IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Dawne kolonie w Gołonogu, Krasowa, Działki, Zając itd.
olo
post pią, 30 gru 2016 - 00:01
Post #41


UZYTKOWNIK
******

Grupa: Użytkownik
Postów: 1,171
Dołączył: pon, 01 wrz 03
Skąd: Gołonóg
Nr użytkownika: 18
Płeć: Mężczyzna
GG: 1387662 status gadu-gadu



CYTAT(Sabina @ śro, 28 gru 2016 - 20:09) *
CYTAT(Bathurst @ sob, 23 mar 2013 - 15:39) *
CYTAT(Leszek @ sob, 23 mar 2013 - 13:15) *
Bathurst - w sumie mówimy o tej samej okolicy, w końcu to kwestia kilkudziesięciu metrów smile2.gif
Nie no jasne smile.gif Tylko to pod moim blokiem więc czuję się zobowiązany do dokładności geodezyjnej wink.gif Rozmawiałem z sąsiadem w między czasie i co ciekawe on z Krasowej ( nie znał tej nazwy) pamięta tylko domy wzdłuż przesmyka pomiędzy kościołem a orlikiem. Stały po obu stronach, niektóre dokładnie w miejscu górek które tam są. Były tez sady o grody - drzewa do dzisiaj są w obrębie placu zabaw przedszkola 32. Zaraz obok jak agregat od lodowiska tylko trochę głębiej - był dom rodziny która trudniła się grabarstwem. Później wrzucę zdjęcie z okna. Nie pamięta sąsiad natomiast reszty, to by znaczyło że została wyburzona przed jakieś 50 laty ( sąsiad miał wtedy około 10 lat :-) ) W miejscu Manhattanu rosło żyto. Jedynym wyznacznikiem, punktem orientacyjnym było ( uwaga Leszku wink.gif ) hałda - tak jak dzisiejszy blok 32. Ale nie była wysoka, około 1,5 metra tylko dosyć rozległa. Większa hałda znajdowała się natomiast w miejscu dzisiejszego Gimnazjum nr 4 na Wyspiańskiego - materiał Flory. Porośnięta była laskiem brzozowym i chodziło się tam na kozaki. Wiem też że jeśli chodzi o Zając to było to tylko i wyłącznie teren dzisiejszej Kruczkowskiego. Miejsce przy skrzyżowaniu Florowskiej i dawnej Ogrodowej to było po prostu :na Florowskiej".
CYTAT
A, jeszcze gwoli rozwinięcia tematu - zaraz na zachód od Krasowej była kopalnia Baśka II, jeden z jej szybów był między stacja transformatorową a blokiem Piłsudskiego 32, drugi trochę na zachód tuż przy wymiennnikowni. Któryś z nich jest zaznaczony na messtischu z 1942 roku.
No to bingo - już wiemy skąd ta hałdka była. Pytałem sąsiada o szyb ale 50 lat temu już go nie było. @Prezes - miałeś rację Legionowo to też domy po drugiej stronie 11 Listopada.Mam też w głowie trochę opowieści o kopalniach na Podlesiu, Florze - ale to później, bo to dla mnie trudniejsza wiedza i musi się uleżeć pod czaszką smile.gif Przy okazji sobotnich zakupów wyskoczyłem tez z aparatem na Zając, mam parę zdjęć, chciałem tam sfocić pewne znalezisko które namierzyłem ostatnio ale miejscówka była opanowana przez jakiś amatorów tanich trunków więc odpuściłem wink.gif
te domki wyborzono ostatecznie pod koniec lat 80 tych, kiedy budowano bloki na Lesnej i Długiej. Zostalo tylko kilka Na ,,dawnej dabrowie' jest kilka zdjec, opisanych jako ulica Krótka. Czesc tych domkow musiala byc prywatna, czesc chyba mogla nalezc pierwotnie do kopalni, poniewaz w jednym budybku mieszkalo kilka rodzin. Pamietam pania Szostakowa, krawcowa, do ktorej panie przychodzilyu szyc suknie, rodzine Złockich, ktorzy hodowali swinie, mieli dom tam , gdzie teraz sklep przy przystanku golonog zaklad energetyczny w kierynku centrum. Wzdłuz ul 11 listoapda ciagnely sie sady owocowe. Dalej byly pola, tam gdzie dzis Manhattan, Pola nalezaly do rodziny Bijakow, ktora miala podobne spore grunta w Gołonogu, ktore im oczywisice zabrano za darmo czy pol darmo. Babaci mi opowiadala jka stara pani Bijakowa polozyla sie na drodze, zeby walec nie mogl przejechac i zniszczyc jej ziemi, przyjechala milicja,zeby ja wziac na sile. domek rodziny Bijakow stoi kilka krokow od przystanku Zakald enerhetycznt w strone Golonpga, jest pomalpwany chyab teraz na żółto, wisza na nim jakies reklamy
CYTAT(mawwm @ sob, 23 mar 2013 - 17:55) *
CYTAT
... Większa hałda znajdowała się natomiast w miejscu dzisiejszego Gimnazjum nr 4 na Wyspiańskiego - materiał Flory. Porośnięta była laskiem brzozowym i chodziło się tam na kozaki...
nie w miejscu (wtedy S.P. 8) tylko bardziej na pn.- zach. - hałda w zasadzie przylegała do stadionu CWE obecnie MKS, przez pewien czas była tam strzelnica miejska (ok. 1970 r.) - ach te przemarsze przez miasto z KBKS na ramieniu, na szczęście bez zamków, zamki i amunicję prof. Szuścik w teczce przenosił rolleyes.gif
to nie była SP 8 , ale SP 14, Obok szkoły była mała gorka 9pewnie pozostlosc haldy), ktora potem zniweloano kiedy wybudowano tam domy prywatne, Z mioejsce tym zwiazana jest historia zbrodni z lat 60 tych chyba, kiedy to jakis chlopak zabil swoja wybrankę serca

Pamiętam, kiedy budowano drogę obok SP 18, musiano obciąć podwórko domu, który tam stał. I z tego co pamiętam to był to właśnie dom Bijaków. Stary Bijak z siekierą wychodził do geodetów i budowniczych. Należały do niego też pola pomiędzy płotem osiemnastki i Cedlera. Wiem, bo jak kradliśmy mu jesienią ziemniaki z pola na ognisko, to nas z dechą gonił.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabina
post pią, 30 gru 2016 - 14:32
Post #42


UZYTKOWNIK


Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Dołączył: nie, 25 gru 16
Nr użytkownika: 5,884
Płeć: Kobieta



do Bijaka należala tez ziemia, na której dzis jest osiedle Manhattan. Bijakowie dostali za to wszsytkie jakieś grosze, To była zresztą normalna taktyka w tamtym czasie. ludziom zabierano zimeie, wyplacano grosze lub dostwali ewentualmie duoz miniejsze i mniej atrakcyjne dzialki, a dzis an tych zabranuch za grosze zimeiach stoja obiekty komercyjne, przynoszace wileki podatki miastu. pomojam juz fakt handlu tymi atrakcyjnymi terenami
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Stron V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

 

Mapa forum
RSS Wersja Lo-Fi Aktualny czas: czwartek, 28 marzec 2024 - 09:14
FMDG - Razem od 2003
Dąbrowa Górnicza