IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

11 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> EXPO Silesia, EXPO Zagłębie?, targi na granicy DG i S-a
Ocena 5 V
Krawiec
post czw, 12 paź 2006 - 12:23
Post #1


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Dołączył: sob, 13 wrz 03
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec)
Nr użytkownika: 21



Kosztem nawet kilkudziesięciu milionów złotych kielecka spółka wybuduje w Sosnowcu drugie co do wielkości centrum targowe w Polsce.

Szczegóły inwestycji owiane są na razie tajemnicą. Szefowie Kolportera Expo, prezydenci Katowic i Sosnowca oraz marszałek województwa śląskiego ujawnią je dopiero podczas wtorkowej konferencji w sosnowieckim magistracie. W zaproszeniu informują jedynie, że zaprezentują "największą inwestycję na rynku targowym w Polsce".

Dotarliśmy do kilku szczegółów ogromnego przedsięwzięcia, które będzie się nazywać "Expo Silesia". Kolporter kupił 15-hektarową działkę w Zagłębiu. To olbrzymie tereny po upadłej Fabryce Silników "Silma" na granicy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Są doskonale położone: obok dwupasmowa droga Katowice - Olkusz, blisko autostrada A4 oraz lotniska w Pyrzowicach i Balicach.

- Będziemy modernizować obiekty, choć nie wykluczamy, że zbudujemy też nowe. Ten wielki teren daje nam dużo możliwości. Nazwę wymyśliliśmy sami. Chcemy, żeby kojarzyła się z województwem, w którym powstaną targi - informuje Maciej Topolski, rzecznik grupy Kolporter.

Nieoficjalnie wiadomo, że kielecka spółka chce zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych. - To będzie drugie co do wielkości - po Poznaniu - centrum targowe w Polsce - mówi Topolski. - Oczywiście w perspektywie lat mamy ambicje na pozycję numer jeden - dodaje.

Kolporter interesuje się województwem śląskim, bo - jak twierdzą pracownicy Urzędu Miasta w Sosnowcu - chce wypełnić lukę, jaka powstała na rynku targowym na południu Polski po tragedii na terenie Międzynarodowych Targach Katowickich w styczniu tego roku. Dopiero kilka dni temu MTK zorganizowały przy ul. Bytkowskiej pierwsza imprezę po katastrofie.

Do miejsca, w którym Kolporter zbuduje swoje centrum targowe, będzie można dojechać z Katowic zaledwie w 15 minut. Inwestycja powstanie w przyszłym roku. Nieoficjalnie wiadomo, że pracę na stałe znajdzie tu około 200 osób, a jeszcze więcej sezonowo podczas imprez.

Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca: - Po tym, co się stało w MTK można uznać, że ten rok jest już stracony dla targów. Jeśli tak będzie dalej, to już nie wrócą do województwa. Dlatego inwestycja jest tak potrzebna regionowi. To również szansa dla miasta, nie możemy jej przespać.


Może warto powalczyć o nazwę EXPO ZAGŁĘBIE, jeśli to ogromne centrum tergowe powstania nazwa będzie tak jak Huta Katowice wpływać na postrzeganie mieszkańców Zagłębia w Polsce, albo wypromuje nasz subregion albo bedziemy dalej silesianizowani.

Ja już wysłalem maila z prośbą o rozważenie nazwy EXPO ZAGŁĘBIE i zachęcam wszystkich Zagłębiaków by tak to uczynili
>>> expo@kolporter.com.pl

Ten post edytował kwintosz czw, 27 wrz 2007 - 14:25


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post czw, 12 paź 2006 - 15:06
Post #2


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyzna



ciekawa inicjatywa i godna poparcia - choc mi sie wydaje, ze Kolporter pierwotnej nazwy nie zmieni

Krawiec - moze wkleisz tresc listu, ktory wyslales - to kazdy z Nas go sobie wkleji i wysle w wlasnym imieniu - cos w formie petycji
pozdr


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post czw, 12 paź 2006 - 16:11
Post #3


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gadu



Super, jeśli by to wypaliło a mam taką nadzieję, to ruch w naszych miastach (S-c, DG) przy okazji jakichkolwiek targów znacznie by się podniósł. biggrin.gif Co za tym idzie ludzie zostawialiby u nas swoje pieniądze, w końcu poprawiłaby się baza hotelowa (bo ludzie pragnący zostać na dłużej muszą gdzieś się przekimać) jednocześnie mieliby możliwość poznać Zagłębie oraz Dąbrowe bliżej, no a pozatym powstałyby nowe miejsca pracy (także co ważne dorywczej np. dla studentów) Będe się bacznie temu przyglądać, to duża szansa promocji naszego regionu w Polsce a nawet Europie.

Mi także ta nazwa nie pasuje za bardzo. Ale bądźmy szczerzy, istnieje różnica w świadomości Polaków o tych regionach a więc pomiędzy Śląskiem a Zagłębiem. Bardzo dużo osób nie kojarzy takiego regionu (Zagłębia) w ogóle, dlatego nie liczyłbym na promocje Zagłębia w nazwie gdyż właściciele będą chcieli być kojarzeni z silnym i dużym regionem za jaki uznają ludzie właśnie Śląsk.


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post czw, 12 paź 2006 - 17:00
Post #4


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



QUOTE(kwintosz @ Oct 12 2006, 04:11 PM) *
Ale bądźmy szczerzy, istnieje różnica w świadomości Polaków o tych regionach a więc pomiędzy Śląskiem a Zagłębiem. Bardzo dużo osób nie kojarzy takiego regionu (Zagłębia) w ogóle, dlatego nie liczyłbym na promocje Zagłębia w nazwie gdyż właściciele będą chcieli być kojarzeni z silnym i dużym regionem za jaki uznają ludzie właśnie Śląsk.

Własnie dlatego powinna być ta nazwa (choć wiem, że szanse są nikłe...sad.gif). Po to, żeby każdy kto tu przyjedzie wiedział gdzie jest. Teraz spotykam się z sytuacją, że jak ktoś słyszy, że DG, Huta Katowice itp. to próbuje mi zrobić przyjemność i wydobywa z pokładów pamięci... śląskie słówka. Tymczasem ja z nich nic nie rozumiem, bo ani po śląsku nie znam słówka ani nie znam nikogo z DG kto by umiał porządne 3 zdania po śląsku sklecić biggrin.gif

Także są dwie drogi - jeśli pomysł z targami wypali - czego gorąco Kolporterowi życze, nawet jak będzie 'Silesia' w nazwie - to albo jeszcze bardziej pogłębi się u ludzi spoza regionu przekonanie, że DG to środek Śląska (jeśli w nazwie będzie 'Silesia') albo może wreszcie zaczną kojarzyć, że tu taki nie do końca Śląsk jest (jeśliby jakimś cudem nazwę zmienili...).

BTW - ciekawe co myślą w S-cu o tym, że będą mieli śląskie centrum targowe u siebie tongue.gif

Edycja: ten szablon-petycja faktycznie by się przydał, tak to wielu nie napisze, bo nie będzie im się chciało kombinować nad tekstem...

Ten post edytował vacu czw, 12 paź 2006 - 17:01
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 12 paź 2006 - 17:22
Post #5


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Chłopaki, chyba tylko się cieszyć, że pogranicze zagłębiowskich miast ma reprezentować region, od którego nie uciekniemy przecież. Zagłębie to kojarzy się dziś Polakom z Lubinem rolleyes.gif Skompromitowane Międzynarodowe Targi Katowickie chce więc dobić konkurencja cool.gif . Ciekawe czy szybciej otworzą hale targowe niż dąbrowskiego "wiecznego Geanta"(vel Reala-bis). Może obstawimy małe zakłady biggrin.gif ?

Co do Sosnowca,to obecnemu prezydentowi miasta nie od dziś bliżej do Katowic niż Zagłębia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krawiec
post czw, 12 paź 2006 - 19:44
Post #6


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Dołączył: sob, 13 wrz 03
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec)
Nr użytkownika: 21



Z kojarzeniem nazwy Zagłębie w Polsce jest fatalnie i dlatego potrzebujemy czegoś co nas wyróżni więc takie targi mogły by być świetną promocją naszego subregionu. Natomiast znacząca zmiana zachodzi wśród mieszkańców Zagłębia. Wiadomo że od lat działają PKZ, Muzeum Zagłębia, Teatr Zagłębia i inne instytucje przypominające nam w jakim regionie żyjemy ale tworzy się coraz więcej nowych inicjatyw oddolnych np. Zagłębiowskie Towarzystwo Fotograficzne.

Co do prezydenta Sosnowca to wydaje mi się, że on sam nie wie w jakim kierunku iść, czy Zrównoważonej Strategii Zagłębia Dąbrowskiego czyli NUTS III czy też w stronę związku metropolitarnego. Analizując RPO 2007 - 2013 nikt nie powinien mieć wątpliwości, że Zagłębie powinno się integrować wewnętrznie, a kluczem do naszej siły musi być maksymalna współpraca Sosnowca, DG i Będzina jako największych miast ZD.

Przykład, kiedyś trudno było namówić włodarzy miast ZD żeby kupili wspólnie jedną specjalistyczną drabinę strażacką , dzisiaj dzięki wspólnemu projektowi autobusy i przystanki w całym Zagłębiu zostaną totalnie zmodernizowane i oby więcej takich wspólnych inicjatyw.

Nazwa EXPO Silesia jeszcze nie jest oficjalnie zatwierdzona i dopiero będą prowadzone rozmowy w sosnowieckim magistracie. Pytacie co na to w Sosnowcu? Ano wrze i maile się wysyłają.

Przypomnę mail >>> expo@kolporter.com.pl

Tak nawiasem mówiąc ciekawe jakby w Kielcach ktoś chciał nazwać targi EXPO Ziemia Radomska? wink.gif
Racjonalnie i spokojnie wytłumaczmy kielczanom jak powinny nazywac się te targi wg nas. Może się uda ich przekonać.

EXPO Zagłębie!

Tekst petycji zamieszczony również na http://www.zaglebie.info/news_aktualnosci.php?n=2271

My mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź i inne) wyrażamy ogromną radość z zamiaru zainwestowania tak znaczących środków w hale targowe na granicy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Jednocześnie zwracamy się z uprzejmą prośbą do władz firmy Kolporter EXPO Sp. z o.o. o rozważenie innej nazwy targów - bardziej adekwatnej do specyfiki kulturowej miejsca w jakim hale mają powstać.

Nasza mała ojczyzna to ok. 700 tys. mieszkańców i pragniemy aby targi, które Państwo macie zamiar stworzyć popularyzowały Zagłębie Dąbrowskie poprzez nazwę EXPO Zagłębie.


expo@kolporter.com.pl

Ten post edytował Krawiec czw, 12 paź 2006 - 20:16


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post czw, 12 paź 2006 - 20:12
Post #7


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



Tak mi teraz przyszedł do głowy jeden dinks - oni tej nazwy nie zmienią na EXPO Zagłębie bo... który cudzoziemiec to wymówi? Jeśli to mają być targi drugie w Polsce to i pewnie międzynarodowe będą. A jak zareklamować EXPO Zagłębie w Niemczech np.? Zaglebie? Dobrze to nie brzmi... Kurcze nie dorobiliśmy się anglojęzycznego [albo innego - ale obcego] odpowiednika...
sad.gif

Ten post edytował vacu czw, 12 paź 2006 - 20:13
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post czw, 12 paź 2006 - 20:36
Post #8


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(vacu @ Oct 12 2006, 03:00 PM) *
Tymczasem ja z nich nic nie rozumiem, bo ani po śląsku nie znam słówka ani nie znam nikogo z DG kto by umiał porządne 3 zdania po śląsku sklecić biggrin.gif

ja znam troche slaskiego - ale to w wersji dla poczatkujacych biggrin.gif
QUOTE(vacu @ Oct 12 2006, 03:00 PM) *
Tak mi teraz przyszedł do głowy jeden dinks - oni tej nazwy nie zmienią na EXPO Zagłębie bo... który cudzoziemiec to wymówi?

to beda musieli sie nauczyc - przypomina mi sie podobna sytuacja, gdy turniej 4 skoczni po raz pierwszy wygral Malysz biggrin.gif Ale teraz ogladajac ang wer eurosportu to widac ze panowie komentatorzy niezle postepy zrobili - wrecz by mozna pomyslec, ze to kanal z polską wer jezykową biggrin.gif
QUOTE(krawiec @ Oct 12 2006, 03:00 PM) *
Zagłębie powinno się integrować wewnętrznie, a kluczem do naszej siły musi być maksymalna współpraca Sosnowca, DG i Będzina jako największych miast ZD.

na szczescie wkoncu to zrozumieli w miescie nie zaglebiowskim, ale ktory ma wiecej do nas niz do slaska - jaworznie. Tam powstal projekt o wspolfinanoswnie z UE uzbrojen terenow pod inwestycje (oprocz Jaworzna, beda przygotowane tereny m in z sosnowca i dabrowy)
pozdr
PS Ja juz wyslalem maila do kolportera - a Wy? :)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krawiec
post czw, 12 paź 2006 - 20:45
Post #9


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Dołączył: sob, 13 wrz 03
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec)
Nr użytkownika: 21



QUOTE(vacu @ Oct 12 2006, 06:12 PM) *
Tak mi teraz przyszedł do głowy jeden dinks - oni tej nazwy nie zmienią na EXPO Zagłębie bo... który cudzoziemiec to wymówi? Jeśli to mają być targi drugie w Polsce to i pewnie międzynarodowe będą. A jak zareklamować EXPO Zagłębie w Niemczech np.? Zaglebie? Dobrze to nie brzmi... Kurcze nie dorobiliśmy się anglojęzycznego [albo innego - ale obcego] odpowiednika...
sad.gif


Tak samo nic nie mówi przeciętnemu Niemcowi, Anglikowi czy Francuzowi nazwa Zagłębie jak i Silesia. Będą wymawiać ewentualnie bez polskich znaków czyli Zaglebie. No chyba, że chodzi Ci o tę grupę od pani Steinbach , która miałaby się tą nazwą ewentualnie ucieszyć...a może EXPO Schlesien? ;-)

Nie wstydźmy się swojego języka!

Ten post edytował Krawiec pią, 13 paź 2006 - 02:41


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mydliczek
post pią, 13 paź 2006 - 00:09
Post #10


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Dołączył: pią, 08 kwi 05
Nr użytkownika: 139
Płeć: Mężczyzna



dlaczego niby nie mogłaby być nazwa Zagłębie. Czemu to my mamy się zawsze dostosowywać pod inych tongue.gif ? A jak w Polsce to niemieckie o,u,a z kropeczkami to musimy jakoś wymawiać w ich języku, itd.. Jak już ktoś raz się nauczy to wymawiać to chyba nie zapomni? Czy jedno słowo to tak wiele? Bo dla Zągłębiaków to bardzo wiele!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pią, 13 paź 2006 - 08:21
Post #11


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



No ja jestem za a nawet przeciw. Dla mnie sprawa jest prosta. Prywatna firma inwestuje to ma prawo nazwać swoje dzieło nawet „EXPO POMORZE”. Ale to nie znaczy, że nie można próbować wpłynąć w jakiś sposób na decyzję Kolportera
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post pią, 13 paź 2006 - 11:17
Post #12


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



Chyba mnie nie zrozumieliście - ja jak najbardziej jestem za nazwą "EXPO Zagłębie"! Tylko problem jest taki, że - jak mniemam - Kolporter chce na tym zarobić a nie promować region. I raczej argument "a niech się niemczury uczą polskiego!" Kolportera nie przekona - dlatego też moja prośba o jednolity tekst "petycji". Bo myślę, że raczej powinniśmy im zasugerować, że to dobra promocja regionu, że może Zagłębiacy bardziej by się w to wówczas zaangażowali itp. a nie walić do nich ze słowami jw.

pees: pamiętajcie, że "klient - nasz pan" i to nam powinno zależeć aby jak najwięcej ludzi się tu zjechało, oni mogą przecież jechać gdzie indziej!

edycja: gwoli ścisłości - w ostatnim zdaniu nie chodzi mi o to, żeby się płaszczyć i całować po nogach ale też nie wychodzić z założenia, że "jak im się nie podoba to won!" wink.gif

Ten post edytował vacu pią, 13 paź 2006 - 11:19
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post pią, 13 paź 2006 - 11:30
Post #13


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyzna



juz sama chec wybudowania tych targow w sosnowcu jest doskonala promocja miasta jak i regionu i wojewodztwa.
Takze jesli dalej to bedzie silesia expo to nic sie zlego nie stanie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pią, 13 paź 2006 - 14:52
Post #14


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Poza tym jeśli mają to być duże targi, to Zagłębie troche brzmi jak targi Koziej Wólki. To mają być targi nie tylko Zagłębia, szersze znaczenie daje Silesia. Przecież EXPO Małopolska też nie ma sensu rolleyes.gif Zostaje Silesia, w końcu województwo śląskie ich gospodarzem w pewnym sensie. To daje najlepszą pewność inwestorowi, że mniej więcej choć bedą kojarzone na mapie Polski. Co do Niemców zapewniam, że bardziej skojarzą Silesię niż Zagłębie, także w języku francuskim Śląsk brzmi podobnie - Silesie, a co swiatlejszy obywatel nawet mniej więcej kojarzy czy to południe, czy północ naszego kraju (nie mam na mysli tych, co Warszawę lokują gdzieś koło Moskwy) :)

A w Kielcach nie tylko Radom, ale już choćby Ostrowiec nomen omen Świętokrzyski wrogiem numer jeden laugh.gif Tyle, że Kielce nie są w Radomskiem (co ciekawe w woj. mazowieckim, hihihi), acz w Kieleckim vel świętokrzyskim województwie.

To może przypomnijmy, ze Dąbrowa kiedyś w guberni... radomskiej była, hihihihi biggrin.gif


Silesia trochę tez przypomina upadłą Silmę rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 13 paź 2006 - 18:26
Post #15


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



tez oczywiscie chcialbym EXPO Zaglebie co byloby doskonala promocja regionu. Jednak jesli naprawde maja takie ambicje i je zrealizuja (3mam kciuki) to taka nazwa kojarzy sie bardzo lokalnie a tej wielkosci targi musza byc nie tylko ogolopolskie ale i miedzynarodowe. Wogole az trudno mi uwierzyc ze chca cos tak wielkiego zrealizowac i trudno o cos lepszego dla naszych miast. Dzieki temu beda mogly bardzo rozwinac sie uslugi w DG. Moze wkoncu doczekamy sie hotelu (albo i 2 tongue.gif). Mam nadzieje ze DG nie zmarnuje szansy!

qrcze juz chyba kazda nazwa lepsza niz Silesia, a moze nazwaliby to EXPO POŁUDNIE skoro ma miec to taki rozmach albo czy cos w tym stylu - czytalem takie propozycje internautow


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Krawiec
post sob, 14 paź 2006 - 13:07
Post #16


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 312
Dołączył: sob, 13 wrz 03
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec)
Nr użytkownika: 21



Właśnie po to EXPO Zagłębie żeby Twoje dzieci nie były kojarzone przez kogoś z kozią wulką jak określiłeś miasta zagłębiowskie. Idąc tym samym tokiem myślenia Śląsk - Silesia kojarzony jest z zacofaniem, brudem, problemami ekologicznymi i przestarzałym przemysłem ciężkim. Ciekawe czy inwestor budujący Silesia Center w Katowicach miał taki dylemat ... mógł nazwać obiekt Południe Center albo jakoś szerzej żeby nie było zaściankowo.

Oczywiście można stwierdzić niech to wszystko nazywa się jak chce tylko żeby mieszkańcy mieli nowe miejsca pracy . Ok bedzie nazwa Silesia, która pięknie brzmi i obcokrajowcy, którzy pojawią się w Sosnowcu rozpromienieją jak zobaczą nazwę bez polskich znaków tylko ciekawe jak za kilkanaście lat ktoś spyta się Ciebie dąbrowianina dlaczego nie mówisz gwarą śląska i czy jesteś Ślązakiem czy Polakiem ("narodowość śląska")? To są moje obawy w związku z coraz większą popularnością separatystycznego Ruchu Autonomii Śląska, który w tych wyborach startuje wraz z Platformą Obywatelską mającą dużą popularność na Górnym Śląsku (Kutz).

A przenosząc się na grunt zachodnioeuropejski, żeby nie było, że jestem aż takim wieśniakiem;). Region Emscher-Lippe leży sobie w Zagłębiu Ruhry . Kojarzcie takie coś jak Emscher-Lippe...? Wydaje się, że to jakaś niemiecka wioska, albo dwie niemieckie wioski. Zagłębie Ruhry (Ruhr Gebitet) kojarzone jest na całym świecie ale to właśnie wsiowo brzmiocę Emscher-Lippe, będące subregionem Zagłębia Ruhry, zaabsorbowało miliardy ojro na restrukturyzację przemysłu ciężkiego - głównie górniczego i na fantastyczne projekty np. kolejka miejska w Gelsenkirchen - tę nazwę chyba już wiekszoaść zna dzięki klubowi Schalke i ostatnim MŚ w piłce kopanej.

No ale Silesia ładnie brzmi, jesteśmy w wielkim woj. śląskim i wszystko gra (zwłaszcza w Częstochowie i Bielsku, które w coraz większym stopniu nie chcą być w tym woj). Zapoznał się ktoś z podziałem środków z tzw. RPO woj. ślaskiego na lata 2007-2013? A jeśli tak to niech mnie ktoś przekona używając liczb, że miasta zagłębiowskie są traktowane partnersko...

A i jeszcze jedno dla światowców. Geniusz górnictwa związany z DG Patrycjusz Cieszkowski wprowadzając w ok 1850 roku nazwę Zagłębie dla określenia rejonu górniczego zapożyczył ją z języka francuskiego "Basin", bo tak nazywały się obszary wydobycia węgla. Zagłębiakami czuli się m.in Jan Kiepura, Władysław Szpilman czy wielki kompozytor rodem z DG Michał Spisak.

Myślę, że nie ma się czego wstydzić (historia Zagłębia daje wiele powodów do dumy np. 1863 lub 1905 rok).

Operując konkretami RPO 2007-2013 pokazuje jakie wyznaczają nam miejsce w szeregu w ramach woj. śląskiego natomiast precedens jakim jest wspólna modernizacja komunkacji miejsckiej (ponad 70 mln zł.) pokazuje, że warto z punktu widzenia ekonomicznego skupić się na zagłębiowskim NUTS III i w ogóle na promowaniu subregionu zwanego Zagłębiem Dąbrowskim.

Zatem zachęcam jescze raz do mailowania za EXPO Zagłębie >>> expo@kolporter.com.pl

My mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź i inne) wyrażamy ogromną radość z zamiaru zainwestowania tak znaczących środków w hale targowe na granicy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Jednocześnie zwracamy się z uprzejmą prośbą do władz firmy Kolporter EXPO Sp. z o.o. o rozważenie innej nazwy targów - bardziej adekwatnej do specyfiki kulturowej miejsca w jakim hale mają powstać.

Nasza mała ojczyzna to ok. 700 tys. mieszkańców i pragniemy aby targi, które Państwo macie zamiar stworzyć popularyzowały Zagłębie Dąbrowskie poprzez nazwę EXPO Zagłębie.


Ten post edytował Krawiec sob, 14 paź 2006 - 13:15


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post sob, 14 paź 2006 - 15:23
Post #17


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Mówiąc o Koziej Wólce miałem na mysli że Zagłębie... z niczym się nie kojarzy (nie nam, mieszkańcom, ale reszcie świata). A jeśli się nie kojarzy, ciężko nazwę uznać za sposób promocji targów (bo o nie chodzi w pierwszej kolejności, a nie region czy subregion).


Nikt chyba nie miał zamiaru podważać faktu istnienia pojęcia Zagłębia, ale skoro wróciłeś do podstaw to troszkę sprostuję... cool.gif Nie wnikając w kwestię "geniuszu" Cieszkowskiego raczej miał na imię Józef, zaś Patrycjusz w drugiej kolejności. Co do francuskiego "basin" ( fonetycznie brzmi [bazę]) to oznacza to słowo barchan (rodzaj wydmy lub tkaniny), zapewne miałeś na myśli "bassin" ([basę]), które właśnie oznacza zagłębie.


Kwestię niesprawiedliwego podziału i Zagłębia i dla Zagłebia trochę już dyskutowalismy w innym wątku o funduszach z UE.


Nazwę Lippe kojarzę z Księstwem Lippe, dawnym krajem Rzeszy, chyba gdzieś w naszej literaturze cos było na temat księcia w obliczu nazizmu, ale na śmierć zapomniałem gdzie rolleyes.gif Pozbawiony władzy w księstwie po I wojnie światowej książę Bernhard po latach miał się okazać ojcem panującej do dziś królowej Holandii Beatrix

O Gelsenkirchen nasze dzienniki pisały przed ostatnim mundialem całkiem sporo, gdyż z Ekwadorem graliśmy tu pierwszy mecz. Między innymi o mieście pisały tak, że poza stadionem nic tu już nie ma, a kto może ucieka. Na meczu nie byłem, nie wiem :) Mam jednak nadzieję, że wspomniane miliardy pójdą nie tylko na projekty owej kolejki jak piszesz, ale i na realizację. Od projektów i planow do rzeczywistości droga daleka, a jak daleka to najlepiej widac po naszym mieście rolleyes.gif

Co do Schalke 04 - kibice tego klubu chyba najbardziej radośnie i niecierpliwie ze wszystkich Niemców oczekiwali wizyty prezydenta Rosji widząc w nim męża opatrznościowego - zadłużony po uszy klub rozpaczliwie poszukiwał sponsora, ale dzięki wstawiennictwu eks-kanclerza rusofila Schroedera Gazprom lekką ręka wyłoży jakieś 125 mln euro w ciągu czterech lat. Umowę podpisano w ubiegły wtorek w Dreźnie.

Wracając do polityki i Zagłębia - wspomniałeś o PO i Górnym Śląsku - akurat tutaj Zagłebie ma swój własny okręg wyborczy będący na dziś chyba jednym z niewielu przejawów jego dzisiejszych granic. A niech sobie głosują w Katowicach na kogo uważają, takie ich prawo rolleyes.gif I niech się kojarzą z separtystami, tak jak my z... Czerwonym Zagłębiem cool.gif

Nie widze przeszkód by i dziś, i za kilkanaście lat,tłumaczyć do znudzenia, dlaczego gwara śląska jest mi obca. Że Dąbrowa to nie Śląsk, choć "aż" województwo śląskie.


Pozostaje nam mailować...

Co do marzeń na temat nowych hoteli (w ogóle hoteli laugh.gif ) w Dąbrowie w związku z targami to pamiętajmy, że do Katowic właśnie tylko te 15 minut i świetny dojazd. Nad Pogorię I do ośrodków trafić niełatwo, co roku wiele razy tłumaczę "zbłąkanym wędrowcom" jak tam dojechać. Czasem sam się zastanawiam jak, haha laugh.gif

A na dziś obcokrajowiec na zakupach w naszym regionie objechawszy kilka marketów czasem się dziwi, "jakie wielkie te Katowice", nie zauważając, że był i w Sosnowcu i Katowicach i Czeladzi wink.gif

Z zagłębiowskim pozdrowieniem :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_Gość_*
post sob, 14 paź 2006 - 21:17
Post #18





Guests






Do Pulsatilla

-Co do Józefa Patrycjusza Cieszkowskiego w literaturzę cześciej występuje jako Patrycjusz bądź Patrycy Cieszkowski i oczywiście było on geniuszem górnictwa wprowadzając doń nowatorskie na owe czasy metody dobywania węgla.

-Oczywiście bassin nie basin - mea culpa.

-Emscher-Lippe już dawno zaabsorbowało miliardy euro, a ta wspomniana super szybka kolejka zasuwa od kilku lat. Obszary przemysłowe nawet te w zach. Europie będą miały problemy jeszcze przez wiele lat ale chciałbym żeby DG czy Sosnowiec były przynajmniej w połowie drogi, którą oni przeszli.

-Jeśli chodzi o Czerwone Zagłębie ja nie widze żadnych powodów do wstydu. Rewolucja 1905-1907 powinna być traktowana w Zagłębiu tak jak Powstanie Wielkopolskie w Poznaniu.

- Nie znalazłem żadnej dyskusji o RPO 2007-1013 w wątku o funduszach UE.

Trochę nam dyskusja się poszerzyła o różne ciekawe wątki, które powinny być osobno omawiane i wydaje mi się, że jako Zagłębiacy różnimy się jedynie co do wizji rozwojowej Zagłębia. Ja jestem przekonany, że jeśli mamy być w tym woj. śląskim poważnie traktowani, to musimy zadbać przede wszystkim o siebie w ramach nuts 3. Wizja wielkiej aglomeracji śląskiej, konkurującej z Warszawą czy Krakowem jest w świetle podziału środków na lata 2007-2013 mydleniam oczu.

Cieszy mnie to, że chyba Cię przekonałem do tego mailowania, a nie jest trudno dostrzec, że jesteś osobą o ugruntowanych poglądach i solidnej wiedzy.

Pozdrawiam!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post sob, 14 paź 2006 - 23:23
Post #19


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



^^ Krawiec oczywiscie


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post nie, 15 paź 2006 - 01:02
Post #20


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Też kiedyś mnie wpisało jako "Gościa", a niby automatycznie loguje biggrin.gif


Skoro poruszyliśmy temat rejonów postindustrialnych Europy Zachodniej - podobnie jak Zagłębie Ruhry wielkie środki zaabsorbowały okolice francuskiego Lille w północnej Francji. Co ciekawe jak i w Gelsenkirchen mieszkają tu do dziś resztki naszych ziomków z dawnej emigracji zarobkowej. No to teraz czas na nas :) Oby udało nam się lepiej... Ścieżki przetarte.


Czerwone Zagłębie niekoniecznie musi mieć zabarwienie pejoratywne, choć tak jest najczęściej, niestety. Wspominając nazwę miałem na myśli nie tyle historię (choć to pojęcie historyczne) niewielu znaną, lecz teraźniejszość, czyli tradycyjnie bardziej lewicowe preferencje wyborców w porównaniu do reszty kraju (choć ta różnica powoli się zaciera).

Ale Ślązacy bardziej tęsknią do utraconej autonomii, niż my do Republiki Zagłębiowskiej. I wzbudzają zrozumiałą wrogość wśród Polaków, gdyż tendencje separatystyczne sa groźne dla jedności państwa. Mamy problemy z tożsamością regionalną, tłumaczeniem kim nie jesteśmy, zamiast po prostu być, kim jesteśmy. I walczyć o siebie. A kto w Dąbrowie wie, gdzie są Pałuki? I czy to moze część Kujaw, Wielkopolski, a może Krajny (jak ktoś słyszał o Pałukach to ciekawe czy tę nazwę skojarzy wink.gif ) To nieważne. Najważniejsze, aby była świadomość wśród mieszkańców. Kultywowanie tradycji, zwyczajów, znajomość historii tych ziem. Ale też bez przesady, nie dostać klapek na oczy, być otwartym na inność. Czasem zboczyć ze Szlaku Szwajcarii Zagłębiowskiej i poskakać po skałach choćby Szwajcarii... Lwóweckiej :) Problemem jest to, że coraz mniej osób identyfikuje się z jakimkolwiek miejscem na Ziemi. Po prostu żyjąc. Tak jak większość. A różnice się zacierają. Czasem zatrzymują sie jednak w swoim biegu przez życie z cholernym poczuciem pustki. Gdy już niczym w bezmyślnym życiu nie potrafią jej zapełnić. Nie znając odpowiedzi na pytanie:"Kim właściwie jestem?". A taki Cieszkowski, parafrazując Norwida, sercem Polak, talentem świata obywatel, a duszą Zagłębiak cool.gif


Nie pamiętam, może we wspomnianym przeze mnie wątku nie był poruszany ten temat, myliłem się. "Tematycznie" najbliżej dyskusji było do niego. Ale jak zapewne zauważyłeś wink.gif , na forum dość często zdarzają się dyskusje czasem dość daleko odbiegające od tematu wyjściowego rolleyes.gif Później niestety jednak "konia z rzędem" temu, kto dokopie się w przepastnych zasobach forum szukając raz widzianej informacji. Dzwony słychać, tylko w którym to kościele rolleyes.gif ?


Ciekawe czy Kolporter Expo juz zablokował przychodzące na maila listy z powodu zapchanej skrzynki biggrin.gif

Wykorzystajmy okoliczność, że jesli nie, to może dopiero w poniedziałek laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 29 marzec 2024 - 05:36
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza