IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

4 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Historia komunikacji miejskiej w Dąbrowie Górniczej, Dawne linie, trasy, torowiska, przystanki, tabor.
Bartek84
post śro, 12 paź 2011 - 01:32
Post #1


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Dołączył: pią, 10 lis 06
Skąd: Mydlice North
Nr użytkownika: 277



Chyba nie ma na forum dyskusji na ten temat, wydaje się być ciekawy.

Linie, które pamiętam:

Olkuskie (ztcp obsługiwane przez zajezdnię WPK w Olkuszu)

33 - DG - Olkusz, z pętlą za PKZ-em, zwiedzała wszystkie wioski wzdłuż DK4, przekształcona później w 633, umarła wraz z nowym podziałem na województwa, obsługiwana była przegubowymi Ikarusami.
E4 - z pętli na Mydlicach do Olkusza, ekspresowa linia, suneła DK4, nie pamiętam jej przebiegu po Dąbrowie, zlikwidowana na początku lat 90-tych, obsługiwały ją chyba dość nowe jak na tamte czasy Jelcze, ale niestety nie pamiętam modelu.

Tramwajowa 21bis - to było coś! Linia obsługiwana była trójwagonowymi składami (!), jeździła z pętli przy KWK Paryż do pętli na Zagórzu, nie pamiętam kiedy kursowała.

Na pewno pamiętacie coś jeszcze.


--------------------
127.0.0.1 sweet 127.0.0.1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin.p
post śro, 12 paź 2011 - 07:13
Post #2


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,162
Dołączył: śro, 07 lut 07
Skąd: Gołonóg Starówka, Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 446
Płeć: Mężczyzna
GG: 11390668 status gadu-gadu



Z tego co pamiętam to T21bis jeździła z Huty do KWK Zawadzki.

E4 jeździł z Mydlic do Olkusza. Z tego co kojarzę to jechał ulicami Dąbskiego, 27 stycznia (obecnie legionów polskich), k.marksa (górnicza), kościuszki, sobieskiego, al.róż, dk94

były jeszcze takie linie jak:
108 Gołonóg - Sosnowiec ale nie pamietam dokładnie w które miejsce jechał
124 KWK Zawadzki - Sosnowiec
634 chyba zawadzki albo mydlice do wojkowic kościelnych
638 zawdzki albo mydlice do podwarpia
683 gołonóg - sosnowiec
kojarzy mi sie też jakaś linia z bytomia do huty katowice ale nie pamiętam numeru
no i oczywiście cała gama literek

Ten post edytował marcin.p śro, 12 paź 2011 - 07:18


--------------------
Pozdrawiam!
Marcin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
endriu
post śro, 12 paź 2011 - 11:00
Post #3


Ja tutejszy, z bagna
*****

Grupa: Moderator Sport
Postów: 841
Dołączył: czw, 07 gru 06
Skąd: D.G.
Nr użytkownika: 359
Płeć: Mężczyzna
GG: 1276813 status gadu-gadu



Była linia pospieszna 86 z Gołonoga do Katowic, takie dawne H.
Przez Ksawerę śmigał z Gołonoga (chyba) do Będzina autobus oznaczony numerem 159.
Pamiętam jak 159 obsługiwał Ikarus 66.62 i 630.22 smile.gif

pozdr...

Ten post edytował endriu śro, 12 paź 2011 - 11:51


--------------------
To, co w pojedynkę jest ciężką próbą, w grupie przyjaciół staje się żartem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GMA
post śro, 12 paź 2011 - 17:16
Post #4


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Dołączył: pon, 05 wrz 11
Nr użytkownika: 4,768
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Bartek84 @ śro, 12 paź 2011 - 01:32) *
Chyba nie ma na forum dyskusji na ten temat, wydaje się być ciekawy.

Linie, które pamiętam:

Olkuskie (ztcp obsługiwane przez zajezdnię WPK w Olkuszu)

33 - DG - Olkusz, z pętlą za PKZ-em, zwiedzała wszystkie wioski wzdłuż DK4, przekształcona później w 633, umarła wraz z nowym podziałem na województwa, obsługiwana była przegubowymi Ikarusami.
E4 - z pętli na Mydlicach do Olkusza, ekspresowa linia, suneła DK4, nie pamiętam jej przebiegu po Dąbrowie, zlikwidowana na początku lat 90-tych, obsługiwały ją chyba dość nowe jak na tamte czasy Jelcze, ale niestety nie pamiętam modelu.

Tramwajowa 21bis - to było coś! Linia obsługiwana była trójwagonowymi składami (!), jeździła z pętli przy KWK Paryż do pętli na Zagórzu, nie pamiętam kiedy kursowała.

Na pewno pamiętacie coś jeszcze.


Na 633 Ikarusy już nie jeździły. Obsługiwał tą linie PKS Będzin wraz z PKS Olkusz krótkimi wozami, przez pewien czas za autobusami dodatkowo jeździły jeszcze busy (chyba były to Nyski).PKS nie posiadał długiego taboru, a do krótkiego nie wszyscy się mieścili smile.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
motonita2002
post śro, 12 paź 2011 - 18:15
Post #5


UZYTKOWNIK
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Dołączył: śro, 03 wrz 08
Nr użytkownika: 1,438
Płeć: Mężczyzna



Idea wątku bardzo ciekawa, jeszcze jakby była podparta archiwalnymi fotografiami taboru i infrastruktury, to by dopiero był szał ( tak, wiem, że jest strona TWB, gdzie takowe fotografie można znaleźć). A co do samych linii - to pamiętam jeszcze jako małe dziecko, że linia 33 była obsługiwana przez przegubowe Ikarusy. Pamiętam tą pętlę na rondzie w centrum smile2.gif A tak swoją drogą, to nim powstało rondo - była tam sygnalizacja świetlna smile2.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Prosty
post śro, 12 paź 2011 - 19:15
Post #6


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 26 lis 07
Skąd: Strzemieszyce
Nr użytkownika: 902
Płeć: Mężczyzna
Tlen: prosty3 status tlen



933 - PKS Będzin, później PUP. Relacja: DG UP - Sławków ZWM. Likwidacja 1 czerwca 2008


--------------------
07/08 :))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post śro, 12 paź 2011 - 20:15
Post #7


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



To był ten rodzynek jeżdżący Myśliwską?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek84
post śro, 12 paź 2011 - 20:47
Post #8


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Dołączył: pią, 10 lis 06
Skąd: Mydlice North
Nr użytkownika: 277



CYTAT(Leszek @ śro, 12 paź 2011 - 20:15) *
To był ten rodzynek jeżdżący Myśliwską?

Tak, zaliczał też, że tak powiem, Laski.


--------------------
127.0.0.1 sweet 127.0.0.1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mały77
post śro, 12 paź 2011 - 21:35
Post #9


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,113
Dołączył: czw, 19 lis 09
Nr użytkownika: 3,566
Płeć: Mężczyzna



A ja pamiętam jeszcze 182 - jeździł chyba na trasie Łęknice - Sosnowiec UM (ale nie jestem pewien).
A pamiętacie jakie literki na jakie linie przekształcono?
H - 807
D - 811
E - 801
Ja pamiętam takie literki - były inne?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juar_78
post śro, 12 paź 2011 - 21:39
Post #10


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Dołączył: wto, 20 mar 07
Nr użytkownika: 580



Była jeszcze linia 38, która jechała Alejami (Majakowskiego). Nie wiem skąd dokąd. Chyba z jakiejś kopalni (a jakby inaczej), bć może na Hutę Katowice.

Autobus był o tyle interesujący, że na rozkładzie było parę kursów - jeździł więc sporadycznie. Jednakże, może coś pokręciłem, ale wydaje mi się, że jeździł także w innych godzinach, poza tym rozkładem., jako tzw. przewóz (kopalni ??). Dokładnie nie wiem.

Ponadto inna ciekawostka moim zdaniem to cała masa regularnych, rozkładowych kursów charakterystycznych przegubowych Ikarusów z Huty Katowice. W sumie chyba dawniej wsiadało się w nie jak w każdy inny, aby np. dojechać na Mydlice. Miały te autobusy swoje nurty też.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post śro, 12 paź 2011 - 21:53
Post #11


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(juar_78 @ śro, 12 paź 2011 - 21:39) *
Była jeszcze linia 38, która jechała Alejami (Majakowskiego). Nie wiem skąd dokąd. Chyba z jakiejś kopalni(...)

DG <-> przez Juliusz/Porąbkę do Klimontowa. Ale to chyba była linia 34...


Pamięta ktoś "osinobusy"? I jeszcze takie autobusy z dziwnym tyłem... Takim lekko wydłużonym. I ze sznurkiem przez całe wnętrze do dzwonienia na kierowcę... Łomatko!


Bingo! Icarus 66

Ten post edytował TeodorMotor czw, 13 paź 2011 - 08:18
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek84
post śro, 12 paź 2011 - 22:07
Post #12


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Dołączył: pią, 10 lis 06
Skąd: Mydlice North
Nr użytkownika: 277



CYTAT(Mały77 @ śro, 12 paź 2011 - 21:35) *
Ja pamiętam takie literki - były inne?


K - 814
Chociaż podobno WPK zmieniało dość często oznaczenia 'literek'.

CYTAT(juar_78)
Była jeszcze linia 38


Pamiętam, 38 miała pętlę przy Mikrohucie.


--------------------
127.0.0.1 sweet 127.0.0.1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marcin.p
post śro, 12 paź 2011 - 22:23
Post #13


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,162
Dołączył: śro, 07 lut 07
Skąd: Gołonóg Starówka, Zagłębie Dąbrowskie
Nr użytkownika: 446
Płeć: Mężczyzna
GG: 11390668 status gadu-gadu



252 hotele (oś. młodych hutników) - huta katowice. Jako jedyna linia nie jeździł koło MDK-u w ząbkowicach, tylko obok komisariatu.

Z tych hucianych o których ktos wspomniał kojarzy mi się 272, ale nie pamiętam dokąd to jeździło


--------------------
Pozdrawiam!
Marcin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
endriu
post śro, 12 paź 2011 - 22:26
Post #14


Ja tutejszy, z bagna
*****

Grupa: Moderator Sport
Postów: 841
Dołączył: czw, 07 gru 06
Skąd: D.G.
Nr użytkownika: 359
Płeć: Mężczyzna
GG: 1276813 status gadu-gadu



CYTAT(Bartek84 @ śro, 12 paź 2011 - 22:07) *
CYTAT(Mały77 @ śro, 12 paź 2011 - 21:35) *
Ja pamiętam takie literki - były inne?


K - 814
Chociaż podobno WPK zmieniało dość często oznaczenia 'literek'.

CYTAT(juar_78)
Była jeszcze linia 38


Pamiętam, 38 miała pętlę przy Mikrohucie.


Gdzieś w1989r K jeździło tak jak 18, tylko ok. 20 min szybciej (jak w Mysłowicach nie było korka).
pozdr...


--------------------
To, co w pojedynkę jest ciężką próbą, w grupie przyjaciół staje się żartem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
signaal
post czw, 13 paź 2011 - 00:09
Post #15


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 805
Dołączył: pią, 08 sty 10
Nr użytkownika: 3,645
Płeć: Mężczyzna
GG: 3867643 status gadu-gadu



http://www.wpk.katowice.pl/old/wpk/ garść informacji o liniach WPK


--------------------
www.czerwonesamochody.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post czw, 13 paź 2011 - 21:14
Post #16


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(endriu @ śro, 12 paź 2011 - 11:00) *
Była linia pospieszna 86 z Gołonoga do Katowic, takie dawne H.
Przez Ksawerę śmigał z Gołonoga (chyba) do Będzina autobus oznaczony numerem 159.
Pamiętam jak 159 obsługiwał Ikarus 66.62 i 630.22 smile.gif

pozdr...


Oj pamiętam autobus 159. Jeśli wypadł 27 do Będzina trzeba było wsiąść w 159. Nazywaliśmy go "wycieczkowym" Był jeszcze, o ile dobrze pamiętam, bardzo krótko 284 objeżdżający Dziewiąty, Trzydziesty i inne zatorowe dzielnice. Równie "wycieczkowy". Linię 86 i Ikarusy z wielką dupą pamiętam. Zwłaszcza przednią kanapę oddzieloną od kierowcy szybami. Cóz to był za szyk jechać 86 do Katowic. To coś jakby siędo TGV wsiadało. 86 kończył i zaczynał trasę w Gołonogu. Tu był pętla autobusowa. Przystanki były w miejscu gdzie dziś jest parking pod Mexico. Pierwszy był dla 86, 18 i 27. Wszystkie jechały do Katowic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dami7
post pią, 14 paź 2011 - 19:47
Post #17


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 414
Dołączył: pią, 18 cze 04
Skąd: Miner's Oak Forest City
Nr użytkownika: 102
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(TeodorMotor @ śro, 12 paź 2011 - 21:53) *
CYTAT(juar_78 @ śro, 12 paź 2011 - 21:39) *
Była jeszcze linia 38, która jechała Alejami (Majakowskiego). Nie wiem skąd dokąd. Chyba z jakiejś kopalni(...)

DG <-> przez Juliusz/Porąbkę do Klimontowa. Ale to chyba była linia 34...


Pamięta ktoś "osinobusy"? I jeszcze takie autobusy z dziwnym tyłem... Takim lekko wydłużonym. I ze sznurkiem przez całe wnętrze do dzwonienia na kierowcę... Łomatko!


Bingo! Icarus 66


Wtrącę swoje trzy grosze:
- Większość linii wiodła przez Aleje, prosto, przez Florowską (obecnie Piłsudskiego), jeździły chyba tylko autobusy jednej linii, nie pamiętam, której.
- Była linia 28 i 34 wink.gif 28 - tego nie jestem pewien na 100% - jeździł z DG chyba na Maczki przez Strzemieszyce. 34 - tego jestem pewien na 100% - jeździł na trasie Gołonóg - Klimontów (kończył bieg koło kopalni Klimontów). TeodorM - wiesz, kto jeździł tą linią?
- Była linia 18 - z Gołonoga do Katowic przez Zagórze, Niwkę i Mysłowice.
- Była linia 27 - z Gołonoga do Katowic przez Będzin, Czeladź, Bańgów, Siemianowice.
- Była linia 55 - z Gołonoga do Sosnowca przez Zagórze i Środulę.
- Była linia 116 - z Gołonoga do Sosnowca, ale taką bardziej pokręconą trasą, zahaczając o Będzin.
- 33 chyba jeździł najpierw tylko do Sławkowa, trasę wydłużono do Olkusza zdaje się dopiero w czasach, kiedy powstawała Huta K-ce.
- 86 był linią pospieszną do Katowic, właśnie na tej linii jeździły te wypaśne Ikarusy 66 smile2.gif
- Linie pospieszne D, E i H jeździły od końca lat 70tych lub od początku lat 80tych.
Ciekawostka - linie, które kończyły bieg w Gołonogu, miały przystanek koło "wieżowca" (obecnie plac Bema), koło sklepu "Bombonierka" (dziś bar "Mexico"). Dopiero później (kiedy powstała HK) wydłużono ich bieg do bramy głównej.
Co do taboru - jeździły kiedyś autobusy Karosa, Ikarusy, Jelcze (tzw. "ogórki"), później Berliety... A te nowsze, to już pamiętacie smile2.gif W którymś z tych "historycznych" przedział pasażerski od kabiny kierowcy oddzielała szyba, przez którą, klęcząc na przednim siedzeniu, można było obserwować jego pracę (oczywiście robiły tak dzieci, w tym ja smile2.gif ).
No i w autobusach (w tramwajach zresztą też) byli konduktorzy, więc jazda na gapę dostarczała niezłych wrażeń.
Jak sobie coś przypomnę, to jeszcze napiszę.
Aha - Osinobusy oczywiście pamiętam. Jazda nimi dostarczała niezłych wrażeń, zwłaszcza zmysł węchu był narażony na te wrażenia sad.gif Wracałem kiedyś takim Osinobusem z obozu studenckiego z Giżycka do Katowic. To były czasy!


--------------------
"Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy wątpliwości..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
endriu
post pią, 14 paź 2011 - 20:40
Post #18


Ja tutejszy, z bagna
*****

Grupa: Moderator Sport
Postów: 841
Dołączył: czw, 07 gru 06
Skąd: D.G.
Nr użytkownika: 359
Płeć: Mężczyzna
GG: 1276813 status gadu-gadu



Dami7, wydaje mi się, że 28 od zawsze jeździł z Będzina do Maczek, później do Koloni Cieśle i jeszcze później do Zakładu Przerobu Rud. (mogę się mylić).

Należy wspomnieć o PKS, która w nazwijmy to ówczesnych czasach wspierała powiedzieć by dzisiaj komunikację miejską.
Mianowicie przez DG niebieskie ogóry jeździły z Będzina do Kuźniczki, Okradzionowa i Błędowa, z Sosnowca do Niegowonic, była relacja Katowice- Łany Średnie, Katowice-Żarnowiec przez Pilicę.
Sam korzystałem z relacji Niegowonice-Sosnowiec (jak H wpadł), ogórek był na Redenie gdzieś 7:45. Pamiętam tę rodzinną atmosferę w autobusie smile.gif , wszyscy się znali, kierowca zatrzymywał się "po znajomości", to były czasy.
Z biegiem czasu w/w relacje zostały zastąpione regularniejszymi liniami miejskimi 803, itd.


pozdr...

Ten post edytował endriu pią, 14 paź 2011 - 20:41


--------------------
To, co w pojedynkę jest ciężką próbą, w grupie przyjaciół staje się żartem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 14 paź 2011 - 22:02
Post #19


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(endriu @ pią, 14 paź 2011 - 20:40) *
Dami7, wydaje mi się, że 28 od zawsze jeździł z Będzina do Maczek, później do Koloni Cieśle i jeszcze później do Zakładu Przerobu Rud. (mogę się mylić).

Należy wspomnieć o PKS, która w nazwijmy to ówczesnych czasach wspierała powiedzieć by dzisiaj komunikację miejską.
Mianowicie przez DG niebieskie ogóry jeździły z Będzina do Kuźniczki, Okradzionowa i Błędowa, z Sosnowca do Niegowonic, była relacja Katowice- Łany Średnie, Katowice-Żarnowiec przez Pilicę.
Sam korzystałem z relacji Niegowonice-Sosnowiec (jak H wpadł), ogórek był na Redenie gdzieś 7:45. Pamiętam tę rodzinną atmosferę w autobusie smile.gif , wszyscy się znali, kierowca zatrzymywał się "po znajomości", to były czasy.
Z biegiem czasu w/w relacje zostały zastąpione regularniejszymi liniami miejskimi 803, itd.


pozdr...

A przystanek PKS w Golonogu był koło "piętnastki", i nieraz gdy spóźniony był 27, a z góry (Tiereszkowej) było widać niebieski ogórek zadylało się co sił, by zdążyć, choć bilet był nieco droższy o d WPK. (kto rozszyfruje skrót ?)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post pią, 14 paź 2011 - 22:04
Post #20


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - i pomyśleć, że kiedyś nie było problemu, żeby w całym województwie obowiązywał jeden bilet...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 29 marzec 2024 - 05:46
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza