IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rewitalizacja Dąbrowy Górniczej, O procesie tworzenia lokalnego programu rewitalizacji
kwintosz
post pią, 29 lut 2008 - 13:30
Post #1


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduNie do końca to najlepszy temat na to, ale zagląda tu masa osób więc może to kogoś zainteresuje:

CYTAT
Co rewitalizować w Dąbrowie? Zabierz głos w dyskusji

Trwają prace nad przygotowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej. Program tworzony jest dla całego miasta, co oznacza, że do objęcia przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi mogą być typowane obszary i obiekty, usytuowane zarówno w centrum, jak również w peryferyjnych dzielnicach Dąbrowy Górniczej. To ważne, bo poprzedni, obowiązujący jeszcze dokument, obejmuje swym zasięgiem jedynie fragment śródmieścia.

Cel rewitalizacji to generalnie zwiększenie szans rozwojowych miasta i poprawa jakości życia mieszkańców. To proces, obejmujący szereg działań na rzecz przywrócenia bądź rozwoju nowych funkcji społeczno-gospodarczych na zdegradowanych obszarach śródmieść, osiedli mieszkaniowych oraz terenach poprzemysłowych. Przekształcenie fragmentów przestrzeni miasta powinno odbywać się z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju. Natomiast spójność społeczno-gospodarcza na danym obszarze powinna zostać osiągnięta poprzez likwidację zjawiska wykluczenia społecznego, wzrost konkurencyjności gospodarczej oraz uporządkowanie struktury przestrzennej.

Rewitalizacja miast jest procesem kompleksowym i długotrwałym. Jej skuteczność w znacznej mierze zależy od zaangażowania i współpracy trzech sektorów: publicznego, prywatnego i obywatelskiego. Zadaniem sektora publicznego (władze lokalne) jest realizacja polityki miejskiej ułatwiającej życie mieszkańcom i podmiotom gospodarczym. Sektor prywatny (przedsiębiorcy) swe wysiłki powinien skupiać na kreowaniu nowych przedsięwzięć gospodarczych. Natomiast rolą sektora obywatelskiego jest zgłaszanie potrzeb społeczności lokalnej oraz pobudzanie lokalnej świadomości i aktywności.

Lokalny Program Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej opracowany zostanie w czterech obszarach: gospodarczym, społecznym, kulturowym i środowiskowym. Do końca marca br. sfinalizowane zostaną prace dotyczące części diagnostycznej oraz opracowania założeń strategicznych. W kwietniu rozpoczniemy nabór projektów do programu. W kolejnym miesiącu określony zostanie system wdrażania, oceny i monitoringu LPR. Jeszcze w tym półroczu dokument przedstawiony zostanie do akceptacji radnym Rady Miejskiej.

Do udziału w tworzeniu programu zapraszamy wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Obecnie, kiedy trwają prace diagnostyczne oraz przegląd obszarów i obiektów z terenu miasta, zachęcamy Państwa do wyrażenia swej opinii poprzez udział w sondażu ankietowym lub bezpośrednio - w warsztatach, które służą m.in. wypracowaniu priorytetów programu rewitalizacji. Warsztaty odbędą się 6 i 7 marca br. w budynku Urzędu Miejskiego, przy ul. Granicznej 21.

Szczegółowy harmonogram warsztatów:
- 6 marca, godz. 9.00 – warsztaty poświęcone problemom przestrzenno-środowiskowym;
- 6 marca, godz. 12.30 – warsztaty poświęcone problemom gospodarczym;
- 7 marca, godz. 9.00 – warsztaty poświęcone problematyce społecznej;
- 7 marca, godz. 12.30 – warsztaty poświecone problemom kultury, rekreacji i sportu.

Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy m.in. przedstawicieli przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, jednostek pomocniczych, szkół wyższych, dekanatów dąbrowskich, instytucji kultury oraz odpowiedzialnych w naszym mieście za bezpieczeństwo, pomoc społeczną, a także reprezentantów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz radnych Rady Miejskiej.

W spotkaniach może wziąć udział każdy mieszkaniec naszego miasta. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie udziału w warsztatach w Wydziale Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej. Osoba do kontaktu: Aneta Nowak – tel.: 032 295 68 85, e-mail: rewitalizacja@dabrowa-gornicza.pl

pobierz ANKIETA


Ja się na 70% na to pisze, jest ktoś chętny z forumowiczów na takie spotkanie?

Ten post edytował kwintosz pią, 29 lut 2008 - 13:30


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adasmos
post nie, 02 mar 2008 - 21:30
Post #2


UZYTKOWNIK
*

Grupa: FdZD
Postów: 42
Dołączył: śro, 17 sty 07
Skąd: Dąbrowa Górnicza/Sabadell/Barcelona
Nr użytkownika: 405
Płeć: MężczyznaJa się piszę na te warsztaty, będę chciał zadzwonić i potwierdzić swój udział we wtorek. Mogę od razu potwierdzić udział większej ilości uczestników, zgłaszajcie się kto chętny.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adasmos
post sob, 08 mar 2008 - 19:37
Post #3


UZYTKOWNIK
*

Grupa: FdZD
Postów: 42
Dołączył: śro, 17 sty 07
Skąd: Dąbrowa Górnicza/Sabadell/Barcelona
Nr użytkownika: 405
Płeć: MężczyznaWitam wszystkich

Zakładam ten wątek, bo raz, że rewitalizacja to przedmiot moich zainteresowań, a dwa - właśnie, o czym pewnie wiecie, trwają prace nad tworzeniem Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta, dokumentu, dzięki któremu miasto może się starać o dofinansowanie prac z nią związanych z UE.

Weźmy w tym udział, bo mamy realny wpływ na kształt programu. Nie mówię, że wszystkie zapisy, które się w nim znajdą, zostaną zrealizowane ale warto smile2.gif

Wkleję mój art o tym z http://www.mmsilesia.pl/985/2008/3/7/rewit...ory=interwencje

CYTAT
Rewitalizacja Dąbrowy Górniczej zależy od Ciebie, mieszkańcu!

W dniach 6 i 7 marca odbyły się w dąbrowskim Urzędzie Miasta warsztaty, będące etapem w wypracowywaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta. Przygotowane zostały przez Wydział Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej.

Warsztaty poprowadzili pracownicy naukowi Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości oraz Akademii Ekonomicznej: prof. zw. dr hab. Andrzej Klasik, dr Adam Polko oraz dr Krzysztof Wrana, a wzięli w nich udział: urzędnicy Urzędu Miasta, radni miejscy, instytucje kultury i sportu, przedstawiciel Kościoła oraz sami mieszkańcy. Informacje o miejscu oraz dacie warsztatów dostępne były w lutowym „Przeglądzie Dąbrowskim” oraz na stronie Urzędu Miasta.W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy zajęli się problemami przestrzenno-środowiskowymi oraz gospodarczymi, w drugim zaś – społecznymi oraz związanymi z kulturą, rekreacją i sportem. – Spotkania te są poświęcone diagnozie problemów – powiedział dr Wrana. Diagnoza ta ma trwać do 31 marca.Pod przewodnictwem wspomnianych wyżej pracowników naukowych odbywały się dyskusje nad terenami i obiektami, wytypowanymi uprzednio do rewitalizacji przez zespoły ds. rewitalizacji dąbrowskiego Urzędu Miasta i Rady Miejskiej. Przechodzono od dzielnicy do dzielnicy, obejmując obszar całego miasta (tym różni się obecnie opracowywany program od poprzedniego, obowiązującego od roku 2004, który swym zasięgiem objął jedynie część śródmieścia, a w ramach którego dokonano prac remontowych i adaptacyjnych przy takich obiektach, jak: Biblioteka Miejska przy ul. Kościuszki, Muzeum Miejskie „Sztygarka” czy Miejski Ośrodek Pracy Twórczej przy ul. 3 Maja). Zadaniem biorących udział w warsztatach było stwierdzenie, czy dany teren/obiekt nadaje się do rewitalizacji czy też nie. Była również możliwość podawania własnych propozycji, co często czyniono. Dużą determinację wykazała w tym zakresie szczególnie przedstawicielka osiedla Mickiewicza, argumentując swój wniosek poważnymi problemami tego osiedla z zamakaniem piwnic i brakiem należytej współpracy z Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych.- Ludzie nie są przyzwyczajeni do konsultacji społecznych – powiedziała Aneta Nowak z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej, komentując nie najwyższą frekwencję mieszkańców na warsztatach. Wyraziła jednak pogląd, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. – To Państwo decydujecie o tym, jaki kształt będzie miał program – powiedział dr Wrana.Przychodząc na spotkania, takie jak to, bądź wypełniając ankietę, którą znajdziecie TUTAJ i wysyłając ją na adres: mailto:rewitalizacja@dabrowa-gornicza.pl macie realny wpływ na to, jaki obszar/obiekt zostanie wpisany do Lokalnego Programu Rewitalizacji, a wiec na to, kto będzie miał szansę otrzymać środki z funduszy unijnych, bo aby je uzyskać, trzeba być ujętym w takim programie. Skorzystajcie z tej szansy!Na wypełnienie i przesłanie ankiety macie czas do 18 marca. W dniach 3-4 kwietnia odbędzie się druga tura warsztatów, poświęcona pracy nad konkretnymi propozycjami projektów. Możecie kontaktować się w tej, a także w innych sprawach bezpośrednio z Anetą Nowak, osobą odpowiedzialną w Wydziale Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej za przygotowanie Programu, dzwoniąc pod numer (032) 295 68 85.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post sob, 08 mar 2008 - 19:47
Post #4


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduNa warsztatach pojawiło się kilka ciekawych osób, swoją drogą z bardzo szeroką wiedzą w różnych tematach związanych z naszym miastem. Temat myślę że jest bardzo ciekawy, bardzo ważny oraz warty zachodu, stąd też chcielibyśmy aby powstał ten temat, a nóż inne osoby zainteresują się tym tematem poprzez forum.

Tematem zainteresowało się FdZD-DG i członkowie stowarzyszenia brali udział w warsztatach.

Ten post edytował kwintosz sob, 08 mar 2008 - 19:49


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post nie, 09 mar 2008 - 17:53
Post #5


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenprzenioslem tu wczesniejsze posty na ten temat. Tam jest link do tej ankiety. Oczywiscie na tragicznej stronie UM juz teraz nie mozna jej znalezc, gdy zniknie baner, albo z aktualnosci.

Gdyby nie Adasmos to nawet nikt by nie wiedzial ze ankiete mozna przeslac na maila. I ja tak zrobie. W miescie znalazlbym z kilkadziesiat takich miejsc, ale wybiore te 3 najwazniejsze z wlasnej okolicy. Zeby to wogole przeczytali tongue.gif

@Adasmos

Chyba nie zapomniales o Defum?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post nie, 09 mar 2008 - 19:27
Post #6


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduOj ":)" o Defum to była mowa przy każdej z 4 rodzajów rewitalizacji.. Raczej nikt o tym nie zapomni. Zresztą jak widziałem ludzie mieli różne pomysły na zagospodarowanie tego terenu.

Obiektów które zostały wytypowane do poszczególnych rewitalizacji jest na prawdę wiele. Swoją drogą na spotkaniach, pojawiło się mnóstwo osób z bardzo dużą wiedzą. Aż sam się dziwie że jest tyle osób które tak dużo wiedzą a zarazem, że ja wiem tak mało o naszym mieście.


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post nie, 09 mar 2008 - 19:30
Post #7


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenTrzeba bylo ich zapraszac na forum wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post nie, 09 mar 2008 - 19:37
Post #8


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduO forum ludzie związani w jakiś sposób z Dąbrową wiedzą, nie bój się. Kto ma ochotę to tu zagląda. Włącznie z urzędnikami UM. smile2.gif
A podczas warsztatów nie było okazji też tak rozmawiać z każdym i o czym się da. Wszyscy skupieni byli na pracy i wszyscy po to tam się zjawili.

Trzeba zaznaczyć że następne warsztaty będą na początku kwietnia. Także będą to warsztaty dwudniowe, lecz ich charakter się zmieni na warsztaty projektowe. A więc do każdego z obiektów będą pojawiały się propozycję co z nimi robić..


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adasmos
post nie, 09 mar 2008 - 22:26
Post #9


UZYTKOWNIK
*

Grupa: FdZD
Postów: 42
Dołączył: śro, 17 sty 07
Skąd: Dąbrowa Górnicza/Sabadell/Barcelona
Nr użytkownika: 405
Płeć: Mężczyznasmile2.gif

Nie zapomniałem o halach Defum, to jedne z moich ulubionych obiektów w centrum miasta. Będę lobbować za ich wykorzystaniem, tak jak kopalni Paryż i innych ciekawych miejsc.

Aha, jeszcze link do strony, gdzie znajdziecie ankietę dot. rewitalizacji:

http://www.dabrowa-gornicza.pl/?nodeid=824..._glowny_id=8583

Ten post edytował Adasmos nie, 09 mar 2008 - 23:59
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szer
post pon, 10 mar 2008 - 08:02
Post #10


UZYTKOWNIK
******

Grupa: FdZD
Postów: 2,471
Dołączył: śro, 13 lip 05
Skąd: Mydlice Południe
Nr użytkownika: 152
Płeć: Mężczyzna
GG: 7413760 status gadu-gaduTaaak Defum i kopalnia Paryż... Oby udało się coś zrewitalizować te obiekty... Bo jak na razie straszą, a mogą być jako taką wizytówką!

Może im wyśle ankietę...


--------------------
33001,04
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 14 mar 2008 - 12:37
Post #11


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenCYTAT


Zapowiada się wielka modernizacja urbanistyczna i architektoniczna miasta
dziś

Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Dąbrowy Górniczej. Tworzony jest dla całego miasta, co oznacza, że mieszkańcy i specjaliści mogą typować do modernizacji obszary i obiekty, usytuowane zarówno w centrum, jak i w peryferyjnych dzielnicach.

To nowość, bo poprzedni dokument obejmował zasięgiem tylko niewielki fragment śródmieścia. Jednocześnie szansa, by wiele budynków i osiedli zmieniło swój szary wizerunek, a w mieście zapanował ład architektoniczny.

O tym, że taki program jest konieczny przekonuje przemiana, jaką przeszły w pierwszym etapie rewitalizacji trzy obiekty. Po wielu latach oczekiwać nowa stolarka okienna pojawiła się w Muzeum Miejskim Sztygarka, które zachęca teraz do odwiedzin nie tylko otwartym ponownie frontowym wejściem, ale także estetyczną elewacją. Nowoczesny wygląd stał stał się także udziałem byłego budynku magistratu przy ul. Kościuszki. Tutaj szarości zastąpiła nowoczesna fasada, a obiekt stał się funkcjonalny i mieści większość bibliotecznych zbiorów.

Częściowo zmienił się również wizerunek Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej przy ul. 3 Maja, ale tutaj planowana jest jeszcze dalsza przebudowa.

- Nieźle to teraz wygląda, ale jeśli tylko będzie taka możliwość to sam osobiście zgłoszę od renowacji blok przy Placu Wolności, gdzie mieści się księgarnia. Jego fasada wygląda fatalnie, sypią się tynki, balkony. Zupełnie nie pasuje do wizerunku nowoczesnego, rozwijającego się miasta. Liczę, że coś się zmieni - podkreśla Artur Szałańczyk, student z Dąbrowy Górniczej.

- Sporo bloków na osiedlach wymaga choćby zmiany kolorystyki, tak jak dzieje się to na Mydlicach. Trochę budynków jest w prywatnych rękach, ale myślę, że można właścicieli zachęcić, by też w nie choć troszkę zainwestowali - dodaje Małgorzata Nowakowska, mieszkanka śródmieścia.

Czy uda się zrealizować sugestie mieszkańców?

- Bierzemy pod uwagę różne rozwiązania. Które z nich faktycznie zaproponowane zostaną właścicielom nieruchomości zależeć będzie od możliwości budżetu miasta. Zachęcamy spółdzielnie, spółki i wspólnoty mieszkaniowe do włączenia do programu własnych projektów. Mamy nadzieję, że to zrobią - mówi Aneta Nowak z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej UM. - Efekty zależeć będą i od tego, na ile zdołamy zachęcić do udziału w realizacji programu przedsiębiorców, spółdzielnie mieszkaniowe i organizacje pozarządowe. Rewitalizacja służy rozwojowi miasta, a my zakładamy, że program obejmie przedsięwzięcia w obszarach: gospodarczym, społecznym, kulturowym i środowiskowym. A jeśli tak, to powinno się to przełożyć na nowe miejsca pracy, wzrost przedsiębiorczości, uruchomienie programów społecznych, poprawę bezpieczeństwa w osiedlach i wzrost ich estetyki. Mamy nadzieję, że dzięki zmianie przeznaczenia niektóre obiekty staną się bardziej atrakcyjne niż dotychczas.

Do końca marca zakończone zostaną prace w części diagnostycznej oraz opracowania założeń strategicznych. W kwietniu rozpocznie się nabór projektów do programu. Jeszcze w tym półroczu dokument przedstawiony zostanie do akceptacji radnym Rady Miejskiej.

O tym, że warto zmieniać architektoniczny i estetyczny wygląd centrów miast mogą świadczyć przykłady sąsiednich gmin.

Z nowego rynku mogą się cieszyć mieszkańcy Czeladzi, a wkrótce ma ruszyć także modernizacja rynku w Jaworznie. Przedsięwzięcie pod hasłem - Rynek Od. Nowa ma sprawić, że ta część miasta będzie miała szanse stać się jego prawdziwą wizytówką.

Już w czerwcu 2007 r. prezydent Jaworzna powołał Zespół ds. Przebudowy rynku i jego okolic, który pracuje nad przygotowaniem projektu odnowienia i aktywizacji centrum. Dzięki temu za trzy lata może być nie tylko miejscem wypoczynku, rekreacji, ale także imprez kulturalnych.

W Sosnowcu spodziewany efekt przyniósł natomiast program Tęczowe Miasto, w ramach którego nowe, kolorowe elewację (często także termomodernizację) przeszły niemal wszystkie kamienice i budynku w centrum miasta. Głównie przy ul. Warszawskiej i Modrzejowskiej, a więc sąsiadujących z odnowionym kosztem ponad 100 mln zł Placem Stulecia. Właściciele, którzy na własny koszt wyremontowali te posesje mogli dzięki temu nie płacić rocznego podatku od nieruchomości.
Piotr Sobierajski


Tu jakies pomieszanie w tym artykule tongue.gif
To jest program dla calego miasta, a scislym centrum to trzeba sie zajac od podstaw. Jakis konkurs architektoniczny. W centrum potrzebna jest nowa zabudowa np na przeciwko PKZ, czyli DH Centrum i cala okolica. Tam nie ma co rewitalizowac, bo po prostu tam nic nie bylo. Co innego Defum, ktore do programu jak najbardziej.
A przyklad tego bloku w centrum, to tez powinna byc przebudowa, wprowadzic jakies ciekawe detale, cos z balkonami i dachem. A nie tylko przywrocenie tego co bylo, przez najprotsza termomodernziacje, pewnie w tragicznym wzorze i kolorach.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mick
post pią, 14 mar 2008 - 12:50
Post #12


UZYTKOWNIK
****

Grupa: FdZD
Postów: 406
Dołączył: pią, 09 gru 05
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 174
Płeć: Mężczyzna
GG: 1006247 status gadu-gaduCYTAT(:) @ pią, 14 mar 2008 - 12:37) *
Tam nie ma co rewitalizowac, bo po prostu tam nic nie bylo. Co innego Defum, ktore do programu jak najbardziej.


Właśnie rzecz w tym, że rewitalizacja to nie remont. Jeżeli tam nic nie ma to i tak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rewitalizacją jakiś obszar objąć. Akurat centrum DG - znaczy DH Centrum świetnie się do tego nadaje. I zupełnie nowy program architektoniczny - też w to wchodzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 14 mar 2008 - 13:05
Post #13


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenNie remont, ale dotyczy obiektow i terenow, ktore stracily swoja funkcje, i maja byc ponownie ozywione. Oczywiscie nie musza spelniac pierwotnej funkcji i bardzo czesto tak jest. A tam nigdy nic nie bylo.
Dla centrum miasta musi powstac tez osobny program i projekty. A nie tylko termomodernizacje.
Jesli teraz zrobi sie minimalistyczne termomodernizacje, to potem nie beda pasowaly do nowego centrum. Trzeba myslec calosciowo i stworzyc projekt nowego scislego centrum miasta, nowych obiektow i przebudowy starych.
Dla reszty miasta program jak najbardziej ok, ale w artykule dziwi to porownywanie z innymi centrami.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maryhna
post sob, 15 mar 2008 - 11:07
Post #14


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: FdZD
Postów: 540
Dołączył: wto, 03 kwi 07
Skąd: Toruń/DG
Nr użytkownika: 652
Płeć: Kobieta
GG: 2636495 status gadu-gadum.in. dlatego warto wysyłać takie ankiety, dlatego apeluję do wszystkich forumowiczów o poświęcenie chwili na wydrukowanie tej ankiety i wysłanie jej do UM na podany adres smile2.gif nie będzie to spory wysiłek a skoro miasto otwiera sie na głosy mieszkańców to warto to wykorzystać.

Ten post edytował Maryhna sob, 15 mar 2008 - 11:08


--------------------
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

www.zaglebiedabrowskie.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adasmos
post sob, 15 mar 2008 - 20:23
Post #15


UZYTKOWNIK
*

Grupa: FdZD
Postów: 42
Dołączył: śro, 17 sty 07
Skąd: Dąbrowa Górnicza/Sabadell/Barcelona
Nr użytkownika: 405
Płeć: MężczyznaCYTAT(Maryhna @ sob, 15 mar 2008 - 09:07) *
m.in. dlatego warto wysyłać takie ankiety, dlatego apeluję do wszystkich forumowiczów o poświęcenie chwili na wydrukowanie tej ankiety i wysłanie jej do UM na podany adres smile2.gif nie będzie to spory wysiłek a skoro miasto otwiera sie na głosy mieszkańców to warto to wykorzystać.


Nawet nie trzeba nic drukować, wystarczy wypełnić i przesłać na maila: rewitalizacja@dabrowa-gornicza.pl

Jeśli mówimy o centrum, to, tak jak mówicie, temu terenowi przydałaby się radykalna i całościowa przebudowa. Od dłuższego czasu po głowie chodzi mi m.in. idea zabudowania przeciwległego do PKZ-u boku pl. Wolności (wejście do parku Hallera), tak, aby stworzyć domknięty i czytelny w formie plac o ludzkiej, nie za wielkiej skali, spełniający rolę mitycznego już, przynajmniej dla Katowic, Rynku. Żałuję, że nie powstał tam przeniesiony na Gołonóg Urząd Miasta. Tam moim zdaniem powinien zostać wybudowany.

Centrum nie może być pustym "wygonem" o funkcjach przeważnie mieszkalnych. Ma być intensywnie i gęsto zabudowane, z pierzejową zabudową i wieloma wymieszanymi funkcjami (więcej pubów i kawiarni, błagam wink.gif ). Weźmy taką ul. Kościuszki - dobry materiał na śródmiejski bulwar, a obecnie tylko trasa przelotowa. W tym miejscu proponowałbym wyburzenie zabudowy przy jezdni po stronie Biblioteki (z jej wyjątkiem tongue.gif) i postawienie całkiem nowej, gęsto zabudowanej pierzei, bliżej jezdni.

Także okolice Merkurego idąc w stronę Gołonoga (ul. Jadwigi? - nie jestem pewien) - jadąc tą, jedną z najważniejszych ulic miasta, po boku widzimy ogrodzone nieużytki i blaszane garaże. To urbanistyczna masakra i zmianę jej i innych miejsc jej podobnych postuluję i postulować będę smile2.gif To tyle przemyśleń na teraz, zachęcam do dyskusji.

Pozdrawiam

Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 18 mar 2008 - 13:33
Post #16


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenWysylajcie, bo juz ostatni dzien.
CA to jeszcze nie Golonog. Tam wlasnie byla granica miasta, stad nazwa ulicy. Po tej stronie gdzie CA byla od zawzse Dabrowa, po drugiej stronie ulicy juz Golonog. Ciekawe kiedy tam zaczna budowac, prawie cala jedna strona Granicznej od komendy do Al. Zaglebia Dabrowskiego powinna zostac zabudowana. Gdy tak sie kiedys stanie to nie bedzie tam zle.
Teraz juz za pozno, zeby zalowac lokalizacji. Fajnie jakby CA bylo na przeciwko PKZ, jednak tam koszty bylyby wieksze, musialby powstac wielopoziomowy parking pod CA. Jednak z drugiej strony centrum na pewno kiedys zostanie zabudowane, aby jednak w miare szybko i czyms tworzacym miasto. Tylko nie powinno byc miejsca na bylejakosc. A pisalem o tym nie raz w watku o nowym centrum miasta.
Przed Parkiem Hallera musi powstac scisla zabudowa. Kiedys bylo takze planowane domkniecie od drugiej strony, tam gdzie stala zburzona juz kamienica na rogu. I teraz sam nie wiem. Jesli bedzie to dobry obiekt to niech buduja, ale jesli przecietny to lepiej nie, zasloni tylko Pogorie i okragly plac.
Na Koscisuzki lepiej nie oceniajac jakosci tych bydynkow DH Centrum i tego za nim, najbardziej razi parking miedzy nimi a biblioteka.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mucha
post wto, 18 mar 2008 - 15:26
Post #17


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 193
Dołączył: czw, 10 lis 05
Skąd: Broadway
Nr użytkownika: 167CYTAT(Adasmos @ sob, 15 mar 2008 - 20:23) *
Także okolice Merkurego idąc w stronę Gołonoga (ul. Jadwigi? - nie jestem pewien) - jadąc tą, jedną z najważniejszych ulic miasta, po boku widzimy ogrodzone nieużytki i blaszane garaże. To urbanistyczna masakra i zmianę jej i innych miejsc jej podobnych postuluję i postulować będę smile2.gif To tyle przemyśleń na teraz, zachęcam do dyskusji.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Dodam jeszcze, że to co zbudowano przy głównej ulicy miasta w ostatnim dziesięcioleciu, to też katastrofa i lepiej jakby nadal były tam puste wygony. Przykład: ten biały budynek po przeciwnej stronie ulicy niż Merkury (jest tam m.in. sklep z garniturami) albo budynek z Biedronką, Bankiem Śląskim i Pizzerią Raj.
Chociaż ten pierwszy jest najgorszy. Rzygać się chce patrząc na niego.


--------------------
(...) Miliony much nie moga sie mylic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adasmos
post śro, 19 mar 2008 - 13:22
Post #18


UZYTKOWNIK
*

Grupa: FdZD
Postów: 42
Dołączył: śro, 17 sty 07
Skąd: Dąbrowa Górnicza/Sabadell/Barcelona
Nr użytkownika: 405
Płeć: MężczyznaTak, trochę się znajdzie "potworków" w mieście, jednocześnie duża liczba terenów niezabudowanych i to w centrum daje ogromne pole do popisu dla urbanistów i architektów. Chodzi o to, żeby na nowe obiekty (szczególnie w ścisłym centrum) organizowane były konkursy, tak jak choćby w Katowicach przy okazji przebudowy centrum i żeby całość była spójna estetycznie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post śro, 19 mar 2008 - 22:45
Post #19


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduHehe spoko tylko zaproponujcie budynek który pasowałby architektonicznie do tego żółtego gó*** co stoi w samym centrum, oraz do bloku z antykwariatem.. O ile to coś żółtego można zrównać z ziemią wraz z okolicznymi budkami, o tyle bloku raczej nikt nie ruszy a poza termomodernizacją jakoś nie widzę rozwiązań na jego inne poprawienie. Tak czy siak więc, każdy nowy budynek w centrum miasta będzie wyglądał jak pryszcz na (wiecie czym..). Tu trzeba kompleksowego rozwiązania, uwzględniającego zabudowę części po przeciwnej stronie od PKZ.

Co do Redenu, to owszem jest tam masa miejsca do zagospodarowania w okolicach Merkurego. Budyneczek z pizzerią Da Grasso, nie mówiąc już o jego wyglądzie i architekturze jest po prostu nie na miejscu, gdyż powinien stać bliżej ulicy. Osobiście, w miejscu gdzie teraz znajdują się "pola" oraz jakieś garaże widziałbym biurowce z prawdziwego zdarzenia, nie jakieś tam zwykłe klocki z ytong-a tylko nowoczesne powierzchnie biurowe. Swoją drogą w ciągu ul Królowej Jadwigi-Piłsudskiego takie miejsca są także przy targowisku miejskim (od świateł do ZSE), fragment niezagospodarowany przy ZSE obok skrzyżowaniu Piłsudskiego-Graniczna, oraz w fragment od McDonaldsa po bank.

W dodatku super miejsce na biurowiec (a jeszcze lepiej ekstra duży hotel) znajduje się dosłownie rzut beretem od UM, przy początku Aleji Zagłębia Dąbrowskiego, na którym obecnie znajduje się jakaś nieskończona budowa która już od wielu lat tam stoi i straszy..

Ogólnie, ładu architektonicznego ani wyczucia smaku w Dąbrowie po prostu nie ma. Można odnieść wrażenie, że poszczególne inwestycje nie są w żaden sposób konsultowane z miastem czy architektem miejskim (o ile funkcja ta ma wpływ jakikolwiek na ład architektoniczny w mieście), wydaje się że w mieście panuje zupełna samowolka, nie ważne jak coś wygląda byle by stało a czy się to komponuje w jakiś sposób z otoczeniem, to ...

Obiektów do rewitalizacji jest masa. Najważniejszym wydają się budynki Defum i miejmy nadzieje że urzędnicy nie zafundują nam jakiejś przykrej niespodzianki w tej kwestii. Cóż, na najbliższe warsztaty trzeba się będzie wybrać, skoro już nas mieszkańców pyta się o zdanie..

Ten post edytował kwintosz śro, 19 mar 2008 - 22:47


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post czw, 20 mar 2008 - 13:27
Post #20


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87CYTAT(kwintosz @ czw, 20 mar 2008 - 00:45) *
Ogólnie, ładu architektonicznego ani wyczucia smaku w Dąbrowie po prostu nie ma.

Ale tego w żaden sposób nie da się naprawić instrumentami prawnymi. smile.gif

Wszystkie inwestycje muszą bć konsultowane z miastem ale Urzad Miasta nie może zabronić inwestycji spełniającej ogólne założenia techniczne. Można co najwyżej miec nadzieję na rozsądek inwestrów. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 31 maj 2020 - 16:02
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza