IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

4 Stron V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Sacrum, Miejsca kultu i wydarzenia
olo
post sob, 07 maj 2016 - 12:14
Post #61


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(pulsatilla1214 @ sob, 07 maj 2016 - 01:25) *
R.I.P.

...jeszcze w lutym weryfikował książeczki GOT...

Weryfikował i moje do Dużej Złotej GOT. Uczył mnie organizacji turystyki. Bardzo go lubiłem, choć przy weryfikacjach czasem działał mi nerwy. "A co mijałeś jak skręcałeś na zielony? Słup graniczny panie stał, słup graniczny. Ostatni raz potwierdzam". Cieszył się, kiedy ktokolwiek z nas pochwalił mu się, że był w górach. Myślałem, że pan Waldek jest nieśmiertelny.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_Fremlin_*
post sob, 07 maj 2016 - 14:47
Post #62





Guests






Proponuję stworzyć odddzielny wątek dla tego pana, gdzie będzie można wpisywać wspomnienia o nim. (Wtedy proszę usunąć mój post.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
st1111
post sob, 07 maj 2016 - 17:52
Post #63


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Dołączył: nie, 26 lis 06
Nr użytkownika: 336



Zmarł na posterunku biorąc udział w kursie znakowania szlaków turystycznych w Starachowicach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post sob, 07 maj 2016 - 23:13
Post #64


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(Fremlin @ sob, 07 maj 2016 - 14:47) *
Proponuję stworzyć odddzielny wątek dla tego pana, gdzie będzie można wpisywać wspomnienia o nim. (Wtedy proszę usunąć mój post.)

Dla Ciebie "ten pan" , a dla nas to Pan Waldek Kolasa. Zawsze możesz się sam usunąć z tego forum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_Fremlin_*
post sob, 07 maj 2016 - 23:57
Post #65





Guests






CYTAT(olo @ sob, 07 maj 2016 - 20:13) *
CYTAT(Fremlin @ sob, 07 maj 2016 - 14:47) *
Proponuję stworzyć odddzielny wątek dla tego pana, gdzie będzie można wpisywać wspomnienia o nim. (Wtedy proszę usunąć mój post.)

Dla Ciebie "ten pan" , a dla nas to Pan Waldek Kolasa. Zawsze możesz się sam usunąć z tego forum.

Szanowny Panie,

napisałem tylko uwagę techniczną bez złośliwości, motywowany tym by to co tu jest pisane po prostu nie umknęło w wątku o kościołach, a spotkałem się z Twojej strony z niesłychanie nieprzyjemnym atakiem z Pana strony. Nie potrafię tego pojąć. Nie będę pisał po imieniu o osobie, której nie znałem. Ergo, mój zwrot był grzeczniejszy niż bym napisał "Pan Waldek Kolasa".

Rozważę usunięcie się z forum, gdzie panuje taka kultura.

Pozdrawiam mimo wszystko.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post nie, 08 maj 2016 - 01:23
Post #66


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(Fremlin @ sob, 07 maj 2016 - 23:57) *
CYTAT(olo @ sob, 07 maj 2016 - 20:13) *
CYTAT(Fremlin @ sob, 07 maj 2016 - 14:47) *
Proponuję stworzyć odddzielny wątek dla tego pana, gdzie będzie można wpisywać wspomnienia o nim. (Wtedy proszę usunąć mój post.)

Dla Ciebie "ten pan" , a dla nas to Pan Waldek Kolasa. Zawsze możesz się sam usunąć z tego forum.

Szanowny Panie,

napisałem tylko uwagę techniczną bez złośliwości, motywowany tym by to co tu jest pisane po prostu nie umknęło w wątku o kościołach, a spotkałem się z Twojej strony z niesłychanie nieprzyjemnym atakiem z Pana strony. Nie potrafię tego pojąć. Nie będę pisał po imieniu o osobie, której nie znałem. Ergo, mój zwrot był grzeczniejszy niż bym napisał "Pan Waldek Kolasa".

Rozważę usunięcie się z forum, gdzie panuje taka kultura.

Pozdrawiam mimo wszystko.

Z satysfakcją przyjmuję tę deklarację drogi Panie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_Fremlin_*
post nie, 08 maj 2016 - 14:00
Post #67





Guests






Liczyłem, że przeprosi Pan za swoją butę, ale się myliłem, woli Pan brnąć dalej w nieuzasadnioną agresję. Napisałem już wiadomość do admina z prośbą o usunięcie mojego konta.

Pozdrawiam serdeczenie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post nie, 08 maj 2016 - 17:13
Post #68


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(Fremlin @ nie, 08 maj 2016 - 14:00) *
Liczyłem, że przeprosi Pan za swoją butę, ale się myliłem, woli Pan brnąć dalej w nieuzasadnioną agresję. Napisałem już wiadomość do admina z prośbą o usunięcie mojego konta.

Pozdrawiam serdeczenie.

Pozdrowienie przyjęte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guest_Fremlin_*
post nie, 08 maj 2016 - 17:54
Post #69





Guests






O co Panu chodzi? Nie rozumiem dlaczego Pan mnie zaatakował, a teraz jest Pan niemiły zamiast po ludzku przeprosić, że Pan źle odebrał mój pierwszy post.

C'est la vie.

Ten post edytował Fremlin nie, 08 maj 2016 - 17:54
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post nie, 08 maj 2016 - 18:24
Post #70


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(Fremlin @ nie, 08 maj 2016 - 17:54) *
O co Panu chodzi? Nie rozumiem dlaczego Pan mnie zaatakował, a teraz jest Pan niemiły zamiast po ludzku przeprosić, że Pan źle odebrał mój pierwszy post.

C'est la vie.

Vous devez savoir quand il faut descendre de la scène


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grzegorz-dg
post nie, 17 wrz 2017 - 13:49
Post #71


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 755
Dołączył: nie, 17 cze 12
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 5,028
Płeć: Mężczyzna



Mieszkańcy dzielnicy Trzebiesławice zwrócili się o pomoc do Prezydenta o wsparcie remontu zabytkowej kapliczki parafia uzbierała środki finansowe miasto postanowiło wspomóż dotacją.Kapliczka jest wpisana na listę zabytków do rejestru konserwatora .

Udzielić dotację, z budżetu Miasta Dąbrowy Górniczej w roku 2017 w kwocie 7 000,00 zł brutto,
Parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych posiadającej tytuł prawny do zabytku, na nakłady
konieczne na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane obejmujące opracowanie
projektu budowlanego i programu prac konserwatorskich dla Kaplicy pw. Najświętszej Marii Panny
Wspomożycielki w Trzebiesławicach
Potrzeba wykonania przedmiotowych prac projektowych w trybie pilnym wynika z opinii Śląskiego
Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z
23.05.2017 r., który po dokonaniu wizji lokalnej stwierdził bardzo zły stan obiektu w zakresie wnętrza.
Mając na względzie powyższe zasadne jest udzielenie na ww. zakres prac, dotacji w roku 2017.

Ten post edytował Grzegorz-dg nie, 17 wrz 2017 - 13:51
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pulsatilla1214
post pią, 22 wrz 2017 - 17:28
Post #72


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,186
Dołączył: nie, 26 cze 05
Skąd: z bagien
Nr użytkownika: 148
Płeć: Kobieta



Tak na marginesie - datowanie tej kaplicy jest niepewne, bryła podejrzanie archaiczna, może będzie niespodzianka jak w Wojkowicach Kościelnych, gdzie przy okazji remontu kilka lat temu dokopano się do romańskich murów wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grzegorz-dg
post pon, 21 maj 2018 - 12:21
Post #73


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 755
Dołączył: nie, 17 cze 12
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 5,028
Płeć: Mężczyzna



W dniu 20 Maja Bazylika Matki Boskiej Anielskiej obchodziła jubileusz 50 lecia koronacji łaskami słynącej figury MBA. Wydarzenie to wpisywało się w obchodzone uroczystości milenijne 1000-lecia Chrztu Polski i miało wydźwięk ogólnokrajowy.
Uroczystością przewodniczyli ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a także nasz ksiądz biskup Grzegorz Kaszak. Uroczystość będzie podziękowaniem za obecność naszej Matki, Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia na drogach naszego codziennego życia.
50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Anielskiej pod hasłem „Królowa Aniołów – Matka Naszej Wiary” obchodzimy w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Uroczystości rocznicowe koronacji zostały poprzedzone sympozjum o tematyce historycznej i mariologicznej.

Poczta Polska z tej okazji wydała także okolicznościowy znaczek upamiętniający to wydarzenie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 03 sty 2023 - 13:44
Post #74


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



CYTAT
nasze miasto

Z sufitu bazyliki w Strzemieszycach spada tynk. Bez remontu jedna z najokazalszych świątyń Zagłębia Dąbrowskiego może zostać zamknięta

Bazylika w Strzemieszycach Wielkich to jedna z najokazalszych świątyń Zagłębia Dąbrowskiego. Jej stan techniczny niestety z roku na rok pozostawia coraz więcej do życzenia. Tegoroczne obfite opady śniegu przyczyniły się do radykalnego pogorszenia stanu więźby dachowej. Bez remontu w najbliższym czasie zabytkowy kościół może zostać ze względów bezpieczeństwa zamknięty dla wiernych.
Pochodząca z początku XX wieku bazylika w Strzemieszycach Wielkich to jeden z najokazalszych kościołów Zagłębia Dąbrowskiego. Ukończona w 1910 roku, utrzymana w stylu neogotyckim świątynia góruje na okolicą. Kościół stanowi perłę architektury sakralnej, znalazł się również na w rejestrze zabytków. Jednak przez ponad 110 lat swojego istnienia nie przeprowadzono tam żadnych znaczących prac remontowych, co objawia się pogarszającym z roku na rok stanem konstrukcji. Istnieje ryzyko, że ze względów bezpieczeństwa może zostać on w najbliższym czasie zamknięty dla wiernych.

Głównym źródłem problemów konstrukcyjnych jest drewniana więźba dachowa, która z upływem czasu opada coraz niżej, wywierając nacisk na żebrowanie sklepienia kościoła, co przekłada się na pęknięcia na suficie świątyni i odpadający tynk. Pokaźne fragmenty spadają w okolice ławek, w których w czasie mszy zasiadają wierni. Sytuacja uległa radykalnemu pogorszeniu w ostatnim miesiącu, kiedy to obfite opady i zalegający na środkowej części kopuły śnieg wywarł duży nacisk na więźbę, powodując jej dalsze osiadanie i co za tym idzie – pękanie stropu kościoła.

- Nikt nie ma świadomości, jaka jest skala problemu, wielu ludzi bagatelizuje ten problem. Co miesiąc wchodzę pod dach i podcinamy elementy więźby, żeby nie naciskała na żebra sklepienia. Z zewnątrz wygląda to tak że jest normalnie, póki nic nie spadnie na dół nikt nie podejmuje działania. A tak było w grudniu 2015 roku, kiedy to z sufitu odpadł tynk na miejsce prezbiterium, tam, gdzie najczęściej siedzą dzieci. Na szczęście stało się to wieczorem, udało się nam to naprawić – mówi Ireneusz Michalski, wiceprezes Stowarzyszenia Promocji Dzielnicy Strzemieszyce, działającej aktywnie na rzecz ochrony bazyliki.
Większość prac remontowych w kościele wykonywana jest dzięki pracy Stowarzyszenia i zaprzyjaźnionych firm. Łatane był pęknięcia w suficie, odbity został puchnący tynk w ścianach, przeprowadzona została inwentaryzacja całej konstrukcji. Działacze składają również wnioski o dofinansowania na rzecz konserwacji elementów bazyliki na łączną sumę ośmiu milionów złotych. Wszystkie naprawy prowadzone są na bieżąco, jednak jest to tylko walka z skutkami, a nie eliminacja źródła problemów konstrukcyjnych.

Siedem lat temu, po zgłoszeniu pierwszych problemów działające przy bazylice Stowarzyszenie podjęło się sporządzenia pełnej dokumentacji konstrukcji. Tę przygotowali konserwatorzy zabytków i pracownicy Politechniki Gliwickiej. W 2019 roku udało się sporządzić również kosztorys napraw, opiewający wtedy na sumę dwóch i pół miliona złotych. W chwili obecnej, jak podaje Stowarzyszenie, koszty ze względu na gwałtowny wzrost cen materiałów na rynku budowlanym, wyniosłyby już cztery i pół miliona złotych. Niestety, bazylika takimi środkami nie dysponuje.

- Prowadzimy rozmowy z ArcelorMital, dystrybutorem stali w sprawie dostawy materiałów. Chcemy oryginalną, drewnianą konstrukcję zastąpić stalową, która nie byłaby narażona na działanie szkodników i nie ulegałaby niszczeniu z czasem. Mamy w tej sprawie również poparcie prezydenta Dąbrowy Górniczej, czekamy również na decyzję ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego – mówi Ireneusz Michalski.
Czy naprawy uda się przeprowadzić w najbliższym czasie? Stowarzyszeniu Promocji Dzielnicy Strzemieszyce bardzo na tym zależy. Bez konkretnych działań lokalnym aktywistom pozostaje jedynie doraźne naprawianie efektów wielu lat zaniedbań. Nikt z nich nie chciałby, by jedna z pereł zagłębiowskiej architektury popadła w ruinę.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 17 sie 2023 - 11:00
Post #75


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



CYTAT
nasze miasto

Bazylika w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach będzie remontowana. Pomoże 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Na terenie woj. śląskiego dziewięć kościołów otrzyma dofinansowanie na renowację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W tym gronie znalazła się bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach, która od wielu lat stara się o pozyskanie funduszy na remont więźby dachowej, której stan pogarsza się z roku na rok. Pęka sklepienie kościoła, a z góry odpadały nawet kawałki tynku. Wsparcie finansowe pozwoli na zaplanowanie i przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych.

Dąbrowska bazylika NSPJ otrzyma 3,5 mln zł wsparcia. Dach czeka na remont

Wnioskujący o dofinansowanie mogli się starać o wsparcie w jednej z trzech kategorii: do 150 tys. zł, do 500 tys. zł oraz do 3,5 mln zł. Dofinansowanie z programu mogło wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji. Dąbrowska świątynia otrzyma 3,5 mln zł na niezbędne prace konserwatorskie. Pieniądze trafią do władz samorządowych, które przekażą je później parafii.


- Fundusze przyznawane są w formie promesy. Kiedy do nas trafią na jedną z najbliższych sesji Rady Miejskiej trafi odpowiedni projekt uchwały, zgodnie z którym kwota z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zostanie przekazana parafii w Strzemieszycach. I to ona zajmie się organizacją prac związanych z renowacją bazyliki – mówi Przemysław Kędzior z dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

Te fundusze pozwolą na rozpoczęcie całego procesu, efektem którego będzie ratunek dla tej zabytkowej świątyni.

- Bez tego wsparcia nie dalibyśmy rady, parafianie nareszcie mają powody do zadowolenia, bo stan bazyliki stale się pogarszał. Remontu wymaga wieżyczka, trzeba zdjąć część dachu i zabezpieczyć więźbę dachową. Mam nadzieję, że teraz prace ruszą do przodu – mówi ks. Zbigniew Książek, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach.
- To bardzo ważna inwestycja, bo stan więźby dachowej jest taki, że zagraża już nawet bezpieczeństwu. Ostatnio przeprowadzane były tam ekspertyzy, które wykazały, że należałoby podjąć pilne prace. Ksiądz proboszcz i cała społeczność Strzemieszyc zabiegali od dawna o wsparcie i pomoc. I teraz to się udało. Samorząd lokalny wspólnie z parafią będzie realizował to przedsięwzięcie. Czas na zakończenie prac z dofinansowaniem z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wynosi dwa lata – mówi Robert Warwas, dąbrowski poseł na Sejm RP.

Świątynia w coraz gorszym stanie. To był już ostatni dzwonek

Pierwsze pęknięcia i zarysowania na sklepieniu pojawiły się jeszcze przed 2015 rokiem, ale nie powiększały się. Zmieniło się to w latach 2015-2017. Okazało się, że pęknięcia widoczne są zarówno na sklepieniu kościoła, jak i na zewnątrz, od strony kopuły. Najpierw popękały znaczniki, założone na murach świątyni we wrześniu 2015 r, potwierdzając, że pęknięcia postępują. Kulminacją tego był moment, kiedy osiem lat temu sporty kawał tynku oderwał się od sklepienia i spadł na ławki.

Rusztowania stanęły wtedy w środku świątyni na początku listopada. Dla bezpieczeństwa parafian. - Odbiliśmy wszystkie luźne tynki, bo wszystkie odchodziły pod palcami. Tą jedną część, która była w najgorszym stanie, udało się już zabezpieczyć. Zabezpieczenie opiera się na poliuretanach dwuskładnikowych, żywice plus utwardzacze, plus siatka z włókna szklanego. Spękania są klejone specjalnymi preparatami, wchodzą do każdej szczeliny, nawet najmniejszej. Trochę ruszyliśmy także konstrukcję więźby dachowej. Po to, by nie naciskała na konstrukcję ceglaną sklepienia kopuły – mówił wówczas Ireneusz Michalski, wiceprezes Stowarzyszenia Promocji Dzielnicy Strzemieszyce, działającej aktywnie na rzecz ochrony bazyliki.

Problem polega na tym, że sklepienie zostało zbudowane z belek sosnowych i świerkowych. Gdyby były modrzewiowe, wytrzymałyby jeszcze 100 lat. Była możliwość naprawienia więźby dachowej w momencie zmiany ciężkiej dachówki na miedzianą pokrywę dachu, ale wtedy tego nikt nie zrobił. Ciężar dachówki też był ogromny, co mogło mieć wpływ na te spękania, bo po położeniu blachy cała konstrukcja się rozprężyła.

Sytuacja uległa radykalnemu pogorszeniu zimą 2023 roku, kiedy to obfite opady i zalegający na środkowej części kopuły śnieg wywarł duży nacisk na więźbę, powodując jej dalsze osiadanie i co za tym idzie pękanie stropu kościoła. Większość prac remontowych w kościele wykonywana jest dzięki pracy Stowarzyszenia i zaprzyjaźnionych firm. Łatane był pęknięcia w suficie, odbity został puchnący tynk w ścianach. Przeprowadzona została także inwentaryzacja całej konstrukcji. Dokumentację przygotowali konserwatorzy zabytków i pracownicy Politechniki Gliwickiej. W 2019 roku udało się też sporządzić kosztorys napraw, opiewający wtedy na sumę 2,5 miliona złotych. Dziś wiadomo, że ta kwota będzie dużo wyższa.

26 kwietnia 2009 roku kościół w Strzemieszycach uzyskał tytuł bazyliki mniejszej, a świadkami tego wydarzenia byli biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, biskup pomocniczy Piotr Skucha, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, parlamentarzyści, kapłani z Polski i zza granicy, diakoni, siostry zakonne, zaproszeni goście oraz tłumy parafian.

(...)


zdjęcia snf (51).gif https://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/bazy...891/zd/84087067


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Stron V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 29 marzec 2024 - 05:36
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza