IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

9 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Wybory Parlamentarne 2007
Bartek
post sob, 15 wrz 2007 - 15:35
Post #41


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,266
Dołączył: pon, 03 lis 03
Nr użytkownika: 32
Płeć: Mężczyzna



Nie ma Talkowskiego? mad.gif Zawiódł mnie!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_tomasz sołtysik_*
post sob, 15 wrz 2007 - 18:48
Post #42





Guests






QUOTE(kursor @ Sep 14 2007, 19:17 ) *
tomek a jak widzisz ich szanse?

czy nowi mogą przegonić "starych" posłów


myślę,że w naszym okręgu wyborczym mandaty podzielą się tak:
PO - 3
LiD - 3
PiS - 3
ewentualnie LPR - 1 i wtedy PiS lub LiD będzie miało 2

w PO mandaty wezmą raczej dotychczasowi posłowie, a więc Dolniak, Małecka-Libera i Saługa... choć możliwe, że jedno z dwóch ostatnich odpadnie jesli pojawi się mocny kandydat kojarzony z Sosnowcem (tu jest zagrożenie dla posłanki z DG)
LiD: Klepacz i Jędrusik raczej poza konkurencją, jeśli będzie trzeci mandat to powalczą o niego kandydaci z DG, Jaworzna i Zawiercia ... i tu jest szansa na nowego posła z DG
PiS - Kościelniak pewniakiem, reszta to dzieło przypadku, choć pewnie dotychczasowi posłowie mają większe szanse niż inni
LPR- jeśli LPR weźmie tu mandat i prawdą jest, że Jaszczura jest pierwszy na liście to własnie on go weźmie

a więc... niewiele "nowych" twarzy

Ten post edytował tomasz sołtysik sob, 15 wrz 2007 - 18:50
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kursor
post sob, 15 wrz 2007 - 20:37
Post #43


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 393
Dołączył: nie, 19 lut 06
Skąd: DG
Nr użytkownika: 187



QUOTE(tomasz sołtysik @ Sep 15 2007, 18:48 ) *
myślę,że w naszym okręgu wyborczym mandaty podzielą się tak:
PO - 3
LiD - 3
PiS - 3
ewentualnie LPR - 1 i wtedy PiS lub LiD będzie miało 2

w PO mandaty wezmą raczej dotychczasowi posłowie, a więc Dolniak, Małecka-Libera i Saługa... choć możliwe, że jedno z dwóch ostatnich odpadnie jesli pojawi się mocny kandydat kojarzony z Sosnowcem (tu jest zagrożenie dla posłanki z DG)
LiD: Klepacz i Jędrusik raczej poza konkurencją, jeśli będzie trzeci mandat to powalczą o niego kandydaci z DG, Jaworzna i Zawiercia ... i tu jest szansa na nowego posła z DG
PiS - Kościelniak pewniakiem, reszta to dzieło przypadku, choć pewnie dotychczasowi posłowie mają większe szanse niż inni
LPR- jeśli LPR weźmie tu mandat i prawdą jest, że Jaszczura jest pierwszy na liście to własnie on go weźmie

a więc... niewiele "nowych" twarzy


jeśli chodzi o PO to się zgodzę, LID - rywalizacja tylko DG - Zawiercie o 3 mandat, PIS - nie wiem czy Kościelniak jest pewniakiem w DG go nie ma a pamiętajmy, że to Malikowa z ponad 16.000 głosów z Sosnowca pociągnęła Kościelniaka trochę ponad 3000 gł. i Andzela podobny wynik z Będzina, więc na PIS bym aż tak nie liczył jako partia rządząca zero sukcesów w regionie, LPR i Jaszczura połknie go elektorat PIS'u

p.s.
nie wiadomo czy nie będzie jeszcze jakiś "spadachroniarzy" z Warszawy na "jedynki" na listach
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post sob, 15 wrz 2007 - 23:26
Post #44


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gadu



QUOTE
W środę zarząd śląskiej Platformy Obywatelskiej ułożył listy kandydatów do wyborów parlamentarnych. Listy te muszą być jeszcze zatwierdzone przez radę regionalną PO i władze krajowe partii, ale ta procedura jest już raczej formalnością.

W Zagłębiu listę kandydatów do Sejmu otwierają:
1. Grzegorz Dolniak, Bedzin,
2. Wojciech Saługa, Jaworzno,
3. Beata Małecka-Libera, Dąbrowa Górnicza,
4. Piotr van der Coghen, Kroczyce,
5. Jarosłąw Pięta, Sosnowiec.

Na liście kandydatów do Senatu na pierwszym miejscu znajduje się Zbigniew Szaleniec z Czeladzi, na drugim jest Jarosław Kleszczewski z Zawiercia.
....
www.sosnowiec.info.pl


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arbas
post nie, 16 wrz 2007 - 09:47
Post #45


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,023
Dołączył: czw, 16 lis 06
Nr użytkownika: 307



Wolę waleczną Ciaś niż Małecką z wystudiowanym wizerunkiem własnym.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
slonecznik
post nie, 16 wrz 2007 - 16:19
Post #46


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Dołączył: pią, 27 paź 06
Nr użytkownika: 247
Płeć: Kobieta



Moim zdaniem Małecka-Libera nie ma większych szans na zdobycie mandatu (nie przemawia ta kobieta do mnie), Dolniak no w sumie "nieźle" się reklamuje, chociaż artykuł w ostatnim Dzienniku Zachodnim nie był zbyt łaskawy dla kandydata z PO, ciekawi mnie jednak jak "sobie da radę" van der Coghen. Tyle o Platformie. Czy Pani Pasternak startuje z listy LiD?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_tomasz sołtysik_*
post nie, 16 wrz 2007 - 19:09
Post #47





Guests






Agnieszka Pasternak nie startuje w tych wyborach
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek
post nie, 16 wrz 2007 - 20:13
Post #48


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,266
Dołączył: pon, 03 lis 03
Nr użytkownika: 32
Płeć: Mężczyzna



Prawda jest taka że u nas w mieście nie ma polityków którym należą się głosy mieszkańców :)

Jak się pojawi lista to się ich oceni i wyszuka dokonania :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arbas
post pon, 17 wrz 2007 - 07:34
Post #49


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,023
Dołączył: czw, 16 lis 06
Nr użytkownika: 307



A może jednak poszukać dokonań zanim się kandydaci ulokują na listach?
Potem już jest za późno.
Gdy nie ma na kogo głosować naród po prostu na wybory nie idzie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post pon, 17 wrz 2007 - 09:54
Post #50


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



Przykład na to, jak polskie ośrodki "badania" opinii społecznej przeprowadzają sondaże popularności partii politycznych:

QUOTE
Otrzymałem list w sprawie sondażów:

Dzisiaj wieczorem zadzwonił do mnie ankieter jakiegoś ośrodka badania opinii publicznej. Po standardowym wstępie - czyli w jakiej grupie wiekowej, jakie wykształcenie, zapytał: Na jaką partię bym zagłosował? Odpowiedziałem, że na UPR. Na co ankieter: Przykro mi, nie mamy takiej odpowiedzi, proszę wybrać inną partię. Wtedy spytałem się co to za ankieta, skoro nie interesuje go moja opinia, a zamiast tego ma gotowe odpowiedzi, do których trzeba dopasować pytanego; w takim razie nie jest to w żaden sposób miarodajne, tylko jest to zwykłe oszustwo. Pan ankieter odparł, iż nie ma on na to wpływu, on tu tylko sprząta. Spytał jeszcze: Kto powinien zostać premierem: Marcinkiewicz, Kwaśniewski, Kaczyński, Olechowski, Ziobro... Licytację przerwało mu moje parsknięcie śmiechem do słuchawki (mam nadzieję, że żadnego nie zaznaczył). Na koniec spytał, czy projekt budowy IV RP powinien być kontynuowany, azali powinniśmy wrócić do III RP. Podziękowałem za rozmowę.
Gdy czytałem na Pana blogu, że UPR jest w różny sposób dyskryminowane, to myślałem sobie, że trochę Pan przesadza. Jednak dzisiaj przekonałem się na własnej skórze.
Marek Gwoździński


za: http://korwin-mikke.blog.onet.pl/

Jak widać nasze ośrodki manipulacji opinią publiczną są w pełni obiektywne laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pon, 17 wrz 2007 - 18:24
Post #51


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



wiadomo, ze odpowiedź zalezy od tego, jakie zostanie postawione pytanie.

dlatego zawsze gdy przeglądam wyniki jakichkolwiek sondaży, na dowolny temat, przede wszystkim zwracam uwagę na pytania i jaki jest ich sens wink.gif dość często komentarze do wyników fałszywie interpretują odpowiedzi.

z drugiej strony zadanie pytań nie sugerujących pewnych odpowiedzi wcale nie jest takie proste tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post czw, 27 wrz 2007 - 15:13
Post #52


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gadu



I mały "soprajs":
QUOTE
Wybory 2007! - Sosnowiec i Dąbrowa razem!

Zapowiada się wspólna kampania wyborcza Jarosława Pięty z Sosnowca i gen. Zbigniewa Meresa z Dąbrowy Górniczej w zbliżających się wyborach do polskiego Parlamentu z list Platformy Obywatelskiej. To dobra wiadomość dla tych miast!

Jak sie dowiedzieliśmy, do porozumienia doszły sztaby wyborcze Jarosława Pięty i Zbigniewa Meresa. Obaj kandydaci, Jarosław Pięta do Sejmu i Zbigniew Meres do Senatu, będą wspierać się i występować wspólnie w czasie kampanii wyborczej.

Wspólna kampania wyborcza zwiększy możliwości finansowe obu sztabów, a tym samym szanse kandydatów na elekcję. To jest ważny, czytelny sygnał dla elektoratu, żeby mieszkańcy Dąbrowy i Sosnowca, popierający Paltformę zgodnie zagłosowali na Piętę w wyborach do Sejmu, a na Meresa w wyborach do Senatu!.
www.sosnowiec.fakty.pl

Chłop ma ambicje, nie udało się z prezydentem DG to może w senacie sie uda.. tongue.gif

Ten post edytował kwintosz czw, 27 wrz 2007 - 15:13


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abacil
post czw, 27 wrz 2007 - 16:31
Post #53


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Dołączył: pon, 04 gru 06
Nr użytkownika: 355



Wg mnie jeśli Meres czułby się związany z DG, to nigdy by się nie porozumiewał z facetem z Sosnowca (nb. strasznie cienkim), tylko z Beatą L-M...
Tak w Sosnowcu w LiD robią Adamiec (senat) z Pisalskim (sejm)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek
post czw, 27 wrz 2007 - 16:36
Post #54


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,266
Dołączył: pon, 03 lis 03
Nr użytkownika: 32
Płeć: Mężczyzna



Dlatego Meres nie wygra :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spinacz
post czw, 27 wrz 2007 - 21:17
Post #55


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Dołączył: czw, 17 maj 07
Nr użytkownika: 688



dla mnie generalissimus meres nie jest za grosz wiarygodny. najpierw grzeje stołki w w-wie, potem ląduje w piekarach, później przypomina sobie o swoich dąbrowskich korzeniach. na szczęście nie zostaje prezydentem DG, zalicza epizod w urzędzie marszałkowskim, po tym wraca na stare śmieci jako v-ce do piekar. teraz pcha sie do senatu. krótko mówiąc ściemniacz i tyle. zero przekonań do tego co robi, 100% parcia na eksponowane stanowiska :) ciekawe jaki będzie następny krok po przegranych wyborach parlamentarnych :)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kursor
post czw, 27 wrz 2007 - 22:42
Post #56


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 393
Dołączył: nie, 19 lut 06
Skąd: DG
Nr użytkownika: 187



QUOTE(spinacz @ Sep 27 2007, 21:17 ) *
dla mnie generalissimus meres nie jest za grosz wiarygodny. najpierw grzeje stołki w w-wie, potem ląduje w piekarach, później przypomina sobie o swoich dąbrowskich korzeniach. na szczęście nie zostaje prezydentem DG, zalicza epizod w urzędzie marszałkowskim, po tym wraca na stare śmieci jako v-ce do piekar. teraz pcha sie do senatu. krótko mówiąc ściemniacz i tyle. zero przekonań do tego co robi, 100% parcia na eksponowane stanowiska :) ciekawe jaki będzie następny krok po przegranych wyborach parlamentarnych :)


dokładnie....

Ciekaw jestem czemu znowu u Nas startuje skoro znowu jest wiceprezydentem Piekar to nie ten okręg wyborczy gdzie mieszka, pewnie liczy na te 11 000 głosów w DG. buuuuuaahhhhhaaaaa

pozdro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arbas
post pią, 28 wrz 2007 - 08:08
Post #57


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,023
Dołączył: czw, 16 lis 06
Nr użytkownika: 307



No coż... Meres wieczny kandydat na cokolwiek. Widocznie to osoba, która zna się na wszystkim.
Ale ten człowiek tupet i parcie do władzy!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post pią, 28 wrz 2007 - 12:34
Post #58


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gadu



No i jest pierwsza kompletna lista(czy do końca dobra nie wiem)
QUOTE
Sosnowiec - kandydaci do Sejmu
W okręgu wyborczym nr 32 do Sejmu wybieranych będzie dziewięciu posłów. W skład okręgu wchodzą powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec.

Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
1. Grzegorzewski Damian
2. Kazimierski Stanisław
3. Średnicki Henryk
4. Iwaćkowska Agnieszka
5. Sarecki Krzysztof
6. Cygal Agata
7. Kot Zbigniew
8. Jakóbczyk Andrzej
9. Sojka Zbigniew
10. Duklas Robert
11. Kozieł Kamila
12. Trepka Mirosław
13. Adamus Ryszard
14. Mucha Jan

Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego
1. Dąbrowa Stanisław
2. Ciołczyk Janusz
3. Janik Bogdan
4. Filgus Michał
5. Latos Marcin
6. Orzechowska Irena
7. Duda Jan
8. Król Ewa
9. Binko Zbigniew
10. Wojtoń Zbigniew
11. Sajkiewicz Monika
12. Kolczyk Jerzy
13. Barclay Emil
14. Rok Marek
15. Machura Katarzyna
16. Jałowicz Joanna
17. Stach Adam
18. Paks Stanisław

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
1. Klepacz Witold
2. Pisalski Grzegorz
3. Jędrusik Wiesław
4. Gajda Marian
5. Potępa Maria
6. Perz Grzegorz
7. Znojek Jerzy
8. Brodziński Sławomir
9. Machnik Zygmunt
10. Czerkawski Wacław
11. Żuraw Krystian
12. Machura Grażyna
13. Orzechowski Sebastian
14. Grela Jan
15. Bartosz Leszek
16. Kaczmarzyk Jerzy
17. Szałwińska Sylwia

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
1. Malik Ewa
2. Andzel Waldemar
3. Kościelniak Jacek
4. Oleszczyk Ryszard
5. Sroka Andrzej
6. Wójcik Wiesław
7. Myrta Adam
8. Jędrzejewski Maciej
9. Głowacka Halina
10. Sokół Paweł
11. Skarbińska-Poznańska Alicja
12. Gruca Michał
13. Maltazar-Czerczak Lidia
14. Wydra Przemysław
15. Horodyńska Anna
16. Zarychta-Surówka Małgorzata
17. Cygroń Marek
18. Dors Gabriel

Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy
1. Ziętek Bogusław
2. Kucharz Janusz
3. Chronowska Beata
4. Grodzki Lech
5. Ronke Barbara
6. Szimke Andrzej
7. Binduchowski Witold
8. Iwańska Joanna
9. Hoffman Jan
10. Grajner Eliza
11. Zieliński Zdzisław
12. Malinowski Krzysztof
13. Kolendo Józef
14. Jachymiak Andrzej
15. Syper Walentyna
16. Juśkiewicz Marek
17. Korfel Marek
18. Dyl Mirosław

Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin
1. Jaszczura Grzegorz
2. Kempiński Julian
3. Łapaj Bożena
4. Klimacza Krzysztof
5. Kalański Aleksander
6. Wasieczko Dariusz
7. Szota Stanisław
8. Synowiec Jarosław
9. Woźniak Ewa
10. Kramarczyk Maria
11. Barcicki Ziemowit
12. Matuszewski Sławomir
13. Iwanowicz Joanna
14. Dobrek Włodzimierz
15. Jaroszewska Czesława
16. Zygmuntowski Mateusz
17. Wychowaniec Jacek
18. Kotnis Szymon

Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP
1. Dolniak Grzegorz
2. Saługa Wojciech
3. Małecka-Libera Beata
4. Van der Coghen Piotr
5. Pięta Jarosław
6. Olejczyk Michał
7. Śliwińska Anna
8. Der-Piech Małgorzata
9. Gojna-Ucińska Danuta
10. Pasek Tomasz
11. Ciszewski Jarosław
12. Wiśniowski Daniel
13. Frączek Halina
14. Gucwa-Rosik Maria
15. Wilk Iwona
16. Sadzawicka Anna
17. Mićka Ewa
18. Węglarz Andrzej
Na uwagę, z punktu widzenia dąbrowian, nie poglądów politycznych zasługują znane nam nazwiska z "naszego miejskiego podwórka": Dąbrowa Stanisław(nie znam pana ale nazwisko ma ładne laugh.gif) a na poważnie to Jędrusik Wiesław, Perz Grzegorz, Kościelniak Jacek, Cygroń Marek, Jaszczura Grzegorz, Małecka-Libera Beata, Pasek Tomasz.. Te nazwiska chyba wszyscy kojarzą, jeśli kogoś pominąłem to sorry. Oczywiście jeszcze są osoby bardziej znane z Będzina i Sosnowca ale moim zamierzeniem było "wypisane chłopaków i dziewczyn z Dąbrowy".

QUOTE
Sosnowiec - okręg nr 31
Mieszkańcy okręgu wybierają do senatu dwóch kandydatów
Adamiec Maciej (KKW LiD - Lewica i Demokraci)
Barański Marek (KKW LiD - Lewica i Demokraci)
Iwon Ewa (KW Polskiego Stronnictwa Ludowego)
Kurp Jan (KWW Niezależnego Kandydata na Senatora Jana Kurpa)
Meres Zbigniew (KW Platforma Obywatelska RP)
Skóra Tomasz (KW Unia Polityki Realnej)
Sosnowski Antoni (KW LPR)
Szaleniec Zbigniew (KW Platforma Obywatelska RP)
Żelichowski Czesław (KW Prawo i Sprawiedliwość)
No i nazwiska związane z DG: Skóra Tomasz, Meres Zbigniew... coś mały wybór chyba..

Ten post edytował kwintosz pią, 28 wrz 2007 - 12:42


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arbas
post sob, 29 wrz 2007 - 08:53
Post #59


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,023
Dołączył: czw, 16 lis 06
Nr użytkownika: 307



Senat skreślam w całości, ponieważ jestem za jego likwidacją!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post sob, 29 wrz 2007 - 11:05
Post #60


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(Arbas @ Sep 29 2007, 8:53 ) *
Senat skreślam w całości, ponieważ jestem za jego likwidacją!


Senat poprawia ustawowe buble, które wymyśli sejm. Jestem więc za utrzymaniem senatu, a za zmniejszeniem liczby posłów z 460 do 100. Ponadto trzeba doprowadzić do zmiany proporcjonalnej ordynacji wyborczej i wprowadzenia w naszym kraju Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

"Partyjne kierownictwa, które dzięki możliwości układania list wyborczych mogą obsadzać się same na najwyższych miejscach, a w ostateczności mogą korzystać z kuriozalnej ,,listy krajowej", by w nieskończoność zapewniać sobie miejsce w parlamencie. W ten sposób wyborcy tracą w zasadzie możliwość pozbycia się niechcianych i skorumpowanych polityków, a to prowadzi do "absencji wyborczej". Wybory zmieniają się w głosowanie na partie. Nieusuwalni z parlamentu, dzięki ordynacji wyborczej, partyjni liderzy stają się wąską grupą decydującą w istocie o polityce państwa, stają się łatwą do skorumpowania nieliczną grupą osób. Ordynacja proporcjonalna sprzyja w znaczący sposób centralizacji kraju - odrywając posła od określonej grupy wyborców - prowadzi do upośledzenia prowincji, a nadmiernego, opartego jedynie na rozwoju centralnej biurokracji, rozwoju dużych centrów administracyjnych. Patologicznej proporcjonalnej ordynacji wyborczej przeciwstawić trzeba jasny, prosty, tani i obywatelski system wyborów JEDNOMANDATOWYCH. W takich wyborach wybierają swoich przedstawicieli najbardziej rozwinięte i stabilne narody świata: Amerykanie, Anglicy, Włosi (od 1994), Francuzi, Japończycy (od 1996), Kanadyjczycy, Australijczycy. System wyborów jednomandatowych jest prosty bo wyborcy głosują w niewielkich okręgach wyborczych, na kogoś kogo najczęściej osobiście znają. W Polsce jednomandatowy okręg wyborczy liczyłby ok. 80 tys. mieszkańców - czyli byłby to mniej, więcej przeciętny powiat; większa gmina lub dzielnica dużego miasta. Wybrany w takim okręgu poseł byłby przede wszystkim związany ze swoimi wyborcami, dopiero w drugiej kolejności wybierałby opcję polityczną, z którą się chce związać. Wyborcy uzyskaliby kontrolę nad swoim przedstawicielem, zaś partie polityczne - tak jak to jest w krajach gdzie obowiązuje JOW (Jednomandatowy Okręg Wyborczy) - przybrałyby charakter obywatelski, a nie leninowski. Wybory w niewielkim okręgu (okręg jednomandatowy byłby ok. 10-20 razy mniejszy niż obecnie, zaś ilość kandydatów nie wynosiłaby kilkaset jak to jest obecnie, lecz dwóch-trzech), są znacznie tańsze. Jednomandatowy okręg wyborczy (powiat, większą gminę czy dzielnicę dużego miasta) można objechać rowerem, własnoręcznie rozkleić plakaty, osobiście porozmawiać z ludźmi. W dużym okręgu "proporcjonalnym" kandydat takich możliwości nie ma, skazany jest na telewizję i kosztowną kampanię reklamową, przekraczającą jego możliwości finansowe. Wybory jednomandatowe usamodzielniając posła od partyjnych "komitetów centralnych", a wiążąc go z konkretną społecznością lokalną, przyczyniają się do bardziej wyważonych decyzji parlamentu, podejmowanych w interesie całego kraju, nie zaś stołecznej administracji. Zostaje w ten sposób postawiona tama centralizmowi zaś rozwój gospodarczy zaczyna przebiegać w sposób harmonijny. Na uwagę zasługuje fakt iż wszystkie czołowe państwa świata mają system jednomandatowy, te zaś które go nie miały w ostatnich latach wprowadziły u siebie JOW (przykład Włochy, Japonia). Wybory jednomandatowe są jedyną szansą dla Polski. Dlatego należy jak najszybciej doprowadzić do zmiany nieszczęsnej proporcjonalnej ordynacji wyborczej i wprowadzenia w naszym kraju Jednomandatowych Okręgów Wyborczych."

za: http://www.janbacz.republika.pl/biulet.htm

Krótko mówiąc, szefem posła ma być jego wyborca, a nie partyjny lider.

Ten post edytował Dejmon sob, 29 wrz 2007 - 11:14
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czwartek, 18 kwiecień 2024 - 20:17
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza