IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

11 Stron V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Budżet Partycypacyjny i obywatelski w DG
Bathurst
post pon, 18 lis 2013 - 14:26
Post #61


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



ja właśnie w tym momencie oddałem głos smile.gif


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grzegorz-dg
post pon, 18 lis 2013 - 17:25
Post #62


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Dołączył: nie, 17 cze 12
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 5,028
Płeć: Mężczyzna



Witam mnie zastanawia suma jaką miasto przeznaczyło na budżet partycypacyjny 5 ml zł jest to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb i możliwości i wielkości tego miasta/ilość dzielnic do budżetu/ i ogromnych potrzeb inwestycyjnych w danych dzielnicach.Przydała by się kwota około 10 ml zł może te projekty by były większe ,można by więcej zrobić.Jest też ciekawostka dzisiejszy Dziennik Zachodni pisze że uczniowie Zespołu Szkół Sportowych chodzą zbierają podpisy wśród mieszkańców za swoim projektem czyli budowy hali na terenie szkoły.Mnie zastanawia jedno czy jest to uczciwe i zgodne z regulaminem jak pisze gazeta.Czy to nie jest aby na siłe forsowany projekt i wywieranie nacisku na mieszkańców na co mają głosować,czy tak powinno wyglądać.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mały77
post pon, 18 lis 2013 - 18:53
Post #63


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,113
Dołączył: czw, 19 lis 09
Nr użytkownika: 3,566
Płeć: Mężczyzna



Co do kwoty - myślę, że jak na pierwszy raz jest to kwota odpowiednia - po przeanalizowaniu działania systemu w przyszłym roku można będzie ją zwiększyć.
Co do głosowania - głosowanie jak każde inne więc wszystkie chwyty dozwolone prowadzące do sukcesu wink.gif
Ja z pierwszych swoich obserwacji wyciągam następujące wnioski:
- system 10 punktów nie jest za dobry - myślę, że jeden mieszkaniec powinien mieć jeden głos,
- nie opłaca się zgłaszać więcej niż jednego projektu przez jedną osobę z powodów ww. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pon, 18 lis 2013 - 19:04
Post #64


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Mały77 @ pon, 18 lis 2013 - 17:53) *
Ja z pierwszych swoich obserwacji wyciągam następujące wnioski:
- system 10 punktów nie jest za dobry - myślę, że jeden mieszkaniec powinien mieć jeden głos,
- nie opłaca się zgłaszać więcej niż jednego projektu przez jedną osobę z powodów ww. wink.gif

rozwiń to jak możesz smile.gif

jeśli budżet na dzielnicę będzie wynosił np 500 tyś a projekt który wygra jest za 200 tyś to co z pozostałą kasą? przechodzi na następny projekt?


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mały77
post pon, 18 lis 2013 - 20:13
Post #65


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,113
Dołączył: czw, 19 lis 09
Nr użytkownika: 3,566
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Bathurst @ pon, 18 lis 2013 - 18:04) *
rozwiń to jak możesz smile.gif

jeśli budżet na dzielnicę będzie wynosił np 500 tyś a projekt który wygra jest za 200 tyś to co z pozostałą kasą? przechodzi na następny projekt?

Tak właśnie jest wink.gif I teraz jeżeli jakaś grupa zgłasza jeden projekt to z założenia dają temu projektowi 10 punktów. W założeniu autorom DBP chodziło o to, aby nie wymuszać głosowania tylko na jeden projekt a możliwość przyznania po kilka punktów na różne projekty. Ale "walka" która się wywiązała odnośnie głosowania niestety przeczy tej zasadzie i wszyscy dają po 10 punktów na jeden projekt.
A tak z innej beczki - właśnie były u mnie dwie dziewczyny z wypełnioną odpowiednią liczbą punktów wnioskiem zachęcającym do głosowania na jeden z projektów dla naszego osiedla wink.gif Czy tak to powinno wyglądać - nie wiem - ale nie jest to niezgodne z zasadami głosowania więc można wink.gif
Zauważyłem jeszcze jedną lukę w systemie głosowania - oświadczenie o zamieszkaniu w danej dzielnicy - wcale się nie zdziwię jak wyjdzie, że w Dąbrowie mieszka 200 tysięcy mieszkańców wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RzeckiDG
post pon, 18 lis 2013 - 21:28
Post #66


UZYTKOWNIK
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Dołączył: wto, 16 lis 10
Nr użytkownika: 4,248
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Mały77 @ pon, 18 lis 2013 - 19:13) *
A tak z innej beczki - właśnie były u mnie dwie dziewczyny z wypełnioną odpowiednią liczbą punktów wnioskiem zachęcającym do głosowania na jeden z projektów dla naszego osiedla wink.gif Czy tak to powinno wyglądać - nie wiem - ale nie jest to niezgodne z zasadami głosowania więc można wink.gif


Można rzec, że jest to forma edukacji obywatelskiej, zwłaszcza że informacja o całej idei DBP jest dla ludzi pozbawionych regularnego kontaktu z mediami lokalnymi dość trudno dostępna.

CYTAT(Mały77 @ pon, 18 lis 2013 - 19:13) *
Zauważyłem jeszcze jedną lukę w systemie głosowania - oświadczenie o zamieszkaniu w danej dzielnicy - wcale się nie zdziwię jak wyjdzie, że w Dąbrowie mieszka 200 tysięcy mieszkańców wink.gif

Rozumiem, że zakładasz iż Dąbrowiacy pod względem frekwencji zawstydzą resztę miast, w których idea budżetu obywatelskiego została już wcielona w życie? Z moich informacji wynika, że 20% udział społeczeństwa DG będzie sporym sukcesem.

Ten post edytował RzeckiDG pon, 18 lis 2013 - 21:29
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mały77
post pon, 18 lis 2013 - 21:49
Post #67


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,113
Dołączył: czw, 19 lis 09
Nr użytkownika: 3,566
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(RzeckiDG @ pon, 18 lis 2013 - 20:28) *
Rozumiem, że zakładasz iż Dąbrowiacy pod względem frekwencji zawstydzą resztę miast, w których idea budżetu obywatelskiego została już wcielona w życie? Z moich informacji wynika, że 20% udział społeczeństwa DG będzie sporym sukcesem.

Nie chodzi mi o zawstydzenie kogokolwiek - wydaje mi się, że promocja DGP jest dosyć duża i każdy z autorów projektów zadba o to aby duża liczba mieszkańców się dowiedziała o tym projekcie. Świadczy m.in. o tym młodzież chodząca po domach i namawiająca do głosowania na konkretne projekty wink.gif
No i liczę na ludzi, którzy dawno nie mieszkają już w DG ale system pozwoli im zagłosować wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RzeckiDG
post pon, 18 lis 2013 - 22:07
Post #68


UZYTKOWNIK
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Dołączył: wto, 16 lis 10
Nr użytkownika: 4,248
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Mały77 @ pon, 18 lis 2013 - 20:49) *
Nie chodzi mi o zawstydzenie kogokolwiek - wydaje mi się, że promocja DGP jest dosyć duża i każdy z autorów projektów zadba o to aby duża liczba mieszkańców się dowiedziała o tym projekcie. Świadczy m.in. o tym młodzież chodząca po domach i namawiająca do głosowania na konkretne projekty wink.gif
No i liczę na ludzi, którzy dawno nie mieszkają już w DG ale system pozwoli im zagłosować wink.gif


Jak już pisałem wcześniej popieram te inicjatywy młodych ludzi, ale na podstawie rozmów z "bardziej wiekowymi" mieszkańcami wydaje mi się, że ich wiedza w tym zakresie jest niewielka podobnie jak i zaangażowanie w tej materii. Pytanie ilu autorów projektów będzie miało na tyle determinacji, by "kolędować" po całej, niekiedy sporej dzielnicy.
Z drugiej strony słyszałem, że podczas niedzielnych nabożeństw księża przy okazji ogłoszeń duszpasterskich namawiali do uczestnictwa w głosowaniu. To też bardzo pozytywny sygnał.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mały77
post pon, 18 lis 2013 - 22:14
Post #69


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,113
Dołączył: czw, 19 lis 09
Nr użytkownika: 3,566
Płeć: Mężczyzna



Informacja "zasłyszana" na FB - po pierwszych 20 godzinach na stronie twojadabrowa.pl głos oddało ponad 1500 osób - więc jest nieźle wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rokko31
post czw, 21 lis 2013 - 09:35
Post #70


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 665
Dołączył: nie, 26 lis 06
Skąd: DG
Nr użytkownika: 337
Płeć: Mężczyzna



Jest już ponad 5000 tysięcy oddanych głosów, to niestety kropla w morzu, na 124 tysiące mieszkańców tylko tyle osób zagłosowało to bardzo marniutko, nie wiem czy ludzie już w nic nie wierzą, czy im się nie chcę nic zrobić tylko narzekać....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RzeckiDG
post czw, 21 lis 2013 - 10:09
Post #71


UZYTKOWNIK
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Dołączył: wto, 16 lis 10
Nr użytkownika: 4,248
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Rokko31 @ czw, 21 lis 2013 - 08:35) *
Jest już ponad 5000 tysięcy oddanych głosów, to niestety kropla w morzu, na 124 tysiące mieszkańców tylko tyle osób zagłosowało to bardzo marniutko, nie wiem czy ludzie już w nic nie wierzą, czy im się nie chcę nic zrobić tylko narzekać....


Skąd takie dane i której formy głosowania dotyczą? Bo chyba nie ma jeszcze żadnych zbiorczych danych...Druga sprawa to precyzyjna ilość osób uprawnionych do głosowania...Chyba jeszcze zbyt wcześnie na podsumowania.

P.S. "5000 tysięcy" to byłaby całkiem spora ilość nawet w skali kraju laugh.gif

Ten post edytował RzeckiDG czw, 21 lis 2013 - 10:11
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rokko31
post czw, 21 lis 2013 - 10:21
Post #72


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 665
Dołączył: nie, 26 lis 06
Skąd: DG
Nr użytkownika: 337
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(RzeckiDG @ czw, 21 lis 2013 - 10:09) *
CYTAT(Rokko31 @ czw, 21 lis 2013 - 08:35) *
Jest już ponad 5000 tysięcy oddanych głosów, to niestety kropla w morzu, na 124 tysiące mieszkańców tylko tyle osób zagłosowało to bardzo marniutko, nie wiem czy ludzie już w nic nie wierzą, czy im się nie chcę nic zrobić tylko narzekać....


Skąd takie dane i której formy głosowania dotyczą? Bo chyba nie ma jeszcze żadnych zbiorczych danych...Druga sprawa to precyzyjna ilość osób uprawnionych do głosowania...Chyba jeszcze zbyt wcześnie na podsumowania.

P.S. "5000 tysięcy" to byłaby całkiem spora ilość nawet w skali kraju laugh.gif

Oczywiście miało być 5 tysięcy a dane są ze strony na Facebooku DBP:
https://www.facebook.com/pages/D%C4%85brows...8362972?fref=ts
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post czw, 21 lis 2013 - 16:41
Post #73


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,770
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87



CYTAT(Rokko31 @ czw, 21 lis 2013 - 10:35) *
Jest już ponad 5000 tysięcy oddanych głosów, to niestety kropla w morzu, na 124 tysiące mieszkańców tylko tyle osób zagłosowało to bardzo marniutko, nie wiem czy ludzie już w nic nie wierzą, czy im się nie chcę nic zrobić tylko narzekać....

No to pora podjąć męską decyzje i przedłużyć głosowanie o kolejny tydzień.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 21 lis 2013 - 17:14
Post #74


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



nie jest tak źle - 124 tyś to nie jest liczba uprawnionych do głosowania tylko wszystkich mieszkańców


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post czw, 21 lis 2013 - 17:22
Post #75


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,770
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87



CYTAT(Bathurst @ czw, 21 lis 2013 - 18:14) *
nie jest tak źle - 124 tyś to nie jest liczba uprawnionych do głosowania tylko wszystkich mieszkańców

Uprawnionych w wyborach jest u nas zwykle +-105 tysięcy mieszkańców.

Warto przedłużyć termin głosowania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mały77
post czw, 21 lis 2013 - 17:59
Post #76


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,113
Dołączył: czw, 19 lis 09
Nr użytkownika: 3,566
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(bzenek @ czw, 21 lis 2013 - 16:22) *
Uprawnionych w wyborach jest u nas zwykle +-105 tysięcy mieszkańców.
Warto przedłużyć termin głosowania.

Moim zdaniem nie warto - jeżeli ktoś miał zagłosować to zagłosował - jeżeli ktoś to ma gdzieś to tydzień dłużej tego nie zmieni ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pią, 22 lis 2013 - 06:45
Post #77


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



rano 7100 - nie zapominajmy, że to pierwszy BP i że Polacy generalnie nie lubią głosować


--------------------
Moje osobiste i subiektywne spojrzenie na Dąbrowę Górniczą - zapraszam

www.facebook.com/blogdabrowski.blogspot i http://blogdabrowski.blogspot.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RzeckiDG
post pią, 22 lis 2013 - 07:43
Post #78


UZYTKOWNIK
**

Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Dołączył: wto, 16 lis 10
Nr użytkownika: 4,248
Płeć: Mężczyzna



Czyli to oznacza, że głosy z punktów konsultacyjnych spływają do "centrali" regularnie. Zakładając, że forma korespondencyjna jest najmniej popularna należy oczekiwać, że ilość głosów nie zwiększy się już dramatycznie.
Poza ogólną frekwencją ciekawią mnie wyniki frekwencji w poszczególnych dzielnicach. Równie ciekawe byłoby zestawienia frekwencji w poszczególnych grupach wiekowych. Dałoby to lepszy obraz co do działań promocyjnych DBP na przyszły rok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post pią, 22 lis 2013 - 08:54
Post #79


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



U mnie w bloku pojawiły się kartki zachęcające do głosowania na wybrane projekty.


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post pią, 22 lis 2013 - 09:44
Post #80


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,975
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



U mnie też.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Stron V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Użytkowników czyta ten temat (7 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: wtorek, 28 maja 2024 - 05:04
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza