IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

 
Reply to this topicStart new topic
> Dąbrowskie firmy
:)
post sob, 16 paź 2010 - 18:02
Post #1


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,962
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenKiedys bylo o tym glosno na forum. Nie pasuje do zadnego tematu (KSSE, inwestycje i innych) wiec zakladam. W temacie o rzadach Podrazy obecnie dyskujsa dotyczy wyborow itp.

CYTAT
Dąbrowskie Defum ratuje miejsca pracyPiotr Sobierajski

2010-10-07 07:00:04, aktualizacja: 2010-10-07 07:00:04

Dąbrowska Fabryka Obrabiarek Ponar-Defum, zakład z ponad 130-letnią tradycją, walczy o wyjście z kryzysu i pozyskanie nowych klientów.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wydał właśnie opinię w sprawie przyznania zakładowi 7,5 mln zł pomocy publicznej z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, będącego w dyspozycji ministra skarbu państwa.


UOKiK stwierdził, że Ponar-Defum spełnia kryteria przyznania pomocy publicznej na restrukturyzację, ale projekt pomocowy w kilku kwestiach budzi wątpliwości UOKiK, co do jego zgodności z zasadami rynku wspólnotowego. Nie oznacza to, że jest z tymi zasadami sprzeczny. Dlatego może on podlegać notyfikacji Komisji Europejskiej, o ile minister skarbu państwa nie zmieni swojej dotychczasowej opinii, z 19 marca 2010 roku. Decyzja ministra ma być znana w najbliższych tygodniach.

- Zatwierdzenie przez Komisję Europejską pomocy publicznej na restrukturyzację jest dla nas bardzo ważne, bo pozwoli nam na uratowanie zakładu i rozpoczęcie procesu przekształcenia go z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa - mówi Jacek Wanic, zarządca komisaryczny Ponar-Defum. - Dzięki wsparciu w kwocie 7,5 mln zł środków pomocowych, po dołożeniu kolejnych 7,5 mln zł, pochodzących ze środków własnych pozyskanych w drodze sprzedaży majątku zbędnego, będziemy mogli także spłacić większość naszych długów, sięgających około 13 mln zł - dodaje.

W powstałej spółce planowana jest zamiana części zadłużenia na udziały. W ten sposób do spółki przystąpiłby m.in. inwestor strategiczny, Fabryka Obrabiarek Rafamet SA z Kuźni Raciborskiej, który docelowo przejąłby nad spółką kontrolę. - To pozwoli uratować zakład i miejsca pracy - dodaje Jacek Wanic.

Pracownicy walczą o miejsca pracy


Obecnie w Ponar-Defum pracuje 90 osób. Już w marcu br. pracownicy zorganizowali w kwietniu przed Urzędem Miasta ogromną pikietę w obronie miejsc pracy.
Protestowali także przeciwko planom sprzedaży przez komornika dwóch działek, co zmniejszyłoby wartość fabryki, a tym samym wysokość pomocy publicznej. Udało się, bo wierzyciele zrezygnowali z egzekucji długów, a na kupno działek nie znalazł się nikt chętny.

Obecnie zakład jest w końcowej fazie realizacji dwóch poważnych zamówień. Do końca roku nowoczesne wiertarko-frezarki mają być gotowe dla odbiorców w Niemczech i w Łagiewnikach. - Nasze produkty nie stanowią konkurencji dla innych polskich firm, są całkowicie inne i uzupełniają rynkową ofertę. Postaramy się zrobić wszystko, by uratować nasz zakład - mówią Krzysztof Piętak, przewodniczący Solidarności w Ponar-Defum i Artur Gołębiowski, przewodniczący Związku Zawodowego Metalowiec.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BARES
post pon, 01 lis 2010 - 14:00
Post #2


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 516
Dołączył: sob, 02 gru 06
Skąd: D.G. Mydlice
Nr użytkownika: 352
Płeć: MężczyznaCYTAT
Dąbrowskie firmy na Liście 2000 najlepszych

Z najnowszego rankingu Rzeczpospolitej „Lista 2000”, oceniającej polskie przedsiębiorstwa wynika, że wpływ kryzysu na kondycję firm nie spowodował zmniejszenia zarobków, ale za to skutkował cięciem nakładów inwestycyjnych. Po raz pierwszy od lat przedsiębiorstwa spotkały się z ograniczonym popytem.


Z sektorów najlepiej radziło sobie budownictwo, firmy zajmujące się handlem zarówno hurtowym jak i detalicznym, producenci spożywczy, producenci tworzyw sztucznych oraz przedsiębiorstwa przetwarzające ropę naftową i koks. Największe spadki odnotowała branża metalowa, przemysł chemiczny oraz sektor informatyczny.


Mocną pozycję na Liście 2000 zachowały firmy kontrolowane w całości przez kapitał zagraniczny lub z jego przewagą. Warty podkreślenia jest fakt wychodzenia na prostą przemysłu motoryzacyjnego. Potwierdzeniem tego są plany firm w strefach ekonomicznych. Wśród firm sektora motoryzacji, które osiągnęły największe zyski, Rzeczpospolita na 25 miejscu wymienia Brembo Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej - zysk netto 30 120 tyś. za 2009 r.


Wśród 60 najbardziej innowacyjnych firm 2009 r. znalazł się dąbrowski ERG Ząbkowice, który na badania i rozwój wydał 127,6 tyś PLN.


Na „Liście 2000” wśród dąbrowskich firm prym wiedzie Arcelor Mittal Poland na 28 pozycji /przychody ze sprzedaży 6 369 333 tys. PLN; zatrudnienie w Polsce – 10 580/. Kolejną pozycję zajmuje spółka REAL, która w naszym mieście ma dwa markety, wydając w 2009 r. na inwestycje 116 778 tyś. PLN. Koksownia Przyjaźń Sp. z o.o. plasuje się na 226 miejscu /spadek z 103 pozycji w 2008 r./ wydatki na inwestycje- 121 742 tyś. PLN. ThyssenKrupp Energostal z Torunia, który w naszym mieście ma zakład, zajął 233 pozycję, osiągając wynik netto na poziomie 19 300 tyś. PLN. Stalprofil SA /zatrudnienie 127 osób/ zajął 554 lokatę osiągając przychody ze sprzedaży w wysokości 356 611 tyś. PLN , jako grupa kapitałowa zainwestował 81 320 tyś. PLN. W tym rankingu Brembo Poland uplasował się na 909 miejscu. 1150 pozycję zajął GTX Hanex Plastics , który jako jeden nielicznych odnotował w porównaniu z 2008 skok o prawie 200 oczek na liście; przychody ze sprzedaży w kwocie 208 838 tyś. PLN, zatrudnienie 170 osób. Listę 2000 zamykają: Huta Bankowa Sp. z o.o. /poz. 1190/; ThyssenKrupp Stal Service /poz. 1439/ z inwestycjami na poziomie 6 300 tyś. PLN; Hobas System Sp. z o.o. /poz. 1570/ wielkość inwestycji – 34 066 tyś. PLN; PRH Bobrek s.j. / 1602 poz./ przychody ze sprzedaży – 141 585 tyś. PLN; Ursa Sp. z o.o. /poz. 1695/ zatrudnienie 160 osób, przychody ze sprzedaży – 132 641 tyś. PLN; Saia Burgess Poland /poz. 1758/ przychody ze sprzedaży – 127 694 tyś. PLN.

http://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosc-...ajlepszych.html--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BARES
post wto, 23 lis 2010 - 10:36
Post #3


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 516
Dołączył: sob, 02 gru 06
Skąd: D.G. Mydlice
Nr użytkownika: 352
Płeć: MężczyznaCYTAT
20 lat firmy WADER


14 listopada firma WADER & WOŹNIAK Sp. z o.o. obchodziła jubileusz 20-lecia.

Fabryka Zabawek WADER należy do ścisłej czołówki polskich producentów zabawek z plastiku. W jej ofercie znajduje się prawie 150 modeli zabawek, a co roku wprowadzane są kolejne nowości. Firma zatrudnia ok. 400 osób, dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym oraz własną narzędziownią, w której budowane są formy wtryskowe służące do produkcji nowych zabawek.

Ale najważniejsze, o czym wiedzą szczególnie dzieci oraz ich rodzice zabawki WADERA są bezpieczne, pobudzają kreatywność i wyobraźnię, kształtują umiejętności manualne i motoryczne oraz mają piękne kolory i ciekawe wzornictwo.

Za niezwykłe zaangażowanie społeczne i otwartość na potrzeby dąbrowskich dzieci i młodzieży podziękował prezydent Zbigniew Podraza podczas uroczystości jubileuszowych. Firma została również nagrodzona Złotą odznaką honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego.

http://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosc-...irmy+WADER.html--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BARES
post wto, 07 gru 2010 - 16:06
Post #4


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 516
Dołączył: sob, 02 gru 06
Skąd: D.G. Mydlice
Nr użytkownika: 352
Płeć: MężczyznaCYTAT
Innowacyjny Bioerg


W tegorocznej edycji konkursu "Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju", najbardziej innowacyjnym przedsiębiorstwem wśród mikrofirm został dąbrowski Bioerg SA, otrzymując tytuł "Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju 2010". Firma specjalizuje się w produkowaniu tworzyw biodegradowalnych.

Misją firmy Bioerg Spółka Akcyjna jest dostarczanie wysokiej jakości produktów przyjaznych dla środowiska oraz ciągłe poszukiwanie nowatorskich technologii w zakresie produkcji i przetwórstwa materiałów polimerowych.

Wynik tym bardziej godny najlepszych gratulacji, iż w tej edycji konkursu wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń.

Ideą konkursu jest identyfikowanie oraz promowanie przedsięwzięć i inicjatyw o charakterze rozwojowym i innowacyjnym. Uczestnikami konkursu byli przedsiębiorcy (firmy - mikro, małe, średnie, duże), gminy (wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie) oraz organizacje oraz inne podmioty (fundacje, stowarzyszenia, inne podmioty).

Podmioty ubiegały się o tytuły w następujących kategoriach: Innowacyjna firma, Innowacyjny produkt, Innowacyjna usługa, Innowacyjna gmina, Innowacyjna organizacja, Innowacyjny projekt unijny, Dynamicznie rozwijająca się firma.


Za serwisem samorządowym , szerzej w kontekście wojewódzkim można poczytać w Dzienniku Zachodnim.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BARES
post sob, 25 gru 2010 - 22:00
Post #5


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 516
Dołączył: sob, 02 gru 06
Skąd: D.G. Mydlice
Nr użytkownika: 352
Płeć: MężczyznaCYTAT
Dąbrowskie Gazele 2010
Ukazała się najnowsza, jedenasta lista rankingowa Gazel Biznesu, w dodatku do Pulsu Biznesu z dnia 13 grudnia 2010 r. O zajmowanym tam miejscu decyduje szybki rozwój firmy, mierzony przyrostem obrotów oraz osiąganymi zyskami.


Jak podali autorzy, znalazło się na niej aż 500 firm mniej niż przed rokiem. Najczęstszą przyczyną odrzucania zgłoszeń firm aspirujących do tytułu Gazeli Biznesu 2010 był spadek obrotów w jednym z uwzględnianych do badania lat. Inną cechą tegorocznego rankingu jest to, że aż 66 proc. uwzględnionych w nim firm to spółki, które nie gościły w poprzedniej edycji. Bardzo liczne są w zestawieniu firmy wykonujące zlecenia finansowane z budżetu centralnego lub samorządowych oraz specjalizujące się w budownictwie infrastrukturalnym.


Najwięcej gazel pochodzi z Mazowsza, Małopolski oraz ze Śląska. Liderem Śląskiego regionu została firma MM Cars z Katowic. Z dąbrowskich firm najwyższą pozycję w rankingu odnotowała Agencja Handlowa Vesuvio /47 w regionie /R/, a 436 w kraju /K/. Kolejne miejsca zajęły: ALBA /95-R, 806-K/; Hobas System Polska /117-R, 948-K/; SIMPLE /333-R, 2662 – K/ – doceniona również w ostatnim rankingu Polskiej Akademii Nauk jako jedna z 250 najbardziej innowacyjnych polskich firm; Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL /373-R, 2905-K/ oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji /433-R, 3393-K/. Serdecznie gratulujemy.

dabrowa-gornicza.pl


Ten post edytował BARES sob, 25 gru 2010 - 22:12


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BARES
post pią, 25 mar 2011 - 16:06
Post #6


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 516
Dołączył: sob, 02 gru 06
Skąd: D.G. Mydlice
Nr użytkownika: 352
Płeć: MężczyznaCYTAT
Pracownicy fabryki Ponar-Defum od pół roku nie dostają wynagrodzenia

Bez pensji od ponad sześciu miesięcy, zdesperowani i rozgoryczeni. Kiedyś było ich pół tysiąca, dziś jest zaledwie osiemdziesięciu. Pracownicy dąbrowskiej fabryki obrabiarek Ponar-Defum wciąż walczą o przetrwanie swojego zakładu, któremu od 11 lat grozi upadłość. Obiecywano im, że problemy się skończą, a wypłaty będą - na obietnicach się jednak skończyło.


Zdesperowani i rozgoryczeni. Prawie rok temu trumna miała być zapowiedzią tego, co z dąbrowskim zakładem obrabiarek wkrótce może się stać. Teraz zapowiedź powoli staje się faktem. - Była obiecana pomoc od urzędów miejskiego i wojewódzkiego, może i jeszcze z ministerstwa. Mieliśmy zaległości w wysokości trzech wypłat, teraz te zaległości sięgają siedmiu miesięcznych pensji - mówi Bogdan Żyła, pracownik fabryki Ponar-Defum.

Z blisko pięciuset pracowników jakich zakład zatrudniał zostało już zaledwie osiemdziesięciu. I chociaż większość pracowników już złożyła wypowiedzenia, to ich powrót wykluczony wcale nie jest. Warunkiem są jednak radykalne zmiany. Bo o tym, że ta firma ma markę przekonani są tutaj wszyscy. To jednak nie wystarczy by po 11 latach odsunąć od zakładu widmo upadłości. - Zarząd powinien nam załatwić kontrakty, jakąś robotę, no i płacić wynagrodzenie, a tego niestety nie robi - stwierdza Krzysztof Piętak z NSZZ "Solidarność".

Na nasze pytania o przyszłość zakładu Ponar-Defum odpowiedzieć nie chciał nikt. Zarząd podobno jest na urlopie.

Trudna sytuacja pracowników fabryki doskonale znana jest Państwowej Inspekcji Pracy. Ostatnia kontrola skończyła się wnioskiem do sądu o ukaranie pracodawcy. - Skala tych naruszeń była bardzo duża, bo jeżeli chodzi o wypłatę wynagrodzeń, to dotyczyło wszystkich pracowników. I w związku z tym inspektor pracy uznał, że mandat będzie w tym wypadku środkiem niewystarczającym - wyjaśnia Michał Podsiedlik z Państwowej Inspekcji Pracy.

Kolejne kontrole mają się odbyć się już wkrótce. Do tego czasu jednak w fabryce prawdopodobnie niewiele się zmieni. - W poprzednim tygodniu przebywaliśmy na postojowym, bo temperatura w hali była w granicach zera stopni Celsjusza - mówi Artur Gołębiowski ze Związku Zawodowego "Metalowiec". I trudno się spodziewać, że praca wkrótce ruszy. Gorąco może być jednak już niebawem, bo cierpliwość pracowników, bez wątpienia, powoli się kończy.

tvs.pl


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post pią, 25 mar 2011 - 22:25
Post #7


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna80 osób i mają minimum dwa związki zawodowe: Metalowiec i NSZZ Solidarność?


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: środa, 16 czerwiec 2021 - 09:51
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza