IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dawne kolonie w Gołonogu, Krasowa, Działki, Zając itd.
Leszek
post czw, 28 mar 2013 - 11:14
Post #21


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Pora sobie odświeżyć "Czarny ogród" smile2.gif
BTW - te dwie informacje się nie wykluczają, osiedle zaczęto budować w tym miejscu razem z kopalnią, ale inwestorem z tego, co pamiętam nie była kopalnia, a koncern, będący jej właścicielem i hutnicy z Szopienic też tam mieszkali. Ale głowy za to nie dam, zresztą to i tak spory offtop - chyba, że przegapiłem przyłączenie Nikisza do Dąbrowy laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 28 mar 2013 - 11:41
Post #22


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Faktycznie nie wyklucza się. Tym bardziej coraz bardziej intrygująco wygląda sprawa zielonych ram okiennych w Zagłębiu.
Gdzie ja je jeszcze widziałem w okolicy?

Ten post edytował Bathurst czw, 28 mar 2013 - 11:41


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post czw, 28 mar 2013 - 16:58
Post #23


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Czerwone wnęki okienne są w kamienicach przy Traugutta. Zielonych nie kojarzę... :|


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 28 mar 2013 - 17:14
Post #24


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Slyzaba @ czw, 28 mar 2013 - 16:58) *
Czerwone wnęki okienne są w kamienicach przy Traugutta. Zielonych nie kojarzę... :|


strzelisz jaką fotę w drodze po bułki smile.gif ?


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post czw, 28 mar 2013 - 22:03
Post #25


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Jutro akurat idę tam więc zrobię foto z telefonu (muszę kiedyś pomyśleć o jakimś małym aparacie cyfrowym).


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maseur
post śro, 03 kwi 2013 - 15:56
Post #26


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Dołączył: pią, 06 kwi 07
Nr użytkownika: 666



Pamiętam domy z ogrodami na drodze która była przedłużeniem omawianego " przesmyku", była to ulubiona trasa na wycieczki wczesnoszkolne pt." szukamy pierwszych oznak wiosny ", choć ja głównie wspominam te uliczki z pysznych czereśni smile2.gif)
ale chciałbym rozpytać o hałdę .... te hałdy widać na fotografiach robionych z wieży kościelnej gołonoga w latach 40-tych - ich wielkość i kształt dość oraz lokalizacja dość mocno odpowiadają dzisiejszym "górkom" które dzisiaj rzadziej ale kiedyś były oblegane przez saneczkarzy mojego rocznika smile2.gif - co Wy na teorię, że "górki" są pozostałością po omawianej hałdzie. Kiedyś myślałem, że górki to sterta gruzu po wyburzonych domach ale kiedy odkryłem na w/w zdjęciu podobne górki pomyślałem, że może było inaczej ....


CYTAT(Bathurst @ sob, 23 mar 2013 - 12:39) *
Rozmawiałem z sąsiadem w między czasie i co ciekawe on z Krasowej ( nie znał tej nazwy) pamięta tylko domy wzdłuż przesmyka pomiędzy kościołem a orlikiem. Stały po obu stronach, niektóre dokładnie w miejscu górek które tam są. Były tez sady o grody - drzewa do dzisiaj są w obrębie placu zabaw przedszkola 32. Zaraz obok jak agregat od lodowiska tylko trochę głębiej - był dom rodziny która trudniła się grabarstwem. Później wrzucę zdjęcie z okna. Nie pamięta sąsiad natomiast reszty, to by znaczyło że została wyburzona przed jakieś 50 laty ( sąsiad miał wtedy około 10 lat :-) ) W miejscu Manhattanu rosło żyto. Jedynym wyznacznikiem, punktem orientacyjnym było ( uwaga Leszku wink.gif ) hałda - tak jak dzisiejszy blok 32. Ale nie była wysoka, około 1,5 metra tylko dosyć rozległa.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post śro, 03 kwi 2013 - 16:21
Post #27


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(maseur @ śro, 03 kwi 2013 - 15:56) *
Pamiętam domy z ogrodami na drodze która była przedłużeniem omawianego " przesmyku", była to ulubiona trasa na wycieczki wczesnoszkolne pt." szukamy pierwszych oznak wiosny ", choć ja głównie wspominam te uliczki z pysznych czereśni smile2.gif)

Mam kilka pytań:
przedłużenie przesmyku - w stronę Manhattanu?
To tam było więcej uliczek?
Gdzie była szkoła w tamtej okolicy?


CYTAT
ale chciałbym rozpytać o hałdę .... te hałdy widać na fotografiach robionych z wieży kościelnej gołonoga w latach 40-tych - ich wielkość i kształt dość oraz lokalizacja dość mocno odpowiadają dzisiejszym "górkom" które dzisiaj rzadziej ale kiedyś były oblegane przez saneczkarzy mojego rocznika smile2.gif - co Wy na teorię, że "górki" są pozostałością po omawianej hałdzie. Kiedyś myślałem, że górki to sterta gruzu po wyburzonych domach ale kiedy odkryłem na w/w zdjęciu podobne górki pomyślałem, że może było inaczej ...


Tak się zastanawiam, czy z wieży kościoła te górki były by dobrze widoczne - to jednak spory kawałek.
Skłaniałbym się raczej do hipotezy, że to gruz po wyburzonych domach. Na załączonym zdjęciu widać fragmenty jakiś cegieł. Po letnio/wiosennej roślinności też stawiałbym na gruz.
Jak zejdzie śnieg i wyliżę się z anginy to przyjrzę się bliżej górkom i temu z czego są zbudowane.. Co do oblegania kiedyś - teraz też dzieciaki szaleją, zresztą nie tylko dzieciaki. Na jabłuszku tam śmigam z córą smile.gif ku konsternacji co niektórych laugh.gif


Uploaded with ImageShack.us

Ten post edytował Bathurst śro, 03 kwi 2013 - 16:23


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maseur
post czw, 04 kwi 2013 - 11:51
Post #28


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Dołączył: pią, 06 kwi 07
Nr użytkownika: 666



chodzi mi o kierunek drogi w stronę ulicy Leśnej i dawnej Ogrodowej, a piesze wycieczki odbywały się z SP13 na Manhatanie, był to początek lat 80-tych smile2.gif

Natomiast co do "górek" :
na poniższym zdjęciu, oglądając oryginał przez szkło powiększające, wbrew pozorom, widać sporo szczegółów, i tak :
1. budynek zaznaczony żółtą linią - to na pewno nie jest żółty budynek który stoi do dziś przy wlotówce na Manhatan, (dawniej stał przy ulicy Ogrodowej, kiedy jeszcze istniała ). Zdjęcie zrobiono w połowie lat 40-tych, więc żółty budynek raczej jest na tym zdjęciu tylko zasłonięty albo zaznaczonym budynkiem, albo drzewami, dodatkowo budynek z kominem zaznaczonym na niebiesko wskazuje, że raczej jest to obecna ulica Długa - co z kolei stanowi, że ulica przy której stoi budynek zaznaczony na żółto to ulica Krasowa, wzdłuż której mniej więcej dzisiaj stoi blok 32 - czerwonym kółkiem zaznaczyłem obiekt, który widać pod szkłem powiększającym, że jest ewidentnie górką ziemi czy małą hałdą, widoczna droga za zaznaczonym obiektem byłaby ulicą Ogrodową. Przyjmując, że moje powyższe założenia są słuszne to kształt, wielkość i lokalizacja zaznaczonego obiektu bardzo uprawdopodobnia moją nieśmiałą tezę, że pozostałościami po tym obiekcie są dzisiejsze górki "saneczkowe". Co Wy na to ?

http://imageshack.us/photo/my-images/824/imag0043aa.jpg/

załącznik nie działał więc jest link do fotki.

Ten post edytował maseur czw, 04 kwi 2013 - 12:15
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 04 kwi 2013 - 12:56
Post #29


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



dużo pracy włożyłeś w analizę zdjęcia.

najistotniejszy fakt jaki wczoraj nieprzyszedł mi do głowy:.
Skoro mój sąsiad pamięta że 50 lat temu w miejscu górek stały domy, to nie możliwe jest żeby górki po nich były na zdjęciach z lat czterdziestych.


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post czw, 04 kwi 2013 - 13:58
Post #30


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Wspominany budynek z kominem to kotłownia kopalni Flora smile2.gif
Patrząc na messtischa - na terenie Krasowej nie było hałd, a obiekt ze zdjęcia to IMHO prochownia przed Podlesiem (mniej więcej na terenie byłych zakładów mięsnych). A widoczne w głębi trzy kominy to zapewne cegielnia Billewiczów.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 04 kwi 2013 - 14:25
Post #31


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Bathurst @ sob, 23 mar 2013 - 15:39) *
W miejscu Manhattanu rosło żyto. Jedynym wyznacznikiem, punktem orientacyjnym było ( uwaga Leszku wink.gif ) hałda - tak jak dzisiejszy blok 32. Ale nie była wysoka, około 1,5 metra tylko dosyć rozległa.


50 lat temu na Krasowej



Ten post edytował Bathurst czw, 04 kwi 2013 - 14:26


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maseur
post czw, 04 kwi 2013 - 14:48
Post #32


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Dołączył: pią, 06 kwi 07
Nr użytkownika: 666



... czekałem na komentarz mojego postu przez Leszka - wiedziałem, że on rozwieje moje wątpliwości . Brak dzisiejszych punktów odniesienia i trochę myląca perspektywa zdjęcia - do tego był potrzebny Leszek smile2.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post czw, 04 kwi 2013 - 15:08
Post #33


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



CYTAT(Bathurst @ czw, 04 kwi 2013 - 14:25) *
CYTAT(Bathurst @ sob, 23 mar 2013 - 15:39) *
W miejscu Manhattanu rosło żyto. Jedynym wyznacznikiem, punktem orientacyjnym było ( uwaga Leszku wink.gif ) hałda - tak jak dzisiejszy blok 32. Ale nie była wysoka, około 1,5 metra tylko dosyć rozległa.
50 lat temu na Krasowej


Dobra, dobra smile2.gif
Półtorametrowej hałdy na tym zdjęciu byś nie zauważył laugh.gif

A zdjęcia na tak długiej ogniskowej faktycznie są mylące smile2.gif

Ten post edytował Leszek czw, 04 kwi 2013 - 15:09


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 04 kwi 2013 - 15:31
Post #34


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



bo ta hałdka dopiero 20 lat po zrobieniu zdjęcia będzie wink.gif


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post czw, 04 kwi 2013 - 21:52
Post #35


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Nawet gdyby była...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 04 kwi 2013 - 22:28
Post #36


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Te szyby od Baśki II miały jakieś wieże szybowe?


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post czw, 04 kwi 2013 - 22:36
Post #37


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Wydobywczy na pewno, wentylacyjny niekoniecznie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 04 kwi 2013 - 22:41
Post #38


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



a który był wydobywczy? bliżej transformatora czy wymiennikowni?


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post czw, 04 kwi 2013 - 22:51
Post #39


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Autopoprawka smile2.gif
- jeden był przy samej szkole (ten kawałek w lewym górnym rogu patrząc z góry - sala gimnastyczna?), drugi mniej więcej na środku 'skwerku' między transformatorem a wymiennikownią. Chyba ten drugi był wydobywczy (BTW, w sumie tych szybów było chyba nawet więcej, na mapach niektóre są nieco enigmatycznie opisane w stylu "szyb do pokładu xxx", zaś inne konkretnie "Szyb wydobywczy", "Szyb wentylacyjny. Nie wiem, czy te pierwsze były do powierzchni czy też może były to ślepe szyby - czyli łączące różne poziomy kopalni).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabina
post śro, 28 gru 2016 - 20:09
Post #40


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Dołączył: nie, 25 gru 16
Nr użytkownika: 5,884
Płeć: Kobieta



CYTAT(Bathurst @ sob, 23 mar 2013 - 15:39) *
CYTAT(Leszek @ sob, 23 mar 2013 - 13:15) *
Bathurst - w sumie mówimy o tej samej okolicy, w końcu to kwestia kilkudziesięciu metrów smile2.gif
Nie no jasne smile.gif Tylko to pod moim blokiem więc czuję się zobowiązany do dokładności geodezyjnej wink.gif Rozmawiałem z sąsiadem w między czasie i co ciekawe on z Krasowej ( nie znał tej nazwy) pamięta tylko domy wzdłuż przesmyka pomiędzy kościołem a orlikiem. Stały po obu stronach, niektóre dokładnie w miejscu górek które tam są. Były tez sady o grody - drzewa do dzisiaj są w obrębie placu zabaw przedszkola 32. Zaraz obok jak agregat od lodowiska tylko trochę głębiej - był dom rodziny która trudniła się grabarstwem. Później wrzucę zdjęcie z okna. Nie pamięta sąsiad natomiast reszty, to by znaczyło że została wyburzona przed jakieś 50 laty ( sąsiad miał wtedy około 10 lat :-) ) W miejscu Manhattanu rosło żyto. Jedynym wyznacznikiem, punktem orientacyjnym było ( uwaga Leszku wink.gif ) hałda - tak jak dzisiejszy blok 32. Ale nie była wysoka, około 1,5 metra tylko dosyć rozległa. Większa hałda znajdowała się natomiast w miejscu dzisiejszego Gimnazjum nr 4 na Wyspiańskiego - materiał Flory. Porośnięta była laskiem brzozowym i chodziło się tam na kozaki. Wiem też że jeśli chodzi o Zając to było to tylko i wyłącznie teren dzisiejszej Kruczkowskiego. Miejsce przy skrzyżowaniu Florowskiej i dawnej Ogrodowej to było po prostu :na Florowskiej".
CYTAT
A, jeszcze gwoli rozwinięcia tematu - zaraz na zachód od Krasowej była kopalnia Baśka II, jeden z jej szybów był między stacja transformatorową a blokiem Piłsudskiego 32, drugi trochę na zachód tuż przy wymiennnikowni. Któryś z nich jest zaznaczony na messtischu z 1942 roku.
No to bingo - już wiemy skąd ta hałdka była. Pytałem sąsiada o szyb ale 50 lat temu już go nie było. @Prezes - miałeś rację Legionowo to też domy po drugiej stronie 11 Listopada.Mam też w głowie trochę opowieści o kopalniach na Podlesiu, Florze - ale to później, bo to dla mnie trudniejsza wiedza i musi się uleżeć pod czaszką smile.gif Przy okazji sobotnich zakupów wyskoczyłem tez z aparatem na Zając, mam parę zdjęć, chciałem tam sfocić pewne znalezisko które namierzyłem ostatnio ale miejscówka była opanowana przez jakiś amatorów tanich trunków więc odpuściłem wink.gif
te domki wyborzono ostatecznie pod koniec lat 80 tych, kiedy budowano bloki na Lesnej i Długiej. Zostalo tylko kilka Na ,,dawnej dabrowie' jest kilka zdjec, opisanych jako ulica Krótka. Czesc tych domkow musiala byc prywatna, czesc chyba mogla nalezc pierwotnie do kopalni, poniewaz w jednym budybku mieszkalo kilka rodzin. Pamietam pania Szostakowa, krawcowa, do ktorej panie przychodzilyu szyc suknie, rodzine Złockich, ktorzy hodowali swinie, mieli dom tam , gdzie teraz sklep przy przystanku golonog zaklad energetyczny w kierynku centrum. Wzdłuz ul 11 listoapda ciagnely sie sady owocowe. Dalej byly pola, tam gdzie dzis Manhattan, Pola nalezaly do rodziny Bijakow, ktora miala podobne spore grunta w Gołonogu, ktore im oczywisice zabrano za darmo czy pol darmo. Babaci mi opowiadala jka stara pani Bijakowa polozyla sie na drodze, zeby walec nie mogl przejechac i zniszczyc jej ziemi, przyjechala milicja,zeby ja wziac na sile. domek rodziny Bijakow stoi kilka krokow od przystanku Zakald enerhetycznt w strone Golonpga, jest pomalpwany chyab teraz na żółto, wisza na nim jakies reklamy
CYTAT(mawwm @ sob, 23 mar 2013 - 17:55) *
CYTAT
... Większa hałda znajdowała się natomiast w miejscu dzisiejszego Gimnazjum nr 4 na Wyspiańskiego - materiał Flory. Porośnięta była laskiem brzozowym i chodziło się tam na kozaki...
nie w miejscu (wtedy S.P. 8) tylko bardziej na pn.- zach. - hałda w zasadzie przylegała do stadionu CWE obecnie MKS, przez pewien czas była tam strzelnica miejska (ok. 1970 r.) - ach te przemarsze przez miasto z KBKS na ramieniu, na szczęście bez zamków, zamki i amunicję prof. Szuścik w teczce przenosił rolleyes.gif
to nie była SP 8 , ale SP 14, Obok szkoły była mała gorka 9pewnie pozostlosc haldy), ktora potem zniweloano kiedy wybudowano tam domy prywatne, Z mioejsce tym zwiazana jest historia zbrodni z lat 60 tych chyba, kiedy to jakis chlopak zabil swoja wybrankę serca
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 29 marzec 2024 - 11:13
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza