IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

14 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Huty i koksownia, ArcelorMittal, Koksownia Przyjaźń, Huta Bankowa
rafi
post wto, 28 paź 2003 - 18:35
Post #1


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Yo wink.gif Chlopaki z rzadu pchneli w koncu nasz kochana hute koncernowi LNM. Oni na pewno oddadza naszemu miastu kupe kaski. Bedzie mozna inwestowac (albo nawet wykupic CA ;-), przyznawac nagrody prezydentom itp... Jednym slowem od dzis w Dabrowie mamy...Indie (tylko trzeba jeszcze swiete krowki sprowadzic ;-)
biggrin.gif

Ten post edytował kwintosz czw, 27 wrz 2007 - 14:37
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post śro, 29 paź 2003 - 00:41
Post #2


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



No ciekawe co tale zrobi z tymi 100 mln zŁ ktÓre dostanie za zalegŁe podatki. Za takĄ kasiorkĘto moŻnaby byŁo zrobiĆ cudo z paŁacu kultury i jeszce na wymiane caŁego taboru w zajezdni dg by starczyŁo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post śro, 29 paź 2003 - 09:39
Post #3


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



RzĄd podpisaŁ umowe z LNM Holding na sprzedaŻ PHS-u. Napewno bĘdĄ spŁacone wszystkie dŁugi Huty wobec Miasta okoŁo 100mln PLN. ZwrÓccie teŻ uwage ze LNM ma zainwestowac w Huty do 2009 roku okoŁo 3,2 MLD zŁ. Tak wiec spokojnie moŻna zaŁozyc ze do Huty Katowice trafi okoŁo 1,2-1,5mld zŁ, co powinno rÓwniez przeŁozyc sie na napŁyw miedzy dla mieszkańcÓw i do miejskiej kasy.

Za tĄ kase co wpŁynie do kasy miasta ja proponowaŁbym zrobiĆ( wyburzyĆ dworzec, zbudowaĆ wiadukt nad torami kolejowymi od ulicy Kosciuszki do ulicy Robotniczej , co poŁaczyŁoby Centrum z okolicami parku Zielona i daŁoby moŻliwosci na rozbudowe Miasta w kierunku pÓŁnocnym oraz zbudowaĆ nowy dworzec okoŁo 100-200 metrÓw na wschÓd od obecnego, koszt tego wyniÓsŁ by okoŁo 50 mln zŁ, a druga rzecz tu przebudowa drugiej strony Centrum( wyburzyĆ Dom Handlowy w jego miejscu zbudowaĆ jakies nowoczesny pasaŻ handlowy oraz zbudowaĆ po tej stronie tĄ nieszczĘsnĄ biblioteke poŁaczĄnĄ z tym pasaŻem i podziemnymi lub piĘtrowymi parkingami-, tak jak to byŁo kiedyŚ planowane - koszt okoŁo 50 mln zŁ, ale jak znam Życie Talkowski nie odwaŻy sie na takie pomysŁy, no ale pomarzyĆ moŻna... a pieniĄdze zostanĄ pewnie zuzyte na biĘzace potrzeby miasta, zostana skonsumowane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post śro, 29 paź 2003 - 09:54
Post #4


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19



Ta kasa pewnie pÓjdzie na kolejne specjalne dodatki dla "prezydenta" (tzn. willa z basenem, limuzyna, itp.) oraz na kolejne nagrody dla najlepszych urzĘdnikÓw.
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

A tak caŁkiem powaŻnie, to uwaŻam, Że pomysŁ Klocka jest rewelacyjny. Brawo Panie (PrzyszŁy) Prezydencie !!!


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post śro, 29 paź 2003 - 10:19
Post #5


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



No pomysŁ dobry ale ten z przebudowĄ centrum to raczej kosztowaŁby ponad 100 mln. A z drugiej strony nie uwaŻam Żeby dĄbrowie byŁ potrzebny dworzec za 50 mln --- bĘdziemy drugĄ czestochowĄ gdzie dworzec Świeci pustkami. Podejrzewam Że nowe perony, nowa kŁadka ( albo przejscie podziemne ) no i budynek kasowy na barem i poczekalniĄ wystarczyŁyby w zupeŁnoŚci. --- max ze 20 mln
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post śro, 29 paź 2003 - 10:32
Post #6


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



Owszem pozdrawiam zgadzam sie ze wystarczyŁoby na dworzec na maxa do 30 mln zŁotych zaŁozmy 2 perony, , kasy ,bar ,poczekalnia , pare sklepÓw , przejscie najlepiej gÓrĄ z zejsciem na perony, a wszystko pod dachem , poŁaczone jako jeden budynek z jakims sensownym placem przed dworcem, na ktÓrym mogŁyby sie zatrzymywac niektÓre linie autobusowe. Owszem wiadomo ze miasto nie powinno ze swoje pieniĄdze sponsorowaĆ PKP, ale PKP mogŁaby w ramach rozliczeń oddadĆ miastu swoje niepotrzebne tereny wokÓŁ obecnego dworca. 50 mln policzyŁem razem z tym wiaduktem , ktÓry tez by mÓgŁ kosztowaĆ okoŁo 25 mln PLN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post czw, 30 paź 2003 - 22:03
Post #7


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyzna



e tam - dla mnie to dzielenie skory na niedzwiedziu - pewnie okaze sie ze ta kasa pojdzie na pokrycie jakich dlugow, na premie dla urzedasow oczywscie a reszta w tajemniczych okolicznosciach sie rozplynie...
Choc przynajmniej cieszy fakt ze poprawi sie sytuacja H Katowice i podatki wkoncu beda regularnie placone


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post pią, 31 paź 2003 - 00:05
Post #8


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Jesli juz mowa o dworcu, to byloby super, gdyby w koncu jakis wazny pan postanowil wyremontowac (w sumie to dokonczyc, bo czesc juz zostala zrobiona) fragment ulicy Kosciuszki prowadzacy wlasnie do dworca. Teraz dojscie to przywoluje na mysl skojarzenia ze slumsami...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pon, 31 maj 2004 - 01:02
Post #9


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



PomyŚlaŁem Że po prywatyzacji HK warto byŁoby troche podyskutowaĆ o tym zakŁadzie. MoŻe wreszcie bĘdĄ jakie duŻe inwestycje w phs.

Na poczĄtek co myŚlicie o nowej nazwie HK. Jak by ktoŚ nie wiedziaŁ Że HK nie jest juŻ HK to informuje Że nowa nazwa to ISPAT Polska Stal oddziaŁ DG

Nigdy nie lubiŁem nazwy HK bo byŁa mylĄca. Do dnia dzisiejszego ludzie pytajĄ mnie na skargi w Katowicach ktÓrym autobusem dojechaĆ do DG bo na rozkŁadzie pisze Że wszystkie autobusy jadĄ na HK a nie do DG. No i oczywiŚcie nikt nie czai bazy Że HK nie jest w Katowicach.

Ale z drugiej strony jakoŚ Średnio podoba mi siĘnowa nazwa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ocet
post pon, 31 maj 2004 - 09:41
Post #10


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Dołączył: pon, 17 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 88



ISPAT to nazwa grupy nalezĄcej do LNM Holding, natomiast ISPAT Polska Stal to czesc ISTAP Nova Hut (Czeskiej czĘsci grupy), prezestem ISPAT Polska Stal jest rowniez Czech. troche to zagmatwane wszystko ale co ciekawe dawna HK po raz pierwszy od kilku lat przynosi zyski a nie straty jak to mialo miejsce w PHS.
Indianie rzadza biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pon, 31 maj 2004 - 16:27
Post #11


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Nie rozumiem tego entuzjazmu Ocet. ZauwaŻ ze huty zostaŁy sprzedane w momencie gdy na Świecie zrobiŁa sie koniunktura na stal. Po drugie - nie wiem czy zdajesz sobie Że PHS w swojej historii teŻ przynosiŁ zysk, a sprzedaz wszystkiego w rece obcego inwestora nie jest antidotum na nasze problemy gospodarcze.

co do nazwy - szkoda - "Huta Katowice" to nazwa juz historyczna i powinna zostaĆ, podobnie logo huty. Co innego gdyby ta huta sie nazywala imieniem Stalina albo Bieruta. Grunt Żeby ludki miaŁy prace.pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pon, 31 maj 2004 - 17:26
Post #12


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



No huta przynosiŁa zyski w przeszŁoŚci (np przez rok a pÓĹşniej przez 7 straty)ale w ostatnich latach nastĄpiŁa ogromna konsolidacja przemysŁu stalowego na Świecie. CaŁy przemysŁ stalowy przejeŁo praktycznie 5 swiatowych korporacji. Prywatyzacja to byŁ jedyny ratunek dla tego zakŁadu bo dzieki temu zyskaŁ rynki zbytu. Na wyroby HK nie byŁo nigdy koniktury bo HK nie robiŁa wyrobÓw finalnych tylko pÓŁprodukty. Do tego HK bezsensownie konkurowaŁa z SĘdzimirem. Prawda jest taka Że Żadna huta nie jest w stanie samodzielnie funkcjonowaĆ na rynku ( no moŻe poza Chinami i RosjĄ)

PS wiec albo konsolidacja albo upadŁoŚĆ. Tylko caŁĄ tĄ hute trzeba byŁo sprzedaĆ 10 lat temu jak byŁa jeszcze coŚ warta a nie teraz odaĆ za dŁugi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pon, 31 maj 2004 - 18:47
Post #13


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



[/quote]co do nazwy - szkoda - "Huta Katowice" to nazwa juz historyczna i powinna zostaĆ, podobnie logo huty. Co innego gdyby ta huta sie nazywala imieniem Stalina albo Bieruta. Grunt Żeby ludki miaŁy prace.pozdrawiam[/quote]

SpeŁniŁo siĘmoje marzenie. Zniknie absurdalna, ponad wszystko upokarzajĄca nazwa KATOWICE z pejzaŻu ZagŁĘbia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post pon, 31 maj 2004 - 19:47
Post #14


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19



Ja teŻ przyznajĘŻe nazwa HUTA KATOWICE jakoŚ nie pasuje do ZagŁĘbia DĄbrowskiego. A ta nowa nazwa ... mnie siĘpodoba, poza tym brzmi jakoŚ tak nowoczeŚniej, bardziej Światowo. biggrin.gif

A najwaŻniejsze jest to Żeby ludzie mieli zatrudnienie i nie musieli siĘmartwiĆ o to czy nastĘpnego dnia nie zostanĄ zwolnieni.


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ocet
post wto, 01 cze 2004 - 10:27
Post #15


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Dołączył: pon, 17 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 88



z tego co wiem to w samej hucie zatrudnienie na obecnym poziomie jest gwarantowane do 2009 roku. nie wiem jak wyglada ta sprawa w spolkach ale postaram sie cos dowiedziec
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 04 cze 2004 - 10:41
Post #16


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Nazwa huty Katowice juŻ ZagŁĘbia nie dzieli
Niebawem w DĄbrowie bĘdzie "Huta Delhi"

Zgadzam siĘz MiŚkiem - praca jest najwaŻniejsza i jeŻeli nowy wŁaŚciciel jĄ zapewni to nazwa jest maŁoistotnym elementem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post nie, 06 cze 2004 - 23:36
Post #17


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



Co do nazwy Huta Katowice zawsze mnie ona denerwowaŁa, wprowadza niepotrzebny zamĘt i wielu ludzi jest w bŁĘdzie, bo myŚlĄ ze HK leŻy w Katowicach jak to wynika z nazwy. A co maja Katowice do Huty Katowice to nie wiem?? Chyba tyle ze leŻĄ w jednym wojewÓdztwie.

Przez te ponad 20 lat HK promowaŁa na caŁym Świecie miasto Katowice zupeŁnie za darmo. Uwazam ze jeŚli Huta miaŁa nosiĆ imie jakiegoŚ miasta to powinna nazywaĆ sie Huta DĄbrowa lub Huta ZagŁĘbie i tyle. Nie wiem kto byŁ odpowiedzialny za takĄ nazwe dla Huty i komu strzeliŁo to do gŁowy.

To tak jakby nadaĆ imie Stoczni Gdańskiej leŻacej w Gdańsku- Stocznia Gdynia. Jak dla mnie bezsens.

Przez jakiŚ czas Huta Katowice byŁa HutĄ Centrum.
Obecna nazwa ISPAT Polska Stal OdziaŁ DĄbrowa GÓrnicza rÓwniez mi nie podchodzi. Oby za czĘsto tych nazw nie zmieniali.

Fajnie by byŁo jakby w DG zbudowali jakis biurowiec z caŁĄ siedzibĄ ISPAT 8) 8) 8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bartek
post pon, 07 cze 2004 - 00:30
Post #18


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,266
Dołączył: pon, 03 lis 03
Nr użytkownika: 32
Płeć: Mężczyzna



Hmm co do biurowca to mozna by przypuszczac ze byc moze wybuduja sobie nowa siedzibe, bo ten stary budynek to jest masakryczny :? Ale to tylko gdybanie :/ Ale faktem jest ze nazwa ISPAT jest juz w uzyciu, bo np. na ulotkach z Nemo w sprawie ostatniej imprezy w piatek "od przedszkola do opola" jednym z sponsorow byl wlasnie ISPAT o. DG wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post wto, 08 cze 2004 - 17:58
Post #19


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



WiĘkszoŚĆ zmian nazw jest niepraktyczne - wprowadza zamieszanie,nie ma siĘco cieszyĆ Że nazwa Katowice zniknie z mapy ZagŁebia - to przypadek i gdyby huta nazywaŁa siĘimieniem ZagŁĘbia teŻ byŁa by ta nazwa zmieniona.Pozatym to dla mnie trochĘŚmieszne Żeby zgrzytaĆ zĘbami bo huta siĘnazywa jak miasto naszych nielubianych sĄsiadÓw. CaŁa Warszawa po wschodniej stronie WisŁy to Praga, w Krakowie jest kino KijÓw.
Fakt - to absurd Huta Katowice na ZagŁĘbiu , ale absurd historyczny a dla mnie to co staŁe i nie zmienia siĘod lat ma wartoŚĆ i tyle. SwiadomoŚĆ istnienia regionu nie moŻe byĆ zachwiana tym Że huta jest Katowice a nie ZagŁebie, to chyba coŚ gŁebszego. MoŻe powinnismy naciskaĆ Żeby wiĘcej ulic miaŁo nazwy sŁawnych ZagŁĘbiakÓw, wtedy nazwa katowice na ZagŁĘbiu byŁa by ciekawĄ egzotykĄ.nie mÓwiĄc juŻ o tym w jaki raŻĄcy sposÓb wypieramy nasz polski jĘzyk pseudoangielskimi nazwami, ale o tym jakoŚ cisza . JakoŚ nie sŁyszaŁem Olo zebyŚ chodziŁ z petycjĄ o zmianĘnazwy huty Katowice na ZagŁĘbie - tak wiĘc trochĘdystansu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ocet
post wto, 08 cze 2004 - 19:50
Post #20


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Dołączył: pon, 17 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 88



wsumie to nasze spory odnosnie nazwy jak i dzialalnosci hutu sa malo znaczace. jest to wlasnosc prywatna i wlasciciel moze zmieniac nazwy dowoli wazne ze jest zatrudnienie i dochod dla miasta. jesli chodzi o siedzibe to watpie bo polska centrala to dawna siedziba PHS. w dodatku jest to malo wazna siedziba gdzy podlega ISPAT NOVA HUT (czeska grupa LNM HOLDING) i tam tez podejmowane sa wszystkie decyzje odnosnie IPS.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post wto, 08 cze 2004 - 22:17
Post #21


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



QUOTE
wsumie to nasze spory odnosnie nazwy jak i dzialalnosci hutu sa malo znaczace. jest to wlasnosc prywatna i wlasciciel moze zmieniac nazwy dowoli

TeŻ tak myŚlĘ. Nikt w wŁaŚcicieli nie bĘdzie pytaŁ "tubylcÓw", jak ma siĘnazywaĆ jego wŁasnoŚĆ. W grĘwchodzĄ sprawy marketingowe, marka firmy etc. i zwiĄzane z tym pieniĄdze. Zapewne byŁo by miŁo, gdyby w nazwie byŁo jakieŚ nawiĄzanie do regionu, miasta, znanego "tubylca".
Dobrze by byŁo, by zmiana nazwy nie obciĄŻyŁa budŻetu miasta czy np. Komunikacji (http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=3...=334&w=13005992)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post śro, 09 cze 2004 - 06:59
Post #22


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



QUOTE(Bathurst)
Olo zebyŚ chodziŁ z petycjĄ o zmianĘnazwy huty Katowice na ZagŁĘbie - tak wiĘc trochĘdystansu.


Tak samo jak nie sŁyszaŁeŚ, Żebym chodziŁ z petycjĄ o zmianĘulicy DzierŻyńskiego i Marksa. Nie bĄdĹş Śmieszny. Do wrzoda na dupie teŻ siĘmoŻna przyzwyczaiĆ i traktowaĆ jak by tam od zawsze byŁ. W 2 poŁowie lat 70 wiĘkszoŚĆ z nas, tu mieszkajĄcych byŁa zszokowana nazwĄ. A petycje to se mogŁeŚ pisaĆ, na BerdyczÓw, ale odpowiedzi odczytywaĆ w zaciszu na Radosze.
Gdyby nasi przodkowie mysleli twoimi kategoriami, czyli " to co staŁe i nie zmienia siĘod lat ma wartoŚĆ i tyle" to powinni daĆ sobie spokÓj z powstaniami i cieszyĆ siĘz KsiĘstwa Warszawskiego. ToĆ w końcu parĘlat istniaŁo.
Wybacz sarkazm, ale absolutnie siĘz TobĄ nie zgadzam. Nie Żal mi nazwy Huta Katowice i tyle.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pon, 14 cze 2004 - 09:08
Post #23


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



po 89 roku mozna byŁo zmieniaĆ, bez przesady nikt za to do wiĘzienia nie wsadzaŁ.
co do ulic nazwanych imieniami zbrodniarzy i wizjonerÓw - pisaŁem wczeŚniej - zmieniac

co do staŁoŚci - gdyby nie pewna staŁoŚc nie byŁo by powstań
co do ksiĘstwa warszawskiego - poczytaj trochĘ
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pon, 14 cze 2004 - 12:13
Post #24


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



QUOTE(Bathurst)
po 89 roku mozna byŁo zmieniaĆ, bez przesady nikt za to do wiĘzienia nie wsadzaŁ.


A ja w swej naiwnoŚci myslaŁem, Że tobie o lata 70-te idzie. Ile lat miaŁeŚ w grudniu 1976 kiedy Gierek otwieraŁ te puszkĘPandory. MoŻe gdybyŚ w 1970 roku zobaczyŁ czoŁgi na wybrzeŻu i potem takie same na pasie miĘdzy drogami z lufami na bramĘgŁÓwnĄ oszczĘdziŁbyŚ mi dobrych rad. Wtedy odwaga byŁa nieco droŻsza niŻ dzisiaj. Nie kaŻdy rodzi siĘbohaterem a moimi idolami nie sĄ gŁupiodzieciĘcy romantycy. A po 89? JuŻ Ci pisaŁem, do wszystkiego siĘmoŻna przyzwyczaiĆ, nawet do wrzoda na dupie. I takim wrzodem na dupie ZagŁĘbia byŁa ta huta i ta nazwa.
Co do powstań, zawsze z powstań byŁem kiepski i to wyszŁo. Tylko nie wiem co wyszŁo bo z powstań zawsze byŁem kiepski.
Na dzisiaj tyle
pozdro olo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pon, 14 cze 2004 - 15:14
Post #25


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE(olo)
QUOTE(Bathurst)
po 89 roku mozna byŁo zmieniaĆ, bez przesady nikt za to do wiĘzienia nie wsadzaŁ.


A ja w swej naiwnoŚci myslaŁem, Że tobie o lata 70-te idzie. Ile lat miaŁeŚ w grudniu 1976 kiedy Gierek otwieraŁ te puszkĘPandory. MoŻe gdybyŚ w 1970 roku zobaczyŁ czoŁgi na wybrzeŻu i potem takie same na pasie miĘdzy drogami z lufami na bramĘgŁÓwnĄ oszczĘdziŁbyŚ mi dobrych rad. Wtedy odwaga byŁa nieco droŻsza niŻ dzisiaj. Nie kaŻdy rodzi siĘbohaterem a moimi idolami nie sĄ gŁupiodzieciĘcy romantycy. A po 89? JuŻ Ci pisaŁem, do wszystkiego siĘmoŻna przyzwyczaiĆ, nawet do wrzoda na dupie. I takim wrzodem na dupie ZagŁĘbia byŁa ta huta i ta nazwa.
Co do powstań, zawsze z powstań byŁem kiepski i to wyszŁo. Tylko nie wiem co wyszŁo bo z powstań zawsze byŁem kiepski.
Na dzisiaj tyle
pozdro olo

:) brawo olo!! popieram
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post wto, 15 cze 2004 - 16:49
Post #26


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



CzoŁgi widziaŁem tylko Że 1981 jak jechaŁy na HutĘKatowice, w 1970 nie widziaŁem bo jeszcze mnie nie byŁo na Świecie. Co do nazwy "Katowice" rÓznica zdań jest normalnĄ sprawĄ. NiezrozumiaŁe jest tylko dla mnie to, Że skoro tak wielu z Was przeszkadzaŁa ta nazwa to dlaczego nikt nic nie zrobiŁ po 89 roku, kiedy mozna byŁo wiele rzeczy zrobiĆ. Skoro piszesz Olo Że speŁniŁo siĘTwoje marzenie i nazwa huty zostaŁa zmieniona. jeŚli chodzi o mnie stawiam sprawĘjasno - nie przeszkadzaŁa nie prÓbujĘzmieniaĆ. Pzdr - kończĘtemat historyczny - teraĹşniejszoŚĆ ucieka
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 15 cze 2004 - 18:35
Post #27


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Widze ze winikla tu bardzo zazarta dyskusja. Mnie osobiscie nazwa "Huta Katowice" w ogole nie pezeszkadzala bo i czemu mialaby. Przeciez to tylko nazwa. Na pewno byla lepsza niz teraz, bo przynajmniej latwa do zapamietania (nie jakies tam oddzial czegos tam - bez sensu). Trzeba sie z tym pogodzic ze Dabrowa byla i bedzie kojarzona z Katowicami (jestesmy w wojewodztwie slaskim a nie zaglebiowskim, nalezymy do GOP, pociagi przejezdzajace przez dabrowe naleza przewaznie do SDOKP itp.). Bez przesady z tym nacjonalizmem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post wto, 15 cze 2004 - 21:58
Post #28


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Rafi, jest taka fajna zasada w dyskusji, Że nie uŻywa siĘsŁÓw ktÓrych siĘnie rozumie. Takim sŁowem jest dla Ciebie, drogi kolego +nacjonalizm+. UmiejĘtnoŚĆ czytania nie wprost wyssaŁem z mlekiem matki i gdybyŚ takowĄ posiadaŁ (dziŚ juŻ niepotrzebnĄ) odczytaŁ byŚ me sŁowa o wrzodzie na dupie we wŁaŚciwy sposÓb. PrzyzwycziŁem siĘdo nazwy HUTA KATOWICE i przestaŁa mi ona przeszkadzaĆ. PrzyszŁo wiele innych , fajniejszych spraw: praca, rodzina, dziecko, dom. Ale cieszĘsiĘ, Że sŁowo KATOWICE zniknie z bramy huty w ZagŁebiu. I nie ma to nic wspÓlnego z nacjonalizmem. To tzw sprawiedliwoŚĆ dziejowa.
MyŚlĘ, Że pora skończyĆ
olo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post śro, 16 cze 2004 - 13:21
Post #29


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Tak dla Twojej wiadomosci to ja dobrze wiem co znaczy slowo nacjonalizm i uzylem go tutaj z premedytacja. Mozliwe ze to Ty nie rozumiesz jego znaczenia, ale to juz nie moj problem. Nie jestes mna zeby wiedziec jakie slowa sa mi znane a jakie nie, wiec twoj post jest bardzo nie na miejscu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post śro, 16 cze 2004 - 13:36
Post #30


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



rafi , olo , bathurst PEACE Widze ze temat nazwy Huty Katowice juz troche zgŁebiliŚmy , teraz moŻe warto porozmawiaĆ o planach jakie byŁy wokÓŁ Huty , jak wiele zlokalizowanie Huty w Dabrowie GÓrniczej zmieniŁo dla Życia miasta , jak jest teraŻniejszoŚĆ i przyszŁosĆ Huty?? Czy ma ona szanse na rozwÓj?? I czy moze byĆ nadal symbolem Dabrowy. WedŁug mnie decyzja o budowie Huty w DG i jej budowa oraz inwestycje poŁĄczone z NiĄ ( drogi , osiedla) byŁy najwaŻniejszym zwrotem, punktem w historii DĄbrowy, chodzi mi tu o okres końca lat 70-tych i pocz 80-tych. Plany byŁy jeszcze wiĘksze, ale ustapienie Gierka zmieniŁo priorytety inwestycyjne wŁadz PRL-u. W tamtym okresie DĄbrowa bardzo czĘsto goŚciŁa w TV oraz na Łamach ogÓlnopolskiej prasy.

Pozdro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post śro, 16 cze 2004 - 21:50
Post #31


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Spox. Ja uwazam, ze Dabrowa bardzo na Hucie skorzystala. Faktem jest, ze inwestycja nie zostala ukonczona z powodu zmiany wladzy/braku pieniedzy i m.in. przez to HK popadla w klopoty po upadku komunizmu ale, dzieki niej Dabrowa stala sie prawdziwym miastem. Rozwinela sie. Gdyby nie huta to teraz byly by tu jakies slumsy. Popatrzcie ile osob zyje z huty Katowice i nie mam tu na mysli tylko jej pracownikow. Jest przeciez kupe firm swiadczacych uslugi na rzecz huty. To sa tysiace ludzi.
Moim zdaniem Huta bedzie jeszcze dlugo symbolem Dabrowy, a sprywatyzowana ma szanse na rozwoj...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post czw, 17 cze 2004 - 09:25
Post #32


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



QUOTE(rafi)
Tak dla Twojej wiadomosci to ja dobrze wiem co znaczy slowo nacjonalizm i uzylem go tutaj z premedytacja. Mozliwe ze to Ty nie rozumiesz jego znaczenia, ale to juz nie moj problem. Nie jestes mna zeby wiedziec jakie slowa sa mi znane a jakie nie, wiec twoj post jest bardzo nie na miejscu.


W takim razie, drogi kolego bĄdĹş tak miŁy i napisz mi, gdzie w tej dyskusji odnalazŁeŚ Ślad nacjonalizmu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post czw, 17 cze 2004 - 12:14
Post #33


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19



QUOTE(rafi)
... Trzeba sie z tym pogodzic ze Dabrowa byla i bedzie kojarzona z Katowicami (jestesmy w wojewodztwie slaskim a nie zaglebiowskim, nalezymy do GOP, pociagi przejezdzajace przez dabrowe naleza przewaznie do SDOKP itp.). Bez przesady z tym nacjonalizmem...


Rafi to siĘnazywa lokalny patriotyzm ... i wielu osobom powinno zaleŻeĆ na tym aby nasze miasto przestaŁo byĆ wreszcie kojarzone z Katowicami i ŚlĄskiem. Mieszkamy w regionie ktÓry nosi nazwĘZagŁĘbie DĄbrowskie i powinniŚmy siĘtym szczyciĆ. MoŻe i nie jest to region administracyjny, ale ma duŻĄ wartoŚĆ historycznĄ i mentalnĄ ... bo chyba nie jest Ci miŁo jak ktoŚ nazywa CiĘŚlĄzakiem.


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post czw, 17 cze 2004 - 12:16
Post #34


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Prosze bardzo:
QUOTE
SpeŁniŁo siĘmoje marzenie. Zniknie absurdalna, ponad wszystko upokarzajĄca nazwa KATOWICE z pejzaŻu ZagŁĘbia.


QUOTE
Przez te ponad 20 lat HK promowaŁa na caŁym Świecie miasto Katowice zupeŁnie za darmo. Uwazam ze jeŚli Huta miaŁa nosiĆ imie jakiegoŚ miasta to powinna nazywaĆ sie Huta DĄbrowa lub Huta ZagŁĘbie i tyle. Nie wiem kto byŁ odpowiedzialny za takĄ nazwe dla Huty i komu strzeliŁo to do gŁowy.


QUOTE
Fakt - to absurd Huta Katowice na ZagŁĘbiu , ale absurd historyczny a dla mnie to co staŁe i nie zmienia siĘod lat ma wartoŚĆ i tyle. SwiadomoŚĆ istnienia regionu nie moŻe byĆ zachwiana tym Że huta jest Katowice a nie ZagŁebie, to chyba coŚ gŁebszego. MoŻe powinnismy naciskaĆ Żeby wiĘcej ulic miaŁo nazwy sŁawnych ZagŁĘbiakÓw, wtedy nazwa katowice na ZagŁĘbiu byŁa by ciekawĄ egzotykĄ.


QUOTE
I takim wrzodem na dupie ZagŁĘbia byŁa ta huta i ta nazwa.


QUOTE
Ale cieszĘsiĘ, Że sŁowo KATOWICE zniknie z bramy huty w ZagŁebiu. I nie ma to nic wspÓlnego z nacjonalizmem. To tzw sprawiedliwoŚĆ dziejowa.


To wszystko sa slady nacjonalizu. Dziwie sie ze tego nie dostrzegles (cos z tym twoim czytaniem miedzy wierszami, jak i tym normalnym takze jest nie tak - moze jednak nie rozumiesz znaczenia tego slowa) Nie ludzmy sie, kazdy jest w pewnym stopniu ncjonalista, ale z dyskusji wynika ze Ty w wiekszym stopniu niz ja. A ze nie potrafisz tego u siebie wychwycic to trudno.

P.S do Miska - Dla mnie to nacjonalizm. Uwazanie, ze jest sie kims lepszym od innego (nasz region lepszy od Slaska), ze jakas nazwa jest niedostatecznie dobra dla czegos.
Lokalny patriotyzm to jest to co robimy na lamach tego forum (jako ogol). Zalezy nam na losach naszego miasta, wiec prowadzimy te dyskusje. Lokalny patriotyzm to nie wywyzszanie wlasnego regionu ponad inne. To praca dla kraju/regionu niezaleznie od tego w jakiej sytuacji on sie znajduje. Lokalnego patriote ciesza sukcesy wlasnego regionu, ale nie patrzy on krzywym okiem na sukcesy innych (regionow/miast)...

wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post czw, 17 cze 2004 - 13:26
Post #35


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



[quote="rafi"]Prosze bardzo:
[quote]SpeŁniŁo siĘmoje marzenie. Zniknie absurdalna, ponad wszystko upokarzajĄca nazwa KATOWICE z pejzaŻu ZagŁĘbia.[/quote]

WidzĘ, Że ŚwiadomoŚĆ regionalna nic dla Ciebie nie znaczy. Jestem pewien, Że z pokorĄ przyjĄŁbyŚ dla nowej hali nazwĘŚlĄska Hala Sportowa. Nie byŁoby to dla Ciebie upokarzajĄce.

[quote]Przez te ponad 20 lat HK promowaŁa na caŁym Świecie miasto Katowice zupeŁnie za darmo. Uwazam ze jeŚli Huta miaŁa nosiĆ imie jakiegoŚ miasta to powinna nazywaĆ sie Huta DĄbrowa lub Huta ZagŁĘbie i tyle. Nie wiem kto byŁ odpowiedzialny za takĄ nazwe dla Huty i komu strzeliŁo to do gŁowy.[/quote]

I znÓw to samo. Nacjonalizmem nazywasz chĘĆ nazwania huty leŻĄcej w granicach ZagŁebia imieniem tegoŻ ZagŁĘbia. Kiedy zdasz sobie sprawĘ, Że nazwanie tego wrzoda na dupie ZagŁĘbia nazwĄ Katowice byŁo pierwszym krokiem do wykreŚlenia z historii nazwy ZagŁĘbie. Czy masz pojĘcie, Że gŁeboko zaawansowane byŁy plany komunistÓw, Żeby nazwaĆ caŁĄ aglomeracjĘnazwĄ Katowice.

[quote]I takim wrzodem na dupie ZagŁĘbia byŁa ta huta i ta nazwa.[/quote]

Gdzie tu nacjonalizm, czyŚ ty postradaŁ zmysŁy. Ty nie pamiĘtasz GoŁonoga sprzed czasÓw HK. Mam to szczĘŚcie, Że pamiĘtam wodĘw starej Pogorii czystĄ jak Łza. PamiĘtam ŁosieńskĄ gÓrĘi las. I nie mÓw mi, jak przyjezdne wÓlce, Że dziĘki hucie mam mieszkanie i utrzymanie. SĄ jeszcze miejsca gdzie nie ma huty katowice i ludzie ŻyjĄ tam dostatnio.
Dla mnie ta huta jest najwiĘkszym nieszczĘŚciem jakie mogŁo nas tu spotkaĆ.

[quote]Ale cieszĘsiĘ, Że sŁowo KATOWICE zniknie z bramy huty w ZagŁebiu. I nie ma to nic wspÓlnego z nacjonalizmem. To tzw sprawiedliwoŚĆ dziejowa.[/quote]

PamiĘtam czerwone mamuty, jak piszczaŁy: komu nazwa huty DierŻyński przeszakadza.

A teraz dokŁadnie przeczytaj i jeszcze raz odpowiedz na pytanie, ktÓry fragment tej dyskusji wyczerpuje znamiona definicji - NACJONALIZM

>>Nacjonalizm (z Łacińskiego natio - narÓd), ideologia i ruch polityczny, a takŻe postawa spoŁeczno-polityczna, podporzĄdkowujĄce interesy innych narodÓw interesom wŁasnego. WedŁug tej ideologii wszelkie dziaŁania polityczne podejmowane sĄ w celu podniesienia siŁy wŁasnego narodu, a takŻe oceniane przez pryzmat jego dobra i interesÓw.
Jako ideologia polityczna nacjonalizm uksztaŁtowaŁ siĘw XIX w. PojĘcie nowoczesnego narodu zdefiniowane zostaŁo po raz pierwszy w czasie rewolucji francuskiej, a przez M. Barrčsa w 1892. NarÓd rozumiany jest jako wspÓlnota duchowa i moralna, a w mniejszym stopniu jako wytwÓr historii. Zgodnie z ideologiĄ nacjonalizmu przynaleŻnoŚĆ jednostki do danego narodu jest nieodzownym warunkiem jej rozwoju. Interesy narodÓw, jako sprzeczne, sĄ nie do pogodzenia ze sobĄ. W tym kontekŚcie interes narodowy jest celem wszelkich dziaŁań politycznych, a metodĄ realizacji tego interesu - egoizm narodowy. W kategoriach politycznych oznacza to koniecznoŚĆ budowy przez kaŻdy narÓd wŁasnego państwa.
DĄŻenie do rozwoju kosztem innych narodÓw prowadzi do ksenofobii (uprzedzenia narodowe), wrogoŚci i nietolerancji, tzw. etnocentryzmu. CzĘsto nieodŁĄcznym skŁadnikiem nacjonalizmu jest elitaryzm kreujĄcy na przywÓdcÓw bardziej ŚwiadomĄ narodowo elitĘ. SkrajnĄ postaciĄ nacjonalizmu jest szowinizm, ktÓry uznaje prawo wŁasnego narodu do podbojÓw i panowania nad innymi narodami. Tak rozumiany, staŁ siĘskŁadnikiem nazizmu i faszyzmu.<<


I na koniec pomyŚl czy nie byŁo przejawem nacjonalizmu nadanie nam tej nazwy - KATOWICE.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post czw, 17 cze 2004 - 17:49
Post #36


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Widac, ze zatrzymales sie w czasach komunizmu i wszystko do nich porownujesz. Tak dla Twojej wiadomosci to mamy rok 2004 (XXI wiek i komunizmu juz nie ma w Polsce od 14 lat).
Mam bardzo dobra swiadomosc regionalna, ale to wcale nie znaczy, ze mam traktowac inne miasta jako gorsze (tak jak ty traktujesz Katowice). A czy my jestesmy pod zaborami? Czemu nazwa Slaska Hala sportowa miala by byc upokarzajaca? Jak juz ktos wczesniej napisal, wlasciciel ma prawo sobie wybrac nazwe taka jaka chce. Hala znajduje sie w dabrowie. Ludzie ja odwiedzajacy zostawiaja pieniadze w Dabrowie (Zaglebiu), pracuja tam ludzie z Dabrowy, gdy jest transmisja w TV mowa jest o hali w Dabrowie. Czy myslisz, ze gdyby sie nazywala Slaska, to wszystko by sie zmienilo?
Widze, ze ogarniety jestes wielka mania spiskowa. Jakos nie zauwazylem zeby Zaglebie zniknelo z mapy polski w czasach komunizmu. Chodzilem do szkoly w czasach komunizmu i nikt nie probowal mi wmawiac ze mieszkam w Katowiach czy na Slasku. Co najwyzej w wojewodztwie Katowickim. A to co innego.
Jak ci ta huta przeszkadza, to pomysl co by teraz bylo w Dabrowie gdyby nie ona. Poupadaly wszystkie kopalnie, duzo innych firm takze. Gdzie pracowaliby mieszkancy? Jesli dla ciebie 50% bezorbocie to jest czyms wspanialym to wspolczuje. Bezrobotni mieszkancy mogliby sobie w spokoju chodzic po losienskiej gorze i lesie. Do tego zawsze beda mogli sie zywic borowkami i grzybami. Istny raj na ziemi. Tylko sprobuj to powiedziec innym mieszkancom.

Dalej potwierdzam moja teze ze przytoczone przeze mnie fragmenty zawieraja slady nacjonalizmu. Jak juz wspomnialem kazdy z nas jest w jakims stopniu nacjonalista.
Dodatkowo przytoczyles ladna definicje nacjonalizmu, ktora zawiera wspomnienie o egoizmie narodowym, czyli czyms co cechuje wlasnie Ciebie. Tak wiec drogi "kolego" podpadasz pod ta definicje idealnie, czy sobie z tego zdajesz sprawe czy nie (lub inaczej: czy chcesz to przyjac do wiadomosci, czy nie).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post czw, 17 cze 2004 - 19:45
Post #37


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Rafi, dziecko poczytaj o historii tego regionu, poczytaj lekcjĘz geografii; gdzie ŚlĄsk, gdzie maŁopolska, a potem zacietrzewiaj siĘw dyskusji. Zapodaj jakieŚ argumenty a nie zaczynaj od inwektyw. Argumenty. CzŁowieku, zadajesz pytanie tak niestosowne, Że aŻ siĘnie chce odpowiadaĆ. ByŁem tego pewien, Że Tobie by nie przeszkadzaŁa nazwa ŚlĄska Hala Sportowa - piĄtka z psychologii. Ty nie jesteŚ zagŁĘbiakiem. Kim ty jesteŚ? PociĄgnijmy tĘduskusjiĘ. Czujesz siĘ zagŁebiakiem czy ŚlĄzakiem? Bo widzisz, tak siĘto poukŁadaŁo, Że przyszŁo nam ŻyĆ wielokulturowo. A smak wielokulturowego Życia polega na podkreŚlaniu rÓŻnic, a nie ich zacieraniu. Tu jest MAŁOPOLSKA a nie ŚlĄsk i to trzeba podkreŚlaĆ.

NapisaŁeŚ "Jak ci ta huta przeszkadza, to pomysl co by teraz bylo w Dabrowie gdyby nie ona"
a ja CiĘprosilem, ŻebyŚ tego nie pisaŁ. Śmiem twierdziĆ, Że jesteŚ ptomkiem wÓlca, ktÓry siĘzaŁapaŁ na robotĘw HK , a potem na m3 na kasprzaka. Wybacz, to co napisaŁeŚ to nie jest argument. SĄ miasta gdzie nie ma Huty Katowice a ludzie ŻyjĄ dostatnio. Gdzie pracowaliby mieszkańcy - pytasz??? Odpowiadam. MIESZKAĄCY DG pracowali w :
Damelu
Defum
DZN
Kop. gen. Zawadzki
Kop. Czerwone ZagŁĘbie ...itd chcesz Żebym wymieniaŁ?
Nie znasz DĄbrowy, nie znasz nas, sam nie wiesz czego chcesz. Ot wszystko.
olo
I nie pisz wiĘcej bo zaczynasz siĘkompromitowaĆ
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 17 cze 2004 - 20:23
Post #38


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



tak siĘzastanawiam Panowie czy aby za komuny Ówczesnym dygnitarzom zaleŻaŁo na znikniĘciu nazwy ZagŁebia - przecieŻ nie jest tajemnicĄ Że z naszego regionu wywodzi siĘwiele dziaŁaczy komunistycznych wszak to Czerwone ZagŁĘbie. Co do ŚwiadomoŚci ZagŁebiowskiej to pamiĘyajmy Że nie tylko my mamy ten problem, za komuny mieliŚmy sie staĆ jednym wielkim, szarym, robotniczym ludem, niezaleznie czy mieszkaliŚmy w Zakopanym czy w Gdańsku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post czw, 17 cze 2004 - 23:26
Post #39


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(olo)
Tu jest MAŁOPOLSKA a nie ŚlĄsk i to trzeba podkreŚlaĆ.

Nie zgazdam siĘ, co nie oznacza, Że uwaŻam, Że ZagŁĘbie jest czĘŚciĄ ŚlĄska.
Dyskusja staje siĘakademicko-inwektywowa. Moim zdaniem niepotrzebnie.
TakĄ "odwiecznĄ" dyskusjĘ(czy ZagŁĘbie to ŚlĄsk) znalazŁem tu: http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=3...58587&a=9758587
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 18 cze 2004 - 07:16
Post #40


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



QUOTE(TeodorMotor)
QUOTE(olo)
Tu jest MAŁOPOLSKA a nie ŚlĄsk i to trzeba podkreŚlaĆ.

Nie zgazdam siĘ, co nie oznacza, Że uwaŻam, Że ZagŁĘbie jest czĘŚciĄ ŚlĄska.
Dyskusja staje siĘakademicko-inwektywowa. Moim zdaniem niepotrzebnie.
TakĄ "odwiecznĄ" dyskusjĘ(czy ZagŁĘbie to ŚlĄsk) znalazŁem tu:http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=334&w=9758587&a=9758587


Teodor, to jest dyskusja o toŻsamoŚci, o regionie w ktÓrym Żyjemy i pracujemy. Nie jest mi wszystko jedno, czy mÓwiĄ do mnie ŚlĄzak, czy zagŁĘbiak. I jeŻeli komuŚ to nie przeszkadza to jego i wujka Heńka sprawa. Nie chcĘtylko, Żeby mnie nazywano nacjonalistĄ, tylko dlatego Że mnie to przeszkadza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 18 cze 2004 - 07:47
Post #41


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



A gdybyŚ zechciaŁ odpisaĆ, Że wiĘkszoŚĆ z tych firm juŻ juŻ nie istnieje to spieszĘz odpowiedziĄ. Ludzie zwolnieni z kopalń i DZN nie znaleĹşli pracy w Hucie Katowice. WiĘc gdyby Huty nie byŁo, wskaĹşnik bezrobocia byŁby identyczny. A gdyby nie byŁo Huty, byŁyby tereny pod inne, przyjaĹşniejsze regionowi inwestycje. DĄbrowa byŁaby dalej 60 tys miastem i nic wielkiego by siĘnie staŁo. Mnie ani mojej rodzinie ten moloch Życia nie uratowaŁ, w przeciwieństwie do ogromnej rzeszy ludzi, ktÓrzy zostawili ojcowiznĘw pogoni za groszem w mieŚcie i do kolejnej ogromnej rzeszy ludzi, ktÓrzy stracili ojcowiznĘtutaj. DziesiĄtki jeŚli nie setki zburzonych domÓw w caŁym regionie, ludzie wygnani ze swoich domÓw do klitek na manhattanie i ZagÓrzu. DuŻe mieszkania dostawali budowniczowie z HK. Kilkaset domÓw w tzw strefie ochronnej, gdzie jeszcze do ub roku nie moŻna byŁo ani domu wybudowaĆ ani rozbudowaĆ. Czy to nie upokorzenie?
ByŁem kiedyŚ Świadkiem wzruszajĄcej chwili w barze, kiedy to jeden z bywalcÓw, z lekka chwycony powiedziaŁ "kurwa, ile ja bym daŁ, Żeby na ojcowiznĘwrÓciĆ. J..ĄŁ bym tym wsztstkim juŻ teraz i pojechaŁ" Tyle tylko, Że ojcowizny juŻ nie ma. SpÓjrz na HutĘinaczej. Wiesz dlaczego pies trzymany od szczeniaka na Łańcuchu, wbrew pozorom, nie cierpi. Bo w takim Świecie siĘurodziŁ i nie zna innego.
pozdro olo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post pią, 18 cze 2004 - 11:28
Post #42


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



olo dlaczego zaczynasz obrazaĆ rafiego , takim tokiem myslenia moze zacznecie/zaczniemy sie licytowaĆ, kto ma dŁuzsze korzenie w Naszym mieŚcie i jest "prawdziwym" DĄbrowiakiem z dziada pradziada.

Nie zgadzam sie z Toba, jeŚli nazywasz Hute Katowice "wrozdem na dupie ZagŁebia" - owszem wrzodem byŁa nazwa KATOWICE, a nie Huta.
Ja ani nikt z mojej bliskiej rodziny nie pracowaŁ w Hucie, ale wedŁug mnie przyczyniŁa sie ona znacznie do rozwoju DG i bardzo podniosŁa range i prestiz miasta. No cÓz olo swiat idzie do przodu, wszystko sie rozwija i nie mozna staĆ w miejscu

Olo napisaŁ: A gdyby nie byŁo Huty, byŁyby tereny pod inne, przyjaĹşniejsze regionowi inwestycje. DĄbrowa byŁaby dalej 60 tys miastem i nic wielkiego by siĘnie staŁo.

Taki tok myŚlenia przypomina mi pewnego starszego Pana , ktÓry aktualnie piastuje najwyzsze stanowisko w magistracie tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post pią, 18 cze 2004 - 12:59
Post #43


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(olo)
I na koniec pomyŚl czy nie byŁo przejawem nacjonalizmu nadanie nam tej nazwy - KATOWICE.

i
QUOTE(Bathurst)
tak siĘzastanawiam Panowie czy aby za komuny Ówczesnym dygnitarzom zaleŻaŁo na znikniĘciu nazwy ZagŁebia - przecieŻ nie jest tajemnicĄ Że z naszego regionu wywodzi siĘwiele dziaŁaczy komunistycznych wszak to Czerwone ZagŁĘbie.

Moim zdaniem u podstaw nadania hucie takiej nazwy mogŁy rÓwnieŻ leŻeĆ Ówczesne racje handlowe, nazywane obecnie marketingiem. Kto na Zachodzie, czy gdziekolwiek indziej poprawnie wymÓwiŁby takie sŁowa, jak ZagŁĘbie czy DĄbrowa? MielibyŚmy "Zaglempie" (sic!) i "Dabrofe". Jak rozumiem, olo i Bathurst sugerujĄ tu indktrynacjĘprowazdonĄ przez Ówczesnych bonzÓw. Nie sĄdzĘ, by tak byŁo. Nie za Gierka. Wszak jego rodzinna PorĄbka w granichach ZagŁĘbia leŻy.

QUOTE(rafi)
Widac, ze zatrzymales sie w czasach komunizmu i wszystko do nich porownujesz. Tak dla Twojej wiadomosci to mamy rok 2004 (XXI wiek i komunizmu juz nie ma w Polsce od 14 lat).
Mam bardzo dobra swiadomosc regionalna, ale to wcale nie znaczy, ze mam traktowac inne miasta jako gorsze (tak jak ty traktujesz Katowice). A czy my jestesmy pod zaborami? Czemu nazwa Slaska Hala sportowa miala by byc upokarzajaca? Jak juz ktos wczesniej napisal, wlasciciel ma prawo sobie wybrac nazwe taka jaka chce. Hala znajduje sie w dabrowie. Ludzie ja odwiedzajacy zostawiaja pieniadze w Dabrowie (Zaglebiu), pracuja tam ludzie z Dabrowy, gdy jest transmisja w TV mowa jest o hali w Dabrowie. Czy myslisz, ze gdyby sie nazywala Slaska, to wszystko by sie zmienilo?

Racje rafiego sĄ moim zdanie sŁuszne (nie tylko ze wzglĘdu na to, Że powoŁuje siĘna "ktosia", ktÓrym byŁem ja biggrin.gif ). Za komuny decydowano w KC co i jak siĘma nazywaĆ i ile cukru dostaniemy na kartki. Teraz decydujĄ wŁaŚciciele (abstrachujĘ[nie czapiaĆ siĘsŁowa] od tego, w jaki sposÓb "weszli w posiadanie"), i to oni decydujĄ siĘna pewne kroki, ktÓre pomogĄ im w osiĄgniĘciu celu, jakim jest zysk.

QUOTE(rafi)
Jak ci ta huta przeszkadza, to pomysl co by teraz bylo w Dabrowie gdyby nie ona.

Rozumiem, Że dyskusja dotyczy jedynie nazwy, a nie faktu: czy budowa huty byŁa dobra, czy zŁa. Na marginesie. PamiĘtam pola miĘdzy GoŁonogiem a Redenem i ceglanĄ drogĘz kasztanami po obu stronach tejŻe. PracowaŁo siĘna Bankowej (wtedzy DzierŻyńskim), u Fitznera... ZsiadŁe mleko i Żurek kupowany od sĄsiadki. I dobrze mi z tym byŁo. Chyba kaŻdy miŁo wspomina lata dzieciństwa.
Zatem, czy byŁa potrzebna, czy nie, to juŻ inny temat.

QUOTE(olo)
DziesiĄtki jeŚli nie setki zburzonych domÓw w caŁym regionie, ludzie wygnani ze swoich domÓw do klitek na manhattanie i ZagÓrzu. DuŻe mieszkania dostawali budowniczowie z HK. Kilkaset domÓw w tzw strefie ochronnej, gdzie jeszcze do ub roku nie moŻna byŁo ani domu wybudowaĆ ani rozbudowaĆ. Czy to nie upokorzenie?

To skurwysyństwo pierwszej wody. Za nieboszczki komuny nie mieliŚmy na to Żadnego wpŁywu. Teraz moŻemy choĆby ponarzekaĆ czy do gazety napisaĆ. I nie skończy siĘto na Radosze czy w MysŁowicach.

Natomiast
QUOTE(olo)
Śmiem twierdziĆ, Że jesteŚ ptomkiem wÓlca, ktÓry siĘzaŁapaŁ na robotĘw HK , a potem na m3 na kasprzaka.
to nieŁadne. Znam qpĘludzi "przyjeznych", ktÓrzy fajni sĄ i basta. Powody, dla ktÓrych siĘw DĄbrowie znaleĹşli nie sĄ dla mnie istotne. Istotne jest, czy odnaleĹşli siĘw tym naszym grajdoŁku, i czy akceptujĄ lokalizm i czy sĄ/byli akceptowani przez tubylcÓw.

QUOTE(klocek)
nazywasz Hute Katowice "wrozdem na dupie ZagŁebia" - owszem wrzodem byŁa nazwa KATOWICE, a nie Huta

Do przecinka siĘzgadzam, od przecinka jednak bym dyskutowaŁ. Ale dyskusja wydaje mi siĘzbĘdzna. TrzydzieŚci lat minĘŁo, jak jeden dzień... A czoŁgi mi pod klatkĄ jechaŁy, ale takie byŁy zaspy, Że trzeba byŁo na daszku nad klatkĄ siedzieĆ.

Tok myŚlenia "zimne -> piwo -> lubiĘ" jest mi tak samo bliski, jak "DĄbrowa -> ZagŁĘbie -> Polska". I odwrotnie teŻ. A moŻe nawet bardziej. MoŻna mi zarzuciĆ trywializm, ŚwiĘtokractwo, ble, ble, ble. Kicham na to, to jest mÓj tok rozumowania. Nie paŁam nienawiŚciĄ do katowiczan, krakusÓw, warszawiakÓw, paryŻan czy aborygenÓw za to Że sĄ tymi, kim sĄ. Nie sĄdzĘ, Żeby ktokolwiek z nas paŁaŁ (hi! ale zwrot). PaŁanie moŻe siĘzmianiĆ w paŁowanie. To juŻ przerabialiŚmy.

ReasumujĄc:
Prawda jest jak dupa - kaŻdy ma swojĄ. I trzymajmy siĘtego, by tak mogŁo byĆ.

PS.
Abram i Mojszele przychodza do rabina z prosba zeby roztrzygnal toczacy sie miedzy nimi spor. Rabin zgadza sie i prosi Abrama Żeby wylozyŁ swe pretensje.
"Masz racje"-mowi po wysluchaniu Abrama i zwraca sie do Mojszele:
"A ty, Mojszele, co masz do powiedzenia?”
Mojszele wyklada z przejeciem swe pretensje.
"Ty rowniesz masz racje" -zgadza sie Rabin.
"Rebe-wola ze zdumieniem zona Rabina - A to jak? Przeciesz dwie osoby nie moga miec racji jednoczesnie!”
"Owszem-odpowiada Rabin-Ty rowniez masz racje, moja droga Salci".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post pią, 18 cze 2004 - 13:01
Post #44


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19



Klocek tu siĘrozchodzi wŁaŚnie o nazwĘ"Katowice" a nie Huta Katowice, wŁaŚnie to m.in. sprawiaŁo Że w bardziej odlegŁych regionach kraju wŁaŚnie ta nazwa kojarzyŁa nasze miasto ze ŚlĄskiem (o ile ktoŚ nie myŚlaŁ Że Huta jest w Katowicach).
WynikŁa ostra dyskusja (i bardzo dobrze - nareszcie coŚ siĘdzieje biggrin.gif ) ale przesadziŁeŚ ze stwierdzeniem Że Olo obraŻa Rafiego, ja bym raczej sugerowaŁ na odwrÓt - to Rafi rzuciŁ hasŁem "nacjonalista", wg mnie caŁkowicie bezpodstawnie. SĄ duŻe rÓŻnice miĘdzy nacjonalizmem a lokalnym patriotyzmem, i raczej w tej dyskusji takie sŁowo nie powinno byĆ uŻyte.


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 18 cze 2004 - 13:13
Post #45


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Drogi przyjacielu, nie staram siĘnikogo obraŻaĆ. SŁowo nacjonalizm jest tak wielkim i waŻnym sŁowem, Że naleŻy bardzo uwaŻaĆ nim siĘgo uŻyje, zwŁaszcza gdy siĘchce go uŻyĆ, nie znajĄc definicji sŁowa.

Klocek, jedyne do czego przyczyniŁa siĘHuta Katowice, to moim zdaniem, wzrost zaludnienia i zatrucie Środowiska (powoli wracajĄcego do zdrowia). Podaj mi proszĘkilka przykŁadÓw wkŁadu Huty Katowice w rozwÓj DĄbrowy GÓrniczej. SprÓbuj mnie przekonaĆ a wtedy , bĄdĹş pewien, przyznam Ci racjĘ. MoŻe ja czegoŚ nie zauwaŻyŁem, coŚ przeoczyŁem. BŁĄdzĘwzrokiem po okolicach i nie znajdujĘnic. Natomiast mogĘpodaĆ doŚĆ sporo przykŁadÓw, co Huta Katowice zniszczyŁa. Kilka juŻ podaŁem. Na koniec pytanie. SŁyszaŁeŚ o "kominie termicznym" nad HutĄ Katowice? JeŻeli nie, to w nastĘpnym poŚcie mogĘCi napisaĆ o bŁogosŁawionym jego wpŁywie na stan zdrowia mieszkańcÓw DG.
pozdro olo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 18 cze 2004 - 13:22
Post #46


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Dyskusja o tym, czy budowa Huty byŁa potrzebna czy nie jest ,zaiste, pŁaczem nad rozlanym mlekiem. Dlatego powyŻszym postem, w ktÓrym objaŚniŁem swojĄ dupĘ, laugh.gif ups prawdĘ, kończĘo tym dyskusjĘ. Co do nazwy KATOWICE racjĘwyjaŚniŁem. No, to pora spadaĆ na inne wĄtki.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pią, 18 cze 2004 - 14:57
Post #47


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



PrzypomniaŁo mi siĘdzieciństwo. MY i ONI:

My dzieciaki z nowych blokÓw w GoŁonogu, dzieci ludzi ktÓrzy zjechali tutaj aby pracowaĆ w hucie i ŻyĆ w blokach zamiast z dziadkami pod jednym dachem i ONI - Miejscowi ze starej czĘsci GoŁonoga ktÓrzy mieli siĘza lepszych (miejscowych) od NAS przyjezdnych - minĘŁy lata....pada pytanie....podziaŁ jest aktualny?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post pią, 18 cze 2004 - 16:59
Post #48


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



Patrz: http://kwasny.uol.pl/forum/viewtopic.php?p=2433#2433
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kwasny
post sob, 07 sie 2004 - 22:59
Post #49


Echhhhhh
*****

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 512
Dołączył: wto, 05 sie 03
Skąd: LONDON
Nr użytkownika: 2
Płeć: Mężczyzna



Chyba Lin nieaktualny :] Korzystajcie z www.dabrowa.funurl.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 17 sie 2004 - 00:54
Post #50


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Podobno wladze Dabrowy i Sosnowca podpisaly jakas umowe z ISPAT, na mocy ktorej koncern odpali im jakas kasiore na kulture, sport i inne pierdoly. Zna ktos szczegoly?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post wto, 17 sie 2004 - 06:41
Post #51


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



QUOTE(rafi)
Podobno wladze Dabrowy i Sosnowca podpisaly jakas umowe z ISPAT, na mocy ktorej koncern odpali im jakas kasiore na kulture, sport i inne pierdoly. Zna ktos szczegoly?


DĄbrowa. Sosnowiec i Siemianowice dostaŁy po 100 000 zŁ na kulturĘi sport. MoŻe nie jest to duŻo, ale miŁy poczĄtek. ChoĆ jak mÓwiĄ "miŁe zŁego poczĄtki" :)
Kolejna wiadomoŚĆ to taka, Że o/ Huta Katowice pŁaci miastu 3,6 mln zŁ podatkÓw miesiĘcznie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post wto, 17 sie 2004 - 07:49
Post #52


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,770
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87



Za: Gazeta Wyborcza
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,2232722.html

-------------------------------------------------------------

PieniĄdze dla miast od hutniczego koncernu

purz 16-08-2004

Po sto tysiĘcy zŁotych na kulturĘi rekreacjĘotrzymaŁy od koncernu Ispat Polska Stal miasta DĄbrowa GÓrnicza, Sosnowiec i ŚwiĘtochŁowice. To poczĄtek wspÓŁpracy, ktÓry w przyszŁoŚci moŻe zaowocowaĆ takŻe inwestycjami i miejscami pracy dla mieszkańcÓw tych miast.

- Nie jest waŻna kwota, ale intencja - mÓwiŁ wczoraj Kazimierz GÓrski, prezydent Sosnowca, po podpisaniu umowy o wspÓŁpracy z koncernem, w skŁad ktÓrego wchodzĄ m.in.: Huta Cedler, Huta Katowice w DĄbrowie GÓrniczej i Huta Florian w ŚwiĘtochŁowicach. WŁadze tych miast cieszĄ siĘ, Że huty nie majĄ wreszcie kŁopotÓw finansowych i na bieŻĄco pŁacĄ podatki od nieruchomoŚci. A chodzi o niebagatelne sumy: DĄbrowa GÓrnicza otrzymuje co miesiĄc ok. 3,6 mln zŁ, po prawie 300 tys. zŁ Sosnowiec i ŚwiĘtochŁowice.

OprÓcz umÓw o wspÓŁpracy wŁadze miast i szefowie koncernu podpisali wczoraj listy intencyjne, w ktÓrych zobowiĄzali siĘdo przyciĄgniĘcia do tych miast nowych inwestorÓw. - W XIII wieku przeŻyliŚmy inwazjĘz Azji, gdy przez tereny naszych miast przeszli MongoŁowie. Teraz mamy inwazjĘgrupy kapitaŁowej z tego regionu, ktÓra, mam nadziejĘ, naszemu regionowi przyniesie rozwÓj - mÓwiŁ Eugeniusz MoŚ, prezydent ŚwiĘtochŁowic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post śro, 24 lis 2004 - 14:30
Post #53


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Spoko. Do sejmu wplynal wnioske o uchylenie immunitetu Szarawarskiemu za podejrzewane przekrety podczas prywatyzacji PHS. Pewno powstanie nowa komisja sledcza i Super Roman doprowadzi do wywalenia hindusow...Ciekawe jak to sie dalej potoczy...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 23 lut 2005 - 10:48
Post #54


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



o tej zmianie bylo juz wiadomo pod koniec zeszlego roku a teraz jzu oficjalnie zarejestrowana. Z GW:

Huty pod nowym szyldem

purz 22-02-2005 , ostatnia aktualizacja 22-02-2005 18:27

Mittal Steel Poland to nowa nazwa koncernu Ispat Polska Stal, w skŁad ktÓrego wchodzĄ huty: Katowice, Cedler, Florian i Sendzimir.

To kolejna zmiana szyldu koncernu, ktÓry przed prywatyzacjĄ wystĘpowaŁ jako Polskie Huty Stali. Po przejĘciu przez inwestora koncern zmieniŁ nazwĘna Ispat Polska Stal, teraz SĄd Rejonowy w Katowicach zarejestrowaŁ nowĄ nazwĘ- Mittal Steel Poland SA. Oficjalnie koncern nie uŻywa dawnych nazw hut. PrzykŁadowo Huta Katowice okreŚlana jest jako Mittal Steel Poland SA OddziaŁ w DĄbrowie GÓrniczej.

i jeszcze:

Nazwa Mittal Steel Poland SA zostaŁa zarejestrowana
2005-02-18
W dniu 17 lutego 2005 roku SĄd Rejonowy w Katowicach, WydziaŁ Gospodarczy Krajowego Rejestru SĄdowego zarejestrowaŁ nowĄ nazwĘMittal Steel Poland S.A. [dawny Ispat Polska Stal S.A.].

Zmieniono takŻe nazwy czterech oddziaŁÓw spÓŁki. Nowe nazwy, zgodnie z postanowieniem sĄdu rejestrowego, skŁadajĄ siĘz dwÓch czŁonÓw: Mittal Steel Poland S.A. i okreŚlonej terytorialnie nazwy oddziaŁu: Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w DĄbrowie GÓrniczej, Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w Krakowie, Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w Sosnowcu i Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w ŚwiĘtochŁowicach.

Proces zmiany nazwy rozpoczĄŁ siĘ14 stycznia 2005 roku, kiedy to Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Ispat Polska Stal S.A. wyraziŁo zgodĘna nowĄ nazwĘMittal Steel Poland S.A. Postanowienie sĄdowe z 17 lutego br formalnie zatwierdza nowĄ nazwĘ.

Nota do wydawcy:

Mittal Steel Poland S.A. [dawniej Ispat Polska Stal S.A.]wchodzi w skŁadkoncernu Mittal Steel Company NV, najwiĘkszego i jedynego globalnego producenta stali na Świecie. Mittal Steel Poland S.A. dysponujĄcy peŁnym ciĄgiem technologicznym, skupia ok. 70 proc. potencjaŁu produkcyjnego polskiego przemysŁu hutniczego. Firma grupuje cztery najwiĘksze polskie huty poŁoŻone w Krakowie [dawna Huta im. T. Sendzimira], w DĄbrowie GÓrniczej [dawna: Huta Katowice], w Sosnowcu [dawna Huta Cedler] oraz w ŚwiĘtochŁowicach [dawna Huta Florian].

ZdolnoŚci produkcyjne Mittal Steel Poland S.A. w skali roku siĘgajĄ 7,6 mln ton stali surowej oraz ok. 6,6 mln ton wyrobÓw walcowanych. Firma jest jednym z najwiĘkszych polskich eksporterÓw, sprzedajĄc wyroby do ponad 60. krajÓw na caŁym Świecie.


Mittal Steel Company NV jest najwiĘkszĄ na Świecie firmĄ stalowĄ. ZostaŁa utworzona z poŁĄczenia Ispat International N.V. oraz LNM Holdings N.V. Firma posiada swoje zakŁady w czternastu państwach, na czterech kontynentach. Mittal Steel oferuje wszechstronne portfolio produktÓw pŁaskich i dŁugich. Firma produkuje stal dla wszystkich gŁÓwnych sektorÓw gospodarki, uŻywajĄcych produktÓw stalowych, w tym przemysŁu motoryzacyjnego, AGD, maszynowego oraz budowlanego.

W 2004 roku, Mittal Steel osiĄgnĄŁ przychody 22,2 miliarda USD. Firma jest notowana na nowojorskiej gieŁdzie papierÓw wartoŚciowych oraz Euronext w Amsterdamie, pod symbolem MT.

------------------------------------------------------

Z ponad miesiac temu w glownych Faktach TVN oczywiscie powiedzieli ze Huta Katowice jest w Katowicach i na ekranie tez wyswietlili Katowice pokazujac nasza hute
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post śro, 02 mar 2005 - 20:10
Post #55


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



ChodzĄ sŁuchy Że LNM chce zwalniaĆ ludzi i daje odprawy - zwolnienia majĄ objĄc gŁÓwnie administracjĘ, hmm. GdzieŚ jeszcze wyczytaŁem, Że LNM nie wywiĄzuje siĘz planÓw inwestycji tzn. miaŁ budowaĆ drugĄ liniĘCiĄgŁego Odlewania Stali - a na razie lipa. JeŚli komuŚ trafi siĘcoŚ na temat LNM to piszcie - pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 02 mar 2005 - 22:39
Post #56


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



teraz to Mittal Steel :wink:
od dawna wiele na te tematy pisano w gazetach m.in te odprawy. A inwestycje to na poczatek mniejsze w Swietochlowicach i Sosnowcu. A w DG ma byc w natepnej kolejnosci wielka inwestycja i zwiazana z jeszcze wieksza w Krakowie (z DG bedzie wedrowalo do Krakowa).

edit:
Informacje mozna znalezc na stronie http://www.phssa.pl/. Najciekawsze to ze adres w necie maja "phssa" -polskie huty stali, na stronie sa jako ISPAT polska stal a tak naprawde to juz Mittal Steel Poland :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 09 mar 2005 - 21:09
Post #57


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



Mittal Steel zainwestuje w Polsce 0,5 mld euro
(PAP, pr/09.03.2005, godz. 19:58)

Mittal Steel planuje zainwestowaĆ w Polsce w ciĄgu dwÓch lat pÓŁ miliarda euro - powiedziaŁ w ŚrodĘw rozmowie z PAP dyrektor generalny Mittal Steel na EuropĘŚrodkowo-WchodniĄ, Roeland Baan.

"Dla przyszŁoŚci naszej inwestycji kluczowe jest osiĄgniĘcie wysokiej jakoŚci naszych produktÓw. W programie inwestycyjnym istotnĄ czĘŚĆ stanowiĄ cztery projekty uzgodnione w umowie prywatyzacyjnej: walcownia walcÓwki w oddziale w Sosnowcu, linia powlekania blach w ŚwiĘtochŁowicach, linia ciĄgŁego odlewania stali w DĄbrowie GÓrniczej i walcownia blach gorĄcych w Krakowie" - przypomniaŁ Baan.

PodkreŚliŁ, Że w sprawie inwestycji w Sosnowcu i ŚwiĘtochŁowicach podpisano juŻ umowy z kontrahentami. "WartoŚĆ tych kontraktÓw to 35 mln euro dla walcowni walcÓwki i ok. 20 mln euro dla linii powlekania blach. Te projekty zostanĄ zakończone w okresie przewidzianym umowĄ prywatyzacyjnĄ. Modernizacja walcowni walcÓwki bĘdzie przeprowadzona przez firmĘaustriackĄ, a modernizacja linii powlekania blach przez firmĘwŁoskĄ" - powiedziaŁ.

PozostaŁe dwa projekty majĄ wiĘkszĄ skalĘ. Linia ciĄgŁego odlewania stali ma osiĄgnĄĆ zdolnoŚĆ 1,5 mln ton rocznie, a docelowo - 3 mln ton rocznie, co przekracza zobowiĄzania prywatyzacyjne. "Obecnie kończymy negocjacje i okoŁo poŁowy marca wybierzemy dostawcÓw. WartoŚĆ projektu to okoŁo 100 mln euro" - poinformowaŁ Baan.

Z kolei w projekcie dotyczĄcym krakowskiej walcowni blach gorĄcych Mittal Steel ostatecznie postanowiŁ zbudowaĆ nowy zakŁad, speŁniajĄcy wymogi rynku. "MÓwimy o inwestycji na poziomie 250 mln euro" - powiedziaŁ Baan.

Zdaniem Baana, Europa Środkowa jest regionem najwiĘkszych operacji prowadzonych przez Mittal Steel. "Tu widzimy najwiĘkszy potencjaŁ wzrostu. WewnĄtrz tego obszaru nasze najwiĘksze inwestycje sĄ w Polsce" - powiedziaŁ.

OdnoszĄc siĘdo zarzutÓw stawianych przez polskich zwiĄzkowcÓw w zakŁadach Mittal Steel, Że koncern nie wywiĄzuje siĘz zakŁadanych inwestycji, Baan powiedziaŁ, Że opÓĹşnień w inwestycjach nie ma, a zobowiĄzania prywatyzacyjne zakŁadajĄ przeprowadzenie inwestycji do końca 2006 r.

"Naszym obowiĄzkiem jest wydanie tych pieniĘdzy w sposÓb taki, abyŚmy byli pewni, Że ich nie marnujemy" - wyjaŚniŁ, podkreŚlajĄc, Że plany inwestycyjne sĄ wiĘksze, niŻ zakŁadane w umowie prywatyzacyjnej.

Baan nie sĄdzi, by ewentualne osŁabienie koniunktury w Chinach, ktÓre obecnie tworzĄ wysoki popyt na wyroby stalowe, miaŁo wpŁyw na sytuacjĘw Polsce. Jak powiedziaŁ, obecnie koncern nie widzi zagroŻeń dla rozwoju gospodarczego i popytu na wyroby stalowe w Polsce.

Baan dodaŁ, Że mimo posiadania przez zakŁady naleŻĄce do Mittal Steel w Polsce ponad 70 proc. mocy produkcyjnych przemysŁu stalowego, koncern ma tylko 25 proc. udziaŁu w rynku. "Olbrzymia czĘŚĆ popytu jest pokrywana importem produktÓw wysokiej jakoŚci. To oznacza, Że jeŚli bĘdziemy produkowaĆ wyroby wysokiej jakoŚci, bĘdziemy w stanie konkurowaĆ" - oceniŁ.

Mittal Steel nadal czeka na rozstrzygniĘcie przetargu na HutĘCzĘstochowa, w ktÓrej konkurentem jest ukraiński ZwiĄzek PrzemysŁowy Donbasu. "Mamy wyŁĄcznoŚĆ na negocjacje, wypeŁniliŚmy wszystkie warunki oferty i czekamy na rozstrzygniĘcie. Nie widzimy politycznego problemu" - powiedziaŁ Baan.

W ubiegŁym roku Mittal Steel Company (wÓwczas jako brytyjsko- hinduski koncern LNM) zostaŁ inwestorem strategicznym Polskich Hut Stali, obecnie Mittal Steel Poland. Firma zatrudnia ponad 13 tys. osÓb w oddziaŁach w DĄbrowie GÓrniczej, Sosnowcu, Krakowie i ŚwiĘtochŁowicach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post sob, 19 mar 2005 - 10:57
Post #58


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Protesty pomogŁy?

PiĄtek, 18 marca 2005r.

Mittal Steel Company N. V. ogŁosiŁa wczoraj, Że polski oddziaŁ spÓŁki – Mittal Steel Poland – podpisaŁ list intencyjny o budowie nowej linii ciĄgŁego odlewania stali w oddziale w DĄbrowie GÓrniczej. Inwestycja ta jest znaczĄca w wartym 2,4 mld zŁ programie wydatkÓw inwestycyjnych, ktÓry zostaŁ uzgodniony z Ministerstwem Skarbu Państwa w ramach umowy prywatyzacyjnej Polskich Hut Stali.

Na razie ŁĄczny koszt juŻ zaplanowanych inwestycji szacowany jest na okoŁo 260 mln zŁ – w grudniu 2004 r. podpisano porozumienie o modernizacji walcowni walcÓwki w oddziale Mittal Steel Poland w Sosnowcu oraz instalacji linii powlekania blach w oddziale w ŚwiĘtochŁowicach.

List intencyjny w sprawie nowej linii w DĄbrowie GÓrniczej podpisano z niemieckĄ firmĄ SMS Demag – gŁÓwnym wykonawcĄ projektu. Umowy majĄ byĆ zawarte w kwietniu, natomiast uruchomienie inwestycji nastĄpiĆ ma do końca 2006 r.
Frantisek Chowaniec, prezes zarzĄdu Mittal Steel Poland, podpisanie listu intencyjnego uznaje za dowÓd wywiĄzywania siĘwŁaŚciciela z realizacji programu wydatkÓw inwestycyjnych w Polsce.

"Dziennik Zachodni"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 05 maj 2005 - 20:21
Post #59


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



a teraz Mittal i koksownia :?
QUOTE(www.dabrowa-gornicza.pl)
Niespokojnie w PrzyjaĹşni
[2005-05-05 14:39:45]
W poniedziaŁek, 9 maja zbiera siĘwalne zgromadzenie wspÓlnikÓw spÓŁki Koksowni Przyjaźń. ByĆ moŻe zapadnie na nim decyzja sprzedaŻy akcji Koksowni z puli PKP indyjskiemu koncernowi Mitkal Steel Poland. Gdyby do tego doszŁo „SolidarnoŚĆ” zapowiada akcjĘprotestacyjnĄ w PrzyjaĹşni. ZwiĄzek gotowy jest – oŚwiadczono podczas czwartkowej konferencji prasowej w ZarzĄdzie Regionu ŚlĄsko-DĄbrowskiej „S” – nawet strajkowaĆ.
„WyraŻamy stanowczy protest wobec planÓw sprzedaŻy przez PKP SA 36.9 proc. udziaŁÓw Koksowni Przyjaźń grupie Mitkal Steel Poland. Zgoda rzĄdu RP na przeprowadzenie tej transakcji zburzy strategiĘrozwoju gÓrnictwa wĘgla kamiennego przyjĘtĄ przez RadĘMinistrÓw w grudniu ub. roku. Przypominamy, Że jednym z gŁÓwnych elementÓw programu jest powoŁanie grupy koksowo-wĘglowej, w skŁad ktÓrej miaŁyby wchodziĆ: JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa SA jako spÓŁka dominujĄca, Koksownia Przyjaźń Sp. z o.o., Kombinat Koksowniczy Zabrze SA oraz ZakŁady Koksownicze WaŁbrzych SA…” napisali zwiĄzkowcy „SolidarnoŚci” w liŚcie do premiera Marka Belki.

Polskiego nie bĘdzie?

Zdaniem zwiĄzkowcÓw sprzedaŻ akcji MSP przez PKP uniemoŻliwiŁoby utworzenie najwiĘkszego w Europie koncernu koksowo-wĘglowego zŁoŻonego z polskich podmiotÓw. W takiej sytuacji MSP staŁby siĘmonopolistĄ – podkreŚla „SolidarnoŚĆ” – dyktujĄcym warunki JastrzĘbskiej SW. W konsekwencji na takim rozwiĄzaniu straciŁaby caŁa polska gospodarka.

– Determinacja wŚrÓd zaŁogi Koksowni jest ogromna. PopierajĄ nas koledzy z d. Huty Katowice, JastrzĘbskiej SW i Kompanii WĘglowej. BĘdziemy bronili swoich racji, nawet jeŚli zmuszeni bylibyŚmy zatrzymaĆ pracĘKoksowni – ostrzegaŁ Leszek Bata, szef „S” w PrzyjaĹşni. – Nasza zaŁoga doskonale zdaje sobie sprawĘz tego, w jaki sposÓb indyjski koncern traktuje pracownikÓw zlokalizowanej po sĄsiedzku Huty Katowice. Zdeterminowani pracownicy mÓwiĄ, Że jeŚli Mittal chce przejĄĆ zakŁad, to bĘdzie miaŁ kontrolĘ, ale nad zgliszczami, bo zaŁoga opuŚci stanowiska pracy, a zatrzymanie koksowni oznacza jej zniszczenie!

Kolej chce sprzedaĆ

Polskie Koleje Państwowe w lutym ogŁosiŁy przetarg na sprzedaŻ 37 proc. udziaŁÓw w Koksowni. WpŁynĘŁy dwie oferty: JastrzĘbskiej SpÓŁki WĘglowej, czyli dostawcy wĘgla koksowego, oraz ZakŁadÓw Koksowniczych Zdzieszowice, spÓŁki naleŻĄcej do MSP. Wiadomo juŻ. Że zarzĄd PKP wskazaŁ na ofertĘZK Zdzieszowice. Kolej poinformowaŁa rÓwnieŻ, Że zamierza sprzedaĆ posiadane udziaŁy. Walne zgromadzenie odbĘdzie siĘw poniedziaŁek 9 maja.
SolidarnoŚĆ uwaŻa, Że gdyby indyjski koncern przejĄŁ niemal caŁy rynek koksu, to w krÓtkim czasie mÓgŁby dyktowaĆ warunki nie tylko JastrzĘbskiej SpÓŁce WĘglowej, ale i nienaleŻĄcym do niego polskim hutom.
– Najbardziej niepokoi nas zmowa milczenia politykÓw. Dlaczego rzĄd podpisaŁ dokument prywatyzacyjny Polskich Hut Stali wiedzĄc, Że zwiĄzki zawodowe nie zaakceptowaŁy pakietu socjalnego? – pytaŁ podczas konferencji szef ŚlĄsko-DĄbrowskiej „SolidarnoŚci” Piotr Duda. – W PHS sĄ nieprzestrzeganie umowy prywatyzacyjne, wŁĄcznie z przesuwaniem terminÓw inwestycji, a mimo to koncern Mittal otrzymuje wyŁĄcznoŚĆ w negocjacjach dotyczĄcych prywatyzacji Huty CzĘstochowa – podkreŚlaŁ Piotr Duda.

Koncern dba o biznes

W „Trybunie GÓrniczej” z 5 maja w materiale „Mittalizacja gospodarki” b. minister gÓrnictwa, senator Jerzy Markowski stwierdziŁ: „ Mitkal bĘdzie chciaŁ pozyskaĆ to wszystko, co jest mu niezbĘdne dla bezpieczeństwa procesÓw technologicznych i ekonomicznych w procesie stalowym. OprÓcz huty potrzebna mu jest koksownia, kopalnia, ale takŻe i energetyka, bo i hutnictwo i gÓrnictwo jest potĘŻnym konsumentem energii”.
PrzyszŁy tydzień zweryfikuje siŁĘindyjskiego koncernu. JeŚli uda mu siĘkupiĆ akcje PrzyjaĹşni od PKP, to zwiĄzkowcy zostanĄ postawieni pod przysŁowiowym murem. WÓwczas nie tylko w PrzyjaĹşni, ale i w DĄbrowie GÓrniczej bĘdzie niespokojnie…


BE

ZatrudniajĄca ok. 1850 osÓb Koksownia Przyjaźń jest jednym z najwiĘkszych producentem koksu w Polsce. Rocznie produkuje ok. 2,5 mln koksu. PoczĄtkowo w strukturach Huty Katowice, w 1989 roku ZakŁady Koksownicze Przyjaźń zostaŁy z niej wydzielone. W styczniu 2004 roku ZakŁady zostaŁy wniesione aportem do spÓŁki, utworzonej uprzednio przez JastrzĘbskĄ SpÓŁkĘWĘglowĄ SA i od tej chwili funkcjonujĄ jako Koksownia Przyjaźń Sp. z o.o. Obecnie JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa SA posiada 46 proc. ogÓlnej iloŚci udziaŁÓw KP, PKP – 37 proc, Skarb Państwa ma 11,4 proc, Kompania WĘglowa SA - 5 proc, zaŚ pozostali udziaŁowcy (w tym Mittal Steel) 0,6 proc. udziaŁÓw.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 12 lip 2005 - 11:01
Post #60


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



temat powinien brzmeic "mittal i koksownia" tongue.gif
QUOTE([IMG)
http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/IMG]]
Koksownia sprzedana

Wtorek, 12 lipca 2005r.

JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa kupiŁa od Polskich Kolei Państwowych za 562 mln zŁ 37 proc. udziaŁÓw w Koksowni Przyjaźń w DĄbrowie GÓrniczej. JeŚli dzisiaj rzĄd zdecyduje o przyŁĄczeniu do niej ZakŁadÓw Koksowniczych Zdzieszowice oraz Koksowni Zabrze, powstanie jeden z najpowaŻniejszych koncernÓw koksowo-wĘglowych w Europie.

– WielkoŚciĄ produkcji bĘdziemy w stanie ksztaŁtowaĆ poziom cen koksu w Europie. Mam nadziejĘ, Że staniemy siĘwizytÓwkĄ polskiej gospodarki – mÓwiŁ wczoraj podczas konferencji prasowej zadowolony Lucjan Noras, prezes Koksowni Przyjaźń.

Z transakcji zadowoleni sĄ takŻe pracownicy koksowni. OdetchnĘli z ulgĄ, bo kontrkandydatem do zakupu udziaŁÓw byŁ hinduski potentat Mittal Steel Poland – majĄcy ostatnio fatalnĄ opiniĘ.
Okazuje siĘ, Że Mittal oferowaŁ PKP aŻ 40 mln zŁ wiĘcej niŻ JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa. Mimo to rywalizacjĘ... przegraŁ.

– WedŁug naszej oceny podstawa prawna sprzedaŻy udziaŁÓw jest bezdyskusyjna. Czy obawiam siĘ, Że Mittal skieruje sprawĘdo sĄdu? JeŚli tak siĘstanie, to wtedy bĘdziemy o tym rozmawiaĆ – mÓwi Leszek Jarno, prezes JastrzĘbskiej SpÓŁki WĘglowej.

PrzyczynĄ byŁa decyzja walnego zgromadzenia Koksowni Przyjaźń o podtrzymaniu prawa pierwokupu na zasadzie proporcjonalnego podziaŁu pomiĘdzy dotychczasowych udziaŁowcÓw. Przedstawiciele PKP twierdzĄ, Że JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa byŁa najwiĘkszym udziaŁowcem, wiĘc automatycznie mogŁa kupiĆ najwiĘkszĄ czĘŚĆ udziaŁÓw, a Mittal zadowoliĆ siĘmusiaŁ zaledwie ich pÓŁ procentem. Z osiĄgniĘtej ceny i tak sĄ usatysfakcjonowani.

– ZabiegaliŚmy, aby uzyskaĆ maksymalnie duŻo. I to siĘudaŁo. ŻyczyŁbym sobie wiĘcej takich inwestycji. PieniĄdze przeznaczymy na uregulowanie zobowiĄzań w ZUS i podatkach od nieruchomoŚci – powiedziaŁ Andrzej Wach, prezes PKP SA.

(ps) - Dziennik Zachodni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 12 lip 2005 - 12:20
Post #61


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



No tak. Tylko, ze na stronie PKP jest taka informacja:
"...
W maju Nadzwyczajne Zgromadzenie WspÓlnikÓw Koksowni Przyjaźń wydaŁo zgodĘna zbycie naleŻĄcych do PKP S.A. udziaŁÓw najwiĘkszemu udziaŁowcowi: JastrzĘbskiej SpÓŁce WĘglowej. Zgodnie z wolĄ wŁaŚcicieli, PKP S.A za 562 miliony zŁotych sprzedaŁa swoje udziaŁy w Koksowni Przyjaźń proporcjonalnie wspÓŁudziaŁowcom, ktÓrzy zgŁosili chĘĆ ich nabycia, tj. JastrzĘbskiej SpÓŁce WĘglowej oraz piĘciu innym udziaŁowcom: PrzedsiĘbiorstwu MontaŻu Konstrukcji Stalowych i UrzĄdzeń GÓrniczych PEMUG S.A.; MITTAL STEEL POLAND S.A. ; HK ZakŁadowi Automatyzacji Sp. z o.o; Hucie Katowice Walcownia Blach Grubych Batory Sp. z o.o. i Jerzy KrÓlik "SPRETECH" J. K.
...
"
Wynika z niej, ze PKP sprzedala swoje udzialy nie tylko JSW, choc oczywiscie ona kupila ich najwiecej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pon, 18 lip 2005 - 13:32
Post #62


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Mittal Steel Poland rozpoczyna inwestycje za prawie 1,6 mld zŁ
(PAP, tm/18.07.2005, godz. 12:48)

W ciĄgu pÓŁtora roku, kosztem ok. 1,15 mld zŁ w krakowskim oddziale koncernu hutniczego Mittal Steel Poland powstanie nowa walcownia, wytwarzajĄca m.in. blachy dla motoryzacji.

W dĄbrowskim oddziale firmy stanie trzecia linia ciĄgŁego odlewania stali, wartoŚci ok. 431 mln zŁ.

W poniedziaŁek wŁadze firmy podpisaŁy w Krakowie kontrakty na realizacjĘobu inwestycji, uwaŻanych za kluczowe dla umocnienia konkurencyjnoŚci koncernu. To dwa najwiĘksze przedsiĘwziĘcia w ramach wartego ok. 2,4 mld zŁ programu inwestycyjnego firmy. WykonawcĄ walcowni gorĄcej blach w Krakowie bĘdzie austriacki Voest Alpine Industrieanlagenbau, a linii w DĄbrowie GÓrniczej niemiecki SMS Demag.

WczeŚniej Mittal podpisaŁ juŻ umowy na modernizacjĘwalcowni w oddziale w Sosnowcu oraz budowĘlinii powlekania blach w oddziale w ŚwiĘtochŁowicach. Inwestycje te warte sĄ po ok. 130 mln zŁ kaŻda. DziaŁajĄce w koncernie zwiĄzki zawodowe wielokrotnie zarzucaŁy wŁadzom koncernu opieszaŁoŚĆ w realizacji inwestycji, ktÓre - zgodnie z umowĄ prywatyzacyjnĄ - powinny byĆ zrealizowane do końca 2006 roku.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 22 lip 2005 - 23:42
Post #63


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



jest wiecej info

QUOTE(www.dabrowa-gornicza.pl)
Rozmawiali o najwiĘkszej inwestycji
[2005-07-22 14:53:10]

O rozwoju dĄbrowskiej huty z Jerzym Talkowskim, prezydentem DĄbrowy GÓrniczej i przedstawicielami dĄbrowskiego magistratu rozmawiali w piĄtek, 22 lipca Vijay K. Bhatnagar, prezes zarzĄdu i dyrektor generalnym Mittal Steel Poland oraz Jerzy PodsiadŁo - wiceprezes zarzĄdu, dyrektor restrukturyzacji i integracji MSP.
- Do końca 2006 roku w dĄbrowskim oddziale Mittal Steel Poland powstanie trzecia linia ciĄgŁego odlewania stali. Tak powaŻna inwestycja stwarza nowe moŻliwoŚci dla dalszego rozwoju byŁej Huty Katowice, obecnie oddziaŁu Mittal Steel Poland – podkreŚlaŁ Vijay K. Bhatnagar.  

ByŁo to pierwsze spotkanie prezydenta Jerzego Talkowskiego z nowym prezesem najwiĘkszego w Polsce koncernu stalowego. WŚrÓd wielu poruszanych tematÓw dotyczĄcych dalszej wspÓŁpracy, najwaŻniejsza byŁa jednak kwestia budowy nowej linii ciĄgŁego odlewania stali w oddziale w DĄbrowie GÓrniczej, czyli w d. Hucie Katowice.  
Jest to obecnie najwiĘksza inwestycja w DĄbrowie. Rozbudowa huty uczyni jĄ jednĄ z najwiĘkszych w Europie. Wykonaniem trzeciej linii ciĄgŁego odlewania stali (COS) zajmie siĘniemiecka firma SMS Demag, jednak korzystaĆ bĘdzie z pomocy miejscowych podmiotÓw gospodarczych. ByŁo to warunkiem stawianym przez polskĄ stronĘnegocjacyjnĄ.

WartoŚĆ inwestycji w dĄbrowskim oddziale siĘga 431 mln zŁ. i jak zaznaczali przedstawiciele Mittal Steel Poland jest to dwukrotna wartoŚĆ pierwotnego projektu.  
Zgodnie z zaŁoŻeniami inwestycja zakończona zostanie pod koniec 2006 roku i bĘdzie w peŁni przyjazna Środowisku.

ZdolnoŚĆ produkcyjna nowej linii COS wyniesie 3 mln ton wyrobÓw rocznie. Inwestycja uzyskaŁa zgodĘKomisji Europejskiej. Kontrakt zostaŁ podpisany. Prace ruszajĄ juŻ w sierpniu. Nowe przedsiĘwziĘcie nie wymaga nowych terenÓw, powstanie w ramach obszaru huty.
- CieszĘsiĘz naszego dzisiejszego spotkania. DeklarujĘszerokĄ pomoc miasta i liczĘna dobrĄ wspÓŁpracĘ– mÓwiŁ Jerzy Talkowski.

Uczestnicy spotkania uzgodnili, Że na kolejnym zaprezentowana zostanie najnowsza inwestycja Mittal Steel Poland.

– ChcielibyŚmy, aby prezentacja ta odbyŁa siĘprzy udziale zwiĄzkÓw zawodowych b. Huty Katowice – podkreŚlaŁ Jerzy PodsiadŁo.
az


Mittal Steel Poland skupia ok. 70 proc. potencjaŁu produkcyjnego polskiego przemysŁu hutniczego. Firma grupuje cztery najwiĘksze polskie huty poŁoŻone w Krakowie, w DĄbrowie GÓrniczej, w Sosnowcu oraz w ŚwiĘtochŁowicach. ZdolnoŚci produkcyjne w skali roku siĘgajĄ 7,6 mln ton stali surowej oraz ok. 6,6 mln ton wyrobÓw walcowanych. Firma jest jednym z najwiĘkszych polskich eksporterÓw, sprzedajĄc wyroby do ponad 60. krajÓw na caŁym Świecie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post nie, 31 lip 2005 - 20:16
Post #64


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Pozyjemy, zobaczymy jak to bedzie. Mam nadzieje, ze te inwestycje to nie fikcja i proba odwrocenia uwagi od protestow zalogi (wlasnie w kwestii braku inwestycji i drastycznego pogorszenia BHP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SIR1ONE
post pon, 01 sie 2005 - 04:09
Post #65


UZYTKOWNIK
*

Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Dołączył: pon, 18 lip 05
Nr użytkownika: 155



co do tych inwestycji to duza sprawa nawet bardzo duza, tylko znowu nasuwa siĘpytanie czy to prawda.niestety po niektÓrych doswiadczeniach zwiĄzanych z dĄbrowĄ, takie pytanie zadaje siĘza kaŻdym razem.
trzymajmy kciuki zeby to siĘudaŁo.
pozdro


--------------------
iśc swoją drogą nie dac satysfakcji wrogom!!
(molesta-"isc swoją drogą")
to rap gra człowieku!!!!!!!!
(molesta-"rap gra")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 04 sie 2005 - 10:27
Post #66


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



temat ten dotyczy i koksowni

QUOTE([IMG)
http://biznes.onet.pl/_i/logo/puls_biznesu.gif[/IMG]]
Koniec kokosÓw na koksie  
(Puls Biznesu/04.08.2005, godz. 08:06)  
 
Nad polskimi koksowniami pojawiŁy siĘczarne chmury. PowÓd? Ceny koksu poleciaŁy ostro w dÓŁ.

Dane statystyczne dotyczĄce cen koksu sĄ zaskakujĄce. W czerwcu 2005 r. Średnia cena wynosiŁa 220 USD za tonĘ. Dla porÓwnania, w kwietniu 2004 r. branŻa hutnicza pŁaciŁa za tonĘaŻ 445 USD, czyli o ponad 50 proc. wiĘcej niŻ obecnie. Tak ostrego spadku cen nikt siĘnie spodziewaŁ. Koksownie mogĄ juŻ liczyĆ straty.

Ostro w dÓŁ

- GwaŁtowny spadek cen ma zwiĄzek m.in. ze zmniejszeniem produkcji surÓwki - mÓwi JÓzef Mielnikiewicz, prezes Polskiego Koksu, spÓŁki specjalizujĄce siĘw eksporcie.

Produkcja stali wytwarzanej z surÓwki z wykorzystaniem tego paliwa spadaŁa w pierwszym pÓŁroczu 2005 r. o okoŁo 20 proc. A branŻa hutnicza zuŻywa ponad 82 proc. produkowanego w kraju koksu.

Po rekordowym 2004 r., kiedy produkcja hutnicza na Świecie i w Polsce rosŁa, jak na droŻdŻach, a dystrybutorzy stali robili zapasy, na poczĄtku roku pojawiŁy siĘsygnaŁy negatywne. Wyniki pierwszego pÓŁrocza pokazaŁy, Że jest gorzej niŻ przewidywali analitycy. Wiele Światowyh stalowni ograniczyŁo produkcjĘ, by zmniejszyĆ zapasy i zapanowaĆ nad spadkiem cen stali. Zrobili to m.in. najwiĘksi gracze: Arcelor i Mittal Steel. Niedawno na Łamach "PB" Guy Dolle, prezes Arcelora, mÓwiŁ, Że produkcja stali w koncernie zmniejszy siĘw pierwszym pÓŁroczu o ponad 2 mln ton w stosunku do tego samego okresu roku ubiegŁego.

- W trzecim kwartale nastĄpiĄ dalsze ograniczenia. MyŚlĘ, Że w czwartym powinno byĆ juŻ lepiej - mÓwiŁ prezes Dolle.

W Mittal Steel Poland, w ktÓrego skŁad wchodzĄ cztery huty, produkcja stopniaŁa o okoŁo 20 proc.

Kolejne ciĘcia

Taka sytuacja musiaŁa siĘprzeŁoŻyĆ na kondycjĘwytwÓrcÓw koksu. W bardzo trudnej sytuacji znalazŁa siĘKoksownia Zdzieszowice, naleŻĄca do Mittal Steel Poland. To jeden z najwiĘkszych zakŁadÓw: zatrudnia 2,6 tys. osÓb i produkuje 4,5 mln ton rocznie (okoŁo 55 proc. produkcji krajowej). W ubiegŁym roku opolska spÓŁka wypracowaŁa 1,4 mld zŁ zysku netto. W tym zdecydowanie ograniczyŁa produkcjĘ. DziaŁajĄce w zakŁadzie zwiĄzki zawodowe obawiajĄ siĘredukcji zatrudnienia.

- Spadek produkcji koksu musiaŁ nastĄpiĆ, skoro spadŁ popyt - komentuje krÓtko Andrzej KrzysztaŁowski, rzecznik Mittal Steel Poland.

Drugi gracz na rynku - Koksownia Przyjaźń, ktÓra produkuje 2,5 mln ton rocznie - teŻ z niepokojem obserwuje sytuacjĘ.

- Ponad 90 proc. produkcji eksportujemy. JesteŚmy w doŚĆ dobrej sytuacji, poniewaŻ mamy podpisane kontrakty dŁugoterminowe m.in. z Arcelorem. Nie moŻna jednak wykluczyĆ, Że bĘdĄ chcieli oni renegocjowaĆ umowy - mÓwi Lucjan Noras, prezes Koksowni Przyjaźń.

Na dodatek w pierwszym pÓŁroczu eksport Polskiego Koksu byŁ niŻszy o 5 proc. w stosunku do 2004 r. i wyniÓsŁ 1,6 mln ton.

Maria Trepińska
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 09 sie 2005 - 11:33
Post #67


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



No i tym wieksze uznanie dla Koksowni Przyjazn, ze zyskow nie przejadla, tylko postawila na modernizacje zakladu. Dzieki temu, koszty wytwarzania koksu na pewno beda nizsze i nawet w czasie kryzysu zaklad nie bedzie na straconej pozycji.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pon, 05 wrz 2005 - 10:37
Post #68


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE([img)
http://serwisy.gazeta.pl/i/gazeta.gif[/img]]
BĘdĄ zwolnienia w Mittal Steel Poland

Piotr Purzyński 04-09-2005 , ostatnia aktualizacja 04-09-2005 18:48

Nie o 2,5 tys., ale aŻ o 9 tys. osÓb musi obniŻyĆ zatrudnienie koncern hutniczy Mittal Steel Poland. Szefowie koncernu oficjalnie poinformowali zwiĄzki zawodowe, Że do uzgodnionych z KomisjĄ EuropejskĄ warunkÓw liczy siĘnie tylko zatrudnienie w czterech gŁÓwnych oddziaŁach, ale i w spÓŁkach zaleŻnych, w ktÓrych koncern ma 100 proc. udziaŁÓw. Ich pracownicy nie sĄ objĘci pakietem socjalnym

Do redukcji zatrudnienia w hutach polski rzĄd zobowiĄzaŁ siĘw traktacie akcesyjnym, na mocy ktÓrego Polska weszŁa do UE. Te warunki zostaŁy przeniesione do umowy prywatyzacyjnej, a kupujĄcy Polskie Huty Stali koncern LNM zobowiĄzaŁ siĘje wypeŁniĆ.

DziĘki zobowiĄzaniu do ograniczenia zatrudnienia, inwestycji na kwotĘ2,4 mld zŁ i ograniczenia produkcji Polskie Huty Stali skorzystaŁy z 2,4 mld zŁ pomocy publicznej. Gdyby warunki nie zostaŁy dotrzymane, pomoc trzeba bĘdzie zwrÓciĆ.

Zgodnie z warunkami na koniec 2006 r. zatrudnienie w Mittal Steel Poland ma wynieŚĆ 10 411 osÓb. DziŚ w czterech gŁÓwnych oddziaŁach koncernu, czyli w dawnych hutach Katowice, Sendzimir, Florian i Cedler, pracuje 13 tys. osÓb. Pracownicy tych hut zostali objĘci pakietem socjalnym, m.in. gwarancjĄ zatrudnienia do końca 2009 r. W razie zwolnień, inwestor zobowiĄzaŁ siĘdo wypŁaty zwalnianym pracownikom Średniej pensji z danej huty pomnoŻonej przez liczbĘmiesiĘcy pozostaŁych do końca 2009 r.

- Teraz zostaliŚmy oficjalnie poinformowani, Że redukcja zatrudnienia liczy siĘnie tylko dla czterech gŁÓwnych hut, ale i dla spÓŁek zaleŻnych, w ktÓrych Mittal Steel Poland ma 100 proc. udziaŁÓw - mÓwi Jerzy Goiński, wiceprzewodniczĄcy "S"w dĄbrowskim oddziale koncernu. PoinformowaŁ o tym Volker Schwich, ktÓry przed laty ze strony Komisji Europejskiej negocjowaŁ warunki traktatu, a dziŚ zasiada w zarzĄdzie Mittal Steel Poland.

Oznacza to, Że zatrudnienie do stanu 10 411 osÓb na koniec przyszŁego roku liczone bĘdzie nie od 13 tys. zatrudnionych w czterech oddziaŁach, ale od 19 tys., bo w spÓŁkach zaleŻnych w 100 proc. pracuje 6 tys. osÓb. Pakiety socjalne majĄ tylko dwie z kilkudziesiĘciu spÓŁek - Huta Bankowa w DĄbrowie GÓrniczej i koksownia Zdzieszowice. W pozostaŁych, choĆ miaŁy byĆ wynegocjowane kilka miesiĘcy temu, pakietÓw wciĄŻ nie ma.

- Zastanawiamy siĘ, jak rozwiĄzaĆ problem redukcji zatrudnienia. BĘdziemy o tym rozmawiaĆ z przedstawicielami Komisji Europejskiej, ale pracownikom gwarantujemy poszanowanie ich praw - mÓwi Jerzy PodsiadŁo, wiceprezes Mittal Steel Poland.

ZwiĄzki zawodowe odbierajĄ te zapewnienia jak gwarancjĘ, Że pakiety zostanĄ w końcu wynegocjowane. - Czasu jest niewiele, a zarzĄd nie przedstawiŁ jeszcze Żadnego konkretnego rozwiĄzania - mÓwi Goiński.



QUOTE([img)
http://sosnowiec.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
Mittal Steel Poland szykuje siĘdo zwolnień?

PoniedziaŁek, 5 wrzeŚnia 2005r.

Panika zapanowaŁa w siedmiu spÓŁkach pracujĄcych dla hutniczego koncernu Mittal Steel Poland m.in. stalowni, wielkim piecu, walcowni. PracĘma zagwarantowanĄ tysiĄc pracownikÓw, ktÓrzy przechodzĄ do Mittala. Pozostali, 1200 osÓb zostaje w okrojonych spÓŁkach i obawiajĄ siĘzwolnień. – Nadal bĘdziemy korzystaĆ z ich usŁug, wiĘc pracĘmajĄ zagwarantowanĄ – zapewnia Andrzej KrzysztaŁowski, rzecznik koncernu.

Chodzi o tzw. spÓŁki utrzymania ruchu (cztery z DĄbrowy GÓrniczej i trzy ze ŚwiĘtochŁowic), ktÓre wydzielono z hut szeŚĆ lat temu. Teraz majĄ wrÓciĆ do koncernu. Jak siĘokazuje, nie wszyscy. W Mittal Steel Poland zatrudnione zostanĄ te osoby, ktÓrych praca wiĄŻe siĘz utrzymaniem ruchu: 890 osÓb z dĄbrowskich spÓŁek (910 zostaje) i 103 ze ŚwiĘtochŁowic (zostaje 300).

Panika wŚrÓd zaŁogi wybuchŁa kiedy wyszŁo na jaw, Że hinduski koncern zobowiĄzaŁ prezesÓw spÓŁek do wytypowania najlepszych pracownikÓw: zdrowych, wyksztaŁconych, z duŻym doŚwiadczeniem. Plotka, ktÓra lotem bŁyskawicy obiegŁa spÓŁki mÓwi, Że Mittal daŁ wytyczne prezesom aby wykreŚliĆ z list nowych pracownikÓw osoby niepeŁnosprawne z tzw. ograniczeniami zdrowotnymi i rencistÓw.

Andrzej KrzysztaŁowski, rzecznik Mittal Steel Polska tego nie potwierdza. – Kwalifikacje, doŚwiadczenie oraz obecnie wykonywane obowiĄzki to jedyne kryteria, ktÓrymi siĘkierujemy proponujĄc pracownikom przeniesienie do MSP – uspokaja.

Jerzy Goiński, gŁÓwny negocjator zwiĄzkowy w Mittalu: – WciĄŻ nie otrzymaliŚmy jasnego stanowiska w tej sprawie. Domagamy siĘlist z nazwiskami, ale siĘnas zwodzi. Mamy powody do obaw.
Szefowie spÓŁek bojĄ siĘkomentowaĆ sytuacjĘby nie naraŻaĆ siĘprzyszŁemu pracodawcy. – Atmosfera jest trudna – przyznaje Marian Bartoszek, prezes Remisu. – Oficjalnie nic nie zostaŁo ogŁoszone, nie bĘdĘrozmawiaŁ z prasĄ.

Ludzie sĄ rozgoryczeni. Ze spÓŁek zostanie wyssanych przez Mittala praktycznie caŁy dozÓr. Obok produkcji firmy ŚwiadczyŁy usŁugi remontowe i regeneracji sprzĘtu. Pracownicy nie wierzĄ, Że bĘdĄ w stanie siĘutrzymaĆ.

– W tej sytuacji jesteŚmy skazani na upadŁoŚĆ – prorokuje Zbigniew Kupisiewicz, specjalista automatyk w Remisie, z hutĄ zwiĄzany od prawie 30 lat. Boi siĘzwolnień, gdyŻ naleŻy do tzw. grupy z ograniczeniami (jest po powaŻnej chorobie).

Rzecznik Mittala zapewnia, Że nie rozwiĄzujĄ umÓw ze spÓŁkami. – Wszyscy pracownicy, rÓwnieŻ z tych spÓŁek chronieni sĄ gwarancjami socjalnymi zapewniajĄcymi im pracĘw Mittal Steel Poland, bĄdĹş w ktÓrejŚ spÓŁce kapitaŁowej – podkreŚla KrzysztaŁowski.

Ale najgorsze moŻe dopiero przyjŚĆ. Restrukturyzacja w spÓŁkach to najprawdopodobniej poczĄtek masowych zwolnień w Mittal Steel Poland, ktÓry do końca przyszŁego roku musi ograniczyĆ liczbĘpracownikÓw do 10.411 (obecnie pracownikÓw jest prawie dwa razy wiĘcej). JeŚli tego nie zrobi bĘdzie musiaŁ oddaĆ 2,4 mld zŁ pomocy publicznej jakĄ dostaŁ od Unii Europejskiej na restrukturyzacjĘ. To gigantyczna kwota. Koncern zapŁaciŁ za cztery polskie huty 1,4 mld zŁ.

Drugim warunkiem Brukseli jest rozpoczĘcie czterech kluczowych inwestycji Mittala. Dodatkowy problem, jaki juŻ napotkaŁ Mittal, to tegoroczny spadek koniunktury na stal.

Od grudnia ubr. Mittal proponuje pracownikom dobrowolne odejŚcia z rekordowym odszkodowaniem (Średnio 100 tys. zŁ). Z programu skorzystaŁo juŻ 1200 hutnikÓw.

Andrzej KrzysztaŁowski przyznaje, Że do końca 2006 r. koncern, do ktÓrego w Polsce naleŻy oprÓcz Mittala ponad 20 spÓŁek musi drastycznie zrestrukturyzowaĆ zatrudnienie. Wiadomo juŻ, Że aby wywiĄzaĆ siĘze zobowiĄzań, bĘdzie chciaŁ wystawiĆ na sprzedaŻ co najmniej kilka z nich (w caŁoŚci lub pozbyĆ siĘ100-procentowego udziaŁu).

(ika) - Dziennik Zachodni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 12 paź 2005 - 17:59
Post #69


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



brawo koksownia :21: wielka inwestycja

QUOTE([img)
http://sosnowiec.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
RuszyŁa budowa baterii nr 5

Środa, 12 paĹşdziernika 2005r.

Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego, ktÓre nastĄpiŁo wczoraj w koksowni „Przyjaźń”, jest poczĄtkiem modernizacji zakŁadu. W ciĄgu 27 miesiĘcy powstanie nowa bateria do produkcji koksu. ZarÓwno przy budowie obiektu, jak i pÓĹşniej przy produkcji, pracĘznajdzie wielu dĄbrowian.

PracujĄ od czerwca
— Kontrakt na wykonanie inwestycji zawarto 23 czerwca. Jest to jedna z najwiĘkszych w ostatnich latach umowa, ktÓrej efektem bĘdzie powstanie nowej baterii za ponad 400 mln zŁotych — mÓwi Marek Szurma z koksowni „Przyjaźń”.


Zadanie inwestycyjne zostanie zrealizowane przez gŁÓwnego wykonawcĘrobÓt na zasadzie „budowy kompletnego obiektu pod klucz”. Prace rozpoczĘŁy siĘniemal kilka dni po podpisaniu umowy. StĄd planowane oddanie baterii nastĄpi za dwa lata.

Bateria koksownicza nr 5 bĘdzie siĘskŁadaĆ z 76 komÓr i produkowaĆ rocznie 700 ton koksu oraz 890 tysiĘcy metrÓw szeŚciennych gazu koksowniczego, ktÓry posŁuŻy do produkcji.. koksu. DziĘki temu w kolejnych latach bĘdzie moŻliwe przeprowadzenie remontÓw modernizacyjno–odtworzeniowych aktualnie pracujĄcych baterii koksowniczych. Bez zmniejszania poziomu produkcji.

Modernizacja zakŁadu oraz planowane inwestycje pochŁonĄ do końca 2016 roku 2,2 mld zŁotych. W koksowni trwa obecnie (kosztem ok 25 mln zŁ) unowoczeŚnianie zakŁadowej oczyszczalni ŚciekÓw, ktÓra zakończy siĘw grudniu.

W tym roku ruszĄ rÓwnieŻ budowa elektrociepŁowni z utylizacjĄ gazÓw nadmiarowych oraz modernizacja WydziaŁu Produkcji WĘglopochodnych.

SprostaĆ konkurencji
— SzansĄ na utrzymanie dobrej koniunktury sprzedaŻy polskiego koksu za granicĘjest powstanie koncernu wĘglowo-koksowego. Zyski tego sektora mogĄ byĆ jeszcze wyŻsze, jeŚli powstanĄ silne firmy, radzĄce sobie z zagranicznĄ konkurencjĄ — mÓwi Jacek Piechota, minister gospodarki.
Procedura tworzenia wokÓŁ JastrzĘbskiej SpÓŁki WĘglowej (JSW) grupy wĘglowo-koksowej zakończy siĘpo powstaniu nowego rzĄdu.

FinalizacjĄ przygotowań bĘdzie powstanie grupy kapitaŁowej, skupiajĄcej piĘĆ kopalń wĘgla i trzy koksownie: Przyjaźń, Zabrze i WaŁbrzych. Podmioty z grupy wytwarzajĄ rocznie 4,1 mln ton koksu, co oznacza 41 proc. rynku koksu w Polsce i 9 proc. rynku europejskiego.

JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa w piĘciu kopalniach zatrudnia ponad 19 tys. osÓb. Jej ubiegŁoroczny zysk netto wyniÓsŁ blisko 1,5 mld zŁ.

Stabilny rynek
Rok temu dĄbrowski zakŁad wypracowaŁ ponad 600 mln zŁ zysku. W tym roku jest czas inwestycji i zysku szacowanego na 200 mln. Zbyt dla dĄbrowskiego zakŁadu gwarantuje kontrakt na dostawĘkoksu do koncernu stalowego Arcelor Purchasing Group. Do końca 2010 trafi tam okoŁo 550 tysiĘcy ton koksu rocznie. „Przyjaźń” produkuje rocznie 2,4 mln ton koksu. GŁÓwnym wŁaŚcicielem dĄbrowskiej „PrzyjaĹşni” jest JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa, ktÓra ma ok. 88 proc. udziaŁÓw dĄbrowskim zakŁadzie.

JarosŁaw Adamski - NaszeMiasto.pl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 24 lis 2005 - 10:52
Post #70


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



nareszcie
QUOTE(www.dabrowa-gornicza.pl)
Trzecia linia COS juŻ wkrÓtce
[2005-11-24 07:02:54]

UrzĄd Miejski w DĄbrowie GÓrniczej wydaŁ pozwolenie na budowĘtrzeciej linii ciĄgŁego odlewania stali w Mittal Steel Poland SA OddziaŁ w DĄbrowie GÓrniczej, jednej z najwiĘkszych inwestycji w polskim hutnictwie w ciĄgu ostatniej dekady.

25 listopada, w UrzĘdzie Miejskim w DĄbrowie GÓrniczej odbĘdzie siĘuroczyste przekazanie dokumentacji i konferencja prasowa z udziaŁem Jerzego Talkowskiego, Prezydenta DĄbrowy GÓrniczej oraz Vijay Kumar Bhatnagara, prezesa ZarzĄdu Mittal Steel Poland SA.

Podczas spotkania prasowego przekazane zostanĄ informacje o stanie zaawansowania inwestycji w hutach Mittal Steel Poland SA, w szczegÓlnoŚci w DĄbrowie GÓrniczej.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 24 lis 2005 - 11:05
Post #71


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



koksownia tez dalej duzo inwestuje :)
QUOTE([img)
http://serwisy.gazeta.pl/i/gazeta.gif[/img]]
ZmodernizujĄ wydziaŁ w Koksowni Przyjaźń

jk, pap 22-11-2005 , ostatnia aktualizacja 22-11-2005 20:41

Polimeks Mostostal Siedlce przy wspÓŁpracy z Koksoprojektem zmodernizujĄ w ciĄgu dwÓch i pÓŁ roku KoksowniĘPrzyjaźń w DĄbrowie GÓrniczej. We wtorek zarzĄd przedsiĘbiorstwa podpisaŁ umowĘw tej sprawie.

Inwestycja pochŁonie 405 mln zŁ. Zmodernizowane zostanĄ wydziaŁy produkcji benzolu, smoŁy, siarczanu amonu i gazu koksowniczego. Produkty wĘglopochodne wykorzystywane sĄ m.in. do produkcji nawozÓw sztucznych i asfaltu, a powstajĄcy przy produkcji koksu gaz koksowniczy zostanie wykorzystany w zakŁadowej elektrociepŁowni.

Modernizacja czterech wydziaŁÓw to druga pod wzglĘdem wartoŚci inwestycja dĄbrowskiej koksowni w tym roku. Latem firma podpisaŁa z konsorcjum Polimeksu Mostostalu Siedlce, Koksoprojektu i Pieceksportu kontrakt na budowĘnowej baterii koksowniczej o mocy 0,7 mln ton koksu rocznie za prawie 410 mln zŁ.

WkrÓtce ruszy teŻ budowa zakŁadowej elektrociepŁowni za blisko 100 mln zŁ.

W tym roku spÓŁka zatrudniajĄca 1,8 tys. osÓb spodziewa siĘzysku netto ok. 200 mln zŁ.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post czw, 24 lis 2005 - 15:45
Post #72


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



Ten Polimeks Mostostal Siedlce wykonuje ostatnio powaŻne prace w naszym regionie. Niedawno, po bankructwie PRinŻ-u, zostaŁ wykonawcĄ odcinka DTŚ od ronda w Katowicach do DK 86. A teraz bĘdzie modernizowaĆ naszĄ koksowniĘ :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pon, 28 lis 2005 - 22:27
Post #73


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE([img)
http://sosnowiec.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
Wielka inwestycja

PoniedziaŁek, 28 listopada 2005r.

UrzĄd Miejski wydaŁ pozwolenie na budowĘtrzeciej Linii CiĄgŁego Odlewania Stali w Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w DĄbrowie GÓrniczej. BĘdzie to jedna z najwiĘkszych inwestycji w polskim hutnictwie w ciĄgu ostatniej dekady. Stosowne porozumienie w tej sprawie podpisali w piĄtek prezydent miasta Jerzy Talkowski oraz prezes zarzĄdu stalowego potentata Vijay Kumar Bhatnagara.

Same korzyŚci
— W budowĘi uruchomienie nowej linii ciĄgŁego odlewania stali zostanie zaangaŻowanych wielu specjalistÓw, miĘdzy innymi ze StanÓw Zjednoczonych. PrzedsiĘwziĘcie to pozwoli na powstanie jednej z najnowoczeŚniejszych linii produkcyjnych na Świecie, a jednoczeŚnie najnowoczeŚniejszej w swojej klasie.

Linia powstanie w miejscu wydziaŁu walcowni i zgniatania stali, ktÓry zostanie zamkniĘty. — Nie planowaliŚmy tego przedsiĘwziĘcia, ale udaŁo nam siĘwygospodarowaĆ dodatkowe fundusze. DziĘki temu chcemy zwiĘkszyĆ asortyment wyrobÓw i obsŁugiwaĆ szeroki rynek. Nie tylko zagraniczny, ale takŻe krajowy — podkreŚliŁ prezes Bhatnagara.

Zadowolenie z nowej inwestycji wyraziŁy wŁadze miasta, liczĄc, Że przyczyni siĘona nie tylko do wzrostu produkcji, ale takŻe zwiĘkszenia zatrudnienia w dĄbrowskim oddziale Mittal Steel Poland. — ZaleŻy nam na tym, Żeby nasze wzajemne kontakty owocowaŁy zrozumieniem i dobrĄ wspÓŁpracĄ, a caŁe przedsiĘwziĘcie byŁo takŻe przyjazne dla Środowiska naturalnego — zaznaczyŁ prezydent Talkowski. — Mittal Steel jest waŻnym elementem w Życiu lokalnej spoŁecznoŚci, ktÓra duŻo spodziewa siĘpo nim w dziedzinie rynku pracy. To juŻ przekŁada siĘma wspÓŁpracĘw dziedzinie kultury, a mam nadziejĘ, Że wkrÓtce podobnie bĘdzie w sporcie. Jako Rada Miejska bĘdziemy siĘstaraĆ kreowaĆ takie prawo miejscowe, ktÓre bĘdzie sprzyjaĆ powstawaniu nowych inwestycji — dodaŁ Robert KoĆma, przewodniczĄcy Rady Miejskiej.

ZwiĘkszĄ produkcjĘ
Kontrakt na budowĘtrzeciej lini odlewania stali w dĄbrowskim oddziale Mittal Steel Poland zostaŁ podpisany 18 lipca 2005 r. z niemieckĄ firmĄ SMS Demag. WartoŚĆ tej inwestycji siĘga 431 mln zŁ.

— Nowa linia bĘdzie w peŁni wspÓŁpracowaŁa z budowanĄ nowĄ walcowniĄ blach gorĄcych w Krakowie — poinformowaŁ Andrzej KrzysztaŁowski, rzecznik prasowy Mittal Steel Poland SA.

Procedura uzyskiwania wszystkich pozwoleń na na budowĘLCOS trwaŁa wyjĄtkowo krÓtko, bo od 7 paĹşdziernika do 23 listopada tego roku, podczas gdy Średnio caŁy proces trwa od kilku do kilkunastu miesiĘcy.

Mittal Steel Poland dysponuje obecnie piĘcioma wielkimi piecami, trzema w dĄbrowskim oddziale i dwoma w Krakowie. Po ekspertyzach zrezygnowano na razie z planowanego remontu kapitalnego wielkiego pieca nr 1 w DĄbrowie GÓrniczej. W przyszŁoŚci kosztem 8 mln zŁ zostanie zmodernizowany, co wydŁuŻy o rok jego jego dziaŁanie. ZaŁamanie koniunktury na rynku stalowym sprawiŁo, Że ten piec oraz wielki piec nr 3 w Krakowie zostaŁy na razie wyŁĄczone z produkcji.

RemontujĄ dwÓjkĘ
Trwa natomiast remont kapitalny wielkiego pieca nr 2 w dĄbrowskim oddziale koncernu, ktÓrego zakończenie zaplanowano na marzec przyszŁego roku. Koszt tego przedsiĘwziĘcia wyceniono na 219,8 mln zŁ.

— Remont poŁĄczony jest z modernizacjĄ, by piec mÓgŁ pracowaĆ przez kolejnych 15-17 lat. ZakŁadane jest teŻ osiĄgniĘcie dobowej produkcji surÓwki w wysokoŚci 7,5 -7,7 tysiĄca ton. KolejnĄ inwestycjĄ bĘdzie tam zamontowanie instalacji do wdmuchiwania pyŁu wĘglowego do pieca — stwierdza Andrzej KrzysztaŁowski.

BĘdĄ budowali LCOS
SMS Demag zawarŁ juŻ najwaŻniejsze umowy na wykonanie prac przy nowej LCOS. Polskie przedstawicielstwo firmy Hochtief wykona roboty naziemne, Mostostal KrakÓw zrealizuje montaŻ konstrukcji stalowych, a niemiecka firma Bamag wykona stacjĘprzygotowania wody. Segmenty maszyny ciĄgŁego odlewania stali dostarczy chińska firma CMMP, firma Vitcovice z Czech dostarczy wieŻĘobrotowĄ, wyposaŻenie elektryczne wykona polska filia ABB, a suwnice przyjadĄ z Finlandii z firmy Kone Cranes.

Piotr Sobierajski - Dziennik Zachodni


cos tu nie pasuje :!: prezes powiedzial ze nia planowali tej inwestycji a przeciez zobowiazali sie do niej juz przed prywatyzacja
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post wto, 29 lis 2005 - 13:18
Post #74


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



PiszĄ Że Mittel dysponuje obecnie trzma piecami w Hucie Katowice ( wybaczcie ale zostanĘprzy tej nazwie) a tymczasem tak naprawdĘjeden z nich nie dziaŁa i prawdopodobnie zostanie rozebrany.

Tak sobie czasem myŚlĘ( i ciarki mnie przechodzĄ po plecach) o tym jak bardzo skrzywiony jest obraz obraz rzeczywistoŚci docieracy do nas za poŚrednictwem mediÓw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 26 sty 2006 - 10:56
Post #75


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



kolejna inwestycja koksowni i to nawet ekologiczna :)
QUOTE([img)
http://sosnowiec.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
Milionowe inwestycje w Koksowni Przyjaźń

Czwartek, 26 stycznia 2006r.

Dziś w Koksowni "Przyjaźń" podpisana zostanie umowa dotycząca budowy elektrociepłowni z utylizacją gazów nadmiarowych. Wartość inwestycji, która między innymi zmniejszy emisję pyłowo-gazowej o około 30 proc., szacuje się na 90 mln zło. Prace związane z realizacją tego zadania potrwają 18 miesięcy.

Nowoczesna elektrociepłownia pozwoli też na stworzenie dodatkowego źródła ciepła. Rozwiązania wykorzystane przy realizacji tego zadania spełnią wszystkie wymagania dotyczące norm stężeń emisji i poziomu hałasu.

Dzisiejsza umowa to jeden z punktów programu inwestycyjnego realizowanego w dąbrowskiej koksowni. Już od ponad roku trwają prace związane z budową nowej baterii koksowniczej, przystąpiono do modernizacji Wydziału Produkcji Węglopochodnych, końca dobiega praca nad nowoczesną zakładową oczyszczalnią ścieków. Wartość wszystkich realizowanych obecnie w Koksowni "Przyjaźń" inwestycji szacuje się na około 900 mln złotych.

(gk) - Dziennik Zachodni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post czw, 26 sty 2006 - 15:21
Post #76


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



Gwoli ścisłości - z tego co wiem to koksownia na szczęście nie należy jeszcze do mittala [temat wątku sugeruje co innego]. Gdyby należała to niestety z publikacją tej wiadomości należałoby się wstrzymać do czasu ukończenia inwestycji - jak senor mittal inwestuje w nasze huty grube milijony to wiemy chyba wszyscy sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 26 sty 2006 - 17:49
Post #77


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE(vacu)
Gwoli ścisłości - z tego co wiem to koksownia na szczęście nie należy jeszcze do mittala [temat wątku sugeruje co innego]. Gdyby należała to niestety z publikacją tej wiadomości należałoby się wstrzymać do czasu ukończenia inwestycji - jak senor mittal inwestuje w nasze huty grube milijony to wiemy chyba wszyscy sad.gif


ten temat dotyczy i Mittala i koksowni. Ja nie mam takiej wladzy na tym forum zeby zmienic jego nazwe wink.gif a sugerowalem to w tym watku - zobacz na poprzednia strone tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vacu
post czw, 26 sty 2006 - 18:00
Post #78


Smokin' nigga
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,125
Dołączył: sob, 01 maj 04
Skąd: DG Centrum
Nr użytkownika: 85
Płeć: Mężczyzna
GG: 2275899 status gadu-gadu
Tlen: vacu status tlen



:)+-->
QUOTE(:))
zobacz na poprzednia strone tongue.gif[/quote]Jasne, przepraszam, nie przeczytałem wątku od początku - tylko temat i Twój post.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 27 sty 2006 - 11:21
Post #79


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



wiecej info
QUOTE([img)
http://sosnowiec.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
Elektrociepłownia i holding

Piątek, 27 stycznia 2006r.

Koksownia Przyjaźń podpisała wczoraj z firmą Energoinstal S. A. umowę dotyczącą budowy elektrociepłowni, w której jako paliwo wykorzystywane będą gazy, powstające podczas wytwarzania koksu.

Podczas spotkania, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Leszek Jarno poinformował, że kilka godzin wcześniej minister gospodarki podpisał akt o podniesieniu kapitału spółki poprzez włączenie udziałów koksowni w Zabrzu i w Wałbrzychu. Tym samym zapowiadane stworzenie holdingu koksowniczo-węglowego stało się faktem.

Wartość inwestycji związanej z budową elektrociepłowni przy Koksowni Przyjaźń szacowana jest na 90 milionów złotych. Elektrociepłownia powstanie w ciągu półtora roku. Dzięki niej możliwe będzie spalanie gazów wytwarzanych podczas suchego chłodzenia koksu. Gazy kierowane będą do kotła elektrociepłowni i tam spalane. Zmniejszy to o ok. 30 procent ilość gazów i pyłów emitowanych przez zakład.

Elektrociepłownia dostarczać będzie parę technologiczną oraz ciepło do systemu centralnego ogrzewania. Ponadto zakład ten wytwarzać będzie energię elektryczną na potrzeby koksowni, zapewniając jej pod tym względem samowystarczalność.

(tb) - Dziennik Zachodni
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 16 lut 2006 - 20:39
Post #80


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Jak podało przed chwilą TVN 24 w Hucie Katowice zawalił się dach jednej z nieużywanych hal. Prawdopodobnie nikt nie odniósł obrażeń.

za TVN 24
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post czw, 16 lut 2006 - 20:45
Post #81


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Polska Agencja Prasowa
QUOTE
Około 500 metrów kwadratowych dachu zakładowej hali zawaliło się wieczorem w Dąbrowie Górniczej. Nikomu nic się nie stało - podała straż pożarna. To kolejny podobny przypadek w ostatnich dniach w woj. śląskim.


http://dziennik.pap.com.pl/index.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post pią, 23 cze 2006 - 18:23
Post #82


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Mittal właśnie rozpoczął akcje zalesiania terenów należących do byłej HK a już nie wykorzystywanych przez koncern. Na 22 ha ma być posadzone ponad 100 tys. drzew.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pon, 26 cze 2006 - 13:04
Post #83


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



wyglada na to ze dojdzie do "polaczenia" Mittala i Arcelora i chyba Mittal bedzie sprzedawal Hute Bankowa.
Przypomne tez stary artykul, ktory nie znalazl sie jeszcze na forum wink.gif

QUOTE([img)
http://sosnowiec.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/img]]
Huta Bankowa ofiarą wojny stalowych gigantów?
12.06.2006

Koncern Mittal Steel jest gotów odstąpić Hutę Bankową w Dąbrowie Górniczej w zamian za zgodę Komisji Europejskiej na połączenie z koncernem Arcelor.

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Komisją Europejską. Wyrażamy wolę sprzedaży niektórych zakładów, ale nawet nie wiemy, kto miałby je kupić - mówi Jacek Mireński z biura prasowego Mittal Steel w Polsce.

Rozmowy Mittal Steel z Komisją Europejską o konkurencyjności na europejskim rynku stali trwają od kilku miesięcy. Mittal chce przejąć zachodnioeuropejski koncern stalowy Arcelor.

Aby rozwiać obawy Komisji Europejskiej o zmonopolizowanie części rynku stalowego, Mittal Steel zaproponował zbycie dwóch stalowni Arcelora w Niemczech (Unterwellenborn) i we Włoszech (Pallenzano), oraz oddziału Mittal w Polsce zajmującego się produkcją profili i prętów. W grę wchodzi właśnie właśnie dąbrowska Huta Bankowa, należąca do Mittal Steel Poland. Zakład zatrudnia 800 pracowników.

Piotr Duda, przewodniczący regionalnej "Solidarności" jest zaskoczony informacją, że Mittal chce sprzedać Hutę Bankową w Dąbrowie Górniczej. Decyzje w tej sprawie jednak podejmowane są nie u nas, ale w Brukseli i Londynie.

Polska stała się jednym z placów boju między Mittal Steel a resztą Europy o rynek stalowy.

Koncern Mittal Steel od dłuższego czasu jest zainteresowany przejęciem koncernu Arcelor. Jednak gdyby to się nie udało, Lakshmi Mittal nie zmieni swoich planów poszerzenia stanu posiadania swojej grupy i konsekwentnie będzie szukał innych okazji do zakupów.

Arcelor jest gotów wejść w układ z Siewierstalem, największą rosyjską firmą stalową, żeby uchronić się przed fuzją z Mittal Steel. Obie firmy ogłosiły już, że doszły do porozumienia w sprawie fuzji, tworzącej najbardziej zyskowną firmę stalową. W ten sposób powstałby największy koncern stalowy na świecie. Podbijając stawkę, Mittal jest gotów oddać jedną hutę w Polsce i dwie z ewentualnie przejętego Arcelora, by utrzymać się w tej grze.

Nie wiadomo nawet, na jakiej zasadzie Mittal miałby pozbyć się huty Bankowa - próbuje uspokajać Jerzy Goiński, członek Rady Nadzorczej Mittal Steel Poland i przewodniczący "Solidarności" w dawnej Hucie Katowice, należącej do Mittal Steel Poland.

Piotr Duda zwraca jednak uwagę, że w kontekście bojów o przejęcie Arceloru pojawiły "nieoficjalne informacje, że koncern chce o kilka lat przedłużyć czas zakończenia inwestycji w Polsce".

To nie może być prawda - komentuje sugestie Dudy Jacek Mireński z biura prasowego Mittal Steel w Polsce.

Również Roelan Baan, dyrektor generalny Mittal Steel Europe zaprzecza pogłoskom, jakoby koncern nie wywiązywał się z zobowiązań inwestycyjnych. - W tej historii nie ma ziarna prawdy. Nie dość, że realizujemy cztery kluczowe inwestycje, to ich skala i dalsze plany potwierdzają, iż wartość programu inwestycyjnego zdecydowanie przekroczy deklarowane 2,4 miliarda złotych - powiedział nam Baan.

Mittal Steel jest obecnie największą na świecie firmą branży stalowniczej. Posiada zakłady w szesnastu państwach. Arcelor jest drugim największym producentem stali na świecie.
Sławomir Starzyński - Dziennik Zachodni


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post czw, 07 gru 2006 - 20:55
Post #84


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyzna



z obowiazku i by nie miec wyrzutow sumienia wklejam artykul :)

QUOTE


Huty łączą się, zarabiają i... zwalniają
dziś

Mittal Steel Poland coraz więcej inwestuje i ma zyski. W spółce trwają negocjacje na temat wzrostu płac. Mimo to spółka musi zwalniać pracowników. Dziś związki zawodowe mają przyjąć stanowisko w sprawie propozycji zarządu firmy w tych ważnych dla załogi sprawach.
REKLAMA

- Wywiązujemy się ze wszystkich zobowiązań zapisanych w umowie prywatyzacyjnej, inwestycje realizujemy zgodnie z planem - podkreśla Andrzej Krzyształowski, rzecznik spółki. - Niestety, na mocy uzgodnień pomiędzy polskim rządem a Unią Europejską, które przyjęto jeszcze przed podpisaniem umowy prywatyzacyjnej, musimy ograniczyć zatrudnienie do 10.411 osób.

W ubiegłym miesiącu Mittal Steel Poland SA zakończył I etap programu inwestycyjnego. - W oddziale w Świętochłowicach pracę rozpoczęła nowa linia powlekania blach. Nakłady finansowe na ten projekt inwestycyjny wyniosły 114 mln zł - informuje Krzyształowski. - W oddziale sosnowieckim zakończono modernizację walcowni walcówki jakościowej. Jej koszt ukształtował się na poziomie 131 mln zł. Ponadto Mittal Steel Poland zrealizował inwestycję dodatkową - remont i kompleksową modernizację wielkiego pieca nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Nakłady finansowe na tę inwestycję wyniosły 256 mln zł.

Dwie największe inwestycje strategiczne, budowa trzeciej linii ciągłego odlewania stali w Dąbrowie Górniczej i budowa nowej walcowni gorącej blach w Krakowie, zostaną oddane do użytku w przyszłym roku. Jak zapewniają władze spółki, koncern zamierza zainwestować w Polsce do końca pierwszego kwartału 2007 roku ponad 650 mln euro. Na realizację programu inwestycyjnego nie wpłynie fuzja Mittal Steel z Arcelorem. Jedynym skutkiem dla polskiego hutnictwa połączenia dwóch wielkich koncernów będzie pozbycie się udziałów w Hucie Bankowej przez Mittal Steel Poland - tego zażądała Unia Europejska. W połączonej firmie polskie zakłady będą wytwarzać sporo, bo około 5 proc. całości produkcji

Mimo tych postępów koncernu Mittala na polu łączenia hut i zwiększania produkcji, polska spółka musi ograniczać zatrudnienie. Dziś w Mittal Steel Poland pracuje około 13.500 osób. Wspomniane uzgodnienia z Unią dotyczą jednak nie tylko samej spółki - matki, ale i spółek zależnych, w których Mittal Steel Poland ma 100 proc. udziałów. W sumie w tych firmach pracuje około 18 tys. osób. Wynika z tego, że z firm należących do koncernu Mittala w Polsce musi odejść ok. 9 tys. pracowników.

- W tych dniach rozstrzygnie się, jak będzie wyglądała realizacja dalszego programu odejść pracowników - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący "Solidarności" w oddziale koncernu w Dąbrowie Górniczej. - Na spotkaniu wszystkich związków zamierzamy omówić program osłonowy. W wielkości odpraw raczej nic się nie zmieni. Jednak istotne jest to, że pracodawca zgadza się wstępnie na redukcję zatrudnienia w ramach zwolnień grupowych. To korzystniejsze rozwiązanie dla odchodzących pracowników.

Związkowcy mają też przedyskutować propozycję zarządu dotyczącą wzrostu płac. - Wynagrodzenia mają zostać podniesione w przyszłym roku o 3,4 proc. brutto - mówi Goiński. - Kierownictwo spółki tłumaczy, że więcej dać nie może, bo taki wskaźnik przyjęto w Komisji Trójstronnej. Tymczasem my uważamy, że nie musimy się trzymać w tym przypadku rządowych wskaźników, bo jesteśmy spółką całkowicie prywatną, a w dodatku taką, którą na znaczące podwyżki stać, bo ma bardzo dobrą kondycję finansową.


Zdaniem związkowca

Jerzy Goiński,
przewodniczący "Solidarności" w oddziale Mittal Steel Poland SA w Dąbrowie Górniczej

"Kochany" rząd Leszka Millera zostawił nam w spadku pasztet w postaci umowy z Unią, która zmusza naszą spółkę do drastycznego ograniczania zatrudnienia. Nie mamy wyjścia, musimy negocjować nowy program odejść. Uważamy jednak, że nie można się trzymać terminów wyznaczonych przez Unię i zwolnić praktycznie od zaraz kilka tysięcy ludzi. To podcięłoby możliwość funkcjonowania całej firmy. Dlatego domagamy się, by harmonogram zwolnień był rozłożony na lata.

pozdr


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post czw, 28 gru 2006 - 23:10
Post #85


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gadu



Z pewnego źródła wiem, że kilka dni temu nastąpił próbny rozruch nowej linii COS. (podobno nie wszystko jest jeszcze ok) smile.gif Tak samo zakończył się jakiś czas temu remont jednego z wielkich pieców (nr.2), przez co stał się on jednym z lepszych w Europie i co najważniejsze jego moce przerobowe zostały zwiększone. Tak więc dobiegają końca główne inwestycje jakie zagwarantował Mittal przy zakupie polskich hut a nas najbardziej interesujące. Szkoda tylko że następują dalsze zwolnienia w samej Hucie jak i niektórych spółkach bo chyba wyniki finansowe Huta będzie miała przynajmniej dobre.

P.S. Nie wiedziałem gdzie to wsadzić bo nie znalazłem tematu o Koksowni "Przyjaźń".. W "Aktualnościach" podali że, od dziś działa nowa bateria koksownicza.

Ten post edytował kwintosz czw, 28 gru 2006 - 23:12


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian22
post czw, 28 gru 2006 - 23:54
Post #86


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,909
Dołączył: śro, 16 lis 05
Skąd: Gołonóg(czasami) Katowice (na stałe)
Nr użytkownika: 169
Płeć: Mężczyzna



zwolnienia beda - HK owstawala w komunie takze tam bylo "czy sie stoi czy sie lezy 200zl sie nalezy" a teraz i pewno wiksza automatyzacja procesow produkcji i ogolnie pojmowana oszczednosc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mały
post pią, 29 gru 2006 - 08:19
Post #87


UZYTKOWNIK
***

Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Dołączył: pią, 15 gru 06
Skąd: Ujejsce City
Nr użytkownika: 370



Z tego co wiem, pracownicy HK twierdzą, że brakuje rąk do pracy i już teraz jest za mało ludzi. Wydaje mi się że wielu tych krzykaczy przyzwyczaiła się przez 20 lat do 'nicnierobienia' i teraz jak chcą dołożyć im obowiązków to podnoszą wielkie larum. Choć pewnie na niektórych wydziałach faktycznie może brakować ludzi. Mamy na forum jakiegoś pracownika HK?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
szer
post pią, 29 gru 2006 - 10:40
Post #88


UZYTKOWNIK
*******

Grupa: FdZD
Postów: 2,587
Dołączył: śro, 13 lip 05
Skąd: Mydlice Południe
Nr użytkownika: 152
Płeć: Mężczyzna
GG: 7413760 status gadu-gadu



Mittal przejmując Huty w Polsce miał za zadanie zmniejszyć zatrudnienie w hutach i dla tego są zwolnienia.....


--------------------
33001,04
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 29 gru 2006 - 11:17
Post #89


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE(kwintosz @ Dec 28 2006, 11:10 PM) *
P.S. Nie wiedziałem gdzie to wsadzić bo nie znalazłem tematu o Koksowni "Przyjaźń".. W "Aktualnościach" podali że, od dziś działa nowa bateria koksownicza.


ooo
no wlasnie od dawna byla cisza w mediach i nie wiedzialem jak tam inwestycje w koksowni

i dobrze bo tutaj pisalismy o obu zakladach :)
Nazwa tematu troche mylaca ale juz zmienilem. Chyba za malo informacji aby ten temat juz teraz rozdzielic


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 29 gru 2006 - 11:29
Post #90


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



ladna inwestycja :)
Gdyby tak zagraniczny inwestor tyle w Polsce zainwestowal to od razu byloby o tym baaaardzo glosno

QUOTE


Nowa inwestycja Koksowni Przyjaźń za 400 mln zł
dziś

Nowa bateria nr 5 w Koksowni Przyjaźń będzie przerabiać rocznie około 900 tysięcy ton węgla, co pozwoli na wyprodukowanie 700 tysięcy ton koksu oraz 800 tysięcy metrów sześciennych surowego gazu koksowniczego. Zwiększy się też zatrudnienie.

Wczoraj w samo południe rozpoczęło się suszenie, a następnie rozgrzewanie masywu ceramicznego baterii koksowniczej nr 5. Piętnaście osób uroczyście odpaliło 15 komór baterii. Wśród wyróżnionych w ten sposób byli m.in. Edward Szlęk, prezes zarządu Koksowni Przyjaźń, powołany na to stanowisko 22 grudnia, oraz Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Bateria numer 5 zaliczana jest przez fachowców do największych tego typu przedsięwzięć w polskim koksownictwie. Inwestycja ta pozwoli w następnych latach, na przeprowadzenie sukcesywnych remontów pozostałych czterech baterii koksowniczych. Będzie to możliwe bez konieczności zmniejszania poziomu produkcji najwyższej jakości koksu - wyjaśnia Edward Szlęk, prezes zarządu Koksowni Przyjaźń.

Budowa nowej baterii rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku. Podczas wbudowania aktu erekcyjnego był obecny m.in. Lech Kaczyński (ówczesny kandydat na prezydenta RP).

Koszt inwestycji wyniósł ponad 400 mln zł. Przetarg na jej wykonanie wygrało konsorcjum Polimex Mostostal (lider), Piecexport oraz Koksoprojekt.

Koksownia Przyjaźń jest zaliczana do czołowych polskich przedsiębiorstw. Eksportuje ponad 90 proc. swej produkcji, będąc jednym z czołowych dostawców koksu na rynek europejski.


Trzy pytania do Edwarda Szlęka, nowego prezesa zarządu Koksowni Przyjaźń

Dziennik Zachodni: Zaczyna pan pracę w koksowni od ważnego wydarzenia dla tego zakładu. Skąd potrzeba uruchomienia piątej baterii?

Edward Szlęk: Działające do tej pory cztery baterie mają po 19 lat, wtedy były nowoczesne, a teraz są po prostu stare. Uruchomienie nowej baterii pozwoli na remont pozostałych.

DZ: Czy w związku z tą inwestycją są szanse na więcej miejsc pracy w koksowni?

ESz: Oczywiście. Obliczamy, że w pewnych okresach czasu będziemy musieli zatrudnić jeszcze około 70 osób.

DZ: Uruchomienie nowej baterii, to tylko jeden z elementów modernizacji koksowni.

ESz: Przed nami również modernizacja Wydziału Produkcji Węglopochodnych, budowa zakładowej elektrociepłowni razem z utylizacją gazów nadmiarowych oraz modernizacja zakładowej oczyszczalni ścieków.
Sebastian Reńca - Dziennik Zachodni


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
syzio
post pią, 29 gru 2006 - 18:19
Post #91


Dąbrowa G
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 626
Dołączył: wto, 15 lis 05
Skąd: PL
Nr użytkownika: 168
Płeć: Mężczyzna
GG: 3563765 status gadu-gadu
Skype: syzio0 status skype



UUUU. Juz chyba kiedys o tyn byla nowa, tyle sie dzieje a mnie nie ma :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 29 gru 2006 - 19:10
Post #92


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE
Koksownia Przyjaźń: rusza nowa bateria koksownicza

28.12.2006 13:55 - PAP

Około 700 tys. ton koksu rocznie będzie wytwarzać nowa bateria koksownicza, budowana kosztem ponad 400 mln zł w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. W czwartek uroczyście rozpoczęto rozgrzewanie masywu ceramicznego nowej baterii. Potrwa to około trzech miesięcy.


Jerzy Pikuła, rzecznik koksowni, podkreśla, że budowa nowej, piątej baterii należy do największych inwestycji w polskim koksownictwie. Jej ukończenie pozwoli w kolejnych latach na sukcesywne remonty czterech pozostałych baterii bez konieczności zmniejszania produkcji koksu.

Kontrakt na budowę baterii podpisano w czerwcu ubiegłego roku. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum na czele z firmą Polimex Mostostal. Pełną zdolność produkcyjną bateria uzyska do września przyszłego roku. Przerobi rocznie ok. 900 tys. ton węgla, co da ok. 700 tys. ton koksu i 800 tys. m sześc. gazu koksowniczego, który będzie użyty do opalania baterii.

Bateria składa się z 76 komór, zbudowanych jako masyw ceramiczny, odpowiednio uzbrojony, postawiony na stalowo-żelbetowej płycie. Oprócz koksu dla hutnictwa i gazu na potrzeby energetyczne, instalacja wytwarzać będzie benzol i smołę.

Nowa bateria koksownicza ma dla Koksowni Przyjaźń znaczenie strategiczne. To element strategii rozwoju spółki do 2016 r., która przewiduje również modernizację do połowy 2008 r. wydziału produkcji węglopochodnych (za ponad 400 mln zł), budowę zakładowej elektrociepłowni wraz z utylizacją gazów nadmiarowych i modernizację zakładowej oczyszczalni ścieków

Te inwestycje to najważniejsze przedsięwzięcia ujęte w strategii. Zgodnie z nią, firma przeznaczy na inwestycje ok. 2,2 mld zł, z czego blisko 1 mld zł do końca 2007 r. W kolejnych latach planowane są generalne remonty czterech istniejących baterii łącznie za ok. 1 mld zł. Planowana do połowy przyszłego roku budowa zakładowej elektrociepłowni pochłonie blisko 100 mln zł.

Ponad 90 proc. swojej produkcji koksownia - druga pod względem wielkości w Polsce - eksportuje. Zawarła m.in. wieloletnie umowy na dostawy koksu koncernom Arcelor i Voest Alpine. 88 proc. udziałów w koksowni należy do producenta węgla koksowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zakład produkuje rocznie ok. 2,5 mln ton koksu. Zatrudnia 1,8 tys. osób.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post sob, 06 sty 2007 - 12:05
Post #93


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE


Hutniczy boom na inwestycje
(Nowy Przemysł/04.01.2007, godz. 15:34)

Sektor stalowy w Polsce, dzięki zaplanowanym inwestycjom, ma szansę stać się nowoczesnym przemysłem. Największe inwestycje realizuje Mittal Steel Poland.

Pod koniec grudnia przeprowadzony zostanie rozruch zimny linii ciągłego odlewania stali w dąbrowskim oddziale spółki Mittal Steel Poland. W drugim kwartale 2007 roku nastąpi rozruch walcowni gorącej blach w krakowskim oddziale spółki. To najważniejsze, chociaż nie jedyne inwestycje, decydujące o konkurencyjności hutnictwa. Inwestorzy już mają w planach kolejne.
- Po realizacji zaplanowanych przez Mittal Steel Poland inwestycji polskie hutnictwo będzie miało porównywalne technologie ze światowym - podkreśla Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. - W opinii publicznej może nadal funkcjonuje stereotyp, że hutnictwo jest przemysłem tradycyjnym, czyli przestarzałym. Ale dzięki tym inwestycjom, przeprowadzonej restrukturyzacji technicznej i socjalnej oraz dokonań na rzecz ochrony środowiska, sektor stalowy staje się nowoczesnym przemysłem. Obok dziedzin o charakterze innowacyjnym, to właśnie hutnictwo będzie porównywalne z nowoczesnymi sektorami w regionie.
Największe inwestycje realizuje Mittal Steel Poland. Po ich realizacji spółka będzie mogła dostarczać blachy na potrzeby motoryzacji i branży AGD. Realizowany obecnie program inwestycyjny jest znacznie szerszy w porównaniu z pierwotnym biznesplanem. W Krakowie powstanie bowiem nowa walcownia produkująca 2,4 mln ton blach, której koszt wyniesie 1,2 mld zł. Natomiast w dąbrowskim oddziale spółki będzie trzecia linia ciągłego odlewania stali, produkująca trzy miliony ton stali, a nie jak pierwotnie planowano półtora miliona ton rocznie. Po 2007 roku, kiedy wygasną ustalenia z Unią Europejską, Mittal Steel Poland zwiększy zdolności produkcyjne walcowni w krakowskim oddziale do 5 mln ton.
Inwestuje Mittal, Arcelor, Zawiercie
Zgodnie z nowym harmonogramem - w grudniu planowany jest rozruch zimny linii ciągłego odlewania stali w dąbrowskim oddziale spółki, natomiast w drugim kwartale przyszłego roku nastąpi rozruch walcowni gorącej w krakowskim oddziale. Nowa walcownia, budowana w miejsce istniejącej 50-letniej walcowni, będzie jednym z najnowocześniejszych zakładów na świecie. W listopadzie otwarto nową linię powlekania blach w Świętochłowicach oraz zmodernizowano walcownię walcówki w Sosnowcu.
- To nie wszystkie inwestycje realizowane przez spółkę - podkreśla Jerzy Podsiadło, wiceprezes Zarządu Mittal Steel Poland. - W ostatnich miesiącach przeprowadzono kapitalny remont wielkiego pieca numer dwa w Dąbrowie Górniczej. Remont kapitalny jednostki wielkopiecowej oznacza praktycznie wybudowanie pieca od podstaw. Koszt inwestycji wyniósł ponad 200 mln zł.
Dzięki zastosowanym technologiom, żywotność pieca została przedłużona do 15 lat, a jego wydajność podniesiona została do poziomu siedmiu tysięcy ton surówki na dobę. Wyremontowany piec, jak twierdzi Podsiadło, jest jedną z najnowocześniejszych jednostek wielkopiecowych w Europie, a uzyskiwane wskaźniki są porównywalne do osiąganych w najlepszych piecach na świecie.
Inwestuje nie tylko Mittal. Arcelor rozpoczął w kwietniu 2005 roku budowę walcowni prętów zbrojeniowych i kształtowników drobnych i tym samym unowocześnił swój produkt. Z kolei CMC Zawiercie wyraźnie zwiększyła możliwości produkcyjne poprzez działania inwestycyjno-modernizacyjne. Poprawiono wydajność stalowni. W wyniku wymiany transformatorów na jednostki większej mocy skrócono czas wytopu stali. Polepszono strukturę złomu poprzez instalację strzępiarki.
Huta zdecydowanie poprawiła swoje wyniki finansowe. W ostatnim kwartale roku obrotowego, kończącego się 31 sierpnia, uzyskała 38 mln dolarów zysku operacyjnego w porównaniu z 2 mln dolarów rok wcześniej. W całym roku obrotowym 2005-2006 zysk operacyjny CMC Zawiercie wyniósł 52 mln dolarów. Huta odnotowała ostatnio 40-procentowy wzrost sprzedaży. Zwiększyła się też ilość wyprodukowanej przez hutę stali w roku fiskalnym 2005-2006 z 1,09 mln ton do 1,2 mln ton.
Wykorzystać koniunkturę
Na inwestycje postawiła też Celsa Huta Ostrowiec. Przeznaczono tu znaczne środki finansowe na intensyfikację procesu metalurgicznego. Zmodernizowano piece łukowe, zwiększono prędkość odlewania na linii ciągłego odlewania stali (COS). W efekcie poprawiono wydajność i produktywność. W ostatnich latach Hiszpanie zainwestowali w hucie ponad 300 mln zł. W planach są kolejne inwestycje. Jak podkreślają przedstawiciele zarządu Celsy, priorytetowym dla koncernu jest rynek polski.
W najbliższych trzech latach Związek Przemysłowy Donbasu, który przejął Hutę Stali Częstochowa zainwestuje 400 mln zł w rozbudowę i modernizację walcowni. Zamierza m.in. rozwinąć produkcję konstrukcji stalowych. Celem strategicznym dla HSC jest produkcja blach na poziomie 1,2 mln ton w skali roku.
- W 2006 roku w widoczny sposób zwiększyliśmy produkcję, zresztą zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami - mówi Anatolij Fiedajew, prezes Zarządu ISD Huta Częstochowa. - Natomiast po realizacji pełnego cyklu inwestycyjnego, o wartości ok. 100 mln euro, który planujemy zakończyć do 2009 roku, poziom produkcji ustabilizuje się na jeszcze wyższym poziomie niż obecnie. Chcemy też skoncentrować się na produkcji blach specjalnych - między innymi trudnościeralnych, przeznaczonych do budowy maszyn górniczych oraz blach grubych dla przemysłu maszynowego, które docelowo będą stanowić 40 proc. całej sprzedaży huty.
W 2006 roku produkcja huty przekroczy 600 tys. ton. Ukraiński inwestor zamierza m.in. rozwinąć produkcję konstrukcji stalowych. Obecnie huta przetwarza blisko 8 proc. własnej blachy, a planuje 20 proc., czyli około 200 tys. ton za dwa lata. Planuje też zwiększyć produkcję rur, głównie wiertniczych i do ropociągów.
Inwestować zamierza także spółka giełdowa Alchemia SA, będąca właścicielem Huty Batory oraz pozostali gracze na rynku, w tym Złomrex, który powiększa swoją grupę kapitałową.
- Dzięki takim działaniom sektor stalowy może osiągnąć stan zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że hutnictwo staje się dochodowe, a przy tym proekologiczne - zaznacza Talarek.
Huty stają się mniej uciążliwe dla środowiska. Przede wszystkim poprzez likwidację przestarzałych urządzeń i wprowadzanie w ich miejsce nowoczesnych linii technologicznych. Efektem jest zdecydowana poprawa wskaźników. Przykładowo emisja pyłów w 2005 roku wyniosła 6,2 tys. ton i zmniejszyła się o 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ilość ścieków odprowadzonych w 2005 roku wyniosła 11 554 tys. ton, czyli o 37 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Do 3706 tys. ton zmniejszyła się także ilość wytworzonych przez sektor hutniczy odpadów. Było to o 36 proc. mniej niż przed rokiem. Ilość odpadów składowanych wyniosła 58 796 tys. ton i zmniejszyła się o 2,7 proc.

Jak podkreślają przedstawiciele branży, koniunktura w hutnictwie utrzyma się co najmniej przez dwa-trzy lata, co sprzyja inwestowaniu. Do tej pory plany inwestycyjne działających na rynku hutniczym inwestorów musiały być zgodne z wymogami Unii Europejskiej, dotyczącymi nie zwiększania zdolności produkcyjnych oraz z umów prywatyzacyjnych zawartych z rządem. Unijne restrykcje obowiązywać będą do końca 2006 roku. Później inwestorzy będą mogli realizować strategie inwestycyjne bez oglądania się na Brukselę.

Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy nie poprzestaną na dotychczasowych inwestycjach. Po 2007 roku realizację nowych inwestycji zapowiada Mittal Steel Poland. Inwestować zamierza też koncern CMC, który przejął hutę Zawiercie, hiszpański koncern Celsa, do którego należy huta Ostrowiec oraz Związek Przemysłowy Donbasu, właściciel Huty Stali Częstochowa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post nie, 07 sty 2007 - 01:03
Post #94


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gadu



Skoro już tak lecimy to słowo o Hucie Bankowa:
QUOTE
Alchemia jest bliska przejęcia Huty Bankowa
04.01.2007

Kontrolowana przez Romana Karkosika spółka Alchemia jest w ostatecznej fazie negocjacji przejęcia 100 proc. udziałów spółki Huta Bankowa Sp. z o.o., poinformowała spółka w komunikacie w czwartek. Finalizacja transakcji ma nastąpić w przeciągu najbliższego tygodnia.


"Emitent informuje iż znajduje się w ostatecznej fazie negocjacji akwizycji 100proc. udziałów spółki Huta Bankowa Sp. z o.o. od Arcelor - Mittal. Strony szacują, że ostateczne podpisanie umowy sprzedaży - zakupu nastąpi w przeciągu najbliższego tygodnia, w związku z koniecznością zgromadzenia wszelkich zgód korporacyjnych ze strony sprzedającego" - głosi komunikat Alchemii

"Realizacja umowy sprzedaży - zakupu będzie uwarunkowana również uzyskaniem stosownej zgody Komisji Europejskiej oraz polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" -czytamy w raporcie.


Prezes spółki Karina Wściubiak zapowiadała przed dwoma tygodniami, że Alchemia wkrótce przejmie firmę z segmentu wyrobów stalowych. Sfinansowanie przejęcia tej spółki jest jednym z celów uchwalonej w grudniu emisji akcji. Miała być to duża spółka o wielkości porównywalnej z Hutą Batory

Huta Batory Sp. z o.o. to główne aktywo Alchemii. Zajmuje się produkcją wlewków konwencjonalnych w ponad 300 gatunkach stali zwykłych i jakościowych oraz rur stalowych bez szwu.

Oprócz tego, emisja ma posłużyć na sfinansowanie kolejnej akwizycji; przetarg na tę drugą spółkę został ogłoszony w grudniu. Alchemia złożyła swoją ofertę i liczy na rozstrzygnięcie przetargu pod koniec stycznia lub na początku lutego.
www.wnp.pl


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hator
post wto, 09 sty 2007 - 14:12
Post #95


FdZD
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,433
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 6
Płeć: Mężczyzna



QUOTE
Mittal przyspiesza ze zwolnieniami załogi

09.01.2007 06:39 - Puls Biznesu


Mittal Steel Poland musi, zgodnie z porozumieniem polskiego rządu z Unią, mocno ograniczyć liczbę pracowników. Mocno, czyli o 2,6 tys. osób. Może to zrobić na niby, przenosząc wraz z załogą poszczególne działy produkcyjne do nowych spółek, lub naprawdę, proponując za sowitą opłatą odejścia, lub po prostu przeprowadzając zwolnienia grupowe.


W ten drugi sposób ma odejść około 950 osób. Załoga najbardziej obawia się oczywiście zwolnień grupowych. Zgodnie z planem opracowanym przez firmę doradczą McKinsey, około 300 osób ma odejść z działów finansów, zaopatrzenia, marketingu etc., około 330 z produkcji oraz 320 pracowników zatrudnionych przy przestarzałych liniach produkcyjnych, które mają być zlikwidowane - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Planowana jest alokacja pracowników do innych firm z grupy. Będziemy też wykorzystywać zapisy pakietu socjalnego. Odchodzący będą mogli na przykład otrzymać odprawę wysokości średniego wynagrodzenia pomnożonego przez liczbę miesięcy do czasu obowiązywania pakietu - uspokaja Andrzej Krzyształowski, rzecznik Mittal Steel Poland.


Obecnie średnia płaca w spółce wynosi 3,4 tys. zł, a pakiet obowiązuje do końca 2009 r. Oznacza to, że korzystający z niego pracownik może otrzymać średnio 120 tys. zł - czytamy w "Pulsie Biznesu".

To jednak nie koniec planowanych redukcji. Firma zamierza wydzielić Zakład Walcowania Rur w Krakowie (370 pracowników) oraz Transportu Kolejowego w Krakowie (590), Sosnowcu (22) i Świętochłowicach (37). Kolejny krok to zapowiadane wcześniej wydzielenie krakowskiej koksowni (485 osócool.gif - napisał "PB".

- W przypadku koksowni czy walcowni raczej nie będzie naszych zastrzeżeń. Inaczej sprawa ma się w przypadku Transportu Kolejowego. Na jego wydzielenie raczej się nie zgodzimy - uważa Mieczysław Kucharski, szef Solidarności 80 w Krakowie.

Po tych wszystkich zabiegach zatrudnienie ma zostać zredukowane o 2,6 tys. osób, dzięki czemu na koniec roku Mittal Steel Poland ma zatrudniać 10,4 tys. osób. Do tej pory podawano jednak, że ten poziom zatrudnienia osiągnie nie sama spółka, ale wspólnie z zależnymi w 100 proc. firmami. Tymczasem większość "redukcji" to jednak przenoszenia. Tu więc interesująca będzie interpretacja Brukseli. Wygląda na to, że hinduski inwestor wie, jak przekonać Unię. Związkowcy twierdzą, że na wszelki wypadek Mittal Steel Poland sprzedaje kilkuprocentowe pakiety w tzw. spółkach setkach. To miałoby autoryzować redukcyjne posunięcia - napisał "PB".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pozdrawiam
post wto, 09 sty 2007 - 20:30
Post #96


jasiek
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 1,062
Dołączył: śro, 06 sie 03
Skąd: Mydlice
Nr użytkownika: 3



Ja nie rozumie całej sytuacji. Liczba zatrudnionych w HK raczej pozostaje na niezmienionym poziomie. Na miejsce zwalnianych pracowników zatrudniani są nowi ze spółek pomocniczych. Być może chodzi o redukcje przywilejów hutniczych???.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pią, 19 sty 2007 - 15:27
Post #97


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE
Kto dostanie Hutę Bankową?

16.01.2007 11:51 - wnp.pl (Renata Dudała)

Według informacji, jakie pojawiły się w czeskich mediach Moravia Steel jest zainteresowana przejęciem Huty Bankowej należącej do Mittal Steel Poland. Specjaliści twierdzą, że to tylko spekulacje.


Zdaniem ekspertów z branży hutniczej takie wiadomości, to raczej spekulacje. Sprawa sprzedaży Bankowej nie została jednak dotąd sfinalizowana. Giełdowa Alchemia, której koncern Mittal Steel Poland zamierza sprzedać udziały huty Bankowej, nie zamknęła transakcji.

- Nic nie wiem o tym, że Moravia miałaby zostać inwestorem dla Bankowej - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący NSZZ Solidarność dąbrowskiego oddziału Mittal Steel Poland. - Podczas ostatniego posiedzenia rady nadzorczej huty mówiono wyłącznie o Alchemii, jako potencjalnym inwestorze.

Należąca do koncernu Mittal Steel Poland spółka Huta Bankowa musi zmienić właściciela. Zmianę wymusiła Komisja Europejska. Po złożeniu przez Mittal Steel oferty na akcje Arcelora, Komisja Europejska wskazała na konflikt konkurencyjny w obszarze kształtowników ciężkich. Arcelor Mittal zobowiązał się więc do sprzedaży trzech europejskich hut produkujących średnie bądź ciężkie kształtowniki. Jedną z nich jest właśnie Huta Bankowa.

W grupie firm zainteresowanych nabyciem Huty Bankowej wymieniano Moravię Steel, Złomrex, Celsę i Alchemię. Końcowe rozmowy prowadzono jednak z Alchemią, którą wytypowano na nowego właściciela huty.

- Uważam, że dla Bankowej lepszy byłby krajowy inwestor- ocenia Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. - Wydawało się, że sprawa sprzedaży huty Alchemii jest przesądzona. Zmiana inwestora byłaby dużym zaskoczeniem. Myślę jednak, że to są raczej spekulacje.

Moravia Steel jest jednym z największych czeskich przedsiębiorstw handlowych, a jednocześnie głównym akcjonariuszem Huty Trzyniec. Huta specjalizuje się w produkcji długich wyrobów walcowanych. Zatrudniająca ponad 5440 pracowników Huta Trzyniec wysyła swoje produkty do ponad 50 krajów. Spółka eksportuje przede wszystkim drut walcowany, szyny, profile, stal oraz półwyroby hutnicze. Ich odbiorcami są głównie Niemcy, Włochy, Belgia, Wielka Brytania oraz Portugalia. Udział eksportu w produkcji wynosi obecnie około 55 procent.


i z dzisiaj:
QUOTE
Alchemia o kupnie Huty Bankowej: opłacalna transakcja

19.01.2007 11:02 - wnp.pl (Renata Dudała)
Data ostatniej aktualizacji: 19.01.2007 14:40


Alchemia SA kupiła Hutę Bankową od Mittal Steel Poland, który zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej musiał zrezygnować z kilku zakładów hutniczych w Europie, w tym również z Bankowej. Umowa sprzedaży została podpisana w dniu 18 stycznia. Huta Bankowa po kilkumiesięcznych negocjacjach wejdzie w skład tworzonej przez giełdową Alchemię Grupy Kapitałowej.


- Jestem bardzo zadowolona z tej transakcji - mówi mówi Karina Wściubiak, prezes Alchemii. - Dzięki zakupowi Huty Bankowej Alchemia uzupełni i wzbogaci dotychczasową ofertę o nowe, poszukiwane przez krajowych i zagranicznych klientów wyroby. Huta wytwarzając wyroby specjalistyczne na rynku niszowym o wysokich marżach wpisuje się w profil Alchemii. Strategicznym celem Alchemii jest bowiem budowa silnej organizacji przemysłowej, działającej w sektorze stalowym. Mimo że Alchemia koncentruje się na produkcji rur bezszwowych, to jednak strategia spółki obejmuje także produkcję innych wyrobów wysoko przetworzonych, o wysokiej wartości dodanej.

Jak podkreśla Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przmysłowo-Handlowej zawarta transakcja jest opłacalna dla obu stron. Huta Bankowa dla Alchemii jest atrakcyjnym zakupem, ze względu na produkowane wyroby. Dla Bankowej z kolei ważne jest to, że pojawi się inwestor i zainwestuje środki finansowe, które można przeznaczyć na dokończenie obróbki cieplno-mechanicznej, co dodatkowo zwiększy wartość produkowanych przez hutę wyrobów.

Huta Bankowa jest producentem szerokiej grupy wyrobów walcowanych długich ma również pozycję jedynego krajowego producenta kształtowników specjalnych oraz prętów okrągłych o dużych średnicach. Natomiast w grupie wyrobów kuto-walcowanych Huta Bankowa jest jedynym na naszym rynku wytwórcą obręczy kolejowych i tramwajowych. W ostatnich latach poniesiono istotne nakłady inwestycyjne na program modernizacji wydziałów walcowni i pierścieni co znacznie poprawiło zakres asortymentowy i jakość produkowanych przez hutę wyrobów.

Odbiorcami wyrobów Huty Bankowa są: producenci maszyn i urządzeń, zakłady mechaniczne, kuźnie, stocznie i zakłady naprawcze taboru kolejowego. Udział zakładu w krajowym rynku produkcji hutniczej wynosi odpowiednio - około 2,2 proc. dla produkcji wyrobów walcowanych długich i około 90 proc. dla produkcji wyrobów kuto-walcowanych. Ponad 50 proc. sprzedaży Huta lokuje na rynkach zagranicznych – przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej.

GK Alchemia jest dzisiaj największym w Polsce i trzecim co do wielkości w Europie producentem stalowych rur bez szwu o bardzo wysokiej jakości ze wszystkich rodzajów stali, w tym ze stali węglowych, stopowych i żaroodpornych. Produkuje rury gładkie przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe, kotłowe oraz konstrukcyjne. Obecna jest na rynku międzynarodowym, eksportując swoje wyroby do Niemiec, Francji, Włoch, Holandii i Stanów Zjednoczonych.


QUOTE
"Huta bankowa już formalnie w grupie" /Parkiet / 19.01.2007

Należąca do Romana Karkosika Alchemia kupiła od Mittal Steel Poland Hutę Bankową. Wartość inwestycji to blisko 260 mln zł. Według informacji Alchemii, przedsiębiorstwo ma 2-proc. udział w rynku, jeśli chodzi o wyroby walcowane, oraz 90-proc. w segmencie wyrobów kuto-walcowanych. Huta Bankowa wytwarza elementy do produkcji rur, kształtowniki, pręty oraz elementy infrastruktury kolejowej. W 2005 roku spółka miała 331,4 mln zł przychodów i 30,4 mln zł zysku netto. Wyniki za 2006 r. mają być zbliżone.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kwintosz
post sob, 20 sty 2007 - 13:03
Post #98


UZYTKOWNIK
******

Grupa: MODERATOR
Postów: 2,268
Dołączył: śro, 09 mar 05
Skąd: DG - Gołonóg
Nr użytkownika: 130
Płeć: Mężczyzna
GG: 3030588 status gadu-gadu



I jeszcze potwierdzenie transakcji z dziennika zachodniego:

QUOTE


Bankowa bez Mittala

Arcelor Mittal poinformował wczoraj, iż uzgodnił sprzedaż Huty Bankowej - Grupie Kapitałowej Alchemia SA. Jest to wypełnienie zobowiązań, jakie Mittal Steel miał wobec Komisji Europejskiej badającej skutki połączenia na rynku europejskim Arcelor SA i Mittal Steel N. V.

Po złożeniu przez Mittal Steel oferty na akcje Arcelor w 2006 r., Komisja Europejska obawiała się spadku konkurencyjności, poszło o kształtowniki ciężkie. Firma zobowiązała się do sprzedaży trzech europejskich hut produkujących je. Musiało paść na Hutę Bankową, bowiem spółka ta jest specjalistycznym producentem prętów i kształtowników. W niektórych kategoriach produktów Bankowa zatrudniająca 750 osób jest wiodącym bądź wyłącznym producentem w kraju.

- To doskonałe rozwiązanie. Huta Bankowa będzie dobrze współgrała z Alchemią. Transakcja ta wypełnia wszystkie nasze zobowiązania w zakresie konkurencyjności wobec Komisji Europejskiej - powiedział Aditya Mittal, dyrektor finansowy Arcelor Mittal.

Do tej pory Huta Bankowa z siedzibą w Dąbrowie Górniczej była spółką zależną ze stuprocentowym udziałem Arcelor Mittal. Ma walcownię o zdolności produkcyjnej 150 tys. ton, dział kutych pierścieni o zdolności produkcyjnej 26 tys. ton oraz centrum serwisowe. W 2005 r. sprzedaż Huty Bankowej osiągnęła 81 milionów euro.
(bs) - Dziennik Zachodni


--------------------
"(...) When you love a woman you tell her that she's really wanted

When you love a woman you tell her that she's the one (..)"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post pon, 05 lut 2007 - 13:52
Post #99


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,115
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



QUOTE


Co dalej z tymi hutami?
dziś

Związki zawodowe Mittal Steel Polska, największego pracodawcy hutniczego w naszym kraju, właściciela m.in. byłej Huty Katowice, zwróciły się do premiera Jarosława Kaczyńskiego o odtajnienie umowy prywatyzacyjnej Polskich Hut Stali. Jednocześnie związkowcy domagają się powołania w sprawie sprzedaży PHS hinduskiemu inwestorowi specjalnej sejmowej komisji śledczej.

Kwestia prywatyzacji największych polskich hut wróciła na nowo z chwilą upublicznienia specjalnego raportu Najwyższej Izby Kontroli, która na całym procesie sprzedaży nie zostawia suchej nitki. Polskie Huty Stali sprzedano za bezcen w chwili, gdy na światowym rynku występował już wzrost zapotrzebowania na wyroby hutnicze; mówiły o tym raporty ekspertów zarówno Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych.

Informacje te były dostępne dla wszystkich analityków nawet w internecie, ale nie dotarły one do rządu premiera Leszka Millera. Gdyby wtedy gabinet Millera zdecydował się na udzielenie polskiemu hutnictwu pomocy finansowej, to w kilka miesięcy później za sprzedaż największych polskich hut mógłby otrzymać nawet kilkanaście razy więcej. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że przedstawiciel konkurencyjnej firmy, która oprócz Miittala chciała kupić PHS - John H. Goodish z amerykańskiej korporacji US Steel, ujawnił swego czasu, że przy negocjacjach usiłowano wyłudzić od niego łapówkę.

Związkowcy skupieni głównie wokół nowohuckiej Komisji Zakładowej Solidarności 80, sugerują w piśmie do premiera, że cały czas istnieją prawne podstawy do unieważnienia umowy sprzedaży.

Powołują się w tym miejscu przede wszystkim na niedotrzymanie umów związanych z gwarancjami socjalnymi.

Przypomnijmy, że w sprawie prywatyzacji PHS w areszcie śledczym przebywa jeden z najbardziej znanych polskich lobbystów - Marek D.
(wit) - Dziennik Zachodni


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dejmon
post pon, 05 lut 2007 - 18:03
Post #100


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 294
Dołączył: pią, 25 lut 05
Skąd: DG
Nr użytkownika: 125
Płeć: Mężczyzna



Związki zawodowe chcą rządzić prywatną firmą biggrin.gif Takie rzeczy tylko w Polsce. Kolejny dowód na to, że ciągle żyjemy w socjalizmie. Powywalać na zbity pysk. Niech szukają pracy w innych gałęziach gospodarki i produkują dobra, na które jest lub będzie zbyt. NIE dla utrzymywania sztucznego zatrudnienia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: sobota, 18 maja 2024 - 07:04
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza