IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cmentarze
rafi
post pon, 15 wrz 2003 - 20:22
Post #1


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15Yo
Ostatnio doszly mnie sluchy, ze cmentarz komunalny, wybudowany na zadupiu za gruba kasiore zostal zlikwidowany. Czy ktos cos wie na ten temat? Podobno jakis kolo kupil ten teren i bedzie sobie cosik tam robil... Wiecie moze, czy byl jakis przetarg na to i ew. za ile taki fajny teren prezydent pchnal? no chyba, ze to jakas plota...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kwasny
post pon, 15 wrz 2003 - 21:09
Post #2


Echhhhhh
*****

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 512
Dołączył: wto, 05 sie 03
Skąd: LONDON
Nr użytkownika: 2
Płeć: MężczyznaLOL ! A gdzie byl cmentarz komunalny i wogole fajnie ze koles zlikwiduje cmetarz ??????? Chyba czegos tu nie rozumiem i nie jestem doinformowany !!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pon, 15 wrz 2003 - 23:00
Post #3


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3No cmentarz jest przy dk1 miĘdzy hutĄ katowice a zĄbkowicami. Jednak pierwszy raz sŁuszĘo jego likwidacji. Inna sprawa Że cmentarz ma juŻ min 5 lat i chyba z 5 grobÓw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 16 wrz 2003 - 18:36
Post #4


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15No wlasnie. Od kogos uslyszalem, ze tam byli pochowani tylko jacys bezdomni. Ktos ich ekschumowal (czy jak tam sie to pisze) i przeniosl na inny, wiec miejsce sie zwolnilo wink.gif. Kurde to nawet fajny pomysl na film :14:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post śro, 17 wrz 2003 - 07:21
Post #5


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gaduPonoĆ to sprawa wÓd podskÓrnych. Tak kiedyŚ mÓwiono o przyczynach wstrzymania pochÓwku. Tylko nie rozumiem dlaczego nie wybudowano kolumbarium.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arbas
post sob, 09 gru 2006 - 01:36
Post #6


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,023
Dołączył: czw, 16 lis 06
Nr użytkownika: 307Myslę, że główną przyczyną odrzucenia przez mieszkańców nowego cmentarza w dzielnicy Babia Ława /?/ była jego lokalizacja.
Groby zmarłych odwiedzane są przeważnie przez osoby starsze, dla których pokonanie kilkanastu kilometrów to cała wyprawa. Raczej należało uzmysłowić działkowiczom, że sąsiedztwo ogródków z cmentarzem jest wielce nieapetyczne /marchewka na takich sokach!/ i pozyskać teren na powiekszenie cmentarza, oferując włascicielom działek coś w zamian. a
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post sob, 09 gru 2006 - 01:50
Post #7


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,148
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: KobietaTo tereny między Babią Ławą a Tworzniem, czyli Gołonóg.

Smaczku dodaje fakt, że tuż obok cmentarza ma swoje źródła... rzeczka o nazwie Babia Ława rolleyes.gif Ciekawe czy od powstania nekropolii zmienił się skład chemiczny jej wód tongue.gif

Ale kto jeszcze pamięta te nazwy... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post sob, 07 lis 2009 - 11:38
Post #8


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,728
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenAle odgrzebalem

CYTAT


Dąbrowskie nekropolie mają swoją historię

Anna Polewiak

2009-10-29 12:11:22 , Aktualizacja 2009-10-31 23:03:38
W mieście znajduje się kilkanaście nekropolii. Cmentarz św. Barbary przy ulicy Starocmentarnej nie jest jednak najstarszym. Powstał około 1892 roku. Jeżeli wierzyć źródłom historycznym, to bardziej wiekowy jest cmentarz w Gołonogu, gdzie najstarsze groby pochodzą z 1879 roku. To jednak przy ulicy Starocmentarnej znajduje się grób rodzinny Piwowarów.

Tam został pochowany Adam Piwowar, pierwszy prezydent Dąbrowy Górniczej, od 1917 roku oraz jego syn Lech, poeta, który zginął podczas drugiej wojny światowej. Miejska Komisja Historyczna Pokolenia postanowiła zaopiekować się grobem. Dzięki ich inicjatywie zaniedbany grobowiec został odnowiony przez miasto. Teraz mieszkańcy nie muszą się wstydzić, że założyciel Muzeum Geologicznego nie ma nawet porządnego napisu na grobowcu. Brakowało tam bowiem liter.

- Pracy było sporo. Oczyszczono murek ogrodzenia, okalający grobowiec oraz płyty boczne i wierzchnie. Uzupełniono ubytki na połączeniach płyt. Naprawione zostały także pęknięcia słupków ogrodzenia, wyczyszczone i pomalowane zostały metalowe ogrodzenie, odnowiono napisy na płytach i płycie lastrykowej. Pojawiły się brakujące litery metalowe w napisie Grób Piwowarów. Grobowiec pokrył się również farbą do betonu w kolorze czerwonego piaskowca - mówi Lucyna Stępniewska z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji dąbrowskiego magistratu.

Wczoraj Miejska Komisja Historyczna Pokolenia wspólnie z harcerzami i młodzieżą Zespołu Szkół nr 2 zorganizowała "Spotkanie z historią", mające zwrócić uwagę na to szczególne miejsce.

- Chcemy włączyć starszych i młodszych mieszkańców w poszukiwania śladów przeszłości naszego miasta. Chcemy też otoczyć wspólnie opieką miejsca pamięci narodowej w imię szacunku do przeszłości. Zaczęliśmy od grobowca Piwowarów, ale planujemy objąć opieką inne groby i pomniki na terenie tego cmentarza i nekropolii przy ulicy 11 Listopada, by nie uległy zapomnieniu, albo co gorsza zniszczeniu - podkreśla Maciej Gadaczek z Komisji.

Chodzi również o groby uczestników powstania styczniowego.

- Historię miasta i regionu tworzyli zwykli ludzie. Tutaj jest grób chociażby weterana powstania styczniowego z 1863 roku. O taką pamiątkę też trzeba zadbać, by nie zniknęła w wyniku zniszczenia. Chociaż trzeba przyznać, że te najstarsze grobu opierają się zębom czasu. Warto też przypomnieć, że ginęli tu ludzie, których ciała nigdy nie spoczęły w rodzinnej ziemi - przyznał Grzegorz Szklarek.

Przykładem może być los dziesięciu powieszonych przez hitlerowskiego okupanta z Huty Bankowej

- Byłem świadkiem ich powieszenia. To byli moi znajomi i zwykli ludzie. Egzekucja miała miejsce o godzinie 16, a ciała zabrano o 22. Wywieziono je i prawdopodobnie pochłonęły je potem oświęcimskie krematoria. Przez te wszystkie lata starałem się, aby mieszkańcy o nich nie zapomnieli - mówi Marian Indelak.

W tym miesiącu kolejny pomnik trafił pod opiekę. Chodzi o odnowiony Pomnik Pamięci Poległych na Frontach II Wojny Światowej za Wolność i Niepodległość Ojczyzny na cmentarzu parafialnym Parafii Matki Boskiej Anielskiej przy ulicy 11 Listopada. Obowiązek opieki spoczął na dąbrowskich harcerzach.

Swoje miejsce znaleźli też policjanci z Zagłębia Dąbrowskiego, w tym również Dąbrowy Górniczej, zamordowani przez NKWD, którym poświęcono dwa lata temu tablicę przy wejściu do Sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej. Pod tablicą wmurowano ziemię przywiezioną z grobów, których część znajduje się w Ostaszkowie.

W kolejce do opieki są jeszcze inne pomniki i grobowce. Chodzi m.in. o groby zwykłych mieszkańców na cmentarzu przy ulicy 11 Listopada, których krewni też odeszli.

- Są to grobowce, które wiele mówią o historii naszego miasta, znajdują się przy głównej alei cmentarza, ale wymagają odnowienia, żeby nie uległy całkowitemu zniszczeniu - przyznał ks. Andrzej Stasiak, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Anielskiej.

Na cmentarzu przy ulicy 11 Listopada znajdują się grobowce wielu znanych mieszkańców, m.in. Stanisława Bocianowskiego, optyka i działacza społeczno-kulturalnego, fundatora pomnika Związku Orła Białego.

- Bocianowski był człowiekiem o niespotykanej filantropii. W zasadzie pomagał wszystkim. Jak coś potrzebne było uczniom czy sportowcom, to wtedy szło się do Bocianowskiego. Mówił, że władze się zmieniają, a ja ciągle jestem - przyznaje Grzegorz Szklarek.

Historyczną wagę dla miasta mają również cmentarze w dzielnicach Gołonóg, Strzemieszyce czy Ząbkowice.

- Jeżeli chodzi o inne dzielnice, to mamy do czynienia raczej z młodymi nekropoliami - przyznał Arkadiusz Rybak, dyrektor Miejskiego Muzeum Sztygarka.

Nad nagrobkami cmentarza w Strzemieszycach czuwa przez cały czas Stowarzyszenie Przyjaciół Strzemieszyc. Moźna tu natrafić na groby postaci znanych w tej dzielnicy, strzemieszyckich nauczycieli czy lekarzy, m.in. grób Henryka Makarczyńskiego, kierownika obecnej Szkoły Podstawowej nr 5 czy lekarza społecznika, Marcelego Białostockiego.

- Wiele mówi się o cmentarzach w mieście, a zapomina o nekropoliach w innych dzielnicach, gdzie również są zabytkowe grobowce, będące świadkami dziejów miasta i danej dzielnicy. My swoimi środkami i możliwościami staramy się dbać o te groby. Zinwentaryzowaliśmy je, potem czyściliśmy. Systematycznie je porządkujemy, chroniąc od zapomnienia - mówi Maciej Szaniawski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Strzemieszyc.
(...)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post sob, 07 lis 2009 - 11:45
Post #9


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,956
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gaduCmentarz w Gołonogu ma jeden zawstydzający zakątek - porozbijane, zniszczone groby, sterty śmieci, otwarty grób z rozbitą trumną angry.gif Pisałem w tej sprawie do franciszkanów, ale mnie zignorowali, muszę się chyba wybrać tam osobiście (sprawdzę najpierw, bo może - choć nie wydaje mi się to prawdopodobne - posprzątali, a jedynie nie uznali za konieczne odpowiedzieć mi). Może się ktoś dołączy i wyśle im maila?

Zdjęcia tutaj

Ten post edytował Leszek sob, 07 lis 2009 - 11:45


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mateuszc
post nie, 08 lis 2009 - 20:51
Post #10


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Dołączył: nie, 08 lis 09
Nr użytkownika: 3,543
Płeć: Mężczyzna
GG: 1527644 status gadu-gaduCYTAT(Leszek @ sob, 07 lis 2009 - 12:45) *
Cmentarz w Gołonogu ma jeden zawstydzający zakątek - porozbijane, zniszczone groby, sterty śmieci, otwarty grób z rozbitą trumną angry.gif Pisałem w tej sprawie do franciszkanów, ale mnie zignorowali, muszę się chyba wybrać tam osobiście (sprawdzę najpierw, bo może - choć nie wydaje mi się to prawdopodobne - posprzątali, a jedynie nie uznali za konieczne odpowiedzieć mi). Może się ktoś dołączy i wyśle im maila?

Zdjęcia tutaj


jeśli jest podejrzenie, że mogło to zostać zrobione umyślnie.... że w ogóle mógł tych zniszczen dokonac czlowiek a nie np. że to ze starości, działanie czynników atmosferycznych itp... to raczej i policja/prokuratura sie tym powinna zająć - " Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post nie, 08 lis 2009 - 22:56
Post #11


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,956
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gaduTo nie jest świeża sprawa - więc umorzenie z powodu niewykrycia sprawcy jest pewne.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post nie, 08 lis 2009 - 23:00
Post #12


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,728
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenTe nasze cmentarze delikatnie mowiac nie sa zbyt ladne. W Golonogu przynajmniej sa widoki. A "przy alejach" przez pazernosc zmlikwodowano wiekszosc alejek i powiekszono w ten sposob. Do tego wycina sie drezwa, nie dba o zielen i z kazdym rokiem coraz wieksza degradacja. Nie ma to jak te wiecznie przepelnione kosze na smieci. Gdzie indziej czegos podobnego nie widzialem


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
prezes
post pią, 07 maj 2010 - 11:55
Post #13


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 368
Dołączył: wto, 14 mar 06
Skąd: Łosień / Gołonóg
Nr użytkownika: 192
Płeć: MężczyznaPrzy głównym cmentarzu, od strony działek, robią jakiś dodatkowy wjazd (dokładnie na przeciwko wylotu ulicy Krasińskiego). Obniżono już krawężniki i dalej (głębiej) jest wyrównany teren. Wie ktoś o co chodzi? na osiedlu mówi się, że podobno ma tam być jakaś kaplica pogrzebowa, żeby pogrzeby nie chodziły ulicą 11go Listopada tylko bezpośrednio na cmentarz, ale czy to prawda nie wiem.

jeśli okaże się że inwestycja nie dotyczy cmentarza, proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Ten post edytował prezes pią, 07 maj 2010 - 11:57
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pon, 10 maj 2010 - 14:50
Post #14


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gaduCYTAT(prezes @ pią, 07 maj 2010 - 11:55) *
Przy głównym cmentarzu, od strony działek, robią jakiś dodatkowy wjazd (dokładnie na przeciwko wylotu ulicy Krasińskiego). Obniżono już krawężniki i dalej (głębiej) jest wyrównany teren. Wie ktoś o co chodzi? na osiedlu mówi się, że podobno ma tam być jakaś kaplica pogrzebowa, żeby pogrzeby nie chodziły ulicą 11go Listopada tylko bezpośrednio na cmentarz, ale czy to prawda nie wiem.

jeśli okaże się że inwestycja nie dotyczy cmentarza, proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.


Będą budować kaplicę cmentarną, co by pogrzeby po ulicy nie chodziły.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grzegorz-dg
post czw, 29 sie 2013 - 10:49
Post #15


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 728
Dołączył: nie, 17 cze 12
Skąd: DG- Środmieście ,centrum
Nr użytkownika: 5,028
Płeć: MężczyznaWczoraj będąc na cmentarzu przy ul 11 listopada oglądałem tą kaplice pogrzeby się już odbywają w niej ,zostały drobne prace do wykończenia.Ciekawi mnie czy zrobią tą nawierzchnie tej alejki po której idą teraz pogrzeby od kaplicy bo jej stan techniczny nie jest najlepszy.A co do śmieci to pojawiły się tam pojemniki do segregacji odpadów.Leszku a na cmentarzu w Gołonogu widać jakieś efekty zmian o których tu pisałeś.Ciekawe czy kaplica była wykonana z pieniędzy administratora cmentarza ,czy miasto dało dofinansowanie do budowy jej,fakt na pewno jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pogrzebów to będzie teraz o wiele lepiej pod tym względem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 29 sie 2013 - 11:44
Post #16


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: MężczyznaCYTAT(Grzegorz-dg @ czw, 29 sie 2013 - 10:49) *
jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pogrzebów to będzie teraz o wiele lepiej pod tym względem.


hmm, to dobrze jednak uważam, że dla głównego uczestnika tego typu uroczystości nie ma to już dużego znaczenia wink.gif


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grzegorz-dg
post pią, 01 lis 2013 - 13:18
Post #17


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 728
Dołączył: nie, 17 cze 12
Skąd: DG- Środmieście ,centrum
Nr użytkownika: 5,028
Płeć: MężczyznaKaplica stoi wybudowana przy cmentarzu na ul 11 Listopada a alejka tej która prowadzi od nowej kaplicy dalej stara i zniszczona nawierzchnia ,ciekawi mnie czy miasto może uczestniczyć w kosztach remontu na cmentarzu jak należy on do parafi MBA ,cmentarz jest trochę ,niedoinwestowany i zaniedbany .To takie na dzisiaj spostrzeżenie jak odwiedzałem ten cmentarz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grzegorz-dg
post nie, 15 gru 2013 - 21:41
Post #18


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 728
Dołączył: nie, 17 cze 12
Skąd: DG- Środmieście ,centrum
Nr użytkownika: 5,028
Płeć: MężczyznaDodam jeszcze to co zauważyłem że ogrodzenie cmentarza się zaczyna sypać widać to od strony ulicy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 14 sierpień 2020 - 06:23
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza