IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

22 Stron V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Przyroda, ekologia, zieleń miejska, obserwacje itp.
:)
post sob, 04 cze 2005 - 09:57
Post #21


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,106
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



DZ tez sie juz tym zaintereswal
QUOTE([img)
http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
PlaŻa, deptak i okolice Pogorii III tonĄ w Śmieciach

Sobota, 4 czerwca 2005r.

Jeszcze kilka dni temu spacerowicze i plaŻowicze na najbardziej popularnym w mieŚcie kĄpielisku przecierali oczy ze zdumienia. WszĘdzie peŁno odpadkÓw, Śmieci, foliowych toreb i resztek jedzenia, a w pobliŻu trudno byŁo znaleĹşĆ jakikolwiek kosz. Wszystko dlatego, Że nikt w magistracie nie zadbaŁ o to, by podpisaĆ wczeŚniej umowĘz firmĄ, ktÓra bĘdzie usuwaŁa baŁagan wokÓŁ dĄbrowskich jezior.

— To jest jeden wielki Śmietnik. Od plaŻy w kierunku PiekŁa nie ma ani jednego kontenera, wiĘc trudno siĘdziwiĆ, Że ludzie nie majĄ gdzie wyrzucaĆ odpadkÓw — twierdzi radna BogusŁawa CiaŚ. — Po dŁugim weekendzie zastaŁem tam straszny widok. Nikt tam nie sprzĄtaŁ — dodaje radny Ryszard Rutkowski.

Wszystko wskazuje na to, Że wŁadze miasta nie liczyŁy siĘchyba z tym, Że upalna pogoda jeszcze w maju przyciĄgnie nad wodĘsetki plaŻowiczÓw. No bo jak inaczej wytŁumaczyĆ fakt, Że bĘdzińska prywatna firma zostaŁa zobowiĄzana do utrzymywania tam porzĄdku dopiero od... 1 czerwca.
— SkierowaŁem tam juŻ ekipĘ, ktÓra na razie posprzĄta — tŁumaczy Janusz OlszÓwka, dyrektor Miejskiego ZakŁadu Przetwarzania OdpadÓw Komunalnych LipÓwka II.

Taka informacja jeszcze bardziej zezŁoŚciŁa dĄbrowskich rajcÓw.

— Pogoria nie moŻe byĆ sprzĄtana dopiero od czerwca, tylko dlatego, Że nie rozstrzygniĘto odpowiednio wczeŚniej przetargu na te usŁugi. Nie inaczej wyglĄda sytuacja w osiedlach, zwŁaszcza, jeŚli chodzi o place zabaw. Na Dzień Dziecka Żaden nie zostaŁ przygotowany, ani wyremontowany. StraszĄ tylko poŁamane i zdewastowane urzĄdzenia. Dzieci mogĄ sobie tam zrobiĆ krzywdĘ— podkreŚla radny Zbigniew Łukasik.

Prezydent Jerzy Talkowski wyraziŁ tylko ubolewanie, Że place zabaw sĄ zdewastowane.

— JuŻ podjĘliŚmy odpowiednie prace, rÓwnieŻ na osiedlu TysiĄclecia, gdzie przeprowadziliŚmy wizjĘlokalnĄ. Remonty sĄ zaplanowane, kupimy nowy sprzĘt, a caŁoŚĆ uzupeŁnimy elementami maŁej architektury — tŁumaczy Artur Weber, naczelnik WydziaŁu Gospodarki Komunalnej UrzĘdu Miejskiego.

(pas) - Dziennik Zachodni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post śro, 22 cze 2005 - 10:11
Post #22


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



Witam!
WŁaŚnie doŁĄczyŁem na to forum z nadziejĄ, Że tĄ drogĄ uda mi siĘrozszerzyĆ moje kontakty z ludĹşmi zajmujĄcymi siĘprzyrodĄ w DG. JeŚli chodzi o mnie to od +/- 1999 zajmuje siĘornitofaunĄ zbiornikÓw Pogoria i szeroko pojĘtych okolic. Ostatnio rozszerzyŁem teŻ swÓj wachlarz zainteresowań o herpeto i teriofaunĘ, a okazjonalnie tez notujĘstwierdzenia owadÓw. JeŚli sami macie podobne zaintresowania lub znacie kogoŚ takiego albo posiadacie jakieŚ informacje o zwierzakach DG to dajcie cynk! Wszak w grupie moŻna zrobiĆ wiĘcej!
Pozdro! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post czw, 23 cze 2005 - 12:07
Post #23


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



CzyŻby w DG proekologiczny byŁ tylko prezydent :?: :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post czw, 23 cze 2005 - 16:34
Post #24


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyzna



proponuje zglosic sie do p. Darka Nowaka - on moze cos bedzie wiedzial a przy okazji moze by umiescil tez Twoje ogloszenie :)
pozdrawiam


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 23 cze 2005 - 16:50
Post #25


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



CzeŚĆ Pawele!!! - witam na forum

Napisz proszĘco chcesz osiĄgnĄĆ, czym siĘzajmujesz, czy prowadzisz jakieŚ badania, czy chcesz zaŁoŻyĆ organizacjĘpozarzĄdowĄ?
UwaŻam siĘza przyrodnika ( choĆ nie jestem omnibusem :wink: )
MÓj konik to bobry oraz w pewnym stopniu flora dĄbrowska

Pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post czw, 23 cze 2005 - 18:59
Post #26


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



Fajnie, Że ktoŚ sie wreszcie odezwaŁ :) Bathurst - najzwyklej w Świecie szukam osÓb, ktÓre zwracajĄ uwagĘna otaczajĄcĄ przyrodĘ- dla mnie najbliŻsze sĄ ptaki, nieco pÓĹşniej herpeto i terio. Co do badań - to moŻna to tak nazwaĆ - najleŻĘdo GÓrnoŚlĄskiego KoŁa Ornitologicznego i nasz WÓdz 8) wpadŁ na pomysŁ, Żeby zbadaĆ ornitofaunĘjak on to nazwaŁ rekreacyjnych zbiornikÓw wodnych (gdzie presja ludzi jest doŚĆ spora) - tak sie skŁada, Że Pogorie siĘna to teŻ zaŁapaŁy. Bardzo cenne byŁyby dla mnie info na temat sÓw czy dzierlatki w DG. Skoro uwaŻasz siĘza przyrodnika moŻesz coŚ wiedzieĆ na ten temat - w ogÓle jeŚli masz jakieŚ fajne info przyrodnicze to daj cynk - ja teŻ sie mogĘpodzieliĆ swoimi danymi. JeŚli chodzi o florĘ- to Średnio - ale tylko przez wzglĄd na to, Że nie mam odpowiednich kluczy i czĘsto nie potrafie oznaczyĆ.
A z p.Nowakiem juz zŁapaŁem kontakt - dziĘki Hator!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post nie, 26 cze 2005 - 14:23
Post #27


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Ptaki to tam pewnie członek szacownego towarzystwa świetnie zna. Z ciekawszych ( dla mnie;-) - spotkanie w maju buczącego w trzcinach bąka na zalewanej Pogorii IV (pierwszy raz w życiu słyszałem tę wodną krowę, hihihi, dotychczas jedynie widziałem kolorowe bączki nad Pogorią II). A co do sów - kiedyś dwukrotnie spotkałem sowę uszatą nad Pogorią II, raz siedziała sobie na drzewku świetnie widoczna wieczorkiem jesiennym (dokładnie tam, gdzie wpada Pogoria), drugi raz po kilku dniach w locie, pewnie tę samą, na wczesnonocnym spacerku wysokim wschodnim brzegiem. Ale pewnie ptak wędrujący. No i polecam posłuchać kiedyś nocnej ciszy nad Pogorią II. Kiedyś łowiąc niemal co noc sandacze wczesnym latem nieraz słyszałem kjuwitujące puszczyki z przeciwległego brzegu- jakoś z okolic wysokich mieszańców topól koło piętrzącego jazu. A dzierlatki czasem nie ma w Błędowie;-)? Na Brzózkach w Gołonogu są zaś wcale nie tak częste kląskawki, Ładnie ubarwione i niepłochliwe:-)

A, na płytkiej wodzie zalewanej czwórki złapałem w maju (wybaczcie złamanie prawa, hihihi) pięknie ubarwioną ropuchę zieloną i postraszyłem nią moją dziewczynę (reakcja -histeria:-)). Ale po chwili krótkiej delikatnie wypuściłem:-) Nie wiem czy słyszałeś - górski gatunek traszki spotkali Czylok Z Celińskim w lesie Mokrznia (ale to już właściwie granica miasta, a najpiękniejsza część buczyny już na terenie gminy Łazy)

Ten post edytował pulsatilla1214 czw, 16 lis 2006 - 22:39
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post nie, 26 cze 2005 - 15:17
Post #28


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



O fajnie, Że znÓw ktoŚ siĘodezwaŁ biggrin.gif . Fajne obserwacje - niestey bĄk juŻ siĘwyniÓsŁ z P4 (teŻ ostatni raz sŁyszaŁem go w maju, a teraz woda ŚmignĘŁa do gÓry i tyle). Z sowowych info to nie znaŁem stanowiska puszczyka tam gdzieŚ przy P2.
A z dzierlatkami to wŁaŚnie jakaŚ straszna posucha w okolicy - pulsatilla1214 a masz jakieŚ konkretne podejrzane miejsca na niĄ w BŁedowie? - zastanawiam siĘtylko gdzie ona by siĘtam uchowaŁa - bardziej spodziewaŁbym siĘjej gdzieŚ w mieŚcie na jakichŚ blokowiskach czy gdzieŚ :roll: .
Ja teŻ czasem biore w ŁapkĘjakieŚ ropuchy 8) - a swojĄ drogĄ to na P4 moŻna wieczorem usŁyszeĆ paskÓwki (z tego co wiem to jedyne stanowisko w tej okolicy) - drĄ siĘniemiŁosiernie - coŚ niesamowitego biggrin.gif
O traszce gÓrskiej na Mokrzni sŁyszaŁem.
Pulsatilla1214 - jakbyŚ miaŁ jakieŚ ciekawe obserwacje to daj znaĆ (na priva albo tak offen jeŚli uznasz to za stosowne :wink: )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia78
post nie, 27 lis 2005 - 23:02
Post #29


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Dołączył: nie, 27 lis 05
Nr użytkownika: 172



teŻ wiele lat obserowaŁam ptaki,ale miejskie. To byŁa moja pasja.
W ogÓle w D.G trafiaŁo siĘna ciekawe okazy,teraz nieco nie wiem,jak sprawa wyglĄda?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post wto, 29 lis 2005 - 14:25
Post #30


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Co nieco pisaliśmy, także o ptakach, w temacie Pogoria IV. Ale od jakiegos czasu cisza, Pawelele chyba schował lornetkę do szafy 8)

Ten post edytował pulsatilla1214 czw, 16 lis 2006 - 22:40
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post wto, 29 lis 2005 - 19:04
Post #31


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



QUOTE(sylvia78)
teŻ wiele lat obserowaŁam ptaki,ale miejskie. To byŁa moja pasja.
W ogÓle w D.G trafiaŁo siĘna ciekawe okazy,teraz nieco nie wiem,jak sprawa wyglĄda?

Witam Sylvia78 - szkoda, Że piszesz o swoich obserwacjach w czasie przeszŁym sad.gif - moŻe czas odŚwierzyĆ to hobby biggrin.gif . MoŻesz coŚ wiĘcej napisaĆ o tych "ciekawych okazach" ?
Teraz tez jest caŁkiem ciekawe - tej wiosny drugie stwierdzenie czerniczki w Polsce.
A ja jak najbardziej nie schowaŁem lornetki do szafy i dalej Śmigam w teren doŚĆ intensywnie. Pulsatilla1214 - a Ty coŚ ciekawego widziaŁeŚ ostatnio?
Ja z ciekawszych obserwacji ostanio miaŁem tak: na Pogorii 1 - nur carnoszyi, 11 uhli (to spora koncentracja jak na poŁudnie kraju), 12 gĄgoŁÓw. Na Pogorii 3 - dalej zatrzĘsienie Łysek (okoŁo 3500), sporo mew, trafiajĄ siĘwĄsatki - maksymalnie 11 ptakÓw.
Pozdrawiam!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post sob, 10 gru 2005 - 04:17
Post #32


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



niestety coŚ sam mam zawieszona na haku lornetkĘ;-) MoŻe stĄd te przewrotne podejrzenia 8) Szczerze mowiĄc jak wpadam do domku zawsze liczĘ, ze najdĘczas na maŁy rekonesans nad naszymi jeziorkami, ale potem jakos go ciĄgle brakuje:))) Ale aby zobaczyc te wĄsatki chyba sie wybiorĘ:) W trzcinach buszuja maŁymi stadkami, Pawelele? MenaŻeria ptasia niezŁa, gdyby tak gniazdowaŁy jeszcze, hihhihi:) CoŚ ostatnio w Środku dojrzewa we mnie chĘc , aby wybrac sie na CzwÓrke sprawdziĆ, czy wysepka juz odcieta i otoczona wodĄ i jaki poziom w nowym jeziorku;-). Trzeba robic mapy, na przyszle poŁowy bĘdĄ jak znalazŁ;-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post sob, 10 gru 2005 - 14:06
Post #33


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



Hej! WĄsatki w sile ca5 os. widziaŁem/sŁyszaŁem ostatnio 24.11. Jutro sie tam wybieram ale nie z powodu wĄsatek tylko tajemniczych kaczek :) - w czwartek z kumplem widzieliŚmy coŚ co przyprawiŁo nas o palpitacjĘserca :) - czekamy na opinie ekspertow no i moze jeszcze sie uda zrobic lepsze foty (w czwartek laŁo :/) ale ptaki wyglĄdaŁy na krzyŻÓwkĘczernicy z pÓŁnocnoamerykańska czerniczkĄ !!!!!!!! To byŁby chyba pierwszy przypadek w kraju jak nie w Europie Środkowej!!! Ale jeszcze niemamy pewnoŚci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post śro, 14 gru 2005 - 19:44
Post #34


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



Hej pulsatilla1214 - dziŚ na Pogorii III w rejonie zatoczki sŁyszaŁem +/- 3 wĄsatki.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 15 gru 2005 - 19:29
Post #35


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



dziĘki za namiary, Pawelele, ale niestety daleko od domku obecnie :? JakoŚ za tydzień niestety dopiero bĘdĘmÓgŁ siĘrozejrzeĆ.
W miniony weekend tak siĘwybieraŁem na wĄsatki, ale z domku siĘnie chciaŁo wyjŚc i dopiero godzinĘprzed zaxchodem sŁońca na Bagrach siĘzn alazŁem. Nic ciekawego w oczy mi nie wpadŁo, jeziorko zamarzniĘte juŻ zresztĄ byŁo, jedynie nad PogoriĄ w stronĘJedynki jakiŚ zagubiony rudzik nie wiadomo dlaczego o odl;ocie nie myŚlaŁ;-) A na Nowej Pogorii zauwaŻyŁem caŁkiem sporo wody, poziom jakieŚ 15 cm wiĘkszy niŻ zazwyczaj. Stara juŻ teŻ zamarzniĘta cieniutkĄ tafla pokryta, Na CzwÓrce w szarÓwce jedynie zobaczyŁem, Że teŻ poziom Ładnie podskoczyŁ po ostatnich opadach. LÓd tylko przy brzegu.
I co z tym mieszańcem..?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post czw, 15 gru 2005 - 19:57
Post #36


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



No niestety nie znalazŁem ich pÓĹşniej - zobaczymy - poŚlemy to do Komisji Faunistycznej - niech siĘchŁopaki nad tym gŁowiĄ :) Troche przesadziŁem z rangĄ tej obserwacji, jeŚli to bĘdzie to o czym myŚlimy - w Europie juŻ takie mieszańce byŁy stwierdzane - w Polsce jeszcze nie :)
Na Pogoriach - sporo ptakÓw - jeĹşdziŁem wczoraj i dziŚ - np kaczki morskie - ogorzaŁki, uhle, markaczka; ponadto nieco gĄgoŁÓw i duŻo mew :)
Na KuĹşnicy faktycznie w cz.S nieco wiĘcej wody ale i tak prawie caŁa skuta lodem.

Fajny ten pÓĹşny rudzik!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post czw, 06 kwi 2006 - 08:42
Post #37


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



Tak się coś bardzo tułamy po różnych wątkach z obserwacjami przyrodniczymi, a przecież dużo prościej jest otworzyć adekwatny osobny temacik - wszystko powinno być wtedy bardziej klarowne.
O zwierzakach (ogólnie o przyrodzie) DG piszmy właśnie tutaj :idea:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 06 kwi 2006 - 21:36
Post #38


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Pogoria IV : czapla biała od brzegu środkowo-wschodniego, trzy czaple siwe na zatoce pod Ratanicami, kormorany fruwają to tu, to tam, po dwa także :wink: . Trzy cyranki (dwa samce), rycyk miedzy Mariankami a Ratanicami . Białorzytka w sobotę od Wojkowic :wink: ? Stadka potrzosów :wink: Kurczę, ale dużo coś tych śmieszek biggrin.gif Czernic też wyjątkowy urodzaj i perkozów (rdzawoszyich niestety nie wypatrzyłem;p;p)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post czw, 06 kwi 2006 - 21:37
Post #39


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Pogoria IV : czapla biała od brzegu środkowo-wschodniego, trzy czaple siwe na zatoce pod Ratanicami, kormorany fruwają to tu, to tam, po dwa także :wink: . Trzy cyranki (dwa samce), rycyk miedzy Mariankami a Ratanicami . Białorzytka w sobotę od Wojkowic :wink: ? Stadka potrzosów :wink: Kurczę, ale dużo coś tych śmieszek biggrin.gif Czernic też wyjątkowy urodzaj i perkozów (rdzawoszyich niestety nie wypatrzyłem;p;p)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pawelele
post pią, 07 kwi 2006 - 12:02
Post #40


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Dołączył: śro, 22 cze 05
Skąd: okolice D.G
Nr użytkownika: 145



Fajne obserwacje - czapli białej jeszcze w tym roku tam nie widziałem. No i ten rycyk!
Ja dziś wracając brzegiem NW widziałem 2 przelatujące nisko dymówki biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

22 Stron V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: wtorek, 16 kwiecień 2024 - 07:35
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza