IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

24 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pomniki i nazwy ulic
vacu
post sob, 25 mar 2006 - 11:36
Post #21


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



:)+-->
QUOTE(:))
K**** gdzie ja mieszkam[/quote]Jak to gdzie? W Czerwonym Zagłębiu :twisted: :roll:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post sob, 25 mar 2006 - 13:26
Post #22


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Dlaczego hańba? To część historii miasta. Do komunizmu mi jak najdalej, ale czy nie mamy prawa być dumni z tego, że walcząc o prawa socjalne, jeszcze za caratu, podwyżki płac (a czasem jedynie prostestując przeciw obniżce, jak za II RP), dąbrowianie narażali swoje życie..? Że władze centralne musiały budowac koszary w mieście, aby stacjonujace wojsko dyscyplinowało niepokornych górników czy hutników?

Interesując się historią to wiem, ale często widzę, że "czerwone sztandary" kojarzą się jedynie z okresem komunizmu po 1945, a potocznie uważa się je za symbol Czerwonej Armii, która nas wyzwoliła w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej;-) a Czerwone Zagłębie utożsamia jedynie z epoką Gierka.

I dlaczego w "polskim piekiełku" pomniki przeszłości sa niszczone i nienawiścią bluzga się na wszystko co było? Kurczę, a gdzie tolerancja...? I tylko patrzę na pomnik czerwonoarmistów choćby w Liptovskym Mikulaszu słowackim, na rynku, zadbany i z kwiatami. To się nazywa różnica mentalności, a raczej wyższy poziom cywilizacyjny:) Komunistow czy lewicowcow na Słowacji wcale nie ma więcej niz u nas. Bardziej szanuje się choćby tych, co polegli.

Niejeden miałby pomysł, by zburzyć dąbrowski pomnik, a na jego miejscu postawic Piłsudskiego. Po co burzyć..? A ciekawe jest, ze nie ma sladu w mieście po tym, jakiego zaszczytu dostąpiła Dąbrowa przed wojną. Jako jedyne miasto w Polsce (własnie za zaslugi czerwonych sztandarów za caratu m.in., a ochotnicy do 2 Brygady nawet byli skoszarowani pewien czas w Dąbrowie) uzyskało zgodę Marszałka na wystawienie pomnika w 10 rocznicę wymarszu Pierwszej Brygady. Zniszczony przez Niemców.

Jednym słowem Piłsudski potrafił docenić walki dąbrowian, ale jego dzisiejsi wyznawcy (mam na mysli mieniących sie patriotami zwolenników wiadomych partii) juz nie za bardzo. No Marszałek pewnie lustracji tez by nie przeszedl;p;p;p;p Spaliliby go na stosie jak Wałęsę. Ma szczęście , ze nie zyje;-)))

Tablica będzie pasowała do socrealistycznego zabytku w centrum:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post sob, 25 mar 2006 - 14:36
Post #23


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



czesc historii miasta :?: Rownie dobrze moglby dalej funkcjonowac stadion Gornika w Zabrzu jako im. Adolfa H.
Gdyby historia Polski po 1939 byla inna to taki pomnik wogole by mi nie przeszkadzal. 90% mieszkancow nawet nie wie co to Czerwone Sztandary i kojarza to tylko z naszymi "wyzwolicielami". Tablica nic tu nie zmieni.

Zapominasz dzieki komu ten pomnik nadal stoi :!: Wmurowanie tej tablicy oznacza calkowite pogrzebanie pomniku Hendrixa - symbolu calkiem nowego i wyjatkowego miasta. Za to bedzie kolejny pomnik jakich tysiace. Staruszkowie niech sobie zrobia wlasny skansen gdzies na obrzezach i tam buduja pominiki jakie chca i za swoja kase.

a pomnikow czerwonoarmistow nikt w DG nie zburzyl, a nawet niedawno czerwona gwiazda zostala odmalowana wiec przyklad slowacki nietrafiony.

dzieki, fajnie sie dowiedziec ze jestem na nizszym poziomie cywilizacyjnym niz Slowacy :) ciekawe czego sie jeszcze dowiem - licze ze duzo sie ubawie biggrin.gif Zawsze mozna liczyc na czerwone zaglebie. Szkoda ze wiekszosc dzialaczy Komunistycznej Partii Polski z siedziba w DG jest w podeszlym wieku i nie zna dobrodziejstw internetu a mlodsi na forum nie zagladaja - na pewno bym sie dowiedzial wiele o sobie :) No ale mozna tez liczyc na SLD-UP tongue.gif

PS. A ze Slowakami to swiadczy jedynie o ciemnocie co niektorych, i tesknocie innych za wielkim bratem (pewnie za swoje wielkie osiagniecia w tamtym okresie zostali odpowiednio wynagrodzeni)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post czw, 30 mar 2006 - 16:05
Post #24


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



Tablica na czerwonych sztandarach
[2006-03-30 13:44:59]



Z inicjatywy Klubu Radnych SLD-UP dąbrowscy rajcowie – przy trzech głosach sprzeciwu – uchwalili podczas marcowej sesji, że na pomniku „Bohaterów Czerwonych Sztandarów” (zwanym też przez młodzież pomnikiem Jimiego Hendrixa) umieszczona zostanie pamiątkowa tablica.



Wnioskodawca przedstawił radnym dwie propozycje treści owej tablicy. Pierwsza: „Bohaterom Czerwonych Sztandarów, tradycji walk dąbrowiaków o narodowe i społeczne wyzwolenie, równość i tolerancję”. Druga: „ Bohaterom Czerwonych Sztandarów, dąbrowiakom – twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie”.
– Uznajemy, że historii nie ma się co wstydzić, każde miasto ma własną, tak się historia Dąbrowy ukształtowała, że to miasto było miejscem walk o narodowe i społeczne wyzwolenie, a trzonem tych walk nie był nikt inny, jak tylko rodząca się tu klasa robotników i oni wówczas stanowili o dziejach tego miasta... – argumentował Tadeusz Orpych, przewodniczący KR SLD-UP. Gdy już tylko skończył o głos poprosił radny Henryk Zaguła dając tym samym początek długiej, czasami ostrej, dyskusji nad wnioskiem dąbrowskiej lewicy.

– Ten pomnik jest nasz, dąbrowski... Mamy umieścić tablicę. Pytam, czy mamy na to zgodę, tych którzy mają prawa autorskie do tego pomnika? Drugi problem, to treść tej tablicy... Tolerancja, równość, społeczne wyzwolenie. Odnosimy się do pomnika, który został stworzony w określonej ideologii, określonej sytuacji. Pytam zatem, czy umieszczenie tablicy, która informuje, że ktoś symbolizowany przez ten pomnik przyniósł do naszego miasta tolerancję, równość i społeczne wyzwolenie po roku 1945, czy nie stajemy w poprzek pewnym faktom historycznym? – pytał H. Zaguła.
– Sam pomnik, jako wartość materialna, jest własnością gminy i umieszczenie na nim tablicy w żaden sposób nie narusza praw autorskich ponieważ nie zmienia samego dzieła sztuki. Interpretacja dokonana przez pana Zagułę jest nadużyciem. Pomnik ten nie upamiętnia czerwonych sztandarów, Armii Czerwonej, która wkraczała do Dąbrowy Górniczej, lecz robotników, którzy walczyli o swoje prawa jeszcze przed II wojną światową i bez wątpienia na takie upamiętnienie zasługują – replikował radny Tomasz Sołtysik.
H. Zaguła zaznaczył, że jeśli napisano by na tablicy: „ku czci wszystkich walczących o prawa pracownicze i rozwój ruchu robotniczego”, to rozwiane zostałyby wątpliwości natury ideologicznej. Klub PO natomiast zaproponował inną treść: „Dąbrowiakom, twórcom dziejów walk o narodowe wyzwolenie w latach 1905-1945”. T. Orpych podkreślił, że jego klub gotów jest na kompromisowe rozwiązanie problemu.
– Nie będziemy bronić tych zapisów, jak niepodległości. Każda propozycja jest do przyjęcia i przedyskutowania – oświadczył przewodniczący Klubu SLD-UP.
Radny Edward Bober przychylił się do pierwszej wersji treści po usunięciu określenia „czerwonych sztandarów”. PO gotowa byłam poprzeć tę propozycję, ale po usunięciu zwrotu o równości i tolerancji. W dyskusji swoimi spostrzeżeniami podzielił się Marian Idelak, współzałożyciel Komunistycznej Partii Polski.
– Ten pomnik zawiera karty historii klasy robotniczej i jej walki! To jest szacunek i pokłon historii, pokłon tym ludziom, którzy o godność człowieka pracy przelewali krew i oddawali życie... Nie przekreślajmy koloru czerwonego! Czy jest coś poniżającego, że napiszemy „bohaterom czerwonych sztandarów”?
Po 42-minutowej dyskusji radni SLD zaproponowali, by głosować nad propozycją drugą. Uchwałę przyjęto. Na cokole pomnika stojącego przed Pałacem Kultury Zagłębia (d. im. gen. Zawadzkiego) pojawi się tablica o treści: „Bohaterom Czerwonych Sztandarów, dąbrowiakom – twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie”. Wykonanie uchwały powierzono Prezydentowi Miasta.

JUZ było o tym w innym temacie gdzies, ale nie pamietyam gdzie. :?

Jestem Przeciw :!: Uwazam ze pomnik powninie pozostac jaki jest.

I tak jest on poprostu symbolem DG (popularnym Henkiem). Miejscem spotkań i zbiórek mieszkanców DG.

A poza tym Ci co walczyli w obronie pomnika i odniesli sukces, chyba nie mieli na uwadze , ze wróci na niego dawna tablica
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post czw, 30 mar 2006 - 16:07
Post #25


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



Tablica na czerwonych sztandarach
[2006-03-30 13:44:59]



Z inicjatywy Klubu Radnych SLD-UP dąbrowscy rajcowie – przy trzech głosach sprzeciwu – uchwalili podczas marcowej sesji, że na pomniku „Bohaterów Czerwonych Sztandarów” (zwanym też przez młodzież pomnikiem Jimiego Hendrixa) umieszczona zostanie pamiątkowa tablica.



Wnioskodawca przedstawił radnym dwie propozycje treści owej tablicy. Pierwsza: „Bohaterom Czerwonych Sztandarów, tradycji walk dąbrowiaków o narodowe i społeczne wyzwolenie, równość i tolerancję”. Druga: „ Bohaterom Czerwonych Sztandarów, dąbrowiakom – twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie”.
– Uznajemy, że historii nie ma się co wstydzić, każde miasto ma własną, tak się historia Dąbrowy ukształtowała, że to miasto było miejscem walk o narodowe i społeczne wyzwolenie, a trzonem tych walk nie był nikt inny, jak tylko rodząca się tu klasa robotników i oni wówczas stanowili o dziejach tego miasta... – argumentował Tadeusz Orpych, przewodniczący KR SLD-UP. Gdy już tylko skończył o głos poprosił radny Henryk Zaguła dając tym samym początek długiej, czasami ostrej, dyskusji nad wnioskiem dąbrowskiej lewicy.

– Ten pomnik jest nasz, dąbrowski... Mamy umieścić tablicę. Pytam, czy mamy na to zgodę, tych którzy mają prawa autorskie do tego pomnika? Drugi problem, to treść tej tablicy... Tolerancja, równość, społeczne wyzwolenie. Odnosimy się do pomnika, który został stworzony w określonej ideologii, określonej sytuacji. Pytam zatem, czy umieszczenie tablicy, która informuje, że ktoś symbolizowany przez ten pomnik przyniósł do naszego miasta tolerancję, równość i społeczne wyzwolenie po roku 1945, czy nie stajemy w poprzek pewnym faktom historycznym? – pytał H. Zaguła.
– Sam pomnik, jako wartość materialna, jest własnością gminy i umieszczenie na nim tablicy w żaden sposób nie narusza praw autorskich ponieważ nie zmienia samego dzieła sztuki. Interpretacja dokonana przez pana Zagułę jest nadużyciem. Pomnik ten nie upamiętnia czerwonych sztandarów, Armii Czerwonej, która wkraczała do Dąbrowy Górniczej, lecz robotników, którzy walczyli o swoje prawa jeszcze przed II wojną światową i bez wątpienia na takie upamiętnienie zasługują – replikował radny Tomasz Sołtysik.
H. Zaguła zaznaczył, że jeśli napisano by na tablicy: „ku czci wszystkich walczących o prawa pracownicze i rozwój ruchu robotniczego”, to rozwiane zostałyby wątpliwości natury ideologicznej. Klub PO natomiast zaproponował inną treść: „Dąbrowiakom, twórcom dziejów walk o narodowe wyzwolenie w latach 1905-1945”. T. Orpych podkreślił, że jego klub gotów jest na kompromisowe rozwiązanie problemu.
– Nie będziemy bronić tych zapisów, jak niepodległości. Każda propozycja jest do przyjęcia i przedyskutowania – oświadczył przewodniczący Klubu SLD-UP.
Radny Edward Bober przychylił się do pierwszej wersji treści po usunięciu określenia „czerwonych sztandarów”. PO gotowa byłam poprzeć tę propozycję, ale po usunięciu zwrotu o równości i tolerancji. W dyskusji swoimi spostrzeżeniami podzielił się Marian Idelak, współzałożyciel Komunistycznej Partii Polski.
– Ten pomnik zawiera karty historii klasy robotniczej i jej walki! To jest szacunek i pokłon historii, pokłon tym ludziom, którzy o godność człowieka pracy przelewali krew i oddawali życie... Nie przekreślajmy koloru czerwonego! Czy jest coś poniżającego, że napiszemy „bohaterom czerwonych sztandarów”?
Po 42-minutowej dyskusji radni SLD zaproponowali, by głosować nad propozycją drugą. Uchwałę przyjęto. Na cokole pomnika stojącego przed Pałacem Kultury Zagłębia (d. im. gen. Zawadzkiego) pojawi się tablica o treści: „Bohaterom Czerwonych Sztandarów, dąbrowiakom – twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie”. Wykonanie uchwały powierzono Prezydentowi Miasta.

JUZ było o tym w innym temacie gdzies, ale nie pamietyam gdzie.

Jestem Przeciw Uwazam ze pomnik powninie pozostac jaki jest.

I tak jest on poprostu symbolem DG (popularnym Henkiem). Miejscem spotkań i zbiórek mieszkanców DG.

A poza tym Ci co walczyli w obronie pomnika i odniesli sukces, chyba nie mieli na uwadze , ze wróci na niego dawna tablica.

UWAGA :TEMAT DOTYCZACY POMNIKA OTWORZYŁEM W DZIALE WŁADZE i TAM PROPONUJE PISAĆ O TYM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 30 mar 2006 - 16:19
Post #26


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



no i pomniku Hendrixa, slawnym w swiecie, symbolu ciekawego miasta :cry: Zostala szarosc a wlasciwie czerwien


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post czw, 30 mar 2006 - 16:24
Post #27


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



QUOTE(klocek)
Jestem Przeciw  :!:   Uwazam ze pomnik powninie pozostac jaki jest.
Dokładnie, popieram. Poza tym jedna rzecz - z tego co pamiętam to kiedyś mieli ten pomnik rozwalać, były nawet dziury - podobno właśnie wywiercone w celu rozwalenia pomnika. No i z tego co mi majaczy gdzieś w głowie to pomnik pozostał dopiero po protestach po czym został pomnikiem Hendrix'a .
No to [o ile to prawda co napisałem] wtedy pomnik był fe i trzeba było go burzyć a teraz już jest na tyle ok, że nawet tablicę należy na nim wieszać?
ehh... wyszłyby te władze kiedyś na miasto, zobaczyły co i jak a nie tylko podejmowały decyzje w zaciszu gabinetów pentagonu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pią, 31 mar 2006 - 03:58
Post #28


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Tak, nawet twórca pomnika słuzył radą, gdzie owe otwory wiercić, gdyz wysadzenie tak wielkiej bryły granitu nie jest prostą sprawą :wink:

I jaki sławny w świecie pomnik Henka;p? CNN juz dawno o nim zapomniała. Kto (nie miejscowy), przejeżdżając przez Dąbrowę widząc go ma skojarzenie z wirtuozem gitary? O pomniku było głośno, ale lata temu. Było, minęło, a efektu żadnego w postaci CZEGOKOLWIEK kojarzącego pomnik z Hendrixem nie ma.

Przyjeżdża turysta do Dąbrowy (pofantazjujmy 8) ) , spogląda na plan miasta by sprawdzić cóż to za dziwo monumentalne i co?

Jest jedno wyjście....

Trzeba znów go pomalować biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif !!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post pią, 31 mar 2006 - 11:15
Post #29


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



QUOTE(pulsatilla1214)
I jaki sławny w świecie pomnik Henka;p? CNN juz dawno o nim zapomniała. Kto (nie miejscowy), przejeżdżając przez Dąbrowę widząc go ma skojarzenie z wirtuozem gitary?

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego pod jaką nazwą pomnik znany jest w świecie - proszę: http://www.multimap.com/map/browse.cgi?lat...le=25000&icon=x
biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pią, 31 mar 2006 - 14:14
Post #30


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Taaaaa. A cos bardziej konwencjonalnego;p? Oficjalnego :wink: ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post pią, 31 mar 2006 - 14:57
Post #31


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



QUOTE(pulsatilla1214)
Taaaaa. A cos bardziej konwencjonalnego;p? Oficjalnego :wink: ?

A proszę bardzo:

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dabrowa_Gornicza - po prawej stronie dolna fotka tongue.gif

:arrow: http://www.dabrowa-gornicza.info/ - strona wygląda na bardziej oficjalną [link na stronie urzędu] - info o placu wolności tongue.gif

Nie żebym się czepiał ale ciekawość zmusiła mnie do poszukania w sieci - tyle znalazłem, na bardziej oficjalnych stronach nie znalazłem nic sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 31 mar 2006 - 16:45
Post #32


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



swego czasu byl on bardzo naglosniony przez Reuters'a. Potem swietna okazja do promocji zostala szybko zaprzepaszczona. A juz calkowita kleska bylo jego wyczyszczenie. To bylo gorsze niz plan przymocowania tej tablicy. Tamto przesadzilo o wszystkim. Jesli im sie nie podobalo tamto spotaniczne wykonanie to szkoda ze nie powierzyli jego przemalowania mlodym artystom. Moznaby go pomalowac ciekawiej niz zrobili graficiarze ze sciana superjednostki.
Taki pomnik Hendrixa w centrum miasta zmienil calkiem jego oblicze. Od razu "czuc" bylo mlodosc, otwartosc, miasto bylo ciekawe dla przyjezdnych.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post wto, 04 kwi 2006 - 01:45
Post #33


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



link pierwszy - na wikipedii każdy może sobie napisac co chce - zauważ że jednocześnie wymieniona jest także nazwa Czerwonych Sztandarów (czyżby jakiś komunista w sieci :wink: ?)

link drugi- a gdziez ta wzmianka :?: Kurczę, przeczytałem i "Lokalizację" i "Miasto", ale nie znalazłem. Plac Wolności zresztą jest nazwą oficjalną, spotkałem się z nia juz nieraz (tego nie kwestionuję).

"Kolekcjonuję" niemalże plany Dąbrowy, co wyjdzie oglądam pod kątem ciekawości zaznaczonych szczegółów, ale akurat Hendrix w oczy mi sie nie rzucił.

Odpisując na słowackich komunistow właśnie zwracałem uwagę, że to wyczyszczenie pogrzebało ideę pomnika, a nie tablice teraz. Odpisywałem dwukrotnie, ale za każdym razem kasowało mi post i dałem sobie spokój;-) Wredny net :evil:

To może złóżmy petycję do Urzędu Miejskiego, aby ogłosili konkurs na projekt "rewitalizacji" idei pomnika Jimmiego Hendrixa? "Plastyk" w mieście jest, niech będa jakies tego efekty, a nie kolejny pomysł na logo miasta, które nic nie wnosi. Herbu wstydzić się nie musimy i z herbem miasto niech będzie kojarzone.

I kolorowy ten pomnik był po prostu "ciekawszy". Szarobeżowy jak betonowy wygląda. Przechodząc w zeszłym tygodniu cos zdało mi się, że ma peknięcia u podstawy...? Złudzenie optyczne..?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post wto, 04 kwi 2006 - 16:25
Post #34


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



QUOTE(pulsatilla1214)
link pierwszy - na wikipedii każdy może sobie napisac co chce - zauważ że jednocześnie wymieniona jest także nazwa Czerwonych Sztandarów (czyżby jakiś komunista w sieci :wink: ?)

Jak na moje oko - info rzetelne (informacja o pierwotnej nazwie a także nieoficjalna nazwa aktualna) - gdyby takie nie było to ktoś już by to zmienił. Ale też nie o to chodzi - przecież wiadomo, że 'pomnik Hendrix'a' to nie nazwa oficjalna - ale ja tam wole, żeby pomnik w centrum kojarzył się z tym 'nieszczęsnym' Hendrix'em niż z Czerwonymi sztandarami.
Zresztą ciekawe ile osób na 100 zapytanych pod pomnikiem znałoby jego starą - oficjalną nazwę... :roll:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 06 kwi 2006 - 00:02
Post #35


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Ciekawe ile zaś znałoby Hendrixową :wink: Może powinniśmy zrobić sondę..? Przeprowadzić ankietę pod pomnikiem pytajac przechodniów krótko: "Czy wie Pan/Pani komu jest poświęcony ten pomnik?". Reprezentatywna grupa osób oczywiście 8) Urozmaicona wiekiem. Próba 100 trochę mało, ale... :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post sob, 08 kwi 2006 - 10:23
Post #36


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE([IMG)
http://img.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/IMG]]
Bohaterom Czerwonych Sztandarów
wczoraj

Bohaterom Czerwonych Sztandarów. Dąbrowiakom - twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie" - taki napis pojawi się wkrótce na cokole pomnika w centrum miasta, zwanym popularnie przez młodzież pomnikiem Jimiego Hendrixa. Z inicjatywą upamiętnienia bohaterskiej postawy robotników wystąpił klub radnych SLD-UP, ale zanim udało się dojść do porozumienia w tej sprawie, na sali sesyjnej dąbrowskiego magistratu trwała zażarta, ponad 40-minutowa dyskusja. Części radnym napis kojarzył się bowiem m.in. z Armią Czerwoną, a pozostałym z walką robotników o prawo do pracy i godnego życia.

Nie wymazywać historii

Ostatecznie przy trzech głosach sprzeciwu zaakceptowana została druga propozycja klubu radnych SLD-UP, choć początkowo wnioskodawcy proponowali umieszczenie zapisu nieco innej treści: "Bohaterom Czerwonych Sztandarów. Tradycji walk dąbrowiaków o narodowe i społeczne wyzwolenie, równość i tolerancję".

- Uznajemy, że historii nie ma się co wstydzić. Każde miasto ma własną, a losy Dąbrowy Górniczej tak się ukształtowały, że to miasto stało się terenem walk o narodowe i społeczne wyzwolenie, a trzonem tych walk nie był nikt inny, tylko rodząca się tutaj klasa robotników. Od historii nie da się uciec. Neron spalił Rzym, ale jego pomnika nikt nie wyburzył - argumentował Tadeusz Orpych, przewodniczący klubu radnych SLD-UP.

Dodał, że grupa inicjatywna w sprawie umieszczenia nowej tablicy zawiązała się w mieście w ubiegłym roku, a w jej skład weszły m.in. organizacje polityczne, związkowe i Związek Żołnierzy LWP. Na jej czele stanął współzałożyciel Komunistycznej Partii Polski, społecznik Marian Indelak.

Na przekór faktom?

Taka propozycja nie znalazła jednak uznania wszystkich rajców, którzy mieli własne pomysły na upamiętnienie walczących dąbrowiaków.

- Mamy zmienić cokół i umieścić tablicę na pomniku. Pytam, czy mamy na to zgodę tych, którzy mają do niego prawa autorskie. Nie wiem także, czy nie stajemy w poprzek pewnym faktom historycznym. Nie chciałbym oceniać tamtego okresu, ale czy możemy jednak uznać, że Armia Czerwona przyniosła nam wolność, równość i społeczne wyzwolenie po 1945 roku. Ten pomnik powstał w określonym czasie i ideologii, a proponowany napis nie jest zgodny z tym, co było. Jeśli napiszemy: ku czci wszystkich walczących o prawa pracownicze i rozwój ruchu robotniczego, to będziemy pewni, że chodzi o oddanie czci właśnie tym ludziom - zauważył radny Henryk Zaguła.

Spore wątpliwości miał także klub radnych PO.

- Zarówno my, jak i młodzi mieszkańcy naszego miasta nie do końca akceptujemy Bohaterów Czerwonych Sztandarów. Dlatego uważamy, że lepszy byłby napis "Dąbrowiakom. Twórcom dziejów walk o narodowe wyzwolenie w latach 1905-1945" - zaproponowała radna Bogusława Ciaś.

Radny Edward Bober przyznał natomiast, że jaki napis by się nie pojawił to i tak nie będzie akceptowany przez jakąś grupę społeczną.

- Młodzież chciałaby, żeby nadal był to pomnik Jimiego Hendrixa, bo to właśnie ona nie pozwoliła go wyburzyć i cieszę się z tego. Już dwa lata temu wnioskowałem o umieszczenie tam tablicy i nazwanie jednej z ulic 27 stycznia, czyli dniem wyzwolenia Dąbrowy Górniczej i Zagłębia. Propozycja byłaby do przyjęcia, ale bez słów Czerwonych Sztandarów, które mnie osobiście nie przeszkadzają.

Dąbrowiacy, nie Armia Czerwona

Wnioskodawcy umieszczenia tablicy nie podzielali jednak tych wątpliwości, podkreślając, że nikt nie zamierza zmieniać bryły pomnika, a jedynie umieścić tablicę pamiątkową.

- Pomnik, jako rzecz materialna jest własnością gminy i umieszczenie na nim napisu nie narusza praw autorskich i nie zmienia dzieła sztuki, jako takiego. Pomnik ten nie upamiętnia czerwonych sztandarów, Armii Czerwonej, która wkraczała do Dąbrowy Górniczej, lecz robotników, którzy walczyli o swoje prawa jeszcze przed drugą wojną światową i bez wątpienia na takie upamiętnienie zasługują - podsumował radny Tomasz Sołtysik.

Ostatecznie w napisie pojawią się więc Bohaterowie Czerwonych Sztandarów oraz zapis o narodowym i społecznym wyzwoleniu.


Marian Indelak, współzałożyciel i sekretarz Komunistycznej Partii Polski
Ten pomnik upamiętnia historię klasy robotniczej i jej walkę. Nie ma nic wspólnego z Armią Czerwoną. To pokłon tym ludziom, którzy przelewali własną krew i oddawali własne życie.
Nie przekreślajmy koloru czerwonego. Męstwo i walka zawsze zasługują na szacunek. •

Piotr Sobierajski  -  Dziennik Zachodni


i co Wy powiecie o tym wyroznionym fragmencie :?: Teraz dobrze widac ze to ta sama ideologia przyswieca tym ludziom z tablica na pomniku.
Spokojnie idealnie pasuje tez do watku o komuchach. Jak widac wciaz bardzo silnie zwaiazani i musialo im byc wtedy bardzo dobrze. Wiec wiadomo kim wtedy byli albo kim byli ich tatusiowie.
Trzeba by polmozgowcom napisac na tym pomniku "27 stycznia - dnia zmiany okupacji i kolejnego zniewolenia Dąbrowy Górniczej i Zagłębia"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pią, 14 kwi 2006 - 02:47
Post #37


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



wg mnie nadinterpretujesz. Może po prostu miał dwie inicjatywy : tablicy i zmiany nazwy ulicy. To i to. Łaczy je to, że w podobnym czasie. Zaznaczony tekst nie mówi słowem o treści , jaka na owej proponowanej dwa lata temu tablicy miałaby się znaleźć. I czy jakis związek (poza wnioskowaniem jednoczesnym) ma z upamietnieniem wyzwolenia.

Może skoro Plac Wolności, to stąd skojarzenie miał z wolnością od "hitlerowskiego okupanta";p;p? Znaczy wyzwoleniem :wink:

A "grupa inicjatywna" faktycznie w doborowym składzie biggrin.gif Sami "towarzysze broni" :twisted: Gdyby tak jacys "cywile " choc :wink:


P.S. - skoro takie sprawy spędzają sen z powiek stojącym nad grobem towarzyszom, to pewnie niedługo usłyszymy coś i o upamiętnieniu generała Zawadzkiego (bo juz nie mogą lukac w muzeum na jego gatki, a i pomnika niet tongue.gif ), pozniej moze zmiana Bankowej na "żelaznego Feliksa"? W końcubohater na fali, na Białorusi przeżywa "drugą młodość" :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pol
post czw, 27 kwi 2006 - 01:14
Post #38


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Dołączył: czw, 27 kwi 06
Nr użytkownika: 200



Właśnie znalazłem w necie taką informację:
QUOTE
Komunistyczna Partia Polski, Polska Partia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna oraz redakcja "Nowego Robotnika" informują, że wystąpiły z inicjatywą powołania wspólnego komitetu organizacyjnego wojewódzkich obchodów Robotniczego Święta 1 Maja w Dąbrowie Górniczej.

Tradycja międzynarodowego święta klasy robotniczej, obchodzonego od końca XIX wieku jest wciąż żywa w naszym społeczeństwie. W obecnej, bardzo trudnej sytuacji ludzi pracy, ważnym jest jej dalsze kultywowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom.

W ramach tegorocznych obchodów 1 Maja planowane jest uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej walkę dąbrowskich robotników o godne życie. Tablica "Bohaterom czerwonych sztandarów, Dąbrowiakom, twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie" umieszczona zostanie na Pomniku Bohaterów Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności w Dąbrowie Górniczej.

oraz:
QUOTE
W poniedziałek 10 kwietnia powstał Komitet Organizacyjny Obchodów Robotniczego Święta 1 Maja w Dąbrowie Górniczej. Obchody Święta Pracy w Dąbrowie Górniczej adresowane są do ludzi pracy i prawdziwej lewicy z całego kraju.

Tradycja międzynarodowego święta klasy robotniczej, obchodzonego od końca XIX wieku jest wciąż żywa w naszym społeczeństwie. W obecnej, bardzo trudnej sytuacji ludzi pracy, ważnym jest jej dalsze kultywowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom, napisali organizatorzy w wydanym dziś komunikacie.

Obchody w Dąbrowie Górniczej rozpoczną się 1 maja o godzinie 9:30 przemarszem spod pomnika Staszica na ul. 3-go Maja, pod Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów (Plac Wolności). Tam nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej walkę dąbrowskich robotników o godne życie. Na pomniku Bohaterów Czerwonych Sztandarów zostanie umieszczona tablica: "Bohaterom czerwonych sztandarów, Dąbrowiakom, twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie".

W skład Komitetu Organizacyjnego weszły: Demokratyczna Partia Lewicy, Komunistyczna Partia Polski, OPZZ Konfederacja Pracy, OM Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, Polska Partia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Redakcja "Nowego Robotnika" oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".


Czy na prawdę uważacie, że nazwa Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów jest lepsza niż Pomnik Hendrix'a?

Na początku lat 90., gdy odzyskaliśmy wolność nagle Pomnik zaczął wadzić władzom miejskim i chciano go usunąć. Wszyscy pamiętamy, że już wywiercono w nim dziury na dynamit, gdy dąbrowska młodzież przykuła się do niego. Młodzi ludzie bronili wtedy prawa do wolności oraz do dumy z własnej historii.

Dziś tamto pokolenie jest już dawno po trzydziestce, ale nie wierzę, że dzisiejsza młodzież Dąbrowy jest inna i nie utożsamia się z tą historią. Dzięki tamtym protestom sprzed lat uzyskaliśmy nowy Pomnik i nową historię z której powinniśmy być dumni. Komunistyczny pomnik z postaciami z karabinami uzyskał nowy wyraz - karabin przemalowano na gitarę, a Pomnik opatrzono tytułem "Jimmiemu Hendrix'owi, Kurtowi Cobainowi i wszystkim tym, którzy kochają wolność".

Tak narodził się Pomnik Hendrix'a wielbiący wolność i sprawiedliwość prawdziwą, a nie socjalistyczną. Wielbiący muzykę, radość z życia oraz pogodę ducha. Pomnik o którym głośno było na całym świecie, którego nie musieliśmy się wstydzić. Pomnik, którego nazwa odcisnęła się już w naszej pamięci.

Dlatego powinniśmy go bronić! To jest pomnik walki o wolność w ujęciu najszerszym i jako taki sławiłby zarówno najlepsze tradycje zagłębiowskiej walki o prawa pracownicze, jak i walki dąbrowskiej młodzieży o jego ocalenie i o prawo jednostki do wolności. To nie jest tylko Pomnik Czerwonych Sztandarów - to nie towarzysze z Komunistycznej Partii Polski czy Polskiej Partii Pracy bronili go przed unicestwieniem ale my - młodzi mieszkańcy Dąbrowy. Wy go się wtedy wyrzekliście!

Dlatego pytam swoich rówieśników - czy nie sądzicie, że powinniśmy bronić Hendrix'a i 1 maja o 9:30 urządzić pod Pomnikiem wiec w jego obronie? Spotkać się i walczyć o własną tożsamość tak jak robili to nasi starsi koledzy? Niech przetopią tą nową płytę na mosiężną gitarę i umieszczą ją w miejscu karabinu, niech pomnik uzyska nowy, radosny, a nie ponury kształt. I niech nadal sławi Hendrix'a, nasze miasto, jego mieszkańców i "wszystkich tych, którzy kochają wolność". Każdą wolność, a nie tylko tą czerwieńszą.

Brońmy Pomnika i przekażmy ten apel wszystkim naszym znajomym!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post czw, 27 kwi 2006 - 01:21
Post #39


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



Ciekawa inicjatywa. Choc nie wiem czy niezbyt póżno :?

Temat Pomnika jest juz poruszany gdzie indziej , może uda mi sie spiąć te tematy 8)

P.S. Błędnie oddałem głos w ankiecie na Czerwone Sztandary :shock: :oops:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pol
post czw, 27 kwi 2006 - 01:31
Post #40


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Dołączył: czw, 27 kwi 06
Nr użytkownika: 200



Wolałbym nie spinać tego ze starym tematem, bo między jednym a drugim jest trochę różnicy, a mi zależy na aktualności.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 29 marzec 2024 - 05:49
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza