IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

14 Stron V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Huty i koksownia, ArcelorMittal, Koksownia Przyjaźń, Huta Bankowa
olo
post pią, 18 cze 2004 - 07:47
Post #41


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



A gdybyŚ zechciaŁ odpisaĆ, Że wiĘkszoŚĆ z tych firm juŻ juŻ nie istnieje to spieszĘz odpowiedziĄ. Ludzie zwolnieni z kopalń i DZN nie znaleĹşli pracy w Hucie Katowice. WiĘc gdyby Huty nie byŁo, wskaĹşnik bezrobocia byŁby identyczny. A gdyby nie byŁo Huty, byŁyby tereny pod inne, przyjaĹşniejsze regionowi inwestycje. DĄbrowa byŁaby dalej 60 tys miastem i nic wielkiego by siĘnie staŁo. Mnie ani mojej rodzinie ten moloch Życia nie uratowaŁ, w przeciwieństwie do ogromnej rzeszy ludzi, ktÓrzy zostawili ojcowiznĘw pogoni za groszem w mieŚcie i do kolejnej ogromnej rzeszy ludzi, ktÓrzy stracili ojcowiznĘtutaj. DziesiĄtki jeŚli nie setki zburzonych domÓw w caŁym regionie, ludzie wygnani ze swoich domÓw do klitek na manhattanie i ZagÓrzu. DuŻe mieszkania dostawali budowniczowie z HK. Kilkaset domÓw w tzw strefie ochronnej, gdzie jeszcze do ub roku nie moŻna byŁo ani domu wybudowaĆ ani rozbudowaĆ. Czy to nie upokorzenie?
ByŁem kiedyŚ Świadkiem wzruszajĄcej chwili w barze, kiedy to jeden z bywalcÓw, z lekka chwycony powiedziaŁ "kurwa, ile ja bym daŁ, Żeby na ojcowiznĘwrÓciĆ. J..ĄŁ bym tym wsztstkim juŻ teraz i pojechaŁ" Tyle tylko, Że ojcowizny juŻ nie ma. SpÓjrz na HutĘinaczej. Wiesz dlaczego pies trzymany od szczeniaka na Łańcuchu, wbrew pozorom, nie cierpi. Bo w takim Świecie siĘurodziŁ i nie zna innego.
pozdro olo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master
post pią, 18 cze 2004 - 11:28
Post #42


FdZD
******

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 1,390
Dołączył: pią, 08 sie 03
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Nr użytkownika: 5
Płeć: Mężczyzna



olo dlaczego zaczynasz obrazaĆ rafiego , takim tokiem myslenia moze zacznecie/zaczniemy sie licytowaĆ, kto ma dŁuzsze korzenie w Naszym mieŚcie i jest "prawdziwym" DĄbrowiakiem z dziada pradziada.

Nie zgadzam sie z Toba, jeŚli nazywasz Hute Katowice "wrozdem na dupie ZagŁebia" - owszem wrzodem byŁa nazwa KATOWICE, a nie Huta.
Ja ani nikt z mojej bliskiej rodziny nie pracowaŁ w Hucie, ale wedŁug mnie przyczyniŁa sie ona znacznie do rozwoju DG i bardzo podniosŁa range i prestiz miasta. No cÓz olo swiat idzie do przodu, wszystko sie rozwija i nie mozna staĆ w miejscu

Olo napisaŁ: A gdyby nie byŁo Huty, byŁyby tereny pod inne, przyjaĹşniejsze regionowi inwestycje. DĄbrowa byŁaby dalej 60 tys miastem i nic wielkiego by siĘnie staŁo.

Taki tok myŚlenia przypomina mi pewnego starszego Pana , ktÓry aktualnie piastuje najwyzsze stanowisko w magistracie tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post pią, 18 cze 2004 - 12:59
Post #43


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



QUOTE(olo)
I na koniec pomyŚl czy nie byŁo przejawem nacjonalizmu nadanie nam tej nazwy - KATOWICE.

i
QUOTE(Bathurst)
tak siĘzastanawiam Panowie czy aby za komuny Ówczesnym dygnitarzom zaleŻaŁo na znikniĘciu nazwy ZagŁebia - przecieŻ nie jest tajemnicĄ Że z naszego regionu wywodzi siĘwiele dziaŁaczy komunistycznych wszak to Czerwone ZagŁĘbie.

Moim zdaniem u podstaw nadania hucie takiej nazwy mogŁy rÓwnieŻ leŻeĆ Ówczesne racje handlowe, nazywane obecnie marketingiem. Kto na Zachodzie, czy gdziekolwiek indziej poprawnie wymÓwiŁby takie sŁowa, jak ZagŁĘbie czy DĄbrowa? MielibyŚmy "Zaglempie" (sic!) i "Dabrofe". Jak rozumiem, olo i Bathurst sugerujĄ tu indktrynacjĘprowazdonĄ przez Ówczesnych bonzÓw. Nie sĄdzĘ, by tak byŁo. Nie za Gierka. Wszak jego rodzinna PorĄbka w granichach ZagŁĘbia leŻy.

QUOTE(rafi)
Widac, ze zatrzymales sie w czasach komunizmu i wszystko do nich porownujesz. Tak dla Twojej wiadomosci to mamy rok 2004 (XXI wiek i komunizmu juz nie ma w Polsce od 14 lat).
Mam bardzo dobra swiadomosc regionalna, ale to wcale nie znaczy, ze mam traktowac inne miasta jako gorsze (tak jak ty traktujesz Katowice). A czy my jestesmy pod zaborami? Czemu nazwa Slaska Hala sportowa miala by byc upokarzajaca? Jak juz ktos wczesniej napisal, wlasciciel ma prawo sobie wybrac nazwe taka jaka chce. Hala znajduje sie w dabrowie. Ludzie ja odwiedzajacy zostawiaja pieniadze w Dabrowie (Zaglebiu), pracuja tam ludzie z Dabrowy, gdy jest transmisja w TV mowa jest o hali w Dabrowie. Czy myslisz, ze gdyby sie nazywala Slaska, to wszystko by sie zmienilo?

Racje rafiego sĄ moim zdanie sŁuszne (nie tylko ze wzglĘdu na to, Że powoŁuje siĘna "ktosia", ktÓrym byŁem ja biggrin.gif ). Za komuny decydowano w KC co i jak siĘma nazywaĆ i ile cukru dostaniemy na kartki. Teraz decydujĄ wŁaŚciciele (abstrachujĘ[nie czapiaĆ siĘsŁowa] od tego, w jaki sposÓb "weszli w posiadanie"), i to oni decydujĄ siĘna pewne kroki, ktÓre pomogĄ im w osiĄgniĘciu celu, jakim jest zysk.

QUOTE(rafi)
Jak ci ta huta przeszkadza, to pomysl co by teraz bylo w Dabrowie gdyby nie ona.

Rozumiem, Że dyskusja dotyczy jedynie nazwy, a nie faktu: czy budowa huty byŁa dobra, czy zŁa. Na marginesie. PamiĘtam pola miĘdzy GoŁonogiem a Redenem i ceglanĄ drogĘz kasztanami po obu stronach tejŻe. PracowaŁo siĘna Bankowej (wtedzy DzierŻyńskim), u Fitznera... ZsiadŁe mleko i Żurek kupowany od sĄsiadki. I dobrze mi z tym byŁo. Chyba kaŻdy miŁo wspomina lata dzieciństwa.
Zatem, czy byŁa potrzebna, czy nie, to juŻ inny temat.

QUOTE(olo)
DziesiĄtki jeŚli nie setki zburzonych domÓw w caŁym regionie, ludzie wygnani ze swoich domÓw do klitek na manhattanie i ZagÓrzu. DuŻe mieszkania dostawali budowniczowie z HK. Kilkaset domÓw w tzw strefie ochronnej, gdzie jeszcze do ub roku nie moŻna byŁo ani domu wybudowaĆ ani rozbudowaĆ. Czy to nie upokorzenie?

To skurwysyństwo pierwszej wody. Za nieboszczki komuny nie mieliŚmy na to Żadnego wpŁywu. Teraz moŻemy choĆby ponarzekaĆ czy do gazety napisaĆ. I nie skończy siĘto na Radosze czy w MysŁowicach.

Natomiast
QUOTE(olo)
Śmiem twierdziĆ, Że jesteŚ ptomkiem wÓlca, ktÓry siĘzaŁapaŁ na robotĘw HK , a potem na m3 na kasprzaka.
to nieŁadne. Znam qpĘludzi "przyjeznych", ktÓrzy fajni sĄ i basta. Powody, dla ktÓrych siĘw DĄbrowie znaleĹşli nie sĄ dla mnie istotne. Istotne jest, czy odnaleĹşli siĘw tym naszym grajdoŁku, i czy akceptujĄ lokalizm i czy sĄ/byli akceptowani przez tubylcÓw.

QUOTE(klocek)
nazywasz Hute Katowice "wrozdem na dupie ZagŁebia" - owszem wrzodem byŁa nazwa KATOWICE, a nie Huta

Do przecinka siĘzgadzam, od przecinka jednak bym dyskutowaŁ. Ale dyskusja wydaje mi siĘzbĘdzna. TrzydzieŚci lat minĘŁo, jak jeden dzień... A czoŁgi mi pod klatkĄ jechaŁy, ale takie byŁy zaspy, Że trzeba byŁo na daszku nad klatkĄ siedzieĆ.

Tok myŚlenia "zimne -> piwo -> lubiĘ" jest mi tak samo bliski, jak "DĄbrowa -> ZagŁĘbie -> Polska". I odwrotnie teŻ. A moŻe nawet bardziej. MoŻna mi zarzuciĆ trywializm, ŚwiĘtokractwo, ble, ble, ble. Kicham na to, to jest mÓj tok rozumowania. Nie paŁam nienawiŚciĄ do katowiczan, krakusÓw, warszawiakÓw, paryŻan czy aborygenÓw za to Że sĄ tymi, kim sĄ. Nie sĄdzĘ, Żeby ktokolwiek z nas paŁaŁ (hi! ale zwrot). PaŁanie moŻe siĘzmianiĆ w paŁowanie. To juŻ przerabialiŚmy.

ReasumujĄc:
Prawda jest jak dupa - kaŻdy ma swojĄ. I trzymajmy siĘtego, by tak mogŁo byĆ.

PS.
Abram i Mojszele przychodza do rabina z prosba zeby roztrzygnal toczacy sie miedzy nimi spor. Rabin zgadza sie i prosi Abrama Żeby wylozyŁ swe pretensje.
"Masz racje"-mowi po wysluchaniu Abrama i zwraca sie do Mojszele:
"A ty, Mojszele, co masz do powiedzenia?”
Mojszele wyklada z przejeciem swe pretensje.
"Ty rowniesz masz racje" -zgadza sie Rabin.
"Rebe-wola ze zdumieniem zona Rabina - A to jak? Przeciesz dwie osoby nie moga miec racji jednoczesnie!”
"Owszem-odpowiada Rabin-Ty rowniez masz racje, moja droga Salci".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Misiek
post pią, 18 cze 2004 - 13:01
Post #44


UZYTKOWNIK
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 500
Dołączył: czw, 04 wrz 03
Skąd: DG - Reden
Nr użytkownika: 19



Klocek tu siĘrozchodzi wŁaŚnie o nazwĘ"Katowice" a nie Huta Katowice, wŁaŚnie to m.in. sprawiaŁo Że w bardziej odlegŁych regionach kraju wŁaŚnie ta nazwa kojarzyŁa nasze miasto ze ŚlĄskiem (o ile ktoŚ nie myŚlaŁ Że Huta jest w Katowicach).
WynikŁa ostra dyskusja (i bardzo dobrze - nareszcie coŚ siĘdzieje biggrin.gif ) ale przesadziŁeŚ ze stwierdzeniem Że Olo obraŻa Rafiego, ja bym raczej sugerowaŁ na odwrÓt - to Rafi rzuciŁ hasŁem "nacjonalista", wg mnie caŁkowicie bezpodstawnie. SĄ duŻe rÓŻnice miĘdzy nacjonalizmem a lokalnym patriotyzmem, i raczej w tej dyskusji takie sŁowo nie powinno byĆ uŻyte.


--------------------
Ten kraj to jest po prostu Polska
W tym kraju możesz ukraść, nigdy dostać
Odwrócony do góry nogami raj
Ten kraj, ten kraj, ten kraj ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 18 cze 2004 - 13:13
Post #45


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Drogi przyjacielu, nie staram siĘnikogo obraŻaĆ. SŁowo nacjonalizm jest tak wielkim i waŻnym sŁowem, Że naleŻy bardzo uwaŻaĆ nim siĘgo uŻyje, zwŁaszcza gdy siĘchce go uŻyĆ, nie znajĄc definicji sŁowa.

Klocek, jedyne do czego przyczyniŁa siĘHuta Katowice, to moim zdaniem, wzrost zaludnienia i zatrucie Środowiska (powoli wracajĄcego do zdrowia). Podaj mi proszĘkilka przykŁadÓw wkŁadu Huty Katowice w rozwÓj DĄbrowy GÓrniczej. SprÓbuj mnie przekonaĆ a wtedy , bĄdĹş pewien, przyznam Ci racjĘ. MoŻe ja czegoŚ nie zauwaŻyŁem, coŚ przeoczyŁem. BŁĄdzĘwzrokiem po okolicach i nie znajdujĘnic. Natomiast mogĘpodaĆ doŚĆ sporo przykŁadÓw, co Huta Katowice zniszczyŁa. Kilka juŻ podaŁem. Na koniec pytanie. SŁyszaŁeŚ o "kominie termicznym" nad HutĄ Katowice? JeŻeli nie, to w nastĘpnym poŚcie mogĘCi napisaĆ o bŁogosŁawionym jego wpŁywie na stan zdrowia mieszkańcÓw DG.
pozdro olo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post pią, 18 cze 2004 - 13:22
Post #46


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



Dyskusja o tym, czy budowa Huty byŁa potrzebna czy nie jest ,zaiste, pŁaczem nad rozlanym mlekiem. Dlatego powyŻszym postem, w ktÓrym objaŚniŁem swojĄ dupĘ, laugh.gif ups prawdĘ, kończĘo tym dyskusjĘ. Co do nazwy KATOWICE racjĘwyjaŚniŁem. No, to pora spadaĆ na inne wĄtki.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post pią, 18 cze 2004 - 14:57
Post #47


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



PrzypomniaŁo mi siĘdzieciństwo. MY i ONI:

My dzieciaki z nowych blokÓw w GoŁonogu, dzieci ludzi ktÓrzy zjechali tutaj aby pracowaĆ w hucie i ŻyĆ w blokach zamiast z dziadkami pod jednym dachem i ONI - Miejscowi ze starej czĘsci GoŁonoga ktÓrzy mieli siĘza lepszych (miejscowych) od NAS przyjezdnych - minĘŁy lata....pada pytanie....podziaŁ jest aktualny?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TeodorMotor
post pią, 18 cze 2004 - 16:59
Post #48


UZYTKOWNIK
****

Grupa: Użytkownik
Postów: 392
Dołączył: sob, 07 lut 04
Skąd: DG - Stary Gołonóg
Nr użytkownika: 42
Płeć: Mężczyzna



Patrz: http://kwasny.uol.pl/forum/viewtopic.php?p=2433#2433
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kwasny
post sob, 07 sie 2004 - 22:59
Post #49


Echhhhhh
*****

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 512
Dołączył: wto, 05 sie 03
Skąd: LONDON
Nr użytkownika: 2
Płeć: Mężczyzna



Chyba Lin nieaktualny :] Korzystajcie z www.dabrowa.funurl.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post wto, 17 sie 2004 - 00:54
Post #50


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Podobno wladze Dabrowy i Sosnowca podpisaly jakas umowe z ISPAT, na mocy ktorej koncern odpali im jakas kasiore na kulture, sport i inne pierdoly. Zna ktos szczegoly?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
olo
post wto, 17 sie 2004 - 06:41
Post #51


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



QUOTE(rafi)
Podobno wladze Dabrowy i Sosnowca podpisaly jakas umowe z ISPAT, na mocy ktorej koncern odpali im jakas kasiore na kulture, sport i inne pierdoly. Zna ktos szczegoly?


DĄbrowa. Sosnowiec i Siemianowice dostaŁy po 100 000 zŁ na kulturĘi sport. MoŻe nie jest to duŻo, ale miŁy poczĄtek. ChoĆ jak mÓwiĄ "miŁe zŁego poczĄtki" :)
Kolejna wiadomoŚĆ to taka, Że o/ Huta Katowice pŁaci miastu 3,6 mln zŁ podatkÓw miesiĘcznie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bzenek
post wto, 17 sie 2004 - 07:49
Post #52


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,769
Dołączył: śro, 05 maj 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 87



Za: Gazeta Wyborcza
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,2232722.html

-------------------------------------------------------------

PieniĄdze dla miast od hutniczego koncernu

purz 16-08-2004

Po sto tysiĘcy zŁotych na kulturĘi rekreacjĘotrzymaŁy od koncernu Ispat Polska Stal miasta DĄbrowa GÓrnicza, Sosnowiec i ŚwiĘtochŁowice. To poczĄtek wspÓŁpracy, ktÓry w przyszŁoŚci moŻe zaowocowaĆ takŻe inwestycjami i miejscami pracy dla mieszkańcÓw tych miast.

- Nie jest waŻna kwota, ale intencja - mÓwiŁ wczoraj Kazimierz GÓrski, prezydent Sosnowca, po podpisaniu umowy o wspÓŁpracy z koncernem, w skŁad ktÓrego wchodzĄ m.in.: Huta Cedler, Huta Katowice w DĄbrowie GÓrniczej i Huta Florian w ŚwiĘtochŁowicach. WŁadze tych miast cieszĄ siĘ, Że huty nie majĄ wreszcie kŁopotÓw finansowych i na bieŻĄco pŁacĄ podatki od nieruchomoŚci. A chodzi o niebagatelne sumy: DĄbrowa GÓrnicza otrzymuje co miesiĄc ok. 3,6 mln zŁ, po prawie 300 tys. zŁ Sosnowiec i ŚwiĘtochŁowice.

OprÓcz umÓw o wspÓŁpracy wŁadze miast i szefowie koncernu podpisali wczoraj listy intencyjne, w ktÓrych zobowiĄzali siĘdo przyciĄgniĘcia do tych miast nowych inwestorÓw. - W XIII wieku przeŻyliŚmy inwazjĘz Azji, gdy przez tereny naszych miast przeszli MongoŁowie. Teraz mamy inwazjĘgrupy kapitaŁowej z tego regionu, ktÓra, mam nadziejĘ, naszemu regionowi przyniesie rozwÓj - mÓwiŁ Eugeniusz MoŚ, prezydent ŚwiĘtochŁowic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rafi
post śro, 24 lis 2004 - 14:30
Post #53


Rafi
*****

Grupa: Użytkownik
Postów: 802
Dołączył: pon, 25 sie 03
Skąd: DG City
Nr użytkownika: 15



Spoko. Do sejmu wplynal wnioske o uchylenie immunitetu Szarawarskiemu za podejrzewane przekrety podczas prywatyzacji PHS. Pewno powstanie nowa komisja sledcza i Super Roman doprowadzi do wywalenia hindusow...Ciekawe jak to sie dalej potoczy...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 23 lut 2005 - 10:48
Post #54


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



o tej zmianie bylo juz wiadomo pod koniec zeszlego roku a teraz jzu oficjalnie zarejestrowana. Z GW:

Huty pod nowym szyldem

purz 22-02-2005 , ostatnia aktualizacja 22-02-2005 18:27

Mittal Steel Poland to nowa nazwa koncernu Ispat Polska Stal, w skŁad ktÓrego wchodzĄ huty: Katowice, Cedler, Florian i Sendzimir.

To kolejna zmiana szyldu koncernu, ktÓry przed prywatyzacjĄ wystĘpowaŁ jako Polskie Huty Stali. Po przejĘciu przez inwestora koncern zmieniŁ nazwĘna Ispat Polska Stal, teraz SĄd Rejonowy w Katowicach zarejestrowaŁ nowĄ nazwĘ- Mittal Steel Poland SA. Oficjalnie koncern nie uŻywa dawnych nazw hut. PrzykŁadowo Huta Katowice okreŚlana jest jako Mittal Steel Poland SA OddziaŁ w DĄbrowie GÓrniczej.

i jeszcze:

Nazwa Mittal Steel Poland SA zostaŁa zarejestrowana
2005-02-18
W dniu 17 lutego 2005 roku SĄd Rejonowy w Katowicach, WydziaŁ Gospodarczy Krajowego Rejestru SĄdowego zarejestrowaŁ nowĄ nazwĘMittal Steel Poland S.A. [dawny Ispat Polska Stal S.A.].

Zmieniono takŻe nazwy czterech oddziaŁÓw spÓŁki. Nowe nazwy, zgodnie z postanowieniem sĄdu rejestrowego, skŁadajĄ siĘz dwÓch czŁonÓw: Mittal Steel Poland S.A. i okreŚlonej terytorialnie nazwy oddziaŁu: Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w DĄbrowie GÓrniczej, Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w Krakowie, Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w Sosnowcu i Mittal Steel Poland S.A. OddziaŁ w ŚwiĘtochŁowicach.

Proces zmiany nazwy rozpoczĄŁ siĘ14 stycznia 2005 roku, kiedy to Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Ispat Polska Stal S.A. wyraziŁo zgodĘna nowĄ nazwĘMittal Steel Poland S.A. Postanowienie sĄdowe z 17 lutego br formalnie zatwierdza nowĄ nazwĘ.

Nota do wydawcy:

Mittal Steel Poland S.A. [dawniej Ispat Polska Stal S.A.]wchodzi w skŁadkoncernu Mittal Steel Company NV, najwiĘkszego i jedynego globalnego producenta stali na Świecie. Mittal Steel Poland S.A. dysponujĄcy peŁnym ciĄgiem technologicznym, skupia ok. 70 proc. potencjaŁu produkcyjnego polskiego przemysŁu hutniczego. Firma grupuje cztery najwiĘksze polskie huty poŁoŻone w Krakowie [dawna Huta im. T. Sendzimira], w DĄbrowie GÓrniczej [dawna: Huta Katowice], w Sosnowcu [dawna Huta Cedler] oraz w ŚwiĘtochŁowicach [dawna Huta Florian].

ZdolnoŚci produkcyjne Mittal Steel Poland S.A. w skali roku siĘgajĄ 7,6 mln ton stali surowej oraz ok. 6,6 mln ton wyrobÓw walcowanych. Firma jest jednym z najwiĘkszych polskich eksporterÓw, sprzedajĄc wyroby do ponad 60. krajÓw na caŁym Świecie.


Mittal Steel Company NV jest najwiĘkszĄ na Świecie firmĄ stalowĄ. ZostaŁa utworzona z poŁĄczenia Ispat International N.V. oraz LNM Holdings N.V. Firma posiada swoje zakŁady w czternastu państwach, na czterech kontynentach. Mittal Steel oferuje wszechstronne portfolio produktÓw pŁaskich i dŁugich. Firma produkuje stal dla wszystkich gŁÓwnych sektorÓw gospodarki, uŻywajĄcych produktÓw stalowych, w tym przemysŁu motoryzacyjnego, AGD, maszynowego oraz budowlanego.

W 2004 roku, Mittal Steel osiĄgnĄŁ przychody 22,2 miliarda USD. Firma jest notowana na nowojorskiej gieŁdzie papierÓw wartoŚciowych oraz Euronext w Amsterdamie, pod symbolem MT.

------------------------------------------------------

Z ponad miesiac temu w glownych Faktach TVN oczywiscie powiedzieli ze Huta Katowice jest w Katowicach i na ekranie tez wyswietlili Katowice pokazujac nasza hute
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post śro, 02 mar 2005 - 20:10
Post #55


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



ChodzĄ sŁuchy Że LNM chce zwalniaĆ ludzi i daje odprawy - zwolnienia majĄ objĄc gŁÓwnie administracjĘ, hmm. GdzieŚ jeszcze wyczytaŁem, Że LNM nie wywiĄzuje siĘz planÓw inwestycji tzn. miaŁ budowaĆ drugĄ liniĘCiĄgŁego Odlewania Stali - a na razie lipa. JeŚli komuŚ trafi siĘcoŚ na temat LNM to piszcie - pozdrawiam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 02 mar 2005 - 22:39
Post #56


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



teraz to Mittal Steel :wink:
od dawna wiele na te tematy pisano w gazetach m.in te odprawy. A inwestycje to na poczatek mniejsze w Swietochlowicach i Sosnowcu. A w DG ma byc w natepnej kolejnosci wielka inwestycja i zwiazana z jeszcze wieksza w Krakowie (z DG bedzie wedrowalo do Krakowa).

edit:
Informacje mozna znalezc na stronie http://www.phssa.pl/. Najciekawsze to ze adres w necie maja "phssa" -polskie huty stali, na stronie sa jako ISPAT polska stal a tak naprawde to juz Mittal Steel Poland :wink:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post śro, 09 mar 2005 - 21:09
Post #57


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



Mittal Steel zainwestuje w Polsce 0,5 mld euro
(PAP, pr/09.03.2005, godz. 19:58)

Mittal Steel planuje zainwestowaĆ w Polsce w ciĄgu dwÓch lat pÓŁ miliarda euro - powiedziaŁ w ŚrodĘw rozmowie z PAP dyrektor generalny Mittal Steel na EuropĘŚrodkowo-WchodniĄ, Roeland Baan.

"Dla przyszŁoŚci naszej inwestycji kluczowe jest osiĄgniĘcie wysokiej jakoŚci naszych produktÓw. W programie inwestycyjnym istotnĄ czĘŚĆ stanowiĄ cztery projekty uzgodnione w umowie prywatyzacyjnej: walcownia walcÓwki w oddziale w Sosnowcu, linia powlekania blach w ŚwiĘtochŁowicach, linia ciĄgŁego odlewania stali w DĄbrowie GÓrniczej i walcownia blach gorĄcych w Krakowie" - przypomniaŁ Baan.

PodkreŚliŁ, Że w sprawie inwestycji w Sosnowcu i ŚwiĘtochŁowicach podpisano juŻ umowy z kontrahentami. "WartoŚĆ tych kontraktÓw to 35 mln euro dla walcowni walcÓwki i ok. 20 mln euro dla linii powlekania blach. Te projekty zostanĄ zakończone w okresie przewidzianym umowĄ prywatyzacyjnĄ. Modernizacja walcowni walcÓwki bĘdzie przeprowadzona przez firmĘaustriackĄ, a modernizacja linii powlekania blach przez firmĘwŁoskĄ" - powiedziaŁ.

PozostaŁe dwa projekty majĄ wiĘkszĄ skalĘ. Linia ciĄgŁego odlewania stali ma osiĄgnĄĆ zdolnoŚĆ 1,5 mln ton rocznie, a docelowo - 3 mln ton rocznie, co przekracza zobowiĄzania prywatyzacyjne. "Obecnie kończymy negocjacje i okoŁo poŁowy marca wybierzemy dostawcÓw. WartoŚĆ projektu to okoŁo 100 mln euro" - poinformowaŁ Baan.

Z kolei w projekcie dotyczĄcym krakowskiej walcowni blach gorĄcych Mittal Steel ostatecznie postanowiŁ zbudowaĆ nowy zakŁad, speŁniajĄcy wymogi rynku. "MÓwimy o inwestycji na poziomie 250 mln euro" - powiedziaŁ Baan.

Zdaniem Baana, Europa Środkowa jest regionem najwiĘkszych operacji prowadzonych przez Mittal Steel. "Tu widzimy najwiĘkszy potencjaŁ wzrostu. WewnĄtrz tego obszaru nasze najwiĘksze inwestycje sĄ w Polsce" - powiedziaŁ.

OdnoszĄc siĘdo zarzutÓw stawianych przez polskich zwiĄzkowcÓw w zakŁadach Mittal Steel, Że koncern nie wywiĄzuje siĘz zakŁadanych inwestycji, Baan powiedziaŁ, Że opÓĹşnień w inwestycjach nie ma, a zobowiĄzania prywatyzacyjne zakŁadajĄ przeprowadzenie inwestycji do końca 2006 r.

"Naszym obowiĄzkiem jest wydanie tych pieniĘdzy w sposÓb taki, abyŚmy byli pewni, Że ich nie marnujemy" - wyjaŚniŁ, podkreŚlajĄc, Że plany inwestycyjne sĄ wiĘksze, niŻ zakŁadane w umowie prywatyzacyjnej.

Baan nie sĄdzi, by ewentualne osŁabienie koniunktury w Chinach, ktÓre obecnie tworzĄ wysoki popyt na wyroby stalowe, miaŁo wpŁyw na sytuacjĘw Polsce. Jak powiedziaŁ, obecnie koncern nie widzi zagroŻeń dla rozwoju gospodarczego i popytu na wyroby stalowe w Polsce.

Baan dodaŁ, Że mimo posiadania przez zakŁady naleŻĄce do Mittal Steel w Polsce ponad 70 proc. mocy produkcyjnych przemysŁu stalowego, koncern ma tylko 25 proc. udziaŁu w rynku. "Olbrzymia czĘŚĆ popytu jest pokrywana importem produktÓw wysokiej jakoŚci. To oznacza, Że jeŚli bĘdziemy produkowaĆ wyroby wysokiej jakoŚci, bĘdziemy w stanie konkurowaĆ" - oceniŁ.

Mittal Steel nadal czeka na rozstrzygniĘcie przetargu na HutĘCzĘstochowa, w ktÓrej konkurentem jest ukraiński ZwiĄzek PrzemysŁowy Donbasu. "Mamy wyŁĄcznoŚĆ na negocjacje, wypeŁniliŚmy wszystkie warunki oferty i czekamy na rozstrzygniĘcie. Nie widzimy politycznego problemu" - powiedziaŁ Baan.

W ubiegŁym roku Mittal Steel Company (wÓwczas jako brytyjsko- hinduski koncern LNM) zostaŁ inwestorem strategicznym Polskich Hut Stali, obecnie Mittal Steel Poland. Firma zatrudnia ponad 13 tys. osÓb w oddziaŁach w DĄbrowie GÓrniczej, Sosnowcu, Krakowie i ŚwiĘtochŁowicach.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bathurst
post sob, 19 mar 2005 - 10:57
Post #58


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 2,219
Dołączył: czw, 22 kwi 04
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 80
Płeć: Mężczyzna



Protesty pomogŁy?

PiĄtek, 18 marca 2005r.

Mittal Steel Company N. V. ogŁosiŁa wczoraj, Że polski oddziaŁ spÓŁki – Mittal Steel Poland – podpisaŁ list intencyjny o budowie nowej linii ciĄgŁego odlewania stali w oddziale w DĄbrowie GÓrniczej. Inwestycja ta jest znaczĄca w wartym 2,4 mld zŁ programie wydatkÓw inwestycyjnych, ktÓry zostaŁ uzgodniony z Ministerstwem Skarbu Państwa w ramach umowy prywatyzacyjnej Polskich Hut Stali.

Na razie ŁĄczny koszt juŻ zaplanowanych inwestycji szacowany jest na okoŁo 260 mln zŁ – w grudniu 2004 r. podpisano porozumienie o modernizacji walcowni walcÓwki w oddziale Mittal Steel Poland w Sosnowcu oraz instalacji linii powlekania blach w oddziale w ŚwiĘtochŁowicach.

List intencyjny w sprawie nowej linii w DĄbrowie GÓrniczej podpisano z niemieckĄ firmĄ SMS Demag – gŁÓwnym wykonawcĄ projektu. Umowy majĄ byĆ zawarte w kwietniu, natomiast uruchomienie inwestycji nastĄpiĆ ma do końca 2006 r.
Frantisek Chowaniec, prezes zarzĄdu Mittal Steel Poland, podpisanie listu intencyjnego uznaje za dowÓd wywiĄzywania siĘwŁaŚciciela z realizacji programu wydatkÓw inwestycyjnych w Polsce.

"Dziennik Zachodni"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post czw, 05 maj 2005 - 20:21
Post #59


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



a teraz Mittal i koksownia :?
QUOTE(www.dabrowa-gornicza.pl)
Niespokojnie w PrzyjaĹşni
[2005-05-05 14:39:45]
W poniedziaŁek, 9 maja zbiera siĘwalne zgromadzenie wspÓlnikÓw spÓŁki Koksowni Przyjaźń. ByĆ moŻe zapadnie na nim decyzja sprzedaŻy akcji Koksowni z puli PKP indyjskiemu koncernowi Mitkal Steel Poland. Gdyby do tego doszŁo „SolidarnoŚĆ” zapowiada akcjĘprotestacyjnĄ w PrzyjaĹşni. ZwiĄzek gotowy jest – oŚwiadczono podczas czwartkowej konferencji prasowej w ZarzĄdzie Regionu ŚlĄsko-DĄbrowskiej „S” – nawet strajkowaĆ.
„WyraŻamy stanowczy protest wobec planÓw sprzedaŻy przez PKP SA 36.9 proc. udziaŁÓw Koksowni Przyjaźń grupie Mitkal Steel Poland. Zgoda rzĄdu RP na przeprowadzenie tej transakcji zburzy strategiĘrozwoju gÓrnictwa wĘgla kamiennego przyjĘtĄ przez RadĘMinistrÓw w grudniu ub. roku. Przypominamy, Że jednym z gŁÓwnych elementÓw programu jest powoŁanie grupy koksowo-wĘglowej, w skŁad ktÓrej miaŁyby wchodziĆ: JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa SA jako spÓŁka dominujĄca, Koksownia Przyjaźń Sp. z o.o., Kombinat Koksowniczy Zabrze SA oraz ZakŁady Koksownicze WaŁbrzych SA…” napisali zwiĄzkowcy „SolidarnoŚci” w liŚcie do premiera Marka Belki.

Polskiego nie bĘdzie?

Zdaniem zwiĄzkowcÓw sprzedaŻ akcji MSP przez PKP uniemoŻliwiŁoby utworzenie najwiĘkszego w Europie koncernu koksowo-wĘglowego zŁoŻonego z polskich podmiotÓw. W takiej sytuacji MSP staŁby siĘmonopolistĄ – podkreŚla „SolidarnoŚĆ” – dyktujĄcym warunki JastrzĘbskiej SW. W konsekwencji na takim rozwiĄzaniu straciŁaby caŁa polska gospodarka.

– Determinacja wŚrÓd zaŁogi Koksowni jest ogromna. PopierajĄ nas koledzy z d. Huty Katowice, JastrzĘbskiej SW i Kompanii WĘglowej. BĘdziemy bronili swoich racji, nawet jeŚli zmuszeni bylibyŚmy zatrzymaĆ pracĘKoksowni – ostrzegaŁ Leszek Bata, szef „S” w PrzyjaĹşni. – Nasza zaŁoga doskonale zdaje sobie sprawĘz tego, w jaki sposÓb indyjski koncern traktuje pracownikÓw zlokalizowanej po sĄsiedzku Huty Katowice. Zdeterminowani pracownicy mÓwiĄ, Że jeŚli Mittal chce przejĄĆ zakŁad, to bĘdzie miaŁ kontrolĘ, ale nad zgliszczami, bo zaŁoga opuŚci stanowiska pracy, a zatrzymanie koksowni oznacza jej zniszczenie!

Kolej chce sprzedaĆ

Polskie Koleje Państwowe w lutym ogŁosiŁy przetarg na sprzedaŻ 37 proc. udziaŁÓw w Koksowni. WpŁynĘŁy dwie oferty: JastrzĘbskiej SpÓŁki WĘglowej, czyli dostawcy wĘgla koksowego, oraz ZakŁadÓw Koksowniczych Zdzieszowice, spÓŁki naleŻĄcej do MSP. Wiadomo juŻ. Że zarzĄd PKP wskazaŁ na ofertĘZK Zdzieszowice. Kolej poinformowaŁa rÓwnieŻ, Że zamierza sprzedaĆ posiadane udziaŁy. Walne zgromadzenie odbĘdzie siĘw poniedziaŁek 9 maja.
SolidarnoŚĆ uwaŻa, Że gdyby indyjski koncern przejĄŁ niemal caŁy rynek koksu, to w krÓtkim czasie mÓgŁby dyktowaĆ warunki nie tylko JastrzĘbskiej SpÓŁce WĘglowej, ale i nienaleŻĄcym do niego polskim hutom.
– Najbardziej niepokoi nas zmowa milczenia politykÓw. Dlaczego rzĄd podpisaŁ dokument prywatyzacyjny Polskich Hut Stali wiedzĄc, Że zwiĄzki zawodowe nie zaakceptowaŁy pakietu socjalnego? – pytaŁ podczas konferencji szef ŚlĄsko-DĄbrowskiej „SolidarnoŚci” Piotr Duda. – W PHS sĄ nieprzestrzeganie umowy prywatyzacyjne, wŁĄcznie z przesuwaniem terminÓw inwestycji, a mimo to koncern Mittal otrzymuje wyŁĄcznoŚĆ w negocjacjach dotyczĄcych prywatyzacji Huty CzĘstochowa – podkreŚlaŁ Piotr Duda.

Koncern dba o biznes

W „Trybunie GÓrniczej” z 5 maja w materiale „Mittalizacja gospodarki” b. minister gÓrnictwa, senator Jerzy Markowski stwierdziŁ: „ Mitkal bĘdzie chciaŁ pozyskaĆ to wszystko, co jest mu niezbĘdne dla bezpieczeństwa procesÓw technologicznych i ekonomicznych w procesie stalowym. OprÓcz huty potrzebna mu jest koksownia, kopalnia, ale takŻe i energetyka, bo i hutnictwo i gÓrnictwo jest potĘŻnym konsumentem energii”.
PrzyszŁy tydzień zweryfikuje siŁĘindyjskiego koncernu. JeŚli uda mu siĘkupiĆ akcje PrzyjaĹşni od PKP, to zwiĄzkowcy zostanĄ postawieni pod przysŁowiowym murem. WÓwczas nie tylko w PrzyjaĹşni, ale i w DĄbrowie GÓrniczej bĘdzie niespokojnie…


BE

ZatrudniajĄca ok. 1850 osÓb Koksownia Przyjaźń jest jednym z najwiĘkszych producentem koksu w Polsce. Rocznie produkuje ok. 2,5 mln koksu. PoczĄtkowo w strukturach Huty Katowice, w 1989 roku ZakŁady Koksownicze Przyjaźń zostaŁy z niej wydzielone. W styczniu 2004 roku ZakŁady zostaŁy wniesione aportem do spÓŁki, utworzonej uprzednio przez JastrzĘbskĄ SpÓŁkĘWĘglowĄ SA i od tej chwili funkcjonujĄ jako Koksownia Przyjaźń Sp. z o.o. Obecnie JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa SA posiada 46 proc. ogÓlnej iloŚci udziaŁÓw KP, PKP – 37 proc, Skarb Państwa ma 11,4 proc, Kompania WĘglowa SA - 5 proc, zaŚ pozostali udziaŁowcy (w tym Mittal Steel) 0,6 proc. udziaŁÓw.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
:)
post wto, 12 lip 2005 - 11:01
Post #60


IX :)
********

Grupa: ADMINISTRATOR
Postów: 9,081
Dołączył: pią, 15 sie 03
Skąd: DG IX
Nr użytkownika: 8
Płeć: Mężczyzna
GG: 1234567 status gadu-gadu
Skype: test status skype
Tlen: test status tlen



temat powinien brzmeic "mittal i koksownia" tongue.gif
QUOTE([IMG)
http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/grafika/lgDZ.gif[/IMG]]
Koksownia sprzedana

Wtorek, 12 lipca 2005r.

JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa kupiŁa od Polskich Kolei Państwowych za 562 mln zŁ 37 proc. udziaŁÓw w Koksowni Przyjaźń w DĄbrowie GÓrniczej. JeŚli dzisiaj rzĄd zdecyduje o przyŁĄczeniu do niej ZakŁadÓw Koksowniczych Zdzieszowice oraz Koksowni Zabrze, powstanie jeden z najpowaŻniejszych koncernÓw koksowo-wĘglowych w Europie.

– WielkoŚciĄ produkcji bĘdziemy w stanie ksztaŁtowaĆ poziom cen koksu w Europie. Mam nadziejĘ, Że staniemy siĘwizytÓwkĄ polskiej gospodarki – mÓwiŁ wczoraj podczas konferencji prasowej zadowolony Lucjan Noras, prezes Koksowni Przyjaźń.

Z transakcji zadowoleni sĄ takŻe pracownicy koksowni. OdetchnĘli z ulgĄ, bo kontrkandydatem do zakupu udziaŁÓw byŁ hinduski potentat Mittal Steel Poland – majĄcy ostatnio fatalnĄ opiniĘ.
Okazuje siĘ, Że Mittal oferowaŁ PKP aŻ 40 mln zŁ wiĘcej niŻ JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa. Mimo to rywalizacjĘ... przegraŁ.

– WedŁug naszej oceny podstawa prawna sprzedaŻy udziaŁÓw jest bezdyskusyjna. Czy obawiam siĘ, Że Mittal skieruje sprawĘdo sĄdu? JeŚli tak siĘstanie, to wtedy bĘdziemy o tym rozmawiaĆ – mÓwi Leszek Jarno, prezes JastrzĘbskiej SpÓŁki WĘglowej.

PrzyczynĄ byŁa decyzja walnego zgromadzenia Koksowni Przyjaźń o podtrzymaniu prawa pierwokupu na zasadzie proporcjonalnego podziaŁu pomiĘdzy dotychczasowych udziaŁowcÓw. Przedstawiciele PKP twierdzĄ, Że JastrzĘbska SpÓŁka WĘglowa byŁa najwiĘkszym udziaŁowcem, wiĘc automatycznie mogŁa kupiĆ najwiĘkszĄ czĘŚĆ udziaŁÓw, a Mittal zadowoliĆ siĘmusiaŁ zaledwie ich pÓŁ procentem. Z osiĄgniĘtej ceny i tak sĄ usatysfakcjonowani.

– ZabiegaliŚmy, aby uzyskaĆ maksymalnie duŻo. I to siĘudaŁo. ŻyczyŁbym sobie wiĘcej takich inwestycji. PieniĄdze przeznaczymy na uregulowanie zobowiĄzań w ZUS i podatkach od nieruchomoŚci – powiedziaŁ Andrzej Wach, prezes PKP SA.

(ps) - Dziennik Zachodni
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Stron V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Użytkowników czyta ten temat (4 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: piątek, 29 marzec 2024 - 08:11
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza