IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

7 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Synagoga w Dąbrowie Górniczej, czyli poszukiwań ciąg dalszy...
mawwm
post pią, 03 lut 2012 - 13:20
Post #41


kocham Moje Miasto
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 494
Dołączył: śro, 11 cze 08
Skąd: Bajba, Centrum, Gołonóg
Nr użytkownika: 1,335
Płeć: Mężczyzna



odbyłem dziś wycieczkę śladami młodości (dymałem tędy przez trzy lata do szkoły, ulicami: Krótką, Okrzei, Sienkiewicza), zachował się nawet 15 metrowy odcinek "starej" Okrzei za Chopina (na foto przed willą). Według mnie i kilku innych towarzyszy mozolnej wędrówki (od tego miejsca było "pod górkę") synagoga stała tu:


Ten post edytował mawwm pią, 03 lut 2012 - 13:36


--------------------
Kto nie tworzy nic, ten tworzy chaos R.P. Feynman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sandwich
post pią, 03 lut 2012 - 18:03
Post #42


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Dołączył: śro, 08 kwi 09
Skąd: Mickiewicza
Nr użytkownika: 3,277
Płeć: Mężczyzna
GG: 9877186 status gadu-gadu



Ok! Nie jestem pieniaczem. Podsdaję się. Pozdrawiam

Ten post edytował sandwich pią, 03 lut 2012 - 22:07
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mawwm
post pią, 03 lut 2012 - 18:05
Post #43


kocham Moje Miasto
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 494
Dołączył: śro, 11 cze 08
Skąd: Bajba, Centrum, Gołonóg
Nr użytkownika: 1,335
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Slyzaba @ pią, 03 lut 2012 - 13:23) *
Cieszy fakt, że tak wiele osób (Darek Nowak również przesłał maila potwierdzającego żółtą wersję) potwierdza tą lokalizacją. Teraz trzeba to jeszcze tylko potwierdzić smile2.gif


kolejne osoby potwierdziły mi "moją" lokalizację + plan miasta z 1929 r. - czego więcej trzeba?

ponawiam pytanie: jak nazywany był budynek oznaczony czerwonym pytajnikiem?

Dąbrowiacy - kto jeszcze pamięta?

Ten post edytował mawwm pią, 03 lut 2012 - 18:25


--------------------
Kto nie tworzy nic, ten tworzy chaos R.P. Feynman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sandwich
post pią, 03 lut 2012 - 19:40
Post #44


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Dołączył: śro, 08 kwi 09
Skąd: Mickiewicza
Nr użytkownika: 3,277
Płeć: Mężczyzna
GG: 9877186 status gadu-gadu



LOkalizacja ok, ale spadek ulicy?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post pią, 03 lut 2012 - 23:44
Post #45


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



mawwm - dzięki za kolejne weryfikacje.
Poniżej bardzo ciekawa mapa z zaznaczeniem, przesłana przez Darka Nowaka:



Niestety skala ulic nie pozwala na nałożenie jej na inne, bardziej dokładne, mapy.

Ten post edytował Slyzaba pią, 03 lut 2012 - 23:45


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dami7
post sob, 04 lut 2012 - 21:15
Post #46


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 414
Dołączył: pią, 18 cze 04
Skąd: Miner's Oak Forest City
Nr użytkownika: 102
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Slyzaba @ czw, 02 lut 2012 - 21:12) *
W żółtej lokalizacji pustki... Nie ma Synagogi...
Czy możliwe, że potem dopiero przesunięto drogę bliżej Synagogi? i ten budynek obok znaku '?' to Synagoga? Na fotografii od Rafała Piętki Synagoga i naprzeciwległe kamienice są bardzo blisko siebie...


Nie przejmowałbym się tym za bardzo. Wg mojej wiedzy budynki na takich planach były niegdyś nanoszone "z pamięci", bez wiernego odwzorowania kształtu i proporcji.
Dzisiaj z Mamą i Bratem pojechaliśmy w rejon ulic Dąbrowskiego, Chopina, Łukasińskiego. Mama (rocznik 1940) jednoznacznie opowiedziała się za lokalizacją w rejonie dawnego skrzyżowania Chopina i Okrzei mówiąc, że Synagoga była niedaleko Szkoły TPD, czyli dzisiejszej SP3 na ul. Mireckiego.
Przyszło mi jeszcze do głowy, że można by się udać do Wydziału Geodezji UM i tam ustalić kartę mapy i numery działek w tym rejonie. No a potem szukać w księgach wieczystych. Ale to już chyba zadanie dla tych najbardziej cierpliwych i zdeterminowanych smile2.gif


--------------------
"Piorunochron na szczycie wieży kościelnej jest najlepszym dowodem na to, że wszyscy miewamy wątpliwości..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post sob, 04 lut 2012 - 21:22
Post #47


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Dami7 - dziękuję za informacje!

CYTAT
Przyszło mi jeszcze do głowy, że można by się udać do Wydziału Geodezji UM i tam ustalić kartę mapy i numery działek w tym rejonie. No a potem szukać w księgach wieczystych. Ale to już chyba zadanie dla tych najbardziej cierpliwych i zdeterminowanych
- podobno nawet Muzeum 'odbiło się' od Wydziału Architektury UM. Może ktoś tam ma znajomego? :-)


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post pon, 06 lut 2012 - 13:37
Post #48


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Byłem w ostatni piątek na Szopena/Okrzei/Łukasińskiego. Zwróciłem uwagę, że najbliższe stare zabudowania to końcówka ulicy Mireckiego:


Rzucił się mi w oczy narożny dom i skojarzyłem, że na fotografii z cieniem Synagogi też był podobny budynek:


Wygląda jednak na ślepy trop ponieważ lokalizacja synagogi wyglądałaby mniej więcej tak:


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luket
post pon, 06 lut 2012 - 20:57
Post #49


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 203
Dołączył: pon, 26 lut 07
Skąd: Mydlice północ
Nr użytkownika: 508
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Slyzaba @ pon, 06 lut 2012 - 14:37) *
Byłem w ostatni piątek na Szopena/Okrzei/Łukasińskiego. Zwróciłem uwagę, że najbliższe stare zabudowania to końcówka ulicy Mireckiego:

Rzucił się mi w oczy narożny dom i skojarzyłem, że na fotografii z cieniem Synagogi też był podobny budynek:

Wygląda jednak na ślepy trop ponieważ lokalizacja synagogi wyglądałaby mniej więcej tak:


Lokalizacja, którą wskazałeś, pokrywa się z moim skojarzeniem na temat synagogi, którą ktoś z mojej rodziny lokalizował w okolicach drzewa (na Twoim zdjęciu przeciętego czerwoną linią) przy chodniku do SP3. Ale to jest tylko mgliste wspomnienie, a nie jestem w stanie tego potwierdzić, mogę się mylić.

Być może jest to błędny trop, jednak spadek terenu w tym miejscu by się zgadzał ze zdjęciami, obecnie jest tam skarpa, kilkadziesiąt lat temu teren pewnie był inaczej zniwelowany, jest tam wyraźnie pod górkę, w przeciwieństwie do obecnego skrzyżowania Chopina/Łukasińskiego.

Wskazuje to na lokalizację zaznaczona na wcześniejszych mapach żółtym pytajnikiem.

EDIT:

Podczas wieczornego spaceru z psem zerknąłem na tą okolicę:



Potem zerknąłem na to zdjęcie:



Jak Wam się wydaje, czy w ogóle jest możliwe, żeby ten orzech miał minimum 70 lat, czy to tylko moja nadinterpretacja? Szkoda, że nie ma żadnych lepszych zdjęć w tym kierunku...

Gdyby się okazało, że to jest to, mielibyśmy prawie że dokładna lokalizację. Na potwierdzenie zostałyby tylko wykopaliska wink.gif


Ten post edytował luket pon, 06 lut 2012 - 22:46
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xMarcinx
post wto, 07 lut 2012 - 00:01
Post #50


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,493
Dołączył: czw, 20 lis 08
Skąd: DG
Nr użytkownika: 2,576
Płeć: Mężczyzna



Mam pytanie, po co to komu wiedzieć? Ktoś jest wyznania Mojżeszowego i chce odzyskać ów teren, czy jak?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leszek
post wto, 07 lut 2012 - 10:07
Post #51


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,975
Dołączył: sob, 01 kwi 06
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 197
Płeć: Mężczyzna
GG: 2519362 status gadu-gadu



Łomatko, Ty tak poważnie? Jakoś nie dowalałeś się przy innych poszukiwaniach, akurat żydowskie pamiątki przeszłości Cię drażnią?
Odpowiem, choć wydaje się to oczywiste (widać nie dla wszystkich) - po to, żeby trochę lepiej poznać historię miasta. Kopalniami też nie interesuję się dlatego, że chciałbym lecieć z wiaderkiem i ukopać sobie węgla.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xMarcinx
post wto, 07 lut 2012 - 10:55
Post #52


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,493
Dołączył: czw, 20 lis 08
Skąd: DG
Nr użytkownika: 2,576
Płeć: Mężczyzna



Pytam się, bo kilka miesięcy temu było dość głośno o odzyskiwaniu przez Gminy Żydowskie dawnych terenów odebranych bezprawnie. Myślałem, że o to właśnie chodzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post wto, 07 lut 2012 - 12:48
Post #53


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



xMarcinx - myślę, że najpierw Gmina Żydowska zwróciła by się do UM, do Wydziału Architektury & Ksiąg Wieczystych (nie umniejszając roli naszego forum ;-)).

Do komentarza od Leszka dodam jeszcze info, że w 1931 roku 14% mieszkańców Dąbrowy było Żydami.

luket - myślałem, że znam każdy centymetr kwadratowych tych fotografii smile2.gif. Gratuluję spostrzegawczości! Myślę, że gdybyśmy dysponowali fotografiami w wyższych rozdzielczościach (napisałem już maila w tej sprawie do Warrena Blatta i Phyllisa Kramera z JewishGen) nie bylibyśmy w stanie na 100% potwierdzić czy to jest to samo drzewo... Wskazanie na pewno godne uwagi!

Gdyby się okazało, że ten żółty dom z zaokrąglonym narożnikiem był wybudowany w latach 20-30 ubiegłego wieku, to wkomponowałby się w nasze zdjęcia...

Sylwek

Ten post edytował Slyzaba wto, 07 lut 2012 - 17:44


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luket
post wto, 07 lut 2012 - 22:32
Post #54


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 203
Dołączył: pon, 26 lut 07
Skąd: Mydlice północ
Nr użytkownika: 508
Płeć: Mężczyzna



CYTAT(Slyzaba @ wto, 07 lut 2012 - 12:48) *
luket - myślałem, że znam każdy centymetr kwadratowych tych fotografii smile2.gif. Gratuluję spostrzegawczości! Myślę, że gdybyśmy dysponowali fotografiami w wyższych rozdzielczościach (napisałem już maila w tej sprawie do Warrena Blatta i Phyllisa Kramera z JewishGen) nie bylibyśmy w stanie na 100% potwierdzić czy to jest to samo drzewo... Wskazanie na pewno godne uwagi!

Gdyby się okazało, że ten żółty dom z zaokrąglonym narożnikiem był wybudowany w latach 20-30 ubiegłego wieku, to wkomponowałby się w nasze zdjęcia...

Sylwek


Nie tyle spostrzegawczość, ile widok z okna od dwudziestu lat wink.gif Pnie są dość charakterystycznie ułożone, także rzuciło mi się w oczy. Ale zdjęcie jest na tyle mało wyraźne, że równie dobrze może być to cokolwiek innego.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post śro, 08 lut 2012 - 17:32
Post #55


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(xMarcinx @ wto, 07 lut 2012 - 00:01) *
Mam pytanie, po co to komu wiedzieć? Ktoś jest wyznania Mojżeszowego i chce odzyskać ów teren, czy jak?

Może admin dać mi bana, pogodzę się z tym, będę jedynie czytał, ale muszę potwierdzić to co stwierdziłem w innym temacie i za mistrzem Witkacym powtórzę "Z głupimi ludźmi nie ma co gadać, zamknijcie mordy i proszę siadać". A może i ja jestem wyznania mojżeszowego, żydem po prostu, bądź odważny, i chcę jedynie odzyskać pamięć, a nie teren? Przyszło Ci to do głowy?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gregol
post śro, 08 lut 2012 - 21:57
Post #56


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 418
Dołączył: wto, 24 cze 08
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 1,349
Płeć: Mężczyzna
GG: 1309044 status gadu-gadu



CYTAT(olo @ śro, 08 lut 2012 - 17:32) *
CYTAT(xMarcinx @ wto, 07 lut 2012 - 00:01) *
Mam pytanie, po co to komu wiedzieć? Ktoś jest wyznania Mojżeszowego i chce odzyskać ów teren, czy jak?

Może admin dać mi bana, pogodzę się z tym, będę jedynie czytał, ale muszę potwierdzić to co stwierdziłem w innym temacie i za mistrzem Witkacym powtórzę "Z głupimi ludźmi nie ma co gadać, zamknijcie mordy i proszę siadać". A może i ja jestem wyznania mojżeszowego, żydem po prostu, bądź odważny, i chcę jedynie odzyskać pamięć, a nie teren? Przyszło Ci to do głowy?


A ja bym dorzucił inny cytat i innym go też polecam. "Z głupim się nie dyskutuje, bo najpierw sprowadzi do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem". Kiedy troll mówi z sensem można z nim dyskutować i popieram ale kiedy troll zaczyna trollować, milczeć i ignorować. Kolega Marcin sporo wnosi do forum jako stały użytkownik, ale i sporo czasem złych emocji sieje, więc abyśmy tu się nie napinali, sobie i Wam jeszcze raz wspomnę ignorować.

A co do tematu o synagodze. Panowie szokujecie mnie! Ten wątek chyba przebija wszystkie inne! Wasze poszukiwania są niesamowite! BRAWA!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post śro, 08 lut 2012 - 23:11
Post #57


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



gregol - co do dalszych planów ws. synagogi:
- wysłałem maila do dr Aleksandry Namysło z katowickiego IPN, która publikuje wiele wydawnictw związanych z żydami na Zagłębiu
- jestem w kontakcie z Joanną Tokaj z Muzeum Miejskiego "Sztygarka", która razem z Magdą Cyankiewicz opracowały w ostatnim czasie "Losy dąbrowskiej synagogi". W przyszłym tygodni mam nadzieję, że uda nam się przejrzeć sporo map z interesującego nad obszaru
- planuję przejść się na ul. Mireckiego i dopytać o losy żółtego domu
- planuję skontaktować się z wydawcą gazety Zaglembier Zeitung, którzy podobno dysponuję archiwalnymi numerami
- wysłałem około 15 maili do różnego typu organizacji żydowskich jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowski Instytut Historyczny i do wielu organizacji międzynarodowych jak choćby The United States Holocaust Memorial Museum.
- jeśli czas pozwoli, to chciałbym zarejestować się na największych portalach skupiających środowiska żydowskie i zostawić tam notę z prośbą o kontakt ws. Synagogi
- gdyby nie ograniczenia finansowe skusiłbym się jeszcze na jakąś akcję 'ulotkową' na Okrzei, Szopena, Mireckiego z prośbą o kontakt...
Koncepcji jest jeszcze parę - wszystko przyjdzie z czasem...

Myślę, że wiele ciekawego mogą wnieść mapy. Gdyby udało się zestawić ze sobą np 10-15 map z różnych lat z Okrzei/Szopena to może udałoby się nam ulokować ostatecznie synagogę... Póki co mamy zdjęcia z różnych lat (nie wiemy jakich), które nie pasują 100% do map z 1929 i 1941 smile2.gif


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post czw, 09 lut 2012 - 07:13
Post #58


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Kolega przyobiecał zapytać swoją ponadosiemdziesięcioletnią babcię i sąsiadów z ul. Komuny Paryskiej, którzy wg niego pamiętają wiele z czasów przed i powojennych. Mam nadzieję, że czegoś się dowie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 10 lut 2012 - 06:09
Post #59


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(olo @ czw, 09 lut 2012 - 07:13) *
Kolega przyobiecał zapytać swoją ponadosiemdziesięcioletnią babcię i sąsiadów z ul. Komuny Paryskiej, którzy wg niego pamiętają wiele z czasów przed i powojennych. Mam nadzieję, że czegoś się dowie.

Podczas szybkiej wizyty babcia powiedziała, że "bóźnica" była na Fabrycznej i idąc w jej kierunku szła ulicą Francuską. Nie pamięta jednak, w którym miejscu. Myślę, że jeszcze kilka informacji o tej, lub o innych sprawach się, z czasem, dowiem.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Slyzaba
post pią, 10 lut 2012 - 13:11
Post #60


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,634
Dołączył: pon, 16 lut 09
Skąd: Centrum
Nr użytkownika: 3,199
Płeć: Mężczyzna



Dzięki olo. Wczoraj wysłałem 62 maile do osób, które na JewishGen wskazują swoje korzenie w Dąbrowie Górniczej. Póki co dostałem 5 zwrotek, które niestety nie wniosły nowych informacji... Drążę temat dalej...


--------------------
pozdrawiam,
Sylwester Dominik

Historia miasta uwieczniona na fotografiach i pocztówkach.
Zapraszam na www.dawnadabrowa.pl i www.facebook.com/dawnadabrowa
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: poniedziałek, 13 maja 2024 - 13:24
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza