IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

6 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ośrodki opiekuńczo-wychowawcze
Hator
post wto, 19 gru 2006 - 14:21
Post #1


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: MężczyznaCYTAT
http://www.dabrowa-gornicza.pl

Wyjątkowe ozdoby świąteczne

Każdy marzy o wyjątkowych świętach. Na ową wyjątkowość ową składają się drobiazgi, niepowtarzalne ozdoby, stroiki czy kartki. Jeśli szukają Państwo ozdób, które cieszyłyby oko, a przy okazji wzbudzały zachwyt gości, warto wybrać się tuż przed świętami do hipermarketu Auchan, gdzie od 21 do 23 grudnia, od godziny 10 do 21, będzie można kupić wyjątkowe ozdoby, kartki świąteczne robione przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Otwarte serca” w Dąbrowie Górniczej. Polecamy!

Monika Łysek


Ten post edytował kwintosz pią, 27 cze 2008 - 23:48


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post pią, 22 gru 2006 - 22:05
Post #2


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: MężczyznaDZIENNIK ZACHODNI

QUOTE
Podczas tegorocznych, bożonarodzeniowych świąt w mieszkaniu Bożeny i Ryszarda Satorów będzie bardzo tłoczno. Do wigilijnej wieczerzy zasiądzie nie tylko cała rodzina, ale także czwórka milusińskich, którzy przebywają u nich tymczasowo w Rodzinnym Pogotowiu Opiekuńczym. Nie zabraknie tu z pewnością ciepła, miłości i oczywiście prezentów. Tak, by trzyletnie Nikola i Patrycja, dwuletnia Wiktoria oraz roczny Kacperek poczuli się jak w prawdziwym domu.
REKLAMA

Ryba tak, karp nie

Na stole pojawią się tradycyjne potrawy wigilijne. Będą łazanki, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, a także kompot z suszonych śliwek, za którym nie przepada córka państwa Satorów, Angelika.

- Ten jeden raz w roku jakoś trzeba będzie to znieść - przyznaje.

Zabraknie natomiast karpia, bo domownicy niezbyt go lubią, choćby był przyrządzony bardzo smakowicie.

- Dzisiaj nie ma problemów z innymi rybami, nawet filetami. Dlatego coś dobrego uda się pewnie przyrządzić w zastępstwie - mówi pan Ryszard.

W kuchni będą mieli z żoną za pomocnika prawdziwego fachowca w dziedzinie kulinarnej. To Andrzej, który jest u nich w rodzinie zastępczej, a kształci się w dąbrowskim liceum na kierunku kucharz małej gastronomii. Oprócz nich przy stole nie zabraknie także najstarszego członka rodziny, dziadka, oraz syna Tomasza, który przyjedzie z narzeczoną, Pauliną. Nie można także zapomnieć o 5-letniej Sunii, pudelku, ulubienicy wszystkich domowników.

- W domu czuć będzie wtedy atmosferę świąt. Wcześniej przygotujemy i ustroimy choinkę, która stanie na honorowym miejscu. Dzieci lubią ją dekorować, bo przy okazji mają wiele fajnej zabawy i mogą podjadać cukierki i łakocie, które wieszamy na gałązkach. Trzeba jednak nad wszystkimi zapanować, bo kiedyś przy wielkiej krzątaninie i ubieraniu świątecznego drzewka wytłukły nam się niemal wszystkie bombki - wspomina pani Bożena.

Milusińscy z niecierpliwością będą także czekać na podarki, które są skrzętnie ukryte.

- Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka pod choinkę jak zwykle musimy jakoś przemycić prezenty. Nie jest to łatwe, bo mali domownicy są bardzo rezolutni i ciekawscy - dodaje pan Ryszard.

Rodziny na wagę złota

Państwo Satora kochają dzieci i z potrzeby serca zdecydowali się starać o status Rodzinnego Pogotowia Opiekuńczego. Byli prekursorami takiej formy pomocy najmłodszym w naszym regionie. Od kiedy zgłosili się na testy kwalifikacyjne do Ośrodka Adopcyjnego w Sosnowcu, minęło już dziewięć lat. Przez ten czas opiekowali się już 39 dziećmi w różnym wieku. Ostatnio trafiła do nich 3-letnia Nikola, pozostawiona przez matkę bez opieki w tramwaju. Nie żałują swojej decyzji, choć opieka nad gromadką dzieciaków wymaga od nich cierpliwości i pełnej dyspozycyjności.

- Nie mamy wolnego, ani urlopu. Musimy czuwać nad wszystkim przez całą dobę. Naszych milusińskich było faktycznie sporo. Najpierw był Adaś, który został adoptowany, potem sześcioletnia Ula i Andrzejek. On od 1999 roku jest u nas na stałe. Staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki, otoczyć ciepłem i miłością. Wszystko to mamy udokumentowane na zdjęciach. Bardzo chętnie oglądamy potem wspólnie albumy pełne zdjęć, gdzie dokładnie widać, jak maluchy rosną i rozwijają się. Nie powinny jednak przebywać w pogotowiach dłużej niż trzy miesiące, a decyzje sądowe powinny zapadać nieco szybciej, bo bardzo się do nich przyzwyczajamy i potem jest żal, kiedy muszą odejść. Najważniejsze, żeby nie spotykała ich już w życiu żadna krzywda i los był dla nich bardziej łaskawy niż dotychczas - mówi pani Bożena.

Cuda się zdarzają

Pokrzywdzone przez los dzieci w Pogotowiu Opiekuńczym przebywają do roku czasu albo do momentu rozstrzygnięcia ich statusu prawnego właśnie przez sąd.

- W większości przypadków dzieci wracają do swoich rodziców biologicznych, jeśli natomiast są to niemowlaki i sytuacja się komplikuje, to mają szanse na adopcję. Tak jak malutki Marcelek. Adoptowała go rodzina, która bezskutecznie przez dwanaście lat starała się o potomstwo. Kiedy tylko wzięli go do siebie, wkrótce urodziły im się bliźniaki. Cuda się jednak zdarzają - podkreśla pan Ryszard, który dla całej gromadki maluchów przygotował prawdziwy raj na 650-metrowej działce. Mają tam swój własny plac zabaw, huśtawki, karuzele i wiele innych atrakcji.

- W lecie staramy się tam wypoczywać, kiedy tylko się da. Dla dzieci to prawdziwa frajda. Warunki mają tam idealne. Plac otoczony jest płotem. Lubię samodzielnie wykonywać tego typu prace, a jeśli jest dla kogo, to cieszy nas jeszcze bardziej - przyznaje.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej poszukuje kandydatów, którzy gotowi byliby pełnić funkcję Rodzinnego Pogotowia Opiekuńczego, ponieważ tych bardzo brakuje w mieście. Zainteresowane rodziny mogą zgłaszać się do siedziby MOPS przy ul. Skibińskiego 1. Kontakt tel. pod nr 262-40-40, 262-25-28 oraz 262-31-63.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post pią, 16 mar 2007 - 10:49
Post #3


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyznaz DZ

QUOTE
Do domu pomocy przychodzi coraz więcej samotnych osób

Dzienny Dom Pomocy Społecznej nr 4 przy ulicy Jaworowej działa po gruntownym remoncie od niespełna dwóch miesięcy. W tym czasie liczba pensjonariuszy już niemal się podwoiła. Trudno się dziwić, bo w ośrodku można nie tylko spotkać się z osobami o podobnych problemach, zjeść śniadanie i obiad, ale również wziąć udział w rehabilitacji ruchowej, treningu umiejętności społecznych, a nawet... zrobić sobie pranie. Pensjonariusze pojawiają się w ośrodku z samego rana, około godz. 7, spędzają tu całe przedpołudnie, jedzą obiady, a potem rozchodzą się do własnych domów.

- Chętnych do korzystania z ofert ośrodka wciąż przybywa. Mamy dobry sprzęt do rehabilitacji, ale równie ważna dla naszych pensjonariuszy jest możliwość spotkania się z innymi osobami, które mają podobne doświadczenia życiowe. Ten dom to miejsce, gdzie ludzie mogą ze sobą pobyć - wyjaśnia Edyta Kapuścik, kierowniczka DDPS nr 4.

Aby stać się jednym z podopiecznych tej placówki, wystarczy zadzwonić do DDPS pod numer 032 262 19 93. Później pracownik socjalny odwiedzi kandydata i sprawdzi między innymi to, w jakich warunkach mieszka. Koszty związane z korzystaniem z oferty DDPS zależą od sytuacji finansowej podopiecznego.

- Osoby najuboższe korzystają ze wszystkich możliwości Dziennego Domu Pomocy Społecznej za darmo - mówi Edward Bober z MOPS.

Pensjonariusze chwalą przede wszystkim dobrą atmosferę w ośrodku.

- Rano aż chce się wstawać, kiedy w perspektywie ma się dzień spędzony w Dziennym Domu Pomocy. Ludzie są tutaj życzliwi, jest z kim porozmawiać, można się poradzić albo pożalić, w zależności od nastroju i potrzeb - mówi Halina Wielgus, pensjonariuszka DDPS.

Grażyna Krawczyk


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 18 lip 2007 - 14:35
Post #4


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 7,681
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlenQUOTE
www.dabrowa-gornicza.pl

Niepełnosprawni u siebie
[2007-07-18 13:29:42]

W Dąbrowie Górniczej, po wielu latach starań, powstanie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Kompleksem Sportowym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych. Placówka zlokalizowana będzie pomiędzy ulicami Gwardii Ludowej i Sadową. Będzie to samodzielna jednostka organizacyjna, w skład której wejdzie Zespół Szkół Specjalnych nr 5 oraz Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych. Obejmie opieką dzieci i młodzież słabo widzące i niewidome oraz dzieci i młodzież z dysfunkcją ruchu, w sumie 416 osób. To ich potrzeby lokalowe stały się podstawą przyjętych rozwiązań projektowych.
- Podczas projektowania takiego ośrodka niezmiernie ważnym problemem jest takie ukształtowanie przestrzeni, aby kontakty między niepełnosprawnymi były możliwe bez pokonywania barier architektonicznych – mówi Wojciech Mizerski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Projektów Unijnych. - Koncepcja ośrodka zakłada też możliwość lokalizacji niektórych funkcji w budynkach nawet III kondygnacyjnych. Tak usytuowany ma być np. internat dla dzieci z upośledzeniem wzroku. Dzięki temu młodzi ludzie nauczą się poruszać po różnych kondygnacjach, korzystać ze schodów i windy, co stanie się niezbędną umiejętnością w przyszłym, samodzielnym życiu.


Wizualizacja prezentująca Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

Nowy obiekt składać się będzie z trzech zespołów kubaturowych. Pierwszy, przeznaczony dla dzieci i młodzieży słabo widzących i niewidzących w wieku od jednego roku życia do 24 lat. Będzie tam szkoła podstawowa, zawodowa, gimnazjum, liceum ogólnokształcące, zespół rewalidacyjny. W ośrodku oprócz uczniów z Dąbrowy Górniczej i Zagłębia uczą się także dzieci z odleglejszych regionów Polski. Z myślą o nich zaplanowano budowę internatu.
Zespół Szkół Specjalnych obejmuje swoją opieką dzieci w wieku od 2 miesiąca życia do 24 lat. Zapewni opiekę dydaktyczno-wychowawczą i rewalidacyjną na etapie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. W jego skład wejdą cztery pawilony w których mieścić się będzie: rehabilitacja (odbywać się tu będą też zajęcia z wychowania fizycznego), szkoła podstawowa, przedszkole i rewalidacja, wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci najmłodszych.
W części wspólnej dla obu ośrodków będzie: zespół sportowy (basen oraz dwie sale gimnastyczne z bezpośrednim wyjściem na tereny sportowe - trzy boiska), zespół żywieniowy, zaplecze biurowo-administracyjne, świetlice i aule, biblioteka z czytelnią.

Budowa takiego ośrodka to wielkie wyzwanie dla miasta. Zanim ruszy budowa trzeba przygotować pełną dokumentację i zebrać środki finansowe na jego realizację. Po uzyskaniu opinii Okręgowego Urzędu Górniczego i wykonaniu opinii geotechnicznej dla terenu przewidzianego pod lokalizację inwestycji, przeprowadzony zostanie przetarg na projekt budowlany i wykonawczy.
Ze względu na dużą wartość zadania pozyskanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 nie będzie niestety możliwe. Po zatwierdzeniu krajowych programów operacyjnych gmina będzie się starała o współfinansowanie projektu ze środków dostępnych w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura Środowisko”. Jednocześnie po opracowaniu dokumentacji technicznej inwestycji zostanie przeanalizowana możliwość wystąpienia o dofinansowanie zadania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Mając na uwadze charakter oraz znaczenie ośrodka dla regionu, władze miasta będą starały się pozyskać środki z budżetu państwa a nawet bezpośrednio w Brukseli, trzeba będzie także zaciągnąć kredyt komercyjny.
- Osób niepełnosprawnych w młodym wieku jest coraz więcej. Systematycznie rośnie liczba dzieci i młodzieży z nieuleczalnymi, przewlekłymi schorzenia, które w odpowiednich warunkach, mimo niepełnosprawności muszą się uczyć, zdobywać zawód i rozpoczynać samodzielne życie. To właśnie dla nich powstaje ten ośrodek – mówi Zbigniew Podraza, prezydent miasta.


smile.gif
i jest nawet jakas wizualka. Mysle ze o dofinansowanie takiej inwestycji mozemy byc spokojni. Na pewno znajdzie sie kasa z jakiegos programu

PS. Wspominalismy nie raz na forum ale chyba pasje najbardziej tu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post nie, 29 lip 2007 - 00:52
Post #5


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduArtykuł o tej samej mającej powstać placówce co wyżej..

QUOTE

Rehabilitacja, nauka i zabawa pod jednym dachem

Gmina pozyskała już wszystkie grunty potrzebne pod budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z kompleksem sportowym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Placówka powstanie między ul.i Gwardii Ludowej i Sadową, a w jej skład wejdą funkcjonujące dzisiaj osobno Zespół Szkół Specjalnych nr 5 oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych.

Części wspólne to zespół sportowy (basen, dwie sale gimnastyczne z wyjściem na tereny sportowe, w tym trzy boiska), zaplecza żywieniowe i biurowo-administracyjne, świetlice i aule, biblioteka z czytelnią.

- Podczas projektowania takiego ośrodka niezmiernie ważnym problemem jest takie ukształtowanie przestrzeni, by kontakty między niepełnosprawnymi były możliwe bez pokonywania barier architektonicznych. Koncepcja zakłada też możliwość lokalizacji niektórych funkcji w budynkach nawet trzykondygnacyjnych. Tak usytuowany ma być na przykład internat dla dzieci z upośledzeniem wzroku. Dzięki temu młodzi ludzie nauczą się poruszać po różnych kondygnacjach, korzystać ze schodów i windy, co stanie się niezbędną umiejętnością w przyszłym, samodzielnym życiu - stwierdza Wojciech Mizerski, naczelnik wydziału inwestycji i projektów unijnych UM.

Po uzyskaniu opinii Okręgowego Urzędu Górniczego i geotechnicznej dla terenu lokalizacji inwestycji, przeprowadzony zostanie przetarg na projekt budowlany i wykonawczy. Całość będzie kosztowała kilkadziesiąt mln zł.

- Ze względu na dużą wartość zadania pozyskanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego na lata 2007 - 2013 nie będzie możliwe. Po zatwierdzeniu krajowych programów operacyjnych będziemi się starałali o współfinansowanie projektu ze środków w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura Środowisko". Przeanalizujemy także możliwość wystąpienia o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Mając na uwadze znaczenie ośrodka dla regionu, władze miasta będą starały się o fundusze z budżetu państwa, a nawet z Brukseli. Trzeba będzie też zaciągnąć kredyt komercyjny - mówi naczelnik Mizerski.

Nadchodzi nowoczesność

W pomieszczeniach bez barier architektonicznych będzie zdobywać wiedzę i przechodzić rehabilitację 416 osób.

Obiekt podzielony został na trzy zespoły. W pierwszym pojawią się szkoła podstawowa, zawodowa, gimnazjum, liceum oraz zespół rewalidacyjny.

Korzystać będą z niego dzieci i młodzież niewidoma oraz z problemami wzroku, w wieku do 24 lat. Tutaj powstanie także internat, bo uczniowie mają do nas przyjeżdżać z całego kraju. Druga część ośrodka przeznaczona jest dla niepełnosprawnych. Zespół Szkół Specjalnych obejmie opieką dzieci w wieku od 2 miesiąca życia do 24 lat. Zapewni opiekę wychowawczą na etapie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Tutaj w czterech pawilonach mieścić się będzie: rehabilitacja, zaplecze dydaktyczne, rewalidacja oraz wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci najmłodszych.

Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni
www.dabrowa.naszemiasto.pl


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian22
post nie, 29 lip 2007 - 11:59
Post #6


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,688
Dołączył: śro, 16 lis 05
Skąd: Gołonóg(czasami) Katowice (na stałe)
Nr użytkownika: 169
Płeć: Mężczyzna
GG: 4013457 status gadu-gaduWreszcie sie ktoś zainteresował tą placówką - obecnie znajduje się pare metrów od mojego bloku - przy ulicy Kwiatkowskiego i musze powiedzieć że blok typu Lipsk zupełnie nie nadaje się do tego - ponoć konstrukcja przecieka, a remontować niema co w tego typu konstrukcji, trzeba by zmieniać całe poszycie. W środku bywam na wyborach (ostatnio nie chodzętongue.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maryhna
post pią, 27 cze 2008 - 11:44
Post #7


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: FdZD
Postów: 540
Dołączył: wto, 03 kwi 07
Skąd: Toruń/DG
Nr użytkownika: 652
Płeć: Kobieta
GG: 2636495 status gadu-gadua dlaczego nie? dlaczego więcej ma być pieniędzy na renowację PKZ? ok cel jak najbardziej słuszny, ale biorąc pod uwagę wartości i potrzeby ludzkie, to przekazałabym taką sumę na budowę ośrodka; nie powiesz mi, że w tym mieście sytuacja osób niepełnosprawnych jest znośna lub dobra... w ponad stutysięcznym mieście huh.gif
dla przykładu... byłeś kiedyś w Gołonogu w ośrodku dla dzieci niewidomych i niedowidzących?
ja byłam kilkukrotnie, biorąc pod uwagę fakt, że podobne ośrodki buduje się raz na pół wieku :/ to tym bardziej jestem za wybudowaniem ośrodka na takim poziomie byśmy za 20-30 lat nie musieli się go wstydzić dry.gif i takiego, który będzie służył szerszemu gronu osób niepełnosprawnych.

Ten post edytował Maryhna pią, 27 cze 2008 - 11:47


--------------------
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

www.zaglebiedabrowskie.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szer
post pią, 27 cze 2008 - 11:48
Post #8


UZYTKOWNIK
******

Grupa: FdZD
Postów: 2,471
Dołączył: śro, 13 lip 05
Skąd: Mydlice Południe
Nr użytkownika: 152
Płeć: Mężczyzna
GG: 7413760 status gadu-gaduChyba można to zrobić dużo taniej? Bardzo duża cena wydaje się za taki ośrodek...


--------------------
33001,04
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maryhna
post pią, 27 cze 2008 - 11:55
Post #9


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: FdZD
Postów: 540
Dołączył: wto, 03 kwi 07
Skąd: Toruń/DG
Nr użytkownika: 652
Płeć: Kobieta
GG: 2636495 status gadu-gaduszer to jest koszt wszystkich planowanych obiektów a wymieniony jest jeden tongue.gif przynajmniej tak mi sie wydaje, podobny ośrodek w warszawie budują za ok. 4 miliony złotych

Ten post edytował Maryhna pią, 27 cze 2008 - 11:56


--------------------
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

www.zaglebiedabrowskie.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zibar
post pią, 27 cze 2008 - 11:56
Post #10


www.sportowa.dabrowa.pl
*******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,742
Dołączył: śro, 08 lis 06
Skąd: Śródmieście
Nr użytkownika: 267
Płeć: MężczyznaPrzy obecnych cenach w budownictwie i zakresie tego projektu to chyba niewiele da się zrobić. Imho największe oszczędności można było uzyskać budując ten obiekt kilka lat temu, przed znacznymi podwyżkami cen materiałów budowlanych, co nie oznacza, że trzeba rozsądnie wydawać pieniążki i starać się pozyskać jak najwięcej ze źródeł zewnętrznych, bo z tego obiektu będą korzystać dzieci i młodzież z całego regionu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maryhna
post pią, 27 cze 2008 - 11:58
Post #11


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: FdZD
Postów: 540
Dołączył: wto, 03 kwi 07
Skąd: Toruń/DG
Nr użytkownika: 652
Płeć: Kobieta
GG: 2636495 status gadu-gadunajprawdopodobniej unia da 50 % a reszta zostanie pozyskana ze środków miasta i innych programów no i z województwa też coś będzie; tak przedstawiał to jeden z autorów projektu na Komisji ds. Promocji i Rozwoju Miasta


--------------------
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

www.zaglebiedabrowskie.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szer
post pią, 27 cze 2008 - 12:10
Post #12


UZYTKOWNIK
******

Grupa: FdZD
Postów: 2,471
Dołączył: śro, 13 lip 05
Skąd: Mydlice Południe
Nr użytkownika: 152
Płeć: Mężczyzna
GG: 7413760 status gadu-gaduNie no 136mln PLN idzie na ośrodek. Fakt, nie zaprzeczam, że jest jak najbardziej potrzebny. Jakoś musi być najlepsza, a i warunki dla dzieci bardzo dobre. Oby udało im się pozyskać na te cele pieniądze z Unii. Choć i tak duże obciążenie dla budżetu to będzie. Ale jak się mądrze rozdysponuje pieniądze (nie jak w przypadku "Pentagonu" czy Hali) to powinno być dobrze :-). No i zobaczymy, czy województwo coś da.
W sumie fakt co pisze Zibar... Ceny ropy idą w górę to i cała reszta... Coś mi się zdaje, że i tak będzie potrzeba więcej pieniędzy na to... Ale zobaczymy w przyszłości


--------------------
33001,04
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post pią, 27 cze 2008 - 16:01
Post #13


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gaduPo pierwsze to budynek nowy więc koszty na pewno ogromne. Po drugie, nie można tego porównywać z jakimkolwiek normalnym budynkiem, z tego względu że budynek ten powinien (teoretycznie a przynajmniej dla mnie) spełniać na każdym piętrze wymogi dla niepełnosprawnych. A więc wszystkie podjazdy, schody, ubikacje, wszelkiego rodzaju poręcze, windy etc wszystko to musi tam się znaleźć to też koszt inwestycji na pewno będzie większy niż normalnego budynku.
Szkoda że państwo olało nas i nic w budżecie z 2008r. na ten ośrodek nam nie przyznało, mówią że może w 2009 coś się znajdzie. Fajnie by było, bo ośrodek ten jest potrzebny nie tylko mieszkańcom Dąbrowy ale tak naprawdę całego województwa, bo to jedna z niewielu placówek tego typu w regionie, w dodatku z tego co chyba wiem z internatem.
Koszt ogromny, obciążenie budżetowe także. Ja tylko miałbym jednak małe wątpliwości, jeśli się nie uda pozyskać przynajmniej 50% wartości inwestycji, czy ten czas jest odpowiedni na taką inwestycje. Dąbrowa ma przecież także wiele innych potrzeb.
Swoją drogą jeśli chodzi o takie inwestycje, miasto może się starać o bodajże 80% kosztów. Ale ze względu że każde województwo ma ograniczoną liczbę środków i raczej na 100% całość albo większa część nie może iść na 1 ośrodek, miasto będzie ubiegało się o dofinansowanie w granicach 30-40% Przynajmniej takie padały zapowiedzi na posiedzeniu komisji RM ds. rozwoju i promocji miasta, na której to jedyny raz miałem przyjemność być zaproszony jako członek FdZD.


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post pią, 27 cze 2008 - 16:16
Post #14


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,388
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: MężczyznaPisalem o tym w innym temacie

mnie ciekawi ta sprawa tego osrodla dla dzieci slabo-widzaych. przpominam z przed 4 lat , aquapark 35 mln , hala w-s 35 mln, urzad miasta ok 80 mln

koszt budowy 5cio kondugnacyjnego budynku z 30 mieszkaniami po 60m2 to ok 5 mln zl , wiec jakim cudem osrodek ten ma kosztowac ponad 100mln ??

to samo 22mln modernizacje stadionu DAMEL, chcialbym zobaczyc plany;] dla przypomnienia najnowoczesniejszy stadion pilkarski w Polsce-Kielce poj 15 tys widzow, rok budowy 2006 - 40 mln zl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maryhna
post pią, 27 cze 2008 - 16:23
Post #15


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: FdZD
Postów: 540
Dołączył: wto, 03 kwi 07
Skąd: Toruń/DG
Nr użytkownika: 652
Płeć: Kobieta
GG: 2636495 status gadu-gadua może zamiast 136 mln miało być 13,6 mln ? biggrin.gif


--------------------
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

www.zaglebiedabrowskie.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mick
post pią, 27 cze 2008 - 17:14
Post #16


UZYTKOWNIK
****

Grupa: FdZD
Postów: 406
Dołączył: pią, 09 gru 05
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 174
Płeć: Mężczyzna
GG: 1006247 status gadu-gaduCYTAT(Maryhna @ pią, 27 cze 2008 - 16:23) *
a może zamiast 136 mln miało być 13,6 mln ? biggrin.gif


Nie, to jest 136 mln zł. W DG wszystko jest droższe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post pią, 27 cze 2008 - 18:30
Post #17


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87CYTAT(Master @ pią, 27 cze 2008 - 16:16) *
mnie ciekawi ta sprawa tego osrodla dla dzieci slabo-widzaych. przpominam z przed 4 lat , aquapark 35 mln , hala w-s 35 mln, urzad miasta ok 80 mln

Czas szybko płynie. To już 6-7 lat minęło od podpisania tych umów. Od tego czasu ceny budowlanki skoczyły niebotycznie.

Przypomnij sobie historię upadku PRInż z Katowic, które nie wytrzymało wzrostu cen materiałów i robocizny na budowie DTS i obwodnicy Skoczowa.

Sama żywność podskoczyła od tego czasu przynajmniej o 30%. mellow.gif

CYTAT(Zibar @ pią, 27 cze 2008 - 11:56) *
Przy obecnych cenach w budownictwie i zakresie tego projektu to chyba niewiele da się zrobić.

Święte słowa. Niedawno podpisano umowę na budowę kawałka obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Jednojezdniową drogę o śmiesznej długości 6km wyceniono na 212mln złotych.

Nie miejmy żadnych złudzeń, że na budowie tego ośrodka da sie zaoszczedzić. Choć wcale nie bronię zasadności takiej czy innej kwoty podawanej przez władze.

Inwestycja na pewno nie powstanie powstanie bez udziału budżetu państwa. Dąbrowa i województwo tego nie udźwigną. Mam nadzieję, że wadze mają pomysł na przekonanie do tego posłów i senatorów. smile.gif

Ten post edytował bzenek pią, 27 cze 2008 - 18:35
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post pią, 27 cze 2008 - 19:02
Post #18


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlenCYTAT(bzenek @ pią, 27 cze 2008 - 16:30) *
Nie miejmy żadnych złudzeń, że na budowie tego ośrodka da sie zaoszczedzić. Choć wcale nie bronię zasadności takiej czy innej kwoty podawanej przez władze.

A ja mam pytanie, może ktoś wie - kto finansuje funkcjonowanie takiego ośrodka? No bo za budowę zapłacimy my poprzez pieniądze z obligacji, pożyczek, może trochę z UE (choć kiedy widzę błyskotliwość naszych władz w zdobywaniach środków unijnych to wątpię), będzie ciężko ale damy radę. Ale kto takiego giganta (no bo za taką kasę to chyba mały nie będzie?) utrzyma? Bo jeśli znowu my to boje się, że za kilka lat, po wyborach, popadnie w ruinę...

BTW - dla polityka to genialny pomysł taki ośrodek - przed wyborami jest się czym pochwalić a z drugiej strony nikt się nie sprzeciwi, bo co - na biedne, bezbronne, niepełnosprawne dzieciaki rękę podniesie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post pią, 27 cze 2008 - 19:38
Post #19


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,732
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87CYTAT(vacu @ pią, 27 cze 2008 - 19:02) *
A ja mam pytanie, może ktoś wie - kto finansuje funkcjonowanie takiego ośrodka?

Samorząd jako zadanie własne. Otrzymuje na to z budżetu państwa subwencję oświatową. We wzorze wyliczenia wielkości subwencji oświatowej dla gminy/powiatu są przewidziane odpowiednie współczynniki uwzględniające ilość dzieci niepełnosprawnych, stopień upośledzenia, warunki rehablilitacji itd, itp. Rozdziału środków z subwencji na poszczególne szkoły dokonuje już samorząd samodzielnie.

Natomiast nie jest tajemnicą, że środki z subwencji oświatowej uważane sa w gminach za niewystarccające. Akurat DG jest przykładem gimy/powiatu, który wydaje na oświatę drugie tyle co dostaje w subwencji.

Ten post edytował bzenek pią, 27 cze 2008 - 19:39
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maryhna
post pią, 27 cze 2008 - 19:42
Post #20


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: FdZD
Postów: 540
Dołączył: wto, 03 kwi 07
Skąd: Toruń/DG
Nr użytkownika: 652
Płeć: Kobieta
GG: 2636495 status gadu-gaduvacu minimum 30 % , max 50 % będzie z UE więc nie mów, że "trochę" , poza tym to nie jest pomysł polityka tylko wynik burzy mózgów mieszkańców DG i org. pozarządowych oraz opiekunów projektów obecnycyh podczas warsztatów zorganizowanych przez miasto; owszem pojawił się tam jeden z radnych ale był on równoprawnym uczestnikiem warsztatów, zresztą wylądowaliśmy razem w grupie biggrin.gif


--------------------
Jeśli boga nie ma to dzięki bogu! Jeśli zaś bóg istnieje to broń nas panie boże!

www.zaglebiedabrowskie.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: niedziela, 31 maj 2020 - 15:31
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza