IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

> Geologia i geomorfologia Dąbrowy Górniczej, czyli najogólniej przyroda nieożywiona
Bathurst
post nie, 24 mar 2013 - 00:50
Post #1


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Taki temat uważam jest potrzebny, zresztą po wymianie mailowej z Pulsatillą okazuje się że nie tylko ja tak uważam ;-) . W mieście z górniczą przeszłością nie da się od geologii i geomorfologii uciec.
jaką nauką jest geologia wiedzą mniej więcej wszyscy. Jeśli chodzi o geomorfologię to tutaj sprawa nie jest już taka oczywista choć oczywista jest zależność tych dwóch nauk od siebie.
CYTAT
Geomorfologia – nauka o formach rzeźby powierzchni Ziemi oraz procesach je tworzących i przekształcających. Zajmuje się opisem (morfogeneza), pomiarem (morfometria), genezą (morfogeneza) i wiekiem (morfochronologia) form powierzchni Ziemi.

za wiki - żeby nikogo nie wystraszyć wink.gif

To może zacznijmy od początku i zobaczmy jak obszar DG i okolic wyglada na tle jednostek geomorfologicznych ( ok Pulsatilla na potrzeby forumowych dysput stosujemy podział wg Gilewskiej).




Uploaded with ImageShack.us

To tytułem wstępu i mam nadzieję że jakoś ciekawie się to dalej potoczy


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Odpowiedzi
pulsatilla1214
post wto, 09 maj 2017 - 11:59
Post #2


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Oczywiście są tam i hałdy w lesie dalej na W od Jamek (nazw nie znam). Ale Jamki przy przejeździe to właśnie te domki na wydmie (tam się rozgałęzia wydma na NW i jest zachowany układ z obniżeniem deflacyjnym, do dziś jest turzycowe bagienko, a na niektórych mapach - woda; z dekadę temu miałem tam jeszcze wilgociolubną ciemiężycę zieloną), nieco na E od torów niedawno utwardzono drogę do Strzemieszyc w poprzek przez ten wał, ładnie widać jak po niej spada na południe za zakrętem. Najładniejszy fragment wydmy jest tam chyba zachowany przy samym końcu ulicy Podlesie, w widłach do drogi od Lasek - kilka lat temu nawet to oglądałem, gdyż z drogi z góry uderzały zaskakująco dobrze zachowane resztki po murawach napiaskowych, połykane niestety zaroślami (zaznaczone tam jako intensywnie żółte lotne piaski). Choć myślałem wtedy, że to zrzucony piasek, kiedyś przygotowany do budowy wiaduktu na hutę, który nie powstał smile.gif Między tymi resztkami a Jamkami jest też na zachód od torów zachowane chyba najładniejsze bagienko międzydmowe, jakie zachowało się w Kotlinie Dąbrowskiej (m.in. z bobrkiem, kosatką, tłustoszem, gnidoszem rozesłanym, bardzo rzadkimi turzycami - jedna nawet z krajowej Czerwonej Księgi).

Kiedyś będę się nudził, to może udokumentuję resztki tej flory piasków - w Gołonogu i Ząbkowicach na wydmach wciąż są pięknie zachowane i bogate płaty, wskazujące zresztą zróżnicowaniem florystycznym, że to wapniste piaski, nie kwaśne. Z ciekawostek - w Antoniowie na wydmie trafiła się kilka lat temu np. turówka wonna, czyli słynna żubrówka z Puszczy Białowieszczańskiej;)

PS

dokładniejsza mapka tego terenu to Ryc. 5 na stronie 291. Przy czym wzniesienie 336 to w rzeczywistości Mała Góra Gołonoska/SE wierzchołek ostańca, nie ten z kościołem - stąd poprawka na Podlesie - to takie bardziej "Podlesie na E od S1"

Ten post edytował pulsatilla1214 wto, 09 maj 2017 - 12:06
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posty w temacie
Bathurst   Geologia i geomorfologia Dąbrowy Górniczej   nie, 24 mar 2013 - 00:50
Bathurst   Polerowana płytka blendy skorupowej (mieszanina sf...   pon, 25 mar 2013 - 00:16
Bathurst   Fragment Geologicznej Mapy Przeglądowej z centraln...   pon, 25 mar 2013 - 14:51
Slyzaba   Bathurst - co to za mapa dokładnie? Chętnie skonta...   pon, 25 mar 2013 - 20:11
Bathurst   Przeglądowa Mapa Geologiczna Polski - arkusz Katow...   pon, 25 mar 2013 - 21:02
Bathurst   Regionalne jednostki geomorfologiczne wg Gilewskie...   sob, 30 mar 2013 - 21:55
pulsatilla1214   ...żeby nam się nie wydawało, że dąbrowskie odkryw...   pon, 19 sie 2013 - 21:16
Bathurst   Robi wrażenie. Ostatnio pobliska G. Kamieńsk wystę...   pią, 23 sie 2013 - 20:43
Bathurst   Jedyna w Polsce holoceńska kopuła trawertynowa (zw...   śro, 16 paź 2013 - 21:21
pulsatilla1214   CYTATTakie coś niedaleko DG... i to jakże niedalek...   sob, 19 paź 2013 - 20:47
malgosiadg   CYTAT(pulsatilla1214 @ sob, 19 paź 2013 ...   wto, 09 mar 2021 - 18:51
Bathurst   To dlaczego źródła podają że to taka rzadkość skor...   nie, 20 paź 2013 - 20:35
pulsatilla1214   rzadkość, rzadkość - choć to koło nas najbardziej ...   pon, 21 paź 2013 - 05:16
sandwich   A tu sama skałka, jeszcze brzydka i nie pomalowana...   pon, 21 paź 2013 - 06:41
Bathurst   Myślałem, że złóż dolomitu jest w skali kraju więc...   pon, 17 lut 2014 - 15:46
miharu   Jestem laikiem w sprawach geologii, ale włóczę się...   śro, 26 lut 2014 - 21:37
Bathurst   Te skałki to wapień muszlowy (z triasu). Więcej o ...   śro, 26 lut 2014 - 22:19
pulsatilla1214   Może zainteresuje dąbrowian świetne opracowanie dą...   sob, 18 mar 2017 - 11:00
Bathurst   Hmm, te istniejące wydmy na Podlesiu i Jamkach to ...   wto, 02 maj 2017 - 19:25
pulsatilla1214   Oczywiście są tam i hałdy w lesie dalej na W od Ja...   wto, 09 maj 2017 - 11:59
pulsatilla1214   CYTATNie ma już zdjęć... dry.gif mellow.gif huh.gi...   czw, 11 mar 2021 - 01:12
malgosiadg   CYTAT(pulsatilla1214 @ czw, 11 mar 2021 ...   nie, 14 mar 2021 - 17:46


Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czwartek, 25 kwietnia 2024 - 23:57
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza