotowani – podkreśla Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia oraz pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji, który będzie zasiadać w zarządzie nowej spółki. - Przez pierwsze trzy, cztery miesiące będzie czekało na nas wiele spraw organizacyjnych, ale mamy też oczywiście konkretny plan działań, który będziemy realizować. Tak, by pod koniec przyszłego roku lub na początku 2021 roku mogła rozpocząć się budowa pierwszych obiektów i adaptacja tych, które mamy w planach zagospodarować zgodnie z nowym przeznaczeniem. W pierwszej kolejności ogłosimy przetargi na wyburzenie budynku byłego biurowca DEFUM oraz budynku fabrycznego z muralem Emila Skody. Dzięki temu powstanie tymczasowa, otwarta zielona strefa dla mieszkańców – dodaje.

W najbliższych miesiącach zmiany czekają również budynek byłych warsztatów elektrycznych, w którym powstało w październiku br. multimedialne centrum wystawowe. - Trzeba będzie zadbać tam o lepsze nagłośnienie, pojawi się też prezentacja wizualna tego, co zostało do dziś w fabrycznych halach. Pomiędzy suwnicami powstanie natomiast strefa rekreacyjno-gastronomiczna – mówi Wojciech Czyżewski.

Ogłoszony ma zostać również przetarg na wybudowanie browaru rzemieślniczego (ma powstać w pofabrycznym budynku, który znajduje się po prawej stronie wejścia do Fabryki Pełnej Życia od strony Pałacu Kultury Zagłębia) oraz jego 30-letnią dzierżawę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, pierwsze prace przy tym obiekcie mogłyby się rozpocząć pod koniec 2020 roku.

- Trzeba będzie też dokonać zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który dziś pozwala w tym miejscu jedynie na budowę obiektów wysokich na 15 metrów, a najwyższy zaprojektowany biurowiec będzie liczyć ponad 30 metrów. Będziemy starać się także o dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej, a jeśli zajdzie taka potrzeba o kredyt bankowy – informuje Wojciech Czyżewski.

Nowa koncepcja architektoniczna pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 12 gru 2019 - 09:30
Post #1328


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



CYTAT
gazeta.pl

Największe badania opinii w najnowszej historii Dąbrowy Górnicznej. Powstaje nowe centrum miasta

Tak dokładnie mieszkańców Dąbrowy Górniczej jeszcze nikt nie przepytał. Specjalne badania, wywiady i ankiety pomogły stworzyć wizję nowego centrum miasta.

Nieczynna fabryka obrabiarek w centrum Dąbrowy Górniczej zajmuje aż 4 hektary. Do 2015 r. zakład był państwowy. Gdy upadł, miasto kupiło puste fabryczne hale za ponad 840 tys. zł. Władze ogłosiły, że stworzą tu nowe centrum miasta. Teren wciąż jednak był zamknięty dla mieszkańców.

Dąbrowianie wiedzieli tylko, że jest opuszczony zakład, ale jak dokładnie wygląda i co się dzieje w środku ? nie było wiadomo. Dlatego urzędnicy przy okazji obchodów setnej rocznicy nadania Dąbrowie Górniczej praw miejskich postanowili fabrykę otworzyć.

Latem 2016 r. teren został uporządkowany i symbolicznie oddany mieszkańcom. Zburzono wówczas mur, który oddzielał Ponar-Defum od miasta. Żeby zapoznać mieszkańców z tym miejscem, zaczęto organizować rozmaite imprezy, gry terenowe, przeniesiono tu giełdę staroci z pobliskiego parku Hallera. Powstał też ogród społeczny i postawiono kontenery z jedzeniem i piciem.

Badania, jakich jeszcze nie było
Równolegle trwały przygotowania do rewitalizacji terenu po fabryce Defum. Ale do momentu, w którym mieszkańcy mogli zobaczyć wstępne pomysły na zagospodarowanie pofabrycznych działek na tyłach Pałacu Kultury Zagłębia, miało upłynąć jeszcze dużo czasu.

Urzędnicy zaczęli od szerokich konsultacji społecznych i badań. Uznali bowiem, że zanim cokolwiek spróbują zmienić, muszą mieć dokładny obraz sytuacji. Dlatego stowarzyszeniu Delta Partner z Cieszyna zlecono przygotowanie diagnozy śródmieścia Dąbrowy Górniczej oraz jego pofabrycznego fragmentu.

Były to największe badania opinii w najnowszej historii miasta. Posługiwano się danymi statystycznymi, informacjami z rozmaitych baz danych i dokumentów planistycznych. Przeprowadzono 450 rozmów telefonicznych z przedsiębiorcami oraz 500 rozmów telefonicznych z mieszkańcami. Przygotowano sondaż bezpośredni, podczas którego na pytania odpowiedziało 200 osób oraz 150 przedsiębiorców. Przepytano też 776 uczniów i 729 studentów. Na koniec przeprowadzono serię pogłębionych wywiadów.

Badacze spotkali się z 25 przedsiębiorcami, kilkunastoma pracownikami instytucji publicznych, kultury oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Przeprowadzono też wywiady z grupą nauczycieli. Na koniec źródłem wiedzy o mieście stały się też tzw. wywiady grupowe, czyli seria swobodnych rozmów podczas wspólnych spotkań z respondentami.

Gdzie jest centrum?
Jednym z pierwszych punktów w ankiecie dla mieszkańców było pytanie, jaką część Dąbrowy Górniczej respondenci określiliby mianem ?centrum miasta?. Wśród najczęstszych odpowiedzi pojawiały się sugestie, że jest to Pałac Kultury Zagłębia, plac Wolności oraz jego okolice. Tak rozumiane centrum badani odwiedzali najczęściej, co najmniej raz w tygodniu (42 proc.), co piąta osoba odwiedza te miejsca codziennie, a co czwarta kilka razy w miesiącu. Mieszkańcy przychodzą lub przyjeżdżają tu najczęściej na zakupy, spotkać się z rodziną i znajomymi albo po to, by pójść na koncert, wystawę, do kina czy do biblioteki.

Dąbrowianie zwracali też uwagę, że brakuje im w centrum parkingów, dróg rowerowych i miejsc do spędzania czasu, a najbardziej cieszy ich obecność centrum handlowego i dostępność komunikacji publicznej.

Z kolei właściciele dąbrowskich firm za największe atuty śródmieścia uznali dużą liczbę klientów oraz to, że jest ?wszędzie blisko? i łatwo tu dojechać. Wady to ? ich zdaniem ? brak parkingów oraz trudności w pozyskiwaniu nowych klientów.

Pytani o Defum stwierdzili (92 proc.), że to miejsce może być atrakcyjnym terenem do inwestowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Największe zainteresowanie inwestycjami na terenie dawnej fabryki Defum wykazują firmy z branż: kreatywnych, gastronomii, usług specjalistycznych, rzemiosła i handlu. Ale podkreślano, że trzeba tam wszystko odnowić, ograniczyć ruch samochodów oraz zbudować wygodne dojścia dla pieszych.

Jaka przyszłość Defum?
W badaniach mieszkańcy wskazywali, że chętnie spędzaliby czas wolny na terenie byłej fabryki Defum (aż 83 proc. ankietowanych), korzystaliby z restauracji, barów, robiliby tu zakupy (69 proc.). Najmniej zainteresowani byli zaś prowadzeniem lub angażowaniem się w działalność o charakterze społecznym (53 proc.). Niewielkim zainteresowaniem cieszył się także udział w warsztatach i spotkaniach tematycznych (40 proc.).

Przedsiębiorcy za najważniejsze uznali rozwój oferty kulturalnej na terenie Defum (37 proc.), oferty rozrywkowej (22 proc.), usług i różnych działań dla dzieci i młodzieży (16 proc.), a także rozwój drobnych usług, handlu, małych sklepów (14 proc.). Ważne też było stworzenie miejsc zielonych oraz przestrzeni odpoczynku.

Wnioski i rekomendacje
Po przepytaniu wszystkich grup oraz przeprowadzeniu wywiadów i serii spotkań władze miasta otrzymały ważne odpowiedzi. Zdaniem większości mieszkańców centrum Dąbrowy Górniczej to przestrzeń między torami kolejowymi i dworcem a ul. Legionów Polskich oraz od ul. 3 Maja po rondo u zbiegu ul. Królowej Jadwigi i alei Róż. Punktem centralnym tak rozumianego śródmieścia Dąbrowy Górniczej jest rondo, na którym spotykają się ulice Jana III Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Tadeusza Kościuszki.

Z badań wyłonił się więc niewesoły obraz śródmieścia Dąbrowy Górniczej. To obszar o ogromnym niewykorzystanym potencjale. Trudno się po nim chodzi i jest tu za dużo samochodów. Ludziom brakuje też kawiarni czy restauracji.

Śródmieście można podzielić na różniące się od siebie strefy. Na zakupy ludzie najchętniej przyjeżdżają do Centrum Handlowego ?Pogoria?, które ma też tę zaletę, że jest tu bezpłatny parking.

Druga strefa to ul. 3 Maja, kiedyś główna ulica handlowa, która z czasem podupadła. Mieszkańcom trudno było ją dzisiaj opisać. Najczęściej odwoływano się do przeszłości i powtarzano, że ?kiedyś chodziło się tam na lody, na kawę?, ?robiło się tam zakupy?, ?spacerowało?. Zwracano też uwagę, że być może powinna zostać przebudowana, inaczej zorganizowana, z nowymi elementami wystroju i zielenią, żeby na nowo przyciągała mieszkańców, a właściciele sklepów zyskali nowych klientów.

Trzecia strefa to obszar kultury i rozrywki z socrealistycznym Pałacem Kultury Zagłębia oraz terenami po fabryce Defum, które czekają na projekt zagospodarowania i przebudowę. Częścią tej strefy jest też plac Wolności przed pałacem, który również wymaga zmiany i poprawy architektury.

Stowarzyszenie Delta Partner na końcu swojego opracowania opisało rekomendację dla działań władz Dąbrowy Górniczej w śródmieściu. Czytamy w niej, że konieczne będzie wprowadzenie zmian w komunikacji. Chodzi o integrację transportu publicznego (autobusy, tramwaje, pociąg) i ograniczenie ruchu samochodowego. Szerokie arterie dla samochodów przecinające centrum Dąbrowy Górniczej są przewymiarowane i nie służą budowie ?miasta dla ludzi?.

Dąbrowa Górnicza, zamiast skupiać się tylko na czterohektarowym terenie po fabryce Defum, powinna odmienić całe śródmieście.

W kolejnych publikacjach będziemy pisać m.in. o tym, jak rodziły się pomysły na przebudowę centrum oraz jakie rozwiązania proponowali architekci i urbaniści.


CYTAT
gazeta.pl

Robotnicy już szli z trumną przez miasto. Ale fabryka wcale nie umarła

Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu nie wszystkie miasta mają rynek. Nie w każdym zostało wytyczone wyraźne centrum. Ale budowa takiego miejsca od podstaw, i to według pomysłu mieszkańców, to ewenement.

Kwiecień 2010 roku. 100 pracowników fabryki Obrabiarek Ponar-Defum idzie pod Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej. Mają blisko, bo fabryka działa w samym środku miasta, na tyłach socrealistycznego Pałacu Kultury Zagłębia. Robotnicy niosą na ramionach zbitą naprędce trumnę. Umieścili na niej klepsydrę, która zawiadamia o zgonie państwowej firmy. ? W fabryce pracuję już ponad 30 lat. Pracuje tu też mój mąż. Co mamy teraz zrobić!? Ziemię mamy jeść? ? mówi jedna z kobiet, suwnicowa w Defum.

Ponadstuletnia fabryka tonie w długach. 12 mln zł to dla zakładu astronomiczna suma. Państwo chce podać firmie kroplówkę ? pożyczkę z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw, ale nikt nie ma złudzeń, że na pomoc już za późno. Do Defum wszedł już komornik i aby odzyskać pieniądze wierzycieli, chce firmę podzielić i wyprzedawać jej majątek. Na początek pod młotek mają iść dwie działki. Pracownicy boją się, że to początek końca.

? Jestem za tym, żeby zakład uratować ? odpowiada protestującym Zbigniew Podraza, ówczesny prezydent Dąbrowy Górniczej. Ale mówi też, że niewiele może zrobić. Los Defum zależy przede wszystkim od państwa, ZUS-u i fiskusa. Prezydent nie wie jeszcze, że za kilka lat podejmie najważniejszą decyzję w najnowszej historii tego miejsca.

Zaczęło się od warsztatu
Początki fabryki sięgają lat 70. XIX wieku. W pobliżu torów kolejowych wyrósł warsztat kowalsko-ślusarski. W 1882 roku była to już fabryka R. Farkaca i S-ki. Powstawały tu maszyny dla zakładów cukierniczych. Trzy lata później zakład został wykupiony przez Emila Škodę z Pilzna. Na krótko, bo po paru latach fabryka znowu zmieniła właściciela.

W latach 90. XIX wieku dąbrowską fabryką zainteresowali się bogaci przemysłowcy działający na terenie Sosnowca: Wilhelm Fitzner i pochodzący ze Szwajcarii Konrad Gamper. Zakłady Fitznera i Gampera produkowały kotły parowe (m.in. na zamówienie dworu cesarskiego w Petersburgu), podgrzewacze wody, aparaty do oczyszczania wody, przewody rurowe i inne elementy budowlane. Pomieszczenia fabryczne były przestronne i wyposażone w wentylację oraz oświetlenie elektryczne, co nie było częste na początku XX wieku. Przed rokiem 1914 dąbrowskie zakłady zatrudniały 400 pracowników.

W latach międzywojennych zakład wykonywał m.in. części do lokomotyw kolejowych produkowanych w Chrzanowie. Od 1928 roku fabryka weszła w skład spółki pod nazwą Zjednoczone Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów L. Zieleniewski i Fitzner-Gamer SA.

Ostatni państwowy zakład w województwie śląskim
Po II wojnie światowej nastały nowe porządki. W 1949 roku zakład został upaństwowiony. Nowe władze nadały mu nazwę Śląsko-Dąbrowska Fabryka Urządzeń Mechanicznych, a od 1959 roku - Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM im. Stanisława Krzynówka.

W latach 50. XX wieku rozszerzono asortyment produkcji o tokarki karuzelowe. Zakład nie narzekał na brak zamówień. W socjalistycznej Polsce brakowało maszyn i urządzeń, więc pełną parą pracowały tu oddziały: obróbki mechanicznej ciężkiej, obróbki mechanicznej lekkiej oraz montażu. W 1966 roku wybudowano nową halę montażową wraz z zapleczem socjalnym. Parę lat później powstał biurowiec i specjalnie zaprojektowane pomieszczenia dla konstruktorów maszyn. U progu lat 70. Defum połączono z Kombinatem Obrabiarek Ciężkich PONAR-PORUM w Porębie koło Zawiercia. I powstał Ponar-Defum.

Czasy PRL-u były pomyślne dla firmy. W 1973 roku otworzyła nawet własną zawodówkę, by mieć odpowiednie kadry w miejsce odchodzących na emeryturę pracowników. Produkowane w dąbrowskiej fabryce tokarki karuzelowe oraz wiertarkofrezarki były eksportowane do wielu krajów. Ostatni duży sukces odnotowano w 2004 roku, gdy na zlecenie ministerstwa obrony USA w fabryce stworzono szlifierkę do obróbki komór nabojowych do armat okrętów wojennych.

Potem zaczął się powolny upadek firmy. Zamówień było coraz mniej, a ciężar długów stał się nie do udźwignięcia. Zdarzało się, że pracownicy miesiącami nie dostawali wypłat. W końcu zapadła decyzja o likwidacji państwowej firmy. Ostatecznie stało się to zaledwie cztery lata temu. Ponar-Defum był ostatnim państwowym zakładem w województwie śląskim.

Puste hale i cztery hektary terenu
Po fabryce, w której pracowało kilka pokoleń dąbrowian, pozostały puste hale, mniej lub bardziej zniszczone, rozlokowane na czterech hektarach terenu. Nieruchomość została wyceniona na 8 mln zł. Niedużo, ale chętnych na kupno nie było. W końcu jedyną ofertę złożyło miasto, którym rządził wtedy Zbigniew Podraza. Zakup nieruchomości miał być początkiem projektu Fabryka Pełna Życia.

Pomysł urodził się kilka lat wcześniej, w 2006 roku, gdy w strategii Dąbrowy Górniczej zapisano, że tereny po Defum mają się stać tętniącym sercem i wizytówką miasta. Planiści, urzędnicy i radni uznali, że to ogromna szansa, ponieważ Dąbrowa Górnicza, podobnie jak wiele innych przemysłowych miast Górnego Śląska i Zagłębia, była pozbawiona klasycznego centrum. Tereny po Defum, położone między stacją kolejową a Pałacem Kultury Zagłębia oraz główną arterią komunikacyjną, wydawały się wręcz wymarzonym miejscem do zbudowania zupełnie nowego centrum miasta.

Projekt tworzony z mieszkańcami
? Wyobrażam sobie osoby siedzące w kawiarni i spoglądające na tablicę z rozkładem jazdy pociągów ? od stolika do stacji będzie tylko 200 metrów ? mówi w 2015 roku Marcin Bazylak, wtedy jeszcze pełnomocnik prezydenta, a dziś jego następca na tym stanowisku. Zanim jednak ktokolwiek wbije tu pierwszą łopatę, trzeba poszukać pomysłów. W Dąbrowie Górniczej zdano się na mieszkańców.

? Ostateczna odpowiedzialność i tak spadnie na władze miasta, ale musimy rozmawiać z ludźmi, ponieważ jest wiele pomysłów, które nie przyszłyby nam do głowy. Szukanie pomysłów i rozmowa o nich jest najważniejsza. Musimy też znać obawy mieszkańców. Pomyśleliśmy np., że można tu zorganizować targ. Mieszkańcy okolicznych bloków szybko nam przypomnieli, targ już był i nie chcą do takiego pomysłu wracać ? opowiada prezydent Bazylak.

Ostatecznie urzędnicy postanowili przeprowadzić konsultacje społeczne, jakich miasto jeszcze nie widziało. Stworzono plan spotkań, uruchomiono program, w którym każdy mógł się starać o mikrogranty w wysokości do 20 tys. zł na organizację różnych imprez na terenie dawnej fabryki. Cel był jeden: zapoznanie mieszkańców z miejscem, które wkrótce ma tętnić życiem. Puste Defum ma się naprawdę zmienić w Fabrykę Pełną Życia.

Tak zaczyna się historia wielkiej przemiany. O tym, jak przebiegały rozmowy z mieszkańcami, jakie mieli pomysły i co dzisiaj dzieje się z projektem, napiszemy w kolejnych tekstach o Fabryce Pełnej Życia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post nie, 15 gru 2019 - 12:45
Post #1329


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



CYTAT
GW

Dzięki opuszczonej fabryce władze nauczyły się, jak rozmawiać z ludźmi

W zamkniętej fabryce obrabiarek w Dąbrowie Górniczej puste hale i zniszczone warsztaty znów ożyły. - Jak oni to zrobili? - zachodzą w głowę sąsiedzi.

Warunek jest tylko jeden. Celem musi być rewitalizacja. To słowo trzeba dobrze rozumieć. Nie chodzi o prosty remont ulicy, chodnika czy budynku. Nie może też być przekopanie wzdłuż i wszerz parku, naprawa zepsutych bramek na boisku. Nie jest to też organizacja jednej czy dwóch imprez w zamkniętym na co dzień budynku. Nawet jeśli to podniszczony zabytek.

To wszystko jest bardzo ważne i często przydatne, ale to za mało, by mówić o rewitalizacji. Nic nie da jej odmienianie przez przypadki. Dlatego warto przypomnieć sobie, co o rewitalizacji mówi ustawa jej poświęcona. „Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji” - przekonuje ustawodawca.

W urzędowym druku pojawia się człowiek. Nie ma rewitalizacji bez współpracy z mieszkańcami. Trzeba z nim rozmawiać, stworzyć im nowe możliwości, a najlepiej dać jeszcze do tego narzędzia. Sama zamiana asfaltu na granitowe płyty i internetowa sonda na stronie urzędu gminy, czy wyszło ładnie, to co najwyżej remont, a nie rewitalizacja. Bo w każdym miejscu muszą być ludzie, a nie tylko ładne mury.

Jak to robią w Dąbrowie Górniczej?
Sposobu na rewitalizację postanowiła też poszukać kilka lat temu Dąbrowa Górnicza. Miasto swój największy rozwój zawdzięcza rozwojowi przemysłu. Wraz z przemysłem rozrastało się miasto i to on determinował urbanistyczny układ miasta. Nie ominęło to również ścisłego centrum, gdzie stały kopalnia, huta i fabryka obrabiarek „Defum”. W rezultacie najważniejszy kawałek miasta, tam gdzie zazwyczaj są rynek, skwery albo przynajmniej schludne ulice, w Dąbrowie Górniczej bardzo długo odpychał zamiast zachęcać. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy jest rewitalizacja terenów zajmowanych przez zlikwidowaną fabrykę „Defum”, które do tej pory były niedostępne dla mieszkańców. Pomysł na to zrodził się po raz pierwszy już w 2006 roku, ale musiał czekać na swój czas. Zakład z czasem podupadał, rosły długi, aż w końcu rozpoczęła się jego długa likwidacja, której finałem była wyprzedaż majątku. W 2015 roku czterohektarowy teren fabryk, położony na tyłach Pałacu Kultury Zagłębia, kupiło za nieco ponad 840 tys. zł miasto.

Jak zmienić fabrykę?
- Naszym celem jest stworzenie otwartej przestrzeni publicznej, która stanie się nowym centrum miasta i której ostateczny kształt zostanie wynegocjowany w dyskusjach z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi przedsiębiorcami - deklarowali już na starcie miejscy urzędnicy. Dodawali, że zależy im, aby dawna fabryka była miejscem tętniącym życiem, pełnym zieleni z deptakiem łączącym rejon dworca kolejowego z Pałacem Kultury Zagłębia oraz Wyższą Szkołą Biznesu.

- Ogromny potencjał mają też budynki dawnej fabryki i dawne fabryczne hale, które zamieniłyby swój dotychczasowy charakter na pomieszczenia wystawiennicze, miejsce dla gastronomii czy rekreacji - wynikało z pierwszych, bardzo wstępnych wizji przemiany.

Konkurs ministerstwa
Niemal jednocześnie, w 2015 roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło, że szuka samorządów, które wezmą udział w konkursie na Modelowe Rewitalizację Miast. Dąbrowa Górnicza po pierwszym etapie konkursu, gdy przedstawiała pomysł na rewitalizację 4-hektarowych terenów po Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek Defum, była bardzo wysoko oceniana. Ostatecznie projekt otrzymał 552 punkty, dzięki czemu uplasował się na czwartym miejscu wśród 20, które otrzymały dofinansowanie.

- Wybrane w konkursie miasta otrzymają dofinansowanie na realizację modelowych działań z zakresu rewitalizacji obszarów wymagających odnowy. Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miast - powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym władz samorządowych w odniesieniu do obszarów problemowych - podkreślał przy okazji ogłoszenia wyników konkursu ówczesny wiceminister Paweł Chorąży.

A Marcin Bazylak, wtedy jeszcze pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej, a dziś prezydent, wyjaśniał, że 3 932 100 zł, które Ministerstwo Rozwoju przyznało Dąbrowie Górniczej, to pieniądze, które miasto otrzyma w najbliższych paru latach, zostaną wydane na przygotowanie projektu rewitalizacji terenów po Defum i konsultacje społeczne.

Wielki eksperyment w Dąbrowie Górniczej
Konsultacje w sprawie przyszłości terenów po Defum były największym eksperymentem w mieście. Chodziło w nim nie tylko o to, żeby przeprowadzić modelową rewitalizację miasta, ale przede wszystkim o to, żeby w trakcie przygotowań do ożywienia pofabrycznych działek i budynków stworzyć mechanizmy i sposoby działania, które w przyszłości będą mogły wykorzystać inne miasta, które chcą się zabrać za rewitalizację.

Dlatego przez ostatnie lata w Dąbrowie Górniczej tematem dziesiątek spotkań, spacerów i dyskusji było Defum przechrzczone na potrzeby projektu na Fabrykę Pełną Życia.

Co ciekawe zapowiedzianych dyskusji i konsultacji, których celem było stworzenie wizji zagospodarowania tej części miasta, nie prowadzili urzędnicy. Wszystko zlecono organizacjom pozarządowym, animatorom i zewnętrznym ekspertom.

Urzędnicy nie spieszyli się też ze zleceniem nawet najbardziej znanym architektom stworzenia wizualizacji nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Efektowne obrazki były czymś, czego najmniej potrzebowano. Kluczem do zmiany miał stać się dialog. Dziś chyba tylko przygotowujący zestawienia dla ministerstwa urzędnicy są w stanie dokładnie podać miejsca i daty oraz liczbę uczestników wszystkich spotkań w sprawie Fabryki Pełnej Życia. W dodatku nie organizowano ich w urzędzie, ale w poszczególnych dzielnicach czy na podwórkach. Pojawił się też mobilny punkt konsultacyjny, który przenoszono z miejsca na miejsce, tam, gdzie np. z okazji różnych wydarzeń gromadzili się mieszkańcy.

Organizowano też spacery badawcze po centrum miasta. Po tym, jak kilkanaście osób odwiedziło Park Hallera, zapisano: w głębi parku brakuje odpowiedniego zaplecza gastronomicznego, dlatego dobrze byłoby otworzyć kawiarnię z miejscem do siedzenia, a bliżej przystanku utrzymać bary szybkiej obsługi dla osób czekających na autobus (z dwoma strefami – szybką, pozwalającą na przysiadanie oraz bliższą parkowi, zachęcającą do zasiedzenia się). Gdy uczestnicy zajrzeli do Defum, wynotowano: tu powinna być kawiarnia, może być w stylu bramy futurystycznej, może szkło z cegłą... A tu z drugiej strony i wtedy jest tak wszystko fajnie skomponowane.

Pojawił się też pomysł stworzenia ogrodu społecznego. - Szczególnie ludzie starsi, którzy są już na emeryturze, mają trochę więcej czasu, oni lubią zakładać w krzakach, gdzieś tam, które są przy blokach. Lubią budować karmniki, budki dla ptaków i później potem siedzą, rozmawiają o tym i myślę, że to by było też takie wyciągnięcie ręki w tę stronę, żeby ludzie poczuwali się do takiej własności wspólnej, do wspólnego dbania o coś - argumentowano.

Podczas licznych debat podwórkowych okazało się z kolei, że większość mieszkańców dzielnic, w których były przeprowadzane debaty podwórkowe, odwiedza Śródmieście w konkretnych celach, sporadycznie są to wizyty spontaniczne. Część uczestników odwiedza Śródmieście 1-2 w tygodniu, osoby niepełnosprawne odwiedzają to miejsce sporadycznie ze względu na swoje ograniczenia. W zależności od wieku Śródmieście jest odwiedzane również ze względu na wydarzenia, imprezy, jakie są organizowane na jego terenie. Mieszkańcy twierdzą, że najczęstszymi powodami odwiedzania centrum były m.in. zakupy w galerii handlowej.

Wnioski, które otrzymali urzędnicy, były ważne. Ale równie istotne, a może nawet istotniejsze jest to, że przygotowano i udostępniono wszystkim chętnym całą dokumentację w tej sprawie. Teraz jeśli którekolwiek miasto w Polsce zechce zorganizować serię takich spacerów albo debat, ma do dyspozycji ich scenariusze, a także “gotowiec”, jak przygotować zamówienie publiczne w tej sprawie.

Nauczyć się rozmawiać
Równolegle działo się coś jeszcze. Urzędnicy postanowili przeprowadzić wśród mieszkańców działania edukacyjne skierowane do młodzieży szkolnej oraz seniorów. Dla młodych przygotowano scenariusze zajęć: „Poznajmy się lepiej”, „Grupa i ja. Będziemy działać razem”, „Partycypacja. Nic bez nas”, „Czy warto być aktywnym. Oblicza partycypacji”, „Rewitalizacja kreatywnie”, „Moje miasto, moja przestrzeń – gra terenowa”. Starszych mieszkańców uczono np. partycypacji i tego, jakie zmiany w mieście mogą wymusić działania związane z kulturą. Osobny pakiet edukacyjny przygotowano też dla miejskich aktywistów. Podobnie jak wcześniej, teraz każdy może skorzystać ze sprawdzonych recept na takie warsztaty, jeśli będzie chciał zachęcić mieszkańców do współdecydowania i poważnej rozmowy o mieście.

Wszystko to było przygrywką do ogłoszenia konkursów architektonicznych i przygotowania wizji zagospodarowania Defum według pomysłów mieszkańców. Poligonem do wspólnych działań była też próba wprowadzania życia na ul. 3 Maja, gdzie w efekcie rozmów z mieszkańcami i przedsiębiorcami powstał tymczasowy deptak oraz propozycja docelowych zmian. Co ważne, działano na żywym organizmie.

Później jeszcze ogłoszono program mikrograntów na działania na terenie Defum, tak by przyzwyczaić mieszkańców do odwiedzanie tego miejsca, np. z powodu koncertu, festynu czy wyprawy po to, żeby coś zjeść albo odpocząć na leżakach.

Modele rewitalizacji
Tak w Dąbrowie Górniczej powstały modele rewitalizacji, z których można korzystać wszędzie. Opisał je Piotr Frączak, ekspert ds. multiplikacji. Pierwszy to kompleksowa analiza obszaru zdegradowanego. - Mówiąc o modelu kompleksowej analizy obszaru zdegradowanego, mamy do czynienia z całą paletą działań – od pogłębionych badań (także w ramach zleceń cząstkowych np. pakiety dla przedsiębiorców) po działania interwencyjne, testujące. W modelu dąbrowskim wyraźnie widać, że są to nie tylko działania projektowe. Świadoma decyzja o budowaniu przestrzeni wokół Fabryki jako żywego miejsca spowodowała ogniskowanie się różnorodnych wydarzeń – dotychczas rozproszonych – w jednym miejscu. Ta konsekwentna polityka przynosi znaczące zmiany w świadomości mieszkańców, buduje tożsamość miejsca, jest jednak równocześnie „poligonem doświadczalnym”, który pozwala planować kolejne kroki i działania - opisuje Piotr Frączak.

Drugi model to model partycypacyjnego wypracowywania koncepcji funkcjonalno-przestrzennej. To zrobiono w Dąbrowie Górniczej. Zebrano opinie mieszkańców i dopiero w oparciu o ich wnioski zebrane po spacerach badawczych, warsztatach, badaniach przy pomocy ankiet itp. stworzono społeczną koncepcję funkcjonalno-przestrzenną centrum Dąbrowy Górniczej. W dalszej kolejności uzupełniono ją o program funkcjonalno-użytkowy, a dopiero na koniec ogłoszono przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkurs na projekt urbanistyczno-architektoniczny.

Trzeci model to "Model realizacja zasady partnerstwa”. Tu ważne jest to, że nie można się ograniczyć tylko do włączania obywateli do konsultacji społecznych. Ważne jest także włączanie partnerów społecznych i gospodarczych w proces podejmowania decyzji, realizacji strategii i ich oceny. W przypadku Dąbrowy Górniczej do poszukiwania pomysłów i wizji na Fabrykę Pełną Życia wciągnięto zatem m.in. Cech Rzemiosł Różnych, Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych, SARP, Akademię WSB, ZREMB. Dodatkowo w Dąbrowie Górniczej organizacjom pozarządowym zlecano rozmaite zadania związane z całym projektem.

Na koniec warto zwrócić na czwarty model, w którym zawierają się model zarządzania przestrzenią rewitalizacyjną. Tu chodzi o to, żeby gdy rewitalizacja się dokona, ktoś o tę przestrzeń dbał. Konieczny jest gospodarz. Dlaczego? Wystarczy krótki spacer np. po dowolnie wybranym mieście, gdzie niedawno wyłożono marmurem deptak, na którym nikt nie pilnuje porządku. Takie miejsce szybko niszczeje. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, gdy trzeba przeprowadzić skomplikowane inwestycje, a potem zarządzać np. budynkami. Sposobem na to może być powołanie miejskiej spółki o charakterze non profit. Miasto zachowuje pełną kontrolę nad swoim majątkiem, a sama spółka może dalej współpracować z organizacjami społecznymi czy zatrudniać pracowników lub zlecać prace spółdzielniom socjalnym. Brak presji rynkowej i zysku za wszelką cenę może się okazać kluczowy w społecznym aspekcie rewitalizacji. Gra toczy się bowiem o to, żeby nie stała się też początkiem gentryfikacji.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warius
post śro, 12 lut 2020 - 09:48
Post #1330


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Dołączył: wto, 04 kwi 17
Nr użytkownika: 5,925
Płeć: Mężczyzna



Ciekawostki z pierwszego przetargu organizowanego przez FPŻ na strefę gastro

Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 13 lut 2020 - 12:22
Post #1331


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



^ i jest tekst

CYTAT
nasze miasto

Dąbrowa Górnicza: kuchnia, restauracja i kawiarnia w nowym śródmieściu, Fabryce Pełnej Życia

Spółka Fabryka Pełna Życia ogłosiła przetarg na siedem punktów gastronomicznych w Strefie Smaków Fabryki Pełnej Życia. To początek zmian w centrum Dąbrowy Górniczej, gdzie w najbliższych latach powstanie od podstaw całkiem nowe śródmieście, w oparciu o postindustrialną spuściznę byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM. Co ciekawe, w strefie gastronomicznej nie będzie można używać plastikowych kubków i opakowań. Ma być czysto i ekologicznie.
Spółka ogłosiła przetarg nieograniczony z licytacją na oddanie w dzierżawę na okres do 31 grudnia 2022 roku pięciu miejsc z przeznaczeniem pod działalność handlowo-gastronomiczną w konstrukcjach kontenerowych oraz dwóch miejsc z przeznaczeniem pod działalność handlowo-gastronomiczną w obiektach typu food truck, na części nieruchomości stanowiącej własność Fabryki Pełnej Życia w centrum Dąbrowy Górniczej (przy ul. Kościuszki).

Fabryka Pełna Życia - siedem rożnych propozycji, od kawiarni do kuchni meksykańskiej

Dla zapewnienia potencjalnym dzierżawcom jak najlepszych warunków funkcjonowania, Strefę Smaku zlokalizowano w sąsiedztwie Warsztatu Fabryki Pełnej Życia, nowoczesnego multimedialnego centrum wystawowo-konferencyjnego, w otoczeniu niezwykłych żelbetonowych konstrukcji suwnic i zaplanowanej do realizacji w pierwszej połowie 2020 roku tzw. Strefy Wejściowej do Fabryki Pełnej Życia.

Stworzenie na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej Strefy Smaku ma być miejscem spójnym architektonicznie, wyróżniającym się postindustrialnym klimatem, atrakcyjnym pod względem oferty gastronomicznej i kulturalnej.

Oferty można składać do 4 marca do godziny 10.

Dla zapewnienia potencjalnym dzierżawcom jak najlepszych warunków funkcjonowania w tej przestrzeni, spółka Fabryka Pełna Życia zrealizuje następujące zadania inwestycyjne:

– doprowadzenie wody i kanalizacji do każdego z punków będących przedmiotem postępowania,
– doprowadzenia en. elektrycznej o odpowiedniej mocy, 15 kW na każdy punkt,
– postawienie i serwis nowoczesnych kontenerów toaletowych, w tym kontenera dla osób niepełnosprawnych,
– renowacja konstrukcji suwnic,
– stworzenie atrakcyjnej aranżacji (ażurowe zadaszenie w postaci żagli rozpiętych pomiędzy konstrukcjami suwnic),
– oświetlenie konstrukcji suwnic,
– przesuniecie dotychczasowego ogrodzenia w celu stworzenia strefy wypoczynku dla klientów,
– postawienie sceny dla klientów,
– stworzenie tzw. Strefy Wejściowej do Fabryki Pełnej Życia, atrakcyjnej, zielonej przestrzeni wypoczynku w miejscu wyburzonych budynków modelarni i budynku biurowego przy ul. Kościuszki 3.
Ponadto, aby zwiększyć atrakcyjność tej przestrzeni, spółka zrealizuje kilka zadań promocyjno-kulturalnych:
– wydarzenia kulturalne (wystawy, spotkania, koncerty) w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia, nowoczesnym centrum wystawowo-konferencyjnym,
– duże wydarzenia plenerowe na terenie Fabryki Pełnej Życia, w tym Festiwal Fabryki Pełnej Życia w trakcie Dni Dąbrowy Górniczej 2020 (29-31.05.2020),
– projekcje kina letniego w Fabryce Pełnej Życia,
– wydarzenia kulturalne (wystawy, spotkania, koncerty) na terenie Fabryki Pełnej Życia.

Przez cały okres związania umową Fabryka Pełna Życia będzie promować ofertę najemców i organizowane przez nich wydarzenia – za pośrednictwem mediów społecznościowych, serwisu internetowego oraz innych kanałów komunikacji.

Preferowane przez organizatora przetargu profile poszczególnych punktów:

Miejsce nr 1 – kawiarnia (sprzedaż kawy, herbaty, ciast, ciastek i słodyczy, lodów, wina musującego, etc.),
Miejsce nr 2 – kuchnia z charakterem (restauracja o określonym profilu, np. włoska, tajska, meksykańska, regionalna, etc.),
Miejsce nr 3 – strefa wege (sprzedaż świeżych warzyw, owoców, produktów wegetariańskich i wegańskich),
Miejsce nr 4 – pub craft (sprzedaż piw rzemieślniczych),
Miejsce nr 5 – burgery i piwo,
Miejsce nr 6 – food truck z daniami kuchni europejskiej,
Miejsce nr 7 – food truck z daniami kuchni orientalnej.
Ważne informacje

Obszar Fabryki Pełnej Życia jest strefą wolną od plastiku, dlatego dzierżawcy będą mieli obowiązek prowadzenia sprzedaży z poszanowaniem środowiska naturalnego, przez co rozumie się zakaz dystrybucji napojów i żywności w opakowaniach plastikowych.

Fabryka Pełna Życia - nowe śródmieście dla wszystkich mieszkańców

Nowe śródmieście w Dąbrowie Górniczej powstanie dzięki m.in. adaptacji części pofabrycznych hal DEFUM, zgodnie ze zwycięską w konkursie architektonicznym koncepcją koszalińsko-szczecińskiej pracowni Analog.

Pod koniec 2020 roku lub na początku 2021 roku ma rozpocząć się budowa pierwszych obiektów i adaptacja tych, które są w planach zagospodarowania, zgodnie z nowym przeznaczeniem. W pierwszej kolejności ogłoszony ma zostać przetarg na wyburzenie budynku byłego biurowca DEFUM oraz budynku fabrycznego z muralem Emila Skody. Dzięki temu powstanie tymczasowa, otwarta zielona strefa dla mieszkańców.

Ogłoszony ma zostać również przetarg na wybudowanie browaru rzemieślniczego (ma powstać w pofabrycznym budynku, który znajduje się po prawej stronie wejścia do Fabryki Pełnej Życia od strony Pałacu Kultury Zagłębia) oraz jego 30-letnią dzierżawę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, pierwsze prace przy tym obiekcie mogłyby się rozpocząć pod koniec 2020 roku.

Nowa koncepcja architektoniczna pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
warius
post czw, 13 lut 2020 - 12:40
Post #1332


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Dołączył: wto, 04 kwi 17
Nr użytkownika: 5,925
Płeć: Mężczyzna



CYTAT
w miejscu wyburzonych budynków modelarni i budynku biurowego przy ul. Kościuszki 3


z tymi budynkami się rozprawią

Go to the top of the page
 
+Quote Post
warius
post pon, 24 lut 2020 - 13:34
Post #1333


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 541
Dołączył: wto, 04 kwi 17
Nr użytkownika: 5,925
Płeć: Mężczyzna



CYTAT
Fabryka Pełna Życia Sp. z o. o. ogłasza przetarg na wybór najemcy budynku wraz z gruntem pod budynkiem i terenem przyległym stanowiących część Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej z przeznaczeniem na produkcję piwa w browarze rzemieślniczym oraz świadczenie usług gastronomicznych i cateringowych.

Kiedy wiosną 2018 roku zaprezentowano wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania nowego centrum Dąbrowy Górniczej, pewnym zaskoczeniem była zbieżność lokalizacji przyszłego browaru rzemieślniczego. Te same obiekty wskazano do tego samego celu w kilku pracach, w tym w zwycięskiej. Mowa tu o zabudowaniach magazynu odlewów drobnych i hali wydziału remontowego dawnych zakładów Defum.

Ceglana elewacja, zdobiona m.in. datą powstania jednej z hal (1912), wyraźne podziały, duże okna, powierzchnia ok. 1000 metrów kwadratowych i usytuowanie tuż za Pałacem Kultury Zagłębia sprawiają, że piękne, ponad stuletnie budynki, wydają się wprost stworzone do tego, by warzyć tu i na miejscu sprzedawać uwarzone piwo.

Idąc za tym, 24 lutego 2020 ogłoszono przetarg na 30-letni najem budynków z przeznaczeniem na lokalny browar. Potencjalni najemcy na złożenie kompletnych ofert mają czas do 16 marca 2020 roku. Spółka Fabryka Pełna Życia ze swojej strony zobowiązuje się do doprowadzenia wszystkich niezbędnych mediów oraz uporządkowania terenu w sąsiedztwie budynku.

Najważniejsze założenia postępowania przetargowego:

1. Najemca zobowiązany będzie do wykonania prac remontowych przy browarze i jego wyposażenia ze środków własnych.

2. Zakończenie przebudowy budynku przyszłego browaru i jego wyposażenie przewidziano na 31 grudnia 2021 roku.

3. Najemca, wraz z ofertą, zobowiązany jest przedstawić koncepcję przebudowy browaru rzemieślniczego z restauracją, obejmującą wizualizację zewnętrzną budynku, aranżację wnętrz, ogródka gastronomicznego oraz kosztorys budowlany, sporządzone na podstawie wymagań dot. standardu przedmiotu najmu oraz jego zgodności w zakresie wystroju, aranżacji i zastosowanych materiałów do „Szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji Centrum w Dąbrowie Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem Fabryki Pełnej Życia” autorstwa pracowni Analog.

4. Kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty:

a.) zgodność ze „Szczegółową koncepcją urbanistyczno-architektoniczną Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji Centrum w Dąbrowie Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem Fabryki Pełnej Życia”,

b.) wielkość nakładów finansowych na nakłady trwałe, jakie Najemca przeznaczy na dostosowanie pofabrycznych budynków do celów browaru rzemieślniczego z zapleczem gastronomicznym,

c.) wielkość miesięcznego czynszu z tytułu budynku,

d.) wielkość miesięcznego czynszu z tytułu najmu ogródka gastronomicznego.

Do postępowania zaproszono oferentów prowadzących działalność gospodarczą, którzy dysponują odpowiednim doświadczeniem w produkcji piwa w browarze rzemieślniczym i znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej pozwalającej na wykonanie prac przewidzianych umową, która ma zostać zawarta w wyniku rozstrzygnięcia postępowania, w tym na poniesienie zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych.

Ogłoszenie o przetargu na: https://bip.fabrykapelnazycia.eu/art,12,pos...rowie-gorniczej

Opis grafik:

1. Wizualizacja nowego centrum Dąbrowy Górniczej – budynek browaru (H1) po lewej stronie, widok z zewnątrz.

2. Wizualizacja nowego centrum Dąbrowy Górniczej – budynek browaru (H1) po prawej stronie, widok z zewnątrz.

3. Pierwszy etap budowy nowego centrum Dąbrowy Górniczej - budynek browaru (H1).

4. Fragment pracy Heinle Wischner Und Partner z budynkiem browaru po prawej stronie. 3 miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym na nowe centrum Dąbrowy Górniczej.



http://fabrykapelnazycia.pl/aktualnosci/20...lnej_zycia.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 26 lut 2020 - 19:41
Post #1334


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



^^
oby się udało z tym browarem

CYTAT
nasze miasto

Wyburzyli halę DEFUM, wyburzą za chwilę biurowiec, a postawią browar. Zobaczcie zdjęcia


Tereny dawnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM, gdzie powstaje nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej, zmieniają swój wygląd. Wyburzona została właśnie jedna z fabrycznych hal, a spółka Fabryka Pełna Życia ogłosiła już przetarg na wyburzenie drugiego niepotrzebnego obiektu.
Jako pierwsza odeszła w niebyt stara hala fabryczna z charakterystycznym muralem Emila Škody, czeskiego współwłaściciela Dąbrowskiej Fabryki Maszyn, istniejącej od roku 1882 i znanej później jako Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM.
Kolejnym budynkiem, który wkrótce zniknie z dąbrowskiego krajobrazu będzie nieczynny od wielu lat biurowiec, który powstał ponad 50 lat temu, a dziś widzimy go skręcając z ul. Kościuszki w stronę parkingów wokół Pałacu Kultury Zagłębia. W poniedziałek 24 lutego 2020 r. miejska spółka Fabryka Pełna Życia, zarządzająca terenem pod dawnym DEFUM, gdzie ma powstać nowe śródmieście, ogłosiła przetarg na wyburzenie tego niszczejącego obiektu. Przedmiotem zamówienia są m.in. prace obejmujące rozbiórkę dachu, ścian, stropów, ogrodzenia murowanego oraz nawierzchni z kostki brukowej. Miasto chce, aby całość prac zakończyła się do końca maja tego roku, a na oferty wykonawców czeka do 10 marca br.

Zamierza bowiem stworzyć w tym miejscu tymczasową strefę wypoczynku i rekreacji, tak zwany zielony plac, otwarty dla mieszkańców. Powstanie obok byłych warsztatów elektrycznych, gdzie dziś działa już multimedialne centrum wystawowo-konferencyjne. W pobliżu pojawi się również strefa gastronomiczna, bowiem do 4 marca tego roku spółka czeka na chętnych, którzy zdecydują się otworzyć w powstającym właśnie od podstaw śródmieściu Dąbrowy Górniczej nowe punkty gastronomiczne. Pięć z nich ma być stałych, a dwa przewidziane zostały dla food trucków.

Fabryka Pełna Życia: na początek browar rzemieślniczy

Na grudzień 2019 roku planowany był natomiast wstępnie przetarg na budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego, który ma powstać w pofabrycznej hali DEFUM, przylegającej do dawnego budynku Telekomunikacji Polskiej. Okazało się jednak, że wszystko się trochę przesunęło w czasie. Przetarg ogłoszony został 24 lutego 2020 roku, a spółka czeka na oferty do 16 marca br.

Spółka odda najemcy budynek wraz z przyległym terenem z przeznaczeniem na produkcję piwa w browarze rzemieślniczym oraz świadczenie usług gastronomicznych i cateringowych. Spółka oferuje 30-letni najem budynków. Spółka Fabryka Pełna Życia ze swojej strony zobowiązuje się do doprowadzenia wszystkich niezbędnych mediów oraz uporządkowania terenu w sąsiedztwie budynku. Nowy browar miałby być gotowy do końca 2021 roku. Zwycięzca przetargu z własnych funduszy będzie musiał przedstawić koncepcję przebudowy browaru rzemieślniczego z restauracją, obejmującą wizualizację zewnętrzną budynku, aranżację wnętrz, ogródka gastronomicznego oraz kosztorys budowlany, sporządzone na podstawie wymagań dotyczących standardu przedmiotu najmu oraz jego zgodności w zakresie wystroju, aranżacji i zastosowanych materiałów do „Szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji Centrum w Dąbrowie Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem Fabryki Pełnej Życia” autorstwa pracowni Analog.

Do postępowania zaproszono oferentów prowadzących działalność gospodarczą, którzy dysponują odpowiednim doświadczeniem w produkcji piwa w browarze rzemieślniczym i znajdują się w sytuacji ekonomicznej oraz finansowej pozwalającej na wykonanie prac przewidzianych umową, która ma zostać zawarta w wyniku rozstrzygnięcia postępowania, w tym na poniesienie zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych.

Fabryka Pełna Życia: oto nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej

Nowa koncepcja architektoniczna pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).

foto snf (51).gif https://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/wybu...923/zd/51614793


CYTAT
gazeta.pl

Na Dni Dąbrowy Górniczej 2020 po biurowcu w centrum miasta ma nie być już śladu

Wybudowany 50 lat temu przy ul. Kościuszki 3 biurowiec Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek "Defum" ma zostać rozebrany na zlecenie Fabryki Pełnej Życia.

Biurowiec powstał w latach 1969-1971, gdy Defum przeżywało okres prosperity. W nowoczesnym jak na tamte czasy budynku mieściło się m.in. biuro konstrukcyjne fabryki. Ponadstuletnia historia zakładu oficjalnie skończyła się w 2015 roku, gdy wojewoda wykreślił Defum - jako ostatnie państwowe przedsiębiorstwo w województwie śląskim - z rejestru.

W tym samym roku 4-hektarowy teren po zlikwidowanym zakładzie za 827 tys. zł odkupiła od skarbu państwa Dąbrowa Górnicza, inicjując jednocześnie projekt Fabryki Pełnej Życia: budowy nowego centrum miasta na poprzemysłowym terenie.

Przetarg na rozbiórkę 50-letniego biurowca ogłosiła właśnie Fabryka Pełna Życia, czyli powołana w zeszłym roku miejska spółka, która w najbliższych latach ma nadzorować budowę nowego centrum miasta.

Umowny termin rozbiórki to 60 dni, ale dodatkowe punkty przy ocenie oferty – poza ceną - można dostać za jego skrócenie. Co ciekawe, charakterystyczna przewiązka łącząca biurowiec z halami firmy Zremb - Remos2, teraz nie będzie wyburzana: mieści się tu bowiem siedziba Fabryki Pełnej Życia.

Powstanie nowa strefa wejściowa do Fabryki Pełnej Życia
- Chcemy, aby na majowe Dni Dąbrowy Górniczej teren był już uporządkowany - powiedział nam Wojciech Czyżewski, prezes Fabryki Pełnej Życia.

Wcześniej na zlecenie spółki została wyburzona dawna modelarnia. Przestrzeń po obu budynkach ma się zamienić w nową strefę wejściową do Fabryki Pełnej Życia, z tymczasową funkcją rekreacyjno-wypoczynkową. Tymczasową, bo docelowo w tym miejscu planowane są nowe budynki mieszkalno-usługowe.

Pierwszą docelową i komercyjną inwestycją w Fabryce Pełnej Życia ma być natomiast browar rzemieślniczy, pod który spółka chce wynająć inną z poprzemysłowych hal przy strefie wejściowej. Czy są chętni na taki biznes w tym miejscu, dowiemy się w drugiej połowie marca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szer
post śro, 26 lut 2020 - 20:29
Post #1335


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: FdZD
Postów: 2,586
Dołączył: śro, 13 lip 05
Skąd: Mydlice Południe
Nr użytkownika: 152
Płeć: Mężczyzna
GG: 7413760 status gadu-gadu



CYTAT(:) @ śro, 26 lut 2020 - 19:41) *
^^
oby się udało z tym browarem


Pytanie tylko czy browar jest potrzebny w Dąbrowie?
Oczywiście pomysł fajny. Tylko czy będzie na tyle klientów i chętnych by go odwiedzać? Dosyć ryzykowna inwestycja, oby nie okazała się błędem w dłuższej perspektywie czasu.


--------------------
33001,04
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danielmdc
post pią, 28 lut 2020 - 08:34
Post #1336


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 563
Dołączył: wto, 15 sty 13
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 5,133
Płeć: Mężczyzna



Oczywiście że nie jest potrzebny i nie ma szans się utrzymać przez dłuższy czas. Wystarczyłby mały lokal z regionalnymi trunkami. Nie jesteśmy miastem turystycznym żeby ludzie przesiadywali tam od południa do nocy 7 dni w tygodniu. Lokale w centrum są tego przykładem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 03 mar 2020 - 10:54
Post #1337


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



^
Problem, że u nas nie ma atrakcyjnych miejsc i jeździ się aż do Katowic. Zapotrzebowanie jest. Nie tylko mieszkańcy DG, ale można przyciągnąć z Sosnowca (co najmniej Zagórze) i Będzina.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danielmdc
post pią, 06 mar 2020 - 19:33
Post #1338


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 563
Dołączył: wto, 15 sty 13
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 5,133
Płeć: Mężczyzna



Uśmieszku w weekendy być może ale nie w tygodniu. Do tego zestawu powinien być dodany klub na terenie fabryki na pół tysiąca osób minimum gdzie można by organizować koncerty czy tłoczenie bassów co by rozruszać to smutne jak pizda miasto.

Ten post edytował danielmdc pią, 06 mar 2020 - 19:34
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Paulus77
post nie, 15 mar 2020 - 22:37
Post #1339


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Dołączył: pią, 05 cze 09
Nr użytkownika: 3,346
Płeć: Mężczyzna



YouTube

Jeden z kanałów, który oglądam. Podrzuciłem w komentarzu pod ich poprzednim filmem link do Fabryki. O naszej inwestycji od 9:30 smile2.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 16 kwi 2020 - 22:31
Post #1340


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,112
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



CYTAT
nasze miasto

Drugie podejście do dąbrowskiego browaru w centrum, jest chętny na wyburzenie biurowca

Miejska spółka Fabryka Pełna Życia, zarządzająca terenem pod dawnej fabryce DEFUM, gdzie ma powstać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej, ogłosiła drugi przetarg na budowę browaru rzemieślniczego. Pierwsze podejście nie było udane, bowiem zbiegło się w czasie z coraz większym rozprzestrzenianiem się w Polsce epidemii koronawirusa.
W pierwszym przetargu, jaki został ogłoszony w lutym tego roku, nikt nie przedstawił konkretnej oferty. Organizatorzy postępowania, mającego wyłonić najemcę jednej z pofabrycznych hal, zgodnie podkreślają, że wówczas nie był to dobry czas na tego typu decyzje. Dziś coraz częściej słyszy się z ust członków rządu RP, że nasza gospodarka ma być stopniowo odmrażana i przywracana do życia. Władze spółki oraz władze miejskie mają więc nadzieję, że tym razem zainteresowanie tą bądź co bądź nietypową ofertą będzie większe.

- Nie wiemy tak naprawdę, co nas jeszcze czeka, ale zapowiedzi ekipy rządzącej krajem wskazują, że życie gospodarcze ma powoli wracać. A jeśli tak, to nasza oferta może stać się naprawdę ciekawa – podkreśla Wojciech Czyżewski, prezes zarządu spółki Fabryka Pełna Życia, która odpowiedzialna jest za budowę nowego śródmieścia Dąbrowy Górniczej i zagospodarowanie terenów byłej fabryki DEFUM. - Dlatego zdecydowaliśmy, by ponownie się pojawiła. Warunki przetargu pozostały takie same jak poprzednio. Nie zmienialiśmy ich poza drobnymi korektami. Określiliśmy też stosunkowo długie ramy czasowe na zgłoszenia potencjalnych oferentów. Czekamy na nie bowiem aż do 18 maja tego roku – dodaje.
- Nie wiemy tak naprawdę, co nas jeszcze czeka, ale zapowiedzi ekipy rządzącej krajem wskazują, że życie gospodarcze ma powoli wracać. A jeśli tak, to nasza oferta może stać się naprawdę ciekawa – podkreśla Wojciech Czyżewski, prezes zarządu spółki Fabryka Pełna Życia, która odpowiedzialna jest za budowę nowego śródmieścia Dąbrowy Górniczej i zagospodarowanie terenów byłej fabryki DEFUM. - Dlatego zdecydowaliśmy, by ponownie się pojawiła. Warunki przetargu pozostały takie same jak poprzednio. Nie zmienialiśmy ich poza drobnymi korektami. Określiliśmy też stosunkowo długie ramy czasowe na zgłoszenia potencjalnych oferentów. Czekamy na nie bowiem aż do 18 maja tego roku – dodaje.
Przetarg obejmuje budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego, który ma powstać w pofabrycznej hali DEFUM, przylegającej do dawnego budynku Telekomunikacji Polskiej. Zwycięzca przetargu będzie miał do zagospodarowania powierzchnię budynku - prawie 1000 metrów kw a do tego również grunt, na którym może stanąć ogródek gastronomiczny. W tym przypadku jest to około 260 metrów kw. Jednym z ważnych elementów oferty przetargowej będzie propozycja opłaty za czynsz. Jeśli chodzi o budynek, w którym powstanie browar wraz z zapleczem gastronomicznym, miasto oczekuje propozycji wyższych niż 15 zł netto za metr kw, a dla ogródka gastronomicznego wyższych niż 5 zł netto za metr kw. Ocenie podlegać będzie również m.in. wysokość funduszy, jakie oferent będzie chciał przeznaczyć na adaptację pofabrycznej hali na browar rzemieślniczy.

Spółka odda najemcy budynek wraz z przyległym terenem z przeznaczeniem na produkcję piwa w browarze oraz świadczenie usług gastronomicznych i cateringowych. Oferuje 30-letni najem budynków. Spółka Fabryka Pełna Życia ze swojej strony zobowiązuje się do doprowadzenia wszystkich niezbędnych mediów oraz uporządkowania terenu w sąsiedztwie budynku. Nowy browar miałby być gotowy do końca 2021 roku.

Zwycięzca przetargu z własnych funduszy będzie musiał przedstawić koncepcję przebudowy browaru rzemieślniczego z restauracją, obejmującą wizualizację zewnętrzną budynku, aranżację wnętrz, ogródka gastronomicznego oraz kosztorys budowlany, sporządzone na podstawie wymagań dotyczących standardu przedmiotu najmu oraz jego zgodności w zakresie wystroju, aranżacji i zastosowanych materiałów do „Szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji Centrum w Dąbrowie Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem Fabryki Pełnej Życia” autorstwa pracowni Analog.

Spółka Fabryka Pełna Życia cały czas przygotowuje także tereny w nowym śródmieściu pod planowaną Strefę Smaków, a więc zróżnicowaną ofertę gastronomiczną. Pierwszy przetarg nie przyniósł też rozstrzygnięcia. Obecnie spółka szuka wykonawcy robót budowlanych związanych z zabezpieczeniem suwnic oraz przebudową ogrodzenia.

Stworzenie na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej Strefy Smaku ma być miejscem spójnym architektonicznie, wyróżniającym się postindustrialnym klimatem, atrakcyjnym pod względem oferty gastronomicznej i kulturalnej.

Spółka Fabryka Pełna Życia rozstrzygnęła również ostatnio przetarg na wyburzenie ponad 50-letniego biurowca dawnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek DEFUM przy ul. Kościuszki 3. Spośród pięciu ofert wybrana została propozycja spółki Tree Capital, mieszczącej się w miejscowości Baniocha w woj. mazowieckim. Oferta opiewa na kwotę 233 tysięcy 577 zł.

- Zamierzaliśmy przeznaczyć na to przedsięwzięcie około 500 tys. zł. Różnica w ofertach była ogromna, dlatego zdecydowaliśmy się odrzucić najniższą, która dodatkowo nie była kompletna. Wybraliśmy kolejną, ale okazało się, że nie wszystkie firmy uczestniczące w przetargu zgadzają się z takim rozstrzygnięciem. Do 14 kwietnia był czas na złożenie odwołań. Z tego, co wiem, to co najmniej jedna firma takie właśnie takie odwołanie złożyła do Krajowej Izby Odwoławczej. Nie wiemy jednak obecnie, jak w dobie koronawirusa działa ta instytucja. Jak szybko rozpatrywane są odwołania. Będziemy zatem czekać na informacje, kiedy możemy się spodziewać decyzji KIO. W normalnych warunkach taka procedura trwa około dwóch tygodni – wyjaśnia Wojciech Czyżewski.

Zamówienie obejmuje m.in. prace obejmujące rozbiórkę dachu, ścian, stropów biurowca, ogrodzenia murowanego oraz nawierzchni z kostki brukowej. Miasto zamierza stworzyć w tym miejscu tymczasową strefę wypoczynku i rekreacji, tak zwany zielony plac, otwarty dla mieszkańców. Powstanie obok byłych warsztatów elektrycznych, gdzie dziś w całkowicie odnowionym budynku działa już multimedialne centrum wystawowo-konferencyjne.

Jako pierwsza w lutym 2020 roku odeszła w niebyt stara hala fabryczna z charakterystycznym muralem Emila Škody, czeskiego współwłaściciela Dąbrowskiej Fabryki Maszyn, istniejącej od roku 1882 i znanej później jako Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM.

Nowa koncepcja architektoniczna pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

69 Stron V  « < 65 66 67 68 69 >
Reply to this topicStart new topic
4 Użytkowników czyta ten temat (4 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sobota, 04 maj 2024 - 13:40
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza