IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

167 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Komunikacja KZK GOP, Autobusy & Tramwaje
Ocena 5 V
pozdrawiam
post czw, 04 mar 2004 - 18:22
Post #41


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Pare lat temu takie podejŚcie kierowcy autobusu do dymiĄcego koŁa skończyŁo sie poŻarem i caŁkowitym zniszceniem autobusu. Wtedy sprawe zwalono na policje ktÓra zatrzymaŁa pŁonĄcy autobus i wezwaŁa straŻ poŻarnĄ. TŁumaczono Że tak wysokie straty spowodowane sĄ tym Że bus nie dojechaŁ do zajezni w goŁonogu gdzie pracownicy by go szybciej ugasili.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pon, 08 mar 2004 - 04:08
Post #42


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Zastanawiam sie czemu pkm sosnowiec nie wynajmie ochrony w swoich busach. I nie mÓwie tu o batalionie ochroniarzy ktÓrzy by jeĹşdzili w busach ( na to raczej sytuacja finansowa pkm nie pozwala )tylko o podpisaniu umowy z jakĄŚ firmĄ na usŁugi wyŁĄcznie interwencyjne na wezwanie kierowcy. W waŁbrzychu zastosowano takie rozwiĄzanie i w ciĄgu 3 miesiĘcy obowiĄzywania takiej umowy liczba powaŻnych zdarze typu bijatyki, wybijanie szyb i wyrywanie kasownikÓw zmalaŁo z 70 do 30 miesiĘcznie. A co do kosztÓw ochrony to podejrzewam Że sĄ niŻsze od efektÓw dziaŁania wandali. Ale tutaj to juŻ moge tylko siĘdomyŚlaĆ bo pkm ukrywa iloŚĆ takich zdarzeń i straty z ich tytuŁu - wŁaŚciwie to pkm ukrywa wszystko co jest z nim zwiĄzane. Jeszce lepszym rozwiĄzniem byŁoby powoŁanie do tych celÓw straŻy miejskiej. W końcu to dg jest wspÓŁwŁaŚcicielem pkm i chyba wŁadze powinny dbaĆ o bezpieczeństwo i minimalizowaĆ straty spÓŁki z tytuŁu zniszczeń autobusÓw.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_tomasz sołtysik_*
post pon, 08 mar 2004 - 08:37
Post #43





Guests






Jestem za, ale wczeŚniej trzeba uzbroiĆ autobusy w radio albo coŚ podobnego. I pewnie to jest wydatek, ktÓry przerasta pkm?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 09 mar 2004 - 10:59
Post #44


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



No nasze wojewodztwo a nawet i kraj od Europy, pod wzgledem transportu,dzieli przepasc. U nas panuje powszechnie myslenie krotkoterminowe. W danym momencie wydac jak najmniej (kupic/zrobic jak najtaniej) a potem bedzie sie dalej kombinowalo. Mam to szczescie ze obecnie korzystam z komunikacji dunskiej ;-) Tam (prawie) kazdy autobus wyposazony jest w kamery monitorujace. Wsiadanie do autobusow odbywa sie przednimi drzwiami, dzieki czemu kierowca od razu kontroluje bilety. Jesli ktos nie okazuje biletu, kierowca nie rusza z przystanku, a jak robi zadyme, to zaraz zjawia sie policja/ochrona. Nie ma sytuacji takiej jak u nas, ze kierowca woli sie nie wychylac, bo sam moze dostac wpier.... Inna sprawa, ze jak na nasze warunki to komunikacja jest cholernie droga - no ale oni tez duzo wiecej zarabiaja. Ciekawe za ile stuleci u nas takze bedzie jak w danii. Ze nie bedziesz sie bal jechac z laska autobusem do ktorego wsiadaja "kibice"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post wto, 09 mar 2004 - 12:35
Post #45


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



DokŁadnie siĘz tobĄ zgadzam rafi. Przez dŁuŻszy czas korzystaŁem z komunikacji w usa. Autobusy w usa, poza tym Że to starsznie prymitywne konstrukcje bardziej przypominajĄce ikarusy niŻ niskopodŁogowce, sĄ czyste z klimatyzacjĄ, zŁomowane po 10 latch, kolorowo pomalowane. W kaŻdym busie od 10 lat sĄ kamery, wsiada siĘprzednimi drzwiami wrzucajĄc kase do takiego Śmiesznego urzĄdzenia przy wejŚciu (bilet kosztuje od 4 - 6 zŁ ) - jazda na gape jest raczej niemoŻliwa. Przez rok jazdy busem nie zdarzyŁo mi sie nic nieprzyjemnego. Nawet lekko pijanej osoby nie widziaŁem. Ale to nie bierze sie znikĄd. Poza kamerami w busach bardzo czĘsto jest nieumundurowana policja, kaŻdy autobus ma radio a interwencja policji w centrum miasta na wezwanie trwa zazwyczaj okoŁo minuty. Brak reakcji kierowcy na zagroŻenie jest nie do pomyŚlenia. W ten sposÓb nikomu sie nie opŁaca zadymiaĆ bo na 90 % zostanie zŁapany.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post śro, 31 mar 2004 - 14:23
Post #46


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



No jest pomysŁ Żeby ue zfinansowaŁa zakup 70 autobusÓw dla pkm s-c. Z tego co jednak wiem to ue dofinansowuje naprawde dobre projekty komunikacyjne a nie tak poprostu rozdaje nowe busy. Oferty z naszego wojewÓdztwa kryjĄ siĘna tle innych miast gdzie do dofinansowania zgŁoszono naprawde kompletne programy nie tylko zakupu autobusÓw ale i optymalnego wykorzystania komunikacji miejskiej. Ale nie zapeszajmy, a moŻe siĘuda. Przynajmniej do ŚwiadomoŚci naszych wŁadz i zarzĄdu pkm dotarŁo Że do bezpiecznego funkcjonowania komunikacji nie wystarczy wymiana 10 busÓw rocznie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post sob, 03 kwi 2004 - 19:53
Post #47


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



No pkt przedstawiŁo swoje ambitne plany inwestycyjne na ten rok. MajĄ zmodernizowaĆ wraz z autosanem aŻ jeden tramwaj. PrzÓd i tyŁ ma byĆ z katowickich karlikÓw, nowe siedzenia i otwierane na zewnĄtrz drzwi, klimatyzacja przedziaŁu motorniczego i nowe wyŚwietlacze. No i jeszce nie wiadomo do jakiej zajezdni trafi ten wynalazek ale niech zgadne pewnie nie do bĘdzina i nigdy go na oczy nie zobaczymy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pon, 05 kwi 2004 - 01:54
Post #48


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



W tym miesiĄcy pup czeladz ( obsŁuguje linie 814 ) wzbogaciŁ siĘo 2 "nowe" ikarusy 280. Rocznik 83 zakupione z mpk krakÓw. No ja myŚle Że moŻe talowy pomysŁ z wielbŁĄdami nie wypali ale najwiĘkszy skansen komunikacji zbiorowej na Świecie to juŻ powaŻna szansa rozwoju naszego miasta.


No na dodatek obiŁo mi siĘo uszy Że jest probklem z remontem 8 sztuk jelczy 120 m z pkm s-c. Podobno wyremontowano juŻ 2 z nich ale nie wiadomo czemu pomalowano je na biaŁo z czerwonymi wstawkami bo miaŁy mieĆ juŻ brĄzowe malowanie jak 10 poprzednich ( no chyba Że w pkm zmieniŁa siĘkoncepcja ) Czy ktoŚ moŻe widziaŁ juŻ te wynalazki po remoncie bo nie wiem czy to prawda bo jeszce na wŁasne oczy nie widziaŁem. Na dodatek podobno pozostaŁe 6 sztuk moŻe nie zostaĆ wyremontowanych bo firma ktÓra wygraŁa przetarg na NG ma problemy finansowe. Jak tak dalej pÓjdzie to w pkm zabraknie wozÓw rezerwowych
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post czw, 08 kwi 2004 - 11:15
Post #49


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



pozdrawiam skĄd ty bierzesz te wszystkie informacje o dziaŁalnosci KZK Gop, PKM-Ów , PKT itp itd. bo widze ze duzo wiesz w tym temacie.

A nawiĄzujac do tematu to nawet w porÓwnaniu z komunikacja miejska TychÓw czy Katowic, nasz zagŁebiowski tabor autobusÓw wyglada strasznie, a w porÓnaniu do Warszawy to ogromna przepasc.

Aby rozwiazaĆ ten problem nie wystarczĄ kosmetyczne zmiany( kilka nowych busÓw, pare do remontu),. Potrzebna jest nowa organizacja transportu miejskiego i kompleksowe zmiany, nowe linie , nowe zajezdnie , nowe autobusy, nowy styl zarzadzania itp itd. Nadzieje na przyszŁosc daje te to ze moze uda sie nabyc za jakis czas te 70 autobusÓw. To byŁoby juz coŚ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post czw, 08 kwi 2004 - 12:51
Post #50


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Pkm dostaŁ pozwolenie od kzk gop na obsŁuge niektÓrych lini autobusami 10 metrowymi zamiast 12m. Ale sĄ warunki --- tabor musi byc w 100% niskopodŁogowy i posiadaĆ 3 pary drzwi. Takie normy speŁnia tylko solaris i man a na wygranĄ szansze w przetargu ma praktycznie tylko solaris. I w najbliŻszym czasie najprawdopodobniej zostanie zakupione 10 sztuk urbino 10.


Wieczorem rozpisze siĘwiĘcej i zdradze moje tajne ĹşrÓdŁa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pią, 09 kwi 2004 - 00:34
Post #51


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Informacje o busach biore gŁÓwnie z infobus.com.pl ( bardzo dobra strona tylko troche maŁo poŚwiĘcajĄ miejsca GOPowi ).

InnĄ strona to www.wpk.katowice.pl ( tylko o GOPie --- ale sie dopiero rozkrĘca )

NajwiĘcej informacji jest na forum www.pkt.katowice.pl ( jeŚli chcecie znaleĹşĆ duŻo informacji to ok ale nie radze siĘwypowiadaĆ. Forum to zostaŁo zdominowane przez fanatykÓw. MiesiĄcami siĘkŁÓcĄ jaki autobus jest lepszy, jakĄ szerokoŚĆ powinny mieĆ brĄzowe paski na sosnowieckich solarisach i w jakim odstĘpie powinny kursowaĆ tramwaje z katowic do warszawy. Jak tylko wyczujĄ Że nie znacie na pamiĘĆ numerÓw taborowych wszystkich busÓw w gopie albo nie wiecie czy lepsza jest skrzynia biegÓw voita czy zf to szybko was zjebiĄ. A pÓĹşniej bedĄ tylko czepiaĆ siĘwaszych wypowiedzi. Generalna myŚl pŁynĄca z tego forum to Że powinny jeĹşdziĆ tylko mercedesy citargo a tramwaje to powinny ŚmigaĆ nawet do pakistanu. Ale jak tylko zapytaŁem jak wziĄŚĆ na to pieniĄdze to odrazu byŁ wybuch agresji. Ale to moje subiektywne zdanie --- jak macie troche zdrowia to tam powalczcie.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post pią, 09 kwi 2004 - 18:07
Post #52


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Hehe. Chyba jedank lepiej bedzie dalej ufac Twoim informacjom odnosnie tego tematu laugh.gif Przynajmniej nie bedziemy sie narazac...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post śro, 14 kwi 2004 - 15:12
Post #53


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Sytuacja pkm s-c siĘkomplikuje. Nieoficjalnie wiem Że pkm przegraŁ przetarg na linie 24, 42, 91, 99, 104, 107, 269. Tańsze byŁy oferty zagozdy ruda Śl i meteora jaworzno. Coraz ciekawiej sie robi. Czekam na potwierdzenie przez kzk gop ofocjalnie tej informacji
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post śro, 14 kwi 2004 - 15:29
Post #54


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



Ale te linie nie jeŻdza po terenie DĄbrowy. Ale jesli jakies inne firmy niz PKM S-ec beda u nas kursowaĆ to mam nadzieje ze wszystkie autobusy bedĄ w końcu w takich samych barwach, bo juz dostaje oczoplĄsu; Niebieskie, Czerwone, BiaŁo- fioletowe, zÓŁte, z reklamami , D-tki kazda inna. Mam nadzieje ze za jakis czas wszystko bedzie ujednolicone.
8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post śro, 14 kwi 2004 - 16:38
Post #55


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Na jednolite malowanie nie ma szans --- kzk gop tego nie wymaga.

Te linie nie jeŻdzĄ po dg ale dziĘki tej przegranej jest szansa Że pkm wycofa z uŻytku okoŁo 20 najstarszych busÓw rÓwnieŻ z naszego miasta. No chyba Że najpierw bĘdzie strajk albo coŚ tego typu. Nie mam jeszcze danych kto wygraŁ w przetargu na obsŁugĘ reszty lini obsŁugiwanych przez pkm oddziaŁ bĘdzin --- to moŻe byc jeszce ciekawsze dla nas bo niektÓre z tych lini jeŻdzĄ po dg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post czw, 15 kwi 2004 - 01:08
Post #56


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



http://www.infobus.com.pl/text.php?id=218


CaŁkiem niezŁy felieton o jakoŚci komunikacji miejskiej
Go to the top of the page
 
+Quote Post
picaro
post czw, 15 kwi 2004 - 13:37
Post #57


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Dołączył: śro, 14 kwi 04
Nr użytkownika: 75
Płeć: Mężczyzna



Dlaczego KZK GOP nie wprowadzi biletÓw czasowych tak jak to uczyniono wiĘkszoŚci duŻych miast nie tylko polskich. PrzykŁadowo w Poznaniu przejazd 10min. z moŻliwoŚciĄ nagiĘcia czasu o 3 min. kosztujĘulgowo po ostatniej podwyŻce 60gr., a 30min. ulgowo 1zl i 30 gr., w ten sposÓb dojazd szybkim autobusem do kato kosztowaŁ by nas nieco taniej jesli moŻna by wprowadzi podobne ceny, ale co najwaŻniesze KZK GOP zarabiaŁo by kupe kasy na tych 10min. biletach, bo znaczniej mniej osÓb ryzykowaŁo by przejazd na gape np. z goŁonoga do centrum, gdyŻ 60gr. to naprawde Śmieszna suma.
No nic czekam na jakĄŚ reforme naszej komunikacji!
A co do najbardziej zatŁoczonych lini to moŻna do nich zapewne zaliczyĆ wszystkie autobusy poranne do kato i te wracajĄce popoŁudniu oraz wszystkie wiejskie strzaŁy w dni targowe. Ale jeszcze bardziej to mnie zastanawia fakt, Że na lini 604 i 644 przez caŁy rok jeŻdzĄ ikarusy przegubowe, ktÓre poŻerajĄ kupe paliwa i sĄ zupeŁnie nie ekonomiczne (rozumiem w wakacje dojazd do pogorii), a w Środku jedzie np. 5 os. na caŁej trasie. I choĆ wiem, Że pewnie wynika to z brakÓw technicznych czyli odpowiedniej iloŚĆ nowych autobusÓw to jednak jak siĘtakich rzeczy nie zmieni (kiedyŚ jeĹşdziŁy tĄ trasĄ zwykŁe jelcze i byŁo lepiej) to KZK GOP padnie.
Ach! jeszcze maŁa proŚba do panÓw z KZK GOP:
PRZYWRÓĆCIE SZYBKIE AUTOBUSY DO KATOWIC W WEEKENDY BO SZLAG MNIE TRAFIA JEŻDŻĄC PRZEZ BĘDZIN LUB SOSONOWIEC.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pią, 16 kwi 2004 - 23:45
Post #58


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Żeby byŁ bilet czasowy lub jakie kolwiek inne usprawnienie to najpierw musi je ktoŚ w kzk wymyŚliĆ. A to juŻ moŻe byĆ problem bo tym zwiĄzkiem rzĄdzĄ delegaci poszczegÓlnych miast. A oni zwykle sĄ wybierani z klucza partyjnego i z trudnoŚciĄ odrÓŻniajĄ tramwaj od autobusu - nie majĄ pojĘcia o potrzebach komunikacyjnych, typach i stanie taboru, przewoĹşnikach, stawkach za wozokilometr itp. I tak nasi delegaci ograniczajĄ siĘdo sporÓw typu czy przesunĄĆ przystanek 100 metrÓw dalej czy bliŻej lub czy jakis tam autobus powinien jeŻdziĆ 10 min wczesniej czy pÓĹşniej. Nad strategiĄ transportu nikt sie nie zastanawia bo po co jak kzk jest najtańszym organizatorem komunikacji w Polsce. A dla gmin liczy siĘtylko ile trzeba dorzuciĆ do kasy i tyle.


Tak zwani cywilni pracownicy, ktÓrzy juŻ jakieŚ tam pojĘcie majĄ o komunikacji, ograniczajĄ siĘtylko do szukania na oŚlep oszczĘdnoŚci tak aby gminy byŁy zadowolone.

A co do 604 i 644 to pisaŁem juŻ wczeŚniej na forum ale tu juŻ kzk gop ma niewiele wspÓlnego. To jest problem zarzĄdu pkm. Wiele lini jest niedochodowych ale pkm s-c nie rezygnuje z ich obsŁugi bo jest naciskany przez zwiĄzki zawodowe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post sob, 17 kwi 2004 - 03:59
Post #59


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Ostatnio zauwaŻyŁem Że nasz dĄbrowskie busy strasznie zaczeŁy dymiĆ. Niby nic dziwnego ale tego zjawiska nie byŁo widaĆ w poprzednich latach- tankowano wtedy odsiarczone paliwo i nawet wiekowe ikarusy nie kopciŁy. A teraz widze Że pkm tankuje jakiŚ syf Żeby ograniczyĆ koszty. Tylko to taka sobie oszczednoŚĆ jeŚli ktoŚ wie Że np silniki mana ( w naszych solariskach ) sĄ bezawaryjne tylko na paliwie wysokiej jakoŚci. Inaczej siĘnagminnie psujĄ.

PrzykŁadem niech bĘdĄ nowe busy z pkm jaworzno. W pierwszy dzień zepsuŁy siĘ4 z 6 nowych nabytkÓw. OkazaŁo siĘŻe w instalcji zasilania paliwem po pierwszym tankowania jest wszystko oprÓcz oleju napĘdowego.

W innych wojwÓdztwach masowo kupuje siĘautobusy zasilane lpg albo gazem ziemnym a u nas nie ma chyba ani jednego takiego autobusu. Ekologia ekologiĄ ale takie rozwiĄzanie jest duŻo tańsze. Paliwo takie kosztuje okoŁo poŁowy ceny normalnego oleju napĘdowego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post nie, 18 kwi 2004 - 20:30
Post #60


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Na razie jest tansze. Ale chodza sluchy, ze juz niedlugo sad.gif. Trzeba czyms zalatac dziure budzetowa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

167 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
6 Użytkowników czyta ten temat (6 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 29 marzec 2024 - 06:42
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza