IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

24 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pomniki i nazwy ulic
:)
post czw, 27 kwi 2006 - 13:56
Post #41


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



Wszyscy juz znaja moje zdanie na ten temat w 2 innych watkach na forum wiec nie bede sie powtarzal. Przyszlo nam zyc w skansenie. Tylko jestem zszkowany tym ze zostalo to jednak uchwalone na sesji RM.
Wielki zal Hendrixa :cry:
Teraz to za pozno mozna by tylko zrobic pikiete 1 maja ale to nic nie zmieni albo przepychac sie z dziadkami :arrow: wyslijcie najlepiej maila do Mlodziezy Wszechpolskiej http://www.mwslask.boo.pl/mwzaglebie/ biggrin.gif Ale bylby cyrk i ubaw laugh.gif


PS. ciekawe kto zaplacil za ta tablice :?: Chyba sie dziadkowie zlozyli sami, bo jesli miasto to niemozliwe jest chyba wykonanie jej w tak szybkim tempie, nawet bez przetargu byloby to dziwne.

PS2. juz w miescie jest masa plakatow zapraszajaca na obchody - niech sie swieci biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 27 kwi 2006 - 14:01
Post #42


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE
Tradycja międzynarodowego święta klasy robotniczej, obchodzonego od końca XIX wieku jest wciąż żywa w naszym społeczeństwie.

ale juz wiekszosc tego spoleczenstwa nad grobami...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 27 kwi 2006 - 16:28
Post #43


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



z tym "nad grobami" dobre laugh.gif Ciekawe jaka będzie średnia wieku :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 28 kwi 2006 - 09:36
Post #44


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



QUOTE(pulsatilla1214)
z tym "nad grobami" dobre laugh.gif Ciekawe jaka będzie średnia wieku :wink:


Do kitu jest ta ankieta. Nie chcę ani jednej, ani drugiej nazwy. Powinien być punkt trzeci "inna".
Pomnik ma upamiętniać kogoś, coś zasłuzonego dla miasta lub dobro ogólne. I napewno bliżej do Hendrixa niż Sztandarów była nazwa, którą proponuję:
POMNIK WOLNOŚCI.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dami7
post pią, 28 kwi 2006 - 18:47
Post #45


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 414
Dołączył: pią, 18 cze 04
Skąd: Miner's Oak Forest City
Nr użytkownika: 102
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(olo)
Nie chcę ani jednej, ani drugiej nazwy. Powinien być punkt trzeci "inna".
Pomnik ma upamiętniać kogoś, coś zasłuzonego dla miasta lub dobro ogólne. I napewno bliżej do Hendrixa niż Sztandarów była nazwa, którą proponuję:
POMNIK WOLNOŚCI.


I mi to pasi. :3:
Niech będzie manifestacją pojęć uniwersalnych, nie utożsamianych z żadną opcją! A wtedy każdy będzie usatysfakcjonowany.


--------------------
"Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy wątpliwości..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 28 kwi 2006 - 23:34
Post #46


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE(olo)
POMNIK WOLNOŚCI.


taka nazwa chociaz mnie by sie bardziej podobala to pewnie jeszcze gorzej by sie kojarzyla niektorym niz ta ktora sie pojawi na tablicy. Taki a nie inny ksztalt pomnika, czas jego powstania (i przez kogo postawiony) i pewnie ludziom ktorzy by nie wiedzieli kojarzylaby sie niestety z "wyzwoleniem" 1945 :?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post sob, 29 kwi 2006 - 02:16
Post #47


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Weszliśmy do Unii, gdzie regułą jest szukanie kompromisu (a nie mordowanie sie nawzajem do ostatniej kropli krwi jak chce ułańska fantazja, by nie powiedzieć kacza)

Pomysł supi, zresztą jaki pomnik powinien stać na istniejącym już de facto Placu Wolności :wink: ????? Jednym nazwa jkojarzyłaby się z tym, innym z tamtym, i o to własnie chodzi, bo jest to nazwa do zaakceptowania m.in. przez swoja wieloznaczność.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post sob, 29 kwi 2006 - 10:59
Post #48


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



albo zaszalec i umiescic tylko tablice "Wszystkim tym, którzy kochają wolność" :)

niestety ta nasza dyskusja nie za bardzo ma sens. Jedyna nadzieja byloby uniemozliwienie odsloniecia tej tablicy. No chyba ze ja ktos szybko w nocy zamaluje albo zniszczy, ale kamery juz sa :?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post nie, 30 kwi 2006 - 23:53
Post #49


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



widzialem ze dzisiaj juz tablica byla zamontowana :evil:

widac dla kogo jest to miasto - dla kilku staruchow a mlodzi niech spadaja i wyjezdzaja. Nic tylko stad s********


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pon, 01 maj 2006 - 12:26
Post #50


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek
post pon, 01 maj 2006 - 14:52
Post #51


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,266
Dołączył: pon, 03 lis 03
Nr użytkownika: 32
Płeć: Mężczyzna



:shock: :shock: :shock:

Trzeba cos z tym zrobic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 03 maj 2006 - 12:14
Post #52


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



widzieliscie uroczystosc :?: Jaka byla srednia wieku uczestnikow :?:


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 03 maj 2006 - 13:21
Post #53


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE([img)
http://serwisy.gazeta.pl/i/gazeta.gif[/img]]
Pomnik Hendriksa przywrócony lewicy

Pochód pierwszomajowy w Dąbrowie Górniczej
Fot. MARCIN TOMALKA / AG


pj 01-05-2006 , ostatnia aktualizacja 02-05-2006 10:49

Niech żyje socjalizm! Niech żyje Komunistyczna Partia Polski - można było usłyszeć w poniedziałek na wiecu pierwszomajowym w Dąbrowie Górniczej. Przy okazji odsłonięto tablicę upamiętniającą "Bohaterów Czerwonych Sztandarów".

Tablicę umieszczono na pomniku Czerwonych Sztandarów w centrum miasta. Dziś młodym dąbrowianom kojarzy się raczej z Jimim Hendriksem. W 1990 roku pomnik poświęcony rewolucji 1905 roku, ale kojarzony z PRL-em, miał zniknąć z powierzchni ziemi.

Młodzi postanowili go uratować. Ktoś nocą przemalował karabin trzymany przez jedną z postaci na gitarę, ktoś inny namalował wielki kolorowy napis "Pamięci Jimiego Hendriksa". Po jakimś czasie pojawił się następny napis. Informował, że pomnik nosi także imię Kurta Cobaina, wokalisty zespołu Nirvana. Młodzi ludzie zbierali się pod pomnikiem, grali na gitarach. Latem siedzieli do późnej nocy. Pomnik ocalał.

Wczoraj w pochodzie pierwszomajowym przyszło pod niego ok. 500 osób. Działacze SLD, Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Pracy, a nawet współpracującej z PiS-em Samoobrony słuchali przemówień o doli robotników, nieuczciwej prywatyzacji i o tym, że niektórzy politycy pamiętają o ludzie pracującym tylko raz do roku. Brawa wywołały wygłaszane z trybuny okrzyki: - Niech żyje socjalizm! Niech żyje Komunistyczna Partia Polski!

Odsłonięto też tablicę poświęconą "Bohaterom Czerwonych Sztandarów", którą solidnie przytwierdzono do pomnika.

Wszystko rejestrowali za pomocą kamery policjanci, którzy obserwowali finał pochodu z balkoniku dąbrowskiego Pałacu Sztuki.

Urszula Mędrzecka, emerytowana pracownica Telewizji Katowice, nie zwracała uwagi na policjantów. Bardziej martwiło ją, że na wiec przyszło mało osób. - Ludzie się boją, że stracą pracę za to, że mówią o swoich lewicowych poglądach. Ale ja się nie boję i jestem tu co roku. Dziś pomnik zwrócono lewicy - mówi zadowolona.


komunisci wraz z rodzinami (z pokolenia na pokolenie) wink.gif:


ciekawe jak sie ma istnienienie tej partii do Konstytucji":

"Art.13 Konstytucji RP zakazuje istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post śro, 03 maj 2006 - 15:44
Post #54


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



Ale wstyd, w DZ był krótki artykuł o tym ale grubą czcionką bił w oczy tytuł "Czerwona Dąbrowa" - nie ma co, ale nam markę wyrabiają. Był wątek o nazwie DG - ja widzę, że największe szanse ma właśnie "Czerwona Dąbrowa" albo "Dąbrowa Komunistyczna" sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pią, 05 maj 2006 - 11:57
Post #55


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Nie wiem... Może mam złudzenie optyczne :wink:

Czy tablica na pomniku na pewno została powieszona prosto biggrin.gif ?

Tak i przechodzilem, i przejeżdżałem obok, i jakoś wydaje mi się, że lekko leci w prawo :wink: Może mam omamy wzrokowe, w końcu powinienem nosić okulary, a nie noszę 8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post sob, 06 maj 2006 - 13:57
Post #56


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



Też tam byłem i stwierdziłem, że krzywo jest przyczepiona biggrin.gif Napis na niej jest tak słabo wyryty, że tylko z bliska da się go odczytać. Chyba nawet rzemieślnik, który to popełnił, miał wątpliwości. Bez sensu przyczepiać do pomnika taką "ozdobę", no ale przynajmniej mamy na co ponarzekać :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post sob, 06 maj 2006 - 14:13
Post #57


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



Równiez stwierdzam , że jest przekrzywiona :!: nieznacznie ale jest.

Po drugie widac ze przy "czyszczeniu " pomnika na wierzch powychodziły fragmenty napisów , ktore byly przykryte pod cienką warstwą tynku, ktory nałozony był na cokół pomnika poczas remontu placu. Przyjrzyjcie sie , jest to bardzo widoczne.

Według mnie całe to zamieszanie z tablicą ZDECYDOWANIE NA MINUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jacu007
post śro, 27 gru 2006 - 12:15
Post #58


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Dołączył: sob, 07 paź 06
Nr użytkownika: 226



Czytają Wikipedie natknąłem się na taki fragmęt o pomiku przed pałacem:


"Dąbrowa Górnicza, Pomnik poświęcony "Bohaterom Czerwonych Sztandarów - Dąbrowiakom - twórcom walk o narodowe i społeczne wyzwolenie" (dawniej Jimmy'ego Hendrix'a)"

Przyszło mi więc do głowy że byłby miłym akcentem gdyby pod oficjalnym napisem że to pomnik bohaterów o wyzwolenie dodać krótki wers "Jimmiemu Hendrixowi". Byłby to hołd młodzierzy która walczyła o pomnik i jakies upamiętnienie histori pomnika(no i chyba jedyny pomnik Hendrix'a w Polsce). Skoro prezydent nas popiera a my jego to chciałbym poddac pod dyskusje ten temat i czy można by go potem przeforsować ewentualnie przez naszych radnych?
Wiem że pomysł powrraca jak bumerang i juz był tu rozpatrywany ale chciałem zrobić mu osobny temat bo teraz po wyborach jest nowa szansa i w końcu taka nieformalna grupa jak forumowicze mogliby coś wspólnymi siłami zrobić dla miasta i zaznaczyćswoją obecność.

Ten post edytował jacu007 śro, 27 gru 2006 - 12:56
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 02 lut 2007 - 11:37
Post #59


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE


Historia bez cenzury
dziś

Fala dekomunizacji i chęć wymazania wszystkiego, co kojarzy się z PRL-em ma wkrótce zawitać do lokalnych samorządów.
Premier Jarosław Kaczyński zapowiada, że jeśli one same nie pozbędą się reliktów przeszłości, nakaże to ustawa. Jak się okazuje grzebanie się w przeszłości nie interesuje zbytnio mieszkańców, a samorządom także nie śpieszno do rozprawiania się z przeszłością, bo mają ważniejsze problemy.

Na początku lat 90. w Dąbrowie Górniczej zniknęły nazwy większości ulic i pomniki, kojarzone z socjalizmem i komunizmem. Z placu przed TZN-em zabrano pomnik marszałka Iwana Koniewa, z parku w centrum w 1991 r. wywieziono Aleksandra Zawadzkiego, nie zapomniano także rozprawić się z Dzierżyńskim.

Nie wszystko, co powstało w minionej epoce, zostało jednak wymazane. Młodzież skutecznie wybroniła przed wysadzeniem w powietrze pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów, dedykując go Jimmiemu Hendrix'owi, Curtowi Cobainowi i wszystkim tym, którzy kochają wolność.

Nie brakuje też w mieście symboli, podkreślających wkład Armii Czerwonej w wyzwolenie tych ziem. Są w Strzemieszycach, Gołonogu, Ząbkowicach i Łośniu. Uchowały się ulice Gwardii Ludowej, Gagarina, Tierieszkowej, Sawickiej, czy Kasprzaka. Teraz to wszystko ma zniknąć.

- To niepoważny pomysł. Tak zwany temat zastępczy. Ani mnie, ani moim znajomym to nie przeszkadza. To przecież kawałek kawał historii, a nie wszystkie ulice muszą mieć przecież nazwy typu IV Rzeczypospolitej albo coś w tym rodzaju - podkreśla dąbrowianin, Stanisław Łakomski.

Lokalni włodarze także podchodzą do sprawy z dystansem.

- Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy nagle wszystko zmieniać, nie wspominając już kosztów takiego przedsięwzięcia. Nie mamy sygnałów od dąbrowian, że chcą coś burzyć czy mieszkać przy inaczej nazwanej ulicy. To jest historia i pewnych faktów nie da się wymazać - mówi Henryk Zaguła, pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Wiele symboli i pamiątek z tamtych czasów nie zachowało się nawet w Muzeum Miejskim Sztygarka. Najważniejszym jest chyba pomnik Zawadzkiego, który czeka na odrestaurowanie. Potem mógłby stanowić atrakcję skansenu górniczo-hutniczego, jaki ma powstać w hali maszynowni szybów nieczynnej kopalni Paryż.

- Pomnik ten przeleżał wiele lat w MZUiM-ie, a dziś ma wartość eksponatu muzealnego. Co do obelisków stawianych Armii Czerwonej, to dziś mieszkańcy sami wychodzą z inicjatywą, by zachować je od zapomnienia. W mieście nie było natomiast pomników Lenina czy Stalina. Zanim zacznie się coś zmieniać, trzeba to wyważyć i przemyśleć, bo nazwy ulic kojarzące się ze zbrodniarzami i oprawcami już dawno zniknęły - stwierdza Arkadiusz Rybak, zastępca dyrektora dąbrowskiego muzeum.
Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni


mlodziez byla skuteczna ale wiele lat temu a od zeszlego roku nie ma juz Hendrixa sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
picaro
post pią, 02 lut 2007 - 12:39
Post #60


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Dołączył: śro, 14 kwi 04
Nr użytkownika: 75
Płeć: Mężczyzna



Zburzyć --> Zapomnieć --> Powtórzyć

Chcąc nie chcąc te pomniki są częścią naszej historii i to dość świeżej jeszcze w wspomnieniach wielu naszych rodaków, ale czy czasem zabiegi Władz IV RP o wymazanie ich z naszej pamięci to nie podobne działania jakie stosowała ówczesna "władz ludowa"?
Węgrzy przykładowo zebrali takie okazałe pomniki z różnych miast i zorganizowali park historyczny, coś jak muzeum i może dzięki temu ich dzieci będą wiedziały czego uikać. U nas by tak nie można? Mamy w Dg tyle miejsca i pomników. Oczywiście nie chodzi o to, aby oddawać cześć PRLowskim władzom, ale żeby pokazać życie zwykłych ludzi w tamtych czasach, takiego szarego obywatela wobec pomników historii. No a swoja drogą to można dorzucić postulat do Urzędu Miasta: pozwólcie znów pomalować Hendrixa, można by zrobić konkurs w Plastyku, może na najlepszą prace dyplomową.
Acha i jakoś sobie nie wyobrażam że osiedle Kasprzaka już nim nie będzie. Może nazwiemy je im. Jaromira Kaczorowskiego i postawimy pomnik! najlepiej Papieża! i bez obrazy dla katolików smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: wtorek, 16 kwiecień 2024 - 06:27
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza