IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Galeria Dawne - Nowe, czyli jak zmieniała się Dąbrowa Górnicza
Slyzaba
post śro, 16 sty 2013 - 11:18
Post #1


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Witam wszystkich,

Zakładam nowy wątek dedykowany tylko dla zdjęć porównujących dawną Dąbrowę ze współczesnymi odpowiednikami (w odróżnieniu od wątków z historycznymi zdjęciami). Na www.dawnadabrowa.pl pojawi się niedługo nowy przycisk w głównym menu - zapraszam już teraz smile2.gif

Na dobry początek ulica i pomnik Tadeusza Kościuszki - ~1973 vs 2013:

Górne zdjęcie ok. 1973 roku. Wykorzystano je do wydruku pocztówki w 1977 roku.
Dolna fotografia wykonana 05.01.2013 przez Michała Rodackiego.

http://www.dawnadabrowa.pl/dawne,,,nowe/ul...,2013_1746.html


Zachęcam wszystkich do wspólnej zabawy w kadrowanie współczesnego miasta vs stare zdjęcia!



--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 17 sty 2013 - 17:08
Post #2


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Fajny pomysł.

Na stronie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej znalazłem juz takie zdjęcia porównawcze. Tylko, że dzisiaj należałoby je nazwać raczej prehistoryczne/zamierzchłe smile.gif

http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?i...s=44&lp=109


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post czw, 17 sty 2013 - 18:38
Post #3


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



:-) Pisałem kilkukrotnie z ŚBC. Nie są zainteresowani udostępnieniem/wymianą fotografii, pocztówek etc.

Na szczęście oryginał jest w naszej Bibliotece Miejskiej, w której byłem w zeszłym roku. Rozmawiałem z p. kierowniczką działu z regionaliami i wyglądała na chętną do współpracy. Ustaliliśmy, że oficjalną ścieżką wyślę pismo do dyrektora...

A że jeszcze nie odkryłem sekretu klonowania to próbuję zająć się tymi wątkami zgodnie z moją "dawnadąbrowską" kolejką smile2.gif. Póki co mam kilka starych książek telefonicznych/reklamowych/adresowych do przepisania. Potem kilka dużych artykułów o katastrofie w kop. Gen. Zawadzki w 1969 roku (niektóre unikalne fotografie) oraz materiały przesyłane na bieżąco przez mieszkańców... Pracy na 2013 rok nie zabranie.

ps. jutro wybieram się zrobić dwie współczesne fotki więc wieczorem może się uda je udostępnić w zestawieniu 'dawne - nowe'.


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post śro, 23 sty 2013 - 21:07
Post #4


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Niełatwą sprawą jest wykonanie identycznego ujęcia, jak te sprzed 100 lat... Inna optyka aparatów, inny poziom gruntu. Lepiej tego nie potrafiłem uchwycić:

http://dawnadabrowa.pl/dawne,,,nowe/resurs...,2013_1754.html


Lewa strona to pocztówka wydana przez Jana Rowińskiego około 1910 roku. Po prawej stronie zdjęcie wykonane 18 stycznia 2013. Warto zwrócić uwagę na niski poziom ulicy na współczesnym ujęciu. Jest to o tyle dziwne, że w przypadku zdecydowanej większości historycznych obiektów poziom ulic i chodników jest wyraźnie wyższy.

Dopiero, kiedy zestawiłem obydwa obrazy obok siebie zauważyłem, że w obydwu przypadkach, zza komina wystaje końcówka szpicy wieży bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

Ten post edytował Slyzaba śro, 23 sty 2013 - 21:09


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post śro, 23 sty 2013 - 21:37
Post #5


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



No po prostu ten budynek został architektonicznie wykastrowany


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yaku
post śro, 23 sty 2013 - 23:07
Post #6


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 215
Dołączył: pon, 18 lip 11
Skąd: Staszic
Nr użytkownika: 4,717
Płeć: Kobieta



CYTAT
No po prostu ten budynek został architektonicznie wykastrowany


No naprawdę...szkoda sad.gif

CYTAT
Warto zwrócić uwagę na niski poziom ulicy na współczesnym ujęciu. Jest to o tyle dziwne, że w przypadku zdecydowanej większości historycznych obiektów poziom ulic i chodników jest wyraźnie wyższy.


Wiesz Slyzaba po wnikliwym obejrzeniu obu fotografii stwierdzam, że Twoja teoria jest mylna.

To nie poziom ulicy jest teraz niższy ( jak słusznie zauważyłeś jest to nielogiczne) - to schody , które są aktualnie na zewnątrz wtedy po prostu ukryte były w ganku.

Oczywiście nie piszę tego z całą pewnością , ale przyjrzyjcie się jeszcze raz zdjęciom...wymiary poszczególnych pieter się zgadzają ...hmmm



Zibar: Połączyłem dwa posty w jedną wiadomość

Ten post edytował Zibar czw, 24 sty 2013 - 06:31


--------------------

Masz wrogów? To dobrze. To znaczy , ze masz jaja!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
muzzy
post czw, 24 sty 2013 - 23:16
Post #7


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Dołączył: wto, 04 kwi 06
Skąd: DG - korzeniec
Nr użytkownika: 198
GG: 105879 status gadu-gadu



W tej chwili dokładnie nie pamiętam, jak to wygląda, ale czy przypadkiem stare zdjęcie nie jest zrobione od drugiej strony, od parkingu?

pozdro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post czw, 24 sty 2013 - 23:35
Post #8


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



yaku - co do poziomów ulicy. Zerknij na na czerwone znaczniki:



Wygląda na to, że ulica sięgała kiedyś do zielonego, współczesnego pasa na zerowym poziomie.

muzzy - zobacz jak wygląda tył Resursy:



Wszystko przemawia, że to jednak zdjęcie od strony 3 Maja. Dodatkowo zza komina wystaje koniec wieży bazyliki - nie ma zatem innej opcji smile2.gif

Ten post edytował Slyzaba czw, 24 sty 2013 - 23:51


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 24 sty 2013 - 23:41
Post #9


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Ale te okna są teraz mniejsze, w przeszłości sięgały niżej
Myślę, że nic się specjalnie nie zmieniło. Mógł siąść cały teren na skutek wydobycia węgla ale wtedy wieża kościoła byłaby bardziej widoczna ( chyba, że kościół też osiadł)


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post czw, 24 sty 2013 - 23:58
Post #10


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Bathurst - popatrz, gdzie kończą się okna na obydwu fotografiach w odniesieniu do drzwi. Wg mnie to jest mniej więcej ta sama proporcja. Do starych drzwi wchodziło się z poziomu ulicy. Do aktualnego układu potrzeba pokonać kilka schodów. Nie nadążam jak to mogło się nic nie zmienić? smile2.gif


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post pią, 25 sty 2013 - 00:12
Post #11


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Poziom ulicy na pewno się obniżył, pierwszy raz prawdopodobnie w czasie I WŚ - na pocztówce Brandysa z 1919 roku od chodnika do wejścia do Resursy prowadzi kilka schodów.

Największa przebudowa została zrobiona w czasie II WŚ przez Niemców - to właśnie oni pozbawili budynek większości ozdób (w tym zwieńczenia fasady), zmienili również wejście - do przedsionka prowadziły dwa wejścia z boków (również po schodach), a nie od ulicy.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pią, 25 sty 2013 - 00:43
Post #12


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Nie przekonuje mnie odniesienie do drzwi wejściowych, ponieważ nie ma współcześnie ganku - gdyby istniał to można by było uznać go za wiarygodny reper. Dlatego odniosłem się do okien. Slyzaba - załóż, że otwory okienne na parterze uległy zmniejszeniu i wtedy sobie to wyobraź. Moim zdaniem okna na parterze są wyraźnie krótsze ( górna krawędź okna bez zmian, natomiast dolna podniesiona).
Zastanawia mnie jak to możliwe, że poziom ulicy jest niżej? Co z odsłoniętymi fundamentami? Wymyśliłem, że teren mógł osiąść razem z budynkiem, co ma jakieś logiczne uzasadnienie ze względu na wydobycie węgla. Na ścianie bocznej budynku współcześnie to nie jest czasem wzmocnienie takie jak na budynkach obszarów górniczych? - na tylnej ścianie też jest.


PS. ciągle mam wrażenie, że ulegamy złudzeniu wynikającego z innej optyki tych prastarych i cudnych za razem aparatów fotograficznych. Nasze wnuki będą miały łatwiej, wszak każde zdjęcie zrobione teraz cyfrówką ma zapisane wszystkie parametry - będzie można łatwo odtworzyć warunki wykonania zdjęcia.

No chyba, żeby zdobyć aparaty z epoki i nimi robić zdjęcia do porównań smile.gif ?




Ten post edytował Bathurst pią, 25 sty 2013 - 00:57


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post pią, 25 sty 2013 - 09:28
Post #13


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Zakładam, że w ciągu ~2 najbliższych lat pojawi się więcej zdjęć i pocztówek Resursy, dzięki czemu uda się ustalić jak się ona zmieniała. Zgadzam się Bathurst, że perspektywa może być myląca stąd starałem się przyjrzeć proporcjom okien do drzwi vs. poziome gzymsy na elewacji.

Zdobyć aparat to by się pewnie dało ale późniejszy ambaras z odczynnikami, ciemnią etc. nieco odstrasza smile2.gif.

CYTAT
Co z odsłoniętymi fundamentami?
- zostały otynkowane? Wiadomo, że Resursa jest w bardzo dużej części podpiwniczona więc odsłonięcie części fundamentów chyba nie mogło być niemożliwe? W ziemi pewnie jeszcze 2 metry są wkopane.

Ten post edytował Slyzaba pią, 25 sty 2013 - 09:33


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yaku
post pią, 25 sty 2013 - 10:12
Post #14


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 215
Dołączył: pon, 18 lip 11
Skąd: Staszic
Nr użytkownika: 4,717
Płeć: Kobieta



sorry , że będę dalej męczyła temat - ale zwróćcie uwagę na jeszcze jeden element:

- zdjęcie jest zrobione z dużo większej odległości niż zdjęcie Slyzaby ( dowód- zmierz szerokość budynku)
z tego wynika , ze Bathurst ma rację ...okna zostały znacznie zmniejszone podczas remontu, bardzo częsty zabieg w remontowanych budynkach .
Jeżeli one są teraz przy porównaniu mniejsze tzn. , że wtedy były znacznie większe i te na piętrze też!!!( zwróćcie uwagę na proprcje całego budynku

- dowód 2 - gdyby teren osiadł załóżmy o 1m ... byłoby widać wieżę wraz z iglicą z bazyliki.( teraz widać je porównywalnie bo budynek został nieco okrojony

- jeżeli teren by osiadł na skutek wydobycia węgla ...to budynek byłby spękany jak stara porcelana ( widuję takie na Śląsku ) często nie nadają się juz do zamieszkania i sa wyburzane

- zastanawiam sie też czy w tym ganku nie było przypadkiem schodów prowadzących zarówno kilka schodów górę , ale też schody do piwnic ( bardzo czesto stosowane w starych budynkach)

Natomiast biore pod uwagę, że teren pod ulicę został lekko zebrany ale np. nie metr a np 30 cm kiedy kładli pierwszą kostkę czy raczej asfalt


--------------------

Masz wrogów? To dobrze. To znaczy , ze masz jaja!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post pią, 25 sty 2013 - 11:15
Post #15


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Inna szerokość budynku nie musi wynikać z innej odległości, może być nieco inny kąt lub inna ogniskowa, to wystarczy. Ale niezależnie od odległości - proporcje wysokości będą takie same.Z porównania proporcji kondygnacji i znajdującego się w środkowej części gzymsu (mierzonej w narożniku), wychodzi mi, że poziom ulicy obniżył się dość sporo - poziom gruntu z pierwszego zdjęcia zaznaczyłem mniej więcej na czerwono:



Okna na piętrze mają tę samą wysokość, złudzenie spowodowane jest zlikwidowaniem łuków nad wnękami. Na dole są faktycznie niższe.

Porównanie pocztówki wstawionej przez Sylwka (1910 rok) i wspominanej przeze mnie pocztówki Brandysa z 1919 roku (z "Ukłonów z Dąbrowy") - zauważcie, że poza dodaniem daszku i schodków od ulicy nie zmieniło się nic, nawet ogrodzenie jest to samo. A z ulicy już trzeba kilka schodków do wejścia pokonać.





CYTAT(Bathurst @ pią, 25 sty 2013 - 00:43) *
Na ścianie bocznej budynku współcześnie to nie jest czasem wzmocnienie takie jak na budynkach obszarów górniczych?
Jeśli chodzi Ci o ten prostokąt nad głową stojącej przy narożniku budynku kobiety - jest to tablica poświęcona pamięci Eugeniusza Furmana.

CYTAT(yaku @ pią, 25 sty 2013 - 10:12) *
- zastanawiam sie też czy w tym ganku nie było przypadkiem schodów prowadzących zarówno kilka schodów górę , ale też schody do piwnic ( bardzo czesto stosowane w starych budynkach)
IMHO jest za "płytki", z tego co pamiętam schody do piwnic są bardziej w głębi holu.

Ten post edytował Leszek pią, 25 sty 2013 - 11:16


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post pią, 25 sty 2013 - 11:26
Post #16


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Wg mnie tutaj uchwycono moment 'odkopania' Resursy - zaryzykuję stwierdzenie, że widać świeżo otynkowany fragment nad poziomem ulicy smile2.gif

Ciekawe - u Brandysa widać ok. 4 schody a na poniższym zdjęciu 6? Szkoda, że rozdzielczość pocztówki taka niska...






A w 1941 było 11 schodów (węższych):



Swoją drogą - teraz zorientowałem się, że na ww. zdjęciu widać jeszcze ciekawą wieżyczkę...

Ten post edytował Slyzaba pią, 25 sty 2013 - 11:32


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pią, 25 sty 2013 - 12:00
Post #17


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Faktycznie, wygląda jak po świeżym tynkowaniu.
Nie wiedziałem swoją drogą , że tam był taki spory daszek.


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post pią, 25 sty 2013 - 12:10
Post #18


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,974
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



CYTAT(Slyzaba @ pią, 25 sty 2013 - 11:26) *
Ciekawe - u Brandysa widać ok. 4 schody a na poniższym zdjęciu 6? Szkoda, że rozdzielczość pocztówki taka niska...


Jak widać obniżanie poziomu ulicy odbywało się stopniowo - na pocztówce Brandysa najniższy stopień jest znacznie szerszy od pozostałych, murki po bokach schodów są niższe - potem "dołożono" dwa stopnie, co spowodowało konieczność wydłużenia murków w dół.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yaku
post sob, 26 sty 2013 - 00:52
Post #19


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 215
Dołączył: pon, 18 lip 11
Skąd: Staszic
Nr użytkownika: 4,717
Płeć: Kobieta



No i macie rację..... przeanalizowałam zdjęcia i tak, wygląda na to , że budynek odsłaniano stopniowo z biegiem lat i przemian.

Co za ciekawa lekcja historii. Dziękuję chłopaki :-)


--------------------

Masz wrogów? To dobrze. To znaczy , ze masz jaja!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post sob, 26 sty 2013 - 09:57
Post #20


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Slyzaba @ śro, 23 sty 2013 - 21:07) *
Niełatwą sprawą jest wykonanie identycznego ujęcia, jak te sprzed 100 lat... Inna optyka aparatów, inny poziom gruntu. Lepiej tego nie potrafiłem uchwycić:

http://dawnadabrowa.pl/dawne,,,nowe/resurs...,2013_1754.html


Lewa strona to pocztówka wydana przez Jana Rowińskiego około 1910 roku. Po prawej stronie zdjęcie wykonane 18 stycznia 2013. Warto zwrócić uwagę na niski poziom ulicy na współczesnym ujęciu. Jest to o tyle dziwne, że w przypadku zdecydowanej większości historycznych obiektów poziom ulic i chodników jest wyraźnie wyższy.

Dopiero, kiedy zestawiłem obydwa obrazy obok siebie zauważyłem, że w obydwu przypadkach, zza komina wystaje końcówka szpicy wieży bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.


Wiezyczki wystajaca zza dachu to nie wieza Koscioła NMP , to wiezyczka która jest na resursie z boku. Stojąc na ulicy Bandrowskiego wieza Koscioła jest na wprost, a wiec niemozliwe jest aby była po przekątnej.

Jedno ze zdjec pozniej z widokiem na Resurse i aktualna dzis Bandrowskiego jest lustrzanym odbiciem, warto by je edytowac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czwartek, 28 marzec 2024 - 09:14
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza